BE: Jemi gati të ndëshkojmë Turqinë për ofensivën në Siri

October 14, 2019 16:58

BE: Jemi gati të ndëshkojmë Turqinë për ofensivën në Siri

Në ditën e gjashtë të ofensivës së Turqisë ndaj Sirisë, BE ka marrë masa ndëshkuese ndaj Turqisë.

Në një konferencë për mediat, zyrtarja e lartë e BE, Federica Mogherini, u shpreh se operacionet ushtarake të Turqisë po i hapin rrugë ringritjes së Shtetit Islamik, çfarë përbën një shqetësim serioz për Evropën.

Ajo shtoi se ka dy konkluzione të rënda kundër Turqisë, të cilat do të diskutohen në takimin e ministrave të Jashtëm të BE.

Ajo tha: “Siria dhe aktiviteti i Turqisë në Mesdhe, janë dy pikat e axhendën. Kemi një konsensus, një pozicion të përbashkët, së pari për zhvillimet ne Siri.

Ka një ndërhyrje nga ana e BE për operacionet e Turqisë si dhe mbështetje të fortë për procesin e ndërmjetësuar nga OKB”.

Në vijim Mogherini shtoi: “Ka një kërcënim për BE dhe gjithë rajonin, ndaj dhe duam që kjo çështje të zgjidhet. Ka një dënim nga BE për operacionet ushtarake të Turqisë në Siri.

Kemi një angazhim sa i përket krizës humanitare dhe të refugjatëve për njerëzit në nevojë. Ne i kemi miratuar konkluzionet për naftën në Mesdhe, duke respektuar marrëveshjen ndërkombëtare dhe fqinjësinë e mirë”.

e.ll./dita

October 14, 2019 16:58
Komento

5 Komente

 1. A.W. October 14, 18:32

  Kush do ndeshkoje Turqine, kjo morracakja qe nuk eshte me as deputete e BE? Nuk e kuptojne keta shurraqe te Brukselit se sikur Turqia ti hape dyert atyre afro 3-4 milion refugjateve aziatike qe mban atje do arrijne ti futen neper zyra? Politika e “Mikpritjes” Merkeliane ka perfunduar ne lepirje bythe per Erdoganin qe mos ti leshoje refugjatet klandestine mbi BE. Lloqet e morracakes italiane jane kot, sa per te dale para mediave per here te fundit para se te shkoje ti jape uje qenve ne Itali.

  Reply to this comment
  • Arben October 14, 20:09

   LLOGARIA MATEMATIKE ESHTE

   USA DHE ALEATET PERENDIMORE, SHQYEJNE

   SIRINE NE 20 COPA, SEPSE DUAN TI MARRIN

   NAFTEN. (E NJEJTA GJE PER GJITHE ARABET, LIBI,

   EGJYPT, TEJ E TEJ KU KA NAFTE DHE DUAN TA

   SHIJOJNE PER VETE).

   KJO KRIJON NJE RRYME TE PAPARE

   REFUGJATESH.

   PO MBAN TURQIA 3.5 MILION ME PARATE E SAJ

   (ATO QE JEP BE, I PRANON MEQENESE BE I JEP,

   POR AS 15-20 % TE SHPENZIMEVE NUK JANE).

   TANI QE TURQIA NDERHYN TE CLIROJE SIRINE

   DHE TI KTHEJE NE SHTEPITE E TYRE ATA QE PO

   MBAN ME BUKE, POR VETE 7 VJET PAK A SHUME,

   COHEN QENERIA KUNDER. (NE FAKT M…TIN

   MUND TI HANE, SE ASGJE NUK KANE CFARE TI

   BEJNE)

   Reply to this comment
 2. Arben October 14, 19:01

  ME CFARE??!!

  Reply to this comment
 3. demo October 14, 19:46

  Mbroni popullin kurd!

  Reply to this comment
 4. Barty72 October 14, 20:28

  Mbroni mikun e Rama droges. Ha ju qifsha rrobet

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*