BE jep 14.5 mln euro për censusin e popullsisë dhe banesave 2020

September 20, 2019 10:44

BE jep 14.5 mln euro për censusin e popullsisë dhe banesave 2020

Bashkimi Europian ka dhënë 14.5 mln euro për realizimin e  censusit të popullsisë dhe të banesave në Shqipëri për vitin 2020.

Duke vënë në dukje faktin se censusi  2011 kishte paqartësi, ambasadori i BE-, Luigi Soreca tha se censusi, me të dhëna të plota dhe të besueshme është baza e Shipërisë dhe e BE-së.

“Censusi, baza e Shqipërisë dhe BE-së. Politika efikase e integrimit europian bazohen në këto të dhënë që duhet të jenë të plota. Prandaj BE ka ndërmarrë hapa të vazhdueshme që të dhënat të mblidhen dhe të krahasohen në mënyrë të drejtpërdrejtë. Të dhënat duhet të jenë të plota dhe të besueshme. KE ka theksuar që censusi i 2011 nuk arriti të siguronte të drejtat e qytetarëve që të deklaronin origjinën etnike dhe besimin e tyre fetar”, tha Soreca.

j.l./ dita

September 20, 2019 10:44
Komento

4 Komente

 1. H September 20, 11:33

  Gjysmat i vjedhin rrugës, gjysmën që ngelet sapo të arrijnë.

  Reply to this comment
 2. Alban September 20, 12:58

  Ca do te thote nuk siguruan besimet fetare dhe etnike? Po vende te BE si Greqia as nuk i deklarojne etnite dhe i regjistrojne turqit e Trakise si grek myslyman. Ne shume vende te BE as etnia as besimi s’deklarohet. Keta duan ta nxjerrin Shqiperine sikur eshte multientike

  Reply to this comment
 3. Niku September 20, 13:46

  Keta jane qe “i hedhin uje veres”. Kur vendet e tjera paguajne pensione apo japin pasaporta per te tjetersuar etnine, Europa kerkon te gjeje “te verteten”. Shqiperia ka pranuar se ka 9 minoritete, edhe aty ku nuk jane, dhe keta paraqiten te pakenaqur. Me mire eshte qe Shqiperia te mos futet ne BE dhe te mos na çajne trapin me broçkulla.

  Reply to this comment
 4. Lili September 20, 13:51

  Cka i duhet BEse feja e etnia kur kushtetuta thot jemi shtet laik?! Cka do me ba tash BEja ne Shqiperi , mbas shprahzje e Shqiperise do me nda sipas fejes e etnise?! Kur ju n’evrope te beni te njejten atehere keni te drejte me i kerkuar kete Shqiptareve po sot jo!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim