BE kërkon dialog mes Madridit dhe Katalonjës për zgjidhjen e krizës

October 4, 2017 17:33

BE kërkon dialog mes Madridit dhe Katalonjës për zgjidhjen e krizës

Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Frans Timmermans konfirmoi sot se kishte ardhur koha për të dialoguar, në respektim të Kushtetutës spanjolle, për të zgjidhur krizën e rëndë politike në Katalonjë.

“Ka ardhur koha për të dialoguar, për të folur, për të gjetur rrugëdalje nga ngërçi dhe për të punuar konform urdhrit kushtetues spanjoll”, theksoi Timmermans, gjatë një debati urgjent para deputetëve evropianë të mbledhur në seancë plenare në Strasburg.

“Është e nevojshme arritja e një marrëveshjeje të përbashkët për të shkuar përpara në Spanjë”, shtoi ai.

Në deklaratën e tij, numri dy i ekzekutivit evropian u shpreh në mbështetje të shtetit të së drejtës duke dhënë mbështetje për qeverinë e Madridit.

“Detyra për të respektuar dhe mbrojtur shtetin e së drejtës mund të kërkojë ndonjëherë një përdorim proporcional të forcës”, nënvizoi ai.

October 4, 2017 17:33
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin