BE nuk hap kufijtë me Shqipërinë më 1 korrik, shansi tjetër pas 2 javëve

June 29, 2020 11:21

BE nuk hap kufijtë me Shqipërinë më 1 korrik, shansi tjetër pas 2 javëve

Shqiptarët duhet të presin edhe dy javë për të mësuar nëse do të mund të udhëtojnë drejt Bashkimit Europian.

Shqipëria duket se nuk është përfshirë në listën e vendeve për të cilat hapen kufinjtë e jashtëm të Bashkimit Europian prej 1 korrikut.

As Maqedonia e Veriut, as Kosova dhe as Bosnjë-Hercegovina duket se nuk bëjnë pjesë në këtë listë, edhe pse Komisioni Europian kishte rekomanduar hapjen e kufinjve të jashtëm me të gjithë vendet e Ballkanit Perëndimor në 11 qershor.

Lista që pritet të miratohet me shumicë të cilësuar nga 27 shtetet anëtare të Bashkimit Europian sot përfshin 14 shtete: Algjeria, Australia, Kanadaja, Gjeorgjia, Japonia, Mali i Zi, Maroku, Zelanda e Re, Ruanda, Serbia, Koreja e Jugut, Tajlanda, Tunizia, Uruguai.

Vendimi me shkrim i ministrave të brendshëm të Bashkimit Europian bazohet në evolucionin e situatës epidemiologjike së koronavirusit të dy javëve të fundit.

Ko situatë ka ndryshuar në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe nuk korrespondon më me nivelin mesatar të të prekurve nga koronavirusi në Bashkimin Europian.

Duket se Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Kosova dhe Bosnjë-Hercegovinë nuk kanë përmbushur kriterin e pasjes më pak se 16 raste me COVID-19 për 100.000 banorë në dy javët e fundit.

Lista e vendeve, banorët e të cilëve mund të udhëtojnë drejt Bashkimit Europian, ndryshon çdo dy javë.

Udhëtimet esenciale drejt Bashkimit Europian mundësohen për punëtorët sezonalë në bujqësi, diplomatët, studentët dhe psersonat që kalojnë tranzit nga Bashkimit Europian, të cilët nuk preken nga kufizimet. /abcnews

o.j/dita

June 29, 2020 11:21
Komento

6 Komente

 1. BE STAPO terrorizon shqiptaret !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! June 29, 11:43

  BE kjo bande rraciste e flliqur ,

  qe po shkaterro Njerezimi

  Reply to this comment
  • H June 30, 12:14

   Shqiptarët në Evropë janë vetëm për drogë, kurva, krime, vjedhje dhe vrasje. Ashtu meritojnë.

   Reply to this comment
 2. PO , PO June 29, 17:32

  Kur ju vete nuk lini rast pa nxire e baltosur gjendjen ne Shqiperi , pse prisni qe t`ua laje fytyrat (nga bataku ku jini zhytur ) Europa dhe enkas na cingerisni nervat ? Ju jini angazhuar totalisht vetem per zbulimin dhe amplifikimin e gjitheckaje te keqe ne kete vend , bile duke e trajtuar nga nje kend qe edhe e bardha te duket gri edhe grija te duket e zeze sterre . Te nesermen na “cuditni ” me surprizat e “reja” !
  E gjitha kjo iu vjen sepse me kete vend iu bashkon vetem gjuha shqipe dhe fitimi me rruge te felliqur qe nxirni !
  Ju lutem te mos me censuroni per keto te verteta .

  Reply to this comment
 3. Pensionisti June 29, 17:51

  Bosnjehercegovina.Kosova ,Maqedonia e Veriut dhe Shqiperia ,pra vende me shumice muslimane mbeten akoma te papreferuarit e Europes te Krishtere!

  Reply to this comment
 4. Miço Taqua June 29, 19:44

  O pensionisto o papu shquan mirë nga sitë apo ke pjerdhur file, Maroku dhe Tunizia i di për kristianë zotrote apo je shastisur nga infrakti i tatës tënd shpirtëror Janullaqit ?

  Reply to this comment
 5. Maaaaskaaaaaa June 29, 22:19

  Si ne cdo “event”, edhe ne civid19 shqiperia shquhet per kundravajtje. Hahhahaha.
  Gjith evropa me maska (evropa ku do te futet edhe shqipja) shqiptaret pa maska, yrrja byrrja te dum o evrop.
  Franc itali spanj gjermani holland svicer e ku te duash jane me maska, shqipot hic.
  Dhe kaq popull idiot, saqe nuk ben dot nje llogari te thjesht: po te fillojn te mbushen spitalet, i bie te mbylleni prap, po tani nja 4 muaj !!!!
  Shef gazetat dhe televizoret, rruget plot me njerez pa maska. Yrrja byrrja

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim