BE përshëndet emrin e ri të Maqedonisë

June 13, 2018 09:39

BE përshëndet emrin e ri të Maqedonisë

Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini dhe komisioneri i Zgjerimit Johanes Hahn e përshëndetën përmes një deklarate të përbashkët zgjidhjen e emrit të Maqedonisë, që i jep fund një mosmarrëveshje shumëvjeçare mes Shkupit dhe Athinës.

Kjo është jo vetëm e merituar si mirënjohje për rezultatet e rëndësishme reformatore të Maqedonisë, por do të ndihmojë dhe në zbatimin e plotë të marrëveshjes në interes të të dy shteteve, rajonit dhe BE-së në përgjithësi thuhet në deklaratë.

Dy zyrtarët e lartë të bllokut shprehen konsideratë për personat që kontribuuan në arritjen e kësaj marrëveshje të cilësuar historike. Por lideri i partisë më të madhe opozitare në vend, VMRO-DPMNE-së Hristjan Mickoski reagoi ashpër menjëherë pas vulosjes së paktit duke deklaruar se kjo ishte një ditë e vështirë për Republikën e Maqedoninë dhe për qytetarët e saj.

Mickoski e quajti këtë zhvillim një marrëveshje kapitullimi.

“Pa marrë parasysh se si Zoran Zaev demonstron eufori, mund të shohësh nga larg se kjo është një humbje. Negociatat u mbajtën të fshehta. Opozita dhe VMRO-ja nuk u përfshinë në bisedime, tani është e qartë pse. Në thelb, e ashtuquajturat kontrate është pranimi i të gjitha pozicioneve greke”, u shpreh ai.

Greqia ka luftuar të ndryshohet emri i Maqedonisë që kur vendi shpalli Pavarësinë në 1991-shin. Ngërçi 27 vjeçar mes dy vendeve fqinj u mbyll një ditë më parë falë emrit të ri “Republika e Maqedonisë Veriore”.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin të parat që e përshëndetën marrëveshjen.

Përmes një deklarate, DASH theksoi se nga zgjidhja e asaj që ishte kthyer në “nyjën gordiane” të emrit do të përfitojnë të dy vendet, si dhe siguria e zhvillimi rajonal.

o.j/dita

June 13, 2018 09:39
Komento

1 Koment

 1. anticensurë25642654 June 13, 09:57

  o mogi
  përse nuk përshëndetni dhe marveshjet e shqipërisë me gërkun??
  gërku është tmerrësisht i kënaqur!
  këta tanët nuk flasin,ndoshta e kanë me vonesë gëzimin??

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim