“Bedri Islami, fare i pasaktë për kritikët e parë të Berishës”

February 20, 2018 02:55

“Bedri Islami, fare i pasaktë për kritikët e parë të Berishës”

Arben Duka

Lexova dje tek “Dita” shkrimin e radhës të Bedri Islamit me titull:”A është shefi i qeverisë një temë tabu?!.” Në mënyrë të çuditëshme ai shkruan:

“Në fillimet e vitit 1991 të ishe kundër Berishës,ishte njëlloj në mos më keq,se sa të ishe kundër Enver Hoxhës në vitet e fundit të jetës së tij.Pak kush guxonte të lëshonte qoftë dhe kritikën më të vogël ,duke përjashtuar një grup gazetarësh në fillim nga mjeshtri Spiro Dede e më pas nga i guximshmi dhe i ndershmi, Namik Dokle”.

Nuk e di pse ka dalë në të tilla përfundime Bedri Islami,por është fare i pasaktë në ato që thotë. Nuk e di pse ka vënë në krye të listës së guximtarëve kundër Saliut, Spiro Deden dhe Namik Dokles,por ky konstatim nuk përkon aspak me të vërtetën e atyre viteve vërtetë të rënda e të zeza dhe për gazetarinë.

E vetmja gazetë,që mund të kritikonte në atë kohë Sali Berishën ishte “Zëri i Popullit” me formatin e saj klasik. Mbase për një periudhë kohe gazetën mund ta kenë drejtuar Spirua dhe Namiku,por unë nuk mbaj mënd që ata të ishin bërë promotorë anti Berishë.  Aso kohe shumë njerëz nuk guxonin as ta preknin me dorë “Zërin e Popullit” e jo më ta lexonin. Në shumë raste gazeta digjej komplet në pikat e saj të shitjes.

Këtë rubrikë humori dhe satire që unë kam sot tek “Dita” e kam filluar në faqen tre të “Zërit të Popullit” që në vitin 1991 në mos në vitin 1990, duke shkruar gati përditë me emër dhe mbiemër dhe asnjëherë me pseudonim.Unë isha i jashtëm, po shkruaja dhe botoja më shumë se një i brëndshëm, mbasi siç thotë Bedriu frika nga regjimi qe prezente.

Po nuk heshtën të gjithë. Isha unë Arben Duka, ishte Thoma Gëllçi (me pseodonim), ishte Luan Rama me emër dhe mbiemër, ishte Koço Danaj me pseudonim, ishte Alban Kosova (pseudonimi i vllait tim Sofokli Duka). Po pseudonimet ishin kot mbasi regjimi i zbulonte brënda orës.

Me të gjithë emrat që përmënda më lart është marrë personalisht Sali Berisha. Alban Kosovën, vëllanë tim Sofokli Duka e arrestuan dhe e burgosën gjoja për tre fishekë që i gjetën, por arsyeja qenë artikujt anti Berishë tek “Zëri i Popullit”. Koço Danaj u arratis t’i shpëtonte arrestimit, Ylli Polovina kaloi në ilegalitet. Dhe një miku im nga Durrësi, me origjnë nga Skrapari, Xhemal Lamçellari që fatkeqësisht ka vdekur u arrestua dhe u burgos vetëm se shkruante tek Zëri.

Kur Alban Kosova i vërtetë qe në burg, në vend të tij shkruante Vladimir Meçaj. Koçua i dërgonte prapë shkrimet nga arratia dhe Polovina nga ilegaliteti. Do më ndjejë ndonjë që kam harruar, po këta kanë qënë më të spikaturit dhe jo ata që thotë Bedriu. Ata dhe nëse kanë shkruar, kanë qënë të mbrojtur nga posti zyrtar, mbasi Berisha nuk i ngacmonte ata që punonin rrogëtarë në gazetë.

Psh nuk e ngiste Hamdi Jupen që merrte pjesë në konferencat e shtypit të Saliut. Mua, në atë kohë m’u hap dosje nga SHIKU i Gazidedes, dosje që u gjend në vitin 1998, kur SHIK-un e drejtonin ish-opozitarët. Këtu nuk është vendi për të folur gjatë, për të thënë se ato vite unë i provova të gjitha llojet e dhunës, m’u hodh benzinë tek dera e shtëpisë në mes të natës, m’u dogj tirazhi i plotë i një libri, u tentua dy herë rrëmbimi im e të tjera, e të tjera.

E bëra këtë shënim, mbasi shpesh nuk thuhet tamam e vërteta, ca se nuk njihet tamam,ca se nuk duan ta thonë.

 

February 20, 2018 02:55
Komento

43 Komente

 1. Bedri Islami February 20, 05:10

  Citimi eshte gabim. Ka harruar nje fjale qe i jep tjeter kuptim fjalise. Spiro Dede dhe Namik Dokle citohen ne shkrim si drejtues dhe jo si gazetare. Si eshte shkruar nga une dhe si eshte e verteta ne fillimim e vitit 1991 ata kane qene kryeredaktore. Jam i bindur se ndryshimi i kontekstit te shkrimit duke lene jashte fjalezen “te prire” eshte bere pa dashje dhe jo per te bere apologji vetjake. Une nuk e ndryshova nje te vertete, ku kam qene pjese. Arbeni , si duket, mendon pas vitit 1991. Por edhe ne vitin 1992 shef i gazetes ishte Perparim Xhixha. Une jam larguar nga gazeta ne dhjetor 1992. Mos leximi i sakte sjell pasaktesi.

  Reply to this comment
 2. Pinoceti Viqidolit February 20, 05:26

  Eshte e turpeshme sot
  qe akoma gjykohet
  me mendesite e viteve 1991-1992
  aq me shume me “pena te forta” si Bedri Islami
  .
  Eshte miopi dhe naïve te krahesohet
  nje ‘LOW LIFE’ Si Berisha
  me gjigandin Enver Hoxha
  .
  Jo vetem Bedriu por dhe Ben Duka nuk kane guxim apo intelekt te thone se Salibisha eshte I ngjashem Me Agusto Pinocetin e Kilit..dhe shume here me I zi se ai..
  .Eshte e turpeshme sidomos per dipllomatet e pare amerikane dhe mergatqyqarin Elez Biberaj

  QE NE VEND TE NJE PAJTIMI KOMBETAR
  .
  DHE INVESTIME PERENDIMORE
  .
  U ZBATUA NJE GENOCID ANTIKOMUNIST
  .
  QE ARRITI DERI NE KANIBALIZEM ANTIKAMUNIST
  .
  DHE SHKATERRIM TOTAL TE EKONOMISE ME
  .
  .DYSHEN OGURZEZE PASHKO-HAJDARI

  .
  Mjafton te kujtojme arrestimin e Fatos Nanos ne korrik –gusht 1993 ne menyre fashistoide me skenare BILLASH & HILLASH ku berisha dhe gazidede ishin thjesht Zagare Gjahu te tyre.
  .
  Komentshkruesi ka qene present ne demonstraten e per mbrojtjen e Fatos Nanos (tani I shperfyteruar) ne 1993 dhe ne 26 maj 1996 PER VOTIMET E VJEDHURA dhe nuk ishte problemi se Serberisha ishte I fuqishem dhe I frikshem..absolutisht JOOOOO
  .

  .Emri I Sali berishes pas 2 prillit 1991 u kthye ne WILLIAM BIBERAJ dhe ky I fundit jo vetem kane drejtuar berishen si kobure te tyre..por shteti amerikan duhet te hape dosjet e dipllomateve te saj serbofile grekofile dhe filoislamike per te gjetur autoret e shkaterrimit biblik>
  .
  Lapidari qe Ramizi I ngrti Enverit ne 1988 eshte mikroskopik ne lidhje me kthimin ne legjende te tij nga ata qe prune berishen nga beogradi ne 1991 dhe po e mbrojne me cdo cmim me donaldlulin e radhes
  .
  Pse miqte tane e kthyen Enverin ne legjende ( jashte deshires tone)

  Per Enver Hoxhen sot me shume flitet “nen dhembe” dhe ajo qe thote I nderuri ARBENDUKA jo vetem eshte e vertete por ka ardhur koha per SHENJTERIMIN E TIJ se bashku me Nene Terezen
  …………………………….

  .SHUME E DINE POR PAK E THONE SE enverhoxhen e prune ne pushtet ne 1944 angloamerikanet per interesin e tyre pasi AI ishte ne gjendje te organizonte shqiptaret kunder nazisteve duke I kursyer aleateve 40-50 mije trupa qe nuk jane pak…PRA FAJTORE JANE ANGLO-AMERIKANET qe na I bene peshqesh enverin e tyre

  ………………………….SHUME E DINE POR PAK E THONE SE enverhoxhen e shiten te Stalini..RUSVELTI &CHURCHILLI (dhe ky I fundit ja la ne patronazh Tito-rankovicit)..Hapni letrat e teheranit,jaltes,krimese etj dhe amerikanet & anglezet duhet te kerkojne jo vetem falje por dhe te demshperblejne shqiptaret

  …………………………SHUME E DINE POR DHE SHUME E THONE SE enverhoxha ESHTE SULMUAR NGA ANGLO-AMARIKANET me shume se turqit qe I ju turren per 25 vjet DIKTATORIT GJERGJ KASTRIOTI..qe nga luftaanijet angleze,sulmi per pushtim te vorio epirit ne 1949…mijra banda dhediversante –terroriste qe sulmuan me egersi ate shtet nga 19945-1982 me xhevdetmustafen… dhe amerikanet & anglezet duhet te kerkojne jo vetem falje por dhe te demshperblejne shqiptaret
  …………………….…………………………SHUME E DINE POR DHE SHUME E THONE SE enverhoxha per 45 vjet I beri “kaps” armiqte shekullore grekun dhe serbin..si dhe dy superfuqite..biles hapur fare si kerrkush ne bote u tha hapur HAJDENI PO JA U MBAJTI …TE PUSHTONI SHQIPERINE SE JU KTHEJ NE KERMA
  ================
  persa me siper ishte historia e kaluar dhe ne komentuesit kane qendrimin me korrekt per kete teme.

  MENDOJ SE FAJI KRYESOR
  SOT ESHTE I DIPLLOMACISE EURO-ATLLANTIKE QE NE MENYRE TE DENUESHME JO VETEM QE E KLLONUAN MONSTREN BERISHE POR PO E MBROJNE ME CDO CMIM DERI NE POSHTRIM KOMBETAR
  JEMI PUSHTUAR NGA SHUME ARMIQ NE SHEKUJ POR KERRKUSH NUK NA KA POSHTRUAR SI EUROATLLNATIKET ME SALIMONSTREN E TYRE..

  PRA sot kryesorja qe eshte denimi i berishizmit si doktrine dhe burgosja e Sali Qenit per veprat kriminale te tradhetise,vrasjes me paramendim,shkaterrimin e shtetit dhe perdhosjen e dinjitetit shqiptar.
  .
  Pa u arrestuar ky Frankestein Monster keto Dacibaot tuaja jane thjesht nje leter higjenike duke perifrazuar thenien e Sali Qenit ndaj gazetes me prestigjoze ne bote NY-Times.
  .
  1-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet i merret i pandehur si kriminel ne inskenimin 2 prillit 1991,me prishjen e qeverise stabilitetit dhe pjesmarrjen e denueshme te ambasdorit amerikan Rajerson ne votimet e 1992 per te cilen shteti amerikan duhet ti kerkoje falje shqiptareve dhe per kete veprim ilegal te Rajersonit por dhe gradimin qe i beri Sali qenit.

  2-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet i merret i pandehur si kriminel per masakren e sheshit skenderbej 1996,me luften civile te 1997,dhe me pucin e shtetit te 14 shtatorit 1998.Perseri segmente jo te sinqerta te dipllomacise amerikane duhet ti kerkojne falje shqiptareve sepse ne vend qe te kerkohej zbatimi i ligjit per krimin shteteror te pucit shtetit nga Sali Qeni “merret ne pyetje” brenda mureve te ambasades nga nje prokurore amerikane.Pra ne kete rast jane perseri dipllomate amerikane qe jo vetem shkelen ligjin por dhe mbrojten nje kriminel qe ka parametrat e Agusto Pinocetit.

  3-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet te merret i pandehur si kriminel per holokaustin e Gerdecit,vazhdoi me masakren fashiste te 21 janarit dhe vjedhja me llereperveshurin ne krye te bashkise Tiranes dhe duke i quajtur 2 kriminele njerin burre shteti dhe tjetrin yll ne qitje.

  Jane dhe shume akte terrori dhe tradheti te thelle antikombetare ku me kryesoret jane ne vazhdim:

  4–Tradhetia kombetare me Janullatosin.
  5–Tradhetia kombetare me varrezat greke
  6–Tradhetia kombetare me detin Jon
  7–Tradhetia kombetare me naften e Milloshevicit
  8–Tradhetia kombetare me sabotimin e UCK
  9–Akt terrorist ne zhdukjen e R.Hoxhes*****
  10-Akt terrorist ne genocidin ndaj Haklajve
  11-Akt terrorist ne vrasjen e F.Xhindit
  12-Akt terrorist ne vrasjen e k/komunarit Kukes
  13-Akt terrorist ne djegjen e oficerit shikut Durres
  14-Akt terrorist ne vrasjen kuliciane te K.Trebickes
  15-Akt terrorist ne egzekutimin mafjoz te gjyqtarit te Vlores
  16-Akt terrorist ne lincimin te Edi Rames
  17-Akt terrorist ne djegien te gazetes Koha jone 1997
  18-Vdekje misterioze e Gramoz Pashkos
  19-Vdekje misterioze e Pjeter Arbnorit
  20-Vdekje misterioze e Safet Zhulalit
  21-Vdekje misterioze e Ali Spahise
  22-Vdekje e pilotuar e gjyqtarit Xhelal Elezi*****
  23-Vdekje e pilotuar e doktorit Shik-ut Ylli Xhagjika*****
  24-Vdekje e pilotuar e zyrtarit Shik-ut Pirro Visari*****
  25-Vdekje e pilotuar e prokurorit Xhevat Hana*****
  26-Vrasje e pilotuar e Azem Hajdarit
  27-Vrasje e pilotuar e Sokol Olldashit
  28-Krim ekonomik me rrugen e Kombit
  29-Krim ekonomik me Albetrolin
  30-Krim ekonomik me Kromin
  31-Krim ekonomik me Albetrolin
  32-Krim ekonomik me shitjen e h/centraleve
  33-Krim ekonomik me borxhin e jashtem mbi 67%
  34-Krim ekonomik me super drogen e Lazaratit
  35….vazhdon rromani i krimeve…
  Por qe te behet kjo duhet thene e verteta shume e hidhur qe eshte:
  Dipllomacia amerikane dhe europjane dhe sherbimet e tyre inteligjente dhe strategjike te tyre pa harruar dhe fushen e biznesit jane pergjegjeset kryesore per katandisjen e kombit shqiptar ne kete katastrofe biblike morale dhe ekonomike.!

  perfundimisht:
  Eshte turp per dipllomacine
  dhe sherbimet inteligjente euro-atllantike qe akoma mbrojne me cdo kusht DRAKULEN E TYRE TE VIQIDOLIT.

  Eshte turp per dyshen TRAMPMERKEL qe edhe pse drejtojne dy shtete te fuqishme dhe demokratike jo vetem kane gabuar ne shqiperi me doktrinen elezbiberiste te salisatanait por dhe jane pergjegjesiyt kryesore per kete menxyre shqiptare te pa pare ne historine e kombeve.

  Sali qeni eshte nje monster qe nuk ka plumb litar apo fuci bitumi ti laje krimet e tij..fundja fundi..cojeni ne ndonje ishull perrallore me gjithe pasurite e tij me qen e me me mace por vetem me nje kusht.
  .MOS TJA SHOHIM ME SURRATIN DHE ZERIN KETIJ DEVILI….JO PER NDONJE GJE POR

  ..nqs se ky devil
  mbahet akoma
  nga ana juaj.atehere
  me lejoni te them
  se Enver Hoxha
  jo vetem eshte
  shqiptari me I madh
  ne historine e shqiperise
  por dhe
  BURRSHTETASI
  ME I MADH BOTEROR
  PER TE GJITHA KOHRAT..

  Reply to this comment
 3. RIMI February 20, 07:02

  Eshte nje tendence krahinore o Arben qe i kakapur per fyti keta malesor bjeshkesh e qe per pasoje edhe punet gjithnje e me shume vene corap!Ne disa shkrime po tia lexosh Bedri ISLAMIT do te konstatosh te tilla nuanca!Ne Puke cdo gje qe mbillet del geshtenje e Bedrana e bjeshjkeve na ka dale gazetar ndaj mos ia merr per te keqse seshte i vetmi!Per ne lexuesit Bedriu na eshte bere si Rikard Larja ku per politiken matane kufirit flet Bedriu,per spôrtitn po Bedriu,per dhipllomacine Bedriu per kinezerine e radhes po Bedriu a thua se kjo pene i jep shoqerise Shqipetare vetem osigjen e jo karbon!Na nga anet tona kemi nje shprehje o i poet ,varri ……… Bedranes!

  Reply to this comment
 4. BLACK SWAN February 20, 07:41

  he pra ja , po thoshja dhe une çfare i mungon artikullit ,
  po ja pra ja, Debatikasit i mungojne !!!!!!
  se ne fakt tema e artikullit kjo ishte , njesiti guerril kunder Berishes ;ah , ju rafte e mira e ju sjellte ne vete, se me keni ik per lesh ju shoket e idealit 😛

  sidoqofte jam dakort kur thua qe Namiku nuk ishte opozitar ,
  Namiku ne fakt u be debatikas tani ne 2013 me partine e tij te rrrrrilindur, se nga Berisha nuk pa ndonjeher keq ai
  po ju kam thene une , qe juve ju ha qeni juaj 😛

  shoku Bedri, dil ketu bej autokritike, se do marresh ndonje verejtje ne biografi dhe ti , qe mos te dish me ku te futesh ……

  Reply to this comment
  • Tartufi February 20, 14:03

   Shkruan [ lamashi ] dhe i kujton miletit,dosjen e hapur dhe
   zjarin tek praku i portes,,haron [ legeni ] qe ky popull pa hapur gojen,vecse qe biri i nje tregetari shqiptar vuajti
   tmere me vite te tera ne galera !! Kur do te mesoshe sa llum eshte nje popull,degjoje dhe lexoje ate kur ai te kujton vuajtjet e tij dhe nuk te le radhe te flasesh,duke mos i krahesuar kurre me gjitonet e lagjes per mjerimin e tyre !!.

   Reply to this comment
 5. Besniku February 20, 07:50

  E sakte Arben Duka.
  Kur ben nje shkrim, sidomos nga analiste me eksperience e me emer,
  duhet patjeter te studiosh mire para se ta çosh per botim.
  Ndryshe humbet besueshmerine, dhe per me teper, çdo gje qe vazhdon te shkruash,ose lexohet me dyshim, ose nuk lexohet fare.

  Reply to this comment
 6. Bedri Islami February 20, 08:04

  PËRSE GABON ARBEN DUKA

  Në shkrimin e mësipërm, replikë me njërin nga shënimet e mia të rradhës, miku im i vjetër, Arben Duka, duke sjellë një pasazh nga çfarë kam shkruar, është i pasaktë.

  Nga pasaktësia ka ndryshuar edhe idenë e shkrimit.

  Duke më cituar gabim, duke hequr një fjalëz, ka ndryshuar gjithë kuptimin e asaj që kam shkruar.

  Si është fraza ime që citohet nga ai:

  Në fillimet e vitit 1991 të ishe kundër Berishës ishte njëlloj në mos më keq, se sa të ishe kundër Enver Hoxhës në vitet e fundit të jetës së tij. Pak kush guxonte të lëshonte kritikën më të vogël, duke përjashtuar një grup gazetarësh në fillim të drejtuar nga mjeshtri Spiro Dede e më pas, nga i guximshmi dhe i ndershmi, Namik Dokle.

  Arben Duka ka hequr pikërisht fjalëzën ” të drejtuar”. Heqja e saj ndryshon gjithë kuptimin e saj. Sepse nuk është thënë gazetarët Spiro dede e namik Dokle, por që gazeta “Zëri i Popullit” në vitin 1991, është drejtuar prej tyre.

  Ky është fakt. Në fillimin e vitit 1991 kryeredaktor i gazetës ka qenë Spiro dede, njeri kurajoz, i aftë, serioz dhe i hapët. Më pas, kryeredaktor erdhi Namik Dokle, i cili ishte dhe vazhdon të jetë njeri i ndershëm dhe i guximshëm.

  Arben Duka ka qenë bashkëpunëtor i jashtëm. Të them të drejtën nuk i mbaj mend shkrimet e tij në vitin 1991. ndodh edhe kjo. Në atë vit dhe një vit më pas, unë kam botuar, me emërin tim dhe nganjëherë me një emër të dytë, kur kisha në të njëjtën ditë dy shkrime në gazetë, mbi 300 shkrime të ndryshme, por kjo tani, nuk ka aq shumë rëndësi. Megjithatë, të jesh në Shkodër, të shkruash thuajse çdo ditë shënime politike, të jesh i zgjedhur edhe në organet më të larta drejtuese të PS-së, do të thotë diçka. Dhe nuk është vendi se çfarë hoqi njëri apo tjetri, ne vetë apo vllezërit.

  Desha të tregoj se në mesin e vitit 1991, disa javë pasi ishte hedhur përmendorja e Enver Hoxhës, demonstruesit e udhëzuar nga PD-ja u grumbulluan rreth godinës ku ishte “Zëri i Popullit” dhe bërtitnin të mbyllej gazeta, të hiqej emëri, etj. Namik Dokle mblodhi të gjithë gazetarët, nuk ishin të shumtë asaj kohe, kujtoj me respekt Albert Shalën, shefin tonë, dhe tha se ” këtu mund të vdesim, por gazetën nuk e lëshojmë”. Dikush iku, më kujtohet vetëm një gazetare asaj dite që nuk pranoi të shkruante më, J.Zaloshnja, të tjerë kishin ikur me kohë, dhe thirja e Dokles, nuk ishte asgjë tjetër, veçse shenjë burrërie.

  Kur nga redaksia e gazetës më thanë se Arben Duka ka bërë një reagim për shkrimin tënd, iu përgjigja, “mrë bën”. Sepse, duke perifrazuar një thënie të Jezusit, kush përdor shpatën, nga shpata do të vdesë, edhe ne gazetarët, nga shkrimet tona do të kemi pagjumësinë. Më dërguan shkrimin dhe iu përgjegja shkurt, ” nuk qenka gjë”. Nuk e kisha lexuar me kujdes citimin që i kishte bërë shkrimit tim. E pashë pas botimit të replikës dhe më erdhi keq. por, edhe nëse citimi do të ishte i saktë, pra o të kisha gabuar, përsëri do të bëja të njëjtin shënim ” nuk ishte gjë”.

  Një e vërtetë është: “Zëri i Popullit”, në vitet e para bëri shumë më tepër se Selia e PS-së, mes tyre edhe Arben Duka, por kjo nuk na bën as heronj e as martirë.

  Në një kohë të caktuar, bëmë gjënë e duhur.

  Reply to this comment
  • Claus February 20, 12:19

   Shkruan Bedri Islami: “Zeri i Popullit”, beri shume me teper se Selia e PS-se, mes tyre edhe Arben Duka, por kjo nuk na ben as hreonj as martire”…
   Nese kjo gazete, DITA pra, do te ishte organ zyrtar i ndonje prej partive komuniste, atehere gjithcka do te ishte normale dhe, natyrisht, edhe une nuk do te komentoja.
   Mirepo, nuk besoj se eshte keshtu, apo jo stafi i nderuar i DITA-s ?
   Keta zoterinjte qe debatojne me njeri-tjetrin, pikerisht ne diten kur perkujtohet rrezimi dhe terheqja osh e statujes se kriminelit me te madh qe ka njohur kombi shqiptar ne histroine e tija, jane enveriste te shpallur; pra, idhulli i tyre eshte pikerisht ky vrases gjakatar i pashpirt.
   O shqiptare , ju lutem shume lexojeni vetem kete fjaline e fundit qe citova me siper!
   Nje gazetar , ne vitin 2018, i mburret nje kolegu te tija, qe ZP-ja,ai dhe ca shoke te tjere, paskan bere me shume se Selia e PS-se, qe sapo kishte nderruar emrin nga PPSH qe e kishte …!!!
   I degjoni more se c’thone?! I degjoni more se per cfare debatojne e se me cfare mburren?!
   Ketyre, jo vetem qe nuk ju vjen turp se jane enveriste, por mburren me kete hapur, publikisht…!!!
   Mburren me “Zerin e Popullit”, qe na i paskesh bere opozite qeverise se pare demokratike…!!!
   Mburren me “Zerin e Popullit, kesaj gazete kriminale, shtylla kryesore e Propagandes Komuniste per gjysemshekulli, dhe ku kane marre lajmin e denimit me vdekje me qindra e mijera shqiptare; kesaj gazete-mandate, kesaj gazete kriminale, ku u lincuan publikisht me mijera e mijera shqiptare!
   Eshte tallje me lirine, me demokracine, me gjithcka qe ka te beje me te drejtat, kur gazetare te tille, qe kane punuar ne nje gazete te tille, qe mburren me te dhe punen e tyre ne te, te debatojne me njeri-tjetrin se kushnga keta na peskej qene me trim per t’i bere opozite pushtetit te pare demokratik qe njohen shqiptaret pas atij regjimi aq gjakatar dhe kafsheror, qe jo vetem nuk e ka njohur as nje komb ne Europe dhe rralle ne bote, por na ka vene damken e turpit si nje komb qe pjell monstra te tilla gjakatare…!!!
   Edhe njehere e perseris, Sali Berisha, gabimin me te madh te jetes se tij politike, ka butesine qe ka treguar ndaj ketyre monstrave. Duhej te ishte treguar me i ashper.
   ShBA-ja vendi me demokratik i botes, maja e lirive dhe demokracise ne bote, per te mbrojtur lirine dhe demokracine, nuk ka hezituar te perdore edhe ate bomben e madhe…; ka bere shume luftera, vazhdon t’i beje, dhe do t’i beje, madje mund te perdore edhe bomben e madhe perseri po qe nevoja, e kjo vetem e vetem per te mbrojtur Lirine dhe Demokracine.
   Keshtu, Sali Berisha, nuk do te duhej te ishte kompleksuar , por te kishte perdorur ate drurin me gdhenj, qe e permenda ne komentin e pare, e t’ua meshonte fort rradakeve ketyre monstrave. Nuk e beri. Dhe beri shume gabim.
   Ja ku jemi sot: 26 vite pasi ka rene komunizmi, kelyshet e tij, bashibozuket dhe larot e tij jane protagoniste ne media, ne shoqeri civile, ne politike… jane ne pushtet more !

   Reply to this comment
  • Tartufi February 20, 14:39

   Nuk ka te mbaruar [ lamasherija ] dhe kur mer kazmen per
   ti bene germadha kishat dhe xhamite,,, dhe kur ke mare pjese dhe dhene kondributin tend per vuajtjet e atyre shpirterave qe predikonin ne keto kisha dhe xhami,,perseri
   kjo lamasheri te kujton Krishtin si urtesi hynore !!!!
   Sa me shume te shkruhet dhe te thuhet nga lamashi,aq me teper mesohet per lamesherine dhe vlerat e saj !!

   Reply to this comment
   • T. Topi February 20, 16:22

    Lamashëria…

    Nuk e di se sa me këmbë në tokë,
    Qëndron lamashëria e tij [ miku im ],
    A na jep dot ndonjë indicje të fortë,
    Që ta përforcojmë dhe ne një mendim ?

    Me thënë të drejtën si lamash nuk duket,
    Është nga ata që i hiqen si “rafinatë”,
    Që me kishat e ka një kunj të vjetër,
    Kjo duhet të jetë një histori e gjatë !

    Nësë lamashi ka gisht në gërmadha,
    E vërteta nga dheu do nxjerrë,
    Kur në kotec një kërmë rri e fshehur,
    Ai do e ndyjë dhe do vjellë vrerë !

    Reply to this comment
    • Tartufi February 20, 16:51

     Pershendetjet e mia,,, eshte dikush qe te gerrmon te dalesh per rebelim. Dy jane rebelimet
     E para ; te rebelohesh kunder shtipjes dhe shtipsit eshte
     detyre karshi Zotit,popullit tend dhe familjes tende.
     E dyta; rebelimi karshi djallit. Pjesa qe te eshte dhene nga shoqerija e djallit eshte e pakenaqeshme dhe te ben te rebelohesh karshi tij .
     Kjo te takon ti Tap Topi.

     Jo mor jo ,s na i dilni dot
     ne qe jemi 7-8 veta
     ju o turrma, qindeshe kot
     me nje vlere ,sa ka recka.

     Reply to this comment
     • Mission Impossible February 20, 19:43

      Dreqësia

      Një merci nga ana ime, [ Tartufit ]
      Për replikën qytetare,
      “Kodiku” ne na mungon,
      Për të patur një dritare !

      Sidoqoftë e marr me mend,
      Se ku luhet dobiçllëku,
      Kur djalli vesh velladon,
      Na tërbohet dynjahllëku !

      Rebelimi ndaj së keqes,
      S’është detyrë individuale
      I vetmuar përballë saj,
      Është disfatë katastrofale !

      Me ca zëra kurvërorë,
      Si këto të këtij llumi,
      E pamundur të rizgjohet,
      Shoqëria jonë nga gjumi !

      Mbledhur zërat duhen bashkë,
      Një nga një me marifet,
      Kush tenton të fusë perçarje,
      Do spostuar gjithë lezet !

      Me lezet edhe jo vetëm,
      Sepse ndryshe nuk i dilet,
      Djallëzia kur është vetëm,
      Brenda ditës ajo shqitet !

     • Tartufi February 20, 20:12

      Mos haro se vjen nje dite
      engjejt kthehen bhen bashke
      terin per ta kthyer drite.
      Djallin per ta bene balte.

     • T. Topi February 20, 22:49

      Ajo ditë e shenjtëruar,
      “Zoti” thotë se po afrohet,
      Ëngjëjt tanë sapo të zgjohen,
      Djalli do të shkrumbëzohet !

 7. hoxhet hipokrite February 20, 08:28

  Beno mos harro edhe demokratin Bashkim Hoxha qe lexon gazetat ne nwez 24.
  dikur me shkrimet e tij na frymezonte per dashurin per ppsh dhe enverin,kurse sot po i shave saliun e lulin apo komunistet hajdutet e tjere nxihet ne fytyre dhe ta pret biseden ,po ja lavderove keta mashtrus apo po shave komunistet e edit e ushqen zjarrin me benzin dhe ngazellehet.
  duhet te jete ber antikomunist qe kur kishte shoqeri me Liljana Hoxhen

  Reply to this comment
 8. Claus February 20, 09:15

  I nderuar zoti Duka, duhet t’ju bejme me dije, si ju ashtu edhe enveristin Bedri Islami dhe gjithe koleget tuaj enveriste, qe ” i guximshmi dhe i ndershmi Namik Dokle “, eshte goran, nuk eshte shqiptar. Familjaret e tij sot, kane marre pasaporte bullgare. Per arsye perfitimi, meqe Bullgaria eshte ne BE. Perndryshe, nese Maqedonia apo Serbia, do te kishin te njejten pozite si Bullgaria, do te kishin marre pasaportat respektive.E para kjo.
  E dyta, dihet qe gjithe keta qe permendni ju, perfshire edhe vete zoterine tuaj, jeni enveriste 24 karat, a ca me shume.
  Duke pare qe enveriste si puna juaj ,Bedriut &co, gjallojne akoma, madje edhe jane kaq prezente me budallalleqet e tyre ne shtypin shqiptar, mendoj qe Berisha dhe “regjimi” i tij eshte treguar tejet i bute. Edhe druri qe eshte perdorur, bie fjala nga heroi juaj i diteve te sotme , zoti Izet Haxhia, te cilin dru e kane provuar shumica prej jush, duke filluar nga Edi Rama, na paskej qene nje dru shume i bute.
  Gabimi me i madh i Sali Berishes, eshte qe nuk perdori nje dru ,nga ato me gdhenj ndaj enveristeve dhe stalinisteve shqiptar.
  Po ta kishte perdorur, Shqiperia do te ishte shume me ndryshe. Nuk do te kishte as 1997, as 1998, as ngritjen e korrupsionit ne sistem gjate 1997 – 2005, as kanabizimin dhe eksodin me te madh qe kane njohur shqiptaret 2013 – 2017 e ne vazhdim sot e kesaj dite.
  Ju faleminderit.

  Reply to this comment
  • Claus February 20, 10:00

   Perse merr nick-un tim “Claus”?

   Ndoshta per kete teme une do te jap mendimin tim dhe aty ti dhe shume te tjere do te vereni ndryshim ne thelb dhe ne permbajtje.

   Apo per kete qellim e ben?

   Reply to this comment
   • O ye ...! February 20, 10:22

    (Claus ! Klingt wie einen Deutsche namme Nööö !)
    Claus tingellon si emer Gjerman !

    Reply to this comment
   • S. Vinglla February 20, 10:53

    Po ku je mo dr.Nikollaq se i thave sitë shokut Bedri… A e di ti që ai po e pret me padurim komentin tënd, apo s’e di?

    Qënke mërzitur se ta ka “vjedhur” tjetërkush pseudon?

    Bith’ e plasur! Nëse do të shkrush, shkruaj dhe me Nikolaus po deshe, se lexuesi që ta njeh mirë stilin dhe shkakun e angazhimit tënd në forum, e ka të qartë se çfarë “Spucke” mund të lëshosh.

    Se mos ja bën edhe një herë publike autorit se ku e ka vendbanimin, dhe na e pyet nëse i ka deklaruar apo jo honoraret ke “Einkommensteuer” ore? 😉

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 20, 12:41

    pisllëk dhe ndyrësi kush përdor pseudonimin e tjetrit!!
    dobësi e gazetës!!
    për të mos thënë bashkpunim me “vjedhësin”!!
    tek shekulli i një kohe nuk mund të kishe të njëjtin pseudonim me dikë tjetër!!binte automatikisht si tek E-mail!!sot për të përdorur shantazhin është hequr një rregull i tillë!!

    Reply to this comment
    • Na mbytën goret... February 20, 13:42

     Vetëm një pallarisimó 24-karatësh bën si gore sa herë një person x përdor pseudonimin e një personi y.

     Që ta dish mirë ti cen grindaveci, nofkën claus e përdorin në rrjet me qindra e mijëra vetë, midis tyre, me siguri dhe disa shqipo.

     E para asnjërit prej tyre nuk ka pse t’i mohohet e drejta e postimit, se në mejhanen e Ditës e mbush barkun kush vjen i pari, pa qënë nevoja të bëjë rezervim.

     Dhe e dyta, njëlloj si ty, këtu janë pothajse të gjithë
     anonymsa, të cilët dallohen si kau balash prej stilit dhe gomarllëqeve që shkruajnë, dhe jo prej nofkës.

     Provoje po deshe ta ndryshosh nofkën, dhe ta jap me firmë se s’do zgjasi shumë kur ta tregojnë gishtin e mesit njëlloj si teta verrrrrrrrronikës,

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 February 20, 16:21

      Na mbytën goret…
      ke gjetur një pseudonim që të përshtatet!!me të vërtetë që të përshtatet!!
      flm për sqarimin!!
      për ta mbyllur!!
      e kam thënë 1 mijë herë që kush ka bole nuk ndryshon pseudonim!!
      pseudonimi tënd,të lidh me mënyrë të shkruari të pseudonimeve të tjera,por në të njëjtën kohë tregon se nuk ke bole!!
      je paloqe si thoshte tos qorri!!

  • N.V. February 20, 10:18

   Nersa per ty Claus,
   une them se nje Dru, por nga ata te pagdhendurit, nga ata me gdhenj,
   o Gdhe,
   te duhet ty, ta futesh ne fund te Kurrizit, se te te ben mire, mbase te vijne bletet prape ne Koshere…
   Akoma nuk ke kuptuar ti ore Shkrimtar me kalem te thyer,
   se ne Demokraci , e drejta e Fjales se lire, bashkjetesa e mendimeve te kunderta eshte parimi kryesor per te drejtat e Njeriut!
   Ti na beke thirrje qe ata qe mendojne ndryshe nga ty dhe nga Berisha, u dashkan ndeshkuar, sipas parimit te luftes se K l l a s a v e !…
   Nuk thosh kot Anshtajni, se Budallalleku Njerzor dhe Universi, jane pa fund,
   edhe pse per kete te fundit nuk ish i sigurte…!

   Reply to this comment
 9. Shqiptaret kane ne cdo kohe nji problem me Realitetin ,te Verteten February 20, 10:12

  Do ti thoja Bravo A.Dukes per kte rreplike qe i ben “analistit” :
  Perlasjet te Tilla ,vecanarishte sot ,ne kte corb pseudoanalistesh qe jane duke permbytur mediat shqiptare kudo ,jane shume te domosdoshme ne shoqeri ,duke ditur se prej tyre del gjithmon e verteta ,me e mira ne cdo rast .

  (Ne veme ne prove ,gjithcka ,experimentojme ne jete gjithcka ,per te gjetur zgjidhje ,zbuluar dicka te re ,pra jemi gjithmon ne kerkim te asaj qe vlen e con perpara zhvillimin ,ne cdo aspekt te jetes tone )

  Edhe kto perplasje /debate ne rrespekt te se vertetes , nepermjet mendimit intelektual ,shkon ne konton e Vleres se Shoqerise Shqiptare .

  Sa i takon temes ne fjale ,un nuk mundem te them asgje mbi ate se cilet kane qen ata ne Shqiperi te cilet benin gjasme “Kritikun” e satrapit ,injoranntit e idiotit te Shpelles ,por natyrishte qe edhe pse kemi qen jashte Shqiperise ,i kemi ndjekur me interes gjithcka ndodhte ne shoqerine shqiptare e politike .
  Pra cfar eshte kritikuar e si eshte kritikuar sadisti shpellar sali brrisha ne ate kohe eshte mjaft e diskutushme . E ashtuquajtura Kritik , per ate kohe i ngjante (per mendimin tim ) nji mermeritje me vetvehten dhe mundej te quhej si e tille ,nga ata qe flisnin me vehte ,ose ne rrethet e tyre te ngushta shoqerore ,por qe nuk arrinte kurr ,ne kkufijte e nji Kritike te mirefillte e kundershtimit vs politikave te kriminelit Shpellar sali brrisha e aspak te hynte ne Zonen e Opozitarit . Por ajo bote ordinere qe exzistonte dhe ala exziston ne ate shoqeri ,kane nji traddite te hereshme ,me i marre vlerat tjetrit qe ai vet si misheron kurr ,dhe t’ja veri vehtes se tij si Spaleta Kapurrali .Dhe kjo metode tinzare e vjedhjes se meritave te tjetrit vazhdon ala sot ,nga te ashtuquajturit analiste ,profesore ,gazetare ,politikan etj ,qe te gjithe pergjojne ne erresire internetin ,cfar komentohet ,vjedhin ide ,shprehje dhe hop nji dit te bukur i qisin si te vetat Gazetave Medive e TV-ve ,per arsyen e thjeshte se jane njerez te pafytyre ,lindur me nji dinjitet tinzari e ndergjegje te vdekur njerezore .
  Nuk e di se per cfar bla bla bla-she mundet te flitet per oponencen qe pretendohet ti Jet ber plehres sali berisha ate periudhe ,por mendoj se nuk ka pas aspak nga ana e shqiptareve ne Shqiperi . Edhe nqs ka patur ndonji ze te ngjirur nga Grippi ,i cili ne temperatura te larta ka dashur te shprehi dicka ,ai ze ,s’ka tingelliuar kurr si nji Oponenc e vertete .Ktu ngaterrohet te berit opozite ,me te menduarit kunder ,ne rastin tone ,kunder sharlatanit brrisha .Pra kta njerez qe sot kerkojne ti vendosin vehtes Dekoratat e kota, i gezoheshin mesa duket mendimit te tyre se ishin kunder kriyekriminelit te shpelles ,por qe ai mendim ,rrotullohej Brenda hapsires se kafkes se tyre dhe nuk dilte ne tinguj jashte tij .Kjo ,mjerishte nuk mundet te quhet Opozite ,rezistence ,kundershtim vs Rregjimit te gjakatarit Primitive . Kritika ,ose me qarte Opozita behet me shprehje te qarta ,duke i treguar Diktatorit se kush eshte ai ,se rregjimi e Politika e tij eshte kriminale dhe ai vet eshte nji Sharlatan dhe aspak nji Politikan si ai vet pretendon ose ata/turmat qe e ndjekin ate pas ! – Pra ,le te themi me te Madhe sot :
  Lavdi Zotit qe lindi interneti ,i cili mundesoj gjithe shqiptaret kudo ne Bote te shikonin qarte se cfar ndodhte ne shoqerine Shqiptare ,si veprohej ,si mendohej mbi ndryshimin ,mbi Rrefgjimin e instaluar te pseudoPolitikanit e sharlatanit sali rrahman brrisha ,te cilet ndiqnin te preokupuar me shqetesim zhvillimet ne Atdhe dhe jepnin mendimet e tyre duke i ardhur ne ndihme Shqiperise tyre ,duke bere ,qe ne shoqerine Shqiptare atje, te fillonin e guxonin me shume , te flisnin me guxim ,te artikuloheshin ndryshe se me pare ,te zhvillonin menyren e te menduarit dhe natyrishte edhe te shkruarit ,pra te formuluarit te nji mendimi ,nji shprehje ndryshe nga c’kishin trashiguar nga e kaluara komuniste .
  Pra ishte kjo “prapavije”/ prapaskene /regji e asaj shoqerie e shqiptareve jashte ,qe solli ndryshimet e nevojeshme ne ate shoqeri ,qe hapi dritare e Horizonte te panjohura me pare per shoqerine shqiptare atje,natyrishte ne interes te zhvillimite te shoqerise e Atdheut.
  Pra fal internetit ,fale komenteve tona ,ne forma nga me te ndryshme ,shkrimeve tona satirike ,poezive ironike ,komenteve , qe te gjitha se bashku i perplaseshin ne surrat ,shemtires funderines sali b erisha dhe kjo jo duke i kaluar anash por Direkte ,beri qe ne shoqerine Shqiptare te fillojn ato pioneret e pare te zerit opozitare ,pra mendimi i shqiptareve te dilte ne ze .
  – Dhe te gjitha kto jane lehtesishte te dokumentushme ,nqs do ti rikthehemi protokollit te medies se shkruar e analizojme gjithcka .
  Gjithcka erdhi nga shqiptaret jashte Shqiperise. Ishin ata , qe i zhveshen shpellarit kostumin e politikanit e shtetarit dhe i veshen lekuren e dhise duke e pagezuar si Shpellar ,etj etj duke thyer ate Trend firike e mosguximi ,ate mentalitet me te cilen ishte mesuar ajo shoqeri nen rregjimin Diktatorial Komuniste .
  -Te gjitha kto…e kane zanafillen ke Gazeta SHEKULLI
  e Koco Kokedhimes .
  Madje kur ne ,filluam te ishim kritike edhe mbi Hipokrizine e te ashtuqujaturve “Aleate ” , nuk mungonin zera naivesh ,te na drejtoheshin me shprehje kundershtuse e gjasme ironike si psh :” E le sali brrishen tani dhe fillove me te huajt ” etj etj .
  Pra ,nji gje eshte e qarte per te gjithe ata ,qe kan nji ndergjegje qytetare dhe per prijoritet perball ksaj shoqerie kane kontributin ,ndihmen kundrejt vendit ,ndryshe nga bandat e pseudove qe mbine si kerpushat ne trupin e medies e shoqerise Shqiptare qe kan pervetesimin e titujve /dekoratave /vlerave te pamerituara para asaj shoqerie ,qe e verteta mbi ate se kush shenoj kthesen e asaj qe do te thote guxim qytetare per ti rrembyer Masken nji Gjaksori Primitive si sali b erisha dhe bere te duket surrati i vertete i tij perball gjithe shoqerise ishte interneti dhe asnji nga ata qe pretendojne sot ne Shqiperi .

  Reply to this comment
 10. return of the saint February 20, 10:40

  I talentuar Ben Duka nuk diskutohet e verteta

  Reply to this comment
 11. rapsodi popullor February 20, 11:27

  Shoku Duke sot ushton,
  Bedriken ben sikur kritikon,
  por bejne lojra vet i dyte,
  korbi korbit, s’ja nxjerr syte,
  jane te ushtare te partise,
  hane te dy n’canak te qeverise.

  Reply to this comment
 12. anticensurë25642654 February 20, 12:13

  ben duka
  pas kësaj dekorate që e meriton në tërë kuptimin e fjalës,çfar meriton për momentin??
  jo vetëm ti por dhe të gjithë ata që përmënd në shkrimin tën,duke përjashtuar të vdekurit!!
  bëj analizën e pas këtyre viteve të vështira!
  ku shkuan kë mbështetën,dhe mbi të gjitha kë mbështetni??
  të gjithë jeni bërë mbështetës të vazhdimit të tradhëtisë!
  flas për atë të jashtëme,sepse këtë të brëndëshmen,asqë e quaj tradhëti,e quaj vetëm kusari të ndyrë!!
  duke filluar nga ti i pari,jeni vënë në radhë,me veprim a mos veprim në mbështejen e tradhëtisë më të madhe që do të pësojë KOMBI SHQIPTAR!!
  këtë po e bëni pa as më të voglën vrarje ndërgjegje!!po e bëni si e kanë bërë të tjerë 70 e kusur vite më parë!!atëherë patëm fatin që mbetëm gjallë si shtet!patëm fatin që falë prindërve tanë,tuaj,të mbijetojmë!sot falë një pjese të bijve bastardë,ne do të humbim atë çka mundëm të mbanim 70 vjet më parë!!
  nuk është e thënë që trëndafili të bëjë gjithnjë trëndafila!!dalin dhe ferra si puna tuaj!!

  Reply to this comment
 13. Kris 1 February 20, 13:09

  Briskun qe me kane hequr Bedriu dhe Beni nuk do ta harroj kurre=tha Saliu.Ne fund ma fshinin me Zerin e Po-pu-dhit

  Reply to this comment
 14. Gjej noj Forum Pensionistash or tej B.Islami ! February 20, 13:25

  i ashtuquajturi B.Islami ,
  eshte mir te qendroj Brenda kazanit e mos ta qisi
  koken prej andej ,sepse nuk ka cfar ti thote shqiptareve . Ai i takon nji brezi qe me te sotmen s’e lidh asgje keshtuqe boll mbushi gazeten me tema idiote ,qe jan tashme te nevojeshme per problemet e se sotmes .
  Perse nuk ka nji Forum Pensionistash ,qe kta tipa ,si ky Bedriu , mos te zhurmonin ktu ata qe nuk jetojne ala ne te kaluaren . Tema te Tilla vlejne per muhabete koti ,pa asnji vlere per shoqerine shqiptare sot e jane tema kafenesh ,qe tentojn ti vjedj´hin kohen e padashur i manipulojne te tashmen brezit me te ri ,duke i spostuar mental ne nji bote inexzistente tashme , ne te kaluaren .

  Reply to this comment
  • Kallamoqat e përcëlluar të partisë... February 20, 14:16

   Po këtu je tamam ke forumi i kapterrave të nxjerrë me detyrim në pension nga xha Saliu or taj…

   Këtu je tamam ke cirku i ekstremistëve të majtë, ku protagonistët kryesorë janë “treshja e tenorëve me inicialet TH.I.M., pasuar nga gaztori Dukë dhe kriëat Neti, Fterri, Qipja, etj.

   Që të bindesh se kush janë ata që lexojnë Ditën print, bëhu mukajet dhe shko e pyet shitësin e ndonjë kiosku.

   30 lek copa xhaje. Shpejt paret se dy të fundit kanë mbetur. Nxito se mbete me allate në duar për sot… 😉

   Reply to this comment
 15. Claus February 20, 14:09

  Meqe ju a kam dhene fjalen qe ne nje moment do te jepja mendimin tim, padyshim qe per dy rreshta do ta gjeja nje fare kohe.
  Po kur pashe qe paska paska replikuar nje „Claus“ me Bedri Islamin duke u munduar shume i mjeri per te marre sintaksen e te shkruarit tim me erdhi per te qeshur dhe per te qare. Per te qeshur me torrollepsjet qe shkruan me tere ato gabime ne pike dhe presje, (por helbete eshte munduar te shkruaj dhe per kete duhet respketuar) dhe per te qare, qe kerkon ne kete teme te godase nen nick-un tim Bedri Islamin sepse e di mire qe une kam qene krititk ndaj tij dhe e dyta se Bedriu doli dje me shkrimim „Perse duhet te jete tabu dhe shefi i qeverise“, shkrim qe preku ne zemer „Netin nga Vjosa“ dhe Arbenin nga Labova e kryqit.

  Vetem per kaq u hap ky debat. Si duket xhelozia e Arben Dukes ndaj Bedriut ka filluar te hedhe rrenje duke hedhur ne front beteje taksixhiun nga Vjena „Net“ qe na paska qene dikur ish-bashkestudent i Bedriut!!! Kam qeshur kur e kam marre vesh, jo per gje, por i thashe vetes „hej Zot c`paska nxjerre ajo shkolle gazetarie?“.
  Po nuk ka gje, per hajer i qofte, se natyrisht ne ndonje gazete lokale ka punuar me ato qe mbanin emra „Skrapari yne“ , Domosdova“ a „Gjirokastra ne shpat malit“. Gazeta me tirazh 2 numrash qe nje i shkonte sekretarit te pare te rrethit dhe tjetri i shkonte kryetarit te komitetit ekzekutiv. Aty mbaronte muhabeti i tyre dhe merrnin ate rroge duke mbushur formatet vetem me genjeshtra.
  Edhe ky „Claus“ qe ka dale si debatues kunder Bedri Islamit me duket si dora e „Neti Vjoses“ qe si duket ka filluar te hyje ne stadin demencial te trurit.
  Dhe meqe Arben Duka e nisi kete muhabet me mbeshtetjen e „Netit“ ne komentin e djeshem si ish-koleg te vjeter, qe dhe nje fjale te vetme ne gjermanisht si „Staatsanwaltschaft“ e kishte shkruar per faqe te zeze, pavaresisht se po mbush tre dekada ne Austri, po e them dhe une mendimin tim.
  Ne fund krahasoni kushe eshte „Claus i vertete“ te nderuar lexues.
  Meqe kerkojne te hapen qitapet, hajde ti hapim, po ne fund i kerkoj Arben Dukes edhe nje pergjigje nese eshte nevoja.

  Ne teme:
  Pavaresisht rezervave qe kam ndaj shkrimeve te Bedri Islamit per kohen dhe fundvitet ´90 ka qene gazetari qe i ka dhene shume fushates se Partise se Punes ne ate kohe. Ka qene ndoshta edhe nder ata qe projektuan fitoren e PP ne zgjedhjet e 31 majit. Kete nuk mund ta hedhe poshta as Duka dhe askush tjeter. Kete e kam thene ne shkrimet e mia, e them edhe sot. Me largimin e tij ne Zvicer Bedri Islami vazhdoi shkrimet e tij tek gazeta „Zeri i Kosoves“ te cilen e mbajti ne kembe deri ne fund me shkrimet e tj kunder regjimit te Berishes, Miloshevicit dhe Ibrahim Rugoves.
  Sa per Arben Duken nuk mund te them ndonje gje, tani e kam lexuar me peozite e tij, poezi te cilat mbajne edhe ndonje nuance kritike ndaj regjimit te Rames. Po aq buje nuk kane bere sa beri shkrimi i Bedriut dje me te titull qe ka „cingeruar nerva“.
  Bedri Islami i ka qendruar konsekuent linjes se tij, ndersa disa nga ajo aradhe e „Zerit“ te asaj kohe i jane bashkuar LSI-se, Sali Berishes dhe te tjereve. Kete e ke treguar koha dhe eshte e kote te flasesh.
  Edhe per arrestimin e vellait te tij Sofokli nuk eshte se Berisha ishte prokuror dhe gjykates, se shoku i tij Agim Shehu u vendos ne ate kohe zv.minister i brendshem. Sofokli Duka (ndjese paste) ishte oficer i ministrise se puneve te brendshme per Sigurmin e Shetit dhe njihej mire me Agim Shehun ashtu sic njihej mire edhe me te famshmin Skender Kacupi dekan i fakultetit te drejtesise sot milirader deri ne 7 breza dhe te tjere dhe te tjere.
  Ne fund drejtesia e nxorri te pafajshem Alban Kosoven apo gaboj?
  Pra nga ministria e brendshme kane dale delet e zeza dhe delet e bardha, se pune fshataresh hesapi, te ardhur ne Tirane nga gerxhet e Skraparit, Peshkopise, Lunxherise, Tepelenes dhe Laberise gjate viteve te Hekuranit, Hysenit dhe Zylyftarit, per sistemin socialist dhe sigurmin e vendit as doni t`ia dinin.
  Arresto dhe vrit ne kufi ndonje te mjere dhe hajde e beme punen, kur agjentura gelonte deri ne Bllok.
  Per te mos zene ne goje zbulimin politik me ca figura qe sot kane hapur universitete. Per sot kaq e po e le.
  Pra i nderuar Arben per mua ka rendesi linja qe mban dhe ka mbajtur Bedriu ne jete duke mos pare ate se kush hyri dhe kush doli nga burgu, se kur futen ne burg dhe Hysni Milloshin (ndjese paste) si dhe Fatos Nanon dhe ne fund i jep votat Saliut dhe Lul Bashes, cdo gje zhvleresohet ne ate Shqiperi.
  Ashtu jane sot dhe Polovina dhe shume te tjere, ato mesimet qe propagandonin per shtet social dhe qeverisje socialdemokrate as qe e ze njeri ne goje. Eshte si puna e atij Fadil Nasufit ne Berat qe eshte dhe mik i Polovines por qe dikur na ishte kandidat i PK ne rreth. Po te shkuara te harruara. Kush ka atje moral dhe nder. Sot eshte i PS-se, neser i LSI-se, pasneser i PD-se puna eshte te tingelloje floriri. Ajo eshte Shqiperia.
  Bedriu eshte si eshte e ka mbajtur linjen e tij dhe nese ndermerr shkrime kunder shefit te qeversie edhe i takon se ka tere jeten qe nuk i ka lene gje pa thene kunder Berishes.
  Pas Bedriut te tjeret jane liliputer, gazetare te „shtypit lokal“ mbeten, pa formim dhe pa horizont.
  Si „Neti Vjosa“ hesapi.
  Ore „Neti“ „Dita“ kerkon redaktore a i ke nisur nja dy gisht leter per konkurim apo ke kohe qe je i brendshem?
  Ti do i japesh „Dites“ nder dhe lavdi!
  Tani krahasoni kush eshte „Claus-i“ i vertete te nderuar.

  Reply to this comment
  • pfff...! February 20, 14:37

   PER HIR TE VERTETES
   ESHTE NJI FUNDERINE
   NJI SHARLATAN
   NJI NDER PLEHRAT ME TE NDYRE
   TE MEDIAS SE SHKRUAR SHQIPTARE
   QE E KA SHUME PER ZEMER
   TE
   ADOPTOJE PA LEJEN E ASKUJT
   NICKNAMEN E KUJTEDO

   MA MERR MENDJA SE SHARLATANIN E NJOFIN POTHUAJ TE GJITHE
   STANI I TIJ I PREFERUAR KA QEN
   KONTENA E PLEHRAVE TOXIKE
   “TEMA “

   Reply to this comment
  • Ja pra që krisma s'ka patur... February 20, 15:28

   Wunderbar !

   Më në fund Claus-i origjinal e zgjidhi vetë enigmën. Shkrimi i mësipërm është vula e tij dhe e askujt tjetër. Personalisht do e kisha stampuar si të tijin edhe sikur ai të kishte dalë me tjetër pseudonim. Siç mund ta konstatoni dhe vetë, ky shkrim është aq autentik, sa vetëm ca gore si puna e net-ibretit dhe fterr-myteberit do kishin kapërcyer në ekstazë pasi të konfrontoheshin me thëniet pikante të doktorit të talentuar në fushën e teologjisë.

   Reply to this comment
   • Eben . Sieht so aus ! February 20, 15:45

    Claus-i origjinal e rrespektoj sepse eshte nji Person i kiltivuar qytetare edhe pse ne disa tema ,
    tregon qarte njilloj njianshmerie ,
    qe padyshim ka te beje me karakterin e tij.

    Reply to this comment
  • N.VJOSA February 20, 17:13

   Tani krahasoni kush eshte ky “Claus- i i vertete,….
   thuaj ti, Clausi eshte epiqendra e problemit.
   Qe ne fillim dua te them qe ti Claus je nje palointelektual, nga ata qe merren vetem me llafe kafeneje dhe me thashetheme!
   Or, Trap,
   ke bere disa here debate me mua dhe me te tjere, por sa e shikon qe te del boja dhe kallaji, ben nja tre a kater muaj pushim dhe hop e nxjerr koken prape…
   Ti Claus je nje thashethemexhi , qe do te kapesh pas nje germe, nje lloj si ai qe tregojne, kur po studjonte nje veper te nje Filozofi me fame boterore dhe papritmas thirri:
   – Oh, e zbulova, ky Filozofi ka bere nje gabim!!!…
   Therriste dhe cirrej sepse kish gjetur qe ne nje fjale mungonte nje germe, gabim nga me te rendomtat te shtypit…!
   Ky Clausi yne, para ca kohesh shkoi te vizitonte muzeumin e nje Filozofi tjeter ne Gjermani, shtepine muze te Marksit,… Dhe atje dha alarmin:
   – Po cfare thoni ju, tha ,edhe ky Marksi paska qene nje ordiner!…
   Eh zot na ruaj!…nga keta palointelektuale qe u duket se Bota rrotullohet rreth tyre!
   Po ti Claus e ditke edhe me mire se mua se ne cilen gazete kam punuar une…!
   O Trapi Claus,
   Kalemin kam nisur ta stervis qe ne vit dyte ne fakultet. ( Jo ate kalemin ne mes te kembeve… se krijon keqkuptime ti shejtan, dhe nxjerr konkluzione kur shikon qoft dhe nje gabim nga nxitimi, si tek fjala “Staatsanwalschaft” dhe na ben namin …!)
   Claus , une kam punuar , sapo mbarova fakultetin ne nje gazete qe ti do ta enderroje per autoritetin e cilesine e saj atehere, se atje kane patur nderin te punojne gazetaret me te mire qe ka patur Shqiperia, qe nga Driteroi me shoke…Nuk kam qene me i miri, por kam punuar shume te jem nder me te miret…!
   Sidomos nga cilesia, guximi per te folur, duke rrezuar jo ne pak raste funksionare qe i kane patur Bolet sa koka jote, o Clausi yne thashethemexhi i kafeneve!…
   Nder do ta kisha te punoja edhe ne gazeta lokale, 4 vjet student shkruaja pothuajse ne te gjitha gazetat, edhe per te fituar cilesit qe do gazeta, por edhe fitoja ndonje leke nga honoraret, se helbete 2400 leket e burses ishin shume pak per te mbajtur vehten sepse familjes sone te varfer nuk i merrja asnje leke, perkundrazi doja ta ndihmoja…
   Pas 10 vjetve ne gazete, mbarova me shkeputje nga Puna nje Diplome tjeter ne fushen e Filozofise, asaj te vjeter antike dhe asaj te sotme, kontemporane.Them se per punen time me ka mjaftuar, qofte kur jepja leksione dhe seminare ne nje shkolle qe ti do ta enderroje, o Claus-i yne thashethemexhiu…Ne vitin e dyte ne fakultet kam botuar librin e pare dhe si pedagog me vone mbrojta doktoraturen ne sociologi…
   Nuk do shkruaja asnje rresht per vehten time, sikur te mos shkruaja ketu .Anonim, jo se kam frike per vehte, por ne Xhunglen shqiptare nuk do te deshiroja kurre te me persekutonin njerzit sic tregon ky Poeti Arben Duka.
   Te krahasosh Bedron tone me bojna me Arbenin eshte njelloj si te krahasosh breshken me Shqiponjen… sepse edhe Breshka donte te fluturonte!…
   Nejse, o djali Janulles, ty ta do puna te perkrahesh Berishe Paranojakun se me Berishhen ai Padroni yt i kryente me mire punet!…
   Claus, une ne Austri kam punuar shume lloj punesh dhe nuk e urrej punen. Nuk kam nevoje te punoj me,., kujdesem ta jetoj Jeten aq sa mundem, por kurre te hiqem zvarre si Kameleon thashethemexhi, si puna jote!…
   Shoket e mi me te mire jane puntore se ata jane pa komplekse, i kane besuar duarve te tyre, ashtu sic u kam besuar edhe une, dhe sot jetoj i lumtur, duke investuar e siguruar edhe femijt e mi, prandaj mos i perbuz te tjeret e sidomos punen e thjeshte dhe njerzit e Punes, se
   ATA E MBAJNE BOTEN MBI SUPE…,
   O Kalemxhiu yne megalloman.
   Edhe Bedriun une e njoh me mire se ty, qe student, sepse e kam patur ne grup, edhe shume me tej, por kjo nuk eshte teme per tu trajtuar ketu.
   Per Bedriun kam folur disa here dhe nuk ja vlen te merreem me te, se e di Bedriu vet se si e njoh une!…
   O Claus,
   shikoje me kujdes kete komentin tim se mos i mungon ndonje fjale, ndonje germe, se diku emrat i shkruaj me shkronje te madhe, si gjermanishtja, , pamvarsisht se drejtshkrimin e shqipes e kam dhene provim…Rendesi ka qe ti te kuptosh permbajtjen , se ti di te lexosh por si njeri meskin qe je , si skuth, shikon te kapesh pas ndonje hollesie fare pa rendesi dhe te tjerresh Sallaten tende qe nuk e ha as Derri…
   Hajde, Claus, te past Janulla, Partia dhe Salia!…

   Reply to this comment
   • A e dini si bën lopa? February 20, 21:03

    Sipas thënies së Netit, ai nuk ka qene gazeptari me i mirë, por ka punuar shumë për të qënë ndër më të mirët… 😉

    Hahaha, lopa bën muuuuuuu, kurse shoku Neti bën uuuuuuun. 😉 E shikoni se çfarë kastravecash mburravece ka pasë nxjerrë “vaguldeti” i shokut Neti, apo jo?

    Qe mos t’ja hamë hakun, shoku Neti ka qënë vërtet gazeptar me detyrë… mikrofonmbajtës. Nga më të zellshmit! Jo vetëm kaq, por shoku Neti ka qënë dhe “funksionar i lartë” partiak në kohën e diktaturës komuniste. Militan më të cfilitur se shoku Neti nuk e gjen dot as sot e kësaj dite në periferitë e Këlcyrës, Labovës dhe Fterrit…

    Ashtu sic duhet ta keni konstatuar dhe nga leximi i qurravitjes këtu më sipër, prania e shokut Neti në gazeptari duhet të ketë qënë aq “e domosdoshme” për Partinë e Punës me shokun Enver në krie. sa që paçavurja lokale me tirazh prej 5-10 kopjesh në vit morri emrin “gazeta domosdova”. Flm. Claus për ndihmën e vyer.

    Reply to this comment
 16. bOte interesante ! February 20, 14:22

  -Intersante eshte se ka filluar perplasja ,
  debati mbi te verteten ,ne shoqerine shqiptare !

  – Interesante eshte se per her te pare ,nji Autor shkrimi ,ka kurajon te dal e debatoje hapur ne Forum !!

  -Intersante s’eshte me ,se gjithandej ne Forumet Shqiptare,
  ka “Tipa” ,
  te cilet ,nuk diskutojne asnjiher mbi Temen e hedhur per diskutim ,por komentojne ,
  poshte kembeve te Komentuseve ,duke u kacavjerre neper shalet e tyre ti mberthejne bolet !!!

  Reply to this comment
 17. demo February 20, 16:05

  Berisha ne 91-92 u be sulltani i bandave te pangopura me vjedhje dhe plackitje.Organizoi te burgosurit ordinere te regjimit te enver hoxhes,(gjoja politike)te grabisin pronat,magazinat,dyqanet,indystrine,,te gjitha shkuan per skrap,kurse toka e pronareve te ligjshem u pushtua per pallate dhe dyqane.Ishte kjo periudhe kur denoncuesit e banditeve te Berishes,gazetaret kurajoze rriheshin ,gjymtoheshin dhe zhdukeshin pa lene gjurme.Tribune e zerit te lire kunder banditokracise Berishiste u be gazeta Koha Jone,kjo ishte bomba qe hodhi ne ere junten e terroristit malok Sali Berisha.Personalisht falenderoj Av.Idajet Beqirin,qe me la ne dispozicion nje faqe tek gazeta Kombi per te denoncuar dy terroristet komuniste Sali Berisha dhe sidomos zaptijen e tij te terbuar Abdi Baleten,qe nen masken e antikomunizmit nxisnin turmat per te lincuar ZERIN OPOZITAR brenda Partise Demokratike,Te ashtuquajturit MOCIONISTE.Kam denoncuar ne kete gazete grabitjet e para te ndihmave qe erdhen nga Zvicra per te perndjekurit politike,grabitjen e apartamenteve te banimit per te perndjekurit nga Llumi Berishjan i ORDINEREVE,,.Edhe pse na ndanin pikepamjet dhe krahu politi,me Idajet Beqirin na bashkoi urrejtja per llumin Berishjan qe po mbulonte Shqiperine,Ky Llum ordineresh burgaxhij,qe vune pasuri duke grabitur tokat e pronareve te ligjshen dhe djersen e popullit per 50 vjet,jane sot bisnesmenet e rinj,oligarket Monopoliste te ndertimit,te naftes,te te rrugeve,te ushqimeve..Pamvaresisht se e burgosen Idajetin,por zerin e gazetes KOMBI,nuk e burgosen dot,deri sa u bashkuam ne Mitingun e Vlores,te majte e te burgosur politike,ne 1997.Marshimi drejt Tiranes do te kishte shkulur nga rrenjet tumorin e zi te Vucidolit.Marreveshje e Fatos Nanos me te keqen eshte terreni i rreshqitshem mbi te cilen ngrihet shteti i kalbur shqiptar.Kurrrrreee s`ka per t`ja falur populli shqiptar marreveshjen me Berishen.

  Reply to this comment
 18. Nik Martini February 20, 18:03

  Ne “Apologjine DUKA” ka nje fjali, qe shtremberon te verteten e kohes, thuajse nuk eshte e stampuar gjithcka ne gazeten pararoje kunder fashistit SALI BERISHA dhe qe eshte kjo:”Do më ndjejë ndonjë që kam harruar, po këta kanë qënë më të spikaturit dhe jo ata që thotë Bedriu”. Vitet e revanshit nazifashist te Sali Berishes, nuk nxoren “ndonje qe kam harruar”, por me dhjetra e qindra qe e kundershtuan, e refuzuan, u perballen me te sa ishte mbi zverkun e popullit, kur ra dhe kur u ngrit serish, mbase edhe me ndonje purteke nga ato qe permend Arbeni, qe kane luajtur perhere me dy porta (thuhet edhe bythe). Ah, sa per per pararojen a si po i thone sot avangarden, kujtesa e shkurter e Arbenit (Dukes), mentaliteti i tij dhe jo i pak “bashkeluftetareve” te vijes se pare, qellimisht harrojne nje emer te nderuar dhe me integritet te larte moral, i afte dhe kurajoz, mbi te cilin ra e rendoi hakmarrja e perbindshit Sali Berisha per mbi 8 vjet, duke e flakur ne rruge, kur sahanlepiresit e tij, PS-iste, LSI-ste e cfaredo llomi tjeter “shpetuan” gjoja e jo vetem kaq, te nderuarin kryetarin tone te PS-se se Lezhes, njekohesisht edhe shkrimtarin e studiuesin e njohur, KUJTIM DASHI. Ai ka qene dhe eshte modest dhe s’e ka rrahur kurre gjoksin per cka eshte e cka ka bere, por te ben pershtypje si e paskesh “harruar” Arbeni, ca shoke te tij, pse jo dhe komentues ketu jo te pakte. Se shpejti, per hir te se vertetes, prane redaksise se gazetes se nderuar “DITA”, do te dergojme nje bibliografi te ketij gazetari kurajoz, qe asnjehere jo vetem s’e mori shperblimin per ate pune te bere, por u denigrua turperisht nga klanet e PSSH-se, nga lidershipi i tij, duke nisur qe me Fatos Nanon, qe e shmangu qe ne fillim djallezisht (edhe me kontributin e ndonje emri te siperpermendur apo eminteve) dhe thirri rreth vetes fajdexhinj, njerez me vese, ose te vetquajtur “dhjamiste te Partise”, pasi per palokontributin e tyre, perfituan dhjamin dhe ky/keta bij te Partise tani jetojne ne ish-bllokun e diktatures, ndersa kryetari yne, gazetari e shkrimtari K. Dashi jeton aq modestisht sa nuk mund ta besoje asnje nga mendjecarturit “harraq” te mesiperm. Nuk mund te blihet e kaluara apo krenaria e njerezve te ndershem e te perkushtuar ndaj fateve ne zgrip te vendit!-bardi Arben Duka!

  Reply to this comment
 19. Ha ha ha ha cer debilash ka ajo bote ! February 20, 18:22

  Boll mer me gazetaret tuaj qurrashe ,qe na u bon si kadareja sot desidente i enverit , qe kur e pyeti gazetari Francez i cuditur ; Nqs ju keni qen vertet nji Desident ne kohen e komunizmit ,si eshte e mundur qe ju nuk jeni denuar nga Regjimi Komuniste ? E kakareja filloj te shtrengonte vrymen ,me qit veze ,por mjerishte vez nuk kishte e i doli vetem nji pordh , Bravo i tha Francezi .E kuptova se c’era mban Desidenti komuniste.
  Edhe kto qe derdellisin sot ktu gjasme per gazetare desidente te putanes berisha !
  Nqs nuk do ishte interneti ,sot berishen do ta kishit nderuar me keq se Enverin te gjithe ju qe na boni gangon e gazetarit ktu . Prandaj boll me pordhet tuaja .Si nuk mesuat njiher me qen njeri perball ksaj shoqerie e te vertetes . Edhe ne parlamentin Shqiptare i pari qe ja plasi surratit kryekriminelit sali brrisha ,ishte Koco Kokedhime ,nderkohe qe asnjiiiiiiiiiiiiiiiiiii nga gjithe depuetétet ordinere te atij parlamenti plehrash ,nuk kishte guxuar t’ja Plaste surratit e ti mbyllte gojen shpellarit te vicidolit . Ju na derdellisni sot per gazetare qe gjasme flisnin kunder Kermes . Asnji nuk kishte ,te gjithe dhisnit gjake nga shpellari .Prandaj boll me te Tilla tema idiotesh ,kafenesh . Bote bla bla bla-sh

  Reply to this comment
 20. info analitike February 20, 19:30

  “Isha unë Arben Duka, ishte Thoma Gëllçi (me pseodonim), ishte Luan Rama”
  Hajde trima hajde! Ore a e kuptoni se cfare personazhesh jane keta apo jo more shoke? Aman mjafyt o shoku Duka se na shkule se qeshuri se ti i merr edhe shume seriozisht gomarlleqet qe shkruan.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*