Befason sërish Bill Gates: Vendet e pasura duhet të hanë vetëm mish sintetik

February 22, 2021 19:04

Befason sërish Bill Gates: Vendet e pasura duhet të hanë vetëm mish sintetik

Miliarderi Bill Gates, ka sugjeruar që njerëzit të konsumojnë mish viçi sintetik.

Ai thotë se konsumimi i këtij mishi shmang një katastrofë të mundshme klimatike.

Në një intervistë për MIT, themeluesi i “Microsoft” ka kërkuar nga vendet e pasura të kalojnë te “viçi sintetik 100%” në mënyrë që të adresojnë emetimet e gazeve serë që shkaktojnë ndryshimin global të klimës.

Ai ka theksuar se ky ndryshim mund të implementohet vetëm tek vendet e pasura, pasi kosto e mishit sintetik është e lartë për xhepat e shumicës.

“Unë nuk mendoj se 80 vendet më të varfra do të hanë viçi sintetik. Unë mendoj se të gjitha vendet e pasura duhet të kalojnë në 100% mish viçi sintetik.”

Sipas studimeve besohet se viçi është një kontribues masiv në emetimet e metanit të fuqishëm të gazit serrë, i cili ka arritur nivelet rekord gjatë korrikut të kaluar.

Sasia e metanit në atmosferë u rrit masivisht midis viteve 2000 dhe 2017, duke çuar në atë që studiuesit besojnë se mund të jetë një rritje e ngrohjes globale deri në katër gradë Celsius, deri në fund të shekullit.

Shkencëtarët paralajmërojnë se njerëzimi është në një prag të rrezikshëm për shkak të ndryshimeve klimatike, e cila pritet të dërgojë në rritje të katastrofave natyrore për shkak të përçarjes ekologjike që do të shkaktonte uri masive dhe migrim. Gates e përshkroi problemin e bagëtisë si “shumë të vështirë” duke vërejtur se edhe përbërësit që zvogëlojnë emetimet e metanit nuk ishin të mjaftueshëm.

“Njerëzit mund të mësohen me ndryshimin e shijes dhe pretendimi se një mish sintetik nuk shijon, kalon me kohën”, tha Gates.

j.l./ dita

February 22, 2021 19:04
Komento

3 Komente

 1. Berati February 22, 19:12

  Mire e ka Bili. Kush ha mish natyral ben shume pordhe qe siç e dime eshte metan ,pra nje gaz serre. Ndersa me mish sinetik edhe pordhet dalin sintetike dhe aromen mund ta programosh me windous.

  Reply to this comment
 2. Populli February 23, 07:10

  Nuk e ka hallin te pordhet e mishi i Vicit ky plehra, po te kontrolli Global i ushqimit. Keta duan qe tu heqin mundesine e ti ndalojne njerezit qe te prodhojne e ushqehen ne menyre te pavarur, duke e centralizuar gjithe prodhimin e ushqimit boteror ne dy tre kompani si psh Monsanto & Bayer. Duke kontrolluar ushqimin keta duan te kontrollojne e skllaverojne njerezimin.

  Henry Kissinger ka thene dikur ” He who controls the food, controls the World “.

  E kane ne planin e tyre te axhenda 20/30 e UN. Aty thone se duan te ndalojne prodhimin individual te ushqimit si dhe pronen private bujqesore e blektorale. Te gjitha kete e justifikojne me ngrohjen Globale, e cila eshte thjesht nje mashtrim monstruoz, por i ngritur ne piedestal me milionat qe keta u paguajne Mediave, Politikaneve e pseudo shkencetareve te shitur.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 23, 09:45

   popolo
   o koqe këta kontrollojnë gjithçka,mor idiot!!
   a i njeh bursat e të gjithë sendeve që shiten??
   nuk është vetëm ajo e parasë!nuk spekullohet vetëm me paranë por me gjithçka që shitet!
   pra dhe ushqimin e kanë akoma në dorë!!
   nëse do ti donte bytha ta kontrollonin kështu si thua ti,si ta thotë ajo koka alfred cakiste,do të të kontrollonin si të kontrollojnë sot!
   ti je i kontrolluar që këtu ku shkruan,në celularin tënd,në kartën e kreditit,në kamerat në rrugë e dyqane!!gjithandej mor debil!!
   kjo që thotë gjetsi nuk është gjë tjetër veçse hedh poshtë atë që ju idiotacionistët propagandoni,uljen e popullsisë!!
   po të ulej popullsia si thotë idiot cako,brënda 2025 amerika do të jetë 30 milionë banorë(çfarë idiotësie),nuk ka nevojë për të ngrënë mish artificial!!mjaftojnë natyralet dhe bile nuk ka nevojë për çoban!!lëri të lira dhe gjuaji kur ke nevojë!shtohen vetë!!
   o popolo,ta them pa dashur të të vë në lojë!me ndërgjegje të pastër!!
   JE I SËMURË,SHKO E VIZITOHU,sa nuk është vonë!!ke shkuar për lesh nga trutë!!
   ndoshta je i sëmurë që me lindje,por ndoshta jo!!shko se mund të kesh ndonjë mundësi për të ardhur në vete!!psikiatria ka ecur përpara!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim