Bëhuni gati dhe shprehni dëshirat, sonte qielli do jetë magjik

August 12, 2017 13:25

Bëhuni gati dhe shprehni dëshirat, sonte qielli do jetë magjik

NASA ka bërë të ditur se mbrëmjen e sotme do të ndodhë shiu më i madh i meteorëve që mbahet mend ndonjëherë. Sipas astronomëve, meteorët do të ndriçojnë qiellin natën e disa madje mund të duken edhe ditën.

Këtë fundjavë qielli i natës do të mbushet me vija me ngjyra të ndezura, ndërsa dushi i Perseidit meteor vjetor arrin kulmin, me pamje më të mirë në hemisferën veriore.

Shiu i Perseidëve, siç quhet grupi i meteorëve që shkëputet nga bishti i kometës Swift-Tuttle, ndodh çdo vit në periudhën midis 17 korrikut e 24 gushtit, me kulmin midis 9 e 13 gushtit.

Por intensiteti i shiut të sivjetshëm, me 150-200 meteorë në orë është një rast i rrallë që nuk duhet humbur.

Perseidet mund të shihen në hemisferën veriore si dhe në pjesën verilindore të qiellit.

150 meteorë në orë do të thotë 2-3 për minutë, përfshirë edhe shigjetat e zbehta përkrah topave të shndritshëm.

August 12, 2017 13:25
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?