A është e hijshme të ftosh ish-in në dasëm? Po të shkosh çift në dasmën e një ish-i?

February 23, 2019 21:45

A është e hijshme të ftosh ish-in në dasëm? Po të shkosh çift në dasmën e një ish-i?

Lista e të ftuarëve është tashmë një dhimbje koke për shumicën e çifteve që hedhin hapin drejt martesës.

Ky proçes kthehet në një makth kur bëhet fjalë për të ftuar “të veçantët”. E kemi fjalën për ish-in tuaj.

Ti betohesh për dashuri të përjetshme dhe i thua “Po” atij që do të bëhet bashkëudhëtari i jetës.

A është e hijshme që në listën e të ftuarve të jetë edhe emri i dikujt që ka qënë dikur me ty?

Padyshim që prania e një ish-i në dasmën tuaj është çështje shumë sensitive.

Më e vështirë është situata tjetër: Kur duhet të shkosh në dasmën e një personi me të cilin ke patur dikur lidhje intime dhe tani je me dikë tjetër. A mund të shkosh çift?

Bën apo nuk bën? Përgjigjet eksperti i etikës, Uilliam Hanson.

“Nuk gjykohet lehtë dhe nuk ka një rregull që vlen për të gjitha rastet. Por në të gjitha rastet duhet të jetë një vendim i përbashkët” – thotë Hanson dhe shton:

“Bëjeni vetëm kur çdokush nga të tre është i vetëdijshëm për situatën. Në të dyja rastet, më i rëndësishmi është çdo herë partneri juaj. Vetëm nëse ai është në dijeni të plotë dhe dakort, jeni OK”.

e.t./ dita 

February 23, 2019 21:45
Komento

7 Komente

 1. Ksaj i them Nuse te guximeshme un ! February 22, 17:21

  Pamvaresishte se si mundet te intepretohet nji vendim i tille i marre nga Nusja ,
  un mendoj se ktu s’kemi te bejme me asnji lloj keqinterpretimi ,nqs do thoshnim se ajo qe ka sjell
  qellimishte ishin . ne Dasmen e saj ,per t’i treguar atij ,
  se cfar mrekullie ai ka humbur dhe bej te cmendet ate ,kur ajo qendron ne krahet e dhendrit .
  Thjeshte nji hakmarrje e embel e saj edhe pse disave i tingellon ndryshe 😛

  Reply to this comment
 2. kris 1 February 24, 01:51

  Ne amerike kjo eshte normale.Njoh shume cifte bile dhe shqiptare qe drekojne me bashkeshortin dhe ishin.

  Reply to this comment
  • Hahaha . February 24, 09:33

   kris 1,

   hahahahah

   cifte qe dvetem drekojne bashke me Ish-at ?

   pdhe Darken / nATen se kalojne bashk .

   hahahahah tru interesant

   Reply to this comment
 3. Likja February 24, 11:44

  Teme interesante,por ne fakt opinionet dhe qendrimet lidhen shume me nivelin e zhvillimit te shoqerise.Te jemi realiste,jemi relativisht shume te prapambetur,jo ne kuptimin ofendues te fjales.Kur flasim per “ish”,besoj qe nenkuptojme bashkeshorte qe kane jetuar vite dhe kane “prodhuar” femije,etj.Per aresye nga me te ndryshmet, ndodh ndarja…..Jeta vazhdon,njerezit civile i ruajne marredheniet edhe per hir te femijeve……Koha kalon dhe secili nga “ish-et”,hyn ne nje “rruge te re”….nevoja per nje partner / bashkejetues/bashkeshort te ri,eshte llogjike per secilin…..normalisht familja,femijet,shoqeria kane mirekuptimin e duhur….edhe vete subjektet (ish-et), gjithashtu….Pra,ne teresi si fenomen-pjesemarrje,etj., duhet te pranohet dhe eshte shume i natyrshem.Likja

  Reply to this comment
 4. Budallenjte dhe plepat behen te gjate February 24, 15:23

  Vertet problem I madh. Na shqetson shume. Sna ze gjumi

  Reply to this comment
 5. Fadil February 28, 12:44

  Kesaj maskarade morali i them:

  1. Degjenerim shtazarak, borgjez reaksionar.
  2. Kurvéria pa friké, s’ njeh nder as besé.
  3. Kurvéria vazhdon.né 2000 fije té pista…
  4 Ju dhjefsha dashuriçat e tyre….
  5. Prej.qé kur pérziem m… me reaksionin ndérkombétar, pérnaté e mé zi po zbehen (larg qofté) po humbin vlerat kombétare té Shqipérisé dhe té kombit shqiptar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin