Çfarë (nuk) tha Ben Blushi

Elton Koka April 21, 2015 13:47

Çfarë (nuk) tha Ben Blushi

Ishte një periudhë e bukur e çlirimit të toksinave të grumbulluara prej vitesh, ai muaj menjëherë pas humbjes së zgjedhjeve parlamentare nga PD, në 23 qershor 2013, kur mjaft eksponentë të kësaj partie nisën ta kritikojnë, padyshim me doreza dhe pa e kaluar asnjëherë cakun e mirësjelljes dhe respektit, si kryetarin e PD-së Sali Berisha, ashtu dhe kryeministrin në largim, që ishte i njëjti person. Fakti që në PD ka kritikues ndaj qeverisjes dhe mënyrës së menaxhimit të partisë, bën vaki një herë në shumë vite dhe shqiptarët besoj se e kanë përjetuar si një moment oksigjeni për gjithë klasën politike. Sigurisht, këto kritika (Rusmali, Patozi etj) ishin pas të vjeli, pra kur zgjedhjet dhe pushteti ishin humbur, por gjithsesi përhapën një aromë të harruar demokracie në këtë parti.

I njëjti fenomen, në PS nuk përbën një risi, por një ritual të herëpashershëm. Në mos për gjë tjetër, ky ka qenë një nga dallimet e mëdha të saj me PD-në: Gjithmonë kanë ekzistuar disa zëra të brendshëm që kritikojnë drejtimin e partisë, menaxhimin e aksionit opozitar në opozitë, apo të qeverisjes kur e majta është në pushtet. Edhe sot, këta zëra nuk mungojnë. Socialisti “doc” Servet Pëllumbi, psh, vuri në pah para pak ditësh në një intervistë me Skënder Minxhozin se PS-ja po humbiste kontaktin me masat e gjalla të njerëzve anembanë vendit, pasi, thoshte ai, përdorimi masiv i komunikimit të çastit me ndihmën e teknologjisë së internetit dhe rrjeteve sociale, aq sa është i shpejtë dhe efikas në shpërndarjen e mesazhit, po aq e tëhuajëzon njeriun nga njeriu. Duhet thënë se Pëllumbi në këtë rast, flet edhe në emër të atyre socialistëve tradicionalë të moshës së mesme e më lart, që nuk e gjejnë dot veten tek komunikimet “teknologjike”, daç të drejtuesve e ministrave të rinj të qeverisë, daç të tendencës së brezave të rinj në PS dhe në gjithë shoqërinë, për më shumë virtualitet dhe më pak realitet. Rezervat e tij ndërkaq, janë padyshim të kuptueshme dhe të drejta.

Ajo që komentohet më shumë ndërkohë, është kritika që deputeti Ben Blushi ka bërë dje përmes shkrimit “Fjalimi im në funeralin e Rilindjes”, në mënyrë direkte ndaj projektit qeverisës me emrin ‘Rilindja’, një projekt në të cilin Blushi nuk e sheh kurrkund Partinë Socialiste. Përkundrazi, Rilindja është diçka, dhe PS është diçka tjetër. Më saktë, Rilindja është një “ambalazh”, thotë Blushi, “nuk ka frymë, nuk ka organizim, nuk ka motivim, nuk ka mobilizim, nuk ka ide, nuk mbrohet, nuk mendohet, nuk pendohet, por vetëm rrëzohet dhe bie. Bie në gropën e vet ideologjike, e cila ishte e dukshme që ditën që u krijua”. Qeverisja Rama (në koalicion me Metën), ka bërë që për kryeministrin, partia të mos ekzistojë, as strukturat, as statuti, as vendimmarrja brenda forumeve të saj. Ndërkohë që sa i takon qeverisjes, këto 22 muaj ka bërë një kaos nga i cili nuk di si të dalë.

Për publicistin dhe analistin e çështjeve politike Ben Blushi, shkrimi në fjalë do ishte një përshkrim metaforik i ceneve të kësaj qeverisjeje dhe i pasojave në PS, tek i cili shumë lexues do gjenin veten e tyre. Ngado që ta sjellësh, e vërteta e përditshme, (dhe jo ajo e kontakteve me sms apo facebook, do shtonte Servet Pëllumbi) flet për ngushtim ekonomik, për ngërç në hapjen e vendeve të reja të punës, e patjetër edhe për teprime, edhe në ato vepra që parimisht ishin dhe mbeten të drejta, si ligjshmëria në qarkullimin rrugor, në pagesën e energjisë apo ndërtimet ilegale. Fakti që njerëzit e këtij vendi, sidomos në zonat e thella rurale, duan të ikin dhe gënjehen nga shpresa e marrjes së azilit në vendet e BE-së, tregon se ekonomia nuk po shkon mirë; e thonë këtë edhe mosrealizimet në tatime e dogana dhe mjaft tregues të tjerë. Dhe teksa atmosfera e ndëshkimit të ligjit nis të akumulohet, papritur vëmë re se kompani si Bankers, kanë bërë qejf me pasuritë strategjike të vendit, ku me një të rënë në lapsit fshihen qindra miliona dollarë, ndërsa qytetarit të pambrojtur i vjelin edhe dylekëshin e energjisë së papaguar.

Nuk janë të paktë, nga ana tjetër, simpatizantët apo thjesht qytetarët e zhgënjyer, që teksa pësojnë në kurriz të tyre ndëshkimin për një strehë pa leje, apo një faturë të papaguar dritash, kanë parë emërime personazhesh të dyshuar, të akuzuar apo dhe të dënuar për vepra penale serioze, në poste aspak minore. Në shumicën e rasteve pas publikimit të faktit, ka pasuar largimi ose dorëheqja, por ideja se njerëz të tillë mund të përzgjidhen, ka zemëruar publikun. I shkon një lavdërim edhe opozitës në këto denoncime, që mes kaosit të brendshëm ka arritur edhe të qëmtojë këto skandale.

Elektoratit masiv të PS-së, me siguri nuk i ka pëlqyer as afrimi me koalicionin qeverisës i deputetëve me të kaluar të paqartë, dhe as fakti që deputetë të saj vënë dorë, sadopak dhe sado pa lidhje me luftën politike, mbi ndonjë kundërshtar.

Por Ben Blushi nuk është analist apo publicist në ndonjë institut joqeveritar të shoqërisë civile. Ai para së gjithash është deputet i PS-së, anëtar i kryesisë dhe një prej figurave tashmë emblematike të partisë. Në këtë cilësi, ai ka kritikuar edhe më parë, momente të diskutueshme opozitare të Edi Ramës; ashtu siç është bashkuar me të në momente të tjera. Të gjitha këto, fragmente nga jeta e shëndetshme politike e një partie.

Blushi ka propaganduar për programin e Rilindjes në fushatën e zgjedhjeve parlamentare; ka kërkuar votën e njerëzve në qarkun e Elbasanit. Mendja ta do që i ka thënë elektoratit se çfarë ekonomie dhe financash do trashëgojë qeverisja e re, nëse fiton zgjedhjet, nga qeveria paraardhëse. Ai e ka kërkuar bashkimin e LSI-në e Metës që kur kërkonte rrëzimin me mocion mosbesimi në Kuvend, të qeverisë Berisha më 2012-ën. A ka shprehur ndonjëherë ndonjë alternativë Blushi për sistemin e taksimit, për mënyrën e thithjes së investimeve të huaja, për luftën ndaj evazionit fiskal, për ndryshimin e këtij sistemi të kalbur dhe oligark drejtësie, për shëndetësinë? Ishte apo jo dakord ai për eliminimin e punishteve të leshkove, godinave që prodhonin diploma por jo studentë për tregun e punës; a duhej ta vazhdonte vrulli i ndërtimeve pa leje, kolapsi energjetik; a u bë mirë apo keq që u vu disi rregull në rrugët shqiptare, e aq më shumë që u godit Lazarati, Dukagjini dhe nënfishat e tyre në çdo cep të vendit? Vetë deputeti ka qenë ministër shumë vite më parë, dhe kishte asokohe një mundësi të mirë për të iniciuar procesin e pasaportave biometrike. Çfarë ndodhi që nuk arriti ta administrojë këtë operacion që do t’u vlente kaq shumë qytetarëve?

Në shkrimin e tij, dukshëm përcillet ideja se “qeverisja e Rilindjes nuk ka asgjë në vijë, po ç’kusur ka partia?” Duket si njëfarë shpallje divorci me PS-në, ose më saktë me Edi Ramën. Por këto divorce me letra publike plot metafora e alegori (unë po iki, ti s’më ke kuptuar kurrë etj), e zbresin (ose e ngrenë) atë nga takëmi i politikanëve dhe e çojnë tek shkrimtari e publicisti. Thuhet se sa herë kishte pakënaqësi me Ramën, Blushi ulej dhe bënte një libër. Një kontribut, patjetër, për bibliotekat tona dhe pasurimin shpirtëror të atyre shqiptarëve libërdashës që po pakësohen sot. Por Blushi duhet të zgjedhë më në fund, regjistrin në të cilin do operojë përballë publikut. Ai nuk mund t’i shikojë problemet e qeverisjes me dylbi, nga një planet tjetër, dhe një moment të caktuar (që ndodh të jetë në prag të zgjedhjeve administrative) të vendosë se duhet t’u tërheqë veshin atyre vdekatarëve të thjeshtë aty poshtë, qoftë dhe përmes një fejtoni apo një publicistike të qëlluar. Gjërat që nuk shkojnë, në detyrën që ka marrë përsipër, thuhen atëherë kur ngjasin. Dhe jo vetëm kaq: Duhen dhënë alternativa, sigurisht nëse ka të tilla.

Së fundi, ky fjalim funerali i Rilindjes që mëton t’i ngjajë atij të Mark Antonit në varrimin e Cezarit, mund t’i ketë dhënë iluzionin e një fitoreje të vogël Blushit, nga ato që duket se ai i shijon më tepër sesa një betejë të madhe, që kurrë nuk e ka ndërmarrë deri tani. Si i tillë, “Funerali” në fakt fsheh një tjetër rrezik për qeverisjen: Mund të xhelozojë Ramën deri në atë pikë sa të ulet e të shkruajë një përgjigje publicistike. Duke lënë kësisoj edhe diçka tjetër mangët në kohën kryeministrore, ashtu siç Blushi ka lënë me bollëk në kohën e vet parlamentare e partiake, për të cilat e kanë votuar.

Elton Koka April 21, 2015 13:47
Komento

100 Komente

 1. leshi April 20, 08:48

  o ben legeni ik te fatos legeni

  Reply to this comment
  • KATHERINA DIE GROSSE(Madona prej Sauku) April 20, 08:55

   Ty llafe per Benin me nishan qi bon si Pelivan.
   O Ben.
   Si shkrimtar nuk te shaj dot se je
   Fenomen,
   por si politikan me duhet te te them troç se je,
   LEGEN
   Ti je sinonimi i mashkullit POTENT ne Letersi,por
   IMPOTENT ne politik.
   Ti nuk ben opoziten ne Partin Socialiste,
   por ben Fallxhoren,te cilen e furnizojne me kafe vjeneze
   Tosi dhe Xhoana.
   Ta thom nji gjo une Pickologia tyne mre Beno 😉
   Kush menon se Rilindja asht nji Funeral drejt ranijes se lire,ose asht Pervers dhe kerkon te kaloj ne orgazem ene te knaqet qe Shqypnija te rrenohet,ose asht si Gamori budall ne pulitik qi gjun me shkelma, qi osht tu ngordh pse si ven nji SAMAR.
   Shko krijo nji Parti tjeter ene masandaj ta shofim programin tat njisoj si Syriza greke,qi ti i ke idola,kuptohet do njehesh ma elegant pa kullare.

   Reply to this comment
  • idhi April 20, 08:56

   Nuk e di pse Blushi ben vetem gjuetarin. Ka qene pjese e kesaj mazhorance dhe e kesaj force politike dhe asnjehere nuk eshte dalluar per gje por vetem per kritika,kritika dhe vetem kritika!

   Nuk kam lexuar nje rresht te tij qe te flasi per ate se si duhen bere me mire gjerat ne kete vend.
   Eshte bere si mesues injorant arithmetike(jo matematike) fshati qe, kur korigjon detyrat e nxenesve te klases se pare,vendos vetem note ngelese.
   Ky lloj mesuesi nuk jep zgjidhje por vetem korrigjon!

   Reply to this comment
  • mondi April 20, 09:05

   perpara tani servilat e pushtetit te partise se propagandes kunder ben blushit i cili ka kryer nje analize perfekte ne aspektin filozofik. Tani partia e propagandes se pa\rtia socialiste nuk eshte sepse keta te fundit nuk e honepsin dot edi ramen dhe klanin e tij per hajdutash dhe mashtruesish, te cilet ja kane zhytyr ekonomise shqiptare sa me thell. Edi rama dhe gay 99 nqs sot hapin nje parti te tyre nuk marrin dot vota as sa partia e nard ndokes, keta po perdorin partin socialiste per te perfituar vete si grup ne kurrize te qytetareve, por nuk e din qe socialistet te cilet jane te shumte si elektorat jane te zgjuar dhe do jua tregojn vendin ne kutitet e votimit, ndersa per gjasme senatoret e tjere te partise socialiste si majko, dokle, dade etj te cilet nuk po ngren zerin dhe tja tregojn vendin atij frocos edi rames dhe grupit te tij, turp te kene se pike po humbasin. Tani ka ardhur koha keta funderrina do i cojm ne grop, pas saliut i thyen endrren shqiptareve si mos me keq, prandaj po ndodh dhe nje eksod i dyte. Kush ka mendje le te kuptoj kush nuk ka le te beje propagande si gay 99 te cilet per 2 leke i shesin by… edi rames

   Reply to this comment
   • OOOOO April 21, 18:03

    m o n d i = R a m y

    Reply to this comment
   • Gregor April 21, 19:52

    O mondi more mondi me m te vogel.
    E para – pse kerkon te shesesh mend me fjalet gay dhe froco. Demek ti di gjuhe te huaj. Kjo ka qene ne mode vazhdimisht tek disa pseudo-qytetare qe kerkonin te mbulonin inorancen me disa fjale te huaja te mesuara aty-ketu. Kjo eshte nje lloj kulture endacake qe nuk te con larg neper debate.
    E dyta – flet me gjuhen e Saliut duke bere akuza lart e poshte per mashtrim dhe vjedhje adresuar qeverise. Une jam jashte Shqiperise dhe shume lajme qe qarkullojne ne popull lart e poshte nuk i di. Por ju qe i dini pse nuk i thoni mor burre i dheut? Thuaje more, cili minister po vjedh? Cili ka mashtruar? Apo vetem hidh fjale ne ere se diku do bien. Akuzat qe i behen Saliut dhe Lul Bimbashit jane te dokumentuara, por nuk ka mender bythe njeri t’i coje deri ne fund.
    E treta – akuzat qe i behen qeverise per mosmbajtje premtimesh, jane me te lehtat per t’u bere. Megjithate, qeveria a sotme ka nje platforme politike per reformat ne ekonomi, infrastrukture, drejtesi, arsim dhe shendetsi. Ne ekonomi dhe infrastrukture gjerat po ecin sipas planit. Reforma ne drejtesi po vonohet dhe njerezit per kete kane te drejte. Reforma ne shendetesi me duket se calon tek ministri sepse nuk me duket i afte t’a beje. Njerezit po kalojne nje periudhe te veshtire ekonomike, por qe te lash borxhet duhet shternguarr pak rrypi, apo jo o Thanas?
    E katerta – ne tere kete kritike qe i behet qeverise e cila ka nje platforme te percaktuar per te bere shtet, ku qendron opozita? Cfare platforme alternative i jep popullit? Cfare zgjidhjesh jep nje nga nje pe te gjithe elementet e platformes se qeverise? Asgje. Deritani pordhe me rigon, sepse ata e paten qeverine dhe e cuan vendin ne gremine.
    Per te dale nga gremina duhet pak pune apo jo o mondi me m te vogel?

    E pesta dhe fundit – a ke pare ti se cfare behet ne vendet qe bien ne krize ekonomike? Reforma te dhimbshme drastike, te cilat nganjhere cojne ne nje papunesi te perkoheshme derisa ekonomia t’a marre veten.
    Kjo ndodhi dhe akoma po ndodh ne Angli. Partia Konservatore qe kryeson qeverine beri reforma drastike per te ulur deficitin buxhetor duke prere fonde kudo ku ishte e mundur. E dhimbshme? Pa tjeter? Por duhet.
    Ne Greqi, keta qe kane qeverine tani, u corren duke premtuar se nuk do kishte ulje ne buxhet, nuk do benin reforme financiare drastike e terci e verci. Ku jane tani? Ku jane premtimet? Nuk mbahen dot ato premtime kur vendi eshte ne gremine. Duhen ballancuar llogarite, duhen prere rrjedhjet e panevojshme ne buxhet, dhe pastaj organizata si FMN apo Banka Boterore te mund te ndihmojne.
    U ardhka keq disave se po paguajne dritat. Po ne qe i paguajme deri me nje? Po ata shqiptare qe i kane paguar per 25 vjet rresht muaj per muaj? E ke pare reklamen per birren Grolsh? ‘Gjerat e mira vijne vetem per ata qe dijne te presin.’ Dhe sa per dijeni, me syrin e atij qe e sheh lojen nga jashte. Dite me te mira po vjne per Shqiperine. Dite kur:

    – Polici barkderr nuk do te ndaloje me per nje 1000 leksh
    – Kur asnje nuk do beje te fortin
    – Kur njerezit te shkojne ne institucione shteterore per nevoja dhe per ankesa dhe nuk do t’ju kerkoje kush para ne dore si ryshfet
    – Kur njerzit do aplikojne per pune dhe do t’a fitojne vendin e punes jo nga perkatesia partiake por nga merita dhe zotesia
    – Kur partia uk do jete punedhenese. Kur kandidatit per deputet nuk do t’i thote njeri: cfare do besh ti per mua qe une t’a jap voten?
    Kur deputeti nuk do beje dicka per nje njeri por per tere zonen. Kur sapo te fitohet pushteti nuk do te nderrohen deri edhe pastrueset e institucioneve ne baze partie.
    Te tera sa thashe me lart i kishte ne dore t’i bente Saliu. jo nje here por dy here i erdhi shansi. Cfare beri? Vetem ndertoi shtetin me informal ne Europe. Por nuk ka mundesi lopcari te behet president dhe kryeminister dhe te beje keto qe thashe une. Te besh keto duhet te jesh idealist dhe te mos mendosh per ca para te qelbura qe do marresh si ryshfet.
    Shqiperise i duhet nje Qemal Ataturk dhe duket se e ka gjetur tek Edi Rama. Vetem Skypioni dhe Saliu nuk e duan kete gje sepse kane humbur pozitat.
    O derra pseudo demokrate. Hidhni syte nga Europa dhe do kuptoni pse Saliu i takon historise. Ne 1990. kush ishte ne pushtet ne Angli? Ishte Margaret Theceri qe ka vdekur. Pastaj erdhi Xhon Meixher dhe iku, erdhi Toni Bler dhe iku, erdhi Gordon Braun dhe iku, dhe tani eshte David Kameron. Edhe ky do iki por ne Shqiperi do jete prape Saliu po nuk vune mend shqipetaret. Prape me Saliun mbas kaq vjetesh? Ja vini vete emrin se dihet se cfare emri ka kjo.
    Nuk i vjen e keqja Shqiperise nga Edi Rama. Ai rrezohet me zgjedhje. C’ti besh Saliut qe vetem vdekja na e heq qafe. Ja do iki Edi Rama se nuk do rrije me shume se dy legjislatura sikur te kete sukses. Po pastaj cfare do thoni?
    Por qe ta nbyll o mondi, vetem nje emer ka per komentues si ty edhe si Skypioni me shoke ……….. pordhac.

    Reply to this comment
    • Edi April 21, 20:19

     Gregor respekt…..me qarte se keshtu sic po e thua nuk ka kush ka ment dhe sy i shikon vete situatat si jane…qe nga 90 e deri me sote vetem vjedhje dhe asgje tjeter….

     Reply to this comment
  • janaq April 20, 10:08

   Blush po ta them miqesisht, perkushtoju me mire letersise, nuk bën me per politike je konsumuar. Je bere objekt barcoletash ne cdo lagje, pasi e ke sensin e kundershtise per cdo gje qoftë edhe pa argument.

   Reply to this comment
  • Andos April 20, 10:37

   O Idiot akoma nuk e ke kuptuar se je bere objekt barcaletash.

   Reply to this comment
  • elio April 20, 10:41

   Tani do ngrihet militantizmi I ps dhe do shajne Benin..nuk paska qenje me te shpifura se militanti I semure..

   Reply to this comment
   • xhonson April 21, 19:58

    Po ti o “elio” ne cfare rrace kafshesh hyn?Nuk te them se je gomar,se gomari eshte qenia me puntore dhe e pa djallezuar,por me sakte te shkon “JE GJARPER”!!!

    Reply to this comment
  • GJ April 20, 11:56

   Na kenaqe. Po ne nje vrime i bie fyellit.

   Reply to this comment
  • dita April 21, 16:50

   KOmentuesit jane hsume bana le me fjalorin qe perdorin, sharja dhe mllefi nuk tregojne aftesi per te argumentuar kundershtine ndaj Blushit. Ai eshte dhe mbetet mendje e arte dhe individ me inteligjencen me te mire midis deputeteve te majte.
   Gjithsesi, pse DITA nuk publikon skandalin e SOKOL BALLES? Gazete teresisht e qeverise, por interneti na jep mundesi te selektojme lajmet qe ju jepni dhe vertet nuk ju besojme ne ato qe shkruani, pasi ka kerkese per lemoshe qeverise pas lepirjes tuaj ndaj saj…………………

   Reply to this comment
   • Po,Po April 21, 18:06

    O “dita”, pse nuk jep mendim per problemin qe shkruan artikullshkruesi,por largohesh e kercen dege me dege ?!

    Reply to this comment
 2. Dr. John April 20, 08:50

  Futeni dhe kete ne burg per kallzim te rreme e mblidhni mendjen

  Reply to this comment
 3. toni April 20, 08:57

  e thote me te drejte blushi, kollaristat dhe kanabistat…u sa kum qesh

  Reply to this comment
 4. ARGITA April 20, 09:09

  KA TOTALISHT TE DREJTE ,VETEM MASHTRIM ASNJE VEND PUNE ???

  Reply to this comment
 5. N.VJOSA April 20, 09:12

  Ben Karabushi,
  Ti je nje mendjemadh, e shikon Partine ku aderon zyrtarisht, nga Maja e Olimpit!
  Vertet nje intelektual llapaqen, llafazan,
  K R I T I Z E R
  I
  S Ë M U R Ë….Të doli boja ne PS, shko me me Nano Bixhozin, se atij po i mbarohen paret dhe kerkon perseri te vije ne politike, pasi beri ca vjet jeten e Qylaxhiut qenefeve te Vienes…
  Me mire qe ti Blush Karabushi te vetdiferencohesh…PS-ja ben mire sa me shpejt mandatin tend te Deputetit Qylaxhi tja jape nje antari te saj qe e meriton!…

  Reply to this comment
  • petrit April 22, 10:31

   Po me te njejtin stil te kohes se Dulles komentohet ne kete gazete.
   Sa ishte “bashkepuntor i ngushte i shokut Enver, Mehmeti,” ngrihej ne qiell.
   Per nje gje te jesh i sigurte o shoku enverist nga Vjosa.
   Si Blushi edhe Rama enveriste si ty jane.
   Ndryshimi eshte se Blushi eshte nje intelektual, kurse Rama nje bojaxhi.
   Mesa dijme Blushi parate i ka fituar vetem nga librat e tij, te perkthyera edhe ne disa gjuhe te tjera , kurse per Ramen, mjafton te shohesh shperndarjen e pallateve shumekateshe te shperndara ne Tirane pa asnje plan urbanistik, si qimet e rralla ne koken e qerrozit, apo qe e ka mbushur grupin parlamentar socialist megjithe fare biznesmenesh ndertimi me te kaluar te dyshimte, qe te bindesh se akuza si “mister 20%” ka qelluar ne shenje.

   Reply to this comment
   • Dordomuzi April 22, 16:59

    O petrit ( me “p” te vogel) topja! E ke degjuar ate shprehjen e urte “Gjithe bota me bote, ndersa budallai me budallallekun e tij”. Ti po mastrubohesh me keto qe zhgarravit o trapush. Emri Petrit o pallosh shkruhet me shkronje te madhe. Meso te shkruash nje here, pastaj hajde dhe repliko sipas stilit te emes se Zeqos maje thanes. Nuk do shume mend qe te kuptosh qe ju mizehalete e Sali Bedhishes jeni versulur per te bere lidhjet e rastit, si puna e ujqerve kur kujtojne se mund te perfitojne ndonje kerrme. Shko mor debil dhe mos na çaj menderen me idheollogjite e tua arqeomarksiste antikomuniste.

    Reply to this comment
 6. anonimi April 20, 09:14

  Ngele qaraman gjithe jeten tende…Ne jete ti nuk di te besh gje tjeter vec te shash,te shash por jo kundershtaret e tu politik , as Tosin tende qe te dha mundesin te bente debutet,te bente minister qe nuk dije gje tjeter vetem te punoje per vehte, qe nuk le asnje gjurme .Edhe tani vazhdon te zhvatesh taksat tona si nje rrogetar qe bene vetem romane dhe krijon te ardhura per vehte…Je nje borgjes qe asnjehere nuk ke ti i pari ( por me dashakeqesi ) ta kuptosh Rilindjen e jo me te kontribosh ne te ..I vetmi kontribut i joti eshte ai qe bente Fatosi qe ne prag fushate dilte dhe i jepte oksigjen vetem qofte largu, e di pse …se jeni njesoj …Ske faj ti Kur Edi te mban ne kuriz ..Mos beje me moralistin se na e shpife…

  Reply to this comment
 7. skrapalliu April 20, 09:18

  Lexoni me kujdes, para se te beni komente. Beni nje analize te ftohte ( jo emocionale). Ku ka me mire qe te kesh nje “opozitar” brenda shtepise qe te thote defektet ne punet e tua. Hajt ti diskutojme ato nje per nje. Cilat qendrojne e cilat jo. Çfare duhet permiresuar? Eshte e verete se Rama po punon me shqiptar ( ne e kemi prishur kete vend kush ne menyre direkte e kush indirekte), por ama besoj se kane mbetur akoma shqiptare te mire qe ja duane te mire ketij vendi dhe qe fare mire mund te kontribuonin ne ” rilindje”.
  Per sa kohe ne shqiptaret do te quajme ARMIK ate qe na kritikon ( s’ka rendesi per te mire apo per te keq) ketu merr fund dhe DEMOKRACIA.

  Reply to this comment
  • nazim April 21, 15:21

   Dakort, ai ngre probleme qe qendrojne. E keqja eshte se nga cfare pozitash i ngre ai keto probleme?

   Eshte pikerisht motivi jo i ndershem qe e nxit ate te kritikoje qe i ben njerezit te mos pranojne kritikat e tij.

   Kritikon edhe Bracje, por nuk i sulet njeri Braces se e di qe nuk ka motive te fshehura.

   Ketu qendron ndryshimi. Bracja i ben me pasterti gjerat.

   Ben Blushi i ben si i perkedhelur i pickuar. Dhe pickimin e nxjerr ne keto artikuj dhe i irriton njerezit!

   Nje njetat kritika te ardhura nga dikush tjeter qe nuk ka axhenden e Blushit do te sihin mirepritur si jane mirepirtur kritikat e Bedri Islamit dhe te disa te tjereve.

   Reply to this comment
  • Po,Po April 21, 18:15

   …eshte mire te kesh oponence ne parti,por nuk eshte aspak mire te e kendojne nekrologjine qysh me te gjalle.Fjalor te tille,kaq cinik,perdor vetem shpellari Sali,por Beni ,qe e mban veten me kulture te larte,si i lejon vetes te zbrese nen rangun e shpellarit? Me te drejte,thuhet me lart,qe njerezit e mendshem nuk rreshtohen me popullin ordiner,per keto te verteta,qe i dime te gjithe.Nga politikanet e afte dhe njerezit me prodhimtari mendore,kerkohet shume me teper.Mbi te gjitha kerkohen alternativa te tjera dominuese,,bindese e shpresedhenese per me mire..Keto qe thote Beni,i di edhe i fundit i fshatit.

   Reply to this comment
 8. Gimi April 20, 09:19

  Ben Blushi, je nje vlere e padiskutueshme e partise socialiste. I ke rene mu ne zemer rilindjes tone. Ke nje gabim, te mungon lideri i aksionit politik. Vota e socialisteve te zhgenjyer/perdorur/rraskapitur do denoje rilindjen ne 21 qershor. Atehere krenaristet dhe kanabistet do iu dridhen leqet nga femijet e tyre, jo me nga ne socialistet. Dita e ndeshkimit po afron, ne duhet te jemi gj bashke per shqiperine e shqipetareve jo te agallareve. Ben Blushi kryeminister…

  Reply to this comment
 9. Patosi April 20, 09:27

  Fatkeqesisht per te papunet dhe te pashpreset, konkluzioni i qeverisjes se deritanishme deshmon se Beni ka te drejte:
  Jemi duke perjetuar funeralin e “rilindjes” se Rames dhe klanit te tij.
  Amin!

  Reply to this comment
 10. Guxim Nushi April 20, 09:28

  Zoti Ben Blushi mbetet shume i https://www.youtube.com/watch?v=CxK6e4U88OM ndershem

  Reply to this comment
 11. ana April 20, 09:46

  Nje analize e sakte e gjendjes, shume tronditese sepse eshte shume e vertete.

  Edi Rama do ta shikoje ne Qershor se sa i vlen lekura. Beri budallallikun me te madh qe nuk vuri Majkon per Tiranen sepse mund te perfitonte nga karizma e tij. Tani do marre vetem votat e veta (qe do te thote votat e Erjona Dylberes).

  Turp per “senatoret ” qe heshtin sepse te pakten femijet e tyre i kane rregulluar me pune. Por ky popull nuk e ha me barin. Pergjigjen te majmurit e PS qe lane mostren Rama te shkaterronte forcen me demokratike ne vend, do ta marin me perqindje ne zgjedhjet e ardheshme.

  Reply to this comment
  • Luan April 20, 10:48

   Ana pavarsisht eksitimit tend,ne qershor vetem sa do e shtosh ate pasi te marresh nje trangull per dhurate. 😀

   Reply to this comment
   • ana April 20, 12:44

    Sa i sjellshem je o G99, prandaj do ti dhurosh vetes nje trangull ne Qershor.

    Shoqeria shqiptare sado e drobitur dhe e varfer, sado ne krize vlerash e idesh, nuk e meriton nje fatkeqesi te tille qe te drejtohet nga karkalecat masone te degjeneruar te Eriona Dylberes. REzultatet do i shikosh vete, ketu do jemi deri ne Qershor.

    Reply to this comment
    • mondi April 20, 13:05

     . G 99 kur dolen me parti ne tyre as 1000 vota ne rang kombetare nuk morren dot por aman ne komente duken te shumte se 99 komente per koke i bejne cdo dite pro pushtetit te partise se propagandes se partia socialiste ka pasur demokraci brenda saj dhe elektorati i majte nuk merret me bythq.. Rama dhe klani i tij do e marrin pergjigjen shume shpejt, pervec trangullit qe do e marrin ne cdo vrime.

     Reply to this comment
    • Luan April 20, 13:46

     Shpetimi eshte Lulezimi 😆

     Ana edhe njehere trangullin dhe asgje tjeter s’ke per te marre me 21 qershor 🙂

     Reply to this comment
    • Luan April 20, 13:48

     Masone…dylbera… 😆 kokboshet me dy fjale kuptohen

     Reply to this comment
     • info-analitike April 20, 14:07

      Na paska dale ky Luani i zarzavateve sot. Helbete dite pazari.

 12. Naftetari April 20, 10:04

  Sherbetori i pianec e hadutit Fatos Nano ky njeri vasal dhe pa dinjitet.

  Reply to this comment
 13. Bujari April 20, 10:17

  Mos u Shqetesoni ju.

  qe “punoni” duke u allakatur korriderreve te ministrive.

  Ka dy vjet qe per kete poull nuk eshte hapur asnje pune dhe njezit jane duke

  braktisur shtepi e katandi per tu sklaveruar ne vende te tjera.

  Ju qe zute ministrite keni RILINDUR per se dyti. Lum si ju.

  Defreni ju me leket e popullit fukara.

  Jemi te zhgenjyer nga Ju, per nje vend pune, per te blere buken e gojes.

  Po vidhni me shume se ata qe kishim me pare, po me stil.

  Ne besojme qe dasma e E Velise u be me pensionin e te gjitha nenave te

  .Shqiperise.

  Jane vjedhur dy here Bankat, Leke te popullit Shqiptar.

  Si thoni ju “i Vodhi Populli” ? Ose ju Qeveria.

  Nga jashte nuk erdhi njeri na i vodhi, as Grek , as Italjan , as Serb.

  Shteti e Populli u KOBIT dhe nuk mund te beje hajer.

  Nuk ka cna duhet Politika e llafet , kur fjala “mirqenie” u harrua.

  Reply to this comment
  • lul kamarieri April 20, 16:05

   PO PSE CFARE DON TI SE IKEN PAPUNSIA PA BERE ASGJE,PO TI SI INDIVID A E KE PYETUR VETEN CFARE KE DHENE PER KETE SHTET ,A I KE PAGUAR FATURAT QE TE VIN NE SHPI DRITA UJE TAKSA,DHE KUR TA KAN GJETUR PUNEN KE THONE PO PSE MUA ME GJETET TE ME FUSNI NE PUNE SEPSE DONI TE GJITHE DREJTORA ,POR KUR DILNI JASHTE BONI PUNEN ME TE ULET DHE I PAGONI TE GJITHA FATURAT SE NUK JU A MBAN BYTHA,PRANDAJ LERENI QEVERIN TE PUNOJ NJA 4 VJET SE E MORI ME MINUS CDO GJE LAU BORXHET E SALES DHE TE KALAMOJVE TE TIJ.

   Reply to this comment
 14. ziku April 20, 10:21

  ka ik koha jote blush,eshte koha e politikes se re.asisto dhe ti me kon tributin tend per reformat e rilindjes dhe taksapagimit te tyre.lerja letersin letrarve blush bej dicka,mos u bej dhe ti don kishot

  Reply to this comment
  • drini April 20, 10:22

   blushi mesa duket po provon dicka te re.blush beje ese per premtimet qe po realizohen avash vash dhe jo per kto pacavure

   Reply to this comment
   • desi April 20, 10:23

    Blush mos bej pale me shqupin por angzhohu vertet me politiken e re qe po sjell Rilindja,leri kritikat ti beje sovrani qe i besoji voten atyre

    Reply to this comment
 15. wickedgame April 20, 10:49

  TE lumte dora o Blush shkrim dhe dajak per shalgjatin dhe servilat e tij.Ju qe kundershtoni o se keni lexuar fare shkrimin ,ose jeni sejmenet e 99cave ,ose te Kokdhjerit,qershori po vjen te fala Ilir Kryemadhit ,dhe Idrizave.

  Reply to this comment
 16. Gjergji April 20, 11:06

  Bjeru Beno se gamori vetem me dru mer vesh.Mos u nodal as dekoraja nga keto qe lol apin ne forume.Socialistet e vertete te mbeshtesin .

  Reply to this comment
 17. Endri April 20, 11:35

  O militante qe e mbroni partine si te ishte zot i pagabueshem. Dalin nga PD-ja kritikojne PD-ne dhe militantet e partise dalin e shajne e i thojne i shitur e gjithe te keqijat. Dalin nga PS-ja e kritikojne PS-ne dhe e njejta specie militanti por ne llogore dhe me zot tjeter del dhe e ofendon perseri. A nuk keni pak llogjike, pak.njohuri, pak mendim kritik jashte partise o militante qe perbeni 80% te ketij vendi te mjeruar.

  Reply to this comment
 18. Gjinika April 20, 12:12

  Po ti o Blush ku e fut veten, ne cilin grup? Pse keto brobleme nuk i nge atje ku mund te permiresohet puna,por na ben shou neper gazeta.Miqesisht po te them se ne kete menyre ashtu si e ke filluar po te del boja. Te tjeret poshte teje, ne baze, mos kujto se i gelltisin te gjitha ato qe thua. Krahet ti ferkojne vetem ata qe te duan te keqen.

  Reply to this comment
 19. Arben April 20, 12:24

  O BENO, EDHE NE QE JEMI TE DJATHE NUK TE PERKRAHIM ME “PRETEKSTIN” TE DEMTOSH QEVERRINE.

  SHKO ME FATOSIN, SE E KE EDHE DJAL TEZE.

  Reply to this comment
 20. Rilindja e Rames April 20, 12:45

  Ore dua t,ju pyes? Ku gjenden socialistet dhe PS, se spo e shohim gjekund,kush i ka vene detyre vehtes per ta zhdukur PS dhe PS-istet?Prandaj duhet ta kerkojme dhe te riorganizojme PS, te krijojme PS te Rindertuar,dhe ate pjese te vogel qe mban Rama rreth vetes ja kemi fale ,i rrofte G 99,Topi PDIU.

  Reply to this comment
 21. Fillestari April 20, 12:54

  Sa here lexoj shkrime dhe komentet e shume lexuesve, me kujtohet shprehja kineze “kur I mencuri tregon henen me gisht, budallai shikon gishtin”… Asnjehere nuk kam kuptuar mungesen totale te shume komentuesve (fatmiresisht jo te te gjitheve) qe te ndalojne ne thelbin e nje shkrimi, ta kritikojn idene e shkrimitsa here nuk jane dakord, por te pushojne se shari autoret e shkrimeve qe jane thjesht percjelles te ideve. Perkundrazi, lexuesi mesatar shqiptar preferon te asgjesoje cdo njeri qe di shkrim e kendim sa te shkruaje ne gjuhen letrare dhe do te preferonte perjetesisht avazet monotone te kujtdo autori qe ka privilegjin tu pelqeje vesheve te tyre intolerante. Kjo per formn me te cilen disa persona me lart kritikojne autorin (dmth kot se koti, vetem sepse “ke djale teze Fatos Nanon” se je “mik I pjanecit” apo “ik shkruaj libra por jo politike” duke nenkuptuar indirect se kusherinjte e tyre jane shenjtore, shoket I kane te tere dervishe qe nuk vene pij ne goje dhe qe gazeten ndonjehere e lexojne po Blushi eshte I lire te shkruaj romane te cilat kjo kategori komentuesisht nuk I prek ndonjehere me dore!) Ndersa per thelbin, komenti I tij (me te cilin une jam dakord) mund te diskutohet. Per mendimon tim, Rilindja erdhi ne pushtet me shprese te madhe. U zgjodh jo sepse ishte kushedi sa e sprovuar dhe frymezuese, por me teper sipas asaj filozofie qe fatkeqesisht historia u k imponuar shqiptareveshume here n kto vite demokaci: evitimi I me te keqit. Ne retrospective, Rilindjen e votuam dhe me shume gjasa do ta mbajme ne pushtet vetem sepse Partia Demokratike ne hijen e Kryetarit te saj (ndoshta nuk e quajne me kryetar, cfare emri perdoret n PD per z. Berish? Udheheqes historik?) me vartesit e tij pa kurrefare shtylle kurrizore apo karaktri eshte skandaloze… Shqetesimi I z. Blushi eshte I drejte nga pikpamja e njerut qe kerkon qe Shqiperia te kete nj demokraci normale. Dhe nuk eshte normale menyra si funksionojne gjerat, si krijohen politika amatoreske (sistemi I kreditimit te mjekeve? kjo sa per nje shembull), si behen emerimet ne administraten publike (analfabete qe jane drejtore – krejt si nen qeverine e z. Berisha!) apo menyrat misterioze sesi zgjidhen kandidate per poste kyc ne administrate (psh kandidatet per bashkite, psh ajo e Tiranes…). Nuk eshte normale per nje vend Europian qe ti marre vendimet ne menyre kaq vertikale, cdo gje kalon detyrimisht nepermjet kupoles. Dhe mbi te gjitha, rezultatet mungojne. Mire ekonomia, se logjikisht kur partneret tane si Grqia dhe Italia jane ne krize, nuk mund ta kemi ne me mire. Por ne cilin sector punet jane me mire tani se perpara dy vjetesh??? Perjashto Lazaratin, a ka ndonje njri e vetem qe te dije te permende NJE sukses te VETEM te qeverise se PS?

  Reply to this comment
  • mondi April 20, 13:08

   fillestari ke te drejte, po me propaganden nuk merresh dot vec gjuhes fyese, se keto nuk e njohin argumentin, njohin vetem interesin e paras personale dhe te shkelin me kembe kedo qe mundohet te flasi me ide dhe argumenta. Kjo eshte rilindja e rames, pasi vdiq saliu te ngjallte dhe njeher frymen e saliut por me sigel ndryshe dhe te shkatronte te vetmen parti ku ekzistonte brenda saj demokracia, cfare do te nenkuptonte te shkatronte serisht shoqerin shqiptare.

   Reply to this comment
  • Pellazgu April 20, 13:33

   @Fillestari

   Shumë dakord me komentin, por një vërejtje për metaforën “kur i mençuri tregon henen me gisht, budallai shikon gishtin”, që ke përdorur, sepse e kanë përdorur aq shumë “rilindistët krenaristë” që kritikon Blushi… Mund të kishe vrarë pak mendjen dhe të kishe gjetur një origjinale. 😀 😀

   Reply to this comment
  • petrit April 22, 10:53

   Shume mire zoteri qe debatet duhen bere mbi bazen e fakteve.
   Mbi te gjitha faktet, ka nje fakt kokeforte qe rrezon gjithe militantizmat primitive partiake.
   Shqiperia pasi kaloi nje diktature staliniste te eger per 5 dekada, ju bashkua edhe ajo sistemit demokratik pluralist europerendimor.
   Cili eshte sistemi me i mire, sistemi njepartiak diktatorial i partise se sotme socialiste, ish partia e punes, apo sistemi demokratik pluralist kur forcat politike konkurojne ne performancen qeverisese duke u vleresuar me votat e popullit ?
   Nga cfare diktature vuajti Shqiperia per kohen me te gjate te historise, nga diktatura ultra majtiste staliniste, apo diktatura ultra djathtiste naziste ?
   Ju kthye Europa perendimore sistemit socialist, apo e kunderta. ?
   Deshtoi sistemi socialist ne perandorine sllavo-komuniste e ju kthye edhe ai sistemit demokratik perendimor.
   Ky eshte kryefakti.
   Te tjerat, se kush eshte e keqja me e madhe e kush me e vogla, mvaren vetem nga niveli intelektual i perceptimit e nga formimi i karrakterit.
   Ata qe u mesuan te kene mbi kurriz samarin e diktatures komuniste e nuk rine dot pa te se ju ha kurrizi, e kerkojne me nostalgji ate.

   Reply to this comment
 22. Jimi April 20, 13:11

  Ne e dime shume me mire se Bilbilushi qe shume pune nuk jane bere mire, por kemi edhe shpresen qe me kontributin e te gjithe protagonisteve politike te se majtes ne te ardhmen ti bejne shume me mire, por me syfetin e politikaneve si bilbilushi nuk munde te behet kurre me mire! A e di c’keni, jepini nje shkelm bytheve ketij syrgjyni dhe pastaj le te lehi atje ku do te vej.

  Reply to this comment
 23. demo April 20, 13:13

  Jam ne nje mendje me @fillestari,dhe pas dy vjet qeverisje nuk po shohim ndonje gje te madhe.Jo se prisnim Ameriken nga Rama,por te pakten mund te mos lejonte t`ja lidhnin duart Nishani per sistemin e drejtesise dhe Ilir Meta ne pushtimin e institucioneve ne baze.Kush kerkon pune le te antaresohet tek LSI.Kjo eshte e papranueshme.

  Reply to this comment
 24. gjermani i fundit April 20, 13:22

  Blushi ka shpotitur dy shoferat e autobusit, Ramen qe perfaqeson krenaristet dhe Kokedhimen qe perfaqeson kanabistet. Gjithkush eshte i lire te fantazoje, por ka nje arsye madhore pse e Majta quhet e majte dhe e Djathta quhet e djathte.Nje e majte nuk fut ne burg hallexhnjte qe s:paguajne dot energjine, biles ndjek nje politike zbutese per kete kategori.Personalisht sloganin”Rilindje” e kam ndjekur me indiference se nuk po kerkonte kush Rilindje, mall i panjohur per shoqerine e sotme consumatore.Ishte slogan demagogjik dhe AQ.Ndofta eshte momenti qe Rama para se te kerkoje me padurim aleate tek Meta, Topi, Idrizi & Co. te perpiqet me modesti te ruaje unitetin ne PS dhe kjo behet duke respektuat strukturat. Mjaft me me teorine e faktit te kryer.Doshi, Frroku dhe grupi i miqve biznesmene jane fryt i politikes klienteliste te Rames, kjo eshte e verterà dhe kur rrethohesh nga te nginjurit prej sistemit te te korruptuarve ke harruar tashme qe baza e PS jane shtresa e mesme dhe e varfer.

  Reply to this comment
 25. Shoku Enver... April 20, 14:00

  Ai po ben agjitacion e propogande, kunder partise…Te hetojme se mund te kete lidhje dhe me revizionistet jogosllave apo monarko fashistet greke…Edhe barsetat i pret si te huajt…Ky me duket se sheh edhe stacione te huaja….Ky ka shfaqje te huaja borgjezo-revizioniste, sepse vesh edhe xhinsa….Prandaj kori i bretkocave dhe i kukuvajkave, t’i qendisin nje fleterrufe ne qender te fshatit, qe t’i vije mendja verdalle…

  Reply to this comment
 26. fshatari. pafshat April 20, 14:00

  Nje seance masturbimi, e cila shpreh me germa dhe fjale te njepasnjeshme preokupacionet, ambicjet, Halo-ne e munguar te Blushit. Ky, krijese e rritur – nder vitet e gjata te jetes se tij – vetem me pekule. UNE jam DIELLI. Pordhaman klasik qe edhe Shvejku do ta kishte zili. Blushi,shprehje tipike e mentalitetit te sendertuar pa pune, pa ndjenja kombetare, pa pergjegjshmeri, pa humanizem shqiptar, pa shoqeri, pa vene nje tulle, apo qerpic te pakten, ne godinen e shtetit. I mbyllur ne kullen e vetmise nga ku nuk pushon se shkeluri syrin vetes. Sakrifica eshte kundershtari me i urryer – i atij. Nese doni te shikoni fosilet e nje pasardhesi tipik te nomenklatures se perkedhelur te komunizmit shqiptar, apo te u’a tregoni ato turisteve te huaj:inaguroni muzeumin “B.BLUSHI”.

  Reply to this comment
 27. LORA April 20, 14:35

  ”E.Rama nuk ecen ,por vrapon”,-ka thene publikisht me gojen e tij b.blushi.
  I pa-afte totalisht per te vrapuar ,blush-nano-kurva po na u lutka per te bere funeralin e konkurrenteve te tij,qe ai nuk i kap dot!!!!!!!!!!
  Keshtu lutej brekedhjeri I historise publikisht, menjehere pasi vrau kater qytetare dhe masakroi ne hu me qindra neper komisariate ,ne janar 2011.
  Ishte ai qe shkumezohej neper televizione se do te organizonte funeralin me ekzemplar per Edi Ramen.
  Si ka mundesi qe qasja e sotme e blush-nano-kurves eshte totalisht e njejte me ate te dr.tritolit,te para kater vjetve????????????????
  Si ka mundesi qe PS e toleron kaq shume kete birbo ,destruktiv te pandreqshem,qe vetem e ka mjele te majten dhe I ka shkaktuar plage te pasherueshme,,,sikunder pazaret e tij me bode-morracakun e Rakickes ne zgjedhjet e vjedhur te 2009 ne Korce?????
  Nese skenari doshi-frroku u dogj perfundimisht,ky skenari I ri I dr.tritolit paska hedhjen ne sulm te blush-nano-kurves,,,,qe padyshim i ben keto sherbime ne akord te plote me nevojtaret e nahijes brekedhjere dhe me perfitime te frutshme per blush qelepirxhiun, e tere kraheve..
  I votuar nga populli majte vetem per hir te PS-se,ia ka hudh mire bythes ky bastard muti.Sidoqofte ai eshte produkt I zgjedhjes se gabuar te kryesise se PS-se,jo I gabimit te votes se majte te shqiptareve.Me e pakta eshte qe PS te beje nje ndjese publike per elektoratin e majte te Elbasanit dhe t’a sikterise duke ia hequr mandatin,,,,e le te shkoje t’i bashkohet kacarrum-spiun-islamit,andej nga nahija kusaro-bandite shqupse.
  TUNG.

  Reply to this comment
  • Kiço Blushi April 20, 15:10

   Beni eshte legen. Keshtu ka qene gjithe jeten. Ai eshte tek PS per ti sherbyer Sales e Fatosit.

   Reply to this comment
  • N.VJOSA April 21, 19:42

   Nje koment b r i l a n t LORA,
   Pa meshire duhet demaskuar keta Karabusher qe maskohen si te majte, hane buken e Fukaras dhe bejne duvan e Sali Rrufjanit!…

   Reply to this comment
 28. Studenti April 20, 15:05

  Blush bytha, a e din ku e la Shqiperine Sala dhe Fatosi yt? Ti kishe qene nje plehre, qe vetem perfitime ke patur nga PS, e tani meqenese nuk te plotesuan teket tuaja, hidhesh perpjete si gjel. Fajet i ka ai i gjati qe te vendosi ne listen e deputeteve te PS. Ti ben mire te shkosh te Kaci i zi, tek PD, pasi ju jeni gjaku i ri i kesaj partie. Si nuk u ngopet tash 25 vjet o plehrat e kombit.

  Reply to this comment
 29. metlaj April 20, 15:16

  Pajtohem me mendimet e Blushit eshte e verte se fizikisht te vret budalli ose hasmi por votuesit ti largojne si politikan veprimet e tua dhe te grupimit politik gje po behet masive ne PS fitoj me aktivizimin e te korruptuareve qe sot po i ndeshkon pry veprimet e bera para zgjedhjeve te cilat nuk i gjykoj ne kohen e duhur dhe sot shikon se kur te marin harremun te marin dhe nga hallai QAFEN THYEFTE EDI bashke me suiten e tij

  Reply to this comment
 30. Kastrioti April 20, 16:13

  O i biri i djallit, fol sa te duash nate e dite, nuk ke per te marre asnje detyre.

  Reply to this comment
 31. wickedgame April 20, 16:25

  Nuk duam as pune as buke vetem unitetin e partise mos na e trubulloni .Grusht bashkuar rreth piktorit dhe Likemonas.Ti tregojme vendin armiqve te brendshem.

  Reply to this comment
 32. TROC April 20, 16:32

  O BEN QIMJA PO LERI NJEHERE FJALET SE NE LETRA JE KAMPION PO NE REALITET TI DHE TOSI I BENI PUNET TOSKLOS…………………..

  Reply to this comment
 33. "Horri i Bulevardit" April 20, 16:54

  Benin e Kicos, pervec mbeshtetjen e shpellareve ketu me komente, me siguri do ta pershendese edhe Nul Noka, per “trimerine” qe pi tregon.
  Ben blushka dhe Nul noka, me duhet ti barazoj, se e meriton benka kete.

  Reply to this comment
 34. Loni Meluni April 20, 16:55

  ME PELQEJNE ME SHUME ANTISOCIALISTET QE TREGOJNE KAQ QARTE SE VUAJNE NGA SINDROMI I URREJTJES PER HAKMARRJE. NATYRISHTE QE ME FRYMEZOJNE DISA QE KANE STABILITET DHE JAPIN VLERESIME TE DREJTA PLOT KURAJO DHE BESIM TEK EDI RAMA, SEPSE ESHTE I VETMI QE PO PASTRON QE NGA THEMELET FAREN E KEQE QE KA MBJELLE PARTIA DEMOKRATIKE ME DINOSAURET E SAJ GJAKPRISHUR. BEN BLUSHI ME NGJAN ME NJE AKTOR QE NUK MUNDET TE LOZI ROLIN QE I TAKON DHE KERKON TA JAPE ME QERA..! JO ORE BENI QE ECEN VETE SE DERI TANI TE MOREN PERDORE DHE TE BENE TE ECESH POR PER FAT TE KEQ NE POLITIKE NUK PASKE HABER FARE, VETEM SHQUHESH PER HAKMARRJE SEPSE KERKON POSTE TE LARTA DERI PER KRYEMINISTER…!! GJITHSESI JE AKOMA SHUME I VOCKEL, KUR TE RRITESH DHE CA MBASE DO JU HAPET RRUGA.

  Reply to this comment
 35. Vëzhguesi F April 20, 18:02

  Sharlatanizmi ne politik dhe politikanet sharlatane jane ne mos armiq kundershtaret me te ndyre dhe me te pacipe te aspiratave te nje populli dhe te nje vendi.
  Per fatin tone te keq, per paaftesine dhe indiferencen e ketij populli te ketij vendi per t’i treguar vendin, pra koshin e plehrave, apo gropen e halese kesaj politike pa shtylle kurrizore, kesaj politike-kerrmill, dhe politikaneve te saj kermij te kthyer ne shushunja, sharlatanizmi politike dhe sharlatanet politik jane perhapur si fare e hashashit ose kanabisit qe duan te cilesojne te tjeret, dhe po mundohen te trullosin deri ne dehje te plote kete popull qe eshte kthyer ne nje tufe delesh per fajin e vet.
  Qe Edi Rama eshte aksidentalisht ne ate pozicion si kreu i te majtes shqiptare, kjo tashme eshte e qarte si drrita e diellit.
  Qe ai erdhi ne krye te se majtes shqiptare, jo per shkak te vlerave qe mbart, jo se ka ndjesine e njeriut te majte, jo se repsekton dhe mbron vlerat e te majtes, jo se e ha merakun per ate çka perfaqeson e majta, pra shtresat e gjera te popullit te varfer dhge shtresat e mesme te tij;
  por per shkak te pazareve katoviciane,
  per shkak te “xhentelmenlleqeve” te tavolines se sarahosheve te tipit te Nanos,
  per shkak te çoroditjes politike dhe frikes se ishkomunisteve dhe perfaqesuesve te ish partise se punes se ne lojen politike me perfaqesuesin me te zi te politikes shqiptare, antishqiptarin Sali Berisha, mund te humbnin pushtetin ekonomik dhe politik te tyre dhe femijeve te tyre.
  Edi Rama erdhi ne krye te forces me te madhe te majte shqiptare edhe duke vene ne krye te luftes se tij hileqare, ate çka kishte perbuzur me shume, ate çka nuk kishte kursyer lumin e shpifjeve, llumit, baltes dhe urrejtjes, biogradfine e tij , te familjes dhe te afermeve.
  Pra qe Edi Rama eshte nje perfaqesues i te djathtes qe ka hedhur persiper mantelin e te majtes per te maskuar veprimet dhe qellimet e tij, nuk ka qene enevojshme as dhe nje mandat i plote qeverises ne krye te te majteve per te cilet votoi populli, kjo edhe per me fanatikun, nuk besoj se mund te haje shume diskutim.
  Por nje diversion te tille te turpshem, deri ne maskarade, per te krijuar nje terren perçarje dhe kapitullimi pa kushte te se majtes, per shkak te lidershipit te saj, siç po bene ky fare shkrimtari qe frymezohet dhe shkruan ne tavolinat e parlamentit shqiptar, ky liliput politik me mandat deputeti te perfituar me akrobaci mashtruesish te rendomte, do ta ksihin zili dhe kundershtaret me te zellshem te se majtes, qe vetquhen te djathte por qe jane ne gjitheqenien e tyre perfaqesuesit e ekstremeve te llumit politik shqiptar, Sali Berisha, Lulzim Basha dhe gjithe lakejte qe i ndjekin nga pas.
  Ben Blushi eshte nje karierist deshtak, sepse kerkon te perfitoje duke kopjuar levizjet politike te politikaneve te nje vendi qe nuk kane kurrfare lidhje me politiken dhe sharlatanet e politikes shqiptare.
  Fenomeni Grilo apo Tsipras qe mori pushtetin ne Greqi, nuk kane kurfare lidhje me politiken hibride shqiptare, qe kerkon ta importoje biznesmeni dhe politikani liliput shqiptar me emrin Ben Bliushi.
  Ben Blushi dhe te gjithe benrit politik shqiptar qe i genjen mendja se “mund te ecin vete” nuk jane gje tjeter veçse kllouner te rradhes por nga ata qe nuk te bejne te qeshur por qe kerkojne te shkaktojne lot dhe dhimbje.
  E majta shqiptare nuk mund te mbrohet dhe forcohet apo te gjeje pozicionin e saj me tollumbace te mbushura me gazra helmues.
  E majta shqiptare kerkon reformim qe nga lidershipi dhe deri ne bazen e saj pa patur frike se mund t’u ik pushteti, jo duke zgjeruar alenacen me te majte te llojit Meta dhe lesheline politike te tij, apo te djathtet por dhe vetem duke luftuar me kemngulje dhe pa rreshtur per princilet e saj ne funksion te masave dhe reformave qe vijne ne nje linje me interesat e masave te popullit dhe jo delnxhinjeve qe nuk i dallon asgje me parardhesit e tyre qe e shkaterruna kete vend duke e kthyer ne nje kazino per gjithfare derrash shqiptar dhe me kombesi te tjera.

  Reply to this comment
  • anticensurë April 22, 09:19

   vëzhgues ke bërë një përshkrim pothuajse perfekt të ramës!!unë do të shtoja se ke harruar psikikën e tij!!që për mendimin tim është shkaku kryesor të dy anëve të medaljes rama!!medalje që nuk ka as principe të majta e as të djathta,ai ka vetëm “principet” e tij!!
   principe që shkojnë sipas humorit dhe dëshirave të tij!!një çorroditje dhe një dëshirë e papërmbajtëshme që mund ta quajmë delir madhështie!!ky njeri e ndjen veten si të pa arritshëm,si një fëmijë që është duke luajtur me lodrat e tij!!ky njeri shoqëri e këshilltarë i ka sepse ja do rregullorja!aleanca bën vetëm për të zgjidhur problemin e radhës!!aleancat e tij asqë i njohin principet morale!prishjet e tyre vijë sapo kalohet lumi!nuk ka fytyrë të të thotë shok e mik në të njëjtën kohë që të thot të kundërtën kur nuk i hyn në punë!!nuk ndalet përpara asgjëje për të aritur atë që do!!
   ta lëmë përshkrimin e delirantit të radhës që po drejton shqipërinë dhe ti këthehem asaj që ka thënë blushi!!
   nuk më interesojnë shkaqet që e kanë shtyrë!!mund të jenë nga ato më të pastrat deri tek ato më të ndyrat!!MË INTERESON FAKTI SE JANË TË VËRTETA!!sot kemi me të vërtetë dy rryma kryesore,atë që shikon si idhull,fetishizon dashin e kopesë së saj!kjo e ndarë në dy grupe,idealistë qorrë dhe sevil përfitues ekonomik!
   atë që kërkon të nxjerrë paratë e humbura gjat regjimit berishjan dhe paratë e investuara për të ardhur në pushtet!!kjo nuk është e ndarë!paraja i bashkon!!kemi dhe një pjesë të pa përcaktuar që mendojnë me të vërtetë si të majtë!!
   të kuptohemi deri tashti po flas për ata që kanë një thelë në dorë nga thela më e vogël deri tek më e madhja!!pjesa tjetër,masa që o vjen vërdallë për ndonjë kockë o thjesht vjen vërdallë sepse është e majtë në qënje dhe nuk i interesojnë as thelat dhe as mbeturinat!
   thelaxhinjtë nuk kanë asnjë parim përveç fitimit!!masa e madhe vërtitet ndërmjet idealit dhe mashtrimit!!ndërmjet ndershmërisë dhe joshjes për pushtet!!
   blushi bëri një analizë për këtë gjëndje!!tha si në rastin e janullatosit se egziston një problem,gjithnjë me dorashka,që duhet zgjidhur!!këtë e kemi parë dhe ne!e kemi diskutuar dhe ne!kërkojmë ta rregullojmë dhe ne,POR në këtë moment ne jemi kundër!përse ??
   sepse blushi e paska bërë për këtë apo atë arsye!?e ka bërë për të përçarë atë që NUK EGZISTON!e ka bërë për ti dhënë dorë kundërshtarit i cili po ashtu NUK EGZISTON!!e ka bërë në moment fushate që të fitojë saliu!!
   unë për vete mendoj kështu :blushi ka thënë një të vërtetë!!kjo e vërtetë duhet diskutuar dhe riparuar!!
   përse duhet riparuar??
   duhet riparuar për të bërë të kundërtën e “NUK EGZISTON”!!për të thënë “EGZISTON”!!
   duhet bashkuar e majta,duhet ndarë dhe jo të bëjë aleanca me soj e sorrollop dhe në fund vetëm të majtë nuk kemi!!kemi një kope laramane që fillon nga qëngji i porsalindur deri tek ujku plak e pa dhëmbë!!nuk kemi më mendim të majt por mendim për të marrë pushtein!nuk kemi më kundërshtar politk të zhytur në krim por partnerin që e kemi nisur me pushime tetë vjeçare!!partnerin që do ti lëmë pushtetin pas tet vjetësh,si nai la ai!!
   vëzhguso,në jetën e përditëshme sikur dhe maskarai i maskarenjve të të thoshte “mos vazhd dhe një hap më tutje se bie në greminë”ti do ta dëgjoje dhe nuk do ta bëje atë hap!!pavarsisht se ai që të paralajmëron është ndyrësirë!!kurse sot nuk pranon një kritikë që është mëse e vërtetë!!e pranojmë të gjithë se është e vërtetë!!
   vëzhguso,të gjithë ne,pa poste politike,pa përkatësi politike,por me bindjet tona po e shohim se jemi kapur për hunde e po tallin bythën me ne!të gjithë ne që deri dje ishim kundër diktatorit sali,të paktën sot duhet të kërkojmë që të riparojmë të këqijat që kemi!!ne duhet të përkrahim çdo zë që është për të riparuar gabimet tona!!jo të kundërtën!!të riparosh gabimet nuk të bën aleat me kundërshtarin!!nuk të bën përçarës!!të mbrosh gabimet të bën të njëjtë me kundërshtarin!të çon nesër në aleancë me të!
   këtë e pamë me ilir metën!!nga kundërshtar e bëm aleat!për të vetmen arsye sepse bëmë të njëjtat gabime si ai!sepse në vënd që të rregullonim gabimet tona i përshtatëm me të atij!!
   sot si po duken punët po i përshtasim me ato të berishës!!nesër do të jetë aleati i ramës!!jo timi,por i ramës,të jemi të qartë!!koha po e tregon një gjë të tillë!!rama nuk i ka prekur në asnjë pikë!!rama të themi ka harruar,sepse nuk i ka pasur në mënd ti bëjë fare,premtimet për vënje para drejtësie,verifikim pasurish dhe kontratash.
   vëzhgues këto zgjedhje nuk do të jenë gjë tjetër veçse një shpërndarje postesh për të mbajtur pushtetin qëndror!!do të fitojë bindshëm koalicioni i ramës!ana tjetër do të fitojë diçka sa për demokraci!!
   pas kësaj shpërndarje të kontrolluar të shpërblimeve,do të kemi forcim të LSI dhe një mbështetje më të fortë për personin e ramës!!do të kemi një agresivitet dhe më të madh të ramës,deri në delire!!delire që kanë për tia kaluar atyre të viçidoll çmendinës!!
   blushi nuk kërkon përçarjen e të majtës!këtë ta garantoj unë!!ndoshta mund të thuhet se ai kërkon përçarjen e kastës që ka pushtetin,por në asnjë mënyrë të të majtës!!e majta egziston vetëm për mbledhje votash dhe aspak më tepër!!në drejtimin e të ashtuquajturäs së majtë nuk ka asnjë të majt,por vetëm përfitues ekonomik o pacient psikiatrik!!e njëjta gjë dhe për të djathtën!!
   sot në shqipri është aktual përcaktimi nolit për vitet njëzet!!
   është e njëjta gjë si dy vjet më parë!!vetëm se kanë ndryshuar grupet!
   vëzhgues unë personalisht këto zgjedhje do të bëj të njëjtën gjë që bëra në ato të fundit!!
   votim të pastër,të BARDHË!kundër kësaj kalase të pafytyrë,të ndyrë;vrastare;të korruptuar;ç’njerzore;antishqiptare, politike!ndryshe nga hera tjetër do të shkruaj atë që më mbeti peg!!pavarsisht se do ta kopjoj nga një votues i 23 qershorit,do ta quaj si laitmotivin tim!!

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F April 22, 11:32

    Faleminderit per vemendjen “anticensure”!
    Oponences tende, shprehur ne kete pergjigje, ndaj gjykimit tim, shprehur ne kete koment, per Ben Blushin, do parapelqeja t’i pergjigjesha shkurt.
    Nuk do t’i thoja ato qe kam shprehur per Ben Blushin dhe per gjithe benerit e politikes dhe shoqerise shqiptare, nese ky do te ishte vetem ne rolin e publicistit apo thjeshte te nje shkrimtari.
    Ben Blushi nuk eshte nje lexues i zakonshem i gazetes Dita, qe vjen dhe komenton si une dhe ti. Ben Blushi eshte nje politikan kariere, qe zhvillon karieren e tij duke u paguar si i tille. Nuk eshte nje vullnetar ne sallen e parlamentit apo nje shikues i rradhes i senacave parlamentare, te cilet i ka shfrytezuar jo per ate qe eshte zgjedhur, por per te shkkruar romane dhe te hedhe sipas kohes ndonje shashke si kjo e fundit.
    Nuk ndihmohet keshtu e majta.
    Ju thoni se konstatimi i tij eshte i vertete.
    Une do te thoja pjeserisht i vertete dhe per me teper i ngarkuar me figura letrare aspak dinjitoze per pergjegjesine dhe pergjegjshmerine e nje politikani, deputet i se majtes ne disa legjislatura dhe ish minister i saj.
    Mungesa e alternatives per te kontribuar ne ndryshimin e domosdoshem nuk mund te barazohet me konstatime te lehta per quytetar te thjeshte duke i ngjyer me publicistike letrare qe shkon deri vulgaritet. Rilindja , keq apo mire, nuk ewshte as pjelle dhe as fantazi e njerzve te thjeshte dhe me bindje te majta. Ajo eshte produkt kolegjial e lidershipit te se majtes, pjese e te cilit eshte dhe Ben Blushi?
    Atehere ne cilin funeral po merka pjese ky Ben shkrimtari, apo publicisti?
    Ne ate qe ka kontribuar vete, qofte dhe me heshtjen apo indiferencen e tij. Ne funeralin e vetes se tij?!
    Kujt kerkon t’i shitet si Pon Pilati ky matrapaz fjalesh do te thoja?
    Ky, per kete gjendje ku eshte katandisur e majta, vetem ne gjysmen e mandatit te saj si mazhorance politike, ka jo me pak pergjegjesi se lidershipi i saj. Populli nuk ka nevoje pert njeri qe t’i tregoje te vertetetat por per rruget e zgjidhjes dhe per aksionin politik te zgjidhjes se tyre.

    Reply to this comment
  • petrit April 22, 11:27

   Se mos ishte edhe diktatori Enver ndonje marksist i mirefillte.
   Ai doli ne siperfaqe te komunizmit shqiptar, po me vetite morale te Rames.
   Shkolle pambaruar, gojendyre, vagabond qe bridhte neper lokalet e nates se Parisit me parate e shtetit shqiptar, vjedhes i parave te ambasades se shtetit ne Belgjike e mbi te gjitha nje kriminel hakmarres.
   Rama po perpiqet te gllaberoje te gjitha pushtetet,e institucionet e shtetit, njelloj si Enveri..
   Prsini se do te degjoni me shume – tha ai sapo erdhi ne pushtet.
   Enveri e quante veten si udheheqesi i marksizem-leninizmit ne gjithe boten, kurse Rames me vetem nje vit e gjysem ne pushtet, i eshte mbushur mendja se eshte bere lideri i Ballkanit e po synon qe te behet edhe lideri i Europes.

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F April 22, 16:46

    @ Petrit! Me e pakta eshte mungese edukate, jo etike, te nderhysh pa kurrfare lidhje ne komunikimin qofte dhe virtual te dy lexuesve. Te duket vetja se je i afte qe te provokosh debat me kodra pas bregu, sipas stilit te Sali Viçidolikurhyrilopa?! Kur te kete ndonje teme per dikatorin, Enverin apo marksizem-leninizmin, idhujte e idhullit tend Sali, hajde te debatojme sa te duash, por tani mos beje gerr-gerr te llojit Fadiil Hasa.

    Reply to this comment
 36. Gimi April 20, 20:16

  Nuk me pelqen fare qe mllefosni me te shara bashkbanore te Shqiperose time. Futini i dore seks dhe clirohuni se vetem gjera me seksin thoni edhe kur keni mendim ndryshe, dhe kjo nuk nderon asnjerin. Turp kush na i lexon nga jashte keto komente se dukemi jo vetem te deshperuar ne politike dhe ekonomi por edhe te deshperuar ne seks. Nuk votoj rilindjen se nuk ka bere politika per shtimin e popillsise

  Reply to this comment
 37. Arber Iliri April 21, 00:33

  O Blush shkruhet “deux” jo des.Do me bo dhe te diturin.Ti je fis me Tos Nanon nuk mund te jesh shume i qut.

  Reply to this comment
 38. zago April 21, 14:26

  Mire e ben . ndonje post nuk ka ne qeveri, keshtu qe hedh ndonje shashke, se ska cfare te bej tjeter.

  Reply to this comment
 39. fred April 21, 14:27

  Edhe ju ja dhate nje dore suva me duket

  Reply to this comment
 40. gjermani i fundit April 21, 15:08

  Shkrimi me pelqeu por ne fakt Blushi nuk doli kritik kete jave. Nuk di arsyet e verteta pse ka vite qe nuk rezonon me Ramen, por c’rendesi ka? Pse duhet te shohe rrugen me syzet e Rames? Ndofta Blushi eshte ca dembel, por shyqyr qe nuk eshte cun i hedhur si Tom Doshi, ndofta Blushi ben mire te merret me fushen e gazetarise full time, se edhe e ka zanat, edhe paguhet me mire dhe eshte me i dobishem.Ne krahun tjeter, eshte e qarte se qeverisja do haste problemi serioze, te shumtat ne lidhje me trashegimine kaotike te pasqeverisjeve”Berisha”,qe edhe fasulet e depove i hedh ne perrua qe pasardhesi te gjendet pa rezerva.Per kete arsye klani i qeverisjes se meparshme duhej cuar para drejtesise te pergjigjet per shperdorimet monstruoze.Po nuk e ben dot kete qeveria e Rames atehere mire ti behet dhe te mbaje mbi supe konsekuencat, kritikat dhe pakenaqesite.Autori me te drejte nenvizon se pse Blushi shkruan “nekrologji te Rilindjes”(paradoksi i Nekrologjise me Rilindjen hap pune per filozofet),kur Blushi na qenka deputet.Po mire, ja ta zeme se do grije salate ne Kuvend per keto gjera, cfare rezultati ndryshe do arrije?

  Reply to this comment
 41. Malsori April 21, 15:17

  O popull inteligjent,nese pas komenteve fshihen servilet,hipokritet,sahanlepiresit,”zombie”apo produkt te prokrustit,atehere ne vend te heqjes se vetullave do te nxjerrim syte.Ne te gjthe jemi deshmitare,kush me shume e kush me pak te dashurise se pakufishme per partine dhe shokun Enver.Ju bej me dije se hija e tij nuk paska vdekur.Lavdi besnikeve te Partise!

  Reply to this comment
  • Dordomuzi April 21, 20:24

   O malsor! Qenke “zbulues” i “madh” zotrote! Se çfare ke shkruajtur ne keto zhgarravinat e tua te qelbura ku fyen dhe etiketon tamam si malok shpellash lexuesit qe thone te indinjuar fjalen apo mendimin e tyre, as ti vete nuk e kupton. Ketu mesa po lexoj, lexuesit e shumte, perjashtuar ndonje si puna jote qe flet perçarte, jane te indinjuar per gjendjen aktuale por dhe papergjegjshmerine e aktoreve te kesaj gjendjeje, nje prej te cileve eshte ky pordhaci me emrin Ben Blushi. O pyke ne diell! Ç’lidhje ka deshmia jote e pjerdhur per dashurine e pakufiushme per partine dhe shokun Enver dhe konstaimi yt donkishotian se hija e Enverit nuk paska vdekur me mendimet e lexuesve apo shqetesimin e tyre per papergjegjshmerine e ketij palo deputeti,a mund te na e deshifrosh pak pasi te dale pija, se dukesh qe qenke dehur keq.

   Reply to this comment
 42. andromeda April 21, 15:28

  Beni e ka nxirë Rilindjen, më shumë se të gjithë horrat e opozitës të marrë së bashku. Ky çon ujë tek Berisha dhe berishizmi se Nano ka dalë me kohë jashtë loje. S’ka shqiptar të mos e urrejë Nanon për pushtllëqet që ka bërë me pushtetin. Kjo është fatkeqësia e shkrimit të Blushit dhe që e bën atë të neveritshëm si politikan.

  Reply to this comment
 43. studenti April 21, 15:58

  Ato qe fjalen REFORME ende nuk e kane perkthyer si FJALE BOSHE, SHKERDHATLLEK PARTIAK, si MASHTRIM ELEKTORAL, por e kane si mjet per te ecur perpara na shpjegojne se te besh reforma eshte nje operacione qe ne fillim dhemb por permirsimi i shendetit vjen me vone. Nje reforme ndihet se eshte e mire apo e keqe jo ne fillim por past disa vitesh , mundet dhe pas dhjete vjetesh.
  Ben Blushi besoj kur flet per REFORAT nuk e ka fjalen per endrrat me sy hapur por per ato gjera qe ne fillim dhembin.
  Beni duhet te kete jo zellin per te na treguar ato qe thote ne shkrim por te kete argumentin te na shpjegoje e te na beje te besojme se REFORMA nuk eshte DASEM ku shkohet me LUGE ne BREZ., Pra eshte jo VAJTOJCA e MORTIT por pergjegjes i MORTIT ne se eshte ASHTU.

  Reply to this comment
 44. Bardhi Tolabi April 21, 16:11

  Nuk e di kush e ka gjetur shprehjen:”Nga Kulla e Fildishte”,por sa here qe lexoj ndonje pacavure politike te ketij koqe Blushit,them se ai qe e ka nxjerre shprehjen e mesiperme,paska qene gjenial.Ai paska parashikuar,se do te delte nje karabush mbas shekujsh me emrin Beni,i cili nuk ecen dot vete,por do nje dado per t’a terhequr zvarre.
  Po mire more Ben karabushi,ku jeton ti?A e di se ne cfare gjendje ekonomike fitoj e majta?
  Po si nuk e di more tutkun,kur vete Saliu e dinte dhe te paralajmeroi,duke thene se,…shume shpejt,Shqiperine,do e perfshinte ajo krize qe ju ndodhin Pasokut ne Greqi,mbas qeverisjes te Nea Demokracise…?Po ti jeton ne “Kullen e Fildishte”,nuk ke si t’a dish…
  Ne vend te thuash shyqyr qe nuk i doli endra Saliut,i sules kesj qeverisjeje e cila e shpetoj vendin prej katastrofes.
  A e di ti se sa borxhe te Saliut ka shlyer kjo qeverisje dhe po te mos i shlyente ato,a e di ti se sa mijtra te tjere do te hidheshin ne rruge sepse do te falimentonin bizneset kreditore te qeverise te Saliut?Apo edhe ti enderoje qe te mos shlyeshin keto e te falimentonte shteti?
  A nuk e di,se sa para te vjedhura prej mijra konsumatoreve te energjise elektrike,ka mbledhur kjo qeveri dhe i ka vene ne sherbim te popullit,ne vend te futeshin ne xhepat e Salinjve dhe hajduteve per hir te votave te qelbura?Edhe kete nuk do t’a dish,sepse nuk te interesojne arritjet,te interesojne veshtiresite qe ka populli dhe nuk do te dish,se si mund te zgjidhen ato kur qeveria e mepareshme te ka lene pa breke ne bythe.
  A e di ti,se cfare pershtypje pozitive ka bere ne popullin e thjeshte dhe te ndershem,por edhe ne arenen nderkombetare,zhdukja e fenomenit “Lazarat” dhe jo vetem?Edhe kete nuk do t’a dish,nuk te interesojne keto arritje,sepse te verbojne syte ty dhe atyre qe mendojne dhe gjykojne me syzet e Saliut dhe Fatoz,bixhozciut,tutorit, te tu,Te dy keta jane mbeshtetesit e tu te fshehur por qe te pompojne padrejtesisht si politikan,kur mendoj se ne teete,je nje zero me xhufke.
  Per te shkruar ke arritje,sepse nuk te mungon fantazia,por te mungon aftesia per te punuar dhe administruar.Nuk dua te zgjatem,se e kam thene dhe ne tjeter vend,qe kudo ku ke qene,ke qene ashtu sic del edhe para gazetareve me duar ne xhepa dhe me duar ne xhepa nuk punohet e drejtohet.Duart ne xhepa,vlejne vetem per nje pune,te marrin e fusin para ne to dhe te ndertojne vila sic ke bere ne Korce,Dardhe dhe nuk di se ku tjeter…
  Ty te vjen keq per popullin,por kete e thua ti dhe te beson dikush qe nuk te njeh,por jo Korcaret.Te gjithe Korcaret,e dine se njerzit e tu te afert,jane te punesuar apo ishin ne Tatime,ne Dogana dhe te gjithe i ke me vila te kushtueshme ne Korce.A te shkoj ndonjehere ndermend,se ne Korce,ka me qindra te shkolluar dhe me te afte se njerzit e tu dhe shesin banane per buken e gojes?Ja pse je i pabesueshem.
  Kam shume per te thene,por do e mbyll keshtu per figuren tende te pafte si politikan e ngateresaxhi,intrigant e percares duke te barazuar me figuren e Osman Gazepit,oficerit vetembures te Zogut,kur kerkoj te behej prefekt ne Korce mbas Beratit:Korcen kerkove,Korcen te dhame,dhite dhe te sic dhjeve Beratne…
  Ja keshtu po ndodh dhe me ty.Krijo me Nanon ndonje parti tjeter dhe dhiteni dhe te sic dhjeu Nanua me ty ne krah,PS-ne dhe qeverisjen e saj.

  Reply to this comment
 45. nostradamus April 21, 16:33

  Z. Blushi, para se gjithash te lere mandatin e deputetit qe e ka marre nga mbeshtetja e PS.
  dhe pastaj po deshi le te shkoje ne te semes, le te shkruaje cfare t’i vije per mbare kunder
  PS …!!! Ky dhijak i Fatosit nuk duhet lejuar te shantazhoi partine sepse ka nje rregull te
  pergjithshem qe kur aderon ne nje parti ciladoqofte ajo e majte apo e djathte para se gjithash
  e mbi te gjitha pranon vijen dhe programin e asaj partie . Tash qe ne Shqiperi ka mbi 60
  parti mund te shkosh apo te zgjedhes cilendo parti dhe nuk eshte si dikur qe kishte vetem
  nje parti, ” ne kohen e monizmit … Prandaj ky Blushka duhet debuar me ”shkop beisbolli”
  ”kopan ” nga PS ., pa ja zgjatur fare ketij oportunisti te qelbur qe kerkon te ndahet nga PS.,
  por ama ”pusullen” e deputetit e shterngon fort se i ikin ”llovete” ketij surrat pisi ….!!!!

  Reply to this comment
 46. Jimi April 21, 19:58

  Pjesmarja ne nje grupim politik behet mbi bazen e vullnetit te lire. Askush nuk eshte i detyruar te qendroj ne te jashte vullnetit . Ne raste se brenda grupimit prishen ekuilibrat,dy jane rrugzgjidhjet. Nje: lufte konstruktive brenda grupimit per ta bindur ate per drejtesin e pikpamjes tende dhe marjen e mbeshtetjes nga pjesa dermuse e grupimit. Triumfi i kesaj pikpamje eshtei detyrushem te zbatohet nga te gjithe.Dy: Ne raste se gjith perpjekjet e tua nuk gjejne mirkuptim ne pjesen dermuse te grupimit atehere ti je i detyruar ti nenshtrohesh vullnetit te shumices, ose
  ne rastin ekstrem je i lire te zgjedhesh nje grupim tjeter politik ne te cilin mund ta ndjesh veten me komod
  Eshte e pa pranushme qe te besh kritizerin, akoma me keq, sharesin dhe denigrusin per nje kohe te gjate per forcen tende politike, njelloj sikur te ishe zedhenes i nje opozite grindavece( sic eshte kjo e qoftlargut) dhe te tolerohesh me kaqe dashamiresi!!
  Bilbilush! ne rastese ti do te ishe nje personalitet me i spikatur se gjith pjestaret e grupimit tend politike, njeri i mendimit dhe i veprimit, te jesh i bindur se kryetar i PS se nuk do te zgjidhej Rama por do te zgjidheshe ti ( Ramen kryetar te partis e zgjodhi kongresi dhe nuk beri keq), por ti Bilbilush sic thote nje fjale e vjeter :Ha buken e turkut dhe ben duan e kaurit!

  Reply to this comment
 47. Militantë dhe diversantë April 21, 23:08

  Përpara pa u ndalur për mbrojtjen e kryetarit dhe të kanabistëve e të krenaristëve. Janë në rrezik nga Ben Blushi. Sulmojeni qafirin. Mos u merni me idetë e Benit por sipas stilit tonë hidhuni kundër Benit dhe shajeni me soj e sorollop. Jemi militantê dhe diversantë. Jemi militantë sepse ne nuk përdorim mëndjen tonë por atë të kryetarit të lavdishëm. Jemi diversantë sepse gjuajmë në fshehtësinë e pseudonimeve që vetëm ne trimat e kryetarit i kemi. Përpara dhe mos mendoni për asgjë. Mendon kryekari për ju. Ai ecën ballëlartë pas deklaratave prej trimi se nuk ka burg për salinë dhe bandën. Ai ka promovuar librat klasikë të fevziut për mbretin dhe u bë vetë klasik. Ai ka braktisur veteranët e rrjedhur që ju ka mbetur mëndja te antifashizmi. I hoqi nga trupi jonë keta vjetërsira dhe rilindi qeverinë me kalamojtë tanë që s’duan t’ja dinë për gazrat e Marinzës. I shpalli jo helmues dhe kjo kërkon trimëri dhe kimi. Kryetari ynë të djathtët i ka marë kudo dhe është i pari që ja hoqi saliut. I pari që ja boshatisi armatën. Kryetari ynë duhet parë si hero majtist që pakësoi kampin djathtist dhe si djathtist që e bëri çorbë kampin majtist. E bëri për ne. E bëri të hamë ne. E bëri sepse zyrat e punësimit nuk të japin për të ngrënë. Shajeni Benin se është nanoist dhe pjesë e grupit të tij tezeist. Shajeni sepse interesat tona janë te parat. Të gjithë, ta themi copë (dhe kujdes mos ja thoni njeriu) interesaxhinj jemi sepse në fund të fundit nuk na interesojnë idetë por interesat. Duan të hanë kalamajtë! Prandaj mos u merni fare me idetë e Ben Blushit. Meruni me Benin sepse po i shkau këmba ose karrikja kryetarit dhe fitojnë idetë e Benit, iku çorba, ikën interesat! Ka rreziqe të mëdha pas ideve të Benit prandaj vërsuluni dhe kafshoni Benin. Eshtë e thjeshtë fare, po hëngrët Benin kini ngrënë dhe idetë e tij dhe pastaj,… Fitore! Militantë dhe diversantë, nuk e kini kot këtë emër të lavdishëm. Prapa tij është kryetari, koka jonë,truri jonë, ekzistenca jonë,interesat tona,çorba që do hamë prandaj bjerini Benit! Mos e lini te ecë me kokën e tij por me kokën e kryetarit e cila është dhe do të jetë koka jonë! Ju puth të gjithëve me buzët e kryetarit tonë bunkkryetar! Ju ftoj të gjithëve te gjetheartshtëpia. Do të shpall së shpejti çmimin “sharësi më i talentuar i Benit dhe i djalit të tezes të nano korrupsionit”. Le të vdesë partia dhe statuti i sa, le të mos funksionojë partia dhe forumet. Kemi kryetarin me kokë e tru sa për “njëmilion votues”. Tundeni dhe ngrini dolli për kryetarin. Ai është ne dhe ne jemi ai. Me siguri kryetari do t’ju përqafojë origjinal siç është nga nudoplazhi. Eshtë i modh Ai.

  Reply to this comment
  • Militantë dhe diversantë April 22, 00:47

   Ej o militant diversant mos mi mer klientët ti. Ata që s’kanë tru dhe mustaqe janë njëqindpërqind klientët e mi. Militantët i hoqën trutë sepse hoqa unë mustaqet. Jam mik me militantët sepse ata punojnë me trutë e ramës njëlloj si unë me trute e saliut. Kemi shumë gjëra të përbashketa edhe në fusha te tjera,ata p.sh dalin me koqetë e edit unë me pushkëtë e saliut. E morët vesh tani pse janë klientët tim? Tim domethënë të ime partisë.

   Reply to this comment
  • Tru peshku April 22, 12:40

   O militant diversant o, do heq menjëherë dorë nga militanta se qënkemi trupeshq ne. Mos më fut mua në listat e tyre hë të keqen. Më kënaqe or më kënaqe. Na menderose keq ne militarucëve që ngjitemi si ‘M’ pas këpucëve. Qysh ore trutë tonë i ka kryetari. Sa poshtë kemi ra,sa poshtë. Ore po qysh bëhesh i mëncur? Do shkoj të pyes Ben Blushin qysh arriti të mos mendojë si kollodoku i ps. Nuk dua kollodok unë o xhan. Eshtë vegël makine ky or të keqen. Faleminders që më zgjove se tash e mora vesh qi jam infektu nga nudoplazha…

   Reply to this comment
 48. zotnifshati April 22, 08:17

  E ka thene shume bukur ai burri i vjeter i partise.
  Qe te merresh me Edi Flamen, nuk duhet te hane duart. Duhet te haje bytha
  Blushi eshte rrace tjeter. Ato qe thote i ka me vend.

  Ripjerdhja ka rilindur

  Reply to this comment
 49. Votuesi April 22, 08:21

  E lexova shkrimin e Blushit, nje publicistike letrare e ndertuar mbi figuracione qe vijne nga nje qasje virtuale, ndersa prisja nje kritike konstruktive per PS dhe lidershipin e saj nga nje qasje me reale.Kontributet e elitave politike nuk mundet te jene utilitare si produktet e nje fabrike, neqoftese nuk do te shqyrtojne veprimtarine e tyre dhe te kundershtareve ne menyre kritike. Pretendoja me shume nga Blushi,per profesionalizmin e tij si publicist,per te qene me bindes perbrenda familjes se tij socialiste si “opozitar”.Edhe silkur fantazite e Blushit te vinin nga nje realitet qe tregon ndarjen “PS-Rilindje” ne te vertete,edhe sikur fantazite e Blushit te vinin nga diçka qe ndodh realisht,ndarjen e PS ne “krenariste e kanabiste”, te dyja keto mundesi hipotetike qendrojne larg racionalitetit perderisa prodhojne here pas here nje leng te trishte, me gjithese eshte pa ngjyre, pa ere,por disi i piste, si nje lloj droge qe trullos disa “nanoiste”.Meqenese Blushi eshte me Nanon nip i nje dere te fisme, do te mjaftonte, qofte edhe per hir te kesaj dere,te mos perziente dobesite e forces se tij politike me disa maniera “nanoiste”, te perseritura e ta dala boje me sajesa partishe qe vijne e ikin si avulli i alkoolit neper shishe. Neqoftese Blushi eshte ashtu siç mendohet nga shumekush si personalizimi i i njesuar mjaft mire i publicistit,politikanit.shkrimtarit,qe din te beje shume mire brenda PS-se rolin e opozitarit,duhet t’u largohet me arsye e elegance atyre qe deshtuan brenda PS-se jo aq prej Rames, arrogantit,por se qene pushtuar prej epshit te parase, seksit,alkoolit e kumarit.

  Reply to this comment
 50. Votuesi April 22, 12:53

  Eshte mire qe behen shume komente, te drejta, te shtrembera,me fakte te verteta,ose te genjeshtra, por ato qe perdorin “siglen” e tjetrit,duan te fshehin eren e qelbur te komentit, sepse duke qene me breke neper kembe nuk kane gje per te thene.Te tjere, si ato plakat qe duan te duken si nuse, zgjedhin “siglat” me perçudnuese, zgjedhin emra edhe togfjalesha pezhorative, per te provokuar ne menyre injorante e primitive.Komentet anonime qe behen lirshem, pa u ndrojtur fare prej marrezive,jane ata qe vuajne prej paditurive,hyjne ne bahçet e komshinjeve dhe bezdisin njerezit me pickimet e kafshimet ne emer te “lirive”

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F April 23, 18:50

   @ Votuesi!
   Ke dashur te filozofosh, te japesh direktiva dhe orientime per lexuesit qe dalin me sigla te ndryshem, ke dashur te japesh mend, por nuk ke thene asgje. Madje , duke perjashtuar fjaline e fundit te frazes tende te gjate po te fundit( ku kerkon te perdoresh figura letrare te nje hartimi femijesh), komenti yte eshte nen nivelin e lexuesit te thjeshte dhe te indinjuar per palaçolleqet e politikes dhe politikaneve te majte, te qendres apo te djathte. Ku futesh zotrote, ne cilin nga keto kampe qe citova qe jane te ngjashem me njeri tjetrin, qe komentet e anonimeve (produkt i “lirive” te “medha” per njerzit pa pushtet) i quan marrezi?!
   Kur nuk keni gje me mire mos u merrni ju me marrezi servilesh.

   Reply to this comment
 51. fatmiri April 22, 15:45

  Pavaresisht se ç’mendime kane te tjeret per mua, une dua ti uroj Ben Blushit suksese ne partine e re te Fatos Nanos. Ti beje thirrje dhe Kastriotit te kthehet ne origjine. Ja mblodhi Fatosi kesaj radhe dhe ai e derdhi gjithe talentin e tij letrar, por me nje gabim te vockel. Te vdekurit, qofte edhe Sali Berisha, pas vdekjes i thone ndonje fjale te mire, ndersa Blushi thote fjalet me te keqia per te gjallet dhe kerkon te na i beje te vdekur. Mbeç me shendet, o Blushi qe populli te votoi por nuk te gezoi se ti shkruaje romane e s’kishe kohe te zgjidhje hallet e tij.

  Reply to this comment
 52. anticensurë 000 April 22, 16:06

  u bët dhe ju si mero

  Reply to this comment
 53. Nje nga ish-et... April 23, 09:51

  …Ata jane aty…ne gadishmerine e nje qeni, qe pret ushqimin….Ata jane aty ,me te gjithe flamujt ne xhep, te gatshem per te lepire kepucet e pushtetit…..Kush do e beje opoziten e pushtetit???….Opozita po ngjyroset me bojen e “armiqve te brendshem dhe te jashtem”, zerat brenda mazhorances, shpallen “bashkepunetore”….Nderkohe, populli varferohet perdite, dhe zgjidhjen e sheh vetem tek largimi….Edhe eksodin e fundit, partia bije e shikonte si dikur partia meme, ..si veper te “armiqve”….Kjo qeveri, ne fakt po sulmon popullin….Faktet jane te thjeshta,…jemi me te varfer se para dy vjeteve, …jemi me te pashprese se para dy vjeteve….Zgjidhja e vetme dhe perfundimtare eshte nje protektorat ekonomiko-demokratik gjerman, dhe kthimi urgjent ne identitetin tone te vertete europian….Nuk ka zgjidhje tjeter….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*