SHËNIM: Ben Blushi, shqiponjë apo kukuvajkë?

Ilir Metaj February 11, 2015 19:22

SHËNIM: Ben Blushi, shqiponjë apo kukuvajkë?

“…të varfrit përgjatë një viti e gjysmë, nga zgjedhjet, nuk janë më pak.

Ndoshta nuk janë më shumë, por janë njëlloj të pashpresë. Ose janë edhe më të pashpresë”.

Ata na njohin me mirë se ç’i njohim. Ata na shohin përditë, ndërsa ne i shohim kur ka zgjedhje dhe përmbytje. Kur ka masa, jemi në televizor. Kur ka reforma, jemi në Parlament. Kur ka shpresë, jemi në opozitë. Kur ka dëshpërim, jemi në pushtet.

Të varfrit e njohin pamundësinë tonë për t’i ndihmuar me shumë seç e njohim ne fuqinë e tyre për të kuptuar. Ata njohin pandjeshmërinë tonë, paaftësinë dhe mbi të gjitha mungesën e frymëzimit krijues për të kryer reforma të patrukuara.

Kjo është dhimbja e dyshimit të kthyer në bindje. Nëse të varfrit binden se të gjitha burokracitë pluraliste nuk kanë fuqi ta mundin varfërinë edhe kur bëjnë reforma, shoqëria ka humbur masën e ekuilibrit, ndërsa qeveritë fitojnë humbjen e parë.

Ato humbin të varfrit. Dhe kjo është humbja me e madhe e çdo qeverie. Dhe nuk është pak, sepse të varfrit janë shumica. Dhe, me sa duket, do mbeten shumica. E përmbytur”

Kujtoni se është ndonjë fragment migjenian për mjerimin?

Jo, jo, sa mësipër e shkëputa nga shkrimi i fundit i Ben Blushit. Nuk pretendoj se e përmblodha esencën e cka Blushi do të thotë në atë që ka shkruar, por sidoqoftë, mendoj se mjaftojnë këto paragrafe për të dhënë në vija të përgjithshme “frymën” e shkrimit: Pesimizëm. Absolut madje.

Ben Blushi është një zë i rëndësishëm intelektual e politik, jo vetëm për PS-në, por mendoj për gjithë shoqërinë shqiptare. Një zë që me të drejtë meriton vëmendje kur shpreh një opinion, një qëndrim, apo një mendim.

I tillë ka qenë kur ishte në opozitë, i tillë është edhe tani në pozitë.

Por është pikërisht kjo konstante që cvlerëson atë cka Blushi thotë, duke lënë pas vec një esse të shkruar bukur për një filozof të trishtuar. Sidomos së fundmi : Ai nuk ka ndryshuar, si në opozitë, si në pozitë. Dhe kjo nuk është dicka e mirë për dikë që ka vite në politikë e që kërkon vota në emër të fuqisë, edhe të vet, për të sjellë ndryshim.

Por sot, Ben Blushi del e thotë pak a shumë: “Fati juaj nuk ka shpëtim. Shtrihuni e prisni të vijë vdekja e t’u marrë”.

Si në filmat me apokalips. Madje më keq, se në filma regjisori e mban shpresën dhe luftën gjallë deri në sekondat e fundit, kur gjithshka kapitullon.

Konstantes pozitë-opozitë të Blushit i është bashkëngjitur së fundmi një pamje e re: Ajo e predikatorit të pa-shpresës.

Cdo prezencë e tij në publicistikë së fundmi ka vetëm një teori për të shtjelluar, teorinë e mosveprimit, teorinë e gjërave që venë keq e mos më keq, një farë kasanderie për situatën që ka vetëm një destinacion : Kapitullimin.

Një publicistikë e ngjyrosur në gri (në rastin më të mirë), ose të zezë.

Po c’mendon Blushi se bën me lexuesit kësisoj? Cfarë lloj ndjenjash u kultivon?

Se me siguri një mision duhet ta ketë publicistika, sidomos e një pene si ajo e tij.

Cfarë mendon një i ri apo e re student që po mbaron masterin e mezi pret “të dalë në jetë” pasi lexon shkrimin e tij? Cfarë mendon një i varfër që “lufton” përditë me vështiresitë e jetës se ende ka shpresë, se do vijë një ditë e bardhë edhe për të? Cfarë mendon një pensionist? Po një intelektual? Cfarë shije u lë shkrimi i Blushit ? U vjen në ndihmë? Apo është thjesht një larje duarsh e tipit “unë ju thash se cdo gjë është e kotë; nuk ka vend për ju kjo botë.”

Zoti Blushi bën mirë të kujtojë se është deputet prej dekadash i këtyre “të varfërve”, ish ministër e përfaqësues i rëndësishëm i shumicës në pushtet.

Nëse ai dëshiron të derdhë melankolinë filozofike për të ushtruar pasionin dhe talentin e vet të shkrimtarit, së pari, bën mirë të heq dorë nga politika dhe të bëhet një mendimtar i pavarur. Është e drejta e tij të zgjedhë.

Së dyti, të gjejë format e tjera të veprave letrare që i drejtohen kategorisë përkatese të atyre që dinë dhe duan të elaborojnë filozofinë, provokimin letrar, e zeje të tjera kësisoj dhe, duke qenë mjaftueshëm të vetëdijshëm se cfarë dhe përse po lexojnë, mjaftueshëm të përgatitur të përvetësojnë lëndën, sado e sofistikuar për mendjet e larta të jetë ajo.

Por një artikull gazete që i drejtohet publikut të gjerë dhe me firmën e një deputeti që u bë shkrimtar më vonë sesa u bë politikan, e ndaj jo domosdoshmërisht populli, ai i varfri, ja njeh zanatin tjetër, një artikull në këtë komunikim pra, na bën keq të gjithëve.

Sic të bën keq gjithkush që të vret shpresën.

Nëse zoti Blushi ulet të meditojë mbi varfërinë ka për detyrë të tregojë se ku është shpresa e c’rrugë të shkojnë për ta gjetur !

Përndryshe, është duke bërë një lojë të keqe me ta, një lojë të pasinqertë, një lojë që mund të ketë njëmijë e një qëllime, por asnjëri prej tyre nuk kalon nga dera e të varfërve.

Të them të drejtën, shkrimi i Blushit më ngjau me ato baladat e rrugëve për dashuritë e zhgënjyera, ku e vetmja zgjidhje në fund është prerja e damarëve.

Nuk është kjo muzika jote Ben Blushi, sepse nga ju presim një rock shpërthyes, një rock optimist.

Ne mos tjeter, këtë e ke në dorë ta bësh, për të gjithë ata që të kanë adhuruar e duartrokitur. Nxirrni në spot vlerat tuaja, që mund të jenë tulatur por janë aty.

Muzika qaramane, sado e bukur, mund të dëgjohet një apo dy herë, më pas bëhet e rëndë e askush nuk e dëgjon më.

Elektorati të ka votuar për shqiponjë Ben, nuk të shkon roli i kukuvajkës.

 

 

Ilir Metaj February 11, 2015 19:22
Komento

57 Komente

 1. eliona February 11, 13:27

  Pene brilante!

  Reply to this comment
  • feniks February 11, 15:46

   Ben Blushi eshte nje “sali berishe” i KLONUAR!!

   Reply to this comment
   • fazllici February 11, 20:05

    Politikan behet a I qe mendon e beson se ka zgjdhjen ndaj problemeve te shoqerise.Ky eshte bere vec qe te jete dicka ne jete.per te na treguar fatin tone te mjere shkojme te nje fallxhore ,skemi nevoje per deputet.

    Reply to this comment
  • raimond vlonjati February 11, 16:47

   hahahahahhaaha

   Iliri nuk e ka kuptuar fare se cfare ka dashur te thote Blushi ne shkrimin e tij

   Blushi me dy fjale thote se keto”reforma” te qeverise Rama ndikojne ne ritjen e varferise, jo ne uljen e saj

   Ndaj duhet axhustuar kjo reforme qe ka per qellim vetem ngritjen e taksave dhe te cmimeve per ate 1 milionshin qe ju ka votuar

   Reply to this comment
   • N.VJOSA February 11, 17:55

    Pershendetje Autorit te talentuar Ilir Metaj!
    Ben Blushi, o Ilir, nuk eshte Shqiponje!
    Ben Blushi eshte Kukuvajke!
    Ben Blushi eshte nje llafollog specifik, bosh ; me fjalet e Popullit :K a r a b u s h…!
    Ben Karabushi tjerr e tjerr gjithe ato llafe, kur mund ta thote me nje fjali ate qe ka shkruar me 20 fjali dhe shume konfuz…
    Mund te shkruante psh:
    NË NJË VIT E GJYSEM TE VARFERIT PO BEHEN ME TE VARFER DHE TE PASURIT ME TE PASUR…. (gjë qe nuk i pergjigjet realitetit sepse Qeveria e Shumices ku eshte deputet dhe Blushi ka marre shume masa ne favor te te varferve, qe nga punesimet, menjanimi i qeverisjes kaotike, investimet, lufta ndaj kriminalitetit, korrupsionit, nje numur jo i vogel reformash etj etj…)
    Ose Blushi mund te shkruante:
    NË NJE VIT E GJYSEM PO NGUSHTOHET HENDEKU MIDIS TE VARFERVE DHE TE PASURVE…
    (Por kete Blushi nuk e thote dot se do te hiqet ashtu siç nuk eshte , Avokat i te varferve!)
    Blushi nderuar Ilir, deshiron shume te jete ne rolin e Shqiponjes, por ne fakt ben shkelqyer rolin e Kukuvajkes, siç shkruani dhe ju me te drejt i nderuar Autor i shkrimit!…

    Reply to this comment
    • tomorr February 11, 20:11

     Ti je ajo Vjosa qe ka dale nga shtrati? C’thua budallalleqe qe nuk i beson as vete ore i ngrate.

     Punesimet – 0 me nje propagande prapa

     Qeverisja – Kaos Ekstrem

     Investimet – Kulla idiote e Korces dhe palmat e pambjella akoma s’jane investime

     Kriminaliteti – E “degjon” vete zotrote

     Korrupsioni – Lihen kontribuesit e 8 vjeteve opozite dhe punesohen xhepiste. Merre me mend vete ku eshte korrupsioni

     Reformat – vetem masa/aksione, jo reforma. Ju zuri goja lesh duke permendur burgun 5 vjecar

     PS. KETE SE KE THENE TI POR PO TA THEM UNE. MASHTRIMI PERVERS PER ARRESTIMIN DHE DENIMIN E BERISHES E BERISHAVE TE TIJ. BERISHA ME AKTIV SE KURRE. E DEGJON NESER SI DO CIRRET NE PARLAMENT. TURP

     Reply to this comment
     • N.VJOSA February 11, 21:21

      O @tomorr,
      Te kam lexuar disa komente ku vetem ankohesh per Ramen…
      Nuk e di ku punon dhe cfare moshe e cfare profesioni ke….
      Te ishte qe je i vetem ne kete mentalitet, nuk do perbente problem, por jane shume si ti….
      Ti nuk ke faj se si ty jane shume sbqiptare qe presin tu zgjidh punet, Rama, Qeveria….
      Sistemi ekonomis se tregut eshte sistem tjeter, o tomor, nuk eshte si ai i pari.
      Keta mjqt e mi austriak me thone gjithnje:
      JAMERN HILFT NICHT….
      (TE ANKOHESH, NUK ZGJIDH GJE…)
      Dhe kete e thone nga pervoja. Une vij shpesh ne Shqiperi dhe kam ndihmuar aty disa njerez, kuptohet nga te afermit e mi…Por aty ore vella eshte tjeter mentalitet….Tymshuarin ndihmoje sa te duash, ai prap tymshuar mbetet…Dy njerzve te mi u fala dy makina, te perdorura, njerit nje kamion dhe tjetrit nje Mikrobus MB…Ai pari punoi nja tre vjet , beri para, ra Daci ne kos…ne vend qe te investonte diku me fitim, i beri parat qe fitoi rrush e kumbulla dhe tani ka mbetur ne dielll….Tjetri ky i fundit, Mikrobuzin e mbajti tek shtepia nja 4 vjet, as e perdori as mesoi ta perdor….I thashae nja dy tre here, ” mesoje makinen dhe puno me të dhe mos e kthe Furrik Pulash…!…
      Jane nja dy te tjere, qe vetem ankohen si ti, keshtu Berisha, keshtu Meta, keshtu Rama, bejne llogarit e tyre…!
      Me vjen jo tu flas , por tu ulerij:
      P U N O N
      OR
      D E R R A …!
      MOS PRISNI NGA SHTETI!
      Une ketu ne Austri , por jo vetem une, dper 25 vjet kam mesuar nja 5-6 profesione…Jo nga qefi, por te jem i afte te mks mbetem pa pune por te kaloj nga nje lrofesion ne tjetrin kur eshte e nevojshme te mos humbas punen…
      Eshte Ekonomi Tregu, o Tomoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooorr!….
      Rama siguron mbledhjen e taksave, krijon klimen per investime, siguron rendin, lufton korrupsionin …aq sa ka mundesi, por nuk ka Rama Çelsin m a g j i k!
      Rama trashgoi nje Ekonomi B a n k r o t, dhe po punon si nje LUAN I VERTETE, …
      Pak gjera ka ndryshuar e po ndryshon Rama?!…
      Nuk bejne Vezen e kuqe te tjeret!
      Europa eshte ne krize te madhe, or mik….Dhe Shqiperia nuk eshte jash Europes…Ne Greqi e ne Itali jane afro nje milion shqiptare qe po luftojne te mbijetojne dhe nuk kane para si me pare te dergojne ne Shqiperi te hane Horrat dhe Derrat…
      Mos te vjen keq per Kiçon Zotris tende?!
      Kiçua eshte nje Fodul, dhe nje llafazan qe e mban kot ate vendin e Deputetit sa shtyp ate Rroge , se shkruan vetem libra…Rames dhe te tjereve po u bie bretku te qeverisin dhe te organizojne menjanimin e demeve fe Katastrofes natyrale.Dhe po punon shume mire!
      Me Sali Pisqollen nuk krahasohet!
      Rama eshte nje organizator i
      M R E K U L L U E S H E M !
      Mbeshteteni Ramen , se do bini nga Shiu ne bresher!…
      Mos me thuaj mua i ngrate, se edhe lse ne Shqiperi nuk kam zene kurre pune fizike me dore, ketu kam mesuar te te bej edhe ty prej betoni, prej druri ose prej llamarine….
      Nga Nevoja Tomorr, nga Nevoja per te mbijetuar!…
      Vetem puna, vullneti per te punuar e shtyn para Boten sa dhjetra Universitete!
      Tomi , te degjofsha te miren, kam perdorur ca fjale te ashpra, por te kam folur siç u flas Vellezerve te mi!…
      —————–
      Ndjese se kam shkruajtur shpejt dhe ndoshta me gabime gramatikore, por ti besoj se me kupton …

     • tomorr February 12, 00:45

      @ N. Vjosa

      E di c’kuptoj une? Qe ti je krejtesisht jashte realitetit. Kjo jo per fajin apo mekatin tend, sepse s’eshte gabim te jetosh jashte; perkundrazi ke bere gje me mend sepse nuk jeton i zhytur ne degjenerimin e kesaj klase poltike (perfshire ate Kicon qe shkruan ti per te cilin as ma ndjen fare). Me tregon Ramen si vizionar te madh; pikerisht ate Rame me te cilin kam vetem dy vjet diference ne moshe dhe e njoh fare mire si ate edhe te afermit e tij. Megjithate ketu s’jam per te bere biografine e Rames sepse as nuk me intereson por vetem doja te te tregoja qe nuk mundesh ti N. Vjosa qe jeton jashte per aq vite sa the, te me tregosh mua se sa vizion ka Rama kur une jetoj ketu dhe si rezultat i papunesise sime kam mundesi ta ndjek me gjate se ty po e po, por edhe sa shumica e ketyre pasionanteve apo berishisteve qe kane hobi mbrojtjen e figurave respektive. Jam i papune i dashur njeri jo sepse s’dua te punoj por pune s;ka. Nuk trajtohem me asnje ndihme apo asistence sociale i dashur njeri dhe si kam rene ne qafe shtetit asnjehere ne jete, Shkruaj nga nje laptop rreth 7 vjec prone e sime bije nxenese dhe me internet qe ka pasur miresine te ma ofroje nje komshiu ime me zemer te mire. E di ti sa asistence papunesie merret ne Austri (per nenshtetas austriak sigurisht)??? Nese nuk e di po ta them une. 54-57% te te ardhurave mesatare per 6 muajt e fundit kur je i punesuar. megjithate une rames nuk po i kerkoj kete dhe asnje benefit financiar; por i dashur njeri, une nuk mund ta konsideroj nje vizionar te madh dike qe genjen dhe ben te kunderten e asaj cfare ka thene. Sepse ai vizion do te ishte vetem pamje e genjeshtert.

      Personalisht do te preferoja me pak vizion dhe me shume ndershmeri. Gje te cilen Rama im (dhe jo yti sepse nuk te qeveris ty por mua) nuk e ka i dashur, dhe pike. Eshte nje birbo frikacak, nje njeri qe pune i duken ironite me kedo qe ka perpara apo fotot me “nonat” ne facebook dhe gjithshka qe thote dhe cdo rezerve per te tjeret i duket e drejte. Nuk po e zgjas me sepse nuk dua te shpenzoj kohen tende dhe per me teper nuk pres “qe te plagosem une e dhimbjen ta ndjesh ti” Respekt e flm per konsideraten,

     • N.VJOSA February 12, 07:09

      Shume i nderuar @tomorr,
      Te them “shume i nderuar” sepse me dukesh njeri i sinqert.
      Por sinqeriteti dhe ndershmeria ne kete Bote qe jetojme, nuk mjafton.
      Ti me thua mua se nuk e njoh gjendjen ne Shqiperi dhe as Ramen.Pjeserisht ke te drejte.Me pare , sa kisha prindrit gjalle, une vija shpesh ne Shqiperi, 5-6 here ne vit…tani vij me rralle.Me perpara, vija nepermjet Italis, me traget, nga Trieste, Ankona, Bari…Tani , qe kur kam shtetesine austriake, prej 15 vjetesh, vij me rralle.Por i ndjek gazetat, kete DITA-N, TEMA–n, SHEKULLI-n, (me pare kur ish Thanua, se tani e lexoj rralle) televizionet , Topin, Klanin, them se i shikoj me shume se ty, se eshte burim
      informacioni qe mua me mban lidhur me vendin
      tim, malli per te cilin , me pervelon si shume
      emigrante.
      Po te shkruaj pak gjate, se dua te ndihmoj, ashtu
      sic me kane ndihmuar dhe mua me keshilla te
      tjeret. Dhe shpesh ato lloj keshilla ose te çojne
      drejt suksesit, kur jane te mira, ose drejt
      gremines, kur jane te keqija…
      Por me perpara do te thosha qe ti te mundesh
      mecdo kusht situaten e mjerushme te te papunit!
      Ne ate drejtim qe ti e ndien vehten me te afte,
      shiko te besh diçka vet, ne se ke humbur
      shpresat tek Rama, tek Qeveria.
      I mëshoj shume kesaj ane: Çfare je ti me i afte te
      besh vet?…Futju nje pune sic ju futa une….Diten
      e 10-te qe kam ardhur ne Austri, dola te kerkoj
      pune.Shkova ne nje Ofiçine .Riparonte makineri…
      E pyeta shefin:
      -Keni pune?…
      U pergjigj diçka gjermanisht, te cilen une nuk e
      kuptova.Me pa me keqardhje dhe qeshi hidhur…
      Dija vetem pak llafe gjermanisht, ndaj i thashe Vehtes:
      -Neti, nga vure majen, ver thembren….ktheu mesogjuhen dhe pastaj dil e kerko pune!…
      Dhe fillova te mesoj, i dashur Tomi ( po te shkruaj
      keshtu, si shok…)
      Mesoja 10 fjale te reja cdo dite…me beso edhe
      kur shkoja ne WC, mbaja me vehte nje cope leter
      m e 10 fjalet e reja te dites…Keshtu, per nje muaj e gjysem mesova rreth 400 fjale, themelore, aq sa
      do vokabulari i domosdoshem per te komunikuar fillimisht…mbaja me vehte nje fjalor te vogel 10 ×5 cm, ne xhep, per cdo rast…
      Pas nje muaji provova prape te gjej pune….Binte bore, shume ftohte…Pyesja kudo ku ish e mundur. HABEN SIE ARBEIT?…” (keni pune?)
      Ne nje shtepi, pashe nje plak rreth te 75-80-tave.
      E pyeta dhe ate me refrenin tim migjenian….
      – Keni pune?
      Me pa me indiference dhe nuk mu pergjig as po as jo…j.Me shume turp, mora nje sopate dhe nisa te çaje dhe une dru si ai….Per gjysem ore u bene gjithe ato dru…Plaku nxori 100 shilinga dhe me tha merri per punen!..
      -Jo i thashe, nuk i marr, se nuk me the ti hajde puno, por te pash plak dhe te ndihmova…
      U habit.
      -Po mire, tha, hajde pi nje kafe ose nje çaj se eshte ftohte…
      -Po , i thashe, nje kafe ose çaj e pi me kenaqesi…
      Duke pire kafene, me pyeti, pse nuk i mora ato 100 shilinga… (atehere nuk ish futur akoma €uro)
      I spjegova se une isha hallexhi, familjar dhe kerkoja pune , sepse 100 shilinga nuk me ndryshonin gjendjen…(doja ta beja mik…)
      Plaku me tregoi se ish murator, por ne pension.
      -punon ti, me pyeti papritur, me 40 shilinga oren?… (4O shilinga rreth 2 €uro e gjysem, shumepak, por mua me dukeshin shume sepse e krahasoja me Shqiperine…)
      – Punoj, po te jet pune e vazhdushme , pse jo…
      -Tani eshte ftohte, tha plaku, por te presim nje muaj, nga mesi prillit, nipi im eshte drejtor shkolle dhe do ndertojme shtepine e atij…Une murator, ti me bej llaçin dhe me jep tullat…Me kerkoi numurin e dhomes , emrin dhe me tha qe pas nhe muaj te takoheshim….
      Por une , i dashur Tomi, kerkoja çdo dite dhe pas nje muaji arrita te gjej pune me letra te rregullta…
      Eshte histori tjeter, do shume kohe ta tregoj, eshte hustori qe meson shume… po do ta tregoj…
      Por me kete desha te nenvvizoj nje gje:
      LUFTO, I DASHUR, LUFTO ATJE KU TI E NDIEN VEHTEN ME I ZOTI, QE TE GJESH PUNE DHE MOS PRIT NGA RAMA…RAMA KA SHUME SI TY…
      Dhe se fundmi nje Histori-bombe, te cilen e tregon nje nga filozofet dhe burre shteti me aftesi te jashtzakonshme, por teper i ashper me njerzit…
      **********
      Njerzit, thote ai mund ti ndajme ne dy kategori, qe i ngjajne peshkatareve….
      TIPI I PARE:
      Peshkataret i zë Stuhia ne det te hapur ku shikon vetem Qiellin dhe Ujin…Vijne dallge te medha.Peshkataret i mbulon paniku…Obooo, do mbytemi…mbyllni syte…Dhe i nenshtrohen Stuhise dhe shkojne ne fund te Detit, ushqim per peshqit….
      TIPI I DYTE:
      Peshkataret i zë Stuhia ne det te hapur ku shikon vetem Qiellin dhe ujin…Vijne dallge te medha…Por Peshkataret japin alarmin…luftojne me dallget, kthejne timonin majtas, kthejne djathtas, manovrojne me drejtimin e Eres… dhe keta lloj peshkataresh kane shume shpresa te shpetojne!…
      Keshtu i dashur Tom, me vjen keq sinqerisht, e ndiej shume cdo fjale tenden, po te kisha mundesi do te ndihmoja me gjithe shpirt…
      Nje mik qe e kam njohur si puna jote, nepermjet komenteve, kam ardhur dy here ne Shqiperi, deri sa e takova, e ftova dhe erdha e mora me gjithe bashkshorten ne Shqiperi, ndejti tek une disa dite, u kenaqem duke u llafosur, e shetita ku munda, pashe qe ai ish nje debatues shume i pregatitur, njihte ne maje te gishtrinjve filozofine dhe Zanatin e vet…Tani e kam mik familjar…
      Kam ndihmuar shume ne Shqiperi, te aferm dhe te njohur…por nje gje them me plot gojen:
      Mos mba shume shpres tek Rama, tek Qeveria, natyrisht ajo mund te ndihmkje shume, Rama po perpiqet te ndertoje nga themelet nje shtet te rrenuar t o t a l i s h t !…
      Por duhet kohe.Duhet nje pune prej Vigani, qe Shqiperia te vije ne binare…, thane Gjermanet e disiplinuar per ne kur pane nga afer Katrauren pas 97–ës,… por qe Kaosi vazhdon ende….
      Tom , mos me trego mua asistencen ketu ne Austri, se ajo eshte vetem per te mbajtur frymen… se jane taksat e larta…shteti me nje dore ti jep dhe me tjetren ti merr ato leke….
      Per nje gje jam plotesisht dokord me ty:
      Ate kategori qe nuk jane ne gjendje te punojne, ose nuk kane njerez ti ndihmojne, AJO PJESE DUHET NDIHMUAR, SE VDES…
      Por kush ka mundesi te punoje, le te vdes po si dhimbset vetja… dhe Kemben ta ngasë…
      Here tjeter, po te pelqen debati me mua do te tregoj per nje shqiptar tjeter, afer moshes tende, se si, aty ne Shqiperi, e mundi Varferine dhe sot pas 20 vjetesh nuk flet dot me të se te shtyp Koken me Para…
      Ndjese, se u zgjata shume dhe ndoshta te merzita, por shkembejme mendime, pa pretenduar se kemi thene fjalen e fundit….
      Respekt Tom.

     • Festim February 12, 11:18

      Uroj gjithe te mirat per ju dhe familjen tuaj!
      Une jam ne shqiperi dhe nuk besoj se nuk e njof gjendjen. Ka plote gjera qe len vend per kritika, dhe e para do ishte reforma ne drejtesi qe zvarritet akoma.Por natyrisht e di dhe veshtiresit e Rames. Kush ankohet per punen e tij do te thote (pa dashur te fyej asnje) se nuk e njef fare situaten. Ai po mundohet dhe deri tani ja ka arritur te vere shtetin ne binar. Kushdo qe mendon se duhet te heqi te punesuarit dhe ti zvendesoj me socialist , do ishte gabimi me i madh, jo se shumica e tyre se meriton largimin , por se vetem era shtet nuk do ishte kjo lloj menure. Sa per reformat e munguara duhet ta kuptojne mire ata qe kritikojne se fundja Rama ne kuvendin Popullor ka shume me pak se 70 deputet, dhe po manovron per te vendosur ligjin ne kete kushte.. Nese dikush thote pastaj se meqese nuk i realizon dote cdo reforem qe do te deshironte , athere terheqa nuk do e tregonte shtetar me vizjon, por nje te deshtuar te radhes. Kush do qe Shqiperia te shpetoj nga kethetrat e korrupsionit dhe nga kreminelet e te infiltruarit e udb-se duhet te mbeshtesi fot Ramen icli po perballet jo vetem me nje opozit te inkriminuar, por besojse edhe brenda “vathes” se tij ka me bollke persona qe jane te lidhura me njemije fije me perfitimet e pa merituara..Ne ne vend qe ta mbeshtesim bejme gjoja kritika perse ai nuk realizon premtimet!! a thua se ai eshte super hero dhe ka bankat plote me lek dhe te na beje dhurata si babgjyshi i vitit te ri!! Edhe Tomorri mendoj se ka pritur te vlersohet per kontributin e tij , si dhe shume e shume te tjere, por sado te rregulloj rama “nga ne”, ka me mijra te tjere qe pa u fuut shteti ne binaret e zhvillimit normal nuk ka asnje mundesi te dalim nga qerthulli ku politika e mbrapshte e ka zhytyr me ndergjegje te plote vendin tone. Flm

  • Devolliu February 11, 19:56

   Të lumtë pena o Ilir Metaj, por unë devolliu po e them më shkoqur: Kaçin e Zi, Sali Krimineli e mori në Stanin e tij por këtë Blushin Mavi na e la akoma si kopil në shtëpi.

   Reply to this comment
  • Epiriiiii February 12, 03:29

   Ben Blushi eshte 1 Shqiponje , ai ka te Drejte. Blushi e Di mir se cmendon 1 i sapo Diplomuar apo 1 i Varfer, 1 Qytetar apo 1 Fshatar, Kembanat Bien per Ata qe Kane Veshe. Lerini Sorrat apo Kukuvajkat por jepini SHPRESE ketij populli, se prandaj ua dhuroi 1 Milion Vota. Pakesuani Hallet, Zhdukni Monopolet qe krijojne Radhe te Gjata e Korrupsion. Ulni Taksat, dhe Ligji te veprojne Gjithkund per te Gjithe dhe Jo ca te Nenes dhe Ca te Njerkes

   Reply to this comment
  • Kreshniku February 12, 10:26

   Une e lexova me vemendje artikullin e z. Blushi, dhe eshte vertete per t’u mare ne konsiderate. Toni i artikullit eshte vertet I trishtuara. Por I mbushur me te verteta, dhe dikujt me optimist dhe konstruktiv si z. Rama do t’i vlenin shume. Qendrimi i z. Blushi ka dhe dicka tjeter shume positive; – mungesa e theksuar e nje opizite konstruktive, ankesat e pafundme amatore (me idiotesine se opozite ka vetem kur te na mbushet mendja ne te dalim e e te cirremi ne bulevard) dhe mbi te gjitha mungesa e theksuar e ideve alternative per zhvillimin e Shqiperise te ben te mendosh se nuk ka opozite. z. Blushi pra, verteton te kunderten

   Reply to this comment
 2. Lisien February 11, 13:29

  I shkelqyer ne pike e ne presje. Me ne fund dikush qe ja thote Blushit ato qe duhen thene. Sikur me ke lexuar mendimet Ilir Metaj e i ke shprehur ne nje menyre kaq te bukur sa une nuk i shprehja dot. Faleminderit .

  Reply to this comment
  • dada February 12, 10:04

   Uroj qe deputete e PS mos I shkojne mbarapa Blushit sic ndodhi ne ligjeslaturen e kaluar qe u bene viktima te Blushit ( Malja, Islami etj) bleve gurin pastaj keta te tjeret e hodhen dhe I rrembeu ky gure qe nuk u bene me deputet, Ndersa Blushi u fshe dhe I lepiu B…… Rames per kanditim ne kete parlamente e sotem .

   Uroj qe te mos kete me viktima te Blushit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
 3. LEK DUKAGJINI...... February 11, 13:42

  Respekte….
  Per shqiponje, eshte votuar……por shqiponjat fluturojne lart……dhe kthehen ne fole……Ndoshta, Blushi ka ikur aq lart……sa nuk ka “karburant” te kthehet…..

  Reply to this comment
 4. Bureto February 11, 14:15

  Analize e perpikte dhe nje dush, per kasandren Blush. (jo shqiponje). Ashtu si thote dhe autori i shkrimit, Blushi te leje politiken dhe pastaj te shkruaj vepra per mjerimin. Le te behet po deshi nje Hygo, Çehov, apo Balzak. Por nuk eshte e moralshme qe te jesh ” aktiv” ne politike dhe te moralizosh sikur je jashte saj eshte me e pakta e pomoralshme. Dhe kete mision Blushi ka kohe qe po e ben, se bashku me Kicon, babane. Por ky te pakten eshte ne pension dhe mire ben qe shkruan per hallet e ketij vendi. Por Blushi si politikan duhet edhe te propozoje alternativa per me mire, ashtu si i mendon ay. Te marresh rrogen nga taksapaguesit shqiptare dhe tu kujtosh atyre per dite mjerimin, (sikur ata nuk e dine), eshte e turpshme. Politikanet duhet te perçojne besim se do kete dite me te mira dhe kete ata ta tregojne se sakrifikojne dhe punojne cdo dite. Blushi nuk hyn nder ta. ka qene edhe anetar i qeverise, por nuk shkelqey, edhe kryetar i grupit parlamentar ne opozite por ia mbathi ( se do ta kete mire me kedo). Por fajin e ka Rama, qe nuk i dha nje çike nje post ministri sot ne pushtet dhe dje ne opozite, u merzit se nuk u be dot kryetar partie. Por politika mor zoteri do bythe dhe dhe pastaj do aksion, ne menyre qe trajektoria e permiresimit te ndjehet. Varferi ka kudo, mjerimin nuk e kane shpikur ne Shqiperi, por ne Shqiperi prej 25 vjetesh politika ka punuar me shume per vete, ku hyn e dhe Blushi. Thashe para 25 vjeteve se me mire duhej thene, para 60 vjeteve, se ne fund te fundit edhe pse ne regjime te ndryshme kete vend po e udheheqin komunistet me tesra te partive te ndryshme. Dhe cilet, ata qe ideologjine e tyre, e kishin ndertuar per te shpetuar te varferit! Shifjani rezultatin. Tani qe ka pak veprim per te luftuar rrumpallen e deritanishme, del kasandra dhe u thote njerezve, vdisni, dhe mos shpresoni. Do te doja vertet, po ta kisha ne dore shkopin magjik, qe ta shifja Blushin kryeminister ( se e di qe e ënderron) nje legjislature dhe te shikonim nese ai do t’ua kthente dot shpresen shqiptareve. Por kjo mbetet nje enderr dhe me mire qe eshte e tille, se me fjale nuk behet gje. Fjala te frymezon, ose te demoralizon, por kaq. Atehere Blushi t’ia leje vendin ne politike nje politikani aktiv dhe vete te merret me shkrime. Dhe te shkruaj ç’te doje, pesimiste apo shpresendjellese. Meqe keto dite nje gazete shkruante per te se eshte nje “shkrimtar i madh”, atehere le ta nxjerre buken e gojes duke shitur libra kudo, brenda dhe jashte Shqiperise. Le te marre shembull nga Kadare, i cili refuzoj te merresh me politike, dhe mire beri. Keshtu mbeti me i nderuar.

  Reply to this comment
  • plaku February 11, 20:28

   Bureto,
   Mendoj, se Kasandra shqiptare, Bushi, nuk eshte budalla te lere politiken, sepse me sa di une ,rroga e deputatit eshte mbi nje miljon leke te reja, te cilat ai i merr pa bere gje. Ne se ai le politiken do te kete probleme mbijetese se librat tija nuk e mbajne dot me buke.

   Pershendetje

   Reply to this comment
 5. Shpetim February 11, 14:42

  Ky shkrim për mendimin tim nuk është ss më shumë dhe as më pak se pretenca e një prokurori në kohën e diktaturës. I tregon se çfarë dëmesh sjellin për shoqërinë, mendimet që ai ka shprehur, i tregon së çfarë duhet të bëjë etj.. Gjithashtu nuk harron t’i kujtojë Blushit, se vërtetë ai ka gabuar,por është yni dhe ka mundësi të jetë ashtu si një rock-star apo shqiponjë, të japë shpresë, optimizëm me shkrimet e tij. Ndrysho rrugë Blush, sa nuk është vonë!

  Reply to this comment
  • Gerti February 11, 14:49

   ne diktatur nuk te jepej opsion muzika rock. Dhe sidoqoft shkrimi esht mjaft i ekuilibruar dhe me sarkazm fantastike te argumentuar e me kemb ne toke. Blushi esht asgje me shum se nje qaraman i perhershem .

   Reply to this comment
  • X February 11, 19:38

   Eshte i Ri ky Likja!!

   Reply to this comment
 6. titi February 11, 14:46

  Ky coban i rumanise,cfare ka bere per te varfrit?ka qe kur ishte student(mos te them qe ne kohen e enverit se i jati dhe gjithe familja nga me te privilegjuarat ne kohen e dulles) mbushte xhepat me para ,dhe luftonte te kapte ndonje post neper qeverira.
  kur te varferit luftojne me natyren Beni rri prane oxhakut dhe frymezohet,dhe mendon se si te shtoje paret e tija neper banka apo si te shtoj vilat.
  ne kete moshe dhe pas kaq vjetesh ne politike,edhe beni e kuptoi qe ketu ka te varfer dhe qenkan me shumice ,o tempos o mores.
  po te pakten ul cmimet e librave more ben pelivani qe mos te pasurohesh dhe te mos thellohet hendeku ndermjet te pasurit dhe te varfereve.
  Po nuk ke faje ti more plehre qe tallesh me varferin nga kulla e fildisht,por fajin e kane te varferit qe te lene ty dhe co tende dhe nuk ngrihet tua fusin koken andej nga keni dale.

  Reply to this comment
 7. Shpetim February 11, 14:49

  Ndrysho rrugë Blush, mbuloji “prangat” e varfërisë, të padrejtësisë, të polarizimet të tejskajshëm pasuror, mbuloji me lule, që kanë aromën marramendëse të iluzionit.

  Reply to this comment
  • nazim February 11, 17:25

   Blushi nuk ka per te ndryshuar, ai eshte ai qe eshte, dhe do te jete ai qe ka qene gjithmone.

   Dhe as karriken e deputetit nuk do ta leshoje se ajo i krijon stabilitet, mireqenie, status shoqeror, i hap dyert qe i duhen te hape,

   por,

   rolin e politikanit te vertete nuk do ta luaje. Megjithese eshte deputet, i duket vetja si pale e trete vezhguese qe ka te drejten te kritikoje, por jo te drejten e veprimit qe te luftoje per te ndryshuar ate qe kritikon.

   Dhe keshtu ka per te mbetur tere jeten perderisa PS do ta fuse ne listat e deputeteve.

   Nuk eshte Ben Blushi qe duhet kritikuar, eshte PS me listat lklienteliste qe i ka mbartur qe nga koha e nano xhuxhit.

   Dhe po u vazhdua me lista klienteliste, ja se cdo te korre PS,:

   Deputete vezhgues qe kritikojne duke ngrohur karriken ne kuvend, me nje bryl ne ane te karrikes, me doren ne mjeker duke mbajtur koken,, dhe syte indiferente tek foltorja ku pellet sali serb berishovici.

   dhe qe nuk do te lodhen apo djersiten kurre te luftojne per zbatimin e ligjit apo dhe te prurjes se zerit te votuesve te tyre ne kuvend.

   Reply to this comment
 8. bashkim February 11, 15:16

  Bravo z.I.Metaj.I ke rene pikes kur thote populli.Z.Blushi mund te jete nje shkrimtar i mire,por eshte nje politikan i dobet,pa shtylle kurrizore.Nuk eshte i zoti te mbeshtese qeverine.mendon se ka vetem per detyre te kritikoje ose me mire t’i nxije gjerat.Eshte e tepert te zgjatem,Keni shkruatur shume sakte.Respekte.

  Reply to this comment
 9. Drini February 11, 16:14

  Edhe mua me pelqeu shkrimi i z. Metaj.Per te shkruar me pesimizem eshte kollaj, cfare do problemi te kapesh ne shqiperi ke fakte dhe te dhena sa te duash.Problemi eshte se nga nje politikane ne pushtet ne nuk presim vetem pershkrime te ralitetit te mjeruar,ate mund ta beje cdo shqiptar, presim ide se si mund te bente Blushi gjerat ndryshe nga Rama ,dhe nga sala, te jepte alternativa.

  Reply to this comment
 10. beni February 11, 16:30

  E tha nje fjale qe simbas tij esht e drejte dhe kritikat jan gjithnje te vlefshme por qe nuk e mendoj fort mire se kudo pothuajse ne te gjith boten ka varferi dhe jan te njejtet qe ngelen gjithnje te varfer si shtetet e njerzit!
  Ne fundet e viteve 80….. nga fillimi i 90 kam njohur shum njerez e miq ne perendim dhe ashtu sic i kam njohur te varfer ashtu kan ngelur edhe sot mbas 25 vjetesh kam njohur edhe te kamur jan te njejte ashtu sikur dikur mbase e kan 10 fishuar pasurine!
  E kuptoj z. Blushi por keshtu esht krijuar kapitalizmi edhe pse jan nderuar shum parti ne pushtet,e kan premtuar shum e shum per fukarane por cdo qeveri mendon se si ta mbaj fukaran me pune e jo ta pasuroje?

  Reply to this comment
 11. Albi February 11, 16:35

  Shkrim qesharak, i denje per fleterrufete e komunizmit.

  E para, te jemi te sinqerte, e dime te tere qe Blushi e shume te tjere kane zero pushtet realisht. Ne pushtet kane ardhur 99-shet e Rames, jo ata qe ishin drejtuesit e vjeter socialist. Mire apo keq, kete do e tregoj koha.

  E dyta, shkrimi eshte kontradiktor i madh. Ne pjesen e pare i kerkon te behet me i qarte, ne pjesen e dyte te mbylle gojen nese nuk ndihmon dot qeverine. Qe ta ndhhmojme autorin, ta themi thjeshte fare cfare thote Blushi: qeveria e re eshte prone e biznesmeneve te Edi Rames te cileve nuk u behet fare vone per te varfrit e ketij vendit. Nese Blushi del dhe e thote qarte fare kete teze, cfare do bente shkrimtari i ketij artikulli? Tani qe teza eshte e qarte, po aq sa zgjidhja, ka ndonje kundershtim autori per ato qe thuhen nga Blushi?

  Reply to this comment
 12. daja February 11, 16:48

  Blushi nuk eshte thjesht nje qarraman…por nje xheloz i semure per sukseset e Rames. Dhe gjithmone i gatshem te ule vlerat e punes se Qeverise Rama. Por ne fakt ka te drejte ne ca gjera qe i di edhe bufi.

  Reply to this comment
 13. Desert rose February 11, 16:55

  Po pra ,shume gabim e ka Blushi
  ai duhet te shkruaje kete
  Ne 300 dite mirqenia socialiste martoi gjithe stafin ,me keshtjelle dhe pa keshtjelle
  Ne 300 dite i kemi te gjitha me barre dhe me kalamaj
  Ne 300 dite tritoli ka arritur nje permase te papare ,dhe per pasoje u rrit shitja e celulareve
  Ne 300 dite i hoqem mustaqet Jarit , sepse cdo ligj na e kthen mbrapa
  Ne 300 dite e korem hashashin dhe po kontribuojme ushtarakisht ne shitjen e tij
  Ne 300 dite laboratore te gjithanshem ne prodhimin e kokaines kolumbiane komuniste
  Ne 300 dite doli parrulla e sukseshme “Jeta eshte burg”
  Ne 300 dite na plasen ujrat dhe …rrrilindem
  Ne 300 dite nqs hedh rrjeten peshkon dele te mbytura se peshk nuk ka me
  Ne 330 dite u bene bashke dhe planetet qe te na …plasnin ujrat
  Ne 300 dite polici si leternjoftim kerkon librezen e dritave
  Ne 300 dite na ka ikur frika nga termeti …kemi INUK
  Ne 300 dite portali antikorrupsion u programua qe mos te finksionoje vetem per LSI
  Ne 300 dite telenovela Gjika ka arritur pjesen 365 me gjithe nderhyrjet ne spital
  Ne 300 dite Elbasani nuk merr me fryme nga Kurumi ,as Cianur me Sarinen nuk e benin dot
  Ne 300 dite do bejme testim qe dhe testuesi te testohet ne menyre qe testimi te jete i testuar
  Ne 300 dite Vloren e nxorem nga shtepite ,por do i ngreme bulevar te kete ku te kullosi
  Ne 300 dite “fajin e ka saliu ” por ama ai perseri qeveris

  Prandaj i kerkojme Blushit njezeri ,nga fronti i keshillit te kokepalareve te jete
  optimist ,te jete rock politik .
  Firma
  kokepalaret dhe Ilir Metaj , qe ju thye lapsi qysh kur rrrilindi ,…ne 300 dite !

  Reply to this comment
 14. Lëmi Llukës February 11, 17:07

  Ky djalkë i përkëdhelur e ka të keqen brënda vetes : me trup ndodhet në PS ndërsa me shpirt , në PD .
  Po ikë , more , me shokët e tu – me Nanon , Kaçin etj.

  Reply to this comment
 15. babai February 11, 17:27

  Blushi eshte nje publicist,dhe shkrimtar inteligjent ….Blushi ka shkruar jo vetem te verteten lakuriq por ka shkuar pertej saj ne kohe…I ndodhur ne vorbullen e konfuzionit te jetes shqiptare ai ne pak fjale kerkon ate qe nuk po duket…Blushi nuk eshte kunder shtetit,perkundrazi,ai therret nje ato kauza per te cilat shteti ekziston : te jete afer qytetareve te tij,z.Rama,afer zgjedhesve te tij….Blushi nuk kundershton ligjin por kerkon qe ligjet te jene per qytetaret e ketij vendi …..
  Thellohuni,te nderuar komentues te ketij forumi…
  Me mirekuptimin tuaj..!

  Reply to this comment
 16. Torollaku Rilindas February 11, 17:37

  Nje gabim te vogel keni shoku Metaj, nuk mund te propozohet muzika rock. A nuk e dini ju se eshte ndikim borgjez?!? Nuk ishte me mire te sugjeroje kengen e mrekullueshme optimisto-revolucionare “Ne njeren dore Kazmen, ne doren tjeter Pushken”? Dhe pastaj kengen tjeter te mrekullueshme qe shoku Enver e degjonte vazhdimisht ne magnetofon “Per ty Atdhe”? Kete rradhe po ta falim, po heren tjeter pak me i kudesshem, per ndryshe….

  Reply to this comment
 17. ada February 11, 17:44

  Po ç’merreni me Blushin o Rilindas? Per ju gjithmone fajin e ka tjetri, na keputet gazit. Po merruni me kaposh kokeboshin, ate qe i ka mbushur mendjen vetes qe po te doje ben edhe veze. Blushi dhe gjithe shqiptaret jetojne ne demokraci, shprehin mendimin e tyre. Prandaj na lini rehat ne qe e shikojme Ramen dhe kete qeveri te Rilindur ne kendveshtrimin e duhur. Ju rregulloni kendveshtrimin dhe pastaj flasim. TUNG!

  Reply to this comment
 18. Shoku ** Shpati ** February 11, 17:56

  Dy lloj speciesh jane me te rrezikshmit 1- Komunisti antikomunist dhe 2- Barkmbushuri kur gjoja i dhimbset barkthari !

  Reply to this comment
 19. ali asllani February 11, 18:00

  Meqe bejme pjese te PS,si politikan apo njerez te thjesht nuk duhet te kritikojm qeverin apo kryeministrin!!!ti mbajm ison si Pdistat e Saliut qe mir apo keq ta kishte se hapnin gojen…un e di qe ka tru shpelare te PD por qe te kishte kaq shum dhe te e majta deri ne ate shkalle ?.Jo se kam ndoj simpati te vecante per Ben Blushin por nga ana morale ai eshte brenda kornizes.Ne votuam per te hequr Saliun jo te vinte nji me i keq se Saliu.Beni e ka thene te verteten me dorashka ..por un po ja them pa dorashka..

  socjalistet jan sot me te varfer

  socjalistet jane njelloj te pa shprese
  socjalistet i njohin me mir se ci njohin politikant ata…
  socjalistet i shohin perdite ata, ndersa politikanet kur ka zgjedhje e permbytje..
  socjalistet njohin pamundsin e politikes per tindihmuar.
  socjalistet njohin pandjeshmerine ,paaftesine e politikes per ti fymezuar per te bere reforma te patrukuara..
  politikanet po humbin te majtet ,dhe kjo eshte humbja me e madhe e nje qeverie sepse te majtet jane shumica dhe do te mbeten shumica e permbytur..

  Beni ishte njeri i letrave pastaj u be politikan,dhe fragmentet Migjeniane i ka shum perzemer piktori sepse si shum i recitonte kur ishte opozite, Kafshaten e Mjerimit apo Lulin e Vocer tani i ka harruar qe eshte shumice..sepse ka hedhur kraheve mantelin e teknokratit si rapsod me kembe dhie, thur plane per gjueti shtrigash ne emer te mjerimit per ti vene shkelmin ne fyt akoma me fort te mjereve…

  Reply to this comment
 20. I.Mazreku February 11, 18:25

  Që kur e lexova artikullin e B.Blushit, u habita qe ai tani paska konstatuar varferine dhe mjerimin e ketij vendi dhe ketij populli, çka ne e dime te gjithe. Ai ka kohe ne politike dhe si deputet duhet te ishte person i pergjegjshem per fatet e vendit dhe te ketij populli, qe ka mbetur si kope pa bari, ne goje te ujqerve. Situata nuk eshte pa zgjidhje. Zgjidhja eshte puna, venia ne perdorim dhe levizje e gjithe burimeve materiale dhe ekonomike te vendit qe nuk jane te pakta. Ne rast se Blushin dhe te tjeret nuk i le sherrnaja ti shohin e ti kerkojne dhe te programojne masat e nevojshme me karakter ekonomik,financiar e shoqeror, le te pyesin,te therresin ne ndihme intelektualet dhe ekspertet, qe jane mjaftueshem.per te dhene alternativa zhvillimi. Ekonomia jone,importon gjithçka qe mund te prodhohej dhe duhet te prodhohet ne vend. Lete fillohet ketej. çfare mund te prodhojme qe ta heqim nga lista e importit dhe ti veme njerezit ne pune? Fjala vjen: fasulet,thjerzat, qiqerat, grurin e forte dhe te bute, bizelet e njoma,patatet, misrin per pufka, kikirikun, vajin e lulediellit, sheqerin etj. etj. etj. Lete mbushin deputetet listat me keto produkte ushqimore, bujqesore dhe industriale, e pastaj te gjejne alternativat e prodhimit dhe tregtimit….
  Ne rast se B.Blushi nuk ben dot gje per te kthyer shpresen e jetes dhe paksimin e varferise,ben mire te dorezoje mandatin e deputetit dhe te terhiqet nga politika se veç vetes si hyn ne pune askujt.

  Reply to this comment
 21. enver hoxha February 11, 18:30

  i ka vajtur ndonje leter Blushit per ti prishur pallatin te stadiumi apo…?!

  Reply to this comment
 22. SuloKapedani February 11, 18:44

  Z.Blushi si çdo njeri,qè ka anèn e mirè ka edhe tè keqen,ku nè kètè rast ka derdhur tè gjithè dufin e keq ndoshta per tè ndrequr diçka te qeveria por ne fakt vetèm pèr tè treguar se èshte politikan me autoritet,si pèrfundim them se èshte gjakprishur dhe dèmton tè tjerèt.Te tillè ka plot dhe si shembull duke filluar nga Kadareja qè pèr politike nuk ja thotè fare dhe kur e shikon qè ngatèrrohet ,latgohet e rri ne heshtje.Apo doni tè dini peŕ Preç Zogaj i cili hidhet si dordolec nga njè parti nè partinè tjetèr ,atè qè pèshtyn sot e lèpin nesèr .Ja pra ka shumè e pèr lumè thote populli.Ç’farè ti duash kètyre pseudopolitikanève?Keta jane bèrè gati pèr nè kosh tè plehrave tè historisè bashkè me kompaninè e salisè.

  Reply to this comment
 23. TJ February 11, 18:52

  Blushi i takon atyre njerezve,shikoni Lubonjen ,avokat Ngjelen apo dhe disa te tjere, qe jetuan si komunizmin ashtu dhe kapitalizmin! Vetem i japin gojes dhe jane pertace !

  Reply to this comment
 24. heretiku February 11, 19:38

  Nuk eshte problemi se Blushi ka te drejte apo gabim, as autori i shkrimit. Problemi eshte se sistemi politiko-ekonomik i para vitit 1990 rezultoi falimentar, te pakten kete tregoi eksodi spektakolar i shqiptareve, me anije drejt Italise apo marshime raskapitese neper male drejt Greqise, te gjithe nga syte kembet. Sistemin i ri qe zevendesoi te vjetrin, e kopjuam nga te tjeret, tek te cilet ky sistem eshte funksional. Tek ky sistem jeton ai qe pervesh menget dhe punon, kjo eshte e pergjitheshmja, ka edhe nga ata qe spekullojne me nje mije menyra dhe jetojne si pashallare, kur i vjen dita mund ti paguajne te gjitha. Sidoqofte sistemi kapitalist eshte edhe sistemi ku mbizoteron ligji, kush e shkel heret a vone paguan.
  Tani, ne Shqiperi ka shume njerez qe konsumojne energjine elektrike dhe nuk duan te paguajne, kur i detyrojne te paguajne thone se jemi te varfer dhe fajin e ka shteti !!!
  Ka te tjere qe ndertojne ne menyre abuzive apo shesin mallrat ne menyre abuzive ne vende te papershtateshme dhe kur ja prishin ndertimet abuzive apo i largojne me force, perseri fajin e ka shteti !!! Dhe keshtu me rradhe shume shume te tjera.
  Me nje fjale, nga njera ane bertasin “e duam Shqiperine si Europa”, nga ana tjeter kerkojne anarkine, te bejne si i do qejfi.
  Lind pyetja : “Si ka mundesi qe per 20 a me shume vjet, keta te varfer nuk arriten te gjejne rrugen per te dale nga varferia” ?! Ne Itali ka qindra mijera shqiptare qe jetojne dhe punojne, dhe mbajne me buke te tjere ne Shqiperi, po keshtu ne Greqi dhe ne shume vende te tjera te Europes dhe botes. Pergjigja eshte se keta shqiptare “te varfer” jane dembele, nuk duan te punojne, nuk duan te sakrifikojne, duan te rrine gjithe diten neper mejhane dhe bare, te ankohen se fajin per gjendjen e tyre e kane te tjeret. Faji eshte 100% i tyre dhe mire tju behet ne rast se do te vazhdojne edhe me tej keshtu.

  Reply to this comment
 25. Vasili February 11, 19:50

  Blushi vazhdon te shtypi dhjame me bythe:
  Paguhet me rrogen e deputetit dhe shkruan vec libra.
  Autori i shkrimit ka harruar te na thote,qe Blushi i ka braktisur zgjedhesit e vet dhe flet nga vetizolimi me dyfytyresi dhe lot krokodili per ta.
  Dhe kete e ben me ze kukuvajke,pasi e sheh vehten larg vendeve prej kohesh prej te lakmuara prej tij: Ne krye te partise apo te shtetit,kurse postin e ministrit e ka neveritur.
  O tempora o mores!
  Vazhdo ta mbash Rame kete tritol,brenda gjirit te partise.

  Reply to this comment
 26. shaban February 11, 20:08

  Te gjithe ju qe diskutoni duke perfolur per Blushin se ju vjen keq per qeverine nuk besoj se beni pjese tek populli i thjeshte sepse nuk ka mundesi qe te arrish te ngrihesh kunder nje njeriu qe te pakten e mer mundimin ta ngreje zerin per te mbrojtur te varferit edhe duke dale kunder qeverise se tij

  Reply to this comment
 27. Mallakastra February 11, 20:40

  O Ilir vet e shkruar kete apo ta ka shkruar Shoku juaj i ngusht ministri Veliaj.Blushi eshte intelektual dhe nji shkrimtar i talentuar.Duhet kohe qe ju dhe ai shoku juaj hajdut ,ti kuptoni tezat e Blushit.Po pse mo Ilir prandaj votuan socialistet per te vjedhur ju dhe per te lene kete popull pa buke.Turp te kini.

  Reply to this comment
 28. isi February 11, 20:48

  Socialistet mund te kene votues heroike,qe ngopen me luge te zbrazet,sepse pushtetaret socialiste jane kopje e Nanos.Jane spurdhjake dhe meqe jane spurdhjake duan ta mbajne mire me hasmin.Tipik ,perfaqesues i teorise “Pertej te majtes dhe te djathtes”,eshte kryebashkiaku i Elbasanit Qazim Sejdini,qe ka punesuar ne Bashki, grate,femijet,kryshqite,e pushtetareve te PD,per ta pasur mire me te gjithe,duke i treguar socialisteve te papune,deren.Ka zera,qe pallati qe po ndertohet te kinema 11 Nentori,eshte i Argites.

  Reply to this comment
 29. pijaneci i shqupit February 11, 21:43

  o beno banu bashke ne aleance me nikun e a leances

  Reply to this comment
 30. Zogu February 11, 23:34

  Fundja blushi shprehu mendimin e tij ashtu si ja ndjen. Realisht edhe mua nuk me pelqen sjellja e Blushit,por kjonuk do te thote se ajo qe shkruan blushi eshte ne dyshim. Miq te Dites,varferia eshte ulur mes nesh dhe nuk dua ta zgjas komentin me tej. Mjerim,mjerim,mjerim.

  Reply to this comment
 31. Bardhi Tolabi February 12, 02:27

  Nje verejtje per zotin Ilir Metaj:
  Ben Blushi nuk eshte Shqiponje,por nje sorre.Shqiponja nuk ben kra-kra,por synon,lufton dhe triumfon.Ky Ben sorra,nuk di te beje asnje nga keto cilesi dhe aftesi te Shqiponjes,por rri maje lisit dhe ben here pas here kra-kra,sikurse beri dhe kete rradhe.Ben Blushi i dashur Ilir Metaj,nuk eshte nje vlere,por eshte nje plehre mbarekombetare…
  Shoqerisht per zotin N.Vjosa:
  Tipat si tomori me shoke,e duan kapitalizmin,por kerkojne t’ju zgjidhe problemet socializmi.Ketyre sic duket i ka gjetur zi xha Bakon tek Zonja nga Qyteti,kur ky i kerkon vajzen Ollges e ajo nuk ja jep:…qumeshtin,buken,mishin,frutat,perimet,fshatit ja pelqeni,por djemte per dhendure nuk ja doni…Dhe keta te tillet,presin punesim nga qeveria,kerkojne strehim nga qeveria,kerkojne pune te preferuar dhe jo llac e balte,sepse ato nuk jane per qytetaret,jane per fshataret etj si keto.Edhe dicka tjeter,ky tomori,fare “fukara” nuk me duket se paska patur qe para 7 vjeteve kompjuter,ka kohe te lexoje e sterlexoje e komentoje kunder qeverise ne cdo gazete e artikull dhe nuk dyshoj aspak se e ben “veresie”,por eben se merr rroge te majme.E pra nuk ja vlen te merresh me te tillet.

  Reply to this comment
 32. censura February 12, 03:44

  komentuesi @desert rose,i ka serenditur perbukuri yneret e qeverise,nga nxitimi ka harruar HELIKOPTERIN E KUQ,ka harruar tenderin e shp.ilaceve,ka harruar qe pasneser eshte gjyqi penal kunder deputeteve gangstere te p.s.,ka harruar te citoje Shalsin, “Ne nuk do vjedhim hapur si ju, por me paravoli”,harroi 20%,e gjobes per ndertimet ne Tirane,-pervec ketyre bemave varferuese ka edhe cfaqje komike argetuese,p.sh.-kopjoi Saliun per denoncimin e korrupsionit,ai me nr.cel. ky me portal email-i,Saliu me gershere ne DOREN e MAJTE,ky me gershere ne DOREN E DJATHTE, Saliu na mbiu ne ekrane ne veri ,Edvini ne juge ka hapur edhe faqe sociale,(qe prit te punosh po u morre me leximin e tere atyre shkrimeve,pale t’u pergjigjesh te lodhesh edhe trurin) Saliu hoqi nga administrata mijra kuadro,te cilet fitonin gjyqet e mernin disa rroga mujore,pra paguheshin nga buxheti dy pale rroga per te njejten pune,po keshtu beri edhe Edvini,por me motivacionin e “paaftesise”,bile ky ju ben presion gjykatave qe,te mos ju njohin te drejten e ankimit.-Ndersa persa i perket ceshtjes se 21,Janarit,po tregoj nje fabul te shkurter;-“nje bej ne Kolonje,kishte vene roje ne kullotat e pyllin e tij,disa fshatare i leshonin kuajt e dhite dhe i benin sehir se largu qe te mos kuptoheshin,roja i pikasi dhe i vrau dy kuaj, aq hariti se te tjeret u tremben e ja dhane vrapit. Fshataret te egersuar e kercenuan rojen dhe do ta hidhnin ne gjyq,mirpo kur pajtuan avokat e ai ju shpegoi ligjin dhe kronologjine e ngjarjes,ja u beri te qarte se fajin e kishin vete dhe mund te denoheshin,por ata ngulmuan te inatosur(-gjyqtari;-kush i kish kuajt?-Av.nje x,nje y,-gj.pse i leshuat nga kapistra?-Av.kishin ikur vete,-Gj.pse nuk i kapet dhe te lajmeronit rojen ??-si perfundim fshataret e djallazuar u denuan,ndersa roja as nuk u muarr ne pyetje si i pandehur.-Prandaj Edvini nuk ben dot gje ne gjykate, se duhet te pergjigjet vete me pare,e kjo nuk i leverdis,keshtu e kane keshilluar edhe “miqte”e shumte avokate.-‘Edhe lotet tani i jane thare,e s’ka as nge te merret me gjykatat,per ca viktima’.

  Reply to this comment
 33. i merzituri February 12, 04:14

  mire e ka ajo roza gabim e ka blushi

  Reply to this comment
 34. shqip hesapi February 12, 05:31

  Blush bej nje propozim per uljen e numrit te deputeteve dhe rrogat e tyre,zhdukeni qarkun si hallke e tepert,hiqe KLD-ne si Institucion koti,hiqe KLSH-si kontrollor me koti,pse duhen kaq gjykata kur duhet vetem nje me aq gjyqtare qe i duhet,hiqe keshillat bashkiake dhe komunare si hallke e tepert kur aty ka administrate te bollshme,pse shtohen perdite zyra dhe hallka te tjera qe shterrojne buxhetin shteteror cdo dite e sa e sa te tjera.Keshtu ndihmohen te varferit qe ty “te vjen keq per ata “Ne fund po te pyes: pse nuk kandidon per K/partie,pse nuk le mandatin e deputetit per t’u bere minister qe do te ishe me afer per te varferit “tuaj”

  Reply to this comment
 35. shkembi February 12, 07:49

  Blushi? Nje socialist i degraduar, i njejte me Nanon…, qe kerkon ate çfare kerkon Sali Berisha me shpresen te mare ndonje post “te larte” si puna e Ilir Metes.
  Po shiko merru me ndonje liber e lere politiken o i vrare se koha po te le prapa si te tjere bashke me ty.

  Reply to this comment
 36. Fola February 12, 08:19

  Artikulli i blushit jep jete mesazh: te varfer ngrihuni dhe kerkoni te drejtat nga qeveria qe zgjodhet me vote. Pra, krejt e kunderta e interpretimit tuaj

  Reply to this comment
 37. [email protected] February 12, 08:31

  Ilir Metaj kritik apo megafon qeveritar.
  Nuk te pelqeka ngjyra gri e zeze e Blushit por ama nuk eshte se po te ngjyrosesh me roze e kuq realiteti ekonomik behet me i bukur.
  Ky aksioni me goditje te perqendruar ndaj zerave kritike, eshte tipik i diktatures.
  Ben Blushi ka shkruar te verteten dhe eshte treguar realist ndryshe nga Edi Rama qe po qeveris me batuta e genjeshtra.
  Cfare mund te mendojne familjet ne varferi kur degjojne “sukseset” e pafund qe perseriten si mantra neper televizione nga Rama? A mbushet tavolina me llustrime e proklama te genjeshterta. Dikur canim bllokaden e e eger imperilisto-revizioniste dhe e pame te gjithe se si perfunduam sau dha mundesia e levizjes se lire.
  Eshte vete realiteti shqiptar dhe bemat e politikaneve ato qe nuk lene shteg per optimizem. Njerezit u treguan optimiste ne zgjedhje duke i dhene besimin Edi Rames por ai kete e shperdoroi duke u sjelle si karagjoz me keq se Berisha.
  Ilir Metaj nuk behet moral duke qene i ulur ne nje nder karriket e Gjikes. E sheh edhe vete ne Vlore se deshperimi i njerezve ka arritur kulmin dhe zemerimi i tyre me Ramen e perfaqesuesit socialiste eshte shume i madh nga zhgenjimi i pesuar. Nuk ua ka fajin Ben Blushi se ne Vlore jane emeruar njerez te lidhur me krimin. Nuk ua ka fajin Ben Blushi kur prishen objekete me dokumenta te rregullta, nuk ua ka fajin Ben Blushi kur dhunoni pronaret apo kur behen dallavere me fondet publike.
  Premtuat meritokraci e sollet ne pune klanet e miqve e militante bashibozuke njesoj si Berisha, refreni i konkurseve u be bajat saqe nuk i beson me askush. Premtuat drejtesi per 21 janarin por zhgenjyet edhe vete familjaret e viktimave qe e humben besimin tek Rama.
  Premtuat se korrupsioni allishverishet nuk do te ndodhnin por ato vazhdojne edhe me keq se perpara. Keto jane disa nga arsyet perse une i bashkohem opinionit te Ben Blushit.
  Mire e pat thene Blushi ne Kuvend: “mos beso te gjitha ato qe lexon qofte edhe te shkruara ne programin e qeverise”.

  Reply to this comment
 38. Alkena February 12, 09:28

  Edhe kete here me shkrim te goditur perfekt Ilir Metaj. Me kane pelqyer gjithmone kendveshtriemt tuaja dhe idete qe shprehni ne to. Jam i sigurte qe njerez si ju i bejne shume me tepr pune ketij vendi sesa qaramane kukuvajka si Blushi. Ju keshilloj qe mos te mjaftoheni me ato qe shkruani dhe shprehni por te merrni punet ne duar per ti bere realitet kendveshtrimet dhe idete tuaja qe jane rralle nderthurur ne menyre kaq novative keto kohe.

  Reply to this comment
 39. Bocari February 12, 11:20

  Ben Blushi ka plotesisht te drejte per ato qe thote. Problemi im nuk eshte vertetesia e Fjaleve te Blushit, por vet Blushi. Kjo varferi nuk u krijua ne 300 dite. Kjo eshte pasoje e politikes se ndjekur ne 24 vjet dhe po te mos harrojme qe Blushi eshte nje nga guret e sistemit qe ka drejtuar Shqiperine keto 24 vjet atehere cdo njeriu i lind pyetja; Po mire more Zoti deputet, ish minister e ku ta di une cfare detyrash ka patur ai, ti cfare ke bere keto 24 vjet!!
  Nje njeri i ndershem qe ka marre nje pune persiper kur shikon se nuk ka sukses dhe nuk mund te arrije asgje, nuk behet pjese e korrit per 24 vjet, Kur e shikon se ai nuk ndryshon dot asgje jep doreheqjen. Nqs. Politikanet tane do ishin te ndershem dhe do mbanin ne kurriz pasojat e demit te krijuar nga keqqeverisja, ky sistem qe prodhon vetem padrejtesi nuk do mund te mbijetonte. Problemi eshte se kori Politik ne Shqiperi perbehet nga kukuvajka apo sorra, quheni si te doni, qe marrin vetem rrrogen per te bere iso. Cdo politikan i ketij sistemit RAMIZIAN, qe mundohet te kendoje solo, per sa kohe qe ushqyehet me supen e prishur do te stonoje para drejtesise.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim