Beogradi akuzon Ramën për “pretendime territoriale”

June 3, 2016 15:29

Beogradi akuzon Ramën për “pretendime territoriale”

“Serbia i dënon në mënyrën më të rreptë pretendimet territoriale të cilat kryeministri i Shqipërisë Edi Rama i paraqiti në takimin e sotëm në Prishtinë”, ka deklaruar drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç.

“Do të ishte pakrahasueshëm më e dobishme sikur Rama dhe bashkëpunëtorët e tij të kishin dërguar mesazh pajtimi dhe po të kishin treguar dëshirën për bashkëpunim”, ka thënë ai, njofton FoNet.

Sot në Prishtinë është mbajtur mbledhja ndërqeveritare Kosovë – Shqipëri.

Edi Rama, në të, ndër të tjera në këtë mbledhje ka thënë: “Shqiptarët bashkimin kombëtar do ta bëjnë në Bashkimin Evropian”.

Mediet serbe e citojnë kryeministrin e Shqipërisë të ketë thënë: “Një territor, një popull, një gjuhë, një ëndërr”.

June 3, 2016 15:29
Komento

5 Komente

 1. Tom June 3, 15:33

  I lumte Rames…

  Reply to this comment
 2. PO,PO June 3, 16:57

  SERBET , MAQEDONASIT DHE PERGJITHESISHT SLLAVET , I IRRITON QOFTE DHE VBETEM ARTIKULIMI I FJALES “SHQIPTAR” , NDAJ NUK NA PRISH ASNJE PUNE . LE TE LEHIN,SA TE DUAN .

  Reply to this comment
 3. Emigranti June 3, 17:14

  Fjala e kryeministrit shqipetar z Edi Rama ishte nje mesazh mjaft miqesor.Nder te tjera ai flet per brezat qe do te vine te kene nje ambjent paqeje ne rajonin e ballkanit ashtu si bene se bashku Gjermania me Francen.Ju lumte z kryeminister,per kombin tone,me idete qe prezantoni,Jeni nder i kombit.

  Reply to this comment
 4. Toni June 3, 18:00

  Provokacija,provokacija……sa mbrapa kane ngel keta fshatare te balkanit

  Reply to this comment
 5. skifteri June 3, 18:37

  t*****Deklarata kryeministrit shqiptar z.Edi Rama në Prishtinë ËSHTË vazhda e zjarrët qëndresës të populllit shqiptar për tu bashkuar me pjesën tjetër të kombit tyre.Deklarata e kryeministrit ,Një popull,një teritor,një gjuhë .Të gjithë shqiptar të një kombi e rrace jemi ,i lumtë goja kryeministrit dhe nuk ka përse shqetësohen Beogradi dhe qarqet e kriminale të Serbisë ? Serbia ka kryer terror të egër mbi kosovën ,por kosovarët nuk u janë nënshtruar kurrë kriminalve shovinistë Serbë, ata kanë bërë qëndresë të fortë për çlirim dhe bashkim kombëtar.Politika e sebisë për shkomtarizim të viseve shqipte ka qenë objektivi kryesor I politikës shoviniste të shkombëtarizimit ,gjatë periudhës 20 vjeçare ndërmjetë dy luftrave botrore.Shqiptarve ju morën rrethë 400 mijë hektar tokë të cilësisë më të mirë,dhe u a dhane kolonve Serbë e malazezë.në teritorin shqiptar të kosovës.me rrethë 75000 frymë .Kështu u rritë numri i popullësisë serbe që jetojnë në kosovë.Nga numri i shqiptarve që banon aty.Regjimi shovinist dhuna dhe terrori serbë mbi shqiptarët shpërnguli mbi 250.000 dyqindë e pesëdhjetëmijë shqiptar .Pjesa më e madhe e tyre u degëdisën në Turqi.,kurse të tjerët në shqipëri.Serbët janë pushturs dhe ripushtues ,të egër SHteti jugosllav në luftën e dytë botror u bashkua me hapur me organizatat fashiste,ajo u bashkua me paktin e shteteve fashiste.Kjo politikë pati pasoja të rënda për popullsinë shqiptare të kosovës martjere.Me mijra shqiptar të kosovës u vranë ,me qindra të tjerë u emigruan nga kosova sepse kushtet e jetesës ishin të pa durueshme.,ndonse për pasuritë natyrore Kosova ishte rajoni më i pasur i jugosllavisë,në të nuk bëhej investime nga Serbia,dhe ajo kishte mbetur rajoni më i pa zhvilluar i republikave të jugosllavisë..Kështu në vitin 1981 kosova u shpallë republikë.Këto demostrata tronditën themelet e shtetit komunist të serbisë.Por me pa turpësinë më të madhe sot përsëri këta shovinistë nuk heqin dorë nga kosova ,kështu në vitin 1989 Milosheviçi hoqëi autonominë kosovës duke vrarë qindra kosovarë.Edhe pse në kushte të egra policore serbe përsëri ata shpallën kosovën në vitin 1991 Republikë DHE ZGJODHËN si president IBRAHIM Rugovën.Ngjarjet në Kosove shërbyen si pikënisje për shpërbërjen e federatës Jugosllave,qëndresa e tyre krijoi U.Ç.K-ën ,e cila bëri luftën dhe epopenë më të lavdishme të luftës kundër makinerisë kriminale të Srbisë Sakrificat e shqiptarve u shpërblyen nga sulmet ajrore të aqleatve amerikan dhe europan mbi makinerinë kriminale te sllobodan Milosheviçit.Kështu sot kosova është shtet i njohur botrisht ,Sakrificat e shqiptarve ishin kolosale por nuk shkuan dëmë ,liria duhet ruajtur me çdo kushtë .nga armiqët shovinistë Serb të sotëm.Por përsëri nuk arritëm shqipërinë e ëndrruar etnike,këtë duhet të punojmë natë e ditë.Thirrja e kryeministrit NË MBLEDHJEN e dy qeverive është vazhda e këtyre sakrificave sublime për bashkim.-BRAVO-.**********

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*