Beogradi, “jo” propozimit të Trump: Nuk këmbejmë Kosovën me BE

February 17, 2019 17:56

Beogradi, “jo” propozimit të Trump: Nuk këmbejmë Kosovën me BE

Beogradi nuk do ta pranojë propozimin e Shteteve të Bashkuara për të njohur pavarësinë e Kosovës. Kështu shkruan agjencia serbe e lajmeve “Novosti”, sipas së cilës kërkesa i është bërë presidentit Aleksandër Vuçiç në një letër nga homologu amerikan Donald Trump.

Burimit mediatik, që citon zyrtarë serbë, nënvizon se mesazhi “hipokrit” i Shtëpisë së Bardhë dhe platforma e quajtur “skandaloze” e Prishtinës për dialogun, janë një qasje e koordinuar për ta detyruar Serbinë të shkelë në dërrasë të kalbur.

Me pak fjalë, të njohë një shtet fals brenda vitit dhe në këmbim të sigurojë një anëtarësim të përshpejtuar në BE, si dhe një opsion të hapur për anëtarësimin në NATO”, shkruan agjencia “Novosti” në edicionin e saj online.

v.l/ Dita

February 17, 2019 17:56
Komento

21 Komente

 1. Illyria-Shqiperia February 17, 18:41

  Atehere per cfare do behet korrigjimi I kufijve???

  Reply to this comment
  • drini February 18, 02:58

   Nepermjet plateformes se marreveshjes sebia kerkon zbehe dhe ngadalesoje procesin e shteteforcimit te Kosoves dhe rehabilitimit te nje serbie te shkaterruar ne arenen nderkombetare si pasoje e luftes dhe genocidit te bere dy dekada me pare ne ballkan.

   Cdo ulje ne tryeze te bisedimeve me nje Vucic i cili nuk njeh kosoven si te pavarur eshte humbje kohe dhe ne dem te Kosoves.

   Serbise i duhet vene sa nuk eshte vone kufiri dhe te mos lejohet asnje lloj malli e kamioni serb qofrte dhe kontrabande te kaloje ne Kosove.

   Reply to this comment
 2. intelektuali February 17, 18:47

  E shikoni sa te sinqerte jene serbet e Vucicit o Hashim Thaci dhe ti o Edi Rama qe ishit gadi te ndanit me keta kriminela bolshevike Kosoven si bureku ne tepsi si Enveri ne Kohen e Qepes te Titos?

  Reply to this comment
  • Kadrinjte e dites February 17, 18:53

   …Na mbyten idiotet…

   Reply to this comment
  • apollon February 17, 19:34

   Intelekt i vonuar kjo eshte perseritje e Rambujes.Shqiptaret po te jene ne anen e SHBA si eshte Thaci dhe Rama do te dalin te fituar.Abedin mba shenim.

   Reply to this comment
   • intelektuali February 17, 20:51

    Ore ti BOLE budallaqe, po me delet dhe dhite flet ti more katunar dru me pre?

    Refuzimi i autonomise te Kosoves nga serbet ne Rambuje solli bombardimet amerikane mbi Millosheviqin dhe Serbine

    TI PERSERITJEN E BOMBARDIMEVE AMERIKANE PER AUTONOMINE E KOSOVES PO KERKON TANI O APOLLON BOLJA?

    sepse:

    Ai qe percaktoi perfundimisht kufjte e pandryshuar te Kosoves ishte Martti Ahtisari, i cili më 2 shkurt 2007, kur i dorëzoi propozimin e tij Prishtinës dhe Beogradit për marrëveshjen mbi statusin e Kosovës dhe kufijte territoriale te saj për një Kosovë të ardhshme që është e mundëshme, e mbështetëshme dhe e stabilizuar nga e gjitha Bota Demokratike. Plani i Ahtisaarit përfshin masa të hollësishme për të siguruar inkurajimin dhe mbrojtjen e të drejtave të bashkësive the anëtarëve të tyre, decentralizimin efektiv të qeverisë dhe ruajtjen e mbrojtjen e trashëgimisë kulturore e fetare. Për më tepër, Marrëveshja përshkruan masa kushtetuese, ekonomike dhe sigurie, të cilat së bashku synojnë të kontribuojnë në zhvillimin a një Kosove detyrimisht shumë-etnike, demokratike dhe të lulëzuar. Një element i rëndësishëm i Marrëveshjes është manadati që i jepet një prezence ndërkombëtare civile dhe ushtarake në Kosovë për të mbikqyrur zbatimin e Marrëveshjes dhe për të ndihmuar autoritetet kompetente Kosovare në sigurimin e paqes dhe stabilitetit në gjithë Kosovën. Dispozitat e Marrëveshjes do të kenë përparësi mbi të gjitha dispozitat e tjera ligjore në Kosovë.

    Elementët kryesore të marrëveshjes:

    “…Kosova do të jetë një shoqëri multi ose shumë-etnike, që e qeveris veten në mënyrë demokratike dhe me respekt të plotë për rendin ligjor, nivelin më të lartë të të drejtave të njeriut dhe lirive themelore të pranuara nga bota ndërkombëtare, dhe që nxit ekzistencën paqësore dhe të lulëzuar të gjithë banorëve të saj, ne kufijte territoriale sic ishte brenda Federates Jugosllave si krahine autonome…”

    Plani Ahtisari e ka mbyllur njehere e pergjithmone kapitullin e kufjve dhe cdo tentative per ta rihapur nuk eshte gje tjeter vecse tradheti kombetare per interesat e pushtetit personal, si ne Kohen e Qepes te Enverit me Titon.

    Tani del e qarte se edhe Presidenti amerikan Donald Trump nuk ka kerkuar kembim kufinjsh, ashtu sic trumbetonte Thaci duke u mburrur me keshillat e Putinit te Rusise me karagjozin Edi Rama nga pas.

    SI DEL I FITUAR TI MORE BOLE IDIOTE KUR KETA KERKONIN T’I FALNIN MITROVICEN SERBISE NE MAREVESHJE NE TERRIN E NATES SIKUR T’I KISHIN PRONA TE BABES SE VET TROJET SHQYPTARE?

    Edi Rama e shiti Shqypnine me Armet Kimike te Asadit, tani Thaci po ben te njejten gje.

    Reply to this comment
    • apollon February 17, 22:23

     Karte e pene se jane te thella per ty keto pune.Abedin mba shenim dhe me fat Shqiperine e Bashkirs.

     Reply to this comment
     • intelektuali February 18, 10:14

      Meso te shkruash dhe te shprehesh pasi te kesh lexuar pak histori dhe gjeografi o Apollon bukuroshi, katunari dru me pre, ne menyre qe te thuash dicka qe mund te pertypet ne kete forum te nderum te gazetes DITA,

      pastaj:

      Laje gojen me kolinoz prej Shqypnie, se kolinozi prej Serbie eshte me hile dhe plot me pabesi brenda,

      O APOLLON BOLJA

 3. mirel February 17, 19:00

  Atehere korrigjimi eshte ecje graduale drejt ripushtimit.
  Per kete lobon Ramuti?
  Njelloj si Jugun e Shqiperise. Shpejt kemi “demarkacion”, versioni i fundit i tradhetise. Shitja quhet delimitim ose demarkacion.
  Plera shqiptare
  te gjithe zuzare

  Reply to this comment
 4. MH February 17, 19:28

  Diplomacia boterore kane gabue rendshem qe me te mbarue lufta ku bilanci tregoj : “””Ne fituma luften ju lirin””” duhesh te vihesh ne banken e te akuzarit shtetin Serb per te dhane llogari nji m’nji per krimet e luftes dhe te qendroj gaditu per te kompensue te gjitha damtimet ndaj shteteve te ish federates jugosllave.Etj etj.Pa te vihesh ne tryezen e dialogut per te njohur pa kushte pavarsine e Kosoves.Mbi keto rrethane e fakte diplomacia e botes asht teper mbrapa per te arrite ate qe duhet te arrihet.
  Tashti içet mbas içve krekosen dhe pretendojne sikur jane viktim dhe jo kriminel.

  Reply to this comment
  • mirel February 17, 19:41

   Epo kesaj i thone nuk ka bythe te rrije
   Juve te merrni pushtetin, ndersa pergjegjesine nderkombetaret
   Ju ta mbani pushtetin per kolltuk, koncesione, PPP e tendera, politiken e jashtme tjua bejne te jashtmit.
   Copa legenash langaraqer

   Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic February 17, 19:31

  Beugeadi nuk ka derman pa e njojtur Kosoven dhe Trampi edhe nje her si t`ja leshoi syte Vucici pa nje e pa dy do ta njohe Kosoven.
  Kosova eshte nje realite t i gjall dhe Vucic nuk ka derman pa e njojtur.
  Keshtu ti Intelektual mos u shqetso fare se njohja eshte ceshte ditesh.!

  Reply to this comment
 6. Niku February 17, 19:48

  Mbani taken 100 perqind deri ne njohje, ky eshte ilaci per serbet dhe mos u terhiqni.

  Reply to this comment
 7. Shqiptari February 17, 21:11

  Ja pra qe taksa eshte me se e drejte!
  Serbia dem vetes i ben me mosnjohjen. Kosova me shume do integrohet me Shqiperine.

  Duhet ta vendose edhe Shqiperia. Arsyeja: Bllokimi i lidhjes nderkombetare elektrike Shqiperi-Kosove, investim Gjerman.

  Reply to this comment
 8. fery February 17, 21:27

  O vllezer shqiptar … Gjitha keto cfare I kemi degjue deri sot jane dokrra dhe pordha serbe te cileve fatekeqesishte iu bashkuan Thaci dhe Rama
  Vuciqi dhe Serbija e tije kerkojne verem nji gje …rehabilitimin dhe amnestine e Serbise dhe Vuciqit e krimineleve tjere per krimet monstruoze deri ne permada gjenocidi ndaje popullit te pambrojtur shqiptar te Kosoves ne menyre qe Serbija mose te denohet. Mose te denohen as kryesit e dhuimeve te 20 mij grave shqiptare dhe urdherdhenesit e tyre. Serbija do qe mose ti kthjelle 2.5 miljard € fonde te plackitura pensionale
  Per kete arsye , qe ti shpetoje denimit dhe kthimit te 2.5 miljard € Serbija e ka hape ceshtjen e teritorit te Kosoves dhe per kete qellim I ka gjete Thacin dhe Ramen te cilet jane shendrue ne bashkepuntor dhe bashkepjesemarres ne keto kahere te provuara por , nga shqiptaret te harrura marifete serbe

  Reply to this comment
 9. Shqipja February 17, 22:42

  Prandaj bashkimi kombetar eshte domozdoshmeri per mbijetese.
  Duhet pa tjeter referendum mbare kombetar.
  Vetem antishqiptar nuk mund te pranoje. Jemi e kemi 1000 probleme e halle, por duhet, duhet.

  Reply to this comment
 10. Fatmirramati February 17, 23:01

  Vellezer komentues ! Mos u beni naive me komente imagjinare qe ramushi , hashimi e edi nuk kane mendere te flasin qesim sipasmendjes se tyre pa nasihatet e daj samit , kjo eshte loje shahu gjeo-politk amerikano-rus e jo zaresh shqiptaro-serb ku breda ka dhe prespektiven e nje perplasje te armatosur nderjet kombit gjith-shqiptar dhe sebo-sllave , te duruar te fituar me sa me pak dhimbje per veriun e kosoves qe u la qellimisht per molle sherri si palestina , qipro , libani me sirine .

  Reply to this comment
 11. Ilir N February 17, 23:02

  Eu po ç’i mori dreçi! Edhe pa Kosovën edhe pa BE-në!

  Reply to this comment
 12. dardan I February 17, 23:07

  Foto e bukur: dy sllave anash dhe filorusi ne mes!

  Reply to this comment
 13. alphade February 17, 23:15

  Harroje Kosoven ore derdimen ne politike. As ne enderr te mos te shkoje qe Kosova nje dite do te duroje cizmen
  e ushtarit serb ne Kosove: forget it, ne infinit !!! Populli
  serb dhe udheheqja e saj akoma jetojne ne psikologjine
  e shekujve te kaluar,te kraljeve serb. Bota kurresesi nuk
  e kthen rroten e historise mbrapsht. Vetem nje spanjoll
  desh ta ktheje kete rrote mbrapsh por fjalet e tij kane mbe
  tur edhe sot e kesaj dite lapidare:
  – Ketu prehet Don Kishoti,
  – ish- aq i mire dhe aq i zoti,
  – boten mbrapsht desh ta kthente
  – dhe me ushte ta mberthente.
  Zoterinj te Beogradit sa me pare ta njihni Kosoven si shtet te pavarur e sovran aq me mire do te jete per po-
  pullin serb. Mos e genjeni popullin tuaj me perrallat e
  rusit dhe deshiren e udheheqesve te Beogradit qe duan
  Eurot Europes Perendimore dhe Mig- et ruse , sic thote
  populli yne paqesor e liridashes,ju doni nje dore ne bak-
  llava dhe tjetren ne revani. Por vjen nje dite qe mbetesh
  pa te dyja .!!!

  Reply to this comment
 14. Mikel February 18, 13:07

  Kosova eshte Shqiperi o Vuqiqooo.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim