Beqaj, akuza Halim Kosovës: Trajtoi Maternitetin si pronë private, shmangu inventarin për të mbuluar abuzimet

May 18, 2015 12:05

Beqaj, akuza Halim Kosovës: Trajtoi Maternitetin si pronë private, shmangu inventarin për të mbuluar abuzimet

Ministri i Shëndetësisë  Ilir Beqaj vizitoi sot maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”, ku pa nga afër funksionimin e ECHO-s së parë 4D (4-dimensionale) në Qendrën e Shëndetit të Gruas të këtij institucioni.

Beqaj u shpreh se në këto 20 muaj janë investuar 250 mijë dollarë, ndërkohë që më herët, ky institucion është keqmenaxhuar dhe trajtuar si një pronë private nga ish-drejtuesit.

Për fat të keq, përtej fasadës, rezulton që ky spital në shumë shumë vite është keqmenaxhuar. Ne kemi këtu pajisje mjekësore me vlerë rreth 500 mijë USD që janë jashtë përdorimit dhe ende janë në inventar kontabël, sepse deri në vjeshtën e vitit 2013 nuk ekzistonte koncepti i inventarizimit në këtë spital. Në periudhën 2008-2009 ne kemi gjetur këtu barna të skaduara në vlerën 100 mijë dollarë. Këtu është një autoambulancë që prej 10 vitesh as nuk punon, as nuk kolaudohet, as nuk paguan taksa, por që deri në vjeshtën e 2013 shpenzonte karburant. Gjithashtu një sërë pajisjesh mjekësore të ardhura dhuratë, nuk janë inventarizuar kurrë, që gjë ka bërë që ata që e kanë drejtuar më parë këtë spital, ta trajtojnë si një pronë të tyre private, madje ta keqtrajtojnë si një pronë të tyre dhe t’i përdorin pajisjet që kanë ardhur dhuratë për spitalin, pra për gratë e Tiranës dhe të gjithë Shqipërisë që trajtohen këtu, sikur ta kishin një pronë të tyren”, u shpreh Beqaj. 

Halim Kosova drejtoi këtë maternitet deri kur u emërua nga Berisha, si Ministër i Shëndetësisë.

Më herët në janar 2015 gjatë një seance dëgjimore me mjekët, ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, është akuzuar rëndë nga paraardhësi i tij, Halim Kosova.

Sipas këtij të fundit, Beqaj ka kërkuar nga firmat farmaceutike para, dhe jo ilaçe.

Kosova e ka akuzuar Beqajn edhe për dhënien e shërbimit të mirëmbajtjes së aparaturave në QSUT një firme që është nën hetim për abuzime të mëdha nga Kontrolli i Lartë i Shtetit.

Më vjen shume keq që ju i keni bërë presion firmave farmaceutike, gjë që do ta vërtetojmë dhe bashkarisht, duke u thënë që nuk dua ilaçe por dua lekë. Unë po e bëj publike, ka organe që mund t’i futen punës, është shumë e lehtë të kontrollosh një firmë farmaceutike, çfarë kontrate ka patur, sa ilaçe ka future në spital, dhe ne do t’i shkojmë deri në fund sepse është shumë e rëndësishme që për hir të xhepit të lësh pacientin pa ilaçe..”, ka thënë Kosova gjatë fjalës së tij / DITA

 

***********

Foto: Ish-Kryeministri Sali Berisha, ish-Ministri i Shendetesise Vangjel Tavo dhe ish-Drejtori i Maternitetit Mbreteresha Geraldine Halim Kosova, gjate ceremonise se 70 vjetorit te ketij Spitali: Arkiva DITA: E Premte, 14 Dhjetor 2012

May 18, 2015 12:05
Komento

23 Komente

 1. BREGDETI January 29, 10:28

  Jepi beqje se po shkon ne heqje

  Reply to this comment
  • gorezi January 29, 18:18

   Beqja ua preu buken disa bashkpuntoreve te firmave farmaceutike qe ne cmim kishin dhe perqindjen per kete Kokmishin qe akuzon.
   Bravo per Ministrin ,se keto denancime vetem e nderojne.Do kete edhe gazeta qe do levizin se jane hapur fjale qe po shperndahen shume para per te sulmuar MINISTRIN E SHENDETSISE.

   Reply to this comment
 2. Lul January 29, 10:51

  Hey o Xha Halimi.. Beqja jep llogari diku, nuke eshte si P..D ku vidhnin te gjithe…Likja kerkon % ne fundin e muajt ne te kundert e shikon me Dritan Priftin ne koplik ku i behen syt 4 qe shikon pulen kure ti leshoj vezen, se Tom Doshi nese nuk realizon planin i merr parat pastaj i fut ndonje koqe plumbi…..keshtu qe Halim mos e bej Beqjen me turp,he te keqen partia.

  Reply to this comment
 3. Laveri January 29, 11:16

  Se çme kujton nje llaf te urte te popullit kur shikoj keta te dy (Halimin dhe Beqon) : shan muti kaken

  Reply to this comment
 4. Ilirjan January 29, 11:32

  Dr.Halimi qekerka infektuar nga Saliu, per aq kohe sa e beri minister. Kam konsiderate per Te si doktor, por per sa i perket “sulmit” te djeshem ndaj Beqaj-t shikoj te njejtin menyre “sulmi” sic edhe Saliu: Sulmojne duke permendur c’ka u thone te tjeret, duke mos qene vete te pranishem. (!)
  Eshte e turpeshme te akuzosh me thashethemet e te tjereve. Kerko verifikim pastaj kerko pergjegjesit e shkeljeve, kerko llogari per Ta, ngrije zerin deri ne britme.

  Reply to this comment
  • GONI January 29, 13:31

   Eh mor Ilirjan, e do po s’ta mban. Beqja eshte i korruptuar dhembe e dhemballe.Dihen gjerat por frika ekziston per te folur se jane ne loje miliarda.

   Reply to this comment
 5. TR January 29, 13:15

  E dhjeu dhe ku…po ik ne prokurori o doktor…i ben nder dhe vendit po te jete e vertete,por jo keshtu…kodra mbas bregut,si doktor Adhamudhi.

  Reply to this comment
 6. bb January 29, 14:06

  Mua ky Beqja me duket I paafte per ate vend.

  Reply to this comment
 7. Arben January 29, 14:54

  PO KY DUKEJ HASHIQARE QE KA ARDHUR PER TE VJEDHUR PARA.

  AS EDHE NJE GJE NUK E LIDH BEQJE HAJDUTIN ME MJEKSINE, VEC PARAVE TE MEDHA QE TENDEROHEN PER ILACE

  Reply to this comment
 8. Bimo January 29, 17:11

  Halimi te mos flasi se ai pervec se vodhi 10 vjet maternitetin , ne fund kur iku nga ministria, vodhi dhe krevatet e maternitetit qe kishin 5 vjet qe perdoreshin ne spital. Halimi eshte debil.

  Reply to this comment
 9. Bimo January 29, 17:13

  Halim legeni vazhdo bej ekografi tek klinika private se vetem per kete je. Ti kur ishe minister cfare bere? Asgje,,,

  Reply to this comment
 10. Memoria January 29, 18:23

  Nqse nje Minister bie deri ne kete shkalle atehere cdo gje ka mbaruar sepse nuk meret me tenderat Ministri natyrisht qe ai tregtar eshte sepse me tregti eshte mare tere jeten por nuk besoj se ka rene ne ate nivel Ne rast se u ini rekumenduar qe te beni akuza te tilla me vjen keq per ju qe jeni ulur aq

  Reply to this comment
 11. Me ke hyre ne hak... January 29, 23:35

  O halim maskarai, Vetem ti ske goje me fol! Je qenia me e ndyre qe mund te vegjetoje ne kete toke! Ske moral dhe as nuk duhet ta hapesh ate h… Tende. Ke kaq shume gjynahe per te lare sa se di si te ze gjumi naten… Zoti eshte I madh e ishalla ta tregon vendin! Nje “mik” qe I ke hequr buken e kalamajve….

  Reply to this comment
 12. Qorri January 29, 23:38

  O halim servil e qelbesire mbete ti. Nje matenitet drejtoje dhe ske lene gje pa bere sado qe I pafte te zoti! Mos e hap gojen per beqon e as mos e kij merak, te pakten ai ska bere aq shume vjedhje e maskaralleqe sa ty. 30000 euro e shi ti shtepine kusheriri I’m per te paguar vendin e punes te surrati yt. O zvarranik!

  Reply to this comment
 13. Bimo January 30, 07:49

  Halimi hajdut ordiner qe kamufloi veten mire se gjoja nuk merrte leke pacienteve. U lepihej politikaneve dhe gazetareve me dhurata e leke. I doli boja kur u fut ne politike sepse u kuptua qe ishte injorant dhe qe nuk di te lidh dy fjale. U kuptua ajo qe mjeket thonin qe ne jete te vet nuk ka lexuar nje liber. Ik o injorant bej eko pa faturre ne kliniken tende 5 kateshe qe ti si parimor dhe qe nuk merrje leke e ke ndertuar ne token e lulishtes dhe qe Rama ta legalizoj . Beqja te merrte leke nga firmat nuk ulte cmimet e ilaceve por i rriste si bere ti dhe i fute leket ne xhep. E cuditshme si ky njeri sa here hap gojen e tregon veten qe eshte injorant!!!!!!!

  Reply to this comment
  • Qorri January 31, 00:19

   Qe eshte injorant ajo dihet dhe qe Sdi te lidhe dy fjale kuptohet. Servil been Pas brezi .Ne maternitet ishte nje kafshe e vertete dhe punesonte per leke e intersa duke hyre ne hak te atyre qe e meritonin. Thefte qafe ky qelbesire gjallese dhe e marrte halen e te paperkrahurve Zoti, atje ku I dhemb me shume qelbesires!!

   Reply to this comment
 14. ilta February 2, 01:58

  ja foli dhe ky koqja qe se ka haberin e mjekesis. ik o plaku mere ik e hap krahun per ne te rinjt

  Reply to this comment
 15. deny May 18, 12:49

  Jau ka nigju bytha lagshtinen ju te ripjelljes prandaj qitni muuuuuuuut nga goja

  Reply to this comment
 16. eda May 18, 13:04

  Nuk dine c’te shpikin per te hedhur balte mbi Halimi, por nuk ja arrini dot se Halimin e njeh nje Shqiperi e tere per perkushtimin, profesionalizmin dhe ndersherine qe ka.

  Reply to this comment
 17. tironc prej verteti May 18, 16:22

  Halimi ka vite qe eshte bere nje hajdut ordiner. Koleget e tij ne maternitet ja dine te gjitha prandaj ata duhet pyetur. Do te ishte me interes per te gjithe qe kjo fushate bashkie te zbardh nje dore me pislleqe qe jane bere ne mjekesine shqiptare keto vite, se ne populli i paguajme te gjitha, si me shendetin, ashtu dhe me parane.

  Reply to this comment
 18. Elsi May 18, 16:53

  Ska cte thote Beqaj tani dhe fillon e perbalt punen e Doktor Halim Kosoves ne kohen kur ka qene drejtor i Maternitetit . Qe ta dini ju z. Beqaj Halim Kosova e rikonstruktoi Maternitetin sikur te ishte shpia e vet ku jetonte dhe kete e ka bere per nje sherbim sa me te mire te pacinteve . Vetem ne kohen e Kosoves ky maternitet pati rregull dhe mirqenie . Turp qe ja hidhni poshte punen e tij te shkelqyer te bere nder vite.

  Reply to this comment
 19. Mark uk May 18, 17:22

  Po ku ishe derisa nuk kishte shpall kanditaren more hajdut qe vjedh lezeteshem.

  Reply to this comment
 20. lili May 18, 17:26

  Ose ka vjedh pajiset edhe ka dokumente,edhe ju si pergjegjese para popullit duhet te béni nje kallezim pénal,ose nuk keni prouva e ate here duhet qe de Kosova te bejne nje kallezim pénal kunder kush!
  Mjaft me’ Kane vjedhur po asgje nuk i gjen ‘se s’jemi te afte me i derguar ne Prokurori per ato qe Kane vjedhur!
  Béni nje here punen si duhet’beni nje kallezim pénal,ose mbyllne gjen e thoni jemi bashke ne keto vjedhje une nje here ti nje here e kur asgje s’na gjen !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*