Beqaj porosit helikopter për Ministrinë e Shëndetësisë

October 6, 2014 15:47

Beqaj porosit helikopter për Ministrinë e Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë pritet që brenda këtij viti të pajiset me një helikopter që do të përdoret për shërbimin e emergjencave.

“Dita” mëson se fondi limit i vënë në dispozicion të kësaj ministrie është 558.333.333 lekë pa TVSH të cilat do të përballohen nga Buxheti i Shtetit.

Mësohet se tenderi do të bëhet në muajin nëntor. Aktualisht, Ministria e Shëndetësisë ka në organikën e saj njësinë e transportit mjekësor me helikopter.

Kjo njësi është krijuar me Vendim të Këshillit të Ministrit Nr. 135 datë 20.3.1995 “Për krijimin  dhe funksionimin e njesise se transportit mjekesor me helikopter” dhe është riorganizuar me  urdhër të Ministrit të Shëndetësisë Nr. 8 datë 08/01/2001 “ Për ndarjen e Njësisë të Transportit Mjekësor me helikopter nga struktuara e Drejtorisë të Autoritetit Shëndetësor Rajonal Tiranë”. /E.K

October 6, 2014 15:47
Komento

7 Komente

 1. Toni October 6, 16:05

  Shume mire ide e shkelqyer per sherbim kndrejt popullit,ne cdo vend te botes ka helikoambulanza…

  Reply to this comment
  • aqifi October 6, 21:10

   Shume mire e ka menduar ministri dhe stafi i vet. Ne vend qe 5 milione dollare t’i ndaje ne shume tendera te vegjel, i fut te gjitha ne nje dore. Dhjete perqindeshi eshte 500,000 dollare dhe keshtu realizohet plani i nentorit…

   Reply to this comment
 2. Theodor Drajzer October 6, 17:10

  para se te blej helikopter te plotesoj nevojat emergjente per ilace. nuk ka paracetamol ne spitalin e Vlores. E blejme jashte me lek.

  Reply to this comment
 3. Bocari October 6, 21:35

  Porosi e shkelqyer. Dhi e zgjebosur dhe bishti perpjete. Po pajisjet, personeli, gadishmeria, eshte llogaritur kjo kosto? A e di ministri se elikopteri qe transporton te semuret ne spital i duhet edhe vend per tu ulur dhe per tu ngritur. Ku do te jete ky vend ne ambientet e spitalit?
  Ne skemi benzine per motorat e policise rrugore. Kriminelet qe vrane Santon nuk u kapen se mbaroi benzina motorrit, po per elikopterin ka benzine te mjaftueshme?
  Do te uroje 1 goje qe do shpetoje elikopteri, por po te mallkojne perdite ata qe po vuajne ne spitale e ambulanca.

  Reply to this comment
 4. qytetar October 7, 08:16

  Me kaq para blen 12 elikopter,
  kjo shifer duhet te jet gabim

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?