E rëndë / Nëna var veten pasi telefonon policinë: Kujdesuni për fëmijët!

March 25, 2019 15:27

E rëndë / Nëna var veten pasi telefonon policinë: Kujdesuni për fëmijët!

Një 41-vjeçare nga Berati, nënë e tre fëmijëve i ka dhënë fund jetës duke u varur.

Vetëm 15 minuta para se të kryente vetëvrasjen ajo ka telefonuar policinë duke i kërkuar që të kujdeseshin për fëmijët.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Molisht të rrethit te Beratit.

Patrullat e policisë, pas lokalizimit të telefonatës, janë nisur drejt banesës së familjes Filaj por e kanë gjetur gruan të vetëvarur në kasollen pranë shtëpisë.

Familja Filaj kishte kushte të vështira ekonomike

Merita jetonte me 2 vajzat e saj, ndërsa bashkëshorti dhe djali kishin emigruar në Greqi.

l.h/ dita

March 25, 2019 15:27
Komento

36 Komente

 1. shqipe March 25, 16:02

  Pse ishin ne kushte te veshtira,o gazetaruc,te dy burrat e familjes punonin ne emigrim! Apo i duhet dhene matrial sali gjirizit!… A ç’ja kaluat gazetes së fari baçkallomes o gazeta e thanos,qe krenohet pse ka dale ne maj te thanes… turpi u mbulofte…

  Reply to this comment
  • **** March 25, 16:36

   Po ti shqipe kurva, cfare kujton se vdiq nga qefi? Ja ke gargantuar ti ekonomine? Po emigrimin Kurva Kryerilindase ja garantoi, me pune e me leke?
   Yy plera, te heshtin njerezit se u prishet humori juve.
   Qelbesira

   Reply to this comment
   • Monteskie March 25, 16:48

    Edhe ti **** je njesoj kurve si Shqipe, sepse jeni militante te Kurvave te Shkerdhatokracise 29 vjeçare, pasardhesve te pjeses me te poshter te komunisteve karrieriste, hajdute, kriminele e tradhetare e zeza te ketij kombi!
    Mut njera pale dhe kake tjetra!

    Reply to this comment
   • PO , PO March 25, 18:52

    Ka edhe shume arsye te tjera , qe mund ta cojne njeriun ne vetevrasje . jo gjithmone vetevrasja behet per shkaqe ekonomike .Nga e nxierr kete konkluzion gazetari ne fjale ? Ceshtja do te hetohet dhe , vetem ne perfundim te hetimeve , do te provohet arsyeja .
    Prandaj nuk jam dakord me mendimet dhe gjuhen rrugacerore te komentuesit te dyte , por mbeshtes mendimin e komentuesit @Shqipe !

    Reply to this comment
  • zhaku i pamposhtur March 25, 18:42

   Shqipe të vij turp për replikën që ke bërë. .ti mendon se ajo fatkeqja hante me luge floriri? Po për atë botin që vari veten në burg para ca kohësh për mospagimin e energjisë kujt t’ia faturojnë vdekjen ??

   ju militantët jeni shumë njërëz të ligj dhe shpirtngushtë. .nuk shikoni dot përtej interesit tuaj, halera jeni të gjithë pozitë opozitë, nuk e di se sa do tju durojë ky popull akoma. .

   Reply to this comment
   • tani March 25, 20:12

    turp nuk te vjen ty qe u shkyeve duke perpjekur te mashtrosh si kurvat e semaforeve.Ne burg ka hyre per vjedhje energjie jo per mospagim ,por me ty harxhon frymen kot.Aty do rrish si qen rrugeve dhe nja gjashte vjet te tjera pasi shqiptaret ju njohin mire mire se kush jeni.

    Reply to this comment
 2. mirel March 25, 16:15

  Mund ta kishin asistuar pasionantet e Rilindjes me ca duartrokitje.
  Shtet kriminel. Familja e ndare, ikin burra e femije per buken e gojes, te tjeret vuajne kriza nga me te veshtirat, Rilindja leshon tollombace me ngjyra.
  U rente ne koken tuah e te femijeve tuaj
  .maskarenj

  Reply to this comment
  • Gerti March 25, 16:30

   @mireles
   Mbase te bie ty o moterqire blogu qe sle koment pa hedhur farmakun tend te dhuruar nga kuzhina vdekjeprurese e SHQUP

   Reply to this comment
   • mirel March 25, 16:39

    He Gerti, se prapa koke e ke..
    Plere e qelbur, dhe per kete fajin Shqupi e ka?
    Nuk rrini dot pa u shker.hyer me Shqupin

    Reply to this comment
    • Rema March 25, 18:00

     Po jo mo, kur Shqupi ishte 8 vjet ne pushtet ishin te gjithe te lumtur e te kamur, vetem keto 6 vjete e ripjelljes kane filluar te vrasin veten fukarenjte. Ah … ne kohen e Saliut hahej me luge floriri … eh Mirel?

     Reply to this comment
     • mirel March 25, 21:09

      O rrocke, kujton se ka ikur koha e Saliut?
      Po kush po ha o rrocke? Saliu me Ulajt dhe me Fushajt..
      Ramuti ka ngrene kur ish Saliu si Kryetar Bashkie, o qorra te Indise, o rrocka te indianeve..

    • Vdekje hajnave politik March 25, 18:54

     O mirel ore dai
     Po te sulmojne do dilingji
     Te tillet shqiprise i bijne vorfri
     Se pse lehin veq per parti

     Me pase shteti rene e miresi
     Nuk kerkohet pune ngreqi

     Me pase ren e rregull shteti
     Nryeshe punet i kish mileti
     Pune ne shqipri nuk kerkon greku
     Italiani as malazezi
     Jo kroti as serbijani
     Ne fund hiq sht ne ren ballkani

     Shtet nuk ban kerkun mafija
     Ku me ba jete shqipnija
     Pus e pis eshte qeverija

     Keta qe lehin per parti
     Vrafshin vehten jan poshtersi

     Si ky Gerti dilingji
     Sesht shqiptare le hiqu ti
     Eshte qenush leh per parti
     Futja bagla ftyres se tij

     Reply to this comment
  • Askushi March 25, 19:55

   O mirel leshi kam një pyetje për ty. Por mu përgjigj realisht jo në mënyrë bjeri nga kina e në fund s thua asgjë. Dhe kjo pyetje vlen për të gjithë. Kush mund ta zëvëndësojë sot Ramën ose partinë socialiste???

   Reply to this comment
   • mirel March 25, 21:07

    Qipja dhe Nevojtorja

    Reply to this comment
    • xx March 25, 23:23

     mirel, intelektualeshi,apo, monteskie,jane veç nje,baçkallome çenshurra,qe ka 32 linke,(kaq kam mundur te dalloj une),po do ket me shume…
     Kjo shurra,qe vetem N.Vjosa ja mbledh brinjet,kujton se ja kemi ne fajin pse ballistet e saj dhe pse te ngordhur 70 vite me pare,po qelbin dheun e paster te shqipeve!… ik o shurr’e gjej nje burr…

     Reply to this comment
    • Askushi March 26, 12:23

     Më rrufsh pa… n. Sat ëme do qeverisi.

     Reply to this comment
 3. Claus March 25, 16:16

  Nuk mund te kete mundesi qe kjo te kete ndodhur ne ate fshat mahnites qe te megjeps me begatllekun e programit e”Fshatit qe duam”.

  Ne “Fshatrat qe duam”, ne “Bashkite qe duam”, ne “Shqiperine qe duam” te Edi Rames dhe shpurres se tij nuk mund te kete varferi, pa le me pastaj te telefonojne policine, te lene amanet femijet dhe te varin veten se nuk kane buke te hane.

  Keto gjera jane vetem lajme Kazani, asgje me shume.

  Ja, shihni fshatin e Surrelit, ajo eshte deshmia me e forte qe ne “Fshatin qe duam” nuk mund te ndodhin keto gjema te tilla.

  Kam frike se gazetaret e Kazanit perseri kane manipuluar duke marre nje foto nga katundet e Kirgistanit dhe na bejne lajm per “Fshatin qe duam” ne Berat.

  Por kjo nuk do te zgjase shume. Pergjigja e liderit ballkanik qe riparoi zemren ne Berlin do te jete promp per te gjithe “opozitaret” pa hallate.

  Neser ne mengjes do te na uroj nje dite te mire me nje foto nga lart te “Fshatit qe duam” duke e mbyllur ate urim me: “Qente le te lehin…”

  Reply to this comment
  • Lasgushi March 25, 18:08

   une do shtoja edhe diçka me teper, keta gazetare nuk jane edhe aq kazan, per vete faktin qe po fshehin fotot e para 10vjeteve te ketij fshati te cilat demostronin se sa i lumtur ishte ky fshat atehere dhe si eshte katandisur tani, sa te kamur ishin fshataret atehere dhe sa fukarenj jane tani … me nje fjale, duke fshehur lumturine e ketij fshati parajse gjate kohes se qeverise Berisha-Meta, kesaj rradhe i kane ardhur ne ndihme Rames …

   Reply to this comment
 4. Leonard March 25, 16:37

  Kur ben edhe ti ironi o Claus mortja, Jeni te destinuar te derdhni perroin psiqik te fshehur mbas nickname ketu ne blogun e DITA-s. Do vdisni te hemuar ne cdo qelize te shpirtit tuaj te katranosur derisa te asgjesoheni si specie si vete Partia e talebaneve te Vicidolit

  Reply to this comment
  • mirel March 25, 16:56

   Po he moj qelbesire se je e njejta buce pas cdo komenti.

   Reply to this comment
   • tani March 25, 20:17

    Mirela uli kembet kur komenton ketu se ngaterron komentuesit me palluesit.Dhe bej pak pushim mos puno cdo dite se dukesh shume e stresuar.Jo per ndonje gje por do i kafshosh ndonjerit manallin dhe do mbetesh pa kliente pastaj larg o zot.

    Reply to this comment
  • mirel March 25, 17:17

   O Leonard, enter, une, prizem, pickuditese..ku e ke mesuar kete shprehjen: perro psiqik?

   Reply to this comment
   • Claus March 25, 17:39

    Po lere e “mirel” se tashme ai ka marre detyre nga fjalimi programatik i te shtunes per te ekulibruar “perrenjte psiqike” ne rrjetet sociale. Lere ne mjerimin e tij social dhe mental se euforia qe liderit tanime i mbushen mushkerite me fryme nga zemra e rikuperuar ne Berlin i ka bere me flatra.

    Por nje gje nuk kuptojne keta. Nuk kuptojne ate qe Shqiperia eshte bere nje vend ku njerezit ikin dhe nuk kthejne kohen prapa, ndersa ata gjejne kohe marrin karrike me vete, ulen aty si derra, duartrokasin si roboter me gjak por pa shiprt duke degjuar brockullat e nje njeriu tashme te plakur dhe te semure qe ne moshe 55 vjecare.
    Te semure nga organet e barkut dhe te gjoksit, por te semure me keq dhe nga organi qe gjenden nen kafke.

    Ka hyre sic duket ne konkurim me Butefliken 82 vjecar te Algjerise, por me nje ndryshim, qe Buteflika nuk mund te flase me dhe rri ulur vetem mbi karrike me rrota.

    Por te pakten me rmire te jesh si Buteflika i Algjerise, se sa si Rama i Shqiperise qe llap tere diten vetem brockulla, ofeza dhe idiotlleqe pa fund, per te justifikuar ate qeverisje te telendisur si mos me keq.

    Reply to this comment
 5. ypxhixhi March 25, 17:23

  Si ka mundesi te varet nje nene menjehere nga lumturia qe i ka garantuar karagjozi yne i ameshuar,kur vetem per nje miting te vogel ai shpenzoi miliona leke per te blere mijra karrige sikur aty ne ate shesh do pagezohej ndonje SHENJT nga galaktika e jo nje kryebashkiak!
  Si mund te varur veten nje nene nga fshati kur bajraktari yne perhere i zgerdhire me fytyren tere lesh njelloj si ferrat e sheshit kupole e qe quhen lule pa dashje ka shpallur qe te beje 100 fshatrat turistike te zbrazur nga njerezit e jo me ne ate fshat qe paska akoma njerez qe jetojne!~
  Si nuk i tha nje fjale kryeministrit ne dhjerat pordhale te tij qe qenka nje familje ne varferi,kur ai fare kollaj mund t’i bente nje shtepi brenda javes sidomos tani qe eshte edhe para fushates zgjedhore dhe asaj te hapjes se negociatave ne BE-ne!
  Po pse edhe per kaq pak gje do fajesoni kryeministrin ju me te sukseseshem ne Europe per 100 vjecarin e fundit, qe u shqye per ta bere Shqiperine si e duan ai dhe ministrat e tij e jo me populli?
  Po ai per populli ka ngushtuar edhe pantallonat,ka hequr kollaren,ka veshur atlete ,rralle vesh kostume etj qe te jete sa me afer halleve te popullit!
  E cfare faji ka ai kur nje fshatar ,nje coban me dhi,nje fermer,nje rrugtar etj nuk ka nje lap top,qe te njoftoje menjehere kryeministrin tek pordhalet e tij per hallin qe ka?

  Reply to this comment
 6. Fshati shqiptar i demokracise :P March 25, 18:04

  Disa fshatra shqiptar jane kthyer si fshtrat e Lulit Vocer te Migjenit !
  Mjerimi eshte kthyer ne nje kafshat qe nuk kaperdihet !
  Por eshte e neveritshme te luhet politikisht ti hedhesh fajin Rames !
  Jo!
  Faji eshte i politikanve te tranzicionit te vjeter dhe te rinj!
  POLITIKAT e munguara per zhvillimin e Fshatrave shqiptare ka bere qe skamja te jete shume e madhe !
  Me te per se gjysma e popullsise gati 70% jeton ne Fshat !
  Partite politike kane groposur fshatrat dhe banoret qe jetojne ne ato fshtara !
  Nuk kane ber asnji investim per fshatin !

  RRuge dhe uje

  Transport dhe energji elektrike !
  Jane shume te pazhvilluar sepse prodhimet buqsore blektorale perime fruta po thuajse te gjitha importohen !

  Partite politike ne pushtet qe prej 1990 kane stimuluar buqsi dhe blektori te importuar me qellim qe te fitojne ata qe lidhin kontrata me Importi
  Pra te importosh te gjitha produktet buqsore dhe blektorale ne dem te produeteve tona buqsore dhe blektorale duke u prer krahet fermereve shqiptar eshte nje KRIM I MADH
  MOLLET FRUTAT PATATET LAKRAT PRESHI KARROTAT fermereve shqiptar kalben
  Qumshti mishi importohet me shume duke goditur produktet shqiptare
  Kjo politike diskriminuese te produteve tona produkteve ne pergjithsi buqsore dhe blektorale agrikulturore shkatron ekonomine e fermereve dmth fshtareve shqiptar qe sic e thame eshte 70% e popullsise se vendit tone !
  Kjo eshte nje logjike e thjeshte nje vend qe nuk eksporton por vetem importon eshte i destinuar te shkatrohet ekonomikisht !
  Ndaj ne Shqiperi ka fshatra te varfera dhe njerez te varfer ka familje ne ekstrem qe kapitullojne duke ngritur duart ne qiell dhe sakrifikojne jeten duke rene ne depresion !
  30 vjet demokraci me asnji reforme ne sistemin Agrikulturor qe te permisoj jeten e fshatareve !
  Pa fshatin nuk ka qytet dhe nuk ka mirqenie te pergjithshme !

  Politikane maskarenje te tranzicionit 30 vjecar :”Regulloni jeten ne fshat ! Kthehini syte nga fshati ! Investoni ne fshat ! Hapni rruge ujesjellsa jepini mundesi dhe prioritet ! produketeve shqiptare !
  Prandaj jeni ne krye dhe pagueni nga taksat tona !
  Mos vidhni mos vrisni shqiptaret si kjo grua !
  Ajo ju akuzon ju !

  Reply to this comment
 7. gjermani i fundit March 25, 19:03

  Emigracioni ne vetvete ka qene perhere tragjedi. Nuk them se Rama eshte pergjegjes per kete tragjedi te radhes, se Emigracioni, dmth shperngulja alla shqiptare me kuc e me mac ka filluar 29 vjet me pare e do vazhdoje po aq vite te tjere. Por ne cdo ngjarje si kjo qeverisja duhet te turperohet. Sepse ne cdo here falimenton ne misionin e saj. Nuk mendoj se shkaku kryesore eshte skamja dhe varferia, se fshati eshte mesuar me sakrifica. Ceshtja mund te jete tek kriza ne maredheniet familjare. Ka burra qe shkojne ne emigrim dhe I bejne parate rrush e kumbulla me dashnore e prostituta duke lene familjen ne doren e fatit. S’ke v:te thuash, fatkeqesi!

  Reply to this comment
  • mirel March 25, 21:14

   Mund te jete ajo qe thua ti gjermono, por robi ne Shqiperi qe nuk ka te ardhura eshte pergjegjesi e shtetit apo jo?
   Ku jane programet e asistences, apo te koncesionet dhe investimet e indianeve.
   Emigracioni nuk deshton vetem nga prostitutat, por dhe nga deshperimi qe njeriu nuk arrin te gjeje veten dhe te beje aq leke sa te mbaje familjen.
   Paguajne qera emigrantet, apo i mban xhaba Greqia, Gjermania e Amerika?
   Nuk bejne te gjithe miliona si Rilindja

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit March 25, 23:13

    Mirel, nuk e dime perse-ne e vetvrasjes. Kam thene dhe me lart qe qeverisja deshton sa here ka deshperim. Por duke qene emigrant dua te them se shume njerez shkojne ne emigrim per shkak te differences se madhe te rroges. Jo se jane krejt pa buke. Porse duan me shume para per nje kohe me te shkurter. Nuk eshte turp, por kjo eshte arsyeja. Por jo te gjithe e “respektojne” me seriozitet “kontraten” me kurbetin. Kete desha te them. Kam pare familje qe shkaterrohen, kryefamiljare qe lozin tek makinat me xhetona, apo gra qe I vene zjarrin shtepise. Sikur Rama te thote hidhu ne lume une s’hidhem, dmth cdokush duhet te beje nje pakt moral me veten. Cili jam une? Cfare mundesish kam? Cilat jane detyrimet dhe prioritetet è mia? Cfare duhet ti lejoj apo ti ndaloj vetes? “Per keto gjera pergjegjesi kryesor eshte vete individi.

    Reply to this comment
    • mirel March 26, 13:31

     E shikojme pak ndryshe gjerman..Supozojme se burrit te viktimes i iku mendja dhe i vuri shqelmin gjithe mudesive te emigrimit, por kjo tjetra ka te drejte te rroje apo jo?
     Shteti nuk mund ta braktisi me dy femije te dale e te lype per buke.
     Ajo qe dua te them une eshte eshte se shteti nuk mund te bej supozime se sa leke mund te marri burri i kesaj ne emigrim. Perderisa kjo grua figuron fizikisht ne Shqiperi eshte detyrim i shtetit te japi asistence te mjaftueshme qe te haje buke, jo te vdesi
     Ky ishte supozimi me i mundshem, duke patur parasysh gjithe vetevrasjet e ndodhura keto vite ne Shqiperi ku pothuaj te gjithe kane qene viktima te mjerimit.

     Reply to this comment
 8. bart72 March 25, 20:21

  O Ram Drogaxhiu i vdiqe njerzit, he robt..

  Reply to this comment
 9. Adih March 26, 02:13

  Kjo eshte kembane alarmi ,per patishahun Rama…E tmereshme dhe e pa besueshme . E them kete, se kjo nene e varfer dhe e mjere ,,e ka ditur qe do i leje jetime dhe vetem keta tre femije Lajmerimi para vetvrasjes ka domethenoe shume te madhe …Vetem kete mendoni o komentues, qe ironizoni njeri tjetrin me komentet e juaja .Shqiperia i ka te gjitha ,per te siguruar mbijetesen , por kur vidhen qe nga pronat , Nafta dhe deri tek kromi dhe shteti e nxjer bilancin me humbje ne miliona ne Euro dhe per te shtruar 1 km rruge 20 milion euro ,,me keq do te behet ..Bile edhe mos funksionimi i mbjelljes te hashashit do rritet ne % papunesia. , Prisni se skeni pare gje akoma..

  Reply to this comment
 10. Dhespot foti March 26, 04:26

  E thoshte Enveri , qe kapitalizimi eshte veshtire po’ hajde mbushi mendjen allvanosve. Shqiptaret nje pjese e mire te rinj e mosha te ritura e kane mendjen droge, bixhoz kurva dhe paret mbarohen shpejt. Pastaj e ka fajin shteti, ky eshte kapitalizimi ha me i forti, kush ka potere, rip tè rjepim, gjithmone shumica eshte ajo qe paguan haracin. Drejtesi ne Shqiperine e dule sufllaqes, apo idriz fasulesh, apo mehdi gerdecit, lulush hollandezin fluturus.

  Reply to this comment
 11. Luka March 26, 08:13

  cfaredolloj gjeje qe ti kishte ndodhur asnjehere vetevrasja nuk eshte zgjidhje, po per nje moment njeriu e humb toruan, gjynah femijet qe do te jetojne me kete traum.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim