Berat, fond për rikonstruksionin e lapidarëve të luftës

August 29, 2014 12:50

Berat, fond për rikonstruksionin e lapidarëve të luftës

Në kuadër të 70-vjetorit të çlirimit të qytetit, Këshilli i Qarkut Berat ka akorduar një fond për rikonstruksionin e lapidarëve, ç’ka ka bërë të nisë menjëherë puna. Në këtë fond përfshihet rikonstruksion i lapidarëve të dëmtuar nga vitet dhe erozioni, si dhe rikonstruksion i memorialeve dhe “Varrezat e Dëshmorëve” në Berat dhe Skrapar. Kryetari i Këshillit të Qarkut, Petrit Sina, vlerësoi se fondi jepet për të nderuar luftën heroike për çlirimin e vendit. Sina ka përfituar nga fondi për lapidarët për të ngritur sërish çështjen për krijimin e një muzeu lufte në qytetin e Beratit.

August 29, 2014 12:50
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*