“Berisha e tentoi me Mit’hatin, por u tërhoq. E çoi Rama në fund”

August 16, 2019 00:15

“Berisha e tentoi me Mit’hatin, por u tërhoq. E çoi Rama në fund”

Broçkulla, përralla, lojëra fjalësh – i quan ish-presidenti Alfred Moisiu, termat e sajuar nga Akademia e Shkencave për konferencën e saj mbi 75 vjetorin e Çlirimit.

“Atëherë kur kërciste pushka, këta pa armë futeshin vrimave. Ose ishin bërë njësh me pushtuesit e luftonin kundër partizanëve” – thotë ish-presidenti në një intervistë për Dita, botuar numrin e sotëm të gazetës.

Ai tregon edhe një episod nga viti i largët 1995…

– Zoti President, besoj se e keni ndjekur debatin lidhur me një konferencë të paralajmëruar nga Akademia e Shkencave me rastin e 75-vjetorit të çlirimit. Pavarësisht se është një temë e stërnjohur për ju, duam të dimë mendimin tuaj për këtë konferencë?

– Natyrisht që e kam ndjekur dhe po e ndjek këtë debat. Më çudit fakti se si Akademia e Shkencave ra në një kurth të tillë në prag të festimit të 75-vjetorit të çlirimit të Atdheut. Unë e kam konsideruar të mbyllur këtë çështje për historinë e luftës antifashiste dhe u habita kur pashë se u rihap sërish.

Ju bëtë mirë si gazetë që u fokusuat në këtë temë dhe unë kam ndjekur mendimet e historianëve tanë më të mirë. Jam plotësisht dakord me mendimet e tyre për këtë çështje. E kam thënë dhe e përsëris vazhdimisht se Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare është një nga faqet më të ndritura të historisë sonë kombëtare. Lufta Antifashiste është margaritar në historinë tonë. Pa atë luftë nuk do të kishte sot Shqipëri…

– Në konferencën e paralajmëruar të Akademisë do t’i mëshohet fort “antifashizmit pa armë dhe pa uniformë”… Sa racionale është kjo ide?

– Janë të gjitha përralla këto që dëgjojmë tani. Nuk ka antifashizëm pa armë dhe pa uniformë. Fashizmi erdhi i armatosur gjer në dhëmbë, erdhi me tanke e avionë, me të gjitha llojet e armëve. Ai nuk mund të shporrej veçse me armë, me një organizim të madh dhe këtë e arriti lufta jonë antifashiste nacionalçlirimtare.

Unë kam pasur tim atë, Gjeneral Spiro Moisiun në krah të Enver Hoxhës që ishte udhëheqësi kryesor i luftës, por flas edhe nga përvoja ime personale, pasi kam qenë pjesëmarrës në atë luftë, madje shumë pranë kupolës më të lartë të ushtrisë partizane.

Ua kam thënë në një intervistë të mëparshme në DITA, se isha pa mbushur10 vjet, kur Shqipëria u pushtua nga fashistët italianë. Të detyruar nga pushtimi që të gjitha familjet e oficerëve shqiptarë të garnizonit të Shkodrës morën rrugën për në Podgoricë të Jugosllavisë, dhe pas dy javëve të qëndrimit në atë qytet, policia jugosllave me forcë na detyroi të ktheheshim prapë nga kishim ardhur. Në Shkodër mbërritëm natën, të lodhur dhe të frikësuar nga ndodhitë, u detyruam të flinim tek fqinjët tanë. Në mëngjes kur dola në rrugë, si fëmijë që isha, u tremba kur pashë njerëz me uniformë ushtarake të panjohur, që flisnin një gjuhë të padëgjuar për mua! Më e keqja ishte se ata silleshin si zotër të vendit tim.

Këto momente për mua kanë qenë rrëqethëse dhe të paharrueshme, për gjithë jetën time. Pra, kur unë në atë moshë ndjeva urrejtje ndaj tyre, po të rriturit?! Sigurisht që ata e ndjenin veten edhe më keq. Sigurisht që ajo gjendje emocionale u shtua edhe më shumë kur më pas pamë ndryshimin e flamurit dhe që shqiptarët e shihnin veten si të huaj në vatrën e tyre, pra u realizua pushtimi i Shqipërisë.

E pikërisht ajo situatë e ndodhur që gjithkush që ndjeu çizmen e të huajit rrëmbeu armët dhe doli në male. Sikurse dihet, lufta u organizua në çeta, më pas në batalione e mandej në brigada e divizione…

– Ky është perceptimi juaj si antifashist. Po si i bëhet që tani kërkojnë ta marrin meritën ata që bënë rezistencën antifashiste pa armë?

– Janë lojëra fjalësh. Atëherë kur kërciste pushka, këta pa armë futeshin vrimave. Ose ishin bërë njësh me pushtuesit e luftonin kundër partizanëve. Dhe në atë luftë dhanë jetën mijëra dëshmorë, bijë e bija të këtij populli. E ngatërrojnë kot luftën me historinë e pasluftës. Ajo luftë pati edhe viktima të shumta, e sidomos të rinj e të reja.

Kush ka shkuar në varrezat e dëshmorëve kanë parë se aty gati 80% e atyre që dhanë jetën kanë qenë të moshave nga 16 deri 22 vjeç, të cilët në kohën më të bukur të tyre, në lule të rinisë dhanë jetën për çlirimin e vendit. A mos menduan ata që do të bëheshin gjeneralë apo ministra, dhe titullarë pas lufte?! Kurrsesi, askush nuk e kishte idenë për këto. Pa folur këtu për pikëpamjet komuniste, as që mendonte kush gjëra të tilla, veçse secili mendonte në radhë të parë që të çlirohej Shqipëria, të ndërtohej një shtet demokratik dhe me barazi sociale, në mënyrë që të gjithë pas çlirimit nga i huaji të jetonin të lumtur në këtë vend.

– Duket se qëllimi i kësaj konference ka të bëjë me rektifikimin e disa fakteve historike dhe sidomos me rehabilitimin e disa figurave të ashtuquajtura nacionaliste, që në të vërtetë bashkëpunuan me pushtuesit. E kam fjalën për Ballin Kombëtar dhe zogistët…

– E kuptoj, e kuptoj qëllimin, por mendoj se e kanë të kotë mundimin. Bashkëpunëtorët e fashizmit nuk mund të konsiderohen si antifashistë as pas një mijë vjetësh. Po ky është një nga paradokset e politikës shqiptare pas vitit 1990.

Ua kam thënë dhe herë tjetër se historia është shkencë dhe për historinë e Luftës sonë antifashiste ka dokumente të panumërta, madje edhe nga vetë pushtuesit që vërtetojnë drejtësinë e luftës sonë. Ju keni bërë mirë që në gazetën DITA keni kundërshtuar rreptë rehabilitimin e kryetarit të Ballit Mit’hat Frashëri nga qeveria aktuale socialiste.

Në lidhje me këtë problem dua të kujtoj një rast të vitit 1995, kur Presidenti i asaj kohe ngriti një strukturë ad-hoc me detyrë për të rivlerësuar figurat e ndryshme historike të lëna në harresë. Për mendimin tim ishte një vendim i drejtë. Në atë komision isha caktuar edhe unë. Në takimin e parë, nga disa anëtarë të komisionit, u ngrit problemi i rehabilitimit të Mit’hat Frashërit, të cilët argumentuan se ajo figurë duhet vlerësuar me një dekoratë të lartë. Në atë çast ndërhyra duke i thënë Presidentit Berisha që unë nuk isha dakord dhe pse, arsyetimi ishte shoqëruar me një argument bindës historik.

Pikërisht mora si shembull Marshallin e Francës Peten, i cili megjithëse pas Luftës së Parë Botërore ishte shpallur hero i atdheut, dhe në Verdun ku ishin varrosur ushtarët francezë të rënë betejë, ishte parashikuar edhe varri komandantit të tyre, pas Luftës së Dytë Botërore, për veprimet e tij në lidhje me nazizmin, Peteni dënohet me vdekje nga gjykata franceze, ku dhe u fal nga De Goli, që në atë kohë ishte Kryetar i Shtetit, duke ia kthyer dënimin nga me vdekje në burgim të përjetshëm. Më pas, kur ai në moshën 95 vjeçare vdiq në burg, familjarët kërkuan ta varrosnin në Verdun, bashkë me ushtarët e tij të Luftës së Parë Botërore, por shteti francez nuk pranoi.

U zbatua rregulli si për të gjithë të dënuarit, u varros në varrezën e burgut. Në këtë mënyrë mesazhi që jepej ishte se kush punon kundër interesave të vendit dhe tradhton, pavarësisht kontributeve, merr atë që meriton.

Mandej Berisha u tërhoq. Tani nuk e kuptoj se si u mor vendimi që u realizua për nderimin e Mit’hat Frashërit vitin e kaluar. E kam thënë dhe e përsëris: Rama ka gabuar.

– Po fatin e kësaj konference të Akademisë si e shikoni?

– Ata të Akademisë duhet t’i thërresin mendjes. Konferenca ose nuk duhet të bëhet ashtu siç është menduar, ose duhet të ndryshojë rrënjësisht thelbin e saj. Sepse Akademia është shtetërore dhe shpreh një qëndrim zyrtar.

Ky 75-vjetor i çlirimit duhet të shërbejë për të evidentuar vlerat e mëdha të Luftës sonë Antifashiste, heroizmin e dëshmorëve të saj dhe jo të bëjë të kundërtën duke rehabilituar kolaboracionistët. Tezat e antifashizmit pa armë janë broçkulla. Pasi kam folur shpesh herë për këtë temë, nuk dua të zgjatem. Por nuk mund të rrija pa e thënë mendimin tim mbi një përpjekje për të hedhur baltë mbi luftën tonë antifashiste.

 

****
Bisedoi Xhevdet Shehu. Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

August 16, 2019 00:15
Komento

45 Komente

 1. demo August 16, 00:53

  Zoti President Alfred Moisiu,,
  Shqiperia asnjehere nuk ka qene ne Raportet e Frances me Gjermanine.
  Gjermania,Hitleri,nazizmi per Shqiperine e coptuar,kane qene dhe jane COPTUESIT, greket dhe serbet.
  Mos e vini popullin shqiptar te mbaje peshen e gjithe botes.
  Nese duhet te justifikoni rekrutimin e shqiptareve nga serbet per INTERESAT E TYRE GRABITQARE,per hir te emerimit te major Spiro Moisiut nga komunistet ne krye te shtabit per nje vit,kjoi eshte pune tjeter.Komunistet ashtu si ja vune kemboren ne 1943,ashtu ja hoqen ne kongresin e Permetit ne 1944..Komunistet perdoren edhe shume nacionaliste me reputacion per qellimet e tyre dhe me pas i hodhen si limon i shtrydhur,i pushkatuan,ose i kalben neper burgje.

  Reply to this comment
  • Ylli August 16, 14:38

   Babai i ketij Alfredit ne gjithe raportet dhe vezhgimet e te huajve ne Shqiperi gjate Luftes komentohet per “trashesine proverbiale te dukshme”.
   Babai i.Alfredit ,Spiro Moisiu eshte masakruesi dhe torturuesi i organizatoreve te Kryengritjes se Fierit .Dhuna e tij i kalonte kufijte e shtazarakes .Njefare Koçi Xoxe i Ahmet Zogut
   A e din Dita kete aspekt ?? Sigurisht qe po ,por kujt i plasi….a flet kunder Mit’hatit ?? Kaq mjafton qe dhe palacot te jene ne rregull.
   Degjo o i trashi Moisi ….kur Mit’hat Frasheri i hynte ne kembe baltrave shqiptare bashke me Bedri Pejanin e Hasan Prishtinen ne 1912 qe Shqiperia te behej ,ti isjte nje spermazoit i lodhur te loqja e babait tend superloqe.
   Lajj gojen o dallkauk bir i trashe i me te trashit ushtarak shqiptar kir flet per Mit ‘hat bej Frasherin….kuçovllah i impotuar !!!
   U mblodhen breshkat e moćalit te baltosin shqiponjen e malit !!

   Reply to this comment
  • Bureto August 16, 16:13

   Po demo, nuk kam asgjë kundër komentit tënd, vetëm dua t’i shtoj atij:
   Sikur jo Xhevdet Shehu, përfaqësuesi i denjë i komunisto-enveristëve, por një tjetër, psh të pyeste ishpresidentin:
   1. Ç’do të thotë të jesh tradhëtar, fjalë kjo kaq shumë e keqpërdoruar nga komunistët internacionalistë, për kundërshtarët e tyre?
   2. Mit’hat Frashërin tradhëtar, po kë tradhëtoi ai? Ai ishte në atë kohë një bibliotekar, dhe në v.1943, kur ishte 65 vjeç, u thirr si figurë patriotike, si firmëtar i Pavarësisë, si i biri i Avdyl Frashërit dhe si njeri i kulturës, të drejtonte organizatën nacionaliste BK, ashtu siç u thirr nga rruga dhe Enveri, por në rastin e tij nga komunistët jugosllavët. Atëhere kë tradhëtoi M. Frashëri, kur deri atëhere nuk kishte asnjë funksion. Mos tadhëtoi organizatën që përfaqësonte, si ish (nëse) shtetar tradhëtoi interesat e shtetit që përfaqësonte? Pra si do përgjigjej ishpresidenti (një ish komunist dhe ai) kësaj pyetjeje?
   3. Shpesh apologjetët e tezës së tradhëtarëve nxjerrin si argument rastin Pëten. Ashtu e gjykuan francezët heroin e tyre të L.I bot., por gjeneral Pëteni ishte marshall i ushtrisë kombëtare franceze dhe kryetar i qeverisë së Vishisë. Që ai u ngriti flamurin e bardhë gjermanëve, sigurisht që ky akt konsiderohet me të drejtë tradhëti, pavarësisht qëllimit të Pëtenit me shokë, që kishin për të shpëtuar Francën nga shkatërrimi nazist.
   4. Atëhere ku qëndron krahasimi i Mit’hatit me Pëtenin. Pëteni ishte kuisling, po Mit’hati pse ishte i tillë? Cilën qeveri kuislinge drejtoi ai?
   5. Në 1995 Moisiu, edhe pse e gjykoi shumë bindës rivlerësimin e figurës së Mit’hatit, e kundërshtoi atë dhe Berisha u tërhoq! Po i perifrazoj për këtë rast ç’ka thënë Aristoteli: “I mençuri mëson, dinaku kundërshton, budallai hesht!” Ku e gjen veten Moisiu në këtë rast?
   6. A mendon gjenerali se shprehja “extremet puqen” vlen edhe në rastin fashizëm-komunizëm? Nëse ka kundërshtim, sigurisht që si ishkomunist edhe ka, atëhere le të lexojë shkrimin “Këmisha të kuqe nën këmishat e zeza” të studiuesit prof. dr. Aurel Plasari, bot. në gaz. Shekulli, kur k/redaktor ishte zoti A. Thano, sot i Ditës. Aty argumentohet pse dikotomia fashist-komunist nuk ka dhe aq dallim.
   7. Në kontekstin e pyetjes 6, lind pyetja, a luftoi komunizmi fashizmin apo fashizmi komunizmin, sigurisht pa ngatërruar arsyet e forcave ndërluftyese gjatë L.Ii. bot. Siç dihet ajo në thelb nuk ishte luftë ideologjish, por imperialiste, për tregje dhe dominim. Do mbështesim çdo faktor që vret edhe një hun (kështu i quanin anglezët gjermanët), u thoshte Çurçilli deputetëve në parlamentin anglez, kur e akuzonin se po mbështeste në luftë partizanët komunistë. Dhe ç’ndodhi pas saj? Me që fituan komunistët e Titos, dhe ata aleatë të Çërçillit, (djali i këtij këshilltar në shtabin e Titos), pra edhe komunistlt shqiptarë, fitimtarët ua lanë Shqipërinë si shpërblim, bllokut komunist. Mirë apo keqm historia tashmë e ka gjykuar këtë “Koolaboracionistët dhe tradhëtarët” e Shqipërisë, Aleatët e Mëdhenj, që shpesh si të tillë citohen për alibinë e tyre nga komunistët, i strehuan ata në Amerikë, Londër, e gjetkë në vendet demokratike dhe prej andej filluan luftën kundër ‘aleatëve’ të tyre komunistë në luftë. Epo duhej fitorja e tyre dhe jo e shqiptarëve që patën fatin e keq ta njohin “demokracinë popullore”, dmth diktaturën e proletariatit të komunistëve. Si do përgjigjej në kltë rast, gjeneral Moisiu, si i mençur apo si dinak, me që qëlloi nga ana e “fitimtarëve”?
   8. Dhe e fundit pyetje do ishte: Përkundër shumë këndvështrimeve, pse gjenerali është kaq kategorik, duke shprehur se historia e luftës nac-cl. (ha shumë diskutim ky tog fjalësh edhe midis brenda akademikëve dhe historianëve, ku sigurisht Mousiu dhe ne të tjerët nuk mund futemi), është shkruar njëherë dhe ajo nuk mund të vihet më në diskutim?! Ku ka gjëra absolute në këtë botë, kur i tillë lshtë vetëm Zoti. A nuk e di ghenerali se të vërtetat janë relative? Apo se ashtu ua pranon mideja atyre që e shkruan ‘historinë’ (e tyre) sipas motos “fitimtarët nuk gjykohen, ata e shkruajnë dhe atë?! Po ja që gjeneralët nuk janë as akademikë, as historianë, përkundrazi janë për luftë, kur (nëse) ajo të ndodhë. Atje do të duken trimëritë dhe aftësitë e tyre. Sigurisht që gjenerali ynë, për arsye objektive, nuk do të mund ta ketë atë fat ku ndoshta aty mund të shkëlqente (kushedi!)

   Reply to this comment
 2. Komunisti August 16, 01:48

  Ka pasur te drejte enveri qe pastroj nga te tijte,Keta i tregonin enverit genjeshtrat qe ai vete i kishte sajuar si te verteta.Ai i perdori per aq sa ju deshen, por e dinte qe ishin fallco dhe hipokrite prandaj i hoqi qafe

  Reply to this comment
  • Komunisti August 16, 11:25

   korigjim,
   Keta i tregonin enverit per te verteta genjeshtrat qe vete enveri kish sajuar,andaj me te drejte s’kish si i duronte, hipokrite e sharlatane, i hoqi qafe si gicat me radhe,nje e nga nje

   Reply to this comment
 3. Alban Dega August 16, 03:35

  PRRSIDENTI ME I MIRE QE KA PASUR SHQIPERIA DERI SOT….

  Nderim dhe respekt per Alfred Moisiun!

  Reply to this comment
  • Lume e det e perrua thone nga fshati im. August 16, 11:04

   Me i mire se Meta ? Ky qenka akoma me Met se Meta !
   Galloshe Komuniste,24 karat enverist !
   Per te zene purtha…
   Qenit te vjeter nuk i meson dot truke te reja thote nje proverbe (Can’t teach an old dog new tricks)

   Reply to this comment
   • Deko August 16, 22:41

    O zhulca o kelyshat e ballit , pse çfar duhet te ishte ALFRED MOISIU qen kazanesh si ju ballist , ALFRED MOISIU esht atdhetar , nuk esht si ju qent e zgjebosur te ballit , plera tradhti do te thot ti lesh gjermonit ne dor robt e shpis e te rrish te besh sehir si legen.

    Reply to this comment
 4. Nik August 16, 04:39

  Z. Moisiu e dija te moderuar por ai qenka komunsit si Z. Shehu, gazetar.

  Reply to this comment
  • Niku August 16, 11:41

   Nik, ti qe perdor emrin tim, te dija njeri me mend, por na dole pa mend ne koke. Tradhetia nuk ka ngjyre dhe nuk mund të besh politike me ate, ose je patriot dhe e do vendin tend, ose je tradhetar dhe shitesh te armiku.

   Reply to this comment
 5. faro August 16, 05:25

  Nga të paktët politikan ne mbrojtje të SHQIPTARIZMES, madje, e ka treguar veten me vepra, sidomos kur ishte President!
  Shumë prekëse historia e mbresa e të femijes10 vjeçar kur sheh pushtuesin dhe sidomos flamurin e huaj në Shqipëri. Ndërkohë, mbinë menjëherë të rrituri që iu bashkuan pushhtiesit, të cilët në sot, duhet t’i quajmë atdhetar.

  Reply to this comment
 6. Besniku August 16, 06:31

  Moisiu e ka shprehur sh bukur, indinjaten , poshterimin dhe urrejten qe ndjen kur shikon te huajin te te behet zot ne shtepi, kur ul flamurin tend e vendos te tijin.
  Ne stadiume, kur luan Shqiperia, dhe valevit Flamuri I kuq, fluteron nga krenaria, dhe kur duan ta ulin ate , behesh hero per ta .mbrojtur.
  Po ne lufte , cilet jane heronj, ata qe flasin me ze te ulet kunder pushtuesit, apo ata qe perleshen dhemb per dhemb me ta??!!
  Kurre nuk do mendohej se Rama do sillte ca bashibozuke akademiste qe ta vinin ne diskutim kete postulat boteror.
  Moisiu eshte shprehur qarte dhe sakte.
  Eshte hera e pare , bile, qe e permend rolin e Hoxhes si udheheqesi kryesor I kesaj lufte.
  Gabim I i tij dhe i shokeve te tij qe u bashkuan me Berishen ishte sh I madh.
  Ai I shfrytezoi per “te revizionuar” historine dhe njerzit.
  Berisha vertet ne 95 nuk e reabilitoi Frasherin , por na ka vene Zogun ne krye te bulevardit
  Eh kjo “demokraci” , sa borxhe I ka kesaj Shqiperie

  Reply to this comment
  • tirons August 18, 00:42

   Eh mo Niku ngriheshe ne mangjes e shijoje qetesine e rruges tende “Bulevardi deshmoret e Kombit”ndersa sot I thua Zogut(m…t)mirmengjes!Zhgenjim,tradheti,familje e lidhur me LANC,,,,,,,ndjej keqardhej

   Reply to this comment
 7. Astrit August 16, 07:12

  Zoti president, e pohoni SE historia eshte shkence , e shkenca zoti president nuk eshte discipline shkencore ku nje ushtarak mund ta urdheroje ose ma Pak ta udhezoj. Do te ishte Interesant per NE te shkruanit kujtimet tuaja ku si ushtarak I larte I Enver Hoxhes shkuat per eksperenca NE kinen e Maos

  Reply to this comment
 8. met bathorja August 16, 07:43

  rama ka hall pushteti ndaj me nje dore perkedhel fshistet e ishbashkepunetoret e tyre,nga ana tjeter kriminelet eoligarket,me forcene tyre ai merr vota e mban pushtetin e keshtu se rruan fare as per socialistet e as per integrimin.meret me mend kur M.Frasherin se rehalibitoi krimineli Berisha,kush eshte Edi Rama superkrimineli.

  Reply to this comment
 9. Ceni August 16, 08:29

  Lufta, Enveri, Moisiu, Berisha, historianet, konferencat, si bashkekohes kane interesa dhe qendrime te peraferta. Objektiviteti kerkon nje kohe dhe kulture tjeter.

  Reply to this comment
 10. pak arësye August 16, 08:44

  Pse me tere mend e keni se sot po flitet dhe veprohet drejte?! Diku shkruhej se e di qeveria se u mbyt nje grua ne Memaliaj, por ketu shkruhet se e di qeveria se eshte bere lufte nacional çlirimtare kunder nazi-fashizmit dhe bashkepuntoreve te tyre qe ishte balli dhe legaliteti. Qeveria nuk e di as te paren dhe as te dyten. Prandaj qeveria gabon por nuk reagon. Prandaj ne jemi te denuar qe te udhehiqemi nga njerez te poshter e hipokrit se i percakton sistemi çthurjes qe e ndertojme ne emr te demokracise dhe lirise. Ata qe jane ne qeveri nuk e dine fare se eshte bere lufte dikur, por nuk e dine fare se paqja erdhi nga gryka e pushkes dhe jo nga gryke e p… ne parlament qe bejne deputete tan (ish). Dhe ne vazhdojme ti degjojme, bile sikur s’ka ndodhe gje. Nje çudi qe botes do ti vije ndyre me keta njerez politikane.

  Reply to this comment
 11. intelektuali August 16, 10:00

  DALLKAUKUN ENVERIST ALFRED MOISIU E EMEROI SI PRESIDENT SALI BERISHA NE MAREVESHJE TE FSHEHTE ME FATOS NANON

  prandaj:

  C’mund te presesh nga nje llapaqen servil dhe fanatik enverist si dallkauku Alfred Moisiu qe katapultoi ne terrin e nates Fatos Klosin per te shpetuar nga rezili gruan e Kryeministrit pijanec Fatos Nano qe SHIK-u kishte zbuluar se punonte per sherbimet sekrete greke, ku eshte patriotizmi dhe morali i servilit te pacipe Alfred Moisiu qe tregon llogje propagande ne kete forum me partizane dhe gjermane, por nuk i vjen zeri te thote si partizan 10 vjecar i LANC-it te tij jugosllav dhe jugosllav:

  NE CILEN BRIME MIU ISHTE FSHEHUR ENVER HOXHA KUR ITALIA PUSHTOI SHQYPNINE DHE KUR ABAZ KUPI ME PATRIOTET SHQYPTARE LUFTONIN ME ARME NE DORE ME USHTARET E DUCES?

  sepse:

  Arkivat tregojne se ishte duke mjekuar reumatizmen ne nje resort SPA lluksoz ne Itali me kunatin e tij Kryeballist dhe Kryefashist, Bahri Omari, kanembetur dokumenta, fatura per kete he mo servili i Sali Berishes na thuaj ku ishte fshehur Enveri me Nexhmije Fashisten gjate gjithe Luftes, kjo eshte interesante per debatin intelektual dhe jo llogjet me intervistat e gazetarit te Nexhmijes, Xhevdet Shehu qe e paraqit LANC-in e Enverit sikur te ishin partizanet e tij qe munden Hitlerin

  KA KARAGJOZLLEK HISTORIK ME TE MADH SE KY?

  kur:

  Dihet boterisht qe LANC-i i Enverit vrau dhe masakroi Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzitme pabesi te papare qe hedh poshte katerciperisht tezez e nje Lufte Antifashiste qe e renditi vendin tone ne anen e Fituesve,

  nga ana tjeter:

  LANC-i jugoslla i Enverit dhe Titos i nguli thiken ne shpine kosovareve ne Tivar duke ja dorezuar kasapit antifashist Rankovic si “derri ne thes” me argumentat qe kishin bashkepunusr me Hitlerin, qe hedh pokeshtu tezen se LANC-i i Enverit ishte “nacional” dhe po te hedhim syte dhe te shikojme lumenjte me gjak njeriu te pafajshem qe mbushi LANC-i kriminal ne nendin tone si nje Lufte Civile kunder shqypareve dhe mjerimin e izolimin total te Shqypnise nga Bota bie edhe teza e LANC-it “clirimtar” sepse kjo Lufte Civile per pushtet “pushtoi” Shqypnine me MURTAJEN bolshevike qe solli me vete te gjitha te LIGAT e komunizmit stalinist we po perjeton Vatani deri me sot, 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit,

  si:

  NE ASNJE VEND TJETR ISH KOMUNIST TE EVROPES LINDORE

  Reply to this comment
 12. intelektuali August 16, 10:03

  DALLKAUKUN ENVERIST ALFRED MOISIU E EMEROI SI PRESIDENT SALI BERISHA NE MAREVESHJE TE FSHEHTE ME FATOS NANON

  prandaj:

  C’mund te presesh nga nje llapaqen servil dhe fanatik enverist si dallkauku Alfred Moisiu qe katapultoi ne terrin e nates Fatos Klosin per te shpetuar nga rezili gruan e Kryeministrit pijanec Fatos Nano qe SHIK-u kishte zbuluar se punonte per sherbimet sekrete greke, ku eshte patriotizmi dhe morali i servilit te pacipe Alfred Moisiu qe tregon llogje propagande ne kete forum me partizane dhe gjermane, por nuk i vjen zeri te thote si partizan 10 vjecar i LANC-it te tij jugosllav dhe jugosllav:

  NE CILEN BRIME MIU ISHTE FSHEHUR ENVER HOXHA KUR ITALIA PUSHTOI SHQYPNINE DHE KUR ABAZ KUPI ME PATRIOTET SHQYPTARE LUFTONIN ME ARME NE DORE ME USHTARET E DUCES?

  sepse:

  Arkivat tregojne se ishte duke mjekuar reumatizmen ne nje resort SPA lluksoz ne Itali me kunatin e tij Kryeballist dhe Kryefashist, Bahri Omari, kane mbetur dokumenta, fatura per kete he mo servili i Sali Berishes na thuaj ku ishte fshehur Enveri me Nexhmije Fashisten gjate gjithe Luftes, kjo eshte interesante per debatin intelektual dhe jo llogjet me intervistat e gazetarit te Nexhmijes, Xhevdet Shehu qe e paraqit LANC-in e Enverit sikur te ishin partizanet e tij qe munden Hitlerin

  KA KARAGJOZLLEK HISTORIK ME TE MADH SE KY?

  kur:

  Dihet boterisht qe LANC-i i Enverit vrau dhe masakroi Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzitme pabesi te papare qe hedh poshte katerciperisht tezen “antifashiste” te LANC-it komunist internacional si nje Lufte Antifashiste qe e renditi vendin tone ne anen e Fituesve,

  nga ana tjeter:

  LANC-i jugoslla i Enverit dhe Titos i nguli thiken ne shpine kosovareve ne Tivar duke ja dorezuar kasapit antifashist Rankovic si “derri ne thes” me argumentat qe kishin bashkepunusr me Hitlerin, qe hedh pokeshtu tezen se LANC-i i Enverit ishte “nacional” dhe po te hedhim syte dhe te shikojme lumenjte me gjak njeriu te pafajshem qe mbushi LANC-i kriminal ne nendin tone si nje Lufte Civile kunder shqypareve dhe mjerimin e izolimin total te Shqypnise nga Bota bie edhe teza e LANC-it “clirimtar” sepse kjo Lufte Civile per pushtet “pushtoi” Shqypnine me MURTAJEN bolshevike qe solli me vete te gjitha te LIGAT e komunizmit stalinist we po perjeton Vatani deri me sot, 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit,

  si:

  NE ASNJE VEND TJETR ISH KOMUNIST TE EVROPES LINDORE

  Reply to this comment
 13. intelektuali August 16, 10:05

  DALLKAUKUN ENVERIST ALFRED MOISIU E EMEROI SI PRESIDENT SALI BERISHA NE MAREVESHJE TE FSHEHTE ME FATOS NANON

  prandaj:

  C’mund te presesh nga nje llapaqen servil dhe fanatik enverist si dallkauku Alfred Moisiu qe katapultoi ne terrin e nates Fatos Klosin per te shpetuar nga rezili gruan e Kryeministrit pijanec Fatos Nano qe SHIK-u kishte zbuluar se punonte per sherbimet sekrete greke, ku eshte patriotizmi dhe morali i servilit te pacipe Alfred Moisiu qe tregon llogje propagande ne kete forum me partizane dhe gjermane, por nuk i vjen zeri te thote si partizan 10 vjecar i LANC-it te tij kriminal dhe jugosllav:

  NE CILEN BRIME MIU ISHTE FSHEHUR ENVER HOXHA KUR ITALIA PUSHTOI SHQYPNINE DHE KUR ABAZ KUPI ME PATRIOTET SHQYPTARE LUFTONIN ME ARME NE DORE ME USHTARET E DUCES?

  sepse:

  Arkivat tregojne se ishte duke mjekuar reumatizmen ne nje resort SPA lluksoz ne Itali me kunatin e tij Kryeballist dhe Kryefashist, Bahri Omari, kane mbetur dokumenta, fatura per kete he mo servili i Sali Berishes na thuaj ku ishte fshehur Enveri me Nexhmije Fashisten gjate gjithe Luftes, kjo eshte interesante per debatin intelektual dhe jo llogjet me intervistat e gazetarit te Nexhmijes, Xhevdet Shehu qe e paraqit LANC-in e Enverit sikur te ishin partizanet e tij qe munden Hitlerin

  KA KARAGJOZLLEK HISTORIK ME TE MADH SE KY?

  kur:

  Dihet boterisht qe LANC-i i Enverit vrau dhe masakroi Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzitme pabesi te papare qe hedh poshte katerciperisht tezen “antifashiste” te LANC-it komunist internacional si nje Lufte Antifashiste qe e renditi vendin tone ne anen e Fituesve,

  nga ana tjeter:

  LANC-i jugoslla i Enverit dhe Titos i nguli thiken ne shpine kosovareve ne Tivar duke ja dorezuar kasapit antifashist Rankovic si “derri ne thes” me argumentat qe kishin bashkepunusr me Hitlerin, qe hedh pokeshtu tezen se LANC-i i Enverit ishte “nacional” dhe po te hedhim syte dhe te shikojme lumenjte me gjak njeriu te pafajshem qe mbushi LANC-i kriminal ne nendin tone si nje Lufte Civile kunder shqypareve dhe mjerimin e izolimin total te Shqypnise nga Bota bie edhe teza e LANC-it “clirimtar” sepse kjo Lufte Civile per pushtet “pushtoi” Shqypnine me MURTAJEN bolshevike qe solli me vete te gjitha te LIGAT e komunizmit stalinist we po perjeton Vatani deri me sot, 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit,

  si:

  NE ASNJE VEND TJETR ISH KOMUNIST TE EVROPES LINDORE

  Reply to this comment
 14. intelektuali August 16, 10:06

  DALLKAUKUN ENVERIST ALFRED MOISIU E EMEROI SI PRESIDENT SALI BERISHA NE MAREVESHJE TE FSHEHTE ME FATOS NANON

  prandaj:

  C’mund te presesh nga nje llapaqen servil dhe fanatik enverist si dallkauku Alfred Moisiu qe katapultoi ne terrin e nates Fatos Klosin per te shpetuar nga rezili gruan e Kryeministrit pijanec Fatos Nano qe SHIK-u kishte zbuluar se punonte per sherbimet sekrete greke, ku eshte patriotizmi dhe morali i servilit te pacipe Alfred Moisiu qe tregon llogje propagande ne kete forum me partizane dhe gjermane, por nuk i vjen zeri te thote si partizan 10 vjecar i LANC-it te tij kriminal dhe jugosllav:

  NE CILEN BRIME MIU ISHTE FSHEHUR ENVER HOXHA KUR ITALIA PUSHTOI SHQYPNINE DHE KUR ABAZ KUPI ME PATRIOTET SHQYPTARE LUFTONIN ME ARME NE DORE ME USHTARET E DUCES?

  sepse:

  Arkivat tregojne se ishte duke mjekuar reumatizmen ne nje resort SPA lluksoz ne Itali me kunatin e tij Kryeballist dhe Kryefashist, Bahri Omari, kane mbetur dokumenta, fatura per kete he mo servili i Sali Berishes na thuaj ku ishte fshehur Enveri me Nexhmije Fashisten gjate gjithe Luftes, kjo eshte interesante per debatin intelektual dhe jo llogjet me intervistat e gazetarit te Nexhmijes, Xhevdet Shehu qe e paraqit LANC-in e Enverit sikur te ishin partizanet e tij qe munden Hitlerin

  KA KARAGJOZLLEK HISTORIK ME TE MADH SE KY?

  kur:

  Dihet boterisht qe LANC-i i Enverit vrau dhe masakroi Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzitme pabesi te papare qe hedh poshte katerciperisht tezen “antifashiste” te LANC-it komunist internacional si nje Lufte Antifashiste qe e renditi vendin tone ne anen e Fituesve,

  nga ana tjeter:

  LANC-i jugosllav i Enverit dhe Titos i nguli thiken ne shpine kosovareve ne Tivar duke ja dorezuar kasapit antifashist Rankovic si “derri ne thes” me argumentat qe kishin bashkepunusr me Hitlerin, qe hedh pokeshtu tezen se LANC-i i Enverit ishte “nacional” dhe po te hedhim syte dhe te shikojme lumenjte me gjak njeriu te pafajshem qe mbushi LANC-i kriminal ne nendin tone si nje Lufte Civile kunder shqypareve dhe mjerimin e izolimin total te Shqypnise nga Bota bie edhe teza e LANC-it “clirimtar” sepse kjo Lufte Civile per pushtet “pushtoi” Shqypnine me MURTAJEN bolshevike qe solli me vete te gjitha te LIGAT e komunizmit stalinist we po perjeton Vatani deri me sot, 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit,

  si:

  NE ASNJE VEND TJETR ISH KOMUNIST TE EVROPES LINDORE

  Reply to this comment
 15. Vasili August 16, 11:02

  Moisiu eshte nje nga burrat e rralle te mire dhe trim te ketij vendi.
  Ne ndryshim,nga president te allishverishit oriental si bamtopi,apo Mejdan- kinezeria,Moisiu e beri institucionin e presidences,nje keshtjelle demokracie te vertete,ku thyen koken perhere,falangat islamiste-komuniste te kulles se erret.
  Por duhet te them,se personi i tij vuan nga nje naivitet i paster,ne trajtimin e ndonje problemi,qe e cfrytezojne te paftyret.
  Pyetja e natyrshme per Moisiun do te ish:
  Kush po e mbron tani luften e bere kunder okupatorit:
  Jane pikerisht ata kanibale te trupit dhe shpirtit shqiptar,shumica katundare injorant dhe kriminele,qe zevendesuan pushtimin e huaj,me nje roberim akoma dhe me te eger dhe cfaroses,komunizmin izolues te Hoxhes.
  Dhe perseri kjo specie malinje,ka ngritur koken dhe ka dale nga vrimat,duke e brejtur qe ne renje,demokracine rakitike,qe mundohet te lulezoje,qofte dhe ne nje cep te ketij vendi te nemur.

  Reply to this comment
 16. Aleksi August 16, 12:05

  E çfare ishte tentimi me Mithatin perpara ngritjes ne piedestal te tradhetarit, vrasesit, hajdutit dhe dhuruesit te trojeve shqiptare Ahmet Zogut.

  Reply to this comment
 17. Nada August 16, 12:31

  Te pakte i ka burrat ky vend, ku fjala, gjykimi i kthjellet, objektiv ka aq peshe! Sa mire do ish t’i rikthehej edhe nje here asaj karrikeje, ku duhet te qendrojne vetem burra, burra shteti!

  Reply to this comment
 18. USA August 16, 12:42

  Inelektuhal te pjesa pare ke te drejte po zemer spiro ka luftu mos ja hakun alfredi ke te drejte ka qene komsomolasi sovjetik I saliut dhe ramizesw pse perzi enverin se je bo si Pal vata dhe mso abetaren te kam thone o Pardesy bardhi zemres. Ok I’m great king. Corpore sana Mens equilibrata sana est MentaTum. Vamdemecum tibium

  Reply to this comment
 19. bart72 August 16, 13:00

  Ho komunist i qelbur na trego pak kush ta vrau djalin ho lamash Po ti sishe i zoti per djalin tend ho pleher ho i qelbur

  Reply to this comment
 20. mirel August 16, 16:13

  E kam thene me kphe qe Ramuti ka bere krime qe as Berisha nuk do guxonte, sepse kishte gjithmone frike te shkelte kufirin qe i vinte e majta.
  E shkeli ky pis qe e majta e mburr
  Ky kerme tradhetare, me i ndyre nga Berisha.
  VF’LP
  Vdekje tradhetareve!
  Lavdi LANCL

  Reply to this comment
 21. Një fshatar që nuk është i nerum nga një intelektual shqypëtar. August 16, 16:16

  I nerum Intelektual,aleatët englezë,para incidentit të Korfuzit, kishin vënë veton për mospranimin e Shqipërisë në OKB, në janar të 1946, ndërsa në mars përkrahën rivendikimet e Greqisë për jugun e Shqipërisë haptazi po në OKB, dhe ky ish aleat me kohë ishte armik i vëndit tonë kur anijet e tij ju afruan disa qindra metra bregut shqipëtar. Mos vallë erdhën me mesazhe miqsie apo armiqsie, sepse erdhën jo ditën por natën në errësirësi kaçakë? Dhe jo gjatë luftës së dytë botërore, sikurse ke komentuar disa herë, por më 22 tetor të 1946. I nerum Intelektual, nuk ishin anijet shqipëtare pran brigjeve angleze por ishin jo peshkarexha , as anije tregëtare në lundrim paqsor por katër anije luftarake të një shteti që dy herë brënda një viti ishte treguar pa dorashka armik i Shqipërisë. Po të ishe ti do ti kishe pritur me lule dhe pas tyre do të vinte ushtria greke, rivendikimet e të cilëve anglezët sapo i kishin mbrojtur në OKB, por fatmirsisht grekët me pararoj e mbështetjen angleze nuk guxuan.Ti Intelektual e ke gjetur zgjidhjen tënde, shko qaj për englezët e vrar në incidentin e Korfuzit në Kollokoton të Greqisë së së bashku me grekërit e idesë Vorioepirote për të cilën anglezët ranë dëshmor. Dhe a e di ti që Shqipëria dhe Jugosllavia në atë kohë nuk kishin anije për vendosjen e minave dhe minat ishin vënë nga gjermanët dhe ishin të prodhimit gjerman?

  Reply to this comment
  • intelektuali August 16, 19:38

   Ore ti katunar dru me pre gallate do te besh me kete debat serioz qe ka hapur gazeta e nerume DITA? Po cfare gjykimi i beni historise ju fanatiket dru me pre te Enverit qe nuk hani asnje pyke llogjike, pse bythen tuaj komuniste qe ja kishit shitur Titos dhe Stalinit do t’u a puthnin anglezet. Perpara 1946, ne vere te vitit 1943 ne Mukje anglezet derguan dy oficere te larte te sherbimeve sekrete me nje oferte direkte nga Churchilli per bashkimin e trojeve shqyptare ne nje shtet etnik, por me kushtin per ndryshimin e kursit politik te Shqypnise nga Lindja Bolshevike ne drejtimin Perendimor Demokratik, shume nga patriotet e vertete shqyptare e pranuan me gezim kete oferte, madje edhe komunistet si intelektuali me dy diplloma franceze, Ymer Dishnica, por qe u tradhetua nga Enver Hoxha me nje pabesi te papare ndaj Aleateve Antifashiste Perendimore, Enveri njoftoi Bahri Omarin dhe gjermanet derguan ne Tirane nje killer, snaiper profesionist per t’i vrare sapo te fillonte mbledhja, mirpo vrasja e tyre u dekonspirua dhe ishte familja e intelektualit qe i shpetoi oficeret angleze duke i nxjerre ne Mal Te Zi te veshur tebtil si fashatare vendas. Kane mbetur dokumenta autentike per kete tradheti antishqyptare dhe antikombetare te Enverit qe gjithe Luften e kaloi me Nexhmije Fashisten te vila e kunatit te tij Kryefashist dhe Kryeballism, Bahri Omari

   PO PSE BYTHEN E TRADHETARIT DO TE PUTHNIN TY ANGLEZET O MAVRI QYLAXHIU?

   Ate qe humbi Shqypnia ne Mukje e fitoi Greqia pas Luftes kur deboi me hu ne dore komunistet greke te Stalinit, nje pjese e tyre kaluan Gramozin dhe shpetuan koken ne Shqypni,

   PO ANIJET DHE NENDETSET SOVJETIKE QE I FUTE NE PASHALIMAN ME LULE DHE ORKESTER FRYMORE PESHKAREXHA ISHIN?

   Leri llogjet e Enverit me Vorioepirin se nuk i hane me as qente e rruges, kur ne shtetin fqinj ka mbi nje milion shqyptare qe nxjerrin buken e gojes ne Greqi dhe ne radhe presin shume emigrante te tjere gjuhejashte nga Siria, Lindja e Mesme dhe Afrika,

   sepse:

   Ka ardhur koha te prisni bishtin e zhapikut tuaj enverist dhe te ulni koken e kerkoni falje per krimet e LANC-it jugosllav te Enverit dhe per krimet e MURTAJES bolshevike qe solli me vete pas Luftes,

   sepse:

   VETEM KESHTU DEBILAT DHE DALLKAUKET SI SERVILI I SALIUT, ALFRES MOISIU DO TE MBYLLIN SQUPIN DHE NUK DO TE SHKRUAJNE LLOGJE BUDALLI PER LANC-IN KRIMINAL DHE ANTISHQYPTAR TE ENVERIT

   qe:

   Shiti kosovaret te Rankovici i Titos me nje pabesi pederasti te papare deri atehere,

   njashtu:

   Sic shiti te Beogradi dhe Moska Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit,

   njashtu:

   Sic shiti tek fashistet Qemal Stafen dhe vrau me pas te gjithe komunistet idealiste dhe bashkepuntoret e tij gjakatare deri ne fund te jetes se tij.

   dhe:

   Qe ta mbyllim kete mesele te ish Presidentit me dallkauk dhe me servil qe ka pasur Shqypnia, qe i mungon llogjika me elementare historike, ja ku ke ketu me poshte cfare shkruan historia e vertete ne internet:

   VENDIMI I GJYKATES SE HAGES NE THEMEL:

   “Në fazën tjetër të procesit gjyqësor, me vendimin e 19 prillit 1949, gjykata vendosi mbi themelin e çështjes, duke iu përgjigjur dy pyetjeve kryesore që ishin parashtruar nga palët në marrëveshjen e tyre të kompromisit. Për t’i dhënë përgjigje këtyre pyetjeve, paraprakisht ajo duhej të merrte informacion, ndër të tjera, edhe rreth faktit se kush, cili shtet i kishte urdhëruar apo vendosur minat në zonën e Kanalit të Korfuzit. Për këtë qëllim, në bazë të provave dhe ekspertizës së grumbulluar, u analizuan 5 versione të mundshme: se minat mund të ishin vendosur nga Gjermania? apo Shqipëria? apo Britania e Madhe? apo Greqia? ose nga Jugosllavia? Hipoteza për Gjermaninë qe ngrinte pala shqiptare hidhej poshtë menjëherë, pasi hartat e zonave të minuara ujore që kishin në dorë Fuqitë Aleate nuk evidentonin Kanalin e Korfuzit si të tillë; në fillim të vitit 1945 britanikët kishin kontrolluar disa herë këtë zonë; më 15 maj luftanijet britanike kishin kaluar në kanal pa ndeshur në mina; minat e zbuluara kishin shenja grasoje, që do të thotë se ishin vendosur në ujë jo më vonë se 6 muajt e fundit etj. Edhe versioni qe ente fajtore Shqipërinë nuk mund të kishte asnjë mbështetje, pasi nuk kishte asnjë provë mbi praninë e minave gjermane të tipit ”GY” në territorin shqiptar dhe se Shqipëria në këtë kohë nuk dispononte anije as për vendosjen e minave dhe as për heqjen e tyre. Versioni se minat mund të ishin vendosur nga Britania e Madhe binte me argumentin e pamundësisë për ta bërë një gjë të tillë pa u ekspozuar; minat ujore ishin gjermane të tipit ”GY”; si dhe vetë fakti i dëmeve të konsiderueshme në njerëz e materiale që pësoi pala angleze. Po kështu vlerësohej se edhe Greqia duhej përjashtuar nga ky skenar, pasi ajo nuk kishte në atë kohë mina të tipit ”GY”, si dhe mjete detare te specializuara për vendosjen e tyre, nga ana tjeter flota greke ndodhej nën komandën e Britanisë së Madhe etj. Mbetej varianti i fundit, ai i vendosjes së minave nga Jugosllavia Komuniste e Titos, për të cilën kishte, në fakt, mjaft prova të rëndësishme: ishte i vetmi vend në rajon që kishte mina gjermane te tipit ”GY”; jugosllavet kishin mjete të fuqishme detare për transportimin dhe vendosjen e tyre; minat shënoheshin nga jugosllavet me shenjën e kryqit gjerman, swastikane nazizmit dhe të tilla u gjetën edhe minat e spastruara në operacionin e 12-13 nëntorit 1946; dëshmia e ofruar në gjykatë nga leitnanti i flotës jugosllave Karel Kovaçiç, megjithatë, për arsye që mund të vetëkuptohen nga situata e renduar pas Luftes, Gjykata e Hages arriti në konkluzionin se për të, autorët e operacionit për vendosjen e minave në Kanalin e Korfuzit mbeten të panjohur. Mbi këtë bazë, vendimmarrjen e saj e bazon duke përjashtuar fajësinë për vendosjen e minave në këtë zonë. Konkretisht, lidhur me pyetjen e parë, me 11 vota pro dhe 5 kundër, ajo arriti në përfundimin se Shqipëria ishte përgjegjëse për shpërthimin e minave në zonën e Kanalit të Korfuzit më 22 tetor 1946 dhe, për pasojë, edhe për dëmtimet dhe humbjet e jetëve të njerëzve. Sipas saj, bazuar edhe në ekspertizën e marrë për këtë qëllim, vendosja e minave në Kanal ishte bërë rishtazi, pra jo shumë kohë para incidentit të 22 tetorit (minat ishin të grasatuar) dhe se, në bazë të rrethanave faktike, ishte absolutisht e pamundur që autoritetet shqiptare të mos kishin dijeni për vendosjen e këtyre minave. Gjykata theksoi më tej se dijenia e presupozuar nga ana e Qeverisë Shqiptare përmban në vetvete detyrimin e saj për të njoftuar ”për të mirën e lundrimit në përgjithësi, për ekzistencën e minave në ujërat territoriale shqiptare”, duke paralajmëruar kështu edhe”Luftanijet britanike që po afroheshin për rrezikun e menjëhershëm që paraqisnin për ato këto mina”. Meqenëse pala shqiptare nuk e kishte respektuar këtë detyrim, Republika e Shqipërisë deklarohej se ishte përgjegjëse, sipas së drejtës ndërkombëtare. Sipas Gjykatës ”është e njohur përgjithësisht dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare zakonore që në kohë paqeje, shtetet kanë të drejtë t’i dërgojnë edhe anijet e tyre të luftës përmes ngushticave ndërkombëtare që shfrytëzohen për lundrim ndërkombëtar ndërmjet dy pjesëve të detit të hapur, pa qenë nevoja të kërkojnë për këtë qëllim autorizimin paraprak të shtetit bregdetar, me kusht që kalimi të jetë paqësor. Përveç rasteve kur parashikohet shprehimisht në një konventë ndërkombëtare, shteti bregdetet; në kohë paqeje, nuk ka të drejtë ta ndalojë një kalim të tillë përmes këtyre ngushticave”. Gjykata vuri në dukje se Kanali i Korfuzit është një ngushticë e tillë që përdoret për lundrim ndërkombëtar dhe se lundrimi i anijeve britanike më 22 tetor 1946 ishte paqësor. Prandaj, me 14 vota pro dhe 2 kundër, ajo arriti në përfundimin se më 22 tetor 1946 Britania e Madhe nuk kishte shkelur sovranitetin e shtetit shqiptar. Gjykata hodhi poshtë pokeshtu pretendimet britanike se operacioni i ndërmarrë për pastrimin e minave mund të justifikohej me të drejtën e ndërhyrjes apo të vetëndihmës (Self-help). Vendimi i tretë i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, i dhënë më 15 dhjetor të vitit 1949, i kushtohet çështjes së kompensimit të mundshëm për incidentin e 22 tetorit 1946. Ky vlerësim bëhej në bazë të kërkesës së paraqitur nga pala britanike dhe të raportit të paraqitur për këtë qëllim nga ekspertët. Me 12 vota pro e 2 kundër, Gjykata vendosi se shuma e kompensimit që Shqipëria duhej t’i paguante Britanisë së Madhe për incidentin e 22 tetorit 1946 ishte 843 947 paund. Shqipëria nuk mori pjesë në këtë fazë të procesit dhe, për më tepër, deklaroi se nuk do ta paguante shumën e caktuar si kompensim. I drejte apo jo vendimi i Gjykates se Hages edhe sot mund të konstatohet se përgjithësisht vendimi i dhënë prej saj para më shumë se 50 vjetëve ishte i drejtë. Nga ana tjetër, nuk mund të lihet pa u përmendur se dokumentet e zbuluara vitet e fundit provojnë qartësisht konkluzionin e Gjykatës se minat në Kanalin e Korfuzit ”nuk mund të jenë vendosur pa dijeninë e palës shqiptare”. E, në këtë kuadër, pavarësisht kundërshtimeve absurde të palës shqiptare, tashmë është e dokumentuar se minat në zonën e Kanalit të Korfuzit janë vendosur nga pala jugosllave, në bazë të kërkesës që Enver Hoxha i kishte bërë Titos gjatë vizitës në Beograd, në shtator të vitit 1946. Në këtë drejtim, megjithatë, është për t’u theksuar një detaj, fakti që dëshmitari kryesor i procesit, leitnanti jugosllav Karel Kovaçiç, ka qenë i sajuar dhe ka bërë dëshmi të rreme, duke deklamuar e ”përshkruar me hollësi” vendosjen e minave nga anijet jugosllave ”Mlljet” dhe ”Meljinje”, vetëm dy ditë para incidentit të 22 tetorit 1946. Dokumente të shumta arkivore provojnë qartë që anijet jugosllave, në bashkëpunim me komandën shqiptare të ishullit të Sazanit, kanë bërë minimin e Kanalit të Korfuzit më 22 shtator të vitit 1946, pra një muaj para incidentit kryesor. Nga ana tjetër, pa dyshim që vendimi i saj është i detyrueshëm dhe, si i tillë, normalisht duhet të respektohet nga palët në gjykim.”

   KJO ESHTE E VERTETA QE E BEN LANC-IN E ENVERIT SI NJE ORGANIZATE TERRORISTE KOMUNISTE DHE E RENDITI SHQYPNINE NE ANEN E GABUAR TE “MURTJAES” BOLSHEVIKE

   Permbledhje me shkurtime nga: intelektuali

   Reply to this comment
 22. Karaburuni August 16, 16:24

  Shqetsimi i vertet per te festuar 75 vjetorin e Clirimit te Shqiperise nga komunistet eshte ne fakt halli i madh: per te trasheguar pushtetin debileve dhe parazitevete brezit i 4te apo i 5te i ish krereve komuniste kryesore qe ndodhen sot ne majat e pushtetit socialist.

  Shikoni cndodh krimet e bera pas 28 Nentor 1944 lejohet te studjohen (nen presionin e Komunitetit Nderkombtare), ndersa krimet e bera gjat viteve te luftes 1943-1944 nuk i lejon Prokuror Brahua?

  Fashizmi si nje ideologji dhe praktike ultraradikale e majte dhe e djathte, shume e rrezikshme, lindi me 23 mars 1919 ne Rome, me parullen “te vrasim apo te vdesim” ne lufte me gjithe boten per “padrejtesit kundra Italise”, rrezikun bollshevik per Italine dhe ekspansion. Nazizmi ishte nje kopje e Fashizmit. Hitleri zbatoi nje per nje Ducen dhe Metaksai ne Greqi qe adhuruesi me i madh i Duces.

  Fashizmin ne historin e Evropes e ka luftuar, vetem rreth 2 muaj me pas Lufta legjendare e Vlores. Luftetaret pas fitores mbi fashizmin u kthyen me nga nje kesule te badhe ne koke ne shtepit e tyre, per ta vazhduar jeten-punen ku e nderpreu lufta. Asnje nuk kerkoi grada, ofiqe dhe pushtet sic do benin cerek shekulli me vone komunistet.
  Pse nuk festohet 100 vjetori I Luftes se Vlore kundra fashizmit?

  Ne Konferencen e Paqes ne Paris, pas fjales se Enver Hoxhes, Venizellos, kryeminister i Greqise tha: te nderuar antifashist e dini kush eshte Shtefi i Shtabit te ushtrise shqiptare dhe President i Presidiumit te Kuvendit Shqiptar dhe permendi dy emra: I pari kish qene ne batalionet shqiptare nen komanden fshiste qe hyri ne token greke dhe u thyen keq nga greket, dhe sqene ne gjendje te mbronin dhe kufijt e Shqiperise dhe tjetri ish federal fashist.
  Te dy keta u hoqen nga detyra njeri u caktua te udhehiqte Shoqaten e Gjahtareve tjetri vrau vehten.

  Nuk ka asnje ngjshmeri midis Marshallit francez Le Pen dhe Mithat Frasherit”. Ky nuk ka nenshkruar pushtimin e Shqiperise nga Italia dhe ka qene kundershtare i saj. Gabimi i tij ishte se nuk donte dhe shmangu nje lufte vllavrasese. Mbas lufte shkoi ne Mbreterine e Bshkuar dhe ka folur edhe ne BBC dhe me pas ne SHBA kur supozohet se eshte vrare nga agjente te Kim Filbit. Pa dyshim kishte dhe ai gabime.
  Por cndodhi me krijimin e Partise Komuniste Shqiptare, luften e perbashket shqiptare-jugosllave qe carmatosi nacionalistet e Kosoves dhe Dibres se Madhe…..deri kur Enveri I shkruante Titos presim me padurim bashkimin me Jugosllavine…… me fashisten Nexhmije….
  Per hi rte se vertetes si u priten partizanet komunist ne Burrel, Mirdite, Diber, Kukes, Kosove …… e gjetke e gjetke ne juge te Shqiperise me perplasje me arme te detyruar
  Sa per rezistencen franceze po ju sjellim ne kujtese filmin Alo- Alo ku francezet flirtonin pa pushim me gjermanet. Shikoni dhe sot marredhenjet franko-gjermane te shkelqyera.
  Nje general I Sherbimit Intelegjent Anglez qe shkoi gjta luftes per te rrembyer Romelin, qe pritej te vinte ne Paris, I thote shoqerueses se tij, e din ti sa eshte rezistenca franceze? 2000 vete. Vetem 17 frnceze erdhen me De Golin qe u fut ne Parisin e cliruar.
  Hyrja ne Lufte e SHBA nderroi gjithcka, si dhe Beteja e Staingradit..

  Lufta mbaroi dhe Linkolni pas luftes civile ne SHBA kish dhene nje mesazh te madh; tashti duhet te kujdesemi per te veat e te dy paleve, per femijet, per shtepit e djegura te te gjitheve..
  C ndodhi ne Shqiperi? Lufta e Klasave sovjetike, vrasje, internime 3-4 brezash, bunkerizim (Ku shoku ne fjale ka merita te jashtzakonshme per 750 000 bunkerat), kolektivizmi me force, rrenimi I pasurive minerale, pyjore, mjedisore, kampet e perqendrimit te Spacit, Qafe Barit, Bulqize….tepelene Kampe pune… Savra…dhe sot ka rreth 10000 te vrare eshtrat e te cileve nuk jane gjetur dhe Keshilli I Evropes kerkon te gjenden… Cfare do festosh, kur mbi 1.5 miljon shqiptare kane braktisur vendin dhe te tjeret sdine cte bejne te ikin nje ore e me pare… per keto u duhet 75 vjetori?! Shume e turpshme I ngjan nje plani antishqiptar 3Dimensional.

  E vetmja qe nuk eshte bere, dhe duhej bere pas vetpermbysjes se Komunizmit eshte Bashkimi Kombetare dhe Vellazerimi pa kushte.

  Reply to this comment
  • Bureto August 16, 17:30

   Bravo @ Karaburun! ‘U plake e dorë nuk hoqe’, kështu i thonë kur vazhdon zanatin, kurvës plakë.

   Reply to this comment
 23. ETHEM LALAJ August 16, 16:39

  ALFRED MOISIU ESHTE PRESIDENTI ME I MIRE NE 29 VITE TE SHKERDHATOKRACISE TE ISTALUARE KEQAS NE KTE VENDT NGA SALI RAM BERISHA.DHE DRURI I SHTEMER NUK NDREQET KOLLAJ PA U VENE ZJARR.DHE ZJARRI POPULL DUHET TE NDIZET SA NUK ESHTE VON.
  -DIKUR Z.MOISIU E KA VLERESUARE KM RAMA SI ME TE MIRIN NE 25 VITE.PO ASHTU EDHE REXHEP QOSE E KA VLERESUAR RAMEN SI KM ME TE MIRE NE VITET E TRANZICIONIT.
  -POR ME TE DREJTE Z.MOISIU KRITIKON RAMEN PER REABILITIMIN E M.FRASHERIT.GJITHASHTU RAMA NUK PO MBAN QENDRIM TE DREJTE NDAJ INSTITUTIT TE AGRON TUFES I CILI PO NEPERKEMBE LNÇL DHE HEROJT E SAJ.AGRON TUFA DUHEJ SHKARKUARE MENJEHERE.
  -MOS-SHKARKIMI I A.TUFES DO TE THOT SE REABILITIMI I MITATIT ESHTE BERE ME KOSHIENCE TE CILIN RAMA E KA PRANUARE EDHE VETE.
  -PO KESHTU RAMA DUHET TA HIQTE BUSTIN E A.ZOGUT NGA BULEVARDI KRYESOR I TIRANES I VENDOSUR ATY NGA SALIVIÇIDOLI.KTO GABIME TE RAMES JANE TE PA-PRANUESHME POR JO KRIMINALE SIÇ I CILESOJNE DISA SALIST MEDIOKER ME SYNIME POLITIKE.. INATÇOR.
  -Z.MOISIU SI NJESH NE SHQIPERI DUHET TE NA THOT NJE QENDRIM ME TE DREJT PER ENVER HOXHEN SI KOMANDANT E KOMISAR I LNÇL DHE VEPRIMTARISE SE TIJ PAS ÇLIRIMIT SI DIKTATOR. PSH:A DUHET TE NDAHET AI NE DY PJESE APO TE HIDHET NE KOSHIN E PLEHRAVE TE HISTORISE..!?
  -A DUHET ERRESUAR LNÇL MEQENSE E UDHEHOQI E.HOXHA..!?
  -MIDIS ZOGUT DHE ENVERIT KU QENDRON DALLIMI E Ç’QENDRIM DUHET TE MBAHET NDAJ TYRE..!? OSE NJERI OSE TJETRI OSE TE DY NE KOSHIN E PLEHRAVE OSE SEJCILI NE MUZEUN E LNÇL PER PESET QE U TAKOJNE.
  -PO DITA E ÇLIRIMIT 29 NENTORI A DUHET TE NJIHET E SI DUHET TE NJIHET..!?
  -Z.MOISIU:NE KTE MISH- MASH “DEMOKRATIK”DUHET TE VIHEN PIKAT MBI “I ” PER SHUME GJERA.PRA,DUHET NJE BURRE-SHTETI SI JU QE TU VERI KUFIRIN TE THANA GJITHE HORRAVE TE POLITIKES PERÇA E SUNDO NE 30 VITE QE NUK KANE PUNUAR PER VENDIN POR PER VETEN E TYRE.
  -DHE JU DUHET TE SHKRUANI I PARI SE KUSH KA BERE SHUME VJEDHJE E KRIME NE SHQIPERI TE SHKOI NE BURG.DHE TE CAKTONI RADHEN E FUTJES NE BURG DUKE I PARAPRIRE SPAK-UT QE PO KRIJOHET.NDRYSHE DO NGELEMI NE FUSHEN E SHPIFJES EDHE 30 VJERE TE TJERA.
  -DUHET TE SHKRUHET E FLITET TROÇ DHE JO ME HILE PRR TJA LENE TOPIN NJERI-TJETRIT.
  -POPULLI E DI MIRE SE KUSH JANE DEMTUESIT E NDERTUESIT E VENDIT NE KTO VITE.NDAJ VOTOJNE EDI RAMEN NE SHUME,PASI AI ESHTE ME I MIRI NDER TE KQIJT NE 30 VITE.
  -RESPEKTE Z.MOISIUT,RESPEKTE D I T E S..!
  Nna ish ushtaraku msdhor mallakastriot -jo anonim

  Reply to this comment
 24. Limani August 16, 17:47

  Mbretëria shqipëtare , komunizmi shqipetar dhe sot , demokracia shqipëtare kanë një bazament të perbashket – injorancën !
  Ky është një bazament shumë i fortë . Edhe mëndjet tona më të ndritura kanë thyer qafën, në përpjekjet e tyre fisnike për t’a thyer bazamentin e injorancës . Të tillë idealistë pati feudalizmi , socializmi e demokracia , dhe të gjithë dështuan , jo se s’ishin të zotë , por, se ne jemi shumë injorantë , shumë ambiciozë , shumë egoistë .
  Pas 500 vjetësh bëmë një luftë të madhe , të bashkuar si asnjëherë , që na e njohu bota, por , jo – edhe atë ne e nxijmë !
  90% e komenteve këtu janë fashizëm i pastër , nuk futem në polemikë me asnjërin, është koha e tyre , kanë me vete edhe perversin Kryeministër .
  Fundi daltë për hajër !

  Reply to this comment
 25. kush e ktheu enverin ne legjende ? August 16, 19:25

  Dihet cfare ka ndodhur keto 25 vjet dhe nuk eshte nevoja te zgjatemi thjesht po jetojme nje kohe kolere ndoshta me “dark age” ne historine shqipatre pas pamvaresise.
  Pikerisht per te mbuluar kete veprimtari kriminale ne shqiperi akoma vazhdohet me bombardimin psikollogjik duke anatemuar enver hoxhen si vampiroide qofte nga faktori I brendshem qofte jashte.
  Le te analizojme Enver Hoxhen (EHO) shkurtimisht dhe te gjejme kush eshte fajtori I vertete:
  *
  Pas krijimit te boshtit antifashist ne 1941 nga USA-GB-USSR pervec perballjes frontale u vendos qe ne vendet e pushtuara te krijohej rezitence e armatosur ku per Shqiperine dhe Ballakanin en pergjithesi u la ne drejtim kryesor linja MOSKE-BEOGRAD-TIRANE ku shqiperia konceptohej si nnje territory nen ombrellon e Titos.(ne kete kohe enveri nuk e pirthte kush pra nuk kishte faj)
  **
  Anglo Amerikanet sic thuhet qarte ne dokumentet e sotme perkrahen pa rezerva partizanet shqiptare (dhe pksh) per aresye se sa me shume gjermane te “gozhdoheshin ne Shqiperi dhe Ballakan aq me pak amerikane do vriteshin ne france dhe itali..pra ne nje fare menyre angloamerikanet e prune EHO-n ne pushtet (edhe ketu nuk ka faj enveri)
  ***
  Ne vitet 1943-1944-1945 gjithmone sipas dokumeteve thuhet sakte se CURCILLI ME RUZVELTIN sipas ndarjes se re boterore perseri Shqiperine e lane ne dore te TITOS dhe ky I fundit ishte nen ndikimin sovjetik( pra edhe ketu nuk eshte faji I enverit por curcillit dhe ruzveltit qe na shiten si placke tregu te Stalini qe I bente ligjin atyre)
  ****
  Ne vend te ishin te duruar dhe te “zgjuar” dipllomatet anglo-amerikane bene “sherr” me Enverin per kthimin e mbretit Zog dhe per pranine e tyre ushtarake.Pra perse duhet te fajesojme akoma enverin kur vete anglo-ameriaknet po prishnin marreveshjen qe kishin bere me Stalinin.Enver Hoxha veproi drejt se nuk ishte prostitute e “pandershem “ dhe te martohej me dy burra ne te njejten kohe.(edhe ketu nuk ka faj enveri)
  *****
  Perseri sipas dokumenteve sidomos pas 1948 pati nje agersion shumedimensional deri dhe plane per pushtim te shqiperise nga greqia,jugosllavia me zogiste dhe ish fashiste dhe te menaxhuar me mjete dhe fonde nga amerika dhe anglia…Sinqerisht te na kishin pushtuar do ishim te lumtur dhe do ti falenderonim,por meqe deshtuan perse nuk kerkohet falje sot nga anglo-amerikanet per vuajtjet e shqiptareve se udheheqja e EHO-s bente palle..biles dhe nje pjese te fondeve te te perndjekurve politike duhet ti paguajne anglo-amerikane dhe jo brezat qe akoma nuk kane lindur te paguajne borxhet e te perndjekurve politike.( Perseri enveri nuk ka faj..kush sulmoi..pse deshtuan)
  ******
  Eshte non sens nga shume analiste,dipllomate dhe zyrtare perendimore qe fajsojne EHO-n si dikatator…jo te nderuar zoterinj eshte faji juaj qe e late Enveri ne kembet e Titos dhe me vone te Stalinit dhe ai vecse hodhi vallen sipas muzikes tyre ( eshe ketu enverin mund ta quajme dikatator por jo fajtor..kush e la te kopeja dikatatoreve?)
  *******
  Edhe pas prishjes me Ruset ku EHO-a beri nja akt madhor ne 1961 ne bazen e vlores qe deboi flloten ruse dhe me vone doli nga traktati varshaves dhe denoi fuqishem agresionin ne ceki..perse anglo-amerikanet nuk u bene te gjalle per nje veprim ne favor te NATOS..pse e lane komentshkruesin te ahje bar dhe jo vetem qe nuk dhane asnj e lloj ndihme thelluan me shume embargo(edhe ketu nuk e fajesoj enverin)
  ********
  Pas lidhjes me Kinen ne 1964-1974 pati nje zhvillim te fuqishem ne vend nga ndihmat e medha kineze dhe kjo periudhe ishte kulmi I zhvillimit dhe nje fare hapje ndaj botes por cfare ndodhi ? Kush e mban mend vete personalisht EHO drejtoi nje fushate kunder konservatorizmit,riteve mesjetare dhe perkrahu liberalizimin dhe frymen e se rese dhe novatore (kujtoni fajlimine Matit ne 1972 dhe biseda me Agim Meron) ku thote shprehimisht qe brezi I luftes duhet te largohet dhe ti lere vendin nje plejade te re kuadrosh te shkolluar me universitete dhe jo me me veteranete luftes.Kështu ka pasur dy fjalime të rëndësishme të Enver Hoxhës, që përmenden pak, por që në një farë mënyrë përcaktuan atë që quhet “periudha e liberalizmit”, pavarësisht se njerëzit pastaj i ngatërrojnë gjërat. Ka qenë i famshmi fjalimi i Matit i Enver Hoxhës dhe e dyta biseda me Agim Meron, që ishte në atë kohë rektori i universitetit. Në fjalimin e Matit Enver Hoxha hodhi idenë se shokët e udhëheqjes që kanë bërë luftën, kanë vlerat e tyre, por tani duhet t’ua hapin rrugën kuadrove të reja. Pra ishte ideja e një hapje dhe një rinovimi të kuadrove të reja. Ndërsa me Agim Meron, midis të tjerash Enver Hoxha tha se sa të na e dëgjojë muzikën rinia në radiot e huaja, më mirë ta japim ne vetë. Ishte një ide për frymëmarrje të rinisë. …mirpo cfare ndodhi???????
  *********
  Shqiptaret qe posa dolen nga nje mjerim 500 vjecar nen pushtimin turk,me vone nen nje shtet anadollak me Zogun dhe pastaj pushtimi fashist e gjeti shqiperine ne 1944 pa asnje kokerr leku,te uritur,te shkaterruar nga lufta dhe mbi 80 perqind e zonave rurale dhe malore ne gjendje mesjetare..E thene ndryshe qe ky popull mund te emancipohej duhej te pakten 100 vjet..pra nga 1944 deri ne 2044 mund te civilozohej..pra kemi pune akoma per c’kafsherimine talebaneve Sali-baneve.
  Pikerisht ketu gaboi Enver Hoxha qe nxorri direkt nga mesjeta ne qytete berishistet barbare qe sot kane pushtuar ate vend.
  Cfare ndodhi ne fakt 1970-1972 ? Pak vemendje ju lutem..
  Ndersa Enver Hoxha po pregatitej te largohej nga skena politike dhe t’ja linte vendin brezit me te ri,duke shfrytezuar hapjen e tij ndaj cultures perendimore ,novatorizmit dhe te rese…ai popull,ata qeveritare te atehershem ,edhe shume familje te bllokut u HAPPEN BYTHESH..
  Filloi nje degjenerim I frikshem me teper nga shtresa injorante,nga te pakenaqurat nga sistemi si dhe nga agjenturat e huaja..Kjo u pasua deri ne tallje me Luften NCL dhete Enver Hoxhes vete bile dhe ne instanc a te larta…Pra filloi te behej nje permbysje sistemi ne menyre “gazmore” me muzike dhe TV…Ne ato vite koinciduan dhe tre ngjarje shokuese 1-vizita e Niksonit ne Kine..2-Lidhja e Titos me Kines dhe e treta ishte semundja e teper e rend e Enver Hoxhes.
  Pas nje rikuperimi te pjesshem Enveri u rikthye ne drejtim dhe filloi te hakmerrej me ato qe nuk e kuptuan liberalizimin e tij deri dhe permbysjen e tij prandaj mori dhe ato masa dragoniane se e pa qe ai popull ajo udheheqje e asaj kohe nuk ishin gati per “emancipim”.
  Kushdo mund te lexoje shenimet e autentike te Haxhi Kroit sekretarit personal te Enver Hoxhes dhe mund te kuptoje qe Enver HOXHA punoi dhe drejtoi normalisht nga 1944-1974 pra 30 vjet dhe pas kesaj ai duhej te mbrohej I semure rende nga ata qe donin ti merrnin “fronin” nga jashte dhe nga brenda.
  *************
  Cfare ndodhi ne 1991-1997 do te ndodhte dhe ne Shqiperi ne vitet 1973-1974.Ai vend sot eshte I djegur I shkaterruar moralisht ekonomikisht,ushatarakisht,financjarisht,moralisht dhe psiqikisht.
  Pikerisht dhe kjo egersi kanibaleske ndaj figures Enver Hoxhes eshte ne fakt monumenti me I mire qe po I bejne Enver Hoxhes qofte ish armiqte etij ambasadore te tipit Rajerson-Arvizu,qofte sumelepirisit e tij si Berisha,qofte Kaubojsa te peshtirosur si Edi Rama,qofte te perndjekurit (te permjerrurit ) politike qe sa ishte gjalle I rruajten topet dhe nuk po e mundin as te vdekur.
  Eshte e cuditeshme qe ne nje kohe qe Amerika zyrtare mban maredheie te shkelqyera me Kinen Komunuste te Maos dhe po vendos mardhenie dipllomatike me 3K (Kuben Komuniste te Kastrove),ne shqiperi doli ambasdor I Arvizu ( lexues fermanesh) dhe I thote qe Enver Hoxha ishte monster.
  Lind pyetja ? Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje ish burre shteti qe udhehoqe nje vend per 40 vjet dhe te sulmuar eger dhe me embargo nga vendi I tij ? Pse nuk na cliroi Amerika nga “monster enver ?
  Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje popull te te tere,te vararet e 21 janarit dhe jetimet e tyre duek I then nje krimineli si berisha kur akoma nuk ishte thare gjaku I derdhur ne boulevard..Pse ndodhin keto veprime dipllomatesh te pa paranueshme qe nuk ndodhin as ne vendet koloniale..?
  I vetmi spjegim eshte te fatkeqesia me madhe kombetare ne Shqiperi pas 1992.
  Kombi shqiptar ka diasporen me anti-adhetare per te gjitha kohrat dhe per te gjithat vendet e botes ne Amerike.
  Dihet qe admistrata amerikane ne mardheniet me nje vend te caktuar ka vendimtare dhe rolin e diasporas se atij vendi.Kush jane diasporistet tane ?
  Ata jane disa elezbiberiste,franshkreliste,ca vatrane ish spiune,ish te mergates qyqeve te komitetit te maleve dhe ish spiune te grekut dhe serbit..qe kurre nuk u moren per nje Pajtim Kombetar ose per te ndihmuar ne investime amerikane ne Shqiperi..por merita e tyre e vetme ka qene kanibalizmi I teprur me figuren e Enver Hoxhes,ka qene nje lufte idiote kunder komunizmit ne shqiperi (qe vetem I tille nuk ishte).Keta te semure makartiste prune dhe djallin berishe ne pushtet ne 1992 dhe po e mbrojne dhe cot me te gjitha menyrat…ne nje kohe qe vete amerika zyratare nuk merret me me me luften idiote elezbiberiste kunder fuckomunizmit dhe enverizmit qe I perket shekullit kaluar..
  Pikerisht mbrojtja qe po behet Satrapit kriminel Berishe nga keto segmente nenje kohe qe ai e ka shperfyteruar plotesisht ate vend si shtet dhe si komb dhe vazhdon te kete fuqi dhe imunitet te plote nga keto elezbiberiste-makartiste eshte lapidary me I amdh qe po I ngrene Enver Hoxhes jo ne beton apo Bronx por ne kujtesen dhe ndergjegjen kombetare..
  Pra I bejme thirrje ketyre segmenteve antishqiptare kudo qe jane :
  Ju lutem mos I ringrini monumentin Enver Hoxhes duke mbrojtur me cdo cmim nje nga felliqsirat me te ndyra qe ka nxjerre shoqeria njerzore per te gjitha kohrat..
  SHTRIGU I LUGUT TE ZI TE TROPOJES ME NDER ME THANE SALI QENEFI.

  Reply to this comment
 26. MH August 16, 20:49

  I nderuari,Z.Moisiu !

  Jo vetem riabilitimin qe e bani Rama.Po Rama Kishte fale detin edhe ma me perkushtim sic e fali Berisha.Ndrrimi i kushtetuites ishte ne interresin individual ndermjet dy protagonistet tradhetar te shtetit dhe te popullit Berisha dhe Rama per t’iu perulur kush ma pare Grekut..

  Reply to this comment
 27. Limani August 16, 20:56

  Karaburuni, gadishulli që fillon nga Çipi i Gjuhës e deri në Llogora , është një kullotë shumë e mirë për dhitë .
  Bën atë punë që di të bësh mirë , Karaburun , ruaj dhitë dhe lexo nga pak ; lexo pak e mendo shumë që të mos bëhesh qesharak kur del në mexhlis , politika është shumë xanxare , të duket sikur e ke kuptuar thellë e të lë me gisht në gojë
  Kështu xhani i vëllait !

  Reply to this comment
 28. Deko August 16, 22:43

  O zhulca o kelyshat e ballit , pse çfar duhet te ishte ALFRED MOISIU qen kazanesh si ju ballist , ALFRED MOISIU esht atdhetar , nuk esht si ju qent e zgjebosur te ballit , plera tradhti do te thot ti lesh gjermonit ne dor robt e shpis e te rrish te besh sehir si legen.

  Reply to this comment
 29. Pellazgian August 17, 02:21

  To more idhi I saliut more bithcpuar majmun . Kur moisite loznin thiatro neper bote fisi jot majmun dhe I saliut jetonit NE maje te pemes apo neper guva me gjethe te bitha.
  Po ik tani dhe futi nje pjat me fasule ose nje pace plenci more idiot.
  Te pakten me moisite mos u kruaj more barbon

  Reply to this comment
 30. Optimisti August 17, 10:41

  I nerum intelektual, lufta e dytë botërore kishte mbaruar dhe më thuaj ti, pa citime nga interneti, çfarë donin dy kryqëzorë e dy kaçatorpediniere në ujrat teritoriale të Shqipëris, katër muaj pasi Britania kishte përkrahur hapatazi në OKB jo rrëzimin e rregjimit komunist në Tiranë, por marjen nga Greqia e jugut të Shqipërisë me idenë e Vorioepirit? Si mund të jetë lundrim paqësor afrimi natën disa qindra metra larg bregut shqipëtar, edhe peshkarexha të ishin do të ndaloheshin për peshkim të paligjshëm. Leri gjykatsit anglezë dhe amerikanë të Hagës me dëngla për lundrime paqësore të anijeve luftarake të një vendi që kërkon në OKB që Shqipëria të dorzoj një pjesë të teritorit Greqisë. Thuaj mendimin tënd me mëndje të kthjelltë jo të turbulluar nga urrejtja patetike për komunistët. Edhe ti do të vrisje në kohën e luftës së dytë botërore,gjë që e shpjegon qartë në një koment tëndin, si Xhaferr Deva, pse? Sipas teje , sepse komunisti Stalin kishte vrar 30 miljon rusë në epokën e gulagëve. I nerum XhaferrDevë Intelektuali mos justifiko krimet e xhelatëve të luftës në Shqipëri me lidhjen jo llogjike me vrasjet në stepat e Rusisë, kthjello mëndjen e errësuar nga urrejtja patetike ndaj komunizmit. Njëkohësisht shifrën 30 miljon do ta kesh mar gabim, duhet, që krimi Stalinist të jetë bindës për budallenjtë, të shkruhet 300 miljon rus të vrar para luftës së dytë botërore. Dhe e fundit socializmi te ne nuk ishte socializëm por një shfrytzim barbar i kastës burokrarike të diktaturës të fshatarsisë në kampet e punës të quajtur kooperativa. Grand finalja e këtij shfrytzimi qe periudha e tufëzimit ku fshatarët filluan të vdisnin për një copë bukë, për një pikë bylmet. Dhe këtu jemi me të njëjtin mendim. Jo, komunistët që anatemon ti nuk ishin komunistë, ishin thjeshtë ata që përpunuan që në socializëm mendësinë që të qeverisësh do të thot të vjedhësh të bësh biznes do të thot përsëri të vjedhësh, të vjedhësh,vetëm të vjedhësh, cilët, popullin dhe vendin tënd. Kjo është mëndësia e udhëheqsit historik të PD, komunistit të konvertuar në hajdut demokrat Sali Berisha, kjo është mendësia e mender liderit historik të PS , komunistit të konvertuar në hajdut socialist Fatos Nano. Kjo është mendësia e politikanëve të sotëm e kultivuar në pseudosocializmin shqipëtar dhe që me emrat mashtrues të majtë dhe të djathtë po grryen deri në shkërrmoqje çdo institucion shtetëror sikurse po ndodh aktualish. Jo kriza jonë nuk është politike por morale, është kriza e mëndësisë që të qeverisësh dhe të bësh biznes do të thotë thjesht të vjedhësh. Po nuk u kurua kjo sëmundje morale në radhët tona në mënyrë të veçantë te politikanët tanë që janë banda hajdutësh vërtetë profesionist të mirë organizuar në partitë PD, PS dhe LSI, kombi shqipëtar do të mar rrugët e botës dhe do të realizohen idetë e shovinistëve serb pa tanket e MIllosheviçit dhe të Megalidhes greke pa bandat e Zervës. I nderuar Intelektual armiku ynë, i popullit tonë nuk janë as komunistët e LANÇL, as kolaboracionistët e nazistëve për të cilët po bëjmë sherr por janë PD,LSI dhe PS të drejtuar nga armiqtë më të mëdhenjë të kombit tonë, Sali Berisha , Fatos Nano,Ilir Meta dhe më i rrezikshmi aktualisht, Edi Rama. Edhe pushtuesit më mizorë nuk kanë arritur të bëjnë këtë që kanë bër këta, shkatrruan në mënyrë totale objektet industriale dhe bujqësore në vënd duke i kthyer në gërmadha, më thuaj a ka ndodhur kjo në ndonjë luftë, shkatrruan në mënyrë totale ushtrinë pa luftë gjë që s’ka ndodhur asnjëherë në historinë botërore, shpërngulën dhe po shpërngulin nga trrojet e veta deri në shpërbërje një popull të tërë gjë që asnë pushtues armik nuk e ka bër ndonjë herë me këto permasa. I nderuar Intelektual, këta janë armiqtë e kombit dhe nuk tuten as pak për gjëmën që po bëjnë. Ata duhen ndalur dhe këtë nuk mund ta bëjnë as të majtët as të djathtët, këta janë konvertuar në armiqë të kombit, duhet që shqipëtarët e ndershëm jo vetëm pa dallim feje e krahine por edhe pa dallimin idjot mender komunist dhe mender antikomunist të bashkohen në një parti të shqipëtarve për Shqipërinë dhe shqipëtarët. Të mos presim nga perëndimorët dhe lindorët atë që mund dhe patjetër duhet ta bëjmë vetë, duke treguar që jemi një komb i qytetruar shtet formues që nuk pranojmë të qeverisemi nga plehrat primitive të tipit Sali Berisha, Fatos Nano, Ilr Meta ,Edi Rama dhe bandat e hajdutëve partiak që i ndjekin.

  Reply to this comment
 31. Plaku Xhuxhumaku August 17, 15:31

  Ky eshte bere me kohe per ne muzeun e fosileve, ju akoma i merrni mend. Keti i jane rrit floket mbrapsht e i ka zene truri lesh.

  Reply to this comment
 32. Optimisti August 17, 16:32

  Plaku Xhuxhumaku, me siguri je ndonjë hajdut i bandës ose të PS, ose të LSI, ose të PD, sepse e ke kokën pa tru përderi sa nuk sjell qoftë edhe një argument të paktën prej budallaj për të hedhur posht mendimet e mija që ti nuk i pëlqen. Një plak, aq më tepër xhuxh, mund të jet i denjë për muzeun e fosileve, por ti do të jesh ndonjë hedhurinë mendore që ndot edhe një landfill plehrash me mbetje njerzore. Pranija jote është ndotje për këtë hapsirë argumentesh qoftë edhe të gabuara por bartës të shqetsimit mbar popullor për hatan që po i bëjnë armiqtë më të rrezikshëm që ka patur ndonjëherë kombi ynë, Sali Berisha , Fatos Nano, Ilir Meta dhe më i rrezikshmi Alibaba me poture i Ripjelljes së PS bashkë me hajdutët si puna jote që i vijnë pas.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku August 17, 20:37

   Or koqe, e kush tha qe une u mora me mendimet e tua??? Ate komentin tend nje kilometer asqe mora mundimin ta lexoj dhe po te them qe une nuk jam as hajdut, as edhe militant i ndonje partie politike, prandaj dashamiresisht thjesht po te them ik e pirdhu e mos na caj menderen. Une thjesht them qe problemet e Shqiperise nuk mund te zgjidhen as duke u mare mend atyre qe e kane ngrene kulloten, si puna e ketij geriatrikut, as me komente kilometrike e te kota si keto pordhet e tua, neper gazeta. A more vesh or lesh?

   Reply to this comment
 33. Optimisti August 18, 07:48

  Plaku Xhuxhumaku, më fal për keqkuptimin dhe për ofezën. Je i nderuar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim