Berisha ankohet te Cannon: Rama do të shkarkojë Xhukën

January 13, 2014 16:58

Berisha ankohet te Cannon: Rama do të shkarkojë Xhukën

Ish-kryeministri Berisha ka pritur sot në një takim ambasadorin britanik në Tiranë, Nicholas Cannon, të cilit i është ankuar për kryeministrin Rama. Berisha tha se Rama po shkel Kushtetutën e vendit.

“Gjatë këtyre muajve, ai ka dhunuar me vendime të qeverisë, nenet e Kushtetutës që garantojnë pronën, banesën dhe simbolet; ka dhunuar ligjin për statusin e nëpunësit civil; ligjin e pushtetit vendor dhe atë të urbanistikës; ligjin e Policisë së Shtetit; ligjin e statistikave të vendit; atë të Komisionit të Prokurimeve Publike; ligjin e Agjensisë së Pastrimit të Parave; ligjin e Inspektoratit të Ndërtimit; ligjin për bordin e mediave dhe audiovizionit (AMA) etj”, tha Berisha.

Ish-kryeministri ka akuzuar Ramën për shkelje të standardeve evropiane dhe emërime të pamerituara në postet kyçe të administratës.

Ai tha se Rama ka vendosur në krye të Policisë së Shtetit një komisioner të Partisë Socialiste, në krye të Agjencisë së Pastrimit të Parave ka vendosur kryefinancierin e PS, në krye të Institutit të Statistikave anëtarë dhe drejtues të strukturave të PS dhe G-99, ndërsa në krye të Komisionit të Prokurimit Publik ka vendosur një nga personat më të politizuar të vendit.

Berisha u ndal edhe te çështja e kreut të ILDKP-së, Zana Xhuka, të cilën sipas tij krerët e maxhorancës “duan ta shkarkojnë për të fshehur lirisht pasuritë e tyre”.

“Sulmi kundër institucioneve kushtetuese dhe institucioneve të pavarura të vendit, është axhenda kryesore e qeverisë. Kështu, për të fshehur pasuritë e tyre, qeveria Rama-Meta do me çdo kusht të shkarkojë kryetaren e ILDKP. Sot, në gjykatat e vendit, përfshi edhe atë Kushtuese, ka gjykatës të kërcënuar me jetë nga segmente të pushtetit, madje të kërcënuar me telefon ose nga mesazherë nga vet Rama. Me shpejtësi po shkohet drejt rrënimit të shtetit ligjor, ndërkohë që korrupsioni po rritet në mënyrë galopante dhe trafiqet janë shumëfishuar”, tha ai.

January 13, 2014 16:58
Komento

14 Komente

 1. Horri i Bulevardit January 13, 17:11

  Ti o kriminel ankohu, se kujtove se opzita e djeshme, nuk do ti kete votat, per te hequr bythelepiresit tuaj, qe ti i vure me shpejtesi, per te siguruar vehten dhe familjen tende.
  Te gjithe do te shkarkohen, ty do te heqin, cdo mundesi per tu mbrojtur dhe kur te dalesh para gjyqit, sdo te kesh asnje bythlepires qe te mbroje, as qerosi Gjokutaj, sdo te pranoje te mbroje, se edhe ai si ish bythelepiresi jot Naim Cili, do te nderroje taktike.
  Shume shpejt do te ngelesh vetem, se ata qe te lepine ty B..n, nuk ta lepine per kaken e shijshme qe kishe, por ta lepine qe te perfitonin, te mirat materiale qe dhuron nje qeveri hajdutesh.

  Reply to this comment
  • derdimeni January 13, 18:34

   E tmerrshme! Ky është monstra e ballkanit dhe Europës.Po si asht e mundur që ky të ankohet për vepra të mbrapshta që i ka bërë vetë.Si mund të flasë ky për korrupsionin sot kur e ka bërë dhe e bën vetë me sejmenët e tij.Po ky është mashtruesi nr.1 në botë dhe i denjë për rekord Guiness.Të mjerët ne ç’na ka gjet.Ç’dreq popull jemi ne që s’dimë ta heqim qafe murtajën berishiane? Ky është gati të përmbysë botën vetëm për pushtetin.Zot na ruaj nga kjo kafshë e egër.

   Reply to this comment
 2. Makony08 January 13, 17:28

  Kafshe e eger ……

  Reply to this comment
  • era January 13, 21:43

   Per 23 vjete klasa e shkolluar dhe qyteteruar shqipetare eshte lene ne harese duke u detyruar ose te emigroje, ose te behen shitesa me zor, kurse njerez te pa shkolle dhe pa kulture te zbritur te uritur nga malet si puna e kesaj shemtires moren fatet e popullit ne dore duke abuzuar, vjedhur apo vrare vetem me nje qellim shkaterimin e shqiperise dhe perfitimi per nevoja personale.

   Reply to this comment
   • raka January 13, 21:43

    Mendoj se kalvari i te akuzuarve per shperdorim posti eshte shume i gjate.Per cudi disa nuk preken fare si p.sh. ndermarjet me kapital te perbashket(SH.A),ku drejtuesit e tyre u kthyen ne pronare te vertete.Tipike ka qene Posta Shqiptare me ne krye A.Gorene.Me shtrirje ne gjithe shqiperine ,ai beri cdeshi.Krijoi struktura te teperta,i mbushi me militante, pagesa fiktive,me shume drejtore se punonjes,te aftet i degdisi,ne ndarjen e pensioneve vuri grate e njerezve qe i sherbenin.tendera per blerje komputera dhe bicikleta qe sot nuk jane,deri dhe qener bleu disa mijera euro,(kur iku i mori me vete).Ndertoj kishe qe ti ecte.Te gjithe e njohin sponsorin e devotshem te fondacionit qe drejton Liri Berisha.por asnje nuk flet!

    Reply to this comment
 3. ali January 13, 17:39

  E kush ankohet ?! Krimineli e banditi Vicidolit, qe hoqi nga puna edhe pastrueset, sebashku
  me Basicin qe diten qe u be bashkian perzuri me fshese te gjithe punonjesit e kesaj bashkie?!
  Pikerisht keta kriminele qahen e lebetitin se po heqin punonjesit e administrates civile te perga-
  titur per 3 muaj te plepat e Durresit duke henger berxolla e duke pire birre fucie !
  Ky do te mbaje ende ne pushtet militantet e tij me qellim sabotimi te qeverise se re dhe te venjes
  se shkopinjeve nen rrota . Por keta bandite , idem si Zogu, do t’i gremise populli shqiptar nje
  here e pergjithemone duke krijuar nje parti te re demokratike opozitarekonstruktive dhe jo
  destruktive sic eshte PD- e 2B-ve
  Le te vleje per kete bande fabula e Ezopit : ”dhelpra dhe ‘hallatet, e dashit ,, !!!!!

  Reply to this comment
 4. Agjenti turistik January 13, 17:51

  Hajt se të njohin, lëkurë ujku je.

  Reply to this comment
 5. jari January 13, 18:06

  Canonn: “what are you saying so?!!…don’t tell me!!!…swear with the people of the house that you’re serious…oh please don’t fuck the people now…”

  Reply to this comment
 6. Lejleku January 13, 18:11

  Koha ben te sajen!!. I ankohet babagjyshit te vitit te ri, pse sivjet nuk i solli dhurata !!!

  Reply to this comment
 7. tirka January 13, 19:03

  Z. Nicholas Cannon, me çfarë statusi e takoni Sali Berishën? Europë, mos luaj me dy porta, boll e cfilitet këtë popull! Sali Berisha e mbaroi misionin e tij, mirë apo keq, këtë do ta sqarojë historia. Mos e faktorizoni më Sali Berishën, ju lutem! Nuk e kam hallin aq tek populli shqiptar sa të Saliu vetë. Ai do t’i keqkuptojë, keqperdorë dhe keqinterpretojë takime të tilla. Boll më, ju lutemi!!!

  Reply to this comment
 8. mirush sakajeva January 13, 19:48

  Mire t’i behet Edi Rames, nuk korigjon deformimet e Kushtetutes se RSH qe i beri bashke me kete monster!

  Reply to this comment
 9. MARKO January 13, 22:18

  O me shker**** burre, nuk e ben me nene Loke (Sheqerja.)

  Reply to this comment
 10. oliver January 17, 01:40

  Please do not listen to this animal, he should be ignored if you really want to help Albania and albanian people. He is an abomination in this world.

  Reply to this comment
 11. Agimi January 19, 15:33

  Monstra I shqiptareve,e shkaterroi kete vend per 22 vjete aq keq sa nuk ka zot ta rregulloje.Fare e keqe,nuk mendoj se mund te kete nje te dyte si ky ne planet.Hajdut,kriminel,hipokrit,llafazan,sahanlepires,spiun,.Fajin e ka Pandeli Majko qe e mbrojti ne 97, dhe nuk e la te shporrej nga Shqiperia.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim