Berisha i kërkon Nishanit të shkrijë parlamentin

March 24, 2016 12:57

Berisha i kërkon Nishanit të shkrijë parlamentin

Sali Berisha ka kërkuar nga presidenti Bujar Nishani, që të marrë të gjitha masat për të shprehur qëndrimin e tij ndaj asaj që ai e quajti “grusht kushtetues”.

Berisha kërkoi shkrirjen e Parlamentit, dhe për këtë i kërkon konsultim grupit parlamantar demokrat.

Presidenti i Republikës nuk ka prerogativë kushtetuese.

Në Kushtetuta të tjera është përmbaruesi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese, kjo nuk ekziston në Kushtetutën tonë.

Por presidenti duhet të konsultohet gjerësisht me të gjithë juristët më të mirë të vendit për të shprehur qëndrimin ndaj këtij akti kushtetues.

Në këto kushte Parlamenti meriton vetëm një qëndrim, shkrirjen e menjëhershme të tij.

Në kushtet kur parlamenti ka konsumuar aktin më të rëndë kushtetues, grushtin e shtetit, ky Parlament nuk meriton të ekzistojë më.

E ftoj opozitën të marrë të gjithë vendimet sepse  një situatë e tillë është kazëm në themelet e shtetit.

Imagjinoni ju se çfarë janë në gjendje të bëjnë këta pushtetarë kur shkelmojnë vendimet e asaj gjykate që në të drejtën kushtetuese janë të barabarta me normat kushtetuese” deklaroi Berisha.

Ai shtoi se opozita do të vazhdojë t’i  qëndrojë vendimit të saj për protesta qytetare.

Këtë parlament mund ta shkrijë vetëm qytetarët shqiptarë, e shkrin vetë sovrani” tha ai. /E.T

March 24, 2016 12:57
Komento

20 Komente

 1. kartushi March 24, 13:25

  rrofte sali berisha sa malet e tropojes..lideri yne ..udheheqesi yne..karushi yne..
  o sali sali berisha
  na mesove me dy gishta
  te qifsha racen e mutit nga ke dale o pjella me e keqe e ballkanit..shporru zhduku o rrace mut..
  fundi po te afrohet prandaj do rremuja

  Reply to this comment
  • Claus March 24, 15:36

   Mund te jete hera e pare,mbase,qe jam dakord me Berishen.
   Eshte nje parlament turperues,eshte nje parlament konesh,sic me te drejte zoti Dule quajti njerin prej tyre aty,eshte nje parlament korrakesh anadollake,qe bashke me ate te Kosoves e Bosnjes jane tre parlamentet me turkoshake ne Ballkan.
   Me mire te shperndahet.Fundja c’ju duhet Parlamenti korrakeve te Albanistanit?!!

   Reply to this comment
   • raimond vlonjati March 25, 05:47

    Cfare race e e qelbur jeni ju kauret more bastarde !
    Sapo ju jepet rasti o burra te derdhni helm kunder gjithe shqiptareve qe nuk vijne era si qen i ngordhur sic vini ju kauret

    Berisha ketu ka te drejte ,por ja ashtu sic thua ti o deficent kaur

    Sala thote se Pralamenti ka bllokuar nje vendim te Gjykates Kushtetuese , dhe ne ket rast Parlamenti ka kryer nje Grusht shteti ,spese Gjykata Kushtetuese ka eshte garantja e Kushtetutes

    Pra Parlamenti ka dale kunder vet vetes –Ne kete rast Presidenti nuk ka ca te beje sepse ne jemi Republike Parlamentare ,
    Dhe kjo esht nje gjendje e paprecedente, sepse vendimet e gjykates Kushtetuese jane te detyrueshem per te gjithe

    Ne kete rast kur Parlamenti Bllokon vendimin e Gjykates Kushtetuese , atehere ose duhet te shkrihet , ose te mblidhen dhe te korigjojne Kushtetuten

    Mirpo deri ne korigjimin e Kushtetutes duhet te hidhet ne gjyq Kryesia e Parlamentit per mos zbatim te vendimit te gjykates Kushtetuese , dhe duhet ta hedhi ne Gjyq, Presidenti si autoriteti me i larte i shtetit

    Sepse ne kete rast Parlamenti ka goditur Shtetin

    Pra presidenti mund ta hedhi ne gjyq Parlamentin, por nuk mund ta shkrije dot ate

    Ky esht nje rast interesant i Jurisprudences dhe duhet te adresohet patjeter nga Presidenti dhe e vetmja mundesi eshte qe Presidenti te hapi proces penal kunder Parlamentit

    Ne fakt Bllokimi i vendimit te Gjykates Kushtetuse esht per shkak te Kokedhimes , sepse Gjykata sic duket kerkon tja heqi mandatin Kokedhimes

    Interesant esht se aty ne PS vazhdon Kryqezata e e EDI RAMES kunder gjithe drejtuesve te PS qe nuk jane Ortodokse \
    Kuptohet qe Rama kerkon ta heqi Rucin ne zgjedhjet e ardheshme dhe ne vend te tij te vendose Kokedhimen

    Ndaj edhe ishte pikerisht Ruci qe e coi mandatin e e Kokedhimes ne Gjykat Kushtetuese , ne menyre qe Kushtetusje duke pare se Kokedhimja ka bere shkelje te ligjesise se Mandatit , ta heqin nga Depudetlleku

    Mirpo EDI e ka bllokuar vendimin e Kushtetueses , ndaj edhe Sala me plot te drejte , ka te drejte qe thote se kemi nje Grusht shteti, sepse Parlamenti bllokon Gjykaten Kushtetuese e cila eshte Garantja numer 1 e Kushtetutes

    Ndaj, o shoku kaur boll me keto ligesite e Kishes greke se na hapet barkun

    Reply to this comment
   • Raimond vlonjati March 25, 12:30

    U bete si gazeta Tema edhe ju

    Perse nuk ma keni postuar komentin ?

    Ju lejoni postimin racist anti shqiotar qe ky kauri Claus ben kunder Shqiperise dhe nuk lejoni komentim tim si pergjigje ndaj racizmit te ketij krimbit.

    Reply to this comment
 2. Labi Vlore March 24, 13:29

  Parlamenti do miratoje Reformen ne Drejtesi.!!Prandaj ti kerkon shkrirjen e tij se ke tmerr nga miratimi i Reformes!!Po rrefen indirekt friken qe te ka kapluar kur kerkon shkrirjen e Parlamentit..Je ne mjerim total.Po te vjen dita e arrestimit!!Pse,si mendoje ti Sali??Mendoje se nuk do arrestoheshe kurre per krimet e panumerta qe ke kryer??Gaboheshe dhe po gabon rende.Arrestimi,gjykimi dhe denimi jot eshte i pashmangshem,madje eshte prerogative e padikutueshme per moralin e popullit Shqiptar…Viktimat e tua kerkojne nga pertej varrit,gjykimin dhe burgosjen tende.Kjo do te ndodhe ne menyre te pashmangshme.

  Reply to this comment
  • raimond vlonjati March 25, 05:51

   Keta komentuesit ketu qenkan te gjithe me nivel kulturor shume te ulet

   Keta nuk e kuptojne se cfare thote Sala

   Dhe sa per denimin e Sales, i hani mune

   Se Sala nuk ka bere asnje shkelje dhe e i njef ligjet shkelqyer
   Por shikoni ata sharlatanin Kryeminiser qe e ka mbush parlamentin me kriminele dhe qe ne te njejten kohe zhvillon “gjuetine shtrigave” kunder anetareve te Kryesise se PS qe nuk jane ortodokse
   Sic duket tani i paska ardhur radha Gramoz Rucit …

   Reply to this comment
 3. mira March 24, 13:59

  Eh
  Ka akoma plehna me nxjerr nga goja ky
  Shejtan-Budall

  Reply to this comment
 4. shqipe March 24, 14:31

  O SALE!..

  Si dashi,qe bere kurban!
  Para deres se Bashkis!
  Ashtu je zene,s’ke nga mbane
  nga reforma e drejtsise…

  Reply to this comment
 5. shqipe March 24, 14:35

  O SALE!..

  Si dashin ,qe bere kurban!
  Para deres se Bashkis!
  Ashtu je zene, dhe s’ke nga mbane
  nga reforma e drejtsise…

  Reply to this comment
 6. CFAR TURPI March 24, 14:41

  O POPULL SHQIPTAR ,,,RRINI DHE MENDONI VETEM PES MINUTA,,,,, SE KUSH NA PRURI DEMOKRACINE DHE KUSH NA KA QEVERISUR,,,,, EDHE SERB ME GJAK SERBI TE ISHTE NUK KISHTE PER TE VEPRUAR KESHTU ME SHQIPTARET,,,, KY ESHTE EKZEMPLAR, DIKTATORI ME IDHUNSHEM SE TE GJITH DIKTATORET,,,,,, DUHET TE JESH SHURDH MEMEC DHE QORR QE MOS TE KUPTPSH KETE QENJE TE PESHTIRE,,,, NJERI I PA SKRUPULLT, PA SHTYLL KURRIZORE, DHE PA GJAK,,,,,,

  Reply to this comment
 7. luani londer March 24, 14:44

  Ky po i bjen murit me koke po do e thyej koken,ky po bene karshillik e thote ja ku jame une i kame bere te zezen ketij kombi perse me lini te flas ,,,,une dua te denohem keta sme lene e mori dreqi kete pune,kujdes femijet osaleh .

  Reply to this comment
 8. supermonstra e bill elezit "made in" udb-cia 1990 March 24, 15:17

  nqs do marrim dhe ti fusim ne nje “brumatrice” dhe te perziejme aty Brenda veprimtarine antishqiptare

  1-elez biberajn
  2-billrajersonin
  3-xhaferr deven
  4-hamit matjanin
  5-haxhiqamilin
  6-koqi xoxen
  7-feqorr shehun
  8-kapllan resulin
  9-esat pash topetanin
  10-tuc makun

  dhe ti fusim ne nje brumatrice..do dilte nje monster e tille..

  nuk kane bere aq dem bombat atomike qe hodhen amerikanet ne japoni ne 1945,,,sa ka bere ky super-monster…

  e keqja eshte se zoti Donald Lu akoma zgerdhihet….

  Reply to this comment
 9. D O K L E A T I March 24, 16:00

  Ky njeri eshte sikurese te ishte rritur ne shpellat e Afganistanit,

  Reply to this comment
 10. Arben March 24, 16:49

  KUR DO VIJE DITA TA SHOHIM PRAPA HEKURAVE.

  Reply to this comment
 11. shpatar March 24, 17:28

  Po perseris ato qe kam thene mbas 21 janarit kur ky shtriu ne toke 4 shqiptare qe protestonin ne menyre paqsore .
  Nuk me duket qe Saliu te jete njeri normal. Kompleksitetet, qe ka si politikan, lidhet me faqen e erret te tij qysh ne rini .I pergatitur neper laboratore ka humbur sensin njerzor.Ky nuk mendon vetem vepron. Kupton vetem nje gje.Ka bere aq shume zullume sa dita dites mendon se do ta hane .E qetsojne disa furca qe i japin aleatet tane dhe kthehet perseri tek natyra e tij agresive .Shpesh te duket, i fuqishem , i dobet e shpesh here i trembur.e psikopat .Luan ne skene politike si nje aktore tragjiko -komok.Te bene te qeshesh ,ta meshirosh, ta urresh por dhe te ndjell friken .Te jep iden e nje debili .E shajme e ofendojme sa qe sullumet ja harrojme .
  E keshtu vite mbas viti kjo shushenje fryet, cfryet e nuk pellcet .E duam ne krye therrasin ,ulurasin per arqitektin e shkaterrimeve .Qajme per te sa dhe zotit i lutemi te mos e gjeje gje .Te vrasin kur ai do te pije gjak .Po tha se ky Parlament duhet shkrire me shume e ngren zerin ushtaret etij e kundershtaret e mazhorances .Shurt eshte nje udheheqes fitimtar.
  Shtrohet pyetja. Na duhet apo nuk na duhet ky udheheqes.Sic po shohim, preferencat e sotme ne bote,ky na duhet .Na duhet se e kemi nje flori, qe po ti kerkojme dicka,ai e bene .Psh .Large qofte te rrezikohemi nga keto akte terrori qe po ndodhin ne Evrope .Ai i Madhi i te Medhenjve na siguron e na mbron familjet ,vatane ,te lashtat e lumturine qe gezojne shqiptaret .

  Reply to this comment
 12. Tropojani March 24, 17:42

  Jam dakort me salushin ta shkrim parlamentin por dit enjte kur te jeni te gjith mrena

  Reply to this comment
 13. hajduti i kombit March 24, 18:05

  parlamentin e moters tane me shpernda o malok i qelbur po ai kapterri yt po e beri te gjeje vrimen e te futet ne ate te semes

  Reply to this comment
 14. beni March 24, 18:33

  Nuk ke faj ti o plere dhe vazhdon te flasesh deklaro si i kane vene ato pasuri femijet o maskara.

  Reply to this comment
 15. N.VJOSA March 24, 19:13

  SALI A L K A P O N E,
  Shkrije Parlamentin,
  Shkrije dhe Shqiperine…
  Dhe te na shpetosh ti Alkapone…
  Shqiperine e ktheve Kasapanen e Krimit,
  Shqiperine e ktheve Republiken e Hashashit,
  Shqiperine e ktheve Republiken e Kaosit,
  Shqiperine e ktheve ne nje vend te shkrete, gjysma e popullsise ka braktisur Shqiperine, ATE VEND TË MREKULLUESHEM,
  QE TI SALI, E KTHEVE FERR…
  Shkrije Parlamentin, qe te vish prape ti Sali ne Pushtet, qe te zhdukesh fare nga faqa e dheut Shqiperine!
  Te lumte Sali Alkapone, nuk u gjeta dot nje Avni Rustem , prandaj shkrije Shqiperine, siç ke shkrire sa e sa jetë shqiptaresh…!
  Ke te drejte Sali, SHKRIJE SHQIPERINE, SE NE DOREN TENDE KA MBETUR…

  Reply to this comment
 16. Shefqet Cela March 24, 21:15

  Enderr e shume deshiruar e Berishes shkrirja e parlamentit. Ne kete menyre do te çonte ne kalendat greke reformen kushtetuese.
  Jo pa shkak, dridhet nga nga kjo reforme, atdheshitesi dhe vrasesi i qytetareve ne bulevard, Gerdec apo mbrapa shpine.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*