VIDEO: “Berisha kërkoi një armë. Nuk ke nevojë i thashë, nuk do vij puna deri aty… Mirush Mati, i vrarë në Moldavi, ortak i Azemit në trafikun e heroinës”

October 3, 2020 09:35

VIDEO: “Berisha kërkoi një armë. Nuk ke nevojë i thashë, nuk do vij puna deri aty… Mirush Mati, i vrarë në Moldavi, ortak i Azemit në trafikun e heroinës”

Kjo intervistë është botuar në DITA me pjesë në nëntor 2014. Është marrë nga grupi i xhirimit të DITA dërguar në Kusadasi, Turqi

Mes shumë dëshmish të tjera ajo ka edhe dy pjesë, për momentin kur Berisha donte të linte vendin gjatë rebelimit të armatosur të 97-s dhe lidhjet e Azem Hajdarit me trafikun e drogës së asaj kohe.

Pjesë nga dëshmia e Haxhajt:

Atë ditë, rreth orës 5 pasdite më duket, kam parë pas Presidencës një autoblind. Pyeta ç’donte ai mjet aty dhe më thanë që Presidenti po ikën.

Ku do ikë? – pyeta unë. Do ikë më thanë, i ka rregullu një vilë atje në Laç, dikush me mbiemrin Ulaj, s’di si e kishte emrin ai, më duket se Bashkim.

Kam shku e jam fut në zyrën e Berishës. “Çdo gjë mori fund”, më tha….”

Pjesë nga dëshmia e Haxhiajt:

“Azemi ka qenë njeri i guximshëm, por ka pas shumë vese. Vese morale dhe shumë gjëra që s’dua t’i flas. Ka qenë i lidhur me trafikun e drogës. Nuk e di nëse keni dëgjuar për rastin e Mirush Matit, i cili është vrarë në Moldavi…”

Për më shumë ndiqni videon:

 

Kjo është pjesa II e intervistës. Për pjesën e parë, klikoni: KËTU

Ndalohet kategorikisht ribotimi nga portale apo media të tjera, pa cituar në mënyrë korrekte burimin, kohën dhe rrethanat e intervistimit.

DITA, NËNTOR 2014

October 3, 2020 09:35
Komento

131 Komente

 1. RRESHEN September 13, 11:43

  Gjithmone ne ket bote jane me te keqij sekretari e partise se se PPSH…se sa kryetari se ky SALI spiuni i ENVERIT ka vra shume njerez ne ate kohe biles sa ka vra vete ne “DEMOKRACINE”e vet sepse ENVERI nuk e dinte se cfare u bente prsh.ne kukes,shkoder,lezhe,sarande,gjirokaster,berat,elbasan,vlore,durres etj…po i spiunonte ky te ENVERI…e cfa do prisnim te mira ne shqiperi ne nga ky exta KOMUNIST….

  Reply to this comment
  • giuliano September 13, 14:50

   o shoku Rresheni , a ma nicz te kutem ket linkun e intervistes. se ket prointin nu e marr vesh farre

   Reply to this comment
  • adri September 13, 16:06

   Te shfuqizohet vendimi qe i ka dhne titullin atij azem hajdarit dhe te hiqet busti i tij se eshte turp. pas kesaj interviste dhe berisha duhet te jape doreheqjen si deputet.

   Reply to this comment
  • Fierakuuuuu September 14, 00:51

   Me Kujtohet Mir 97 kur Tropojanet Rekrute te Berishes TERRORIZONIN gjith popullsine Jugore, ne vecanti ate Labe ne Qafe te Koshovices aty ku kishin ngrit PostBllokun. shume INTERESANTE dhe teper i PERPIKTE ne REALITET edhe Ai Komenti i Alias…. ANTON GJERGJI. Duket qe i Njeh mire Situaten che Personazhet I.Haxhine, A.Gjergji, Shoten e Haklajve, che Vellezrit Lumneshi, Rasimin(qe eshte bere per Ramet) dhe TrupRojne Personal te Berishes Sot dhe dje ne Pushtet. Myftarin, qe bene Kerrdine duke Vjedh me ane te Lojrave te Fatit(Kazinove) Shqiperine, Kuptohet Xen buzqumeshti i babit kishte Feten e tij, kete ka Harruar ta thote A.Gjergji i meposhtem. megjithate PERQEZIME IZET keshtu u HAP SYTE shume Burdallenjve qe besonin QORRAZI si ti dikur (nejse se ti edhe ushqeheshe) Azemin “HERO” Berishen dhe PD.

   Reply to this comment
 2. Partia Demokratike duhet te largoj Berishen dhe Bashen September 13, 11:48

  Jom knaq tu qesh.
  Izeti ka humor fantastik dhe te vret me batuta.
  FALEMINDERIT per ket INTREVIST MADHESHTORE

  Reply to this comment
  • hekur September 13, 14:48

   kisha pat mendim tjeter per kete Izetin
   po qenkam gabuar
   Qofsh mire o djale i malesise dhe e gjetsh miresine qe te ka munguar te Zoti
   Sa per slinjte ata shkojne e ikin, fat i keq qe Shqiperise i qelloi nje burre i tille i vogel si Salia ne ket kapercyell kaq te veshtire te historis se vet.
   Perqafime Izet
   me mire vone se kurre
   Falemnders dhe gazetes Dita qe ka hedhur drite me shume se te gjitha prokurorite shqiptare mbi ngjarje qe kane tronditur te madh e te vogel jo vetem ne veri por ne gjithe Shqiperine.
   Por na i kemi harru shpejt fatkeqesisht. E kush harron peson

   Reply to this comment
 3. treni September 13, 13:05

  lexova disa nga komentet per izet haxhiun, pro kontra dhe asnjejse per çudi qe te gjitha i pranova si te verteta, me binden sepse me ne fund po fillon te ndriqohet erresira e cila mori shume viktima e la pas shume jetima, nena me lot verig, oxhaqe pa tym, kulla te gurta me lakuriq, ahuret ku vetem dallendyshet kthehen kohe pas kohe, fshatra te tera mbuluar me shkurre! Ky eshte çmimi i erresires i politikes i nentokes i majte i djathte i mesem, ky (haxhiu) eshte personazhi qe ka jetuar me erresiren dhe ka marre pjese ne ket çmim, mire! Jo mire qe eshte per te qene po mire qe eshte per te folur! edhe nese nuk kthehet drejtesia e qetsia nder te gjallet, te pakten varret te na pushojn se gjemuari. Folni, folni, te gjithe, folni nese keni gje per te thene e heshteni nese doni te llomotisni.

  Reply to this comment
 4. body September 13, 13:35

  cfare eshte ky versioni print si mund ta lexojm te plote artikullin

  Reply to this comment
 5. Dardan September 13, 13:37

  Ky njeri flet te gjitha ato gjera qe populli i ka ditur dhe i di shume mire, por edhe qe i thote ky apo po i perserit esthe gje e mire. Gjeja me e mire esthe qe ky te paraqitet ne Shqiperi dhe ne eshte burre te flase dhe te denoncoje, te pranoje krimet e veta. Me duket se qe te beje kete gje ne Shqiperi, ky njeri nuk e ka burrerine dhe zotesine ashtu se e pati per te kryer krime dhe shkeljen e pafytyrshme te te drejtave te shqiptareve gjate jetes se vet.

  Reply to this comment
 6. Darvini September 13, 14:05

  Fatkeqesia e Shqiperise e ka emrin Sali Vicidoli.Ai jo vetem qe e beri te keqen ,por dhe nuk po na shqitet neper kembe.Mjere Shqiperia qe i ra per hise nje vagabond politik i tille.Lum partia qe e ka.

  Reply to this comment
 7. PalokCuca September 13, 14:18

  Plehrat po “pendohen” pasi i shtrydhi kryeplehra S.B. le te rrine perjete andej nga anadolli se shqiptareve nuk iu duhen te tille monstra.

  Reply to this comment
 8. tani September 13, 14:37

  Mund te ket qen dhe i dhunshem por shof dicka fisnike te ky njeri tipike e malesoreve trima prandaj izet tregoj te gjitha se te shef zoti larte .tregoj dhe degjeneroj keta lloj bastardesh qe kan23 vjet qe vjedhin popullin dhe kane duart me gjak dhe jane te pa ngopur.ne ate kohe ke qen i ri dhe ikje me shum me instikt sesa me llogjik por tani tek ty shikoj dicka te mire .fol dhe tregoj ketyre plerave se si i kan leket me pislleqe.jo se shqipetaret nuk i dinin por ti mund ti tregosh me detaje .urime dhe nje jet te mire dhe reflekto qe femijet e tu te jen krenare per babain e tyre .respekt

  Reply to this comment
  • Bedriu September 13, 18:11

   Njerezit reflektojne kur jane larg rrethit qe i ka kultivuar, dhe kane kohe te analiyojne dhe kuptojne ato qe kane ndodhur me gjak te ftohte. Ky njeri, dhe te tjere si ky, nuk do ti kishin kryer krimet qe kane kryer nqs nuk do te kishin nje djall si berishe serbi pas shpine.

   Fakti qe reflekton tregon se brumin e ka pasur te mire, por ja dha besimin e tij, nje bukeshkali.

   Reply to this comment
 9. XUME PROTOPAPA September 13, 14:39

  IZETI PO KERCEN NGA TURQIA

  Ja çfare i pergjigjet Shkelzen Berishes, ne nje nga komentet e TEMA-s

  izet haxhia 13 Shtator, 2014 2:24 pm

  o shkelzen gerdeci..une nuk kam qene ndonjehere denoncues apo deshmitar gjygjesh,,i tille ka qene babi jot..nuk kam qene vrases por jam denuar nga bashkpunimi i babit tend te dashur me qeverine socialiste te kohes..nuk ka asnje lloj hesapi qe nukmund ta jape para drejtesis..nuk kam lyer duart me gjakun e te pafajshemve per te fitur para nga narko trafiku e gerdeci..sa per ate qe kam thene tek gazeta Dita e ti e quan shpifje,po ta kujtoj edhe njehere.me daten 28 janar te vitit 97 rreth ores 18 tek stadiumi Qemal STAFA NE MAKİNEN BENZ TE MİRİT TE GJİKES KE MARRE 30MİLJON LİRETA DUKE İ THENE SE ME DUHEN PER DAJEN AGİM RAMA QE PO NDERTON NJE NDERTES TEK BLLOKU..DHE İ KE THENE MİRİT TE GJİKES QE TE MOS İTREGOSH İZETİT..GJİTHASHTU TE PAKTEN TRE HERE KE TRANSPORTUAR HERONİ TEK VİLA E LANDİT TE JASHARİT NE VLORE,,ME MAKİNEN TEMPRA ME TARGETR OO9 QE İ PERKİSTE FAMİLJES..ktojane fakte te pakundershtushme sado te perpelitesh..te fala babi nga İzet Haxhia turqi..

  Reply to this comment
  • Mal Uka September 13, 18:30

   @ Izet Haxhija
   Lexova si drejtohesh shkelzenit dhe kam nje pytje Ishe ti me shkelzenin kur i muer leket ? Nese te ka thene dikush tjeter a nuk mund te jete ajo nje kulufe?! Kur flet per drogen ishe ti me te apo ishe ti nje polic qe e zune me droge? Te ngarkohet dikush me dyshime , me te thashetheme eshte paburrni Izet ! Edhe pse shumica po deshirojne ta ngarkojne Salih Berishen me vrasje e faqe te zeza Une nga ko interviste deri ketu kuptova qe ti shprehe doze dyshimi por ki rezerva se pse te mungojne argumentet dhe nuk je kembengules qka e qmoj si pozitive se pse dyshimi eshte e drejt e njeriut Ne fund kam keqeardhje per te gjitha tragjedite qe kan ndodhe ne trollin shqipetar Por deklarata e jote deri ketu edhe ma shume ma shton besimin Se Salih Berisha eshte nje malesor te cilit iu ka thye shum probleme jo me deshiren e tij Por nga prapashpina e me mrapaskena Te fm Per interviste do e percjell deri ne fund Kisha pase deshire ta njof biografine tuaj Se pse nuk kam njohuri rreth teje dhe veprave per te cilat ngarkohesh Por po kutoj shum e vogel eshte shqiperia 3 milion banor e 30 milijon qudira !

   Reply to this comment
   • ardi-mamurrzaku September 13, 20:22

    O MAL BERISHA ai spo te thote qe jam engjell,thote qe gati çdo lloj dhune,apo krim e ka bo ne emer te familjes tane.
    Rilexoje me vemendje ta ka thene dhe me lart qe djali juaj,(ose ju vete shkelzeni) mirit xhikes i ka thene mos i thuaj gje izetit.

    Reply to this comment
  • daja September 13, 19:49

   Hahaa, nje bravo te madhe Izetit.

   Reply to this comment
 10. une September 13, 14:42

  Izet falja qoft me ty se dukesh i sinqert dhe i penduar.
  Por te mesojn te tjeret nga pesimi yt, ata qe u behen ure politikaneve te linj dhe zemerkatran te Shqipoeris se gjore

  Reply to this comment
  • Sulo Permeti September 13, 21:42

   Berisha nuk e ka dashur Azemin asnjehere,e shifte rival te forte per kreun e PD.Rol negativ per kete gje ,luante dhe Eduart Selami,qe luante me dy porta,por gjithmone ia rraste Azemit.Heqjen e mandatit te deputetit,pas sherri me Sotir Qirjaqin,e drejtonte Selami ,me urdher te Berishes.Berisha ishte i interesuar ,qe Azemi,te merrej me pislleqe,biles artificialisht e nxiste,per ta ngrene me lehtesi kur ti duhej……Kur Azemi u vra (si kontabandist),te gjithe i kemi pare ato pamje,qe edhe te vdekur e perdori,-e beri hero jo se e deshi,por ai deshte vetem pushtet dhe para,si beri keto vite. Sulo

   Reply to this comment
 11. masa September 13, 14:43

  me ne fund dikush qe tha te verteten per Azem /Hajdarin
  O njerez per sa kohe nuk heqim dore nga heronjte e rreme, nuk bahemi komb.
  Azemi Salia, e ne daci edhe kta zotrinjt e tjer te politikes se Tiranes jan fals dhe te paburra.
  Mir e ka thon Izeti:
  ti mbledhesh e ti mbytesh te gjith ne Otranton ku u mbyten ata femijet e gjore ne 97

  Reply to this comment
 12. bbb September 13, 15:54

  Qe Azemi dhe Saliu ishin misioneret e Ramizit per te sjelle “demokracine” kjo del hapur nga keto qe thote Izeti…Se dyti, presidenti dhe parlamenti duhet urgjentisht ti hqein nje kriminlei dhe trafikanti is Azem Hajdari titullin e pamerituar pishtari i Demokracese…Se treti, duket qarte se kush ka qene PDja ne perudhane 1990-97…

  Reply to this comment
 13. ana September 13, 15:58

  Belul tu befte nena ce paske tenjen brenda

  Reply to this comment
 14. tani September 13, 16:49

  E kom njoft si figur dhe kam pas pershtypjen se ishte kafsh po te pakten qeka orator dhe me njohuri dhe jo injorant
  pak a shum thot ato qe mendon pjesa ma e shnetshme e vendit
  per ket kom hek mendimin qe kom pas per izet haxhin
  pac fat o izet haxhija

  Reply to this comment
 15. I.Troplini September 13, 17:14

  “Ne tropojanet perdoremi shpesh dhe manipulohemi shpejt”.

  Iu deshen shume vite larg vendit por me ne fund i eshte afruar se vertetes.
  Ashtu sic Sigurimi i Shtetit, perdorte Berishen dhe Hajdarin, ne te njeten menyre, keta te fundit perdornin tropojanet e tjere per qellimet e tyre.
  Me “hapjen e peteve te lakrorit” nga aktore te asaj kohe si Izet Haxhia, kupton me shume nga karakteri dhe psikologjia e banoreve te kesaj zone kaq te perfolur dhe te perbuzur ne Shqiperi.
  PER MUSTAQET E CELOS,,,apo thene me shqip,,,per pushtetin dhe karriken e nje bashkepunetori te sigurimit, u mbulua me gjak gjithe malesia. Qindra djem te rinj dhane jeten, per kurrfare arsye qe do ia vlente te luftohej.
  Sali Berisha eshte ideatori dhe strumbullari i gjithe kesaj katrahure dhe kalvari vrasjesh. Tek e sheh te birin sot,,,,,te titulloje Izet Haxhine vrases dhe ti kerkoje atij “ta coje ne prokurori”,,,,,kupton se kjo familje pjell vetem fatkeqesi dhe dhune.

  Reply to this comment
 16. Edi September 13, 17:15

  Te nderuar comentues, apo me duket mua apo ky zoteria ose me nder me thene ky Yzet Haxhia nuk po ju pergjigjet pyetjeve te gazetares. Ky po flet me shume per zhvillimet e pluralizmit ne demokraci dhe historira qe ne i dime. Ky qenka nje hajvan i pa shkolle qe mire ja paskan bere qe e paskan perjashtuar nga fakulteti….Kohe e humbur per te degjuar kete njeri…

  Reply to this comment
  • daja September 13, 19:46

   Po mor trap, kohe e humbur per ty. Ai po i thote gjerat hapur, Dhe kjo qe po ben eshte shume.

   Reply to this comment
  • Nuk njolloset Salih Burri September 14, 08:29

   Salih berisha eshte nera e kombit ! Qe ia griti vlerat vatanit Qe e bani me u njofte shqiprija Lire me marre fryme shqiptarija Per tarrijt e per tba kthesa Sala pat shume pengesa Pipilijat e gramos Ruqit Goja e flliqur e Gjinushit ,Klos klozeti me ushtri Bane masakra nshqiptari. Quen nvlla vrasje me munafiki Tue i ba bllokade shqprise Tuj mshele rruget e ardhmerise Tuj i ba hyzmet hajnise Tuj ia dheze flaken shkatrrimitMe i mbylle rruget e perparimit Sali Burri djale si zana Fitimtar e ka linde nanaSocjalistet tu u djege e sose, Smujne Salhun me e njollose ! E ka fale zoti qilibar Udherrefyes per cdo shqipetar

   Reply to this comment
   • cubel breca September 14, 11:40

    akoma paska ( rr..K..) nga veriu qe ngrene lavde per kokrren e legenit qe e coji shqiperine ne katastrofe.prandaj ka nejt gjat ne pushtet sepse paska pas njerz si ky rr..kk.. qe i shkokan mbrapa mjer veriu me tropojanet sharlatane.

    Reply to this comment
    • tropojani September 15, 21:00

     Tropojanet gjithmon kan ber emer per mir,bujari dhe trimeri,,zgjuarsi dhe patriotizem….Por pyell pa derra nuk ka prandaj dhe ky Izet Haxhia qe po genjen per te gjitha cfar flet vetem veten tij tregon…Dr.Berisha duke mbajt afer njerz te till si ky legen e ka pesu gjithmon…DHe sa per te madhin dhe te pa vdekshmin Azem Hajdari nuk ka goj kush ma fol keq dhe trimat sikur izet legeni e vran..Ne tropojanet krenohemi me koka si Baram Curri,Sali Berisha,Azem Hajdari….etj.DHe ketij izetit edi rama do ti japin dekorat se kujton se ka harru edi qe ja thyve dhembet kur e godite me tomson dhembeve dhe buza akoma i ka ngel me difekt…JAZIK TE QOFT O IZET HAXHIA……

     Reply to this comment
     • Ervin October 4, 02:16

      Azem Hajdari ka qene burri qe kurre nuk mbajti asnje post ne qeveri dhe nuk iu servilos askujt. Ishte njeri I vecante qe kurre nuk beri pazare ne kurriz te demokracise. Nje gje ka mbetur enigme kush e nxori ne prite ate nate, pse duhet te shkonte tek makina ashtu I pambrojtur. Pa u zgjidhur kjo ceshtje nuk do kete qetesi se e vrane ne pabesi. Te hetohet vrasja e tij. Te flase Zenel Neza qe eshte ne Belgjike se u ngopem me intervistat e ketyre legenave si jaho me izetra

   • tropojani September 15, 20:28

    te lumte goja more burr per fjalet e bukura dhe te merituara qe the per dr.Berishen dhe te pa vdekshmin legjenden e kombit ton Azem Hajdari…Sado te flasin keq per te kot e kan…

    Reply to this comment
   • Arber October 3, 12:39

    Ça me të thanë ty, veç: I SHKRET TI , sa pak tru paske!

    Reply to this comment
   • Dionis October 3, 15:14

    Ha ha ha shqipe e kulluar, as para 90 nuk do recitonin keshtu!!!!!!!

    Reply to this comment
 17. DinPaku September 13, 17:37

  Boo, boo ku paskemi qene!!! Kjo interviste konkretizon me detaje rrenqethsëse ate qe kemi ditur te gjithe. Si eshte e mundur te vije ne krye te vendit nje grup alabakesh, horrash dhe kriminelash dhe te perdoren per interesa meskine nga nje person i vetem?

  Reply to this comment
 18. dhori September 13, 17:39

  Nuk di sa e kupton z. Ize,t por une jam shume i bindur se ai po na jep nje ndihme te madhe si individe dhe si shoqeri. Nuk e kam fjalen se po na ndihmon te njohim z. Berisha se tashme te gjithe e njohim dhe e shohim perdite si sillet bashke me familjen e tij biologjike. E kam fjalen per pendasen dhe sinqeritetin e z. Haxhia. Keto jane kumte te jashtezakonshem per te gjithe ne. Prej pendeses te rinjet do mesojne se ne asnje rrethane nuk duhet te veprojne verberisht ne sherbim te atyre politikaneve qe nuk udhehiqen nga ligji dhe nuk e respektojne ate.
  Nuk me ka rrahur z. Haxhia dhe askush nga ata qe ishin kolege te tij ne ate kohe, por ne se do kishte ndodhur une sot do ta falja dhe mendoj se kete do ta bejne te gjithe te prekurit.
  Ne nuk i falim dot denimin qe i eshte dhene, por duhet te jemi solidare me te. Sinqeritetit dhe pendesa e tij kerkojne vemendjen e shoqerise, por edhe te autoriteteve ne Turqi.

  Reply to this comment
 19. shqiptari September 13, 17:39

  aq sa i gjenden kembete gjarprite aq tregove dhe ti te vertetn sa nuk nxore ne skene gjeneralin e BIA serbe ne krye te komandose qe vrau patriotete haklaje njeriu me i besuare i marshallite qe u vra me 2 prill dhe ishte koka e zullumite te shatorit ishte krime u vrane kote gjithe ata trima

  Reply to this comment
 20. kureshtar September 13, 17:43

  Hej Izet meqe di gjithe keto gjera nga ajo kohe, Kush e rrahu Edi Ramen dhe kush e dha urdhrin… apo mos ke qene vete zotrote???? Nuk besoj se ta ndien ta thuash edhe kete….

  Reply to this comment
 21. Edi September 13, 17:46

  Perse nuk na treguat me shume ne lidhje me Anton Gjergjin moj Mira?

  Reply to this comment
 22. ardi-mamurrzaku September 13, 18:25

  kmpl. gazetares per intervisten,por doja ti thoja qe mos ta nderprese folesin (deshmitar kyq)kur i pergjigjet pyetjes se saj.
  Vura re qe izeti kishte deshire te sfogohej,dhe ti tregonte ngjarjet,faktet me hollesi.
  Per precizion Berisha ne 97 do vinte te strehoej dhe mbrohej ne Mamurras.
  Shume vete i thone hajde e denonco…!!!eshte e lehte te shprehesh dhe te fantazosh mbas pc.
  Por eshte tjeter gje realiteti ne drejtesine shqiptare,akoma s’eshte momenti.
  Une i them ktij izeti qe te ket kujdes se ai po pregatitet te eliminoje.

  Reply to this comment
 23. Lushnjari September 13, 18:34

  Izet, po te drejtohem si lushnjar. Na lavderore per 97. Te lumte. E vleresojme kete deklarate. Tani ate qe nisem ne lushnjaret, mbarojeni ju tropojanet. Behuni trima e cojeni punen deri ne fund. Ti dhe Mulosmani cojeni ne gjyq monstren qe turperon Tropojen e gjithe Shqiperine. Cojeni ne vend nderin e Tropojes. Boll fatkeqesira ju ka shkaktuar gjithe Berisha e klani i tij shqiptareve.

  Reply to this comment
 24. Lushnjari September 13, 18:36

  Izet, po te drejtohem si lushnjar. Na lavderore per 97. Te lumte. E vleresojme kete deklarate. Tani ate qe e nisem ne lushnjaret ne ’97, mbarojeni ju tropojanet. Behuni trima e cojeni punen deri ne fund. Ti dhe Mulosmani cojeni ne gjyq monstren qe turperon Tropojen e gjithe Shqiperine. Cojeni ne vend nderin e Tropojes. Boll fatkeqesira u ka shkaktuar Berisha e gjithe klani i tij shqiptareve

  Reply to this comment
 25. orli September 13, 18:37

  Edi!po nuk merzitesh te tregoj unè per anton gjergjin:para shembjes se komunizmit dhe ardhjes se gllaberimit ai ka qene ushtar e pastaj polic ke 326,ka kaluar shoqerues i f.nanos pastaj kur eshte fute tosi ne burge eshte rekrutuar nga shiku i sali,gazidede!duke qene se punonte ne te zezè per Ismail Mulletin(ky i fundit i lidhur me pd)dhe per te shkarkuar Agron Musarajn nga minister i brendshem sepse Agroni fitimet qe merrte nga kontrananda e droges qe komandohej nga shteti pak i jepte sales dhe shumicen i mbante per vete vendosin te minojne”vefen”per te vrare dy zogj1-po mos te kapej autori a.musaraj te jepte dorheqjen ose te shkarkohej2-i.mulleti merrte godinen per te cilen kishte pretendime dhe sala me gazideden ngarkojne me kete misjon a.gjergjin.Nga kerkimet e bera nga policia kriminale me kryesor Koço Dafa zbulohet autori A Gjegji por K.D urdherohet ta mbylli si çeshtje(sepse e kishte bere me urdher te shtetit mafjoz)ky a .gj kur ka dhene provat per ne repartin”ros”reparti i operacioneve sekrete ka dale i pari por ka lindur problemi se ka qene me dosje si spiun i shikut te gazidedes!me urdher te Spartak Poçit(minister i brendshem ne ate kohe)ka vazhduar detyren ne kete repart dhe njekohesisht dhe me “antikrimin”e berishes dhe socialisteve duke qene me aktivi ne eleminimin e Haklajve,taksite per te shkuar ne Has e prej andej ne Tropoje ua siguronte Rasim Boriçi(i aferm i agim shehut)edhe ky !”punesuar”ke il mulleti(rastesisht)pasi sherbimet e fshehta ne dakordim te plote sali-majko-poçi -klosi kryen misjonin e tyre duke asgjesuar shumicen e Haklajve dekonspiruan tek haklajt veprimtarine e ketij hori vrases dhe ata i dhane ate qe meritonte!ky a.gj me duket se ka qene nga Puka,Tropoja ka nje histori pak a shume te ngjashme me kete monstren:para çlirimit ka qene nje komandant xhandarmerie nga Puka ne Tropoje,ai thone kishte bere shume te keqija dhe daja i gjyshit te Fatmir Haklajt e ka vrare tek kroni i Dojanit dhe ne Tropoje thone:”te marrte çka ka marre ndrecen te kroni i Dojanit”keshtu e ka marre dhe antonin por jo te kroni i dojanit por te çesma me uje boville ne Tirane!

  Reply to this comment
  • daja September 13, 19:43

   Ej, ti Orli, e di qe i ke te sakta keto gjera? Po ky Ismail Mulleti, qe pastronte paret e droges me ndertime per hesap te Aleksander Meksit e Agron Musarajt, nga behet sot? Po i gezon keto gjera?

   Reply to this comment
   • Ai Burri April 4, 15:08

    Ismail Mulleti ka marre se fundmi koncesionin e markimit te karburanteve dhe sapo i doli emri tek skandali i llogarive offshore ne Panama. Te gjithe palet, te majte e te djathte jane monstra. Super te korruptuar!

    Reply to this comment
 26. rolandi September 13, 18:42

  KUSURIN , DUHET TA KETE DREJTESIA ,KUR TE VENDOSET SHTETI LIGJOR , TE GJITHE KRIMINELET DHE SAHAN LEPIRESIT E TYRE MBRAPA HEKURAVE.

  Reply to this comment
 27. Anton gjergji September 13, 18:43

  Kush do me dit per Anton Gjergjin le te shohe dosjen Tropoja.Ishte ish truproja i pare ne vitet 91-93 e me pas i familjes Nano.Ishte nder me besniket e Nanos dhe per kete eshte arrestuar disa here dhe eshte dhunuar ne vitet 92-97.Ishte me i miri ne llojin e vet.Vrases dhe nje njeri qe si qeshte njehere buza.U fut ne konflikt me Haklajt thjesht se ishte shok i ngushte i vellait te Drejtorit te policise se Kukesit i vrare ne zyre nga Haklajt.Te merrte gjak ne vetull.Kurse ne interviste m.q.s.Izeti thote se diten kur eshte vrare Shkelqim Haklaj ka qene ne Fier te thote se ka qene nen shoqerine e Rasim e Myftar Lumneshit.Te dy merreshin me prostitucion dhe trafik droge.I pari u be per rafmet se pas vrasjes se Fatmir Haklajt i shtyre personalisht nga Berisha e vrau Shota ne lokal ne BC.Prandaj me ardhjen ne pushtet me 2005 te Berishes ishte Myftari qe bente ligjin ne lojrat e fatit ne gjithe Shqiperine dhe s’pyeste per njeri se i kishte dhene gjakun e vellait Sali Berishes.

  Reply to this comment
 28. ILIRET September 13, 19:08

  Guxim prej malesori ke tregu Izet qe ke fol per kryekriminelin Berisha. Vec kujdes aty ku je, sepse ti e din se c’asht ne gjendje me bo ky i pabese.

  Reply to this comment
 29. artan September 13, 19:57

  Me beri pershtypje dicka, kur Izeti haroi dhe tha dicka per Klosin, Mira ndroi bisede , si duket i kujtoi Izetit qe duhet te shante vec Saliun jo Klosin. Qe Mira eshte nje sherbyese e denje e sigurimit nuk do shume mend, dhe ajo po ben 1 pune te qelbur. Boll intervistove keto kafshe kriminale qe kushedi sa kane vrare, kujton ti Mira se i beson njeri pallavrat e ketij vrasesi kur thote qe i biri Berishes transportonte droge ne moshen 16 vjec?, pra boll o Mira me keta kriminele, se mbase emrin ve ne gazete, dha dikush tjeter i shkruan, tani shko pyet edhe Zanin, dhe nxire dhe ate engjell

  Reply to this comment
 30. fredi September 13, 20:04

  flm gazetes dita qe po zbardh disa ngjarje qe populli pak a shume po i harron.

  Reply to this comment
 31. Lali September 13, 20:21

  Keta Kane qene nje tute alabakesh,qe vetem me pislleqet qenkan marre,femra droge, hajduteri,degjoni dhe neverituni nga keto thenie,Shikoni se cfar bejne ata qe na udheheqin,te gjithe nje fytyre Kane mos kujtoni se Jane ndryshe,metodat ndryshojne.

  Reply to this comment
 32. itali September 13, 20:39

  kjo qe po lexoj eshte nje film americon qe ka pa ky zoteria? ky me vllezerit e tij paska shpetu shqiperine?kjo eshte nje nga intervistat me te qelbura qe kom lexu ndonjeher. te flasesh per nje person qe ka vdekur dhe smunde te ktheje pergjigje eshte e turpshme.ky zoteria eshte kriminel ordiner qe eshte arratisur ne turqi dhe spo ja var njeri ! nuk simpatizoj per berrishen por kur lexoj intervista te tilla kur nje i arratisur duhet te kthehet ne shqiperi dhe te shkoji ne prokurori me fakte dhe ti tregoje te gjitha. fjale fjale dhe vetem fjale qe po tregohen ka 20 vjet .mjafte nuk duam fjale duam fakte qe njeher e mire te clirohemi nga kto plehna.

  Reply to this comment
  • SSL September 13, 22:55

   Itali
   E verteta ka menyra te ndryshme per te dale ne shesh
   Disa preferojne intervistat disa preferojne Prokurorine ,varet nga individi.

   Bravo Izet
   Allahu te udhezofte ne Islam.

   Reply to this comment
   • itali September 14, 12:49

    nuk eshte puna se preferon intervisten apo prokurorin ? puna eshte qe ky zoteria ishte shok i te gjithe ketyre njerezve te vrare qe vete pohon?ky zoteria ka nzjer vetem emrate e njerezve qe kane vdekur dhe smunde te tregojne maskardhiqet qe ka ber ky zoteria? i vetmi synim i kesaj interviste eshte kunder berrishes dhe familjen e tij?eshte kollaj mbas kesaj interviste qe te thuashe berrisha eshte nje kriminel etj etj por ky zoteria se ka te veten ne xhep?me vjene per te qeshur kur thote qe vllain e tij e kane arrestu se kishte vetem 15 kallasha ne makine se idukeshin pak?

    Reply to this comment
 33. gjykimi September 13, 20:39

  dhe cakejt nder male do tallen me tyyyy………………

  Reply to this comment
 34. reni September 13, 20:49

  Keni sy e veshe o njerez? Ore , ai e ka then qarte qe i ka dhe nje te “lemuar” Edit,,dhe shume te tjereve. Cka doni ju me? Apo ju ngelet shume merak qe skeni pasur e sdo keni kurre bythe qe ti gjuani qofte edhe me fjale nje njeriu ne pozite. Edhe sa per Izetin nuk ja ben syri terr nga asnje. E bile nga intervista e tij po e shoh qarte qe intelekti i tij eshte po aq i larte sa edhe trimeria e tij. Ne mos qofshi burra vete, mesohuni te vleresoni burrat e vertete.

  Jemi me ty Izet!( edhe ne jugoret)

  Reply to this comment
  • qytetar September 14, 20:41

   bie dakort me komentin tend reni, bravo Izet, me mire von se kurre per te qen njeri i mire dhe i ndershem, njeriu ben gabime nga injoranca por gjithnje kur merr vesh se ka qen gabim kontribon per te iluminuar popullin nga erresira, bravo edhe njeher!!!

   Reply to this comment
  • Jimmy September 15, 05:36

   Izetin e kam njohur nga afer.. bashke me Ari***n dhe ate dibranin qe ishin pjese e eskortes. Me ne fund po shoh dicka qe po ndricon kete tunel te erret. Ka erdhur koha te mesojne te gjithe te verteten. Ju te gjith mund te thoni e te abuzoni shum me komentet e tuaja por ju sugjeroj mos te flisni dhe nqs po, ngeluni anonim. Lerini njerzit me bole te flasin e te nxjerin fakte dhe gjithashtu te perballojn pasojat. Like thay say.. .

   Reply to this comment
 35. orli September 13, 21:08

  Daje!te them te drejten tani nuk e di sepse kam vite qe jam larguar nga Shqiperia.Di qe ka pas ble e shite((dava matrapazlleqesh)Tajvanin.

  Reply to this comment
 36. shpatar September 13, 21:18

  Ky rrefim ka rendesi vetem per ata qe jane shqiptare qe te kuptojne se kujt i duhet besuar shteti .Por nga rrefimi bie shume ere tradheti qe fillon nga koha e dulles ,ramizit dhe mbeturinate komunizmit qe ozurpuan pushtetin .Plani per te nxjerr jashte loje pjesen me te shendosh te shoqerise sh

  Reply to this comment
 37. toni September 13, 22:07

  interviste shume e dobet pavarsisht se doni ta shisni per lajmin e vitit.

  Reply to this comment
 38. A. Vokshi September 13, 22:27

  Bravo Izet Haxhia ua corre masken ketyre kleptokrateve te Tropojes qe kane marre peng PD.

  Reply to this comment
 39. 'Sofi' është e mënçur September 13, 23:01

  Intervistë interesante? Ndricon shumë skuta të errëta të politikës naziskine berishiane? I intervistuari më duket një i penduar i madh dhe unë me të penduarit jam fisnik. Nuk i lëndoj! Kam parasysh dhe një thënie te filozofit popull “koka e falur nuk pritet”. Izeti ka guximin të vetëpohojë edhe përdorjen e tij si xhandar dajaku? Vetëpohimi i shumë fajeve që ka bërë tregon guxim? E kanë shfrytëzuar duke i përkëdhelur sedrën dhe naivitetin si “malesor trim” si “roje i bacës së madh sali” dhe e kanë keqpërdorur tmerrësisht!? E thotë disa herë dhe duket që ka kaluar nëpër një “katarsis” shpirtëror dhe, për pasojë ka filluar të analizojë,të reflektojë,të krahasojë, të kapë fijet logjike të veprimtarisë së vet,të shoshisë? Pse kaq vonë? Sepse nuk ka qëné aspak e lehtë për të!?? Katarsisi është i vështirë kur je përlyer vetë keqas!? Nga ana tjetër,dëshmitë në kohen e sundimit fashistoid të saliut do t’i nxirrnin shumë telashe,do ta detyronin të kalònte nëpër shumë “prita cubash” të tjerë të saliut,do ta vinin në vështirêsi të paimagjinueshme “me një familje që kërkonte të ushqehej dhe të ruhej nga shfarosja”!!?? Nuk e kish saliu për gjë t’ja merte familjen peng dhe madje t’ja shfaroste!??? Intervistën e Izetit e çmoj edhe nga pikëpamja se këtë njeri e kisha menduar dhe lexuar vetëm si barbar e harbut ndersa tani jo? Tani e shoh në nje optikë tjetër? Nuk qënka fare pa mend,madje disa fraza të intervistës flasin për një intelekt të kultivuar apo siç thotë Hajne-ja “zëmërimi dhe brerja e ndërgjegjes të bën poet”!? Them se zëmërimi nga keqpêrdorja e ka bërë deri diku te tillë!? Intervista është plot befasi e fakte dhe kam përshtypjen se është brenda kufijve të realitetit? Ajo është njê “çjerrêse maske e politikës berishiste por dhe nanoiste”!? Gjithashu po ta lexosh me kujdes në nëntekst (dhe për një lexues të mirëinformuar) duket filli i saj burimor te Ramiz Alia, i këtij këlyshi qe tani ka plot prova pér shërbimet e kryera në interes te S I M, Ozna-s,Udb, KgB etj. Nga ata që “lihen në gjumë ” pér një kohë të gjatë,për interesa afatgjata??? Izet Haxhia të përgëzoj por nuk dua t’ju pêrqafoj? Është ende heret pêr të thené fjalën e fundit pér ju? Tung!

  Reply to this comment
 40. 'Sofi' është e mënçur September 13, 23:18

  “Sofi” është e mënçur vërtet? Jep një panoramë arsyetimesh që do të doja t’i thosha edhe vetë pikërisht kështu siç i ka thënë Sofi ? Edhe unë z. Izet ashtu si Sofi ju përgëzoj por nuk ju përqafoj? Megjithatë në një farë mënyre më rikthyet në besimin,miqësinë dhe dashurinë që kam pasur e kam për shoket dhe kolegët e mij tropojanë? Jam krenar për ta dhe nuk i përziej dhe as i ngatërroj me çmendurakun për pushtet sali fazlliç berisha? Para se ta urreja unë e kanë urryer ata më shumë!? Tung!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi September 13, 23:28

   Dy komentet e Sofit të mënçur meritojnë notën 10 ? Nderime Izet Haxhia! Kini ndikuar që Tropojës t’i pastrohet fytyra nga i paudhi sali zgjyra?

   Reply to this comment
 41. koco September 14, 00:22

  Interviste me shume vlere . E verteta vonon por nje dite del . dhe kjo eshte me shume rendesi pasi nxjer suratin e gjithe kuji te perfshire ne ato ullira , Haxhia po i ben nje sherbim te madh me kete nxjerje te se vertetes .

  Reply to this comment
 42. TOMORRI September 14, 00:32

  Kur merresh nga rruga perfundon ne rruge.
  Ke pare ndonje shoqerues te E Hoxhes te flase.
  Profesionalizmi tregohet edhe tek virtytet.
  Te kane lene si qen ne turqi duke lozur tavell e tani lef si qen.
  Tani u kujtove , Berisha eshte i keq, Azemi kriminel, e kusuri qenkan per anije ne det.
  Ti ku e ke vendin?????
  Harron qe produkti me i keq i demokracise ishin tipa si ti pabuksa qe e realizuan endrren e dhjetorit si Tropojane qe ishit, pushtuat Tiranen e shkaterruat qytetarine.
  Kur u kujtove per keto qe tregon ????
  Perleshje midis maskarenjsh e kriminelesh kjo eshte cfare tregon.
  Fati yt u befte shembull per kedo qe i ve kazmen Shqiperise.
  Asnje meshire per ty.
  Karakter i dobet , tipike e nje burreci.
  Rrace qe shkaterruat veten e lekundet Shqiperine.
  Sa jep intervista shko jepi cmeriton Berisha sipas variantit tend.
  Me qe ate te anijes se realizove dot.

  Reply to this comment
  • Te gjithe pendohen perpara Zotit September 14, 13:34

   Mos e fyej krenarine e shenjte te malit Tomorr…

   Mos prit qe Njeriu te arrije lartesine e Zotit…

   Ky qe po rrefehet, eshte Njeriu, dhe po rrefehet perpara Zotit, jo perpara teje apo te panjohurve te tjere ne Toke.
   Mos e nderprit ne rrefimin e tij…Mos e detyroe te terhiqet, apo ta nderroj prirjen e me ne fundme ndaj te vertetes, qe u ben mire te gjitheve. Po, edhe Saliut i ben mire, se edhe ai, rob i Zotit eshte, se edhe Enberi ashtu duhet pare, si rob Zoti…

   Por te jesh i sigurt, Tomorr, se vetem krimineli nuk pendohet, vetem ai qe merr guximin te shkoj te Zoti pa u penduar…Nese ti i njeh mire dhe i di per te tille rojet e Enver Hoxhes, nuk ka akuze me te madhe per ata…
   Nuk eshte e vertete pandehma jote se tashme ne kemi pare rojet e te gjithe armiqve, miq te medhenj te Enverit, qe kane deshmuar ne gjyqet qe vete Enveri ua ngriti Bashkeluftetareve te vete, Mehmetit, Kadriut etj. Po, iu desh te shpifnin e te akuzonin per gjera te pabeme, se ne e dime se Mehmeti e Kadriu e donin dhe i sherbyen Enverit deri ne fund e ne maje te krimit…
   Por, le te jemi te sigurt, te tere keta jane penduar, edhe Mehmeti, edhe Kadriu, pa mundur dot te rrefehen. Nuk u rrfyen dot se ose nuk besonin dot me tek askush, o ishin ateiste te pakthyeshem, o ishin aq kriminele sa e kuptonin se nuk do t’i besonte askush ne rrefimin e tyre…

   Por le te besojme ne shprese se Izet Haxhia po rrefehet nga qe nuk ka qene pjesmarres ne krime. (Por, edhe sikur, ne si njerez duhet te perpiqemi ta kuptojme individin ne hall, individin te cilin shteti e ka pergjuar ne nje moment dobesie, e ka bere me dosje, apo e ka ndihmuar te dale prej varferie apo per dickaa tjeter dhe e pastaj e ka perdorur per pune jo te mira.
   Ose thjesht, Izeti e jo vetem ai, e kane besuar Berishen si Tropojan…
   Harrove ti se sa leber apo mallakastriote i shkuan pas Mehmetit e Kadriut dmth Enverit? Ishin mjeran e te varfer pothuaj te gjithe, Qeveri e Rigonit, thirrej ne krye te heres ajo e komunisteve, si e Plepave, Ne fillim gjoja per liri, pastaj per nje cike pushstet, pasta per me shume pushtet, dhe pas ndonje thele rastesore apo mekati njerezor, u rrit oreksi dhe sic u shpreh edhe Izeti, etja per pushtet sjell verberi te mbajtesve dhe perfituesve prej tij…

   Keshtu qe lere te flas, te lehtesoj veten dhe te sjelle pendese sa me te madhe tek te oermendurit e tjere prej tij…Te gjithe jane rob Zoit…Duhet te thine fjalen e tyre, kur dikush rrefeget, por edhe nese nuk flasin, le te pendohen ne heshtje, le te lene dicka te shkruar, nje deshmi qe do t’i bej me te mire njerezit qe do jetojne me pas, se vetem shperfaqja e se Vertetes eshte qyteterimi dhe njerezimi qe ne te gjithe deshirojme…
   Po, ne duhet te besojme se te gjithe e kemi kete prirje, edhe pse ndodh qe rruges ngaterrohemi, joshemi nga lezete te perkohshme, zgjasim duart drejt gjese se tjetrit, ndonjehere behemi edhe te dhunshem, paraja dhe pushteti jane sende te rrezikshme, dhe duhet kurajo e kulture e madhe te shpetosh prej tyre…

   Por s’kemi asnje te drejte te levdojme ata qe bejne krimin dhe nuk flasin, qe nuk e deshmojne ate…As ata vete nuk i duam dhe i leme ne terr, duke u levduar mbylljen ne kullen e vetmise se erresirte, ku u ndodhi te sillen, edhe pa dashur…
   Nese ata te Enverit do kishin folur, kemi te drejte te shpresonim se as Izeti e te tjeret qe u ndodhi te sherbejne me pas per pasardhesin, nuk do i benin keto qe njerezisht eshte mire t’i tregojne tani e me pas…

   Reply to this comment
  • Drenova October 2, 16:31

   Tomorr ben krahasim te gabuar!
   Shoqeruesit e Enver Hoxhes nuk kane shoqeruar kurre nje VRASES sic ishte Sali Berisha,por nje BURRE SHTETI,qe mund t’i vije Shqiperise mbase pas 500 vjetesh,ndersa kriminele si Berisha lindin me dhjetra per dite!

   Reply to this comment
 43. TOMORRI September 14, 00:35

  Mbas pendimit vjen veprimi dhe jo shkrimi.

  Reply to this comment
 44. Ladi September 14, 00:54

  E kam ditur qe Berisha ka Spiunu, ka dal deshmitar ne gjygje Politike dhe ka kerku edhe varjen e tyre, por sot mendova s pervec se Shkerdhate, Azem Hahdari paska ken edhe Spiun I Sigurimit te Enver Hoxhes. Ramiz Alia paska ken shum I zgjuar. Ai I relizoio direktivat e Gerbacovit qe pat leshuar ne Katovice. Izet Haxhin e kam menduar si Fshatar te pa gdhendur , por qenka njeri me intelekt, Esht mir qe njerzit ti din ngjarjet ashtu siç kane ndodhur. Izet Hsxhia nuk kthehet ne Shqiperi jo nga friga, por eshte I denuar per vrasjen e Spiunit Azem Hajdari, vrasje qe e kan bere te tjere persona.

  Reply to this comment
 45. Berti September 14, 00:58

  Keto deklarime publike duhet te jene pikenisje per rihapjen e procesit Hajdari, te tregohen motivet e vrasjes qe per mua dhe shume te tjere jane jopolitike, biles e quaj vrasje ne kufijte e mbrojtjes se nevojshme (pasi Hajdari si hajdar qe ishte doli me pistolete me silenciator per te zgjidhur situaten), jane denuar kot Jaho Mulosmani, pa permendur Ismet Haxhine qe ska patur asnje lidhje me kete vrasje apo Izetin qe Saliu e tradhtoi per ta bere sa me te besueshme politizimin e kesaj vrasjeje.
  Te gjithe e dime se gjykimi i kesaj ceshtje eshte bere nen presionin e PD-se , pa u marre ne shqyrtim prova e pa u pyetur shume deshmitare te rendesishem, biles edhe vendimi i dale nga kjo ceshtje eshte i paplote dhe jo ligjor, nuk eshte percaktuar fakti se Azem Hajdari ka dale i armatosur se bashku me badigardet e tij dhe eshte drejtuar per tek Fatmir Haklaj, dhe nuk eshte ky i fundit qe i ka bere prite Hajdarit sic eshte thene.Madje Fatmir Haklaj e ka pranuar se nuk kishte vajtur per ta vrare por ndryshoi mendje kur pa Hajdarin te vinte se bashku me dy bodogardet i armatosur.
  Nje gje duhet te thuhet nga Izeti qe Hajdari ka qene organizatori i vrasjes se Shkelqimit, urdheruar nga Sali Berisha…..
  Izet Haxhia eshte denuar kot “ne mungese” pa u degjuar deklarimet e tij dhe vendimi ka marre forme te prere, procesi Hajdari duhet te rihapet mbi bazen e deklarimeve publike te Izetit ose te jepet falje ose amnisti per te gjithe ata qe jane denuar ne kete proces.
  Dihet kush eshte ekzekutori i vetem ai eshte Fatmir Haklaj dhe vrasja e ordinerit Hajdari nuk ishte e organizuar (nga bashkepunetoret e krimit) dhe as politike.Per mua ketu nuk ka figure te vepres penale, autori i vetem Fatmir Haklaj ka vepruar ne kufijte e mbrojtjes se nevojshme……. dhe Hajdarin nuk e ka nxjerre Izeti nga PD-ja sic eshte thene por dora vete Sali Aga…..

  Reply to this comment
  • Gezim June 21, 14:17

   Nje pyetje: Cfare kerkonte Fatmir Haklaj ne ate ore afer Pd? Per te takuar nje person qe tu jepte disa informacione? Nuk mund ta takonte diku tjeter qe te mos ekspozohej afer Pd? Si e pa revolen me silenciator te Azemit ne ate erresire? Pse shoku I tij Naimi ishte I armatosur. Jo per ndonje mbremje vallezimi besoj nuk kishin vajtur. Faktet tregojne se ata nuk kishin vajtur per nje xhiro kot andej nga Pd te armatosur. Dihet boterisht qe Haklajt ishin kunder Saliut dhe Azemit per arsyet e tyre dhe mos na hidhni hi syve duke bere rolin e naivit dhe duke thene se Azemi u vra rastesisht nga plumb qorr. Azemit iu be atentat nga Haklajt ne Tropoje me pare. Kjo me ben te besoj qe edhe kete here ata vajten ta vrisnin me ndihmen e atyre qe e futen ne kurth Azemin.

   Reply to this comment
 46. Avni September 14, 01:52

  Izet haxhia kam lexu e shiku shum gjona per tropoj e shqipni te kan tregu si njeri keqbers dhe kriminel me behet qefi se tani pe shfajso veten dhe pe trego fytyren e berishes marre i qoft berishes e ka shkatrru ni shqipni dhe shitet akoma patriot

  Reply to this comment
 47. Shpresa September 14, 02:15

  Se di pse, duke lexuar kete shkrim mendja me shkonte te Maks Velo ?

  Reply to this comment
 48. Socialisti bythpambuk September 14, 03:59

  Ne Tropojanet jemi perdorur shume”
  Kjo eshte e verteta e madhe , me ne fund e pranon me ndershmeri.
  Nderime Izet , kjo eshte burreri.

  Reply to this comment
 49. ben September 14, 05:56

  Zotni cuba u bet mbas 90 por n.q.s do te jetosh i qete duhet atij ndyresires Sal tja faktosh mundesine e ke trego kush i vuri Edit dore me vjen cudi qe ne cdo rresht thua i rram x apo y cudia esht se permen Mirin apo Gazin leri keta por hape barkun po di gje dhe kalbe ndyresiren qe te shkateroi jeten te ngrysi pleqerin ne burg.

  Reply to this comment
 50. ti kaurr i derrit .... September 14, 06:01

  Komplimente ,z haxhia, që i cjer maskën udbashit të viçidolit.

  Reply to this comment
 51. P.A.B September 14, 06:27

  Emra, emra e vetem emra, e sa shume emra; lexoj ne komentet tona.

  ***

  E degjova te nderuarin Haxhia, deri tek min 4:18, pezmatimi i tij per Drejtesine, si ka qene eshte e duhet te jete; precendentet per Ruanden dhe Uganden…e aty e lashe! I zhgenjyer. Kemi 15 vite qe presim per z. Haxhia te na jape mendime, ne:

  * Peshkim
  * Arsim
  * Energjine e rinovuar
  * Hopet e nen-hopet e Krizave Ekonomike…dhe…e…

  Shohim duke Na folur per Drejtesine.

  Jo se eshte gabim -aspak – “a behen juriste me 6 muaj te plepave” mire e tha. Prisja fusha te tjera. Nejse. Ndoshta nje ish-/apo/ present Bodyguard tjeter, mund te na sqaroje per keto pune. Ne 4 minuta degjim, duket:

  * i sinqerte dhe i paqte
  * koshient dhe simpatik
  * nice guy e (mjaft) elokuent.

  Toni didaktik i shkon, jo se e ben me vetedije (te kuptohemi) por te qenit:

  1. ne udhekryq te historise
  2. protagonist me pergjegjesi te medha.
  3. nje barre eksperiencash e precedentesh.
  4. zgjuarsia natyrore (+ ajo e kultivuar)
  5. shqetesimi legjitim per fatin e nje Kombi.
  5. misioni Historik mbi shpatulla (po, prape 5)
  6. e keshtu me rradhe…

  bejne personin te duket pak si “ex katedra” …dhe mendjet e rralla, zakonisht keshtu duken, eshte krejt normale.

  Vec, s’me pelqeu tematika – “Izeti e Drejtsia” Ndoshta e humba tek 1. ose do na vije tek 3-shi ajo qe me intereson. “Peshkimi, Ekonomia dhe Nafta”

  * Nafta- si ne Nafte. Hajt ja bejme pak Naf … .

  [25 vjet, ora ka ngelur tek…. I.H. A.H. S.b e me rradhe!
  bravo- Ne-Shqipot.
  Ne Gj- Koli eshte harruar.
  Ne Britani Thatcheri u varros,
  Ne Itali as kush se di kush ishte Kr-M ne 1993,
  ne jemi akoma tek “I-H ekslusive”]

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi September 14, 09:35

   Ku kini humbur për një kohë kaq të gjatë o i mirëseardhuri P. A. B ? Larg e larg mërguar,tre male kaptuar,komente pa shkruar, eja i uruar ? Jam me përfundimin tuaj te shkëlqyer për makinën tonë të kohës që ka mbetur akoma me sali shejtanin ? Gjithnjë mbrapa ka mbetur Shqipëria nga monstrat e këtij tipi ? Mesa duket mekanizmat e seleksionimit të pushtetarëve te ne, janë të markës “rrangalla”? Nderime mik!

   Reply to this comment
   • P.A.B September 14, 18:36

    Nderimi Presor Zaimi. Ketu jam, lexoj perdite, Ju e DITA-N. vec s’kam patur kohe te postoj [ti e di, si bej gjerat pergjysme] 🙂

    Komentin me lart e lashe, pa dashur te prek askend (as te nderuarin z. Haxhia, jeta e mendimit e te cilit, jane pertej interesit tim) aq me pak Gazeten. Intervistat, reminishencat e lidhjet me politiken aktuale; jane te dobishme ne planin gazetaresk (ku ka fakte/ ne plan ligjor) ngelem kurioz ne raport me mentalitetin “individual te Shqiptarit” Pse, si, ku e sa na intereson? Kur duhet, s’behemi bashke. Kur s’vlen, flasim.

    Nejse, te pershendes mik i mire – ju, e shume lexues qe i shoh ne komente.

    Reply to this comment
 52. Rapsodi. September 14, 08:52

  Te lumte goja ore, Izet Haxhia,
  qe na tregon larg nga Turqia,
  se ç’ka vuajtur kjo Shqiperia,
  nga Saliramtrapi e shpellaria!

  Meshire tropojanve te thjeshte,
  qe u beri dimer e vere-vjeshte,
  nje avneturier, monster e djallit,
  atij, qe vodhi pasurite e stanit!

  Te lumte goja ore,Izet Haxhia,
  qe na tregon ç’beri Salimavria,
  kur ky vend kish mbetur djerre,
  ai u turr kudo duke e permjerre.

  Meshire per njerezit e ndershem,
  qe i genjeu drakula i mistershem,
  antikomunisti-komunist i fshehur,
  qe kafshonte si qeni, duke lehur.

  Te lumte goja ore ,Izet Haxhia,
  qe na tregon se kush qe paria,
  ca qener qe u turren kermave,
  kontrabandes, droges,femrave.

  Meshire njerezve te zhgenjyer,
  qe vajten pas prijsve te perlyer,
  pas klounades se Saliramtrapit,
  qe derdh mbi ta helmin e gjarprit.

  Faleminderit ty,gazetares Mira,
  qe perball shume veshtiresira,
  duke sherbyer ne gazeten Dita,
  qe ne kete humbtire te vije drita!

  Faleminderit dhe komentuesve,
  qe jane kunder bashibozukeve,
  kunder klanit te Salramkopalles,
  kryebatakçiut te shtetrrumpalles!

  Reply to this comment
  • PORDHACI-FRIKACAK October 6, 18:40

   jam simpatizant i krijimeve te juaja por kesaj rradhe je teresisht dhe komplet jashte teme.
   Zoteria ne fjale flet pa asnje rrjedhe llogjike tregimeve te tija ku qellimi eshte nxjeria e vrtetesise ne pah dhe drite.
   Nqse i ke dhene vemendjie pergjigjieve te tija konstatohet qe edhe vete ky person ka abuzuar dhe perfituar nga “pozita” qe ka pasur si “qeni”mbrojtes i nje kafshe si salberbytha.Edhe pse shitet si paqesor dhe me sensent e mirekuptimit,si shuares zjarresh dhe bemash makabre,kur ne te njejten kohe hungurinte sa here qe salberbytha ngrinte gishtin dhe e drjetonte ne drejtim te kundershtareve apo konkurenteve te tij,sepse pushteti osht i keq per aresye se paraja korrupton edhe me te ndershmin,e aq me keq ne shqiperine e porsa dalur nga kalveri Dantian(DANTE ALIGHERI) qe daton qe me 178O e deri me korrik 1990.E spo te flas per sketerren e 30 vjeteve te fundit ku shqiperia nga terri perfundoi ne ferrin e DANTES(Komedia shenjte).
   Pra zoteria ne fjale eshte bashkepunetor,asocjie,dhe skllav karshi mentorit kriminel salberbytha duke ndjekur dhe zbatuar me qellim linjen e eger qe ushtronte etjia e tij per pushtet,etjia e tij per te ndyer duart me gjak te pafajshem,bashkepunator dhe aleat i bindur dhe i zellshem i sal berbythes ne zhytjien e popullit ne nje sketerre te papershkruar.
   Pra zoteria ne fjale ska pse te na shitet se mediator(ndermjetes paqjie) midis tropojaneve kundra tropojaneve apo tropojaneve kundra jugjaneve,tropojanve kundra tiranasve,sepse me zellin e tij karshi salberbythes dhe me vullnetin e basnikerise karshi nje pjelle te djallit ka futur ne flak mbare shqiperine,nga jugu ne veri,na lindjia ne perendim,nga kosova ne çameri,nga maqedonia ne kalabri,nga mali zi deri ne vllahi apo turqi (qe sot na eshte strehuar,neqse se zgabohem).
   Eshte fatkeqesi edhe profesionalizmi i dobet i gazetares qe kerkon te degjoje “histori apo elegji legjendash lashtesie”,me pyetjie pa kuptim,pa sens dhe pa vullnet qartesia ne kuptimin e tyre.

   Besoj se naiviteti i gazetares me pyetjien ;A ishte salberbytha nje prezident i afte?e ul jashte mase rolin e gazetarise (se shitur tek çdo klan politik) ne drejtim te perkatesise dhe saktesise se nje realiteti ne lidhjie me pergjegjesine e se vertetes dhe vetem ne sherbim dhe dobi te se vertetes.Kur dihet qe nje doktor zbehet kurre prezident apo kryeminister per vete faktin se mjeksia eshte apolitike ne saje te betimit te HIPOKRATE.Por edhe ne saje se nje doktor ska asnje lloj njohurie mbi jurisprundencen apo me ekzekutivin apo legjislativine e nje shteti apo kombi.ska asnje lloj njohurie mbi sociallogjine apo shkencat humane sociale.
   Pra shkurt si zoteria ne fjale por edhe gazetarjia per temen ne fjale jane barut i lagur.
   sepse zoteria nuk flet per aftesite dhe kapacitetin llogjik apo psikollogjik te salberbythes te etur per gjak e pushtet,sflet per vehten e tij se si eshte vene ne sherbim te ketij kasapi te eger(nxensi ja kalon profesorit enver abdulla bej hoxha) dhe me çfare kurajo dhe morali i ka qendruar besnik nje pjelle te ferrit.

   Ah zoteria thot vetem nje te vertete qe e ka proferizuar si toka pror edhe qielli,mjere ai qe bie ne dore te urrejtise se POPULLIT,sepse koha vonon por kurre s’harron,dhe kuzhdo qe i ka borxh POPULLIT nuk shkon nga kjo dynja pa ja lare kete borxh POPULLIT.
   E per ta mbyllur,politika ka vetem nje qellim me zhurmat apo me apollogjite e saja,ate te largimit te vemendjies dhe perqendrimit te POPULLIT nga kalveri qe po jeton aktualisht,pra populli te ndrydshoje shenjester dhe te godasi tek i pafajshmi duke i lene rruge te lire politikaneve kriminela dhe oligarkeve sataniste te thithin gjakun e populli injorant deri pertej palces me lirine me legjitime vehvetes si e drejta e tyre me e shenjte.
   Hazem Hajdari ça mbolli korri,sot e shoqia e tij del ne foto krah per krah me gjakesin e burrit te saj(sigurisht nqse e ka konsideruar si te tille hazem imoralin dhe kurvarin).
   E sot e bija e tij rudina na eshte pjestare e kuvendit.
   Mami vet e akuzuar per abuzim- perfitimi te padrejte te prones se POPULLIT
   salberbytha çfare ka mbjedhur do korri,drejtesise POPULLI asnje si shpeton.
   Klika dhe klanet politike te çfaredo lloj pseudo ngjyre flamuri çfare ka mbjellur do korri.
   Oligarket qe vjelin dhe shfrytezojne popullin do vdesin te kalbur nga perbrenda seps TOKA nuk perfill dhe nuk denjon te luaj rolin e saj ne prehjien e gjirit te saj te kermave te kesaj natyre dhe soji famekeq djallezor.
   Mik rima dhe ritmika jote kesaj rradhe le per te deshiruar sepse mesazhi i saj eshte teper i zbehte.
   Per mendimin dhe bindjien time zoteria i mesiperm eshte po aq fajtor sa salberbytha.
   Sepse ka kontribuar ne perçarjien e shqiperise,me vullnet apo pa vullnet,rendesi ka qe me vetedije por edhe nga injoranca ka vene ne sherbim te nje krimineli tere energjine e tij,morale,shpirterore dhe ndershmerie ne sherbim te nje bafometi me brire qe quhet salberbytha.
   Rrofte populli nga veriu ne jug,nga lindia ne perendim,poshte pushtat dhe djajte.

   Reply to this comment
 53. orli September 14, 09:19

  Nje gje duhet ta dine shqiptaret:sali penicilina,udb-ja,incesti e gllaberuesi me i madh i pasurive te shqiptareve,kur jepte urdhera per te bere diçka te kundraligjeshme,personit qe kishte thirrur ja shkruante ne nje leter ja rrotullonte letren duke e mbajtur me gisht deri sa personi e miratonte me koke qe e kuptoi pastaj agjenti i vjeter letren e digjte ne nje tavell duhani qe e mbante ne tavoline gjithmone(dhe pse nuk e pinte duhanin)

  Reply to this comment
 54. endropina September 14, 09:50

  ja per keta njerez e kishte fjalen Z. Maks Velo .

  Reply to this comment
  • Te gjithe pendohen perpara Zotit September 14, 13:49

   Jo, nuk e kishte ketu fjalen Maks Velo,
   Maksi rrefente veten e tij, menyren e tij te perceptimit te gjerave njerezve e ndodhive…

   Mund te jene te verteta keto gjera, qofte dhe pjeserisht, qofte edhe te tera,
   por njeriu, aq me shume intelektuali perendimor, sic e predikon veten Velo, duhet te rrefej te miren, pozitiven, ate per ku duhet te shkojme, jo te ligen, ende te papersosuren, jo vesin, virtytitn duhet te tregojme…

   Maksi i di keto, por duhet shkundur edhe ai: ndaj ka vlere dhe duhet degjuar e respektuar gjesti i rrefimit te Izetit: te shlirohemi nga ajo qe nuk do donim ta kishim ne shpine…

   Ketu nuk perjashtohet askush, as edhe Maks Velo, kur rrefen per ate qe nuk i pelqen, apo per ate qe i pelqen: Ismaili e dinte se cfare donte Enveri dhe perpiqej t’ja bente qejfin. Qe te vazhdonte te shkruante, shkroi Velo, me vertetesi.
   Ne kete rrefim, kurrkush nuk del dot e ta akuzoj. E verteta u pelqen te gjitheve. Sepse eshte ndjesi qe na i ka falur Zoti, ne fillimet…

   Reply to this comment
 55. maks velo September 14, 10:32

  KU JANE ATA PSEUDO-GAZETARET SHQIPTARE ME DIPLLOMA TE BLERA
  TE NA SHPJEGOJNE SE ESHTE MESE NORMALE QE
  NJE KOPE KRIMINELESH E BANDASH MAFJOZE
  TE KENE FUQINE E PLOTE MBI NJE POPULL TE MALLKUAR.
  VETEM BOMBA ATOMIKE I ZGJITH PROBLEMET SHQIPTARE.

  Reply to this comment
 56. orli September 14, 10:57

  Maks Velo!ne rast se je i verteti?!ne radhe te pare kur flet per pseudo-gazetare me diploma te blera,meso te shkruash emrin dhe mbiemrin tend shkronjen e pare me te madhe(unè ne pergjithesi atyre qe ua shkruaj emrin me shkronje te vogel,bej nje shkelje drejtshkrimit te gjuhes Shqipe thjeshte per te treguar qe nuk kam respekt per ate person)ti o i gjore ne radhe te pare nuk paske respekt per veten ose ke rreshqite(diplomen duhet ta kesh marre me merite)sikur te thuash qe x nga Tropoja eshte i keq ose 100 x-a,nuk ka problem por kur identifikon nje krahine te tere me n-persona te keqinj;atehere ose je perçares ose psikopat!!

  Reply to this comment
  • maks velo September 14, 13:50

   KE TE DREJTE,POR ME FALET SE NUK JAM NGA TROPOJA,
   QE TA KEM TE ZHVILLUAR SENSIN E LARTE TE RESPEKTIT,ELEGANCES,
   ELOKUENZEN,MIRESJELLJEN , KULTUREN.
   SIKUR TE ISHA I SIGURT QE DO TA KUPTOJE DO TE
   THOSHA NJE SHPREHJE ILUMINISTE.(QE NUK ESHTE LLAMPE)

   Reply to this comment
 57. Zylka September 14, 11:54

  Intervista eshte e besushme. Kemi qene deshmitare kur ne vitet e para te demokracise me bekimin e Berishes dhe te Hajdarit se si shkateroheshin ndermarrjet ekonomike, si pritesin pemet frutore dhe vreshtat e NB-ve, si zap[toheshin me dhune tokat shteterore dhe tokat e pronareve te ligjshem te Tiransave,Dursakeve etj nga njerezit qe i perkrahte PD-ja.
  Edhe shperberja e shtetit, ashtu sic thote edhe vete Izeti qe as ne vindet me te humbura nuk eshte bere, eshte faj direkt i Berishes. Ideja se kete ja paskan bere greket nuk qendron. Ai dhe ish ministri agrar Bode nuk e kuptonin se keto 4-5 firma qe grumbullonin te gjithe parate e qytetareve si mund ti vinte ne levizje per te kompesuar interesin dhe fitin e firmave, kur ne krye te tyre kane qene njerez me nivel anadollak si Sude,Xhaferi apo ai i Vefes etj.
  Shteti ja mer frymen nje pronari te ndonje kafeneje po te mos kete licence dhe neqoftese nuk i derdh detyrimet. Por analizen e ketyre firmave pse nuk e beri i mencuri i Devollit Bode.
  Shperberja e shtetit eshte me e rende se braktisja nga Zogu i vendit.
  Shikoni me vemendje se ne krye te kupoles se shtetit c’njerez paskemi patur; qe luftonin vetem per pasurimin e tyre.
  Une jam i mendimit qe analiza e firmave piramidale, si u krijuan, pse nuk u kontrolluan, pse e lane popullin te derdhe djersen dhe pasurine e tij, ku vajten parate mbas shperberjes, duhet te rimeret nga prokuroria, vecanarisht protagonistet kryesore Berisha dhe Bode.

  Reply to this comment
 58. cubel breca September 14, 11:57

  Per Tropojen shteti i diktatures punoi aq shume per tia ngritur koken sepse njihen si popull tradhetare dhe spiune.dhe e kane marre vulen qe me vrasjen e te ndriturit heroin Bajram Curri qe e vrane pabesisht tropojanet dhe e lane 4 dite dhe nete ne der te shpelles se Dragobise Dhe cohen burrat e Hasit dhe me vig e marrin trupin e heroit qe vrane keta qe e mbajne veten per patriota dhe e varrosen me nderime Dhe shteti i asaj kohe per me e mbulu ket turp i vuri emrin qytetit Bajram Curr.Por sic duket historia perseritet por me te njejta makinacione te Tropojaneve me pabesira me vrasje mbas shpine me hajnira .prandaj do te mbeten te urryer tropojanet deri sa ti tregojne vendin ketij diktatori,spiuni legeni te prodhuar ne analet e komunizmit dhe te UDB,Sali legeni nuk ka kurajo dhe burreri si te gjith tropojanet qe i kane shkuar mbrapa deri tani te perballet me drejtesine tejapi llogari cfar i beri ketij vendi dhe populli qe do ta vuajne dhe brezat e ardhshem do kujtohet gjithmone me urrejtje.

  Izet duhet te kishe folur me perpara dhe duhet me i ra gjerave drejt,nga qe te njof personalisht ke bagazh pavarsisht se ne cilin krah punove,Po te ishte i ndjeri gjalle Isuf Haluca nuk ma ha mendia se do te katandiseshin keshtu tropojanet shum pak veta e njihnin ate njeri.

  Reply to this comment
 59. Lushja qytet i preshit September 14, 12:05

  Eshte per te cuditur, kur ka ardhur momenti i nryshimeve historike, vazhdimisht ne krye te vendit kane dale ne skene njerez delexhinj,shpirtzinj,antikombetare, qe e kane patur mendjen vetem per vehte. C’fare ti themi kesaj: fat i keq apo nuk dijme te zgjedhim drejtuesit. Dhe akoma me keq, edhe kur e shkaterojne vendin e varferojne deri ne palce popullin perseri i rivotojme.
  Pergjigja e pyetjes c’fare ti themi kesaj eshte kjo: Mire te na bejne, ate koke kemi-ate kapele na kane vene.

  Reply to this comment
 60. Laveri September 14, 12:16

  Ore une kete Izetin e dija dru me pre ,por paska humor qerratai .Ajo dihet qe ai i di te gjitha si per vrasjet ashtu dhe per vjedhjet e medha por disa gjera duhet ti kaloje perciptas nuk mund ti thote te gjitha troç

  Reply to this comment
 61. cubel breca September 14, 12:35

  Filmi “OPERACIONI ZJARRIT”

  Pjeteeeeeer………….Memecit i erdhi goja…………………..

  Edhe Shega dhe e ema e Sheges ketu do te vine……………… ???????

  Reply to this comment
 62. Zapata September 14, 14:00

  Po ky azem hajdari qe e ka dash gjith shqipria paska qen kokrra e kurves,, si ju vika tritoli atdheut tat,, si ju vika tritoli shqipris, qe kjo shqipri e donte aq fort, sa dhe shum Nona shqiptare kan derdh lot si per bijt e tyre,, Haram ato lot se vetem atdheut tat si vihen minat,,Po car fai pati shqipria qe ti at shqipri e bone teleferik per te kalu Heroina dhe mushe xhepat me lek,,,,, BASTARDO,,,,, Izet Haxhia nuk genjen , Nuk esht tropojan prej puke si sal bastardi ,, Por esht TROPOJAN i vertet,,, paten fat kur si vrau Isuf Aluca qe te dy Bastardet e shqipris

  Reply to this comment
  • Arber October 3, 12:59

   Nuk e mbaj mend mire, Zapate, e me sqaro: ky Isuf Haluca qe te vinte tek shtepia sa here zbriste nga Tropoja, ishte dashnori i motres tate apo i mamit tat?
   Nejse, puna juaj.
   Ato zune dashnore trapajanë te tjere me vone, e ty te kane lene pershtypje te mire.
   Ç’nuk mban kjo toke…!

   Reply to this comment
 63. P September 14, 14:17

  SHQIPERIA ESHTE SOT NJE I KOMB DUKE DHENE SHPIRT,
  INFEKSIONI QE PO E CON DREJT VDEKJES
  QUHET BANDA KRIMINELE+MAFJOZE.
  ZAKONISHT KETE TE KEQE E LUFTON SHTETI DHE LIGJI I FORTE.
  POR KETU ATA JANE NE PUSHTET DHE KRIMINELI NUK LUFTON DOT
  KRIMINELIN.PO NUK JU SHKULEN RRENJET KRIMIT VERIOR,
  E MJERA SHQIPERI E KA FUNDIN E PAEVITUSHEM.HUMNEREN MORALE
  DHE VDEKJEN SHPIRTERORE.TE RRONI VETE.

  Reply to this comment
 64. lisi September 14, 15:11

  Izet,
  Përmend aty Mirush Matin, se gjoja ai ishte pjesë e klanit të drogës me A.Hajdarin.Unë jam një mik i Mirushit dhe e di mirë që i ndjeri nuk kishte muhabet me Azemin, madje, më tha një ditë aty nga viti 1998 se Azemi më urren, urren dibranët, do më largojnë prej këtu etj.Pas vrasjes së Azemit nga Ju, pas shumë kohësh, ka humbur jetën Mirushi në Moldavi, ku kishte shkuar të bënte tregti. Atje pati një humbje jete jo ashtu si thua ti.
  Sa për të tjerat, ato që thua për Azemin etj. unë nuk kam fakte të të kundërshtoj, por, kur je fare i pasaktë për Mirushin, më duhet të dyshoj për vërtetësinë e atyre që thua.
  Disa prej jush, jo të gjithë tropojanët duhen futur në një thes, u hodhët mbi Shqipërinë si korbat, dikush duke rrëmbyer prona, dikush me trafik armësh e droge, dikush duke përlarë poste, dikush duke marrë ryshfete e vënë gjoba, ju ja nxitë faqen Tropojës, e cila, si çdo krahinë, nuk e meriton një zhgënjim të tillë.A menduat ju se jeni Tropojanë, se jeni malsorë, se duhet të shërbeni për vendin, se duhet të nderoni edhe atë që ju përfaqësoi dhe, po të bënte gabime ai, ju ta ndihmonit dhe korrigjonit?
  Dhe e keqja është, Izet, se ju nuk po zini mend, përsëri doni të tërhiqni zvarrë jo vetëm PD-në, por edhe partitë e tjera, sepse jeni futur gjithandej.Pra, jeni një takëm i tillë, që nuk i bën nder jo Tropojës, por as Shqipërisë.
  Pa mendo, Izet, sa gjëra nuk ke treguar në këtë intervistë? Thjesht, ke nxjerrë ca gjëra që të interesojnë.O Izet, bëhu burrë e trego ato që janë për të treguar.

  Reply to this comment
 65. ARDIANI September 14, 16:59

  Si student i Sali Berishes po shuaj kuriozitetin e Gazetares dhe te lexuesve qe Saliu dinte te perdorte armet sepe ne e kemi pasur “KOMISAR BATALIONI” dhe jepte leksione per pergatitjen politike te studenteve te Mjekesise. Ne ate kohe shkollat e larta benin 1 muaj zbor ne vit dhe kishte nje Komandant Batalioni qe ishte oficer karriere nga shkollat ushtarake dhe nje Komisar Batalioni qe ishte njekohesisht edhe petagog dhe perfaqesuse i Partise punes se Shqiperise(Ky Ishte Sali Rame Berisha- qe ka bere qitje me arme qindra dhe ndoshta mijera here). Ka patur petagog qe jepnin mesim per mjekesine dhe ne kohen e stervitjeve ushtarake (zbori ushtarak) jepete mesim per armet deri tek topi apo murtajat. Une kur isha student dija te perdorja edhe murtajen bashke me 3 persona te tjere qe perbenin si te thuash ekipazhin e murtajes.

  Reply to this comment
 66. Tropojanet jane ne mjegull September 14, 17:05

  Duket se vetem Besnik Mustafaraj eshte penduar.

  Dy jave perpara se Bushi te shkonte ne Mamurras, ministri i perjashtem i tha Berishes

  “Sale, jam kah u lodh or burre!”, dhe Sala e liroi.

  “Shko Besnik shko…Ngri nje kulle ne Petrele dhe fol me Gjyshin per letersi, se s’mund te te nisim edhe ty ne Paris, si Ismailin!”

  Ata qe kane intervistuar Besnikin thone se, te shumten e kohes, edhe ne Petrele
  vjen e behet mjegull si ne Tropoje…

  Reply to this comment
 67. besnik bregu September 14, 17:56

  Ribotoni internisten e Izetit ne revisten “Klan”, ne vitin 1997 e do shihni sa shume genjen.

  Reply to this comment
 68. pashku September 14, 18:51

  Per lisin!ti paske qene mik i Mirush Matit!unè po te them ty se ti genjen dhe Izeti tregon te verteten!perse do pyesish ti?po ta them unè ty,ne rast se nuk ta ka thene miku i familjes se Mirushit kete gje:”Vdiq”mirushi ne Moldavi!me thote ky miku i familjes se Mirushit(nje jave pasi e kishin therur)se ka pesuar aksident Mirush Mati,i them jo por e kane vrare(ne mos gaboj ka qene atje me nje myrteza ulqinaku)jo nuk ka mundesi me thote,i them kjo eshte e verteta,ate e ka nise sala per ne moldavi per te marre leter per gazeten rd dhe e ka heqe qafe sepse mirushi pasi ja hoqen Agron Musarajt trafikun e droges,sala kerkoj t’ja jepte Gazidedes,ky i fundit nuk ka pranuar(ka thene jam fetare)dhe ja ka sygjeruar sales Mirushin i cili ka qene nipi i Gazidedes.Sala si i pabese qe eshte ka menduar dhe per mirusin qe ja ka me hile dhe ja ka kenduar kengen:te puthe halla mu ne balle!pas dy javesh shoku im,mik i familjes se Mirushit me ka thene:paske patur te drejte se nuk ka qene aksident por e kishin vrare….

  Reply to this comment
 69. orli September 14, 18:54

  Per besnik bregun ose salen!pse nuk i botoni intervistat e sales e shkrimet e rd-es per azemin?!mos pritni t’ua botoje Filip çakuli?!…..

  Reply to this comment
 70. Gregori September 14, 19:34

  Genjeshter me bisht. U sulmua presidenca.? Maloket jane genjeshtare te papare. U sulmua me tanke, po qytyetaret e Tiranes si nuk i ndjene keto tanke, por ndjene vetem tanket e Gardes qe patrullonin naten, dhe bertisnin si SS gjermane qe kemi pare neper filma ALT, Ndal, dhe verioret e Agim Shehut e te ashtuquajturit komandant Garde, Xhahit Xhaferi, te vrisnin pa nje pa dy, keshtu ndodhen dy vrasje, nje ne bulevardin Deshmoret e Kombit ne nje furgon dhe tjetra ne rrugen Vaso Pasha, ate nate te 13 Marsit, mor Izet genjeshtari. Ndersa Berisha ishte “penduar” e do te dorzonte shtetin, ju, vellezreit tuaj e nje takem tjeter si puna juaj, qenkeni ndjere te tradhetuar, se nuk realizuat urdherat e marra. A nuk te vjen turp, e te ndjehesh kriminel per keto qe pohon. E thone pastaj qe s’ka te drejte Maks Velua.
  Malokeve u pelqen anarkia, vrasin e vriten per 5 leke, e turpeshme, por jane pjese e kombit tone. Vetem Enveri ua gjeti telat malokeve te ndershem qe i beri per vehte, por s’ka me Enver dhe anarkia vazhdon, edhe me lejen e shtetit.

  Reply to this comment
 71. Lushja qytet i preshit September 14, 20:30

  Nga intervista dhe opinjonet qe jepen del se Sala nuk eshte bure i beses, nuk eshte patriot, nuk ka punuar per shqiptarine, por per vehte. Nuk me pelqen fakti se akoma ka njerez qe i shkojne mbrapa per rremuje dhe per te djegur. Neser ne qoftese ky njeri do vihet para drejtesise, sejcili ti theras mendjes te mos dale ne mbrojtje te ketij njeriu qe eshte tipiku i te keqes.

  Reply to this comment
 72. austria September 14, 22:15

  Ore izet meqe i di te gjitha detajet me data dhe ore.pse nuk thua qe azemin e mbronin cunat e tirones tu fillu nga gaz muca ke ad topalli(ardian spahiu) e tu maru ke jar dhe met hasa.e nerhat kulla dhe tan muksi apo i vrat sa marut misionin. te pabes

  Reply to this comment
 73. labinot September 16, 10:49

  Gramoz Pashko nuk qe asnje dite ne pushtet,i perzene nga pushteti dhe partia qe e krijoi vete,i lincuar nga bandat e banditeve maloke te Berishes,aq sa rrahja e Rames,duket perkedhelje.Cfare ceku leshit permendni?Ceku bardhe eshte i Rajersonit.Pas rrezimit te qeverise se koalicionit nga Berisha,roli i Gramoz Pashkes ne PD u zerua,e quajte tradhetar,bllokmen,komunist,ramizist,derisa e perjashtoi Selami ne mbledhjen e famshme te 1992,kur u lexua mocioni i Gramoz Pashkos,Arben Imamit,Arben Demetit,Ridvan Peshkepise.
  E Gramoz Pashkos per tu kujtuar eshte percaktimi i Berishes para kongresmeneve Amerikane:”Psikopat me tendenca kriminale”

  Reply to this comment
  • Harrove Cekun e Bardhe September 18, 23:03

   Labinot,

   nese ke konflikt interesi e leme kete muhabet
   por nese jo, duhet te besosh se tere ligesia dhe plaga e pluralizmit te dekretuar prej Zamir Alise fillon e vazhdon tek Bodrumi Pashkove…

   Aty kane qene mbledhur tere ata qe u intervistuan nga Zani i Amerikes, te tere ish komuniste, padyshim me ne krye Berishen, se e ke merak ti, dhe ai eshte “Pal Mlyshi i Demokracise”, sic e ka quajtur pa te keq Pellumb Kulla,,,
   Pashko ishte thjesht nje sharlatan qe donte te shpetonte Vilen e tij (ne kuptimin simbolik, qe pushteti i Te Atit, padyshim i pisllosur me krime, ia mori nje pronari, i afermi i njerezve te mi) dhe kurre nuk shkoi ndermend t’ja kthente…
   Vila e Pashkove mbeti simbol i PD-se: tallje me pronaret dhe te persekutuarit, duke e marre pushtetin ne emer te tyre…

   ps.
   Historite e sulmve te berishjave mbi pashkot nuk dallojne dot nga aro qe shoku enver bente mbi ata qe e bene diktaturen bashke me te, me beso, Labinot.

   Sa per Azemin, e besoj Izetin ne ato qe thote per te. Azemi hyri ne pluralizem i armatosur, dhe prej plumbit iku…teper i ri per tu marre ne analize si faktor.

   Pashko ishte i vetedijshem, jo me pak se Berisha.

   Reply to this comment
 74. Spectrum September 17, 10:29

  Megjithese i ke jetuar nga afer gjerat nuk mund ti kuptosh Izet,tropoja pa dashur u fut ne planet e shantazheve nderkobetare e gjithe levizja e 97 u be per ceshtjen e kosoves familja e haklajve ishte fundi i operacionit qe kishte filluar qe me vrasjen e M.Shehut dhe mbaroj me haklajt,sepse vellai i dyte i haklajve mbante lidhje mes Uck dhe tiranes ne kohen e rregjimit komunist pra familja e tyre ishte ne dijeni te plaint ne rast lufte me kosoven duke goditur familjen haklaj ata donin te godisnin organizimin ne rast lufte informate te cilen KGB e ka marre perpara fale. Rrjetit te saj nderkombetar te gjithe keta personazhe jane thjeshte pjese e nje plain detajuar me hollesi sepse ketu flitet per nje permbysje te statu quo qe perfshijne dy fuqite e medha te planetit dhe asnje shtet tjeter nuk eshte implikuar sepse nuk la fuqi te vendose per mesim gjerash,

  Reply to this comment
 75. Spectrum September 17, 10:31

  Kesi gjerash

  Reply to this comment
 76. Spectrum September 17, 11:05

  Dmth gjithe levizja qe u be ishte anti shqiptare dhe anti amerikane dhe se haklajt ishin thjesht familje patriote dhe jo bandit si kerkojne ti prezantojne

  Reply to this comment
 77. bari ropaj October 10, 03:58

  ne paraqitje te flipit duket se ishte I poshtu ky ismet haxhia..ma I poshtur se berisha..ky mendonte se berisha do ta bante naj xheneral mbasi te mbaronte emisjonin e pastrimit te veceve.

  Reply to this comment
 78. agron July 20, 05:35

  Eh o Izet haje nga te dyja krahet. Vrate e prete anembane e bete tropojen sic deshet vete pasuruat politikanet e qelbur si gjinushra klosra e felliqesira te tjera qe ishin kaluar edhe ne ate regjim. Mortja ju hengert qe ju shfrytezuan klosi me banden e tij dhe filluat urrejtjen dhe vrasjet me njerezit qe kishit ngrene e pire. Megjithate zoti shikon dhe degjon, iket te gjithe si plehra ca ne varre dhe ca neper burgje.

  Reply to this comment
 79. ani March 16, 23:40

  te gjithe protagonistet e ketyre po i dije, vetem ky feriz kernaja nuk po di se ku eshte a mos ka mbiemer tjeter feriz lushaj

  Reply to this comment
 80. Zylo December 10, 15:40

  Perralla me mbret o Izet. Secili nga ju thote versionin e tij sipas interesave te tij dhe jo te verteten.

  Reply to this comment
 81. fteri May 11, 19:10

  ore që është kriminel Saliu kjo nuk do kallauz ,por çeshtja është se kë ke zgjedhur Avokat ,a është ai në gjendje ta vë S.Berishën me shpatulla pas murit?…..

  Reply to this comment
 82. Kola i Mokres May 11, 23:17

  Nje interviste kurajoze, burrnore.

  Reply to this comment
 83. DREJTSIJA May 12, 07:59

  Drejtesija shqiptare per ta zgjedh ket problem njeher e mir, duhet mi bashku te gjith ne gjygj , duke filluar nga Z,HAXHIA. S, BERISHA , J. MULOSMANI, Z. Nezen po ashtu te lidhet direkt nga gjygji me vallain e FATMIR HAKLAJ , HALIL HAKLAJ . edhe keshtu tregohet e verteta .

  Reply to this comment
 84. Alban Dega May 16, 04:15

  From: [email protected]
  Date: February 21, 2011 at 9:22:53 AM EST

  MESAZHI I PADEGJUAR I TROPOJES DHE TRAGJEDIA SHQIPTARE

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kam nje kerkese vellazerore per te gjithe lexuesit e komentuesit e cilesdo gazete e medias shqiptare. Mos e ngaterroni Malesine e Gjakoves, Tropojen me Sali Berishen me asnjerin prej ne tropojaneve. ” Nuk ka pyll pa derra” thote sovrani.
  Ia mori fytyren Malesise se Gjakoves. I shami shan, thone bashkevendasit e tij . E ai vazhdon adetin e te shamit.

  Sa trim eshte Sali Berisha!? Kembet e lehta faqja e bardhe !

  Per me teper ishin populli i Malesise se Gjakoves, bijt e bijat e Tropojes , te paret ne Shqiperi qe organizuan spontanisht protesten e pare mbarepopullore, protesten spontane, protesten uragan kunder Sali Berishes, Azem Hajdarit, Arben Imamit e co. me 9 janar 1991.
  Aty shihet qarte si drita e Diellit edhe trimeria e Sali Berishes dhe kacakeve te tij …
  Si Sali Berisha, edhe Azem Hajdari, edhe Arben Imami… edhe krejt ceta e kacakeve te tij u bene ere para urganait popullor tropojan
  “Heronjt e demokracise” u bene ere perballe sovranit! Ata lane mbrapa vetem hijen e pardesyve te bardha, dhe kembet e shpejta te lepurit te bardhe! Kembet e lehta faqja e bardhe!
  Kjo eshte trimeria e vertete e Sali Berishes! Trimeria e lepuri!

  Me syrin e se vertetes plot 20 vjet mbrapa

  “Kurre ne jeten time nuk kam pare nje uragan te tille popullor… U ndez qyteti i Bajram Currit nga zjarrmia e shpirtit demokratik dhe sic e tregoi koha edhe te parandjenjes se sovranit se cka do te vinte” me thoshte njezet vjet mbrapa vellai im Agim Dega , i cili ne ate kohe udhehiqte opoziten ne Tropoje.
  ” As qe behej fjale per ndonje organizim ose qofte edhe nje gisht e aq me pak dore te fshehte tonen si opozite ne ate proteste”, sic na akuzoi PD-ja ne ate kohe… “Kurre nuk do t’ia arrinim ta organizonim nje uragan te tille te papare ndonjehere ne historine e Tropojes…

  Nese nuk e besoni shikoni filmimet e cunguara te asaj ngjarjeje… Pyeteni edhe korrspondentin e RTSH-se Ilir Bucpapaj e mijera tropojane deshmitare te gjalle te asaj ngjarjeje, qe ka qene te pranishem e ka filmuar apo kane perjetuar ngjarjen.

  Terbimi i Berishes nuk fal as femijet!

  E ate dite nuk u thye asnje xham. Nuk u shkel asnje fije bari. Nuk u rrah as nuk u lendua asnje milingone….”
  E parandjenja e popullit u vertetua…. Asnje rreth si Tropoja nuk e ka paguar aq shtrenjte harxhin e politikes qe do te zbatonte biri i tyre, Sali Berisha. Mbi 165 tropojane, mbi 90 per qind te moshes nen 45 vjec, u vrane ne vitet 1997- 2000 per shkak te kesaj politike, per nje fjale te nje 16 vjecari ndaj Berishes ne qershor 97 . Pra dyfish me shume se sa ishin pushkatuar per gati gjysem shekulli diktature ne Tropoje.

  A e dini pse !? Nje djalosh 16 vjecar , Shkelqim Haklaj kishte thirrur kunder Sali Berishes ne mitingun e mbajtur ne Bajram Curri nga PD-ja per fushaten elektorale ne qershor te vitit 1997. Berisha ishte terbuar kunder nje femije!
  ” E dua gjalle ose vdeke ate djale ne Tirane” u hakerrye edhe ate dite ish- Presidenti shqiptar Berisha para mikrofonave. Eshte e incizuar dhe eshte transmetuar ne kronikat e “ Xhungles” se gazetarit me te mire hulumtues shqiptar te te gjitha kohrave Artan Hoxha.

  Zjarrvenes i Tropojes- Zjarrvenes i Shqiperise

  Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte flaken edhe vendlindjes sone , Tropojes… As ato fantazma nuk do ti ndahen regjizorit edhe te kesaj tragjedie tropojane as pertej varrit derisa te zbulohet e verteta cullak ( lakuriq ) e derisa te jepet drejtesia nga shteti ligjor per kete tragjedi tropojane qe do te ishte pjese e tragjedise se madhe shqiptare me te njejtin regjizor, Sali Berishen!

  Zjarrvenesi i Tropojes nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Shqiperise. Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Tropojes!

  Si njera edhe tjetra jane duke paguar edhe sot haracin e asaj tragjedie, plaget e se ciles do te vazhdojne te kullojne gjak derisa te jete vene ne vend drejtesia nga shteti ligjor, para te ciles duhet te jene te barabarte si Presidenti edhe ai 16 vjecari krejt i pafajshem, si krye- ministri edhe secili prej te ekzekutuarve me urdherat e tij direkte me 21 janar 2011. ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit”

  Keshillat qe rane ne veshin e shurdher i Berishes dhe Azem …. ari

  “Tri dite para se te vinte ne Tropoje u takova rastesisht me Berishen tek Pallati i Kultures ne Tirane”, tregon Agimi. “U pershendetem vellazerisht… Me thote se do te vinte ne Tropoje dhe me pyeti per ndonje sugjerim. I uroj paraprakisht mireseardhjen dhe i jap tre keshilla:

  E para, mos merr me vete Azem Hajdarin se tropojanet kane alergji per te.

  E dyta mos merr shume lidere te PD-se me vete se tropojnave u duket sikur po u ben karshillek.

  E treta , mos fol ashper kunder Enver Hoxhes tani per tani sepse akoma nuk eshte krijuar mjedisi per kete hap ne Tropoje…”

  Beri krejt te kunderten per secilen keshille. Cfare mbolli korri!!!

  Te nesermen duke shkuar ne Tirane per te raportuar per ngjarjen ishja ne nje traget me suiten e Berishes, perfshi Azem Hajdarin. Isha ulur prane nje plaku te mencur e shume hokatar nga Puka dhe po pinim kafe. Pak caste me vone afrohet Azem Hajdari dhe fillon te bertase e kercenoje pse gjoja i kishim organizuar antimitingun. Iu pergjigja me qetesi . Ai vazhdoi ne te tijen.

  Ne kete kohe plaku qe kishja prane e keshillon qe te qetesohet se ishim vellezer. Azemi terbohet edhe me keq dhe ofendon plakun quke e quajtur “matuf”.

  -A e di ti mor matuf se une jam Azem Hajdari, i hakerrehet Azemi duke uleritur.

  – Si e kishe emrin si e kishe!?, i thote plaku hokatar.

  – Azem Hajdari dora vete Azem Hajdari , i pergjigjet ai.

  – Manete i thote, ti emrin mund ta kesh Azem Hjadari… Po ti kake ( qenke ) Azem K….ri…, iu pergjigj me gjithe forcen e shpirtit plaku i mencur pukjan.

  Kujtese per cdo shqiptar !

  Malesia e Gjakoves, Tropoja, e dha mesazhin e vete demokratik per krejt Shqiperine. Fatkeqesisht ai mesazh nuk u degjua dhe aq me pak nmuk u kuptua ne kohe… Ndaj mos shani Tropojen. Tropoja nuk ka asnje faj. Tropoja e kishte kryer detyren e vet atdhetare e qytetare.

  Jo vetem ne ato fillime demokracie. Shume me heret. “ Ruaju pabesise se shkaut ( serbo- malazezit ) dhe sherrit te Berishes” e ka thene tash e mbi njeqint vjet.

  Jo vetem kete por edhe filozofine per berishsit. “ Berishsin edhe kur mbytet mos i kerko kufomen teposhte lumit. Kerkoje perpjete. Jo vetem per se gjalli por edhe per se vdekuri ata ecin mbrapsht,

  Nese kini dyshim shihni rrugen e politiken, shihni ecurine e Sali Berishes! Aty keni jo vetem deshmine e mencurise tropojane por edhe nje mesazh per te gjithe shqiptaret. E kur nuk te do katundi tend si mund te doje qyteti, rrethi , krahina, shteti, kombi tend!

  Katrahura 97, Otrantoja, Grushti klasik i shtetit 98, Gerdeci 2008, 21 janari 2011 jane deshmi mjaft tragjike per ti harruar. Kush harron eshte i denuar te perserit te njejten tragjedi.

  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne… Po bien… bien…bien!

  SHENIM: NDAJ MOS E SHANI, MOS E NGATERRONI TROPOJEN ME ASNJE BASTARD TE SAJ….
  ASNJE TROPOJAN KUSHDO QOFTE AI NUK MUND TE FUSE NE THES KETE PERLE, ZANE MALESH E JATAK BURRERIE, TRIMERIE, BESE E MIKPRITJEJE LEGJENDARE…
  ZJARRVENESI I SHQIPERISE SALI BERISHA SE PARI IA VURI FLAKEN, MINAT, RRENIMIN VENDLINDJES SE VET, MALESISE SE GJAKOVES = TROPOJES…
  E GJETI PERLE, E GJETI QYTETIN E ALPEVE, BAJRAM CURRIN, E GJETI NE PUNE KAMIN E KROMIT…
  I LA TOKE TE DJEGUR, KANDAHAR, SKAM…!
  PER 16 VJET PRESIDENT,KRYEMINISTER SALI BERISHA NUK LA NJE KRUA ME EMRIN E TIJ NE VENDLINDJEN ….
  AS RRUGEN E VALBONES NUK E MBAROI … E PAGOI TRI HERE ME TAKSAT E SHQIPTAREVE “KRYEMINISTRI I RRUGEVE” QE ME SHUME SE ASNJE PUSHTUES E DESPOT,UA DHA RRUGET E BOTES, TROPOJANEVE E SHQIPTAREVE, POR KREU VETEM 6 PREJ 20 KILOMETRAVE TE SAJ…
  PARET E SAJ I VODHEN CIFLIGARET E TIJ NE KRYE TE TROPOJES , I KTHYEN NE VILA, HOTELE, ZAPTIME TOKASH ….NE PLACKITJE E KORRUPSION MASIV QE KANE TRIPOJEN E SHQIPERINE RRASE NE DIELL , SIC THEMI NE TROPOJANET!
  SA TE ZBATOHET VETINGU E REFORMA NE DREJTESI DO TI GEZOJNE NE QELITE E BURGJEVE E PRANGAVE…
  SARAJET E DUGAJAT NUK FUTEN NEPER XHEPA E AS NE BANKAT IN E OUTSHORE TE KUSARISE BERISHIANE !
  HAKA DO KTHEHET TEK I ZOTI, TEK POPULLI TROPOJAN E SHQIPTAR!
  ASNJE PARALAJMERIM I FUNDIT ALA KIM JONG UN E ZGJIDHJE PERFUNDIMTARE ALA ADOLF HITLER NUK DO TA SHPETOJE SALI BERISHEN DHE BANDEN E TIJ TE GANGSTEREVE FAMILJARE E POLITIKE NGA DREJTESIA DHE LIGJI !

  Reply to this comment
 85. ALBAN DEGA May 16, 04:17

  Sent: Thursday, September 12, 2013 1:39 PM
  Subject: AZEM TI JE GJALLE …. !

  AZEM TI JE GJALLE …. !!!!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sali Berisha botoi sot ne Facebook nje elegji fantastike kushtuar heroit te demokracise Azem Hajdari!
  Azem ti je gjalle ,e shte titulli i saj .
  Azem ti je gjalle !
  Por une te desha te vdekur.
  Te desha te vdekur sepse vdekja me shume se jeta jote me sherbente mua!
  Vdekja jote do te ishte ringjallja ime
  Arkivoli jot do behej topuzi per te shqyer dyert e Kryeministrise, Kuvendit, RTSH-se … shtetit !
  Varrimi jot do te behej grusht shteti im ne bashkepunim me Milloshin!
  Me nje gure vrisnim dy zogj:
  1- Nje thike mbas shpine Kosoves dhe luftes clirimtare te UCK-se
  2-Nje shpate magjike per te rimarre pushtetin e sundimin une !
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli!
  Pa pushtet, pa karrike, pa sundim te pakufizuar… pa pushtet dhe pa impunitet jeta ime eshte me e rende se vdekja jote!
  Azem ti je gjalle … i gjalle per se vdekuri !
  Une nuk te vrava… as te perdora as te shperdora sa ma dashti suma! Kurren e kurres…
  Une nuk kam gisht ne pushket qe te vrane…
  Une vetem te nxorra ne prite! Vetem te nxorra ne prite per te te dhene pavdekesine ty heroit te demokracise! Ty liderit te dhjetorit! Ty….
  Azem ti je e do te jesh gjalle per se vdekuri!
  Te nxorra ne prite vetem e vetem qe te shpallja deshmor!
  A nuk veprova keshtu edhe me Arben Brocin e tre heronjt e 2 prillit!
  E shiko Azem cfare bej une per heronjt e demokracise!
  Cdo sakrifice e bej une… I nxjerr ne prite heronjt per ti shpallur deshmore!
  A e kishe menduar ndonjehere Azemi im i gjalle se do te preheshe me te tera nderet ne Varrezat e Kombit !
  Cfare nuk bej une per demokracine… Edhe vete demokracine, bile edhe Shqiperine vete e bera deshmore te karrikes sime … Jo nje por tri here me radhe !
  Azem ti je gjalle… Per heronjt e demokracise une bej cdo sakrifice!
  I pari ne sakrifica e i fundit ne pretendime! Eshte tipari numer nje i antikomunistit. E ka thene vete ai i madhi, me i madhi antikomunist i Shqiperise Enver Hoxha vete.
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli… E cfare kuptimi ka ymri im pa karriken qe mia shkurtoi kembet ky demosi i mallkuar me 23 qershor!
  Azem ti je gjalle per se vdekuri …
  Une jam i vdekur per se gjalli qysh ate dite te mallkuar 23 qershori…. Oi…Oi….Oiiiii !

  POST SCRIPTUM: Nje mesazh edhe per te bijen e Azemit qe po orvaten ta keqperdorin njesoj si te jatin…. Edhe djalli shfaqet me fytyre njeriu, thote filozofia 5000 vjecare kineze.

  Reply to this comment
 86. Chicago September 7, 19:38

  Tropoja eshte popull shqiptar ,si pyll ka dy derrat me kriminele.l do hajdute,drogaxhi,shkaterues,ndihmes te serbeve ne cdo fushe,psicopate.
  Por si e mban Tropoja ate Statuje?Neser do te mbaje dhe ate te Sali Pelicelines.Ky eshte ofendim per Bajram Currin.Tropojane ruani burrerine.

  Reply to this comment
 87. KOKEPALARI October 1, 13:05

  O IZET MOS PUSHO DUKE LLAPUR RRENA DHE TE VERTETA TE PERZIERA !!
  VETEM MENDOHU MIRE PARA SE TE VISH KETU GJOJA TE DESHMOSH NESE E DO KOKEN TENDE !!
  KETA TE DUAN TE GJITHE TE VDEKUR SI ATA QE AKUZON TI SI ATA QE NUK I ZE NE GOJE( qe i ke pas dhane dajak atehere )
  SEPSE JANE BYRAZERE O IZET !!
  NESE JE PENDUE TI KETA NUK JANE PENDUAR ASPAK PER ATO QE I KANE BERE POULLIT SHQIPTAR.
  NUK KANE PLUMB PER TY DO TE TE JAPIN NDONJE CAJ SI BEN PUTINI OR GOMAR TROPOJE !!

  Reply to this comment
 88. loni October 7, 18:56

  N’a cate k… me Izetin. nje kriminel,asgje me shume. Edhe dashnorja e la se e kish te vogel.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim