Berisha kërkon amnisti për debitorët e energjisë

April 10, 2014 11:51

Berisha kërkon amnisti për debitorët e energjisë

Ish-kryeministri Sali Berisha kërkoi në seancën e sotme amnisti për familjet në vështirësi ekonomike, që nuk kanë shlyer kontratat e prapambetura të energjisë elektrike. Berisha tha se familjet që mbahen me ndihmë ekonomike dhe pensionistët “as tani dhe as pas 5 vitesh nuk do të mund të paguajnë faturat e energjisë”.

Duke u ndalur tek energjia, Berisha tha se ministri Gjiknuri nuk thotë të vërtetën kur flet për mungesë investimesh në këtë sektor gjatë tetë viteve të kaluara. Berisha akuzoi qeverinë se është kundër ndërtimit të hidrocentraleve dhe shtoi se e majta e bazon gjithçka në një model të sajuar.

“Gjinkuri tha se në 8 vite nuk është investuar në energji. Kjo është e pavërtetë. Ju çdo gjë e bazoni në një model të sajuar nga ju vetë, që nuk ekziston. Vetëm në transmetim janë investuar në 8 vite 800 mln euro”, tha Berisha.

“Tani duhet të ndërtohen hidrocentralet jo të përzihen investitorët që ata të vjedhin nëpërmjet importit të energjisë një shtet që shkel kontrata është një shtet zuzar”, shtoi ai.

 Fjala e Berishës në foltore ishte brenda minutazhit të përcaktuar nga rregullorja. Kjo pasi kreu i Parlamentit, Meta, i kërkoi Berishës të respektonte kohën e përcaktuar, pavarësisht kërkesës së tij për folur më shumë.

Meta: Keni kohë 10 minuta
Berisha: Jo, jo 10 minuta
Meta: Thashë 10 minuta, 5 herë 2.

April 10, 2014 11:51
Komento

16 Komente

 1. Tiku April 10, 11:55

  Budalla plak. Sdi si ndertohet shteti

  Reply to this comment
  • LORA April 10, 12:29

   Brekedhjeri budalla!?!?!?
   E keni shume gabim ,ai eshte armiku i paepur, me i rrezikshem dhe varrmihesi i shtetit te se drejtes. Anti-ligji dhe informaliteti kane qene dhe mbeten shansi i vetem i mbijeteses se inkriminuar te dr.mortjes.

   Reply to this comment
  • zamo April 10, 12:46

   tashi skleroza ka ber te veten …rri e rri sali berisha dhe del e ja fut ni gomarllik te madh,pasi e futi ne kolaps sisitemin energjitik tani thot ti amnistojne debitoret….

   Reply to this comment
  • zhak April 10, 13:02

   sali berisha ka filluar eralisht te luaj me ndjenjat e popullit dh ekjo nuk eshte aspak e drejte sepse e ka pasur ne dore dderi dje te bej vete amnisti kur qe kryeminister por nrm qe e sht e epamundur e tani ekrkon ti vej fajin edi rames

   Reply to this comment
 2. shqiptari April 10, 11:58

  normale e ktheu kete vende ne llume dhe injorance me 5 euro dita dhe gjithe soji dhe patreiotete e tije me ne krye komunistete shkodrane dhe spagujne asnje leke se ata e votojne injorantete kokepalarete dhe minjete ehaleve dhe do ti mbroi kokpalari i demokracis komuniste mjere ky vende ce prete nga e bija e ketije qe do behete kryeministre qe te coje deri ne funde urdhrin serbogreke te masakrimite te shqiptareve

  Reply to this comment
 3. mato April 10, 12:06

  Dy jane armiqte e politikes : populizmi dhe elitizmi.

  Ka kaq vite qe falen e falen detyrimet per energjine elektrike; cmimet rriten dhe i paguajne ata qe i kane paguar gjithmone.Kur ke baze te politikes tende t’u falesh taksat atyre qe s’paguajne, tregon dhe eshte e sigurte se mbeshtetja e tyre ne ‘vota’ jane keta te fundit…Populizem i keq…

  Keta jane politikanet tane : Vijne me nje te ardhme te ndritur dhe ikin me nje te sotme te erret !!!

  Pergjegjesia eshte e jona…

  Reply to this comment
 4. Horri i Bulevardit April 10, 12:14

  E degjova qelbanikun por si gjithmone, nxjerr mut dhe flake nga gazrat qe i jane mbledhur nga koha si shurre-piresi i bllokut te kuq.
  Amnisti per cecenet e tij deshte te thoshte, amnisti per bythetrashet, e tij qe i perdorte si garda e heshtur e PD, per te zhdepur ne dru demonstruesit.
  A ju kujtohen bythderrat e tij me syze dhe xhinse, me bythe te majmura dhe me xhupa te zinj, qe slane kalimtar pa i hyre ne dru dhe te mendosh keta trima byth-trashe te majmur, qe mund te gezohen vetem hamshoret e burgut 313, mbasi u benin bashke 5 a 6 “trima” benin te fortin ndaj nje qytetari, qe rasti e solli te kaloje ne ate bulevard, e kam fjalen mbasi protesta e opozites kishte mbaruar.
  Per kete kategori e ka fjalen Bllokqeni Sali Berisha, se keta kane 8 vjet pa paguar, se keta ishin detashmendi blu i Bllokqenit Sali.
  Te farferit, qe skane gje prej gjeje, jo vetem qe do ti amnistohet korrenti i harxhuar, por edhe me ligj do te ndihmohen me te gjitha ato, nevoja qe ata kane.
  Por Saliu ishte i detyruar te dilte dhe te kerkonte amnisti, se ai i kishte dhene fjalen bythetrasheve, qe ju qent e mi, sdo te paguasni asnje qindarke, por ja qe fjala e tij, perseri doli i pabese, ashtu sic doli i pabese me fjalen qe i dha partise e Enverit, se do te jem qeni juaj besnik deri ne vdekje.
  Ndjese per qente natyrale, qe per ti fshikulluar keta bastarde, na duhet te permendim edhe rracen e qenit, qe eshte me shume besnik se rraca sali.

  Reply to this comment
 5. klodi April 10, 12:43

  le tre behet amnisti per debitoret nese Berisha paguan demin qe po i shkakton shtetit me vendimin arbitrar mbi CEZ, ai eshte fajtori le t’a marre persiper per hir te amnistise

  Reply to this comment
 6. Marin Gashi April 10, 12:53

  Berisha harron se shqiptaret e varferuar nga qeverisja klanore e tij, presin qe ai te shperndaje leket qe u ka vjedhur famijrarisht per 23 vjet.

  Reply to this comment
 7. viktoria April 10, 12:55

  I amnistoi ky nje here, me duket. Dhe c’ndodhi? Vazhduan hajdutet me avazin e njejte, nderkohe qe ne te tjeret ndeshkohemi duke paguar me shume se gjithe rajoni. Meqe ndien keqardhje per kafshet qe nuk e kuptojne akoma se cdo mall qe konsumohet paguhet, le te shlyeje ky borxhet e tyre nga kursimet e veta. Jua ka dhe borxh: ia kane dhene voten!

  Reply to this comment
 8. pali April 10, 13:34

  Te gjithe hajduterit ,mashtruesit dhe perfituesit votojne Berishen

  Reply to this comment
 9. dorela April 10, 13:35

  Kur do vdese ky?

  Reply to this comment
 10. dajti April 10, 13:39

  Nje foto tek gazeta dita para ca kohesh ishte me madheshtorja qe kam pare per shpellarin. Ne vendin ku duhet te kishte gojen i kishin vene bythen. I lumte atij qe e ka ideuar.
  Ky kryekusar gjithmone i ka mbrojtur shkelesit e ligjit, çfaredolloj qofshin ata. Ai e di qe shumica e shqiptareve duan ta shohin te varur ne litar dhe ju del ne mbrojtje zuzareve me shprese se do votojne.

  Reply to this comment
 11. inf April 10, 13:49

  Akoma se kupton horri salih horri dhe spiuni i bllokut qe ka marre fund
  puna e tij akoma eshte ne delir dhe nuk dorzohet si komunist i felliqt qe eshte
  e ka ne gen goje pisi shan burrat e botes dhe nuk i behet vone hiç rrugaçit te
  viçççidolit shan me liber shpijet i ka ngel ne gojen e tij te piset aty ku ka dhembet e Nxirre sterr gjuha e tij e poshetrr dhe masakruse shan e nuk pushon shan çfare ti dali perpara dhe nuk kerkon kurre falje shan e nuk ngopet me sharrje Mjeku i Shurres .
  Harron dobiçi i sheqeres se ju ka mbaru voji i gurit dhe hidhet si ato buçet sa andej e ketej kerkon shpetim por e ka te kote dhe vet e din se eshte i mbaruar por…. nuk e beson i thote trunit te tij te vyshket se kjo eshte metoda per qendrim rrej e rrej se diçka do ngelet .
  Besoje o zorraxhi o tradhtar o analfabet o mjek i shurres besoje se koha jote mbaroi dhe ik ik ik se nuk te digjon me njeri o gazepi i shqiptareve o zgjep e intrigus o verrem e felliqesire je ti
  shan shan e shan e nuk ndalet burri sllobodankes shan dhandrri dhe derri i serbit por ke shan mor djall me brire mor Armik i betuar i asaj toke te mjere qe e bere gerrmadhe .
  Ptyyyyyyyyyyyyyyyyyyy mendon se do bllokoi shtetin ku mangupi i Beogradit mendon se do perfitoi kredibilitet duke sha e persha miletin bare e prape ky spiun e goje piset .
  Fundi jot do jet i tmerrshem hala nuk ke pa seç çfare do hekesh ti dhe rraca jote qe gllaberut toka e troje e vila e det e prona pa limit prit o trimi viçidolit ishe ne kale ke ra ne magjar dhe do shikosh se si do dengdisesh ti dhe bijte e tu hajna dhe bisha prit ktu don jemi ishalla rron gjate qe te vush ma shume se vdekja per ty eshte Flori o pizeveng i flakte je ti …

  Reply to this comment
 12. jul cezari April 10, 15:27

  Po pse me direktivat e ketij krimineli do te qeverise Qeveria e tanishme??….po pse o Sal tani po te vjen keq per kete popull, po pse akoma kujton ti se ky popull nuk kupton asgje ??….po si ka mundesi qe tallet ky njeri akoma me kete popull???…po nuk e lexon dot ky njeri verdiktin qe dha populli me 23 qershor??…sigurisht qe ka zgjedhur te beje rrolin e budallait dhe nuk do ti ndahet ketij rroli deri ne budallallepsjen reale te tij….ky rol i budallait i shton games se krimeve te tij , disa nene te tjera kriminale gjate dites se gjykimit qe po afron……. izolimi i tij eshte masa me minimale qe meriton ky njeri, qe me gjuhen e tij ndot gjithe ambientin ……….do te doja qe te nderhynte sa me shpejt qe te jete e mundur edhe Ministria e Mjedisit me korpusin perkates.Se ke do te amnistoje Qeveria nuk pret ta mesoje ky njeri qe e katandisi kete dege te ekonomise ne kete derexhe……sigurisht qe ky don te amnistoje fshatin e droges LAZARATIN QE ESHTE DEBITOR PER ENEGJINE NE VLERA MBI 15 MILION EURO, ky don te amnistoje bizneset e klanit te tij qe nuk kane paguar qe kane vite qe nuk e paguajne energjine…..etj..etj……….asnje lehtesi per kete e te tjere ,nderpritni furnizimin me energji per Lazaratin qe naten duket si LAS-VEGAS, nderpritni energjine te gjithe bizneseve qe nuk e kane paguar ate ,lehtesoni jeten e njrezve ne nevoje qe rrojne me asistence duke aplikuar cmime simbolike ose jepuani ate ne kuota te caktuara falas………..shpejtoni para se ekonomia te rrokulliset , thelloni arritjet tuaja dhe sa me shpejt dergoni para drejtesise te paudhet…………..

  Reply to this comment
 13. fat man April 10, 17:07

  Shoku Plaku horr dhe i rrjedhuri Sali C4, ishe 8 vite ne pushtet perse nuk e bere amnistine per debitoret e energjise elektrike, apo vemendjen e kishe perqendruar me familjen dhe Shkerdhenin&CO per te bere vetem grabitje, njehere per ppopull nuk mendove, toc.
  E shikon qe megjithese le toke te djegur dhe nje borxh me male Qeveria Rama ka arritje, kerkon t’a thellosh gropen e zeze te halese qe u le shqipetareve per tu beri i mire tani ne Opozite, per te falur borxhet e malokeve qe kane bere vila tre kateshe ne tokat e Tironceve Torollak, qe te mbajne akoma ison ty.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*