Sa jetë do ishin shpëtuar? Ja kush e vonoi 6 muaj bombardimin e Serbisë

August 7, 2018 19:34

Sa jetë do ishin shpëtuar? Ja kush e vonoi 6 muaj bombardimin e Serbisë

Bombardimi i NATO-s kundër forcave ushtarake e policore serbe në mbrojtje të popullatës civile në Kosovë, që filloi më 24 mars 1999, mund të ndodhte gjashtë muaj më herët, po të mos i prishte këto plane gjeneralmajori serb, Jovan Millanoviç.

Qindra jetë shqiptarësh do ishin shpëtuar, qindra gjymtime dhe përdhunime do ishin shmangur nëse sulmi do ndodhte më herët.

Millanoviç është mbështetur tek majori francez Pierre-Henri Bunel, pjesë e inteligjencës franceze, i cili kishte siguruar skicat për caqet e sulmit të aeroplanëve të NATO-s – raporton gazeta DITA.

Në botimin e plotësuar të librit të tij “Serbia dhe NATO”, Millanoviç thotë se më 1995 kishte detyrë të ishte spiun në Bruksel, në selinë e NATO-s, por nën postin zyrtar si këshilltar-ministër në Ambasadë. Ai shkruan se i ishte ngarkuar detyra që të ndërtonte një rrjet informimi që do të zbulonte planet e NATO-s.

Jovan Millanoviç

Jovan Millanoviç

Ai thotë se në këtë e ka ndihmuar ushtaraku i sipërpërmendur francez.

“Informacionin e parë që kam pasur nga ai e kam kontrolluar në dy ose tre anët, dhe pastaj kam filluar t’i jap detyra. Ai u fut në lojën e spiunimit, shumë i sinqertë dhe i vetëdijshëm për të gjitha pasojat”, thotë Millanoviç, i cili thekson se përgatitjet për sulm në NATO janë bërë gati më 1998 dhe se vendimi për sulm është marrë më 12-13 tetor.

Këto informata e këto plane të NATO-s ia kishte dërguar Bunel atij në banesë.

“I kemi analizuar në mbrëmje dhe pastaj u ndamë duke menduar se që të dy atë natë do të arrestohemi. Për mua atëherë nisi ferri. Çfarë të bëj me letrat? Ku të shkoj në ora 11:30? Si t’i mbartja ato? Dola te dalja nga kontejnerët. Hodha një qese e tjetrën e mbarta. Në Ambasadë kam përpunuar dokumentet, siç kërkon procedura, dhe i dërgova në Beograd”, thotë ai, duke shtuar se në bazë të këtyre informatave u bë ripozicionimi i forcave serbe. Pas kësaj sulmi u shty për 6 muaj”.

Roli i shërbimeve sekrete franceze në ndihmë të Beogradit është evidentuar disa herë.

Pierre-Henri Bunel

Pierre-Henri Bunel

Publicistët Miranda Vickers dhe James Pettifer në botimet e tyre për Kosovën sjellë në shqip nga DITA e kanë konsideruar ish-presidentin shqiptar Sali Berisha si shumë të afërt me shërbimet franceze.

Vetë Berisha ka një raport të komplikuar me Kosovën dhe ka patur deklarime dhe vepra të debatueshme në faza kyçe të historisë së saj.

Ai mungon në vijimësi në ceremonitë përkujtimore të eksodit kosovar organizuar nga dy qeveritë e shteteve shqiptare në Kukës.

k.a./ dita

August 7, 2018 19:34
Komento

48 Komente

 1. Pellumb zaimi April 16, 14:51

  Pse nuk tregon për paratë pa fund që i ke dhënë pierre leshit millanoviç? Nejse,jo vetëm që jini miq të vjetër me francezët (bunel s’duhet ta ketë bërë pa dijeninë e eprorëve shitjen e informacionit) por kështu është “oficeri i ekonomisë së tregut”,oficer pa ideal e pa moral,oficer “ekonometrik” siç e epitetojnë amerikanët,d.m.th oficer bisnesi ose pazaresh! Vdiqën “makitë” e De Golit që i varnin për bolesh këta tipa! Për ata që erdhën në periudhën pas De Golit ky vetë do të shprehej se “kur i njoha fillova të dua më shumë kafshët”! Thuaj pazarin millanoviç, sa i dhe për vehte dhe për eprorin pierr bunel-it? Një kombinimi historik të putanave franceze me kurvat e egra beogradase vetëm kollodoku shqiptar ja u ka gjetur anën! Por me dhimbje për shkak të salinjve që kishin në “shtëpi”!

  Reply to this comment
  • KingBardhyl March 23, 02:18

   Ne shqiptaret hyme ne gjak me njeri-tjetrin per gjera te kota,nderkohe qe qelbesirat si ky filo-serbi francez bejne gjenocid mbi ne dhe nuk hakmerret kush. Duhet te bejme ate qe cifutet bene ndaj nazisteve pas luftes. I ndoqen deri ne vrimat me te thella te Amerikes se Jugut dhe i egzekutuan.Per fat te keq SHIK-un ja kemi lene ne dore ushtareve te Fazllic.

   Reply to this comment
   • tuti88 March 23, 02:20

    jo vetem Saliu.
    Gjithe elita politike e Tiranes eshte frankofile.
    Tema eshte interesante per tu trajtuar.
    Francezet dhe serbet kane qene te lidhur shume perhere ne kuadrin e sherbimeve inteligjente

    Reply to this comment
    • shqiptar sharri. March 23, 02:20

     Prandaj dhe ismail kadare-karrdare,iku ne franc.
     Se,ishte i lidhur me francen dhe punonte per sherbimin francez,por cfar te bejm,kur ne jemi si,populli si ashtu te thanun intelektual,jemi injorant te thekur dhe ende i thurim levdata ismail karrdares dhe hidherohemi se nuk ja japin nobelin.

     Reply to this comment
     • tnt March 23, 02:22

      jam shume dakort me King bardhyl dhe keshtu duhet te shikojne e diskutojne ILIRIANET> ZOTI BEKOFTE SHQIPERIN.

     • katarakti August 7, 20:26

      Agjent i francezeve ne Shqiperi ka qene edhe ministri i jashtem Besnik Mustafaj. CIA e dinte kete prandaj i kerkoi Berishes, pak para se Bushi te vinte ne Tirane, qe ta hiqte Mustafain nga ky funksion. Qe ky te mos merrte pjese ne bisedimet me presidentin Bush. Dhe Berisha ia zbatoi kerkesen disa dite para se presidenti amerikan te shkelte ne Shqiperi. Prandaj u prishen Mustafaj me Berishen. Afersisht ato kohe ambasador shqiptar ne Paris ka qene dikush qe e kishte gruan safi franceze ! Nuk me kujtohet tani emri i tij. Francezet i kane ngulur mire kthetrat e spiunazhit te tyre te ne.

     • korçari August 9, 10:59

      Nje idiot qe ngateron barin me dollarin ,kur Kadareja i madh nuk hyn fare ne kete kohe dhe sipas mendjes se ndonje idioti dhe ata 200.000 shqiptare qe jetojne ne France jane tradhetare ,n’a mbyten injorantet dhe duhet permendur marreveshja e miqesise se perjeteshme e Frances me Beogradin ku ngriten dhe nje obelisk kjo tregon ne nje fare mase dhe mbeshtetjen e Frances ndaj Serbise perpos interesave ekonomike..

   • Bujar.L January 27, 10:44

    Te lumte, vetem ne kete menyre do te mbijetojme, sepse perreth nesh kemi vetem qelbesira dhe popuj hajdutesh e grabiqaresh qe per cdo sekonde mendojne se si te na gllaberojne.

    Reply to this comment
 2. edi April 16, 15:31

  KY i ka <> kosovaret per te PRISHUR ,sic di vetem ai te beje, projektet e Serbeve.

  Reply to this comment
 3. fat man April 16, 16:17

  Saliu do te mungonte ne ceremonine perkujtimore te eksodit, e para se ruan koken e tij nga ndonje atentet prej popullit, nuk e dime pse i eshte vonuar, e dyta ate nuk e lidh asgje me popullin Kosovar dhe luften e UCK qe iu kundervune Sllobodanit, makines e luftes se tij ky e furnizonte me karburant dhe beri miliona dollare. Si mund te marre pjese nje tradhetar ne nje ceremoni te tille si Krimineli Sali, do te ishte e barazvleshme sikur te ishte gjalle shoku i tij krimineli Sllobodan dhe te merrte pjese. Per kosovaret zoti e deshte qe ne pushtet ishin te majtet me PS ne krye dhe iu perkushtuan trajtimit dhe lehtesimit te vuajtjeve te tyre. Po te ishte ne pushtet Saliu kosovaret do te ndodheshin ne mes dy zjarreve matane kufirit nga ushtria e kasapit Sllobodan dhe ne kufi me Shqiperine nuk do te lejoheshin te hynin ku do te perballeshin e debimin e forcave veriore te kasapit tjeter Sali.

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic April 16, 16:25

  RDHE NE LUFTEN E KOSOVES MUKJA NUK PO I LE REHAT DEMOKRATET.

  Ti Berisha kujdes kura te flasesh.Mos thuaj prishem planin serbe per shkombetarizimin e Kosoves.se ti nuk ke pasur asnje plan per prishjen e planeve serbe. Plani yte dihet tashme ne te gjith eDhe ne Kosovarte. jA PLANET TUJA:Dhenja e Naftes Serbise ky ishte plani yte. Plani yte ishte edhe perndjekja e luftetarve te UCK-se , plani yte ishte edhe denancimi i UCK-se si oprganizate Narkotrafikante dhe M-L deri edhe mos njohja e Rambujes. Te gjith keto e bejne shume te errte qendrimin tende ndaj ceshtjes shqiptar te Kosoves.
  Pore edhe me I errte beHeT edhe qendrimi i juaj duke mose marre asnje pjes ne perkujtimin e 15 vjetorit te Eksodite qe u mbajte me madheshti ne qytetin e Kukesi. Ky qendrim i yti tashme nuk ka hije dyshimi pore asiqare ke qen dhe mbetesh kunder clirimit te Kosoves,
  MabesE ti kujton se kemi harruar ato Demonstarta qe bejshe ti ne Kryeqytetin Tirane ne kohen kure ne Kosove behej lufte dhe popullsia shperngulej cdo dite. Pra cili ishte qendrimi yte ne ate kohe. Gjete pune edhe me qeverin Majko i cili kurre ne jeten e vet nuk kishte qen Komuniste. Ja pra BerishE ditet ikin nje e nga nje dhe tradhetia juaj jo vetem QE BEHET EDHE ME E DUKESHME pore si forc politike deri sa mbani kete qendrim eshte teper e pa pranueshme.
  Sote Kukesi ishte Kryeqyteti i Shqiptarve. Si nuke te zuri Goja nje here te pershedesish dike te pakte Aleate apo edhe ish kryeministrin Pandeli Majko i cili nje djal i ri e menagjoj ne menyre te shkelqyer situaten e eksodite Kosovar. Sikure tI Berish pete nxjerre nje slogan”Nje kombe nje Qendrim” Me kete me veshtersi te medha ngjite shkallet e podiumit kure perfundoi lufta e Kosoves NE NJE MITINGE TE PERBASHKET, sote edhe ate slogan e vetmohove madje me sa duke paskesh qen ber pishman edhe per kete slogane.
  Mire qe per luften Nciaonal Clirimtare peske pasur rezerva pavarsishte se edhe nga fisi dhe gjakui i yte kan marre pjers ne ate lufte te shejte. Po per luften e Kosoves kush u pengoi te merrnei pjes ne perkujtimin e kesaje date te lavdishme.
  Me sa duket edhe ketu po u ben testire Ajo Mukja e “famsha.”

  Reply to this comment
 5. Pëllumb zaimi April 16, 17:12

  Këlyshi i sérbëve gjatë gjithë etapave postmonizëm ndiimoi makinën ushtarake serbe dhe shtetin serb tani na del qe paska prishur projektin sërb të spastrimit etnik të shqiptarëve!?? E besoni ju more? Unë,… hiç,hiç,hiç,hiç,hiç..fare!

  Reply to this comment
 6. zeni April 16, 17:18

  Burri i Sllobodanka Bulatovic qe mbushi tanket e Milloshevicit me nafte ua prishi planet serbeve. Berishe je batak.

  Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenic April 16, 17:41

  Pellumb Zaimi.
  Ase une nuk e besoi hic,hic, hic hic! Kurren e kurres. Ketije pinjolli te Ballistev nuk duhet ti behet asnje leshim!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi April 16, 20:11

   Në një mendje me ju ali selenica por me një ndryshim te vogel ? Nuk e quaj pinjoll te ballistëve por pinjoll e shërbétor te antishqiptarëve. Nderime ali trim selenica!

   Reply to this comment
 8. inf April 16, 19:06

  Firma e naftes Shqiponja shoku i viçidolit
  armet qe i shite Kosoves ti dhe vetem ti vrasjen e
  kolonel Krasniqit ti dhe vetem ti
  mos llap se vetem pislliqe i ke bere Kombit ti dhe vetem TI

  Reply to this comment
 9. Sandri April 16, 19:29

  Sa turp sa poshtruese do te ishte sikur te merrnin pjese ne kete ceremoni SB dhe LB.
  SB je baras me Miloshevicin ne mos me i keq.
  Ti dhe familja juaj sherbetor te atij regjimit qe ti e quan satrap Miloshevin.
  Ke qene dhe je kunder kombit shqiptar dhe je kunder shqiptareve.
  Se ti SB je kunder kombit shqiptare me mire se kushdo tjeter gazetari i respektuar shqiptari Bedri Islami te ka radhitur 45 akuza dhe arsye qe ti SB je antishqiptare.
  LB e njef veten mire,pregatitesi i dosjeve te UCKes.

  Reply to this comment
 10. den April 16, 19:42

  GJITHSESI EDHE PA BERISHEN NE KUKES GJERAT SHKUAN SHUME MIRE !!!

  Reply to this comment
 11. mimi April 16, 19:47

  Po te ishte per Ty kushedi si do ishte bere …….

  Reply to this comment
 12. Pëllumb zaimi April 16, 20:09

  Në një mendje me ju ali selenica por me një ndryshim te vogel ? Nuk e quaj pinjoll te ballistëve por pinjoll e shërbétor te antishqiptarëve. Nderime ali trim selenica!

  Reply to this comment
 13. P.A.B April 16, 20:13

  Jo se ja vlen te merresh me persiatjet e z Berisha por futja e fjaleve te huaja ne Median tone ka kaluar ne permasa tronditese. Shume permendin fjale qe si kuptojne as ne etimoligji e as ne kontekts. Kjo behet rendom dhe ne koncepte historike, nga injoranca dhe arroganca.

  S. Ngjela. Kam pare sesi fliste gjithe ngrefosje “Churchilli ka qene Lider Laburist, nderroi Parti, e ka shpenzuar 1/3 Pasurise Personale” Komplet gabim, W.C s’ka qene asnjehere laburist.

  H. Cili – kam degjuar qe ka thene Sistemi Britanik i Shendetsise eshte “dizaster” (NHS- national health service) Zoteri, eshte disaster me Standarte ketu e kritikohet, por jo nga SHQIPERIA! Me gjitHe mungesat, bureokracite e skandalet, ngelet nje nga institucionet me te lakmuara ne Bote! Krejt falas dhe me kualitet shume te larte.

  H.Cili shkruan “Europa Kontienentale” Kjo dicka pa kuptim nga Europa, e perdorin vetem Britaniket pasi jetojne ne Ishuj, nga ketu mund te thuhet E. Kontinentale, jo nga Tirana.


  z. Berisha: “shqiptaret me mikpritjen dhe bujarine e tyre u deshmuan samaritane te vertete…”

  Sigurisht behet fjale per Samaritanet si dege bamiresie, krijuar ne Britani ne fillim te viteve 50-te, ne asistence te personave qe donin te benin vetvrasje; jo per Samaritanet ne kohen e ndarjes qe Hebrenjeve qe ndiqnin Moses apo jo.

  Dhe kjo eshte shume e gabuar 1) Kosovaret erdhen se ishin ne hall te madh 2) Shqiptaret nuk asistuan 000.000 me mendime vet-vrasese por nje popullate si-vlla, te shperngulur nga faktore jashte kontrollit te tyre.

  Se fundmi, nese ka nje fushe Shqipja qe nuk do ndihme e huazime nga asnje gjuhe e huaj, eshte tradita e dhenies “ndihme mikut, udhetarit, nevojtarit e kujtdo qe te bie ne dore” Pasi kemi cdo fjale qe shpreh majft mire nje Tradite Shekullore; ja kemi shtrire Mikut dhe Armikut, (ushtrise Italiane L2B) te persekutuarit (Hebrejve) dhe cdo halexhiu tjeter.

  “Samaritane te Mire” [good samaritans] dhe ne kuptmin e pergjitshem qe ka hyre (bamires) ta mbajne Britaniket, ne s’po na duhet fare!!

  Reply to this comment
 14. Jozi April 16, 20:16

  PO KUSH E PJERTH SAL HUND DERIN TANI VETEM PER DORDOLEC E DUAN SE E BEN MIR ATE PUN

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi April 16, 23:48

   VR !!! Nuk e kisha lexuar mirë lajmin. Por pashë dhe një budallallëk tjeter të saliut. E quan operacionin sërb të spastrimit etnik ” Patkoi i kalit”!? Emërtohet vetëm “operacioni patkoi ” o trap? Jo i kalit!? I ka mbetur mëndja te kali këtij dhe nuk e di që ka patkonj gjithfarllojësh !? Edhe ju gazetarët kini faj që e kini bërë me fiksime? Me mijra herë ja përserisnit togfjalëshin e N.hotit që “saliu nuk zbret nga kali” dhe ai tani sapo degjon fjalën ” patkoi” i fut dhe “kalin” nga mbrapa !!? Mirë që s’ka thënë “operacioni samari”! Apo samarin e ka mbajtur për vehte? Me siguri e ka mbajtur!? I shkon!

   Reply to this comment
 15. Pëllumb zaimi April 16, 23:46

  Nuk e kisha lexuar mirë lajmin. Por pashë dhe një budallallëk tjeter të saliut. E quan operacionin sërb të spastrimit etnik ” Patkoi i kalit”!? Emërtohet vetëm “operacioni patkoi ” o trap? Jo i kalit!? I ka mbetur mëndja te kali këtij dhe nuk e di që ka patkonj gjithfarllojësh !? Edhe ju gazetarët kini faj që e kini bërë me fiksime? Me mijra herë ja përserisnit togfjalëshin e N.hotit që “saliu nuk zbret nga kali” dhe ai tani sapo degjon fjalën ” patkoi” i fut dhe “kalin” nga mbrapa !!? Mirë që s’ka thënë “operacioni samari”! Apo samarin e ka mbajtur për vehte? Me siguri e ka mbajtur!? I shkon!

  Reply to this comment
 16. ali April 17, 00:26

  Edi, Ti e ke ”vleresuar” Berishen per Kosoven, ndersa mua si qytetar shqiptar me vjen turp
  nga deklarata qe ke bere ne Kukes ! Shtyje si ta shtyshe kete 4 vjecar se nuk ben per K/mi-
  nister . Populli t’i dha nje milion vetem per nje njeri’per zhdukur nga faqja skenes politike
  Sali Berishen ! Vetem per kete !

  Reply to this comment
 17. MALUKATI April 17, 07:33

  SKE NGA TA KALOSH NAFTEN PER NE SERBI O KRIMINEL SE TE JANE PRERE FIER DHE STE DO ME NJERI PERVEC LULUSHKES QE TE BEN HIZMETIN KE NGELE SI QENT E SHKRET O DITE MAVRI QE QELBE DYNJANE

  Reply to this comment
 18. eni April 17, 08:15

  shume i informuar zotrote , si ishte …..”patkoi i kalit “? me cuditi kjo se ne kaq vjet asnje politikan ne shqiperi nuk ka folur per nje mision specifik ne nje gjenocid dhe ta cilesoi ate , por gjithnje kane folur ne pergjithesi per qellimet ne vija te trasha dhe vete dukurine e gjenocidit ……………ndoshta nuk kane qene te informuar sa duhet …!!!!

  Reply to this comment
 19. kubani March 23, 03:41

  Arnauteve lerju kemboren ne qafe,e leshoi ne jonxhe,se per gje s’jane,kane manine e vetmburjes e nuk e kuptojne qe bota tallet,kur i mbur per “inteligjence”.
  -Ku e kane treguar intelektin arnautet,qe nuk kane prodhuar as nje gjilpere,pale per shpikje e shkence, qe s’kane as minimumin e intelektit.-Si ka mundesi te vetmburet nje njeri i “mencur”,e te beje krahasime donkishoteske e folklorike,kur me koshience krahason Gjermanin me Dibranin,apo Labin,e keta te fundit na qenkerkan me koeficent inteligjence 5,here me te larte,kur dihet qe Dibrani i mire eshte nje kalldremxhi e murator i telendisur sa per buken e gojes,ndersa nje Lab i “squar” eshte nje hajdut i kompleksuar,”labit te pocaqisur i vrane vellane,e i prene koken,e ai morri hak duke i prere koken e nje shqere,e i binte gjoksit duke u mburur nder shoke se;-KOKE LASHE e KOKE MORA”
  -Mund te krahasohen kombet Evropiane me debilet arnaute qe kruajne hunden , koken e bythen tere diten ?-Pervec kesaj zone, ku vegjetojne arnaute kok-palare,tere hapesirat e tjera boterore duke perfshire edhe ato te Afrikes,kane nxjerre shkencetare,muzikante te famshem,sportiste,artiste,e qindra NOBELISTE,prandaj kafshoni gjuhen e beni sehir perparimin e kombeve te tjere,se per gje tjeter nuk ini…!

  Reply to this comment
 20. skifteri March 23, 06:43

  nje deshmitar I kohes banues me shtepi ne Lezhe peballe D.Brendeshme tregon se mbase ores 02 te nates gumzhinte dhe dridhej toka nga zhurma e karvanve te super boteve te naftes te shoqruar me eskoten e policise se S.Berishes .Per te mos I ndaluar askush gjat rruges.Ka pase raste dhe te konflikteve midis policise te ndershme ,forcave te nderhyrjes shpejte dhe te dhe shoqruesve te kryetarit deges perkates,kjo dhe per pazaret e prishura per sasin e pareve qe duhej te paguanin dhe sigurine qe duhej ralizuar deri ne kufi ne male te zi.Favorizues ishin ata qe leviznin me urdher te S.B

  Reply to this comment
 21. Arben March 23, 06:53

  RROFSHIN “MIQTE” FRANCEZE TE EDI RAMES DHE ISMAIL KADARESE.

  Reply to this comment
 22. Patriote March 23, 09:00

  Ne Tropoje kane nje shprehje : Rujuni nga ai njeri se eshte sherr berishe, dhe po tu thuash : pse? Te thone : Edhe kur mbytet nje i berishes, mos e kerko poshte rrjedhes se lumit ( te mbyturin ) por siper rrjedhes se edhe i mbytur ben te kunderten , kaq sherrin e madhe e kane ! Ne si popull na ra per hise nje njeri qe ja pame sherrin jashte mase ! Zoti edhe robi marrte hak per ato qindra e mijra nena qe u veshen me te zeza, per ato lot qe u derdhen , per dhimbjet qe u shkaktuan ndaj ketij populli te vuajtur , dhe per gjithe ate popull qe nga tmerri ka lene Atdheun dhe ka mesyre dherat e huaja !
  Mallkimi rente mbi te gjithe – ATA QE KANE HYRE Ne GJYNAHUN E KETIJ POPULLI !

  Reply to this comment
 23. Lexuesi. March 23, 09:07

  Salaribisha si spiun i te huajve ne dem te vendit ka nuhatjen e qenit, prandaj u zgjodh te dilte ne krye, sepse pikerisht ky shpellar qe ishte me te gjithe, kunder te gjitheve kishte bredhur skutave te bllokut te kupoles ne terret.Ky antikonformist qe veshi velin e desidences mburret se shkroi “kunder tiranise”ne gazeten “ZP” me porosi te K.Q.te Partise.Ky komunist sherbetor besnik,qe zgjidhte e lidhte breket e Enverit, u dergua tek studentet, sepse nje monster si ky,hija besnike e tija bertiste e uleriste “poshte tirania, rrofte Ramiz Alia!”Nuk ka njeri me te degjeneruar se ky delirant i madheshtise dhe i persekutimit qe jeton me urrejtjen, shpifjen,vjedhjen, vrasjen e mohimin duke i fshehur me mburrjen e vetelavderimin.Te gjitha poshtersite qe ka bere ne jete don t’i mbuloje e t’i fshehe duke ua faturuar kundershtareve te vet dhe ka vegjetuar gjate sepse ka mbledhur rreth vetes militante,hajdute, imorale, injorante, qe masturbohen kur degjojne se si pellet prijesi i tyre ore e çast, si gomari rreze mullarit me kashte. Prandaj ky popull i prapambetur nuk del dot nga roberia e tij e gjate sepse Salari spiuni ia ka prere per nje çerekshekulli rrenjet e fatit me sopate.

  Reply to this comment
 24. fjala March 23, 14:33

  Lavirhonet e Frances qe kan nje shekull qe “rrisin” terrorista si Pol Poti, Khomeini edhe Hoxha jone biles etj. Sigurisht, Guche caviar-et franceze, ose me mire bordellaret franceze, kujtojne se mjaftojne pordhet e tyre te “majta” per te perligjur pislleqet qe bejne lart e poshte. Niperit e Marianes e kan per nder, me gjithe poete e filizofe (muti), te bejne miqesira me diktatore, mjaft qe te mbajne “er” te majte. Kush ka thene qe e majta mban ere gjak eshte qen, pra francez.
  Po e teproj? Me vjen ne mend, sa per shembull, J.P.Sartre. Egzistencialistet e kush te doje mund ti thurin ditirambe( i dhane dhe Nobel por e refuzoi, sa shik!), por shkonte te Tito per ta ndihmuar(!) me Pol Potin, mikun e nxenesi e dashur, kryekasap i njerezimit!
  Endrra e Marianes ka ngordhur ne gijotine, Franca eshte nje shtet kolonialist si gjithe te tjeret, ben vetem pazaret e veta.

  Reply to this comment
 25. fjala March 23, 14:38

  …se harrova, NEJEMI CARLI, sa here qe indinjohemi, ato nuk “DO JENE KOSOVA” kurre dhe sikur ta shohin te perzhitur

  Reply to this comment
 26. M A R K O March 23, 18:57

  Berisha nuk ka per te mare pjese ne kete ceremoni, se nga burime te sigurta ka siguruar informacion “teper sekret” ….se do te dynden gjithe qente e Kosoves e Shqiperise bashke, kush e kush ta dhjes me shume….

  Reply to this comment
 27. astriti January 25, 20:24

  Si zakonisht spiunet i bejne punet e medha si ky dhe kolegu i ti me vone qe dergonte informacione te NATOs Serbise.. Por ajo fabula e gjeneralit serb se majori francez e beri
  si perkrahje morale ndaj serbeve eshte qesharake. Francezi ishte nje homo por muar edhe
  para te pallogaritura per qejfet e ti te shumta. Nuk duhet te jemi naiv, shumicen e rasteve
  spiunet e njohur ishin homo andaj edhe gjere vone ata qe jane identifikuar si te tille jane rrefuzuar ne sherbime sekrete te te gjitha shteteve. Aresya spaku ajo e sherbimev duke perfshi adhe ate marikane;ata jane segment delikat dhe seksualisht te shantazhuar lehtesisht bien pre e kushtezimeve presioneve.

  Reply to this comment
 28. anticensurë 25642654 January 26, 12:27

  gjë normale dhe ne kemi atë admiralin që nuk ja mbaj mënd emrin!!dhe ai si puna e këtij ka qënë! i dërguar nga qeveria jonë!!vetëm se është spiun i gërkut!minimumi!!

  Reply to this comment
 29. ALBAN DEGA August 7, 20:11

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  Reply to this comment
 30. MH August 7, 20:23

  Asht per tu cudit qe nuk ka ndodhe asnjihere ne historin e agjenturave te botes dhe nuk do ndodhin sic ka ndodhe me Sali Berishen.
  Agjent i zbuluar ne gjithe aktivitetine tije prej agjenture.E perseri hedh shurren perpjet.Kerkon reprezalje ne Shqiperi.Ngritjen e popullit ne revolucion per te mposht sot e sa ma urgjentisht qeverin e majt.Kjo asht cudia ma misterioze qe agjenti Berisha qendron i lire dhe me reputacion ne vend e ne Partin e SHQUP-it demokratike fashiste.
  Ne cdo vend te botes nji i tille do ishte ne burg qe ne fazen ma te pare te zbulimit te tije si agjent.
  Ndersa te ndodhte ne kohen e monizmit.Ky do ishte duke ngran dhe.I harruem per jete.Por i gelun ne histori per keq e mizerabile si njeri i pa karater dhe flliqan qe duhesh perdorur per te fshire bythet e miletit e direkt ne birucen e Wc.Jo pa gja ekziston dhe Luli i Bashes,nji nga pinjollet e sherbimt sekret Serb.Ku ne banesn SHQUP ka me dhjetra te tille per te mos thane me qindra te rekrutuem nga Berisha e te vendosun ne pika kyqe te politikes dhe te ish qeverive te tije te djathet.

  Reply to this comment
  • ! August 7, 22:26

   MH ,
   jam dakord me gjithcka shkruan ti ,
   por ne lidhje me thirrjet e berishes per permbysje
   te pushtetit me dhune etj kercenime mbi individe
   si psh kryeministrit Rama , indirekt kur thot ; se
   ne 21 Janare do ta kisha vrare edhe Ramen ,

   ktu s’kemi te bejme aspak me nji cudi ,as me
   dicka misterioze ,
   por
   me ate se ,
   Berisha nji nji Produkt i Te Forteve ,
   ose then me troc — (sepse keshtu e kerkon nderi i Shqiptarit ) Produkt i Miqeve tane ,qe e kan te veshtire
   te largojn ate ves , duke ja mbajtur mikut gishtin ne byth ,
   e mbrojne ala sot bashke me BE-ne qe ai ,
   ti sjkaktoje Shqiperise deme ,te pengoje zhvillimin
   e proceseve pozitive ne Shqiperi deri ne momentin
   qe Ata – Te Fortet , te marrin vendimin ,
   per ti ber nderin e fundit ala Sadam e alla Gaddaf
   edhe terroristit islamistit te fundit ne Ballkan .

   Pra jane Ata ,qe vendosin mbi gjithcka ndodh
   me jeten politike dhe ate shoqerore ne Shqiperi

   Qeverria jone ,dijme tashme te gjithe ,qe eshte nji qeverri hije e Mafies me Madhe e me te rrezikeshme
   te njerezimit sot,qe e Xhonglon Boten sot ,
   si Carli Caplin Globin ,me byth ,ne Filmin Humoristik
   Diktatori i Madhe (HiTo)

   Reply to this comment
 31. DRENICA E KUQE August 7, 20:31

  Po cili ka qene roli i sherbimeve sekrete franceze e pro serbe ne ShP te UÇK? Cili ishte roli i Agim Çekut ne ShP te UÇK kur koketonte me sherbimet ushtarake franceze dhe injoronte sherbimet e NATO dhe amerikanet!!!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 32. ´´ August 7, 21:14

  Nuk mendoj se vonesa e sulmeve te NATO-s
  ka qen nji veper vetem e Francezit .
  Me kujtohet fare mir (si ndoshta shume te tjetreve ktu)
  Milloshevici hodhi ne Kosove gjithe Makinerine e tij
  Vrastare ,pra Ushtrine dhe spastrimi Etnik ne Kosove
  kishte muaj qe shkaktonte viktima ne popullin Kosovare dhe i ngarkuari i BE-se per Kosoven

  “austriaku” Petrovic ( qe mua s’me ka tingelluar kurr si nji Austriak ,

  luante me Idee e propozime per qetesimin e gjendjes ,

  duke i kerkuar paleve gjasme Uljen ne Bisedime
  qe edhe kur ato u zhvilluan (Formalishte me ndermjetesine e BE-se ,sepse u zhvilluan ne nji atmosfere presioni te pales Kosovare qe ishte Rrugova i cili e tregonte friken qarte ne fytyre perball Milloshevicit ,qe tashme kishte BE-ne pas tij e ne njifar menyre driten jeshile per ta zhukur kosovaret nga Kosova) – BE-ja beri me Kosoven ,ate qe Gjenerali
  Hollandes i Helmetave Blu beri me boshnjaket .
  Dhe kjo ishte nji tjeter krim ,qe BE-ja bente ndaj shqiptareve )

  Por le ta leme ,andej kufirit politikat e te Huajve dhe
  shikojme njiher ate ,se kush jemi ne shqiptaret vet perball ktyre zhvillimeve historike .

  Fakt eshte ,se ne ,si shqiptare nuk kemi qen asnjiher
  ne nivelet e kerkuara per Ceshtjen Kombetare qysh

  para pavaresise . Ne Shqiptare bliheshim e shiteshim
  ke i Forti i Kohes ,pra i sherbenim te Fortit ,
  duke injoruar komplet interesat mbi Kombin Atdheun tone . Pikerishte ateher kur Bota mbas renjes se Perandorise Turke filloj te ndertoje Kombet
  ,pra te hidhnin bazat e shtetit , ne …shqipot benim qenin e stanit te Padishahut Pushtues .
  Pra c’duam ne Shqiptaret lind pyetja sot ?
  Dime ne vertete cfar duam ?!

  Un them jo . Prandaj edhe fatkeqesite Historike nuk
  kane ardhur rastesishte gjithmon ke ne ,por sipas nji rrjedhimi Llogjike .
  Shqiptaret ,pra ne te gjithe si popull jemi akoma ne nji faze ,teper naive si qenie njerezore ,kemi aq shume Probleme nder nesh ,ato qe Bota i ka kaluar me shekuj .

  Ne nderojme armikun ,pushtuesin e Huaj ,

  ne nderojme kriminelin ,Diktatorin ,maskarain ,
  te pamoralshmin antishqiptarin etj , sepse mnuk kemi arritur akoma ate pjekuri njerezore te bejme dallimin

  ndermjet te mires e vlerave ne nji shoqeri vs te negatives ,te keqes ,armikut etj .

  Pra si mundet te ket suxses nji shoqeri ,nji popull
  i cili ka disa -jo nji koncpet te perbashket mbi fenomenet ne shoqeri ,ne jete ,ne Histori sot ?!

  Thjeshte ;

  Perse nder Shqiptare ,ne Shqiperi Kosove etj
  troje shqiptare Historia perseritet gjithmon ?

  Kjo besoj s’kerkon pergjigje .

  Un jam i bindur se, Historia e Kombit tone do vazhdoj te perseritet deri ne ate pike ,kur ne …si shqiptare te mesojme te jetojme me te vertetetn .te denojme
  tradhetine e kriminelit ti themi kriminel ,
  te njohim e duam vlerat dhe civilizimin ,nqs Zoti na meshiron deri ateher dhe vendi yne exzistoj akoma .
  Sot koha kerkon pyetje te reja 😉

  dhe per mos te harruar ,do kujtoja se, ne Shqiperi
  nuk exziston asnji lloj Elite Kombetare ,pra nji Avantgarde qe ta udheheqi shoqerine shqiptare drejt zhvillimit ,ndryshimit . Mjerishte .

  Reply to this comment
 33. Mark .U.K August 7, 21:24

  Gabimin me te madh qe ka bere NATO e nderkomtart ishte nderhyrja ne Serbi.Berisha beri gabim te madhe qe i dha naft pakYugosllavis.90% e tyre jan turq po per fat te keq flasin shqip.

  Reply to this comment
 34. DINGO August 7, 21:31

  Edi Rama eshte spiun i Frances dhe kete e di mire Amerika.ne 150 ne Parlament 170 jane spiune pa dallim.moterqire dhe antikomb.Duhen vrare disa …

  Reply to this comment
 35. intelektuali August 8, 10:32

  O fanatike bythmuter te Enverit,

  PO SALI BERISHA ESHTE PEJELLA E ENVERIT DHE DORA JUAJ NGA PARTIA E PUNES

  prandaj:

  Tradhetoi kosovaret gjate embargos kur ishte ne pushtet ne bashkepunim me kriminelet e Millosheviqit, njashtu sic bashkepunoi edhe Enveri me kriminelet e Titos, Tempo, Popovic dhe Mugosha, po ju o enverista te poshter pse nuk pyesni Edvin Drogen pse e mban akoma Enverin si HERO dhe mbron me fanatizem Piramiden e tij Famekeqe ne mes te Tiranes qe i kall daten edhe femijeve ne barkun e nenes, kur po ky Edvin Droga po prish me tritol Momunentet e Kultures nje nga nje? He mo Liu Firifiu Bythmuti Fanatiku pse ndyen me mutin qe qit nga goja Mukjen e 1943 kur shqyptaret paten per here te pare ne historine e tyre mundesine e bashkimit te trojeve tona dhe Enver Pederasti e tradhetoi mareveshjen e Mukjes me pabesi ter papare deri atehere, njesoj si Saliu qe ju o bythmuter fanatike te Enverit nuk doni ta pranoni qe eshte nga soji juaj i peshtire i spiuneve te atij qe paguan me shume. Ja po ju tregon intelektuali ate qe nuk e thoni per Sali VARKARIN e Enverit:

  Safet Zhulali si Minister i Mbrojtjes i Saliut kur ishte vene embargoja per Millosheviqin shkon ne Sofje dhe ben nje porosi per minahedhese bullgare duke lidhur kontrate si perfaqesues i Ushtrise shqyptare per nje shume gjysem meleon dollare qe ishte goxha e madhe per kohen, nje gjeneral i Ushtrise komuniste bullgare e pyet bedelin e Saliut nga Struga:

  PO JU I KENI DEPOT PLOT ME MINAHEDHESE, C’I DONI KETO TONAT QE PO I BLENI SI “FRENGU PULEN”?

  Zhulali qe nuk dinte si te pergjigjej i tha:

  PO JA ATO MINAHEDHESET TONA JANE NDRYSHKUR NE NUK PUNOJNE

  Ndermjetesi i aferes mafioze te Saliut me bedelin e tij Ministrin Zhulali, ishte Mario Stoickov nje spiun sigurimi bullgar, kriminel me te kaluar te erret, por me lidhje me pushtetin nwe kete vend satelit te Moskes dhe KGB-se.

  CFARE NDODHI ME TEJ?

  Ajo qe dihej dhe qe ishte parashkruar, maunet e ngarkuara me minahedheset bullgare me te kaluar kufirin bullgaro-maqedonas bene nje kthese te papritur per Serbi, kalojne doganen pa kurfare problemi dhe perfundojne ne depot e Ushtrise komuniste serbe te Millosheviqit.

  PO EMBARGOJA E OKB-SE NDAJ SERBISE?

  Menjehere pas njoftimit OKB dergoi ne Sofje nje ekip hetuesish te posacem qe u njohen me kontraten qe kishte nenshkruar Zhulali me bullgare per furnizmin e Ushtrise shqyptare me minahedhese ne vleften gjysem meleon dollare, por pagesa nuk ishte kryer akoma nga shteti shqyptar. Ekspertet e OKB hypen ne aeroplan, pas nje ore zbriten ne Tirane dhe u futen direkt ne Presidence tek Sali Berisha

  UNE S’DI GJE FARE I KA BERE TE GJITHA ZHULALI ME KOKE TE VET!

  Keshtu deklaroi Presidenti i Shqypnise, Sali Berisha pa i u dridhur fare qerpiku dhe pa piken e turpit duke ja hedhur krimin dhe pabesine e tij makaber bedelit te tij, Safet Zhulali, krim dhe pabesi si te Enverit kundrejt OKB-se dhe popullit te Kosoves, si nje pjelle origjinale e Partise se Punes.

  I ndjeri Safet Zhulali akoma eshte ne kerkim nga Intepoli dhe nga Hetuesi e Bullgarise, sekseri mario Stoickov eshte zhdukur pa lene gjurme, nderkohe qe kriminelin Sali Berisha nuk e kerkon kush, perkundrazi ka nje leter te Fatos Nanos qe i dergon Interpolit dhe Hetuesise bullgare me te cilen deklaron se ish Presidenti Sali berisha nuk eshte i implikuar ne aferen e minahedhesave bullgare qe u porositen per Ushtine shqyptare te Sali Berishes, por qe perfunduan ne depot e Uashtise serbe te Millosheviqit gjate embargos nga OKB. Egjithe kjo histori PABESIE enveriste ka mbetur ne hije dhe nuk permendet nga organet tona te akuzes, as nga politika jone mafioze kombetare,

  por:

  Nje gje dihet me siguri:

  Shteti bullgar nuk i morri asnjehere gjysem meleon dollaret e kontrates qe lidhi me Ministrin e Saliut, Safet Zhulali dhe tre gjeneralet bullgare qe nenshkruan kontraten akoma gjenden ne burg.

  Reply to this comment
 36. intelektuali August 8, 10:33

  O fanatike bythmuter te Enverit,

  PO SALI BERISHA ESHTE PEJELLA E ENVERIT DHE DORA JUAJ NGA PARTIA E PUNES

  prandaj:

  Tradhetoi kosovaret gjate embargos kur ishte ne pushtet ne bashkepunim me kriminelet e Millosheviqit, njashtu sic bashkepunoi edhe Enveri me kriminelet e Titos, Tempo, Popovic dhe Mugosha, po ju o enverista te poshter pse nuk pyesni Edvin Drogen pse e mban akoma Enverin si HERO dhe mbron me fanatizem Piramiden e tij Famekeqe ne mes te Tiranes qe i kall daten edhe femijeve ne barkun e nenes, kur po ky Edvin Droga po prish me tritol Momunentet e Kultures nje nga nje? He mo Liu Firifiu Bythmuti Fanatiku pse ndyen me mutin qe qit nga goja Mukjen e 1943 kur shqyptaret paten per here te pare ne historine e tyre mundesine e bashkimit te trojeve tona dhe Enver Pederasti e tradhetoi mareveshjen e Mukjes me pabesi ter papare deri atehere, njesoj si Saliu qe ju o bythmuter fanatike te Enverit nuk doni ta pranoni qe eshte nga soji juaj i peshtire i spiuneve te atij qe paguan me shume. Ja po ju tregon intelektuali ate qe nuk e thoni per Sali VARKARIN e Enverit:

  Safet Zhulali si Minister i Mbrojtjes i Saliut kur ishte vene embargoja per Millosheviqin shkon ne Sofje dhe ben nje porosi per minahedhese bullgare duke lidhur kontrate si perfaqesues i Ushtrise shqyptare per nje shume gjysem meleon dollare qe ishte goxha e madhe per kohen, nje gjeneral i Ushtrise komuniste bullgare e pyet bedelin e Saliut nga Struga:

  PO JU I KENI DEPOT PLOT ME MINAHEDHESE, C’I DONI KETO TONAT QE PO I BLENI SI “FRENGU PULEN”?

  Zhulali qe nuk dinte si te pergjigjej i tha:

  PO JA ATO MINAHEDHESET TONA JANE NDRYSHKUR E NUK PUNOJNE

  Ndermjetesi i aferes mafioze te Saliut me bedelin e tij Ministrin Zhulali, ishte Mario Stoickov nje spiun sigurimi bullgar, kriminel me te kaluar te erret, por me lidhje me pushtetin nwe kete vend satelit te Moskes dhe KGB-se.

  CFARE NDODHI ME TEJ?

  Ajo qe dihej dhe qe ishte parashkruar, maunet e ngarkuara me minahedheset bullgare me te kaluar kufirin bullgaro-maqedonas bene nje kthese te papritur per Serbi, kalojne doganen pa kurfare problemi dhe perfundojne ne depot e Ushtrise komuniste serbe te Millosheviqit.

  PO EMBARGOJA E OKB-SE NDAJ SERBISE?

  Menjehere pas njoftimit OKB dergoi ne Sofje nje ekip hetuesish te posacem qe u njohen me kontraten qe kishte nenshkruar Zhulali me bullgare per furnizmin e Ushtrise shqyptare me minahedhese ne vleften gjysem meleon dollare, por pagesa nuk ishte kryer akoma nga shteti shqyptar. Ekspertet e OKB hypen ne aeroplan, pas nje ore zbriten ne Tirane dhe u futen direkt ne Presidence tek Sali Berisha

  UNE S’DI GJE FARE I KA BERE TE GJITHA ZHULALI ME KOKE TE VET!

  Keshtu deklaroi Presidenti i Shqypnise, Sali Berisha pa i u dridhur fare qerpiku dhe pa piken e turpit duke ja hedhur krimin dhe pabesine e tij makaber bedelit te tij, Safet Zhulali, krim dhe pabesi si te Enverit kundrejt OKB-se dhe popullit te Kosoves, si nje pjelle origjinale e Partise se Punes.

  I ndjeri Safet Zhulali akoma eshte ne kerkim nga Intepoli dhe nga Hetuesi e Bullgarise, sekseri mario Stoickov eshte zhdukur pa lene gjurme, nderkohe qe kriminelin Sali Berisha nuk e kerkon kush, perkundrazi ka nje leter te Fatos Nanos qe i dergon Interpolit dhe Hetuesise bullgare me te cilen deklaron se ish Presidenti Sali berisha nuk eshte i implikuar ne aferen e minahedhesave bullgare qe u porositen per Ushtine shqyptare te Sali Berishes, por qe perfunduan ne depot e Uashtise serbe te Millosheviqit gjate embargos nga OKB. Egjithe kjo histori PABESIE enveriste ka mbetur ne hije dhe nuk permendet nga organet tona te akuzes, as nga politika jone mafioze kombetare,

  por:

  Nje gje dihet me siguri:

  Shteti bullgar nuk i morri asnjehere gjysem meleon dollaret e kontrates qe lidhi me Ministrin e Saliut, Safet Zhulali dhe tre gjeneralet bullgare qe nenshkruan kontraten akoma gjenden ne burg.

  Reply to this comment
 37. intelektuali August 8, 10:35

  O fanatike bythmuter te Enverit,

  PO SALI BERISHA ESHTE PEJELLA E ENVERIT DHE DORA JUAJ NGA PARTIA E PUNES

  prandaj:

  Tradhetoi kosovaret gjate embargos kur ishte ne pushtet ne bashkepunim me kriminelet e Millosheviqit, njashtu sic bashkepunoi edhe Enveri me kriminelet e Titos, Tempo, Popovic dhe Mugosha, po ju o enverista te poshter pse nuk pyesni Edvin Drogen pse e mban akoma Enverin si HERO dhe mbron me fanatizem Piramiden e tij Famekeqe ne mes te Tiranes qe i kall daten edhe femijeve ne barkun e nenes, kur po ky Edvin Droga po prish me tritol Momunentet e Kultures nje nga nje? He mo Liu Firifiu Bythmuti Fanatiku pse ndyen me mutin qe qit nga goja Mukjen e 1943 kur shqyptaret paten per here te pare ne historine e tyre mundesine e bashkimit te trojeve tona dhe Enver Pederasti e tradhetoi mareveshjen e Mukjes me pabesi ter papare deri atehere, njesoj si Saliu qe ju o bythmuter fanatike te Enverit nuk doni ta pranoni qe eshte nga soji juaj i peshtire i spiuneve te atij qe paguan me shume. Ja po ju tregon intelektuali ate qe nuk e thoni per Sali VARKARIN e Enverit:

  Safet Zhulali si Minister i Mbrojtjes i Saliut kur ishte vene embargoja per Millosheviqin shkon ne Sofje dhe ben nje porosi per minahedhese bullgare duke lidhur kontrate si perfaqesues i Ushtrise shqyptare per nje shume gjysem meleon dollare qe ishte goxha e madhe per kohen, nje gjeneral i Ushtrise komuniste bullgare e pyet bedelin e Saliut nga Struga:

  PO JU I KENI DEPOT PLOT ME MINAHEDHESE, C’I DONI KETO TONAT QE PO I BLENI SI “FRENGU PULEN”?

  Zhulali qe nuk dinte si te pergjigjej i tha:

  PO JA ATO MINAHEDHESET TONA JANE NDRYSHKUR E NUK PUNOJNE

  Ndermjetesi i aferes mafioze te Saliut me bedelin e tij Ministrin Zhulali, ishte Mario Stoickov nje spiun sigurimi bullgar, kriminel me te kaluar te erret, por me lidhje me pushtetin nwe kete vend satelit te Moskes dhe KGB-se.

  CFARE NDODHI ME TEJ?

  Ajo qe dihej dhe qe ishte parashkruar, maunet e ngarkuara me minahedheset bullgare me te kaluar kufirin bullgaro-maqedonas bene nje kthese te papritur per Serbi, kalojne doganen pa kurfare problemi dhe perfundojne ne depot e Ushtrise komuniste serbe te Millosheviqit.

  PO EMBARGOJA E OKB-SE NDAJ SERBISE?

  Menjehere pas njoftimit OKB dergoi ne Sofje nje ekip hetuesish te posacem qe u njohen me kontraten qe kishte nenshkruar Zhulali me bullgare per furnizmin e Ushtrise shqyptare me minahedhese ne vleften gjysem meleon dollare, por pagesa nuk ishte kryer akoma nga shteti shqyptar. Ekspertet e OKB hypen ne aeroplan, pas nje ore zbriten ne Tirane dhe u futen direkt ne Presidence tek Sali Berisha

  UNE S’DI GJE FARE I KA BERE TE GJITHA ZHULALI ME KOKE TE VET!

  Keshtu deklaroi Presidenti i Shqypnise, Sali Berisha pa i u dridhur fare qerpiku dhe pa piken e turpit duke ja hedhur krimin dhe pabesine e tij makaber bedelit te tij, Safet Zhulali, krim dhe pabesi si te Enverit kundrejt OKB-se dhe popullit te Kosoves, si nje pjelle origjinale e Partise se Punes.

  I ndjeri Safet Zhulali akoma eshte ne kerkim nga Intepoli dhe nga Hetuesi e Bullgarise, sekseri Mario Stoickov eshte zhdukur pa lene gjurme, nderkohe qe kriminelin Sali Berisha nuk e kerkon kush, perkundrazi ka nje leter te Fatos Nanos qe i dergon Interpolit dhe Hetuesise bullgare me te cilen deklaron se ish Presidenti Sali Berisha nuk eshte i implikuar ne aferen e minahedhesave bullgare qe u porositen per Ushtine shqyptare te Sali Berishes, por qe perfunduan ne depot e Ushtrise serbe te Millosheviqit gjate embargos nga OKB. Egjithe kjo histori PABESIE enveriste ka mbetur ne hije dhe nuk permendet nga organet tona te akuzes, as nga politika jone mafioze kombetare,

  por:

  Nje gje dihet me siguri:

  Shteti bullgar nuk i morri asnjehere gjysem meleon dollaret e kontrates qe lidhi me Ministrin e Saliut, Safet Zhulali dhe tre gjeneralet bullgare qe nenshkruan kontraten akoma gjenden ne burg.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim