Berisha merr në “mbrojtje” Nishanin e Llallën

August 2, 2014 19:04

Berisha merr në “mbrojtje” Nishanin e Llallën

Deputeti Sali Berisha ka reaguar ndaj ngritjes së Byrosë së Hetimit.

Ai thotë se mazhoranca ka marrë kompetencat e presidentit Bujar Nishani dhe kryeprokurorit Adriatik Llalla.

Sipas tij, kjo për të parandaluar një regjim të ri, duhet nisur lëvizja “Rama ik”.

Aleanca e Qelbesirave” ngriti Byronë Socialiste të Hetimit. Rama shpallet kryehetues i Shqipërisë! Të dashur miq, Parlamenti i krimit votoi ditën e fundit të punimeve, apo ditën turpit të tij, ligjin për ngritjen, në kundërshtim flagrant me Kushtetutën e vendit, të ashtuquajturës Byro Kombetare e Hetimit, që de facto është hetuesia e Partisë Socialiste, e cila do funksionojë si pushtet paralel i institucioneve kushtetuese të zbatimit të ligjit. 

Ky model nuk ekziston në asnjë vend të botës së lirë dhe sipas këtij ligji, kreu i ekzekutivit, në rastin konkret neo-bllokmeni Edvin Kristaq Rama, bëhet dhe kryhetues i Shqipërisë, duke i marrë kompetencën kushtetuese Prokurorit të Përgjithshem të vendit.

 Ky ligj dhe ky model bie në kundërshtim të hapur me Kushtetutën e vendit, e cila në nenin 148 pika 1 sanksionon se: “Prokuroria ushtron ndjekjen penale si dhe përfaqëson akuzën në gjyq në emër të shtetit”. Por tani e tutje hetimin do ta bëjë paralel dhe në kundërshtim me Kushtetutën edhe Byroja e Hetimit të PS, e cila do përfaqësojë akuzën në emër të klikës Rama – Meta.

Dy javë para votimit të këtij ligji, Rama deklaroi publikisht se ai nuk ishte i lumtur me presidentin e Republikës dhe prokurorin e Përgjithshëm prandaj dhe për t’u lumturuar po merr me ligj kompetencat e presidentit dhe të prokurorit të Përgjithshëm, duke zëvendësuar Prokurorinë e Shtetit me Byronë Socialiste të Hetimit të varur prej tij. Gjate diktaturës hoxhiste, krahas Hetuesisë së Shtetit ishte dhe Hetuesia e Sigurimit të Shtetit e vendosur në Policinë e Partisë që bënte ligjin si pushtet paralel i Hetuesisë së Shtetit.

Qëllimi i parë i ngritjes së Byrosë Socialiste të Hetimit është mbrojtja dhe bllokimi i hetimeve të Prokurorisë së Shtetit të trafikut të drogës, vrasjeve, grabitjes së pasurisë kombëtare nga Rama – Meta, rrethi i tyre i ngushte, ministrat, deputetet, kupola mafioze e mazhorances së sotme. Qëllimi i dytë, po kaq madhor, është goditja nëpërmjet Byrosë Socialiste të Hetimit të kundërshtarëve politik nga Rama – Meta si dhe drejtuesve të institucioneve që kërkojnë funksionimin e shtetit ligjor. “Rama IK” është përgjigja e vetme ndaj klikës në pushtet!!”, thotë Berisha.

August 2, 2014 19:04
Komento

16 Komente

  1. E VERTETA August 2, 19:05

    Berisha merr ne mbrojtje ata qe mbrojne.

    Reply to this comment
  2. Arber August 2, 19:12

    F.U

    Reply to this comment
  3. pbaj August 2, 19:13

    Futja pordhes Sale, gri sallate, sa te shkoje dhe kjo nate!

    Reply to this comment
  4. Jimi August 2, 20:15

    O i fandaksur! Rama eshte teper i vonuar , ai duhet ta kishte bere me kohe kete qe beri sot,

    Reply to this comment
  5. moxart August 2, 20:23

    ketij serbomadhi e vrasesi te shqipetareve vec litari do te u ambyll gojen

    Reply to this comment
  6. cuci August 2, 20:46

    kur do vije ajo dite qe te te rrasin ne burg mor kriminel

    Reply to this comment
  7. Andrea August 2, 21:34

    Nje bandit qe po i prishet cargu i sigurise.Ky injorant mbare kombetar haron se cpune ka bere per te larguar k/prekuroret e shqiperise dukei kercenuar dhe me jete per te vene zagaret e tij qe per gjithe vjedhjet,vrasjet,familiare te kesaj kucedre te mbyllen dhe te mos hetohet azgje.Le te flase me shifra ky kriminel qe shkateroi ligjeshmerine e ketij kombi dhe vendosi katrahuren ku ligjin e ben i forti,haduti dhe ai qe i sherben familjes.Mbylle gojen o HALE se vendi jot eshte ne burg o race e urryer e ketij kombi.

    Reply to this comment
  8. xh August 2, 21:57

    Paske internet dhe tek supervila jote ke Gjiri i Lalzit? Cudi………………..

    Reply to this comment
  9. Emigrant August 2, 23:11

    Pusho

    Reply to this comment
  10. Emigrant August 2, 23:11

    Plaku Mere pusho

    Reply to this comment
  11. Arb August 2, 23:22

    Qente lehin, qerreja ecen perpara!

    Reply to this comment
  12. ben August 3, 05:01

    Shpellar ne kohen e Dulles ku denoncoje ti tek hetusia apo ke sigurimi apo ke te dyja bashk si te ishte muhabeti Edi si cun Tirone ska qen kurre kumunist e sekretar por ti o njeri i ndyre dhe na tregon perralla malok .Per ty e femijt e tu burgu esht pak per rracen tuaj plumbi.

    Reply to this comment
  13. lumi August 3, 06:06

    Gerrbani i Nenes Sheqere a njeri shtaz esht e psikopat. nuk ndyshon ky hajdut.kurr

    Reply to this comment
  14. latifond August 3, 06:23

    Drejtoju demokrateve te Mamurrasit,jo shqiptareve,se shqiptaret te njohin mire!

    Reply to this comment
  15. T August 3, 09:42

    SHQIPTARET VRASIN NJERI TJETRIN PER BUDALLALLIQE.
    DREJTONI PUSHKET KUNDER SE KEQES DUKE QENE QE NUK
    RRINI PA I PERDORUR.TE PAKTEN TE BEHEN TE DOBISHME PER
    POPULLIN.

    Reply to this comment
  16. GONI August 3, 10:20

    Te degjosh akoma takemin e Sales e kelysheve te tij si Luli,,Edi,Halimi etj.duhet te jemi populli me durimin me te madh ne bote dhe te shenohemi ne librin GINES,sepse jane pikerisht keta qe po kundershtojne ato qe kane bere vete,qe kane bere ndasite Jug-Veri,qe kane vjedhur, vrare,shkaterruar tere kete vend e sot gjoja mbrojne ate kushtetute qe e kane quajtur te kallashnikovit,te papranueshme per ta etj,etj.Kane shume te drejte qe nga Nano-Meta kane kaluar te Rama-Meta dhe keto per te perhapur mjegull e per te shperndare vemendjen nga kryesoret,qe jane denimi i tyre per gjithcka kane bere,nga grabitjet e fundit ne Banken e Shqiperise qe doemos dirigjent dhe perfitues kryesor kane Berishen e familjen e tij.Por do te them edhe dicka tjeter.A nuk ishte ky Sali se bashku me Gazideden qe na futen ne Lidhjen Islamike,A nuk ishin keta qe ne vitet 1994 deri 1996 cdo vit u jepnin me qera xhihadisteve Kampin e Punetoreve ne Dajt per te pergatitur djemte nga 14 deri 20 vjec per keto dite qe po perjetojme,a mundet valle te na thone demokratet se si eshte e mundur qe fabrika e Cimentos ,TITAN, ne Fushe kruje nuk pati ceremoni inaugurimi,megjithese ishte veper madheshtore,qe per karakterin e Sales duhej te ishte bere buje e madhe,kur per 50 ml rruge behej dy here inaugurim.Ketyre problemeve jepuni pergjigje pastaj kerkoni llogari.Keshtu do te rifitoni kreditet e humbura.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*