Berisha thotë se është penduar për ligjin 7501: I futi pronat në tunel

February 12, 2014 10:05

Berisha thotë se është penduar për ligjin 7501: I futi pronat në tunel

Ish-kryeministri Berisha thotë se është penduar për ligjin 7501, i cili sipas tij i futi pronat në tunel. Në një intervistë për gazetaren Eni Vasili, Berisha flet për ligjin e pronësisë mbi tokën, i cili prej vitesh ka gjeneruar konflikte që në shumë raste kanë përfunduar me të vrarë. Ish-kryeministri shprehet se një reformë të tillë e bëtri dhe Bullgaria, por çështja e pronësisë u fut në një tunel problematik.

“Përgjegjësia bazë fillon me ligjin e tokës. Ligji i tokës u votua në shkelje të hapur të parimit të pronësisë. U votua bazuar në principin e Xhefersonit toka atij që e punon dhe atij që është aty. U votua sepse fshati shqiptar ishte shndërruar në rezervuar të pa imagjinueshëm njerëzor. Aty ku në vitet 50 ku kishin jetuar dy familje tani ishin minimumi 15. në të gjitha takimet e mia me fermerët kishte vetëm një kërkesë po na latë pa tokë ne nuk kemi e çfarë jetojmë. Ligji nuk ndihmoi por ishte i domosdoshëm. Nëse atyre u hiqje një parcelë tokë ata do iknin në Greqi apo Itali. Ky nuk është i vetmi vend këtë reformë e bëri edhe Bullgaria që ka tokë për frymë më 8 herë më shumë se Shqipëria. Kjo e futi çështjen e pronësisë në një tunel problematik. Batërdia e dytë ishte qeverisja socialiste. Në qoftë se kthehet në vitin 96 dhe shkon në Durrës do gjesh një territor të pa prekur me ndërtime , vërshuan qeveritarët me cipa me pallate përdorën hipotekën si hipotekë partie. Ndërruan një mal më të madh se mali i Dajtit me falsifikime. Përgjigjen më të drejtë do ta jepte harta dixhitale”.

“Padiskutim që ndihem përgjegjës. Kush e votoi ligjin 7501, unë isha kryetari i PD-së në atë kohë”, thotë Berisha.

Berisha e cilëson të gabuar premtimin për legalzimie falas. “Ishte një proces që nuk eci me shpejtësinë e duhur. Ishte një proces i komplikuar thellësisht teknik. Tani është ofruar varianti falas. Të shohim. Është një premtim shumë i gabuar. Që shkon në kundërshtim flagrant me të drejtën. Qoftë dhe simbolikisht ti do i kompensosh. Atë mund ta kisha thënë ehe unë 100 herë. Tani del dhe i mashtron. Vimë në këtë shkurt në një shoqëri të mashtruar në shumë aspekte. Është e drejtë të premtojë se do bëj gjithçka për të legalizuar me një euro por jo falas. Premtim i pa mbajtur plotësisht por jo tërësisht”.

February 12, 2014 10:05
Komento

18 Komente

 1. Eli February 12, 10:04

  Hahaha mor pall vetem per kete qenke i penduar thua se 97 ishin lojrat olimpike, ndresa gerdecin e quajte stervitjen e Zenit me fshataret e shkret,pa harruar 21 janarin ku kriminelet per te mbrojtur karriken tate vrane me duar ne xhepa 4 vete…..korrupsionin galopan ne administrat….dhe shitjen e detit partnerit tuaj grek…Sali Berisha tani nuke te ka ngele asgje pa bere ne kurriz te ketij populli….vetem shtrije gungen e shpines ne krevatin e perjetshem dhe lete shqipetaret te jetojne ne stilin e tyre.

  Reply to this comment
 2. THUTHUQI .HALIMI February 12, 10:05

  NE BURG MORE ZAGAR SE KE MARR TOKAT TONA DHE JUA KE DHANE DHANUREVE TUAJ E FAZLLIQIT ZAGAR NALLASH I POSHTER TANI E KUPTOVE TI O MAFIOZ – VRASES INJORANT

  Reply to this comment
  • Samiu February 12, 12:16

   More per ti kuptuar i ka kuptuar qe ne fillim aui dhe cdo gje e ka bere me vetedije te plote …po c’tu besh disa injoranteve qe ende nuk e kane kuptuar por e kane votuar per kaq kohe dhe ende e mbajne jo vetem jashte burgut por atje ne Parlament ku ende leh si ndonje zagar…

   Reply to this comment
 3. Horri i Bulevardit February 12, 10:10

  Po per grabitjen e tokave nga vajza juaj dhe shitja nga dy tre here e tyre, a nuk eshte gabimi juaj?, ne fakt ky nuk eshte gabim, por faj dhe ne ligjin 7501, ti ske bere asnje gabim, por me vetdije te plote dhe me urdherese te posacme nga UDB-ja, e vendoset, se e dije qe nje ligj i tille, do te jepte ty dore te lire, qe te fusje duart ne pronat e shqiptareve, duke shkaterruar edhe kadastrat, qe as Enveri nuk “guxoi” ti shkaterronte dhe si perfundim, vajza juaj Argite, arriti ti shese prona, ne mbi 800 shtetas serbe, serb safi me vic mbrapa, prona qe ti me familjen tende ja vodhe shqiptareve, duke rikthyer gjakmarrjen.
  Te kthesh nje faj ne gabim natyral, eshte nje tjeter taktike e jotja, per ti hedhur hi syve, shqiptareve.
  Por 23 vjet, jane te mjaftueshme, qe shqiptaret te shohin te vertetat.

  Reply to this comment
 4. Bilal camurri February 12, 10:13

  Mbylle or malok.Pronat tona jane te shenjta me tapi Turqie,Nuk i merr dot as ti as maloket e tu.Zoti i shtofte Haklajt qe te hakmerren me ty dhe rracen tende te felliqur ne kete bote.

  Reply to this comment
  • fuc u February 12, 11:39

   Mos i beni elogje kriminelave te tjere si haklajt per ti kundervene kunder nje tjetri. Mos kujtoni se haklajt ishin kaq te pafajshem , pyesni ne tropoje krimet me te renda mbajne firmat e haklajve, vjedhje bankash, vrasje , perdhunime, gjobvenie, cublleqe, rrahje dhe plot te tjera. Ata ishin kriminele qe i doli perpara nje tjeter kriminel dhe hundlesh se ata.Kjo eshte puna, boll na mburet kriminelat se late name.

   Reply to this comment
 5. ali February 12, 10:27

  Qysh me aprovimin e ligji 7501 e kam quajtur dhe e quaj nje ligj FAMEKEQ !
  Argumenti i atyre fshatareve qe kane thene se po nuk na u dhane tokat ,”djem
  tane duke mos patur toke do ikin ne Greqi,Itali, etj,, nuk mund ta konceptoje
  kurkush me llogjike te shendoshe !
  Sepse lind pyetja po ne qe kishim toka te trasheguara nga gjysherit e stergjyshe-
  rit tane perse u paska dashur te marrim rrugen e hidhur te mergimit ?
  A justifikohet kjo me qenjen apo mos qenjen i pranishem ne fshat kur u nda toka ?
  Toka eshte trashgimi ! Toka eshte prone ! Dhe prona eshte e shenje dhe e papre-
  keshme ne kapitalize !
  ”Bajrami Xhafes ,, kurre nuk ka patur toke ! Ai punonte tokat e mia ! Tash ”Bajrami
  i Xhafes,, ka marre tokat e mia , eshte bere pronar ne tokat e mia , ndersa une mu-
  haxhir neper bote ! Ke c’i thua kesaj mortje ?!
  O tempora o mores !
  Tash pas 23 vjetesh na u kujtua zoti Berisha te tregoje pendese ! HIPOKRIZI E GJALLE !

  ..
  .

  Reply to this comment
 6. Ajo February 12, 10:32

  Me falni, po Saliu komunist ka qene, dhe pa pike prone te trasheguar! Nga e mesoi ai pronen private dhe cdo me thene ta ruash ate qe te kane trasheguar??!!!??

  Reply to this comment
 7. aro February 12, 11:14

  sali hajduti te kthej tokat qe ke vjedhur familja juaj dhe fasllici dhe ke surat dhe flet ti je nj bir BUSHTRE O KRIMINEL O ZAGAR i genjeve pronaret per 23 vite

  Reply to this comment
 8. nick February 12, 11:58

  nuk mjafton te thuash jam pergjegjes dhe kaq,duhet te marresh denim

  Reply to this comment
 9. sopiqoti February 12, 14:09

  Dhe per cfare nuk je pergjegjes zotrote,o Si Berisha.Lodhesh duke i numuruar.

  Reply to this comment
 10. Artan February 12, 14:50

  Ne fakt po ta mendosh Nolin Berisha nuk e ka lavderuar ndonjehere dhe Ngriti lart figuren e Ahmet Zogut. Pse e them kete, Noli erdhi ne pushtet ne baze te reformes agrare qe premtoj 1919 e ndersa Zogu mbrojti te drejten e prones qe te jete e pronareve. Pra i bie se nuk duhet te permendesh Xheferson po Nolin e po e bere kete bie ne kontradikte me cfare ke thene e pra logjikisht je thellesisht i MAJTE Z Berisha dhe kete gje ke bere perhere me kete popull je hequr ndryshe nga sec je
  E djathta ne shqiperi ka nevoje te riorganizohet dhe ta them me shpirt e dua te djatheten pa komunistet e sahanlepiresit qe jane ne PD. Shqiperia Shqiptaret kane nevoje per nje te djethte ne mendesi e jo per mendesi te konvertuara ne nje moshe qe eshte veshtire te ndryshosh.
  E majta eshte ne lulezim sepse nuk ekziston e djatha e vertete ne Shqiperi e une mendoj qe te zhvillohet nje vend do taksa te uleta shtet i kornizes ligjore ku ligji eshte i njejte per te gjithe e pastaj te mendojme per kapitalizmin social qe perfaqeson e majta. Ekonomija e tregut eshte ide e djthte e smund te tjetersohet ndaj duhet zbatuar ne Shqiperi. Te mjeret ne njehere drejtohemi nga nje doktor zemra e njehere nga nje piktor e nje here nga nje KM qe eshte puna e pare ne CV e tij (Meta Majko)
  Kur do jemi ne gjendje te zgjedhim si duhet? KUR?

  Reply to this comment
 11. illo February 12, 15:14

  Eshte nje lloj sikur te thote : Bej autokritike se shkaterrova tere ekonomine shqiptare dhe I lashe shqiptaret me gisht ne goje . A mund te kerkohet falje , per nje baterdi te tille ? Ti je I pa ngopur me gjak dhe pushtet . Deshtove ne tera reformat jetike . Bere reforma , ashtu sic nuk duheshin bere . Po te sqaroj , per reformen e tokes . 100 mije Ha. toke te ish fermave t’i ktheje ne aksionere . Token e koperativave ta ktheje tek I zoti dhe te paguaje nga shteti pronen , qe do merrnin fshataret pa toke , ose me pak toke . Pagesa do te ishte disa here me e vogel se fondi , qe shpnzon per “kthimin e pronave ” . Nuk do te kishte as nje lloj konflikti midis pronarve ; bujqesija do te ishte e fuqishme dhe e lulezuar . Kete variant ta dha Kalakula , por me kete variant mbetej jasht loje Fazllici . Per krimet nuk behet autokritike . Ti ke pranuar nje krim shteteror te bere me dashje . Pergjigju ligjerisht ! I. Foto

  Reply to this comment
 12. Gramoz February 12, 15:23

  LIGJI 7501 I MIRATUAR NGA BERISHA ISHTE LIGJI FAMEKEQ DHE ZBATOI REFORMEN AGRARE TE DIKATORIT HOXHA ,TOKA I TAKON ATIJ QE E PUNON DHE QE NDODHEJ NE ATE MOMENT TE NDARJES TOKAVE ,POR ME E KEQJA ESHTE SE TOKA U COPTUA NE NGASTRA TE VOGLA DHE FERMERI NUK DEL NE TREG ,PRANDAJ DUHET TE KRIJOHEN FERMA NGA 70 HA DERI 170 HA DHE TE VENDOSEN TAKSA PER TI KOMPESOHEN PRONARET E LIGJME TE TOKAVE ..

  Reply to this comment
 13. inf February 12, 15:53

  Dorzoj te gjitha tokat qe gllaberove ti dhendrri jot jamarSerbi malltezi goca Argjija jote qe tmerron dynjane me hunden e gjate djali jot me vellain e tij Rafmon Selmanllarin qe kane gllaberu tokat e Topataneve .
  Dorzoj te gjitha Vilat qe gllaberove anembane Shqiperise o HAJDUT I FELLIQUR.
  Ligjin e bere ti dhe Sabri komunisti ,Ligjin 7051 e bere ti per te gllaberu tokat e pronareve te vjeter dhe per te kriju ti BORGJEZINE E re.
  Ky eshte fakti kjo eshte e verteta mbasi bere nji Studim ku jane dhe ku nuk jane tokat TI me dhandrrin tat ,aty gllaberove ti dhe oborri jot TOKAT E PRONAREVE te VERTETE.
  Salija berishoviqi ty nuk te lan as deti qe i shite Grekut per ty litari eshte kajmak ti do rrjepur i gjalle ne sy te gjithe Kombit o kopuk o horr o kurvar o fashist o bandit o hale pazari.
  Pyte RAFIN DHE XENIN SA PARE KAN MBYLL PER 8 VJET QE TI ISHE KRY HAJNI I KOMBIT

  Reply to this comment
 14. panajoti February 12, 16:16

  Sali berishes i duhet mohuar e drejta per te dale parta ekraneve . Ai nuk ka asnje te drejte te bej sot kritizerin dhe te paditurin per ate qe i ka bere shqiperise. Eshte nje monster qe duhet mbyllur ne kafazin e mallkimit popullor.

  Reply to this comment
 15. PECI LUKU February 12, 17:01

  NJE TERHEQJE NEPER TIRANE ME TANK SALI BERISHES DO LEHTESONTE SADO PAK DHIMBJET QE I SOLLI POPULLIT ARMATOSI KRIMINELET VRAU NE VITET97 13000 VETA VODHI PARATE NE PIRAMIDA ETE TJERA QE NUK NUMUROHEN PRANDAJ KJO KAFSHE MISHNGRENSE TE GROPOSET NE UJRAT E ZEZA TE TIRANES

  Reply to this comment
 16. S.p. February 12, 17:19

  Ky na di ne budallenj qe thote: “se bera gabim qe miratova ligjin 7501 per token” Ne raste se nuk do ta bente nje gje te tille ai nuk do te merrte pushtetin, pasi 2/3 e popullsise ishin ne fshat, edhe ate te bente dhe te gjente vend ku te futej, gjithashtu donte edhe votat e tyre dhe jo te “ish, ish, ish pronareve” qe i mashtroi dhe do ti mashtroi deri sa te vdese.Kokat e tyre i pagoi mire duke ju dhene nga nje “BINGO” si ajo e Jozefines me pronat dhe ate bejne sikur protestojne, ata qe dalin per prona jane legena te Saliut dhe jo pronare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*