Berisha: Nëse humbas do të pranoj rezultatin

INTERVISTE June 19, 2013 10:38

Berisha: Nëse humbas do të pranoj rezultatin

Kryeministri Berisha për herë të parë në një intervistë për mediat austriake, dhënë gazetarit Martin Richter thotë se nëse do të humbasë do pranojë rezultatin. Njëherësh ai betohet se kurrë nuk do bëjë protesta nëse do të dalë në opozitë. Berisha tha se do jetë në krye të PD-së dhe në opozitë.

INTERVISTA

Pas një kohe kaq të gjatë në politikë, përse doni të zgjidheni edhe një herë dhe përse duhet të votojnë shqiptarët për Ju?

Po, është një kohë e gjatë. Por le të marrim tetë vitet e fundit. Projekti im e ka ndryshuar Shqipërinë. Shqipëria u bë anëtare e NATO-s, Shqipëria u bë një vend me një Marrëveshje Asociimi me BE-në të hyrë në fuqi, një vend që ka merituar statusin e kandidatit të BE-së. Reformat e procesit të integrimit kanë vepruar.

Nëse do ta shikonit këtë vend para gjashtë vitesh: Ndërprerje të energjisë elektrike, gjendjen më të keqe të rrugëve që mund të imagjinohet, furnizimin më të keq me ujë (…). Ku jemi ne tani?

Ne kemi ndërtuar ndoshta rrjetin rrugor më të mirë, ne kemi punuar me të gjithë infrastrukturën. Ne e kemi ndryshuar tërësisht vendin dhe kjo ka tërhequr investitorë të huaj. Gjatë krizës vendi ynë nuk ka rënë në recesion.

A duhet atëherë që shqiptarët t’ju jenë mirënjohës dhe të votojnë për vazhdimin e politikës suaj të deritanishme? Apo në rast rizgjedhje ju do të ndiqni një politikë të re?

Një politikë të re. Unë lutem për vota për të ardhmen, jo për të kaluarën. Unë jam tërësisht i bindur, se në vitet e ardhshme ekonomia do të lulëzojë më shumë. Ne do të ulim taksat ose do t’i heqim, ne duam ta shndërrojmë vendin në një qendër prodhuese. Së shpejti Shqipëria do të jetë vendi me energjinë më të gjelbërt në rajon dhe do të eksportojë energji të gjelbërt. Përveç kësaj, ne duhet ta shpejtojmë procesin e integrimit në BE.

Dhe për këtë arsye ju jeni i bindur se do t’i fitoni zgjedhjet?

Po, unë jam i bindur se do të fitoj. Por sigurisht që unë do të pranoj vendimin e popullit tim.

Pra, në rast humbje ju nuk do të reagoni me protesta dhe bojkote sikurse kundërshtari juaj, lideri i socialistëve Edi Rama, kur ai nuk erdhi në pushtet para katër viteve?

Kurrë!

Nëse ju fitoni, bëheni kryeministër. Çfarë do të bëni nëse humbisni? E imagjinoni veten sërish lider të opozitës?

Unë jam një njeri plot energji. Unë kam shumë mundësi, nuk e kam vendosur ende. Unë pres verdiktin e popullit tim.

A mendoni se sistemi i tanishëm politik në Shqipëri është i mirë, ku partitë-pjesërisht në prapaskenë janë të lidhura ngushtë me botën e biznesit, të cilëve u përkasin edhe mediat, dhe ku shumë nëpunës publik janë të lidhur me pushtetarët dhe ngrihen ose bien bashkë me ata? Apo duhet që ky sistem të ndërrohet?

Nuk ka asnjë vend ku politika të mos punojë me mediat. Kjo ka të bëjë më tepër me linjën politike të mediave të qendrës së djathtë ose e qendrës së majtë. Shumica e mediave këtu kontrollohen nga opozita. Përsa i përket botës së biznesit: ky është një problem. Nuk mund të ndalohet futja e biznesmenëve në politikë. (…)

Edhe në këtë vend askush nuk e ndalon një biznesmen të futet në politikë. Më pak biznesmenë do të ishte më mirë. Mënyra, sesi Rama ka zgjedhur biznesmenët e tij, është e veçantë, dhe nuk e përshëndes. Por nuk është e mundur ta bllokosh këtë, sepse bëhet fjalë për një të drejtë themelore. Ata (socialistët, red.) duhet t’i mbajnë biznesmenët e tyre brenda rregullave.

Kështu siç është hartuar kodi zgjedhor, ju dhe lideri i opozitës Rama përzgjidhni shumicën e deputetëve të parlamentit, sepse ju të dy përcaktoni listën e kandidatëve, dhe për arsye të sjelljes së zgjedhësve shpesh është e qartë, se kush zgjidhet me siguri. Vetëm në disa zona ka konkurrencë të vërtetë, ku edhe vendoset se kush ka shumicën në parlament qendra-e majtë apo qendra-e djathtë. A mendoni se ky kod zgjedhor, për të cilin keni rënë dakord ju dhe Rama, është i drejtë?

E mira e sistemit është se rajonet janë të përfaqësuar mirë dhe të barazpeshuar. Ajo që mungon është një bonus për fituesin e zgjedhjeve, për të siguruar një shumicë të qartë.

A jeni çuditur kur partneri juaj në koalicion Ilir Meta i Lëvizjes Socialiste për Integrim më pak se tre muaj para zgjedhjeve, pas katër vitesh la qeverinë tuaj për t’iu bashkuar në zgjedhje sërish bllokut të qendrës së majtë të Ramës?

Ishte një hap i papritur, por jo për të të ardhur keq. Ai donte të rrëzonte qeverinë pak para zgjedhjeve. Ishte gabim ta çosh vendin në një situatë të tillë në një gjendje të pasigurt. Por qeveria ime mbijetoi.

A do të mund të bashkëpunonit sërish me z.Meta, i cili për mungesë provash u shpall i pafajshëm nga akuzat për korrupsion të madh? A do t’i bënit pas zgjedhjeve sërish një ofertë për bashkëpunim në qeveri, nëse ju duhet për të formuar shumicën?

Përsa u takon koalicioneve paszgjedhore, ju lutem më pyesni pas zgjedhjeve.

Burimi: APA, agjenci lajmesh austriake

INTERVISTE June 19, 2013 10:38
Komento

41 Komente

 1. Majlinda June 19, 13:06

  Nese humbet???
  Do humbasesh dhe kjo eshte e sigurte!
  Populli do votoje kunder regjijmit tend te korruptuar e klientelist!
  23 qershori eshte dita e shpetimit per gjithe shqiptaret!
  Shpresoj me te vertete qe ta pranosh humbjen e pashmangshme!

  Reply to this comment
  • alma June 19, 13:28

   Nuk ka nese humbet per ty Sali, ti do te humbasesh kjo eshte 100 % e sigurt, nuk me te vazhdojme me tej me kete gjendje te mjeruar qe e ke derguar vendin tone, ne do te dneshkojme me vote masive kunder.

   Reply to this comment
   • Ariol June 19, 13:33

    Do humbasesh eshte e sigurte e gjitha ceshtja eshte sa thelle do humbasesh, me sa turp do ikesh, dhe cfare te vertetash do dalin ne shesh mbasi te kesh lene qeverine. Ke krijuar nje sistem kaq te keq, saqe askush nuk e di ne c’gjendje eshte arka e shtetit a nese ka ndonje lek te mbetur aty brenda. Per te mos folur pastaj per implikimet e tua kriminale, tani qe ske as imunitet do ta provosh me gjithe fuqin forcen e drejtesis.

    Reply to this comment
    • Gesti June 19, 13:40

     O monster e kaluar monstres, po surratin tend do e zhdukim pa dyshim ne 23 qershor. Jane te gjithe te lodhur e te shkaterruar nga veprat e tua mor qelbesire!
     Ka qene me keq se ne komunizem kur tkemi pas ty, po te erdhi dita o gjysh, ske me fuqi te vjedhesh, do e marresh pergjigjen me 23 qershor!

     Reply to this comment
     • Ledia June 19, 13:46

      O te hengert dheri ty o ca me te thene tjeter o zot i madh!
      Shkaterruesi me i pashoq i gjithe historise se vendit tone!
      Normal qe do e pranosh rezultatin e zgjedhjeve mor horr se do HUMBESH ne menyre te pashembullt!

     • Maria June 19, 13:56

      Edhe pak dite kane mbetur nga dalja ne pension o gjysh!
      Nuk do kesh me mundesi te cenosh lirine e shqiptareve!
      Nuk do kesh me mundesi te shkaterrosh e te degjenerosh figuren tone, ekonomine tone.
      Largohu Sali se nuk te duron me njeri!

     • [email protected] June 19, 15:50

      Populli do ju vototj ju diten e 23 qershorit .Per nje Shqiperi sa me te zhvilluar!!!!!!!!!

    • Ani June 19, 13:48

     Une nuk kuptoj ku do te shkoje kjo qeveri perpara duke pare gjendjen qe e ka katandisur vendin, nuk e di ku kerkon te shkoje apo nuk i mjafton shkaterrimi qe i ka bere vendit dhe kerkon qe ta shkaterroje edhe me shume por nuk besoj se populli shqiptar do ta lejoj nje gje te tille!

     Reply to this comment
   • Vjosana June 19, 13:34

    Ky te shkakton tike nervore kur e shef mor zot, na ka cmendur keto 8 vite, ka shkaterruar cdo shprese e cdo mundesi qe kishim per t’u zhvilluar e per te qene te denje per statusin e vendit kandidat!
    Duhet patjeter nje mobilizim kunder ketij horri me dt 23 qershor!

    Reply to this comment
   • ste June 19, 13:46

    Vendi ka nevoje per ndryshim dhe kete ndryshim me siguri nuk mund ta sjelle partia ne pushtet e cila ka pasur 8 vite per te treguar vlerat e saj por nuk e ka bere, perkundrazi e ka shkaterruar ate dhe per kte duhet te votojme kunder kesaj qeverie.

    Reply to this comment
  • SALI LARGOHU June 19, 13:29

   S
   A
   L
   I

   B
   E
   R
   I
   S
   H
   A

   L
   A
   R
   G
   O
   H
   U

   P
   E
   R

   T
   E

   T
   E

   M
   I
   R
   E
   N

   E

   V
   E
   N
   D
   I
   T

   Reply to this comment
  • lorena June 19, 13:29

   S’ka me asnje dyshim qe ti i ke te humbura zgjedhjet, mjafton te shohesh qe ne mitingjet e tua as me dhune e kercenime, as me leke, s’te vijne me njerezit.
   Ata qe e themeluan pd bashke me ty sali, po te braktisin sepse ti i zhgenjeve, i le ne harrese.
   Prandaj mblidh mendjen qe do humbesh, dhe dil nga politika sepse i lodhe edhe ata te pd, ndersa shqiptaret i cmende.

   Reply to this comment
  • Tiku June 19, 13:31

   E paska kuptu qe do humbi, shyqyr thuaj.
   Na lodhi duhe ia pa surratin perdite ne cdo cep ekrani, do me i bo lavazh truni robve e me i shit lajme te rreme!
   Po e degjoja sot live nga Bilishte qe po thoshte kto vitet e fundit skane ik asnjehere dritat… hahahha po dje ka qen gjysma tiranes 6 ore rresht pa drita mer monster!
   Mashtrus ordiner!

   Reply to this comment
  • buffon June 19, 13:34

   Sali humbja jote eshte e sigurt.Askush nuk perkrah me kete qeveri.Pervec te tjerash kjo qeverisje 8 vjecare e Saliut eshte e mbushur me mjaft akte te cilat i shkojne me pershtat nje regjimi totalitar.1)Saliu ka vrare popullin (ne Gerdec 26 e ne 21 janar 4 vete ),ka eleminuar Kosta Trebicken.2) Saliu e ka vjedhur keto popull duke pasuruar keshtu familjen e tij femijet Argita e Shkelzen jane te kamur ne para e prona.3)Saliu nuk u interesua kurre te ngreje nje shtet te se drejtes ai gjithmone praktikoi nje qeverisje klienteliste e militanteske,nuk u interesua kurre per nje qeveri meritokratike. Saliu duhet te largohet nje ore e me pare nga ky vend per 1001 arsye.

   Reply to this comment
  • turi June 19, 13:35

   PO NUK KA KUPTIM O BUDALLA KJO QE THUA SE TI KE CDO PUSHTET QE CERTIFIKON HUMBJEN TENDE! TE SIGUROJ UNE TY SALI BERISHA QE NUK KA BURRE NENE E BIR NENE QE TE PREKI VOTEN E SOCIALISTEVE KUDO QE ESHTE! PROVOJE DHE KE PER TA PARE SE CFARE DO TE GJEJ, DO LUTESH SHUME QE TE PERFUNDOSH SI GEDAFI SE ME KEQ DO E PESOSH. DIKTATOR I POSHTER!

   Reply to this comment
  • polisen June 19, 13:43

   rilindja eshte afer, shikoni kujt ja hidhni voten Nuk e di pse duhet ta votoni saliun , 8 vjet nuk ka bërë asgjë për ju. Tani që PD-ja do humbasë, ç’ju duhet saliu juve? Pse ta hidhni votën dëm për një personazh qesharak, e ka diskretituar kauzën tuaj. Interesi juaj shkon përtej partive

   Reply to this comment
  • [email protected] June 19, 15:46

   Populli do ju vototj ju diten e 23 qershorit .Per nje Shqiperi sa me te zhvilluar!!!!!!!!!

   Reply to this comment
 2. POMPACHIU June 19, 13:10

  normal qe ke per ta pranuar rezulatatin o sali berisha sepse ne te kundert do perballesh se pari me forcen e ligjiit e se dyti me furine e popullit qe po provokon!

  Reply to this comment
  • LakiLuk June 19, 13:24

   sali ti je komplet i deshtuar
   keto zgjedhje dihet qe i ke te humbura prandaj largohu pa zhurme!
   hapi udhe drejtuesve te se nesermes
   hapi udhe edi rames e rilindjes!

   Reply to this comment
  • OLA June 19, 13:45

   saliun do ta vras vote e rilindjes dhe e se vertetes, saliun do ta vras vullneti i lire i popullit dhe zghedhjet e lira, saliun do ta vrasin me vote ata njerz qe ne 8 vite i ka zhgenyer e lene ne meshire

   Reply to this comment
 3. dorjeta June 19, 13:14

  Tjeter thote e tjeter ben si gjithmone, a nuk ishte ky qe sa here nuk ishte ne pushtet bente protesta te dhunshme, nxirrte njerez te armatosur rrugeve per te rrezuar pushtetin, a nuk ishte ky qe hyri me dhune ne kryeministri e me arme mori TVSH!
  Saliu mbetet i njejti si gjithmone, dhe nuk ka per te ndryshuar asnjehere,prandaj ta rrezojme, te riformatohet edhe kjo PD pas rilindjes, edhe vete demokrateve tu japim mundesine te ndryshojne te njejtin lider prej 22 vitesh.

  Reply to this comment
 4. Maksi June 19, 13:14

  po po ti nga ato je qe e prano !! sidomos ne qe te kemi pare keto vite ne politike te kemi pare se ka raste qe shkoje as 5 muaj ne parlament !! ti ke ate stilin qe krijojn vrasje dhe me ane te vrasjeve ti krijon njerez te egjer dhe nxit luftra civile !! kshtu e ke bere qe ne vitin 92 !! ti sdi ceshte politika kjo eshte e kuptueshme dhe sdi fare ceshte demokracija !! veprimet e tuja jan tipike komuniste

  Reply to this comment
  • ada June 19, 13:47

   ai para se te largohet duhet ti kerkoj falje popullit per rrenimin qe i ka bere ti je percares , sidomos qe i kane lene rrugen skandal dhe mos te merret me ramen, po te mbaj pergjegjesi per ato qe ka bere , sepse do te largohet me 23 qershor

   Reply to this comment
 5. gjyshja June 19, 13:17

  Humbja per Saliun eshte e pashmangshme.Shqiparia ndodhet ne nje gjendje te veshtire ekonomike dhe kjo me shume si rezultat i politikave deshtuese te shtetit.Kjo qeveri eshte konsumuar se tepermi madje popullit i eshte bere halë ne sy Saliu.Vendi po shkon drejt rrënmit ekonomik,numri i te papuneve sa vjen e rritet,jetesa eshte bere e paperballueshme per rrethinat e qyteteve listat e borxheve zgjaten cdo dite.

  Reply to this comment
 6. keno June 19, 13:17

  Te pranoje ti rezultatin sdo vidhje votat ne 2009 !!! po te ishe ti kshtu si dele para televizioneve dhe shtypit!! ti je mashtrusi me i madh qe kam pare !! gjithmon se ke pranuar humbjen dhe tashi sdo e pranosh . Ja erdhi dt 23 qeshor do te shofim ca bosh kur te shofesh humbjen e sigurt qe te pret !! do filllosh te qash sepse do paraqitesh ne gjykate per tere krimet qe ke bere

  Reply to this comment
 7. Egla June 19, 13:20

  Gjysho, jo qe do e pranosh rezultatin po do ikesh fishek nga Shqiperia!
  Do zhdukesh me te katerta se nuk te fal njeri ate qe i ke bere vendit per 8 vjet rresht!
  Shkaterrim, korrupsion, mashtrim e te gjithe te zeza te tjera qe nuk numerohen!

  Reply to this comment
 8. vezuela June 19, 13:26

  Me ne fund po degjojme dicka te hajrit nga doktori por nuk jam e sigurte nese vertete do te veproje ashtu! Ai mund te qendroje vete ne prapaskene por ka plot “militante” te cilet e ndjekin me verberi dhe do ishin te gatshem te benin gjithcka per ate!

  Reply to this comment
 9. Viron June 19, 13:28

  Ta pranosh dhe mos besh fjalen dysh!
  Do e humbasesh kte mandat, jo se te tjerat i ke fituar se njeren e vodhe tjetren e more ngaqe u perca e majta!
  Nuk te do njeri Sali, do ta tregoje populli me vote masive me 23 qershor!

  Reply to this comment
 10. lela June 19, 15:42

  po ik o slai ebrsha mos u tall em popullin thua ti nqs humb e pranoj rezultatin ti qe ke vjedhur me dhjetar zgjehdje ne shqiperi saher qe ke pasur mudnesi biles ke perdorur dh eforcen kjo eshte e padurueshme fare

  Reply to this comment
 11. ergi June 19, 15:43

  ti sali je nje kriminel total dhe ke vjehdur shqiperine tere kohes e ke uzurpuar demokracine ne vend dhe e ke rikthyer vendin ne komunizem nderkohe qe flet per kshu gjerash t epakuptimta per vendin e qe ste beson njeri

  Reply to this comment
 12. armir June 19, 15:45

  shqiperia e ka n je shans qe te jet e elire dhe e ndershme dhe kjo eshte nepermjet zgjehdjeve t elira e te nderhsm qe qe nuk eshte ne genin e partise demorkatike dhe te sali ebrieshes te pranoje humbje kjo esht eplotesisht e kuptueshme

  Reply to this comment
 13. ervin June 19, 15:46

  shikoni kush kryeminsiter flet per kulture demorkatike ky njeri qe me cdo kush i ka vjedhur zgjehdjet ne moment qe ka qene ne pushtet dh etani ben pallavra dhe budallallqeve te ndryra qe jane totalisht injoruese dhe ofenduese per kedo qe e degjon

  Reply to this comment
 14. albana June 19, 15:48

  berisha po tallet me shqipatret duke thene sikur cfar do beje se po rpanoi se ka humbur zgjehdjet sikru po prnaon fundin e botes e jo vullnetin e popullit qe e ka vendosur aty dhe tani qe do e laregoje

  Reply to this comment
 15. bertin June 19, 15:49

  po duket se kryeministri qe e ka kuptuar qe i ka zgjehdjet e humura ndaj flet kshu dhe kjo qe thtoe ai eshte shume qesharake dhe shume absurde ndaj ky njeri esht ei lajthitur totalsht dhe nuk meriton t ejete kryeminsiter

  Reply to this comment
 16. daniel June 19, 15:51

  ajo cka po thtoe berisha esht enje gje shume normale por i pelqen ta dramatizoje kete gje i pelqen t abeje sa me shume publike qe te mendoj epopulli qe ky nejri eshte nje shpikes avionash apo nje idealist i demorkacise i amdh dnerkohe qe ka uzurpuar cdo pushtet…….

  Reply to this comment
 17. festim June 19, 15:53

  ky njeri do e rpanoje rezultatin se ska nga shkon se humbja e tij do jet eaq e thelle qe sado te tentoje t evjedhe zgjedhjet sdo ekte fare po fare ndikim ndaj kjo qe po ben esht ethjesht tentativa a radhes per te dukur i bukur ne popull

  Reply to this comment
 18. drini June 19, 15:57

  ndaj sali ebrisha dueht shporru nje ore e me pare se pare sepse kjo qe po ben saliu eshte thjesht nje tentative konkrete per ti thene popull se kety ka demorkaci paqe dhe lule nderkohe qe zgjehdjet jane me ne rezik se kurre dhe klima e ashper eshte kudo

  Reply to this comment
 19. valeria June 19, 15:59

  prandaj en 23 qershor votoni edi ramen dhe partine socialsite per te rilindur shqiperine per shqiperine europian eper shqiperine qe ne duam per shqiprne qe do donim te gjithe ndaj mos ngurrroni ta beni ket

  Reply to this comment
 20. Mark uk June 20, 08:20

  Jam i sigurt se ktu nuk ma shume se dy komentuesa:Fusin emra kote dhe i bejn qefin vehtes.Apo u modernizuan edhe femrat.

  Reply to this comment
 21. mentari June 20, 13:36

  saliu vetem genjen
  per sa thote saliu duhen mare ne te kundert

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim