Berisha: Nuk kam rekomanduar askënd për kryetar PD-je! Kryesia mblidhet të enjten

Redaksia Online July 2, 2013 17:04

Berisha: Nuk kam rekomanduar askënd për kryetar PD-je! Kryesia mblidhet të enjten

Mesazh per te gjthe drejtuesit e Partise Demokratike, nga kryetare seksioni deri ne anetare te kryesise se PD dhe per te gjithe anetaret e PD qe punojne ose mbajne funksione drejtuese ne te gjitha nivelet e qeverisjes sone qendrore ose vendore:

Gara per kryetarin e PD nisi sot me shpalljen e kandidatures se pare. Ajo eshte e hapur per çdo  anetar dhe anetare te PD qe deshiron te konkurroje per lider te Partise Demokratike. Diten e enjte kryesia e PD do te mblidhet per vleresimin dhe shprehjen e mbeshtetjes se saj per kandidatin apo kandidaturat qe mendon se meritojne te mbeshteten prej saj zyrtarisht. Kjo nuk do te thote se jashte mbeshtetjes se kryesise se PD anetar apo anetare te PD mund te pengohen dhe nuk mund te konkurrojne per kryetar te Partise Demokratike. Dallimi i vetem eshte se ata nuk do jene kandidatura zyrtare te kryesise se PD.

Une dhashe doreheqjen nga detyra e kryetarit te PD dhe nuk bera asnje rekomandim per person te veçante per zevendesimin tim. Po keshtu me kryesine e PD vendosem qe ne zgjedhjen e kryetarit te ri pushteti te kaloje teresisht tek anetaret e PD dhe vota e tyre duke mos bere asnje rekomandim per asnje person te veçante por dhe duke mos penguar asnjeri te marre pjese ne kete gare. Prandaj ne respekt te pushtetit te votes se çdo anetari te PD kerkoj qe askush te mos perdore pushtetin partiak, publik administrativ qe ka ne mbeshtetje apo lobim te nje kandidati te veçante. Pra asnje drejtues ne asnje nivel partiak apo qeverises te mos prononcohet publikisht apo jo publikisht per shkak te postit qe ka ne mbeshtetje te nje kandidati te caktuar. Ne kete proces çdonjeri prej nesh ka vetem nje vote. Por çdo drejtues ne çdo nivel partiak apo ne qeverisje ka te drejte te loboje publikisht per kandidatin e preferuar ose te bashkohet me stafin e tij vetem pasi ai ose ajo te kete dhene doreheqjen nga funksioni partiak apo publik qeverises qe mban.

 

Ju ftojme te shnderrojme kete proces ne nje proces dinjitoz te PD per nje fillim te ri te fuqishem te saj.

 

Miqesisht, Sali Berisha

Redaksia Online July 2, 2013 17:04
Komento

6 Komente

 1. Gramoz July 2, 18:27

  ah o qen plak po ku vihesh ne xhep ti otrushkulur kur ke folur ti me mend ne koke o ipa bese tije qen qe ha te zotin a mjere ai qe nuk te kupton ty vafsh ne fer fare e keqe

  Reply to this comment
 2. Desaret July 2, 18:28

  Duket i drejtë konkurimi,mesiguri nga “oponenca”e shtypit real dhe komentet disa qindramijshe qe kemi numeruar ne gazetat kryesore te Tiranës!Megjithate lindin probleme me sistemin e zgjedhjes demokratike!Pa dashur tu japim mesim demokrateve te turullosur e shushatur nga humbja( nuk u permbys bota,pse humbi Saliu!)po shfaqim ndonje mendim!Se pari perjashtohen antaret e thjesht të PD,dhe ky eshtë kulm antidemokratik!Sepse perse e mban ate karton pas bythes,si PD,kur nuk ke te drejtë te konkurosh edhe si kryetar i PD?Njeshat partiake thote Beppe Grillo ne Itali,duhet te vdesin dhe Sovrani të zgjedh vet deputetet,kryeministrin,presidentin me revolucionin Web…(Ai nuk ka krijuar parti,por Levizje dhe vet nuk ka te drejtë te zgjidhet e marr poste,eshtë thjesht ARBITRI ne fushlojën politike të Levizjes(pas 300 diteve te Rames, Levizja 5 Yjet ndofta zbarkon si Tsunam edhe ne Shqiperi) Perse të konkurojne vetem te zgjedhurit apo ata me detyra kur jane humbes?Natyrisht nuk jane me shume humbes se Berisha dhe Kasta e tij,por janë gjithsesi! Pastaj perse kryesia(e vdekur)e PD do “shoshite”kandidaturat e ardhura,kur votimi i saj eshtë irreal,banal,sepse kane humbur,jane të vdekur që ecin, thote per ato parti qe Levizja 5 Yjet i la pas me vote te rregullt Sovrani!…Mungon sistemi dhe pabarazia demokratike e Sovranit te PD qe eshtë detyrimisht pjese e rendesishme e Sovranit shqiptar!…Ka nje zgjidhje,por Berisha nuk mund ta pranoje sepse gaboi kur shpalli mes loteve(sa prapa civilizimit europian)se do ringjallet,se Curcilli ka thene…”…..”,por Aznar,Sarkozy,Bler etj…nuk e degjuan! Zgjidhja eshtë Sovrani i PD të zgjedh kryetarin e ri dhe nje komision pergatitor pa funksione te vjetra a ne vazhdim te merret me kete problem qe vertet i duhet gjithe shqiptareve,edhe te majteve,si i duhet skuadres se futbollit,nje skuader kundershtare…Kete komision mund ta perzgjedh kryesia ne ikje…me propozim nga rrethet!…Ka dhe te tjera,por komision riorganizimi i PD,pa Kastën dhe kryesine, ministrat deputetet,duhet!…I duhet Shqiperise dhe per 300 ditë nje PD e riorganizuar!…

  Reply to this comment
 3. fat man July 2, 18:48

  Ore edepsez, ore si nuk heq dore qofte edhe nje here te vetme nga genjeshtra,ore Pinok nuk e shikon sa te eshte zgjatur hunda ? Vazhdo genjeshtar, se mashtrimi eshte tipike fusha jote, populli ta vuri kufirin dhe nuk do te ngresh me koke sa te jesh gjalle. Me keto fjalime merru me 16 vjecaret dhe ata qe qanin ne menyre te organizuar, para selise se PD. Nje pjese e elektoratit te djathte te beri dalje dhe nuk te besojne me, ti kriminel qe burgosje dhe rrihje te burgosurit Politik, ti vjedhes qe asnjehere nuk u njohe pronat ish pronareve por i ndave mes tropojane e familjes tende, me administrator varfanjaku qe u be miliarder ne pushtetin tend, i pa fytyri Aleksander Frangaj, pjelle e keqe dhe sharlatan si puna jote. Ti genjeshtar po ben shou, se zevendesin e ke perzgjedhur dhe eshte ” Djali ” i familjes. Te rekomandojme me qene se PD e ke cuar majtas dhe e ke kriminalizuar, fut pe Kandidat per Kryetar te PD edhe Kac Islamin, o shoku i ngushte i Ver Llapes.

  Reply to this comment
 4. LORA July 2, 19:21

  Cdo pohim i brekedhjerit te historise duhet te konvertohet ne te kunderten e vet.Nuk eshte gje e re;kete ka bere per 23 vjet me rradhe.Duhet ta kete bere kete zanat edhe para 1990-es,por une nuk e kam njohur atehere.

  Reply to this comment
 5. nexhi July 2, 20:09

  Mendoj qe nuk ja vlen te merresh me te e me te gjithe cka ka per rreth tij .Ai nuk ka faj,eshte rritur,edukuar dhe formuar ne oborrin e birose politike.Karakteri i njeriut formohet nje here dhe nuk ndryshon me,ndaj them mos i veni faj.Fajin e ka tjeter kush,ai qe i krioi kushte dhe i dha mundesine te drejtoje vendin,Ramiz Alia.E rendesishme eshte qe populli i dha ate qe e meritonte prej kohesh,me mire vone se kurre.Se cfare do te beje brenda PD eshte puna e tyre,e rendesishme eshte se si do ta drejtojne vendin Edi dhe Iliri,kjo dhe vetem kjo i INTERESON popullit.Aty i kemi syte ,aty shpresojme,po presim!

  Reply to this comment
 6. zekthi July 2, 20:27

  “Berisha: Nuk kam rekomanduar askënd për kryetar PD-je! Kryesia mblidhet të enjten ”
  E drejte eshte . Berisha nuk ka rekomanduar !
  Ai sa e ka emeruar si kukull qe te jete perseri vet dhe kryesia vetem do ta votoje , natyrisht pa detyrim dhe me “vullnet te plote “.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*