Tirana, Podesta Group dhe një shkrim i The Guardian për lobimin në Uashington

January 3, 2016 21:35

Tirana, Podesta Group dhe një shkrim i The Guardian për lobimin në Uashington

Qeveria e Sali Berishës ka shpenzuar paratë e taksapaguesve për një fushatë diskreditimi në Shtetet e Bashkuara dhe në Shqipëri, të drejtuar kundër kundërshtarëve të tij politikë.

Dokumentet e siguruara nga FARA (Akti i Regjistrimit të Agjentëve të Huaj në Departamentin e Drejtësisë në SHBA), tregojnë se Podesta, e angazhuar nga qeveria e Berishës për më shumë se dy vjet, duket se qëndron pas shkrimeve negative kundër Ramës.

Podesta Group konsiderohet një nga firmat më të fuqishme lobuese në Uashington.

Artikujt u publikuan në një faqe interneti konservatore në SHBA, të quajtur “Daily Caller”, mes 29 majit dhe 18 qershorit, përpara zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit në Shqipëri.

“Daily Caller” e akuzonte Ramën se kishte financuar në mënyrë të paligjshme Partinë Demokratike të Obamës, përmes një biznesmeni shqiptaro- amerikan, në mënyrë që të siguronte një mundësi për të bërë një foto me Obamën më 8 tetor 2012.

Media pro- qeveritare dhe Partia Demokratike e Sali Berishës i riprodhuan lajmet e publikuara nga “Daily Caller” gjatë fushatës, duke pretenduar se FBI po hetonte Ramën.

Të dhënat e FARA tregojnë se ndërkohë që “Daily Caller” publikonte këto artikuj, Podesta kishte kontakte intensive me themeluesin e faqes, Tucker Carlson dhe me reporterin që i shkruante, Patrick Howley.

Podesta i telefonoi Carlson më 24 maj, ditën kur Rama postoi fotografinë me Obamën në Facebook.

Telefonata u pasua nga emaile me Carlson dhe Howley më 28 maj, kur faqja në internet publikoi artikullin e parë me akuza.

Vellezerit Podesta

Vellezerit Podesta

Më 6 qershor, kur Howley publikoi një shkrim pasues për këtë çështje, ai mori shtatë emaile të tjera nga Podesta.

Howley publikoi edhe një shkrim të tretë dhe të fundit për këtë çështje më 18 qershor.

Një ditë përpara, më 17 qershor, Howley mori një email final nga Podesta.

Të dhënat e FARA tregojnë se të gjitha partitë kryesore në Shqipëri kanë firma të njohura lobimi në SHBA, që angazhohen për mbulim mediatik.

Përveç Podesta Group ata kanë përdorur edhe Blue Star Strategies, Dutko International, BKSH& Associates dhe Rasky Baerlain Strategic Communications.

Ndryshe nga firmat e tjera të paguara për të përfaqësuar partitë shqiptare, qeveria e mëparshme në Shqipëri paguante për shërbimet e Podestës duke përdorur paratë e taksapaguesve.

Aktivisti i njohur shqiptaro-amerikan Geri Kokalari ka akuzuar se Podesta përdor lidhjet e veta edhe për të orientuar lëvizjet e Ambasadës Amerikane në Tiranë.

Podesta u bë e njohur për publikun shqiptar gjatë fushatës së fundit elektorale, por ende pak dihet për ta në Shqipëri.

Më poshtë është një shkrim i “The Guardian” që tregon se si Podesta përkrah regjimet autoritare dhe si drejtuesi i saj është një njeri me shumë ndikim tek demokratët në SHBA.

Edhe pse Obama është zotuar se do ulë ndjeshëm ndikimin e lobistëve, shkrimi tregon se Podesta bën takime në Shtëpinë e Bardhë shumë më herë se çdo zyrtar i lartë. 

 

***********

Obama dhe Podesta

Obama dhe Podesta

Podesta Group dhe lobimi në Uashington

Nga Glenn Greenwald – The Guardian *

Nëse mendoni se ndyrësia në Uashington e ka arritur tashmë nivelin më të lartë, e keni gabim. Byron Taub dhe Anna Palmer të Politico-s raportojnë se qeveria autoritare dhe abuzuese me të drejtat e njeriut e kryeministrit irakian, Nuri al- Maliki do të punësojë Podesta Group si firmën e tyre lobuese në Uashington.

Firma drejtohet nga Tony Podesta, që shet ligjërisht influencën e tij tek politikanët e Partisë Demokratike për t’i dhënë formë ligjeve që u duhen kompanive si BP Oil, General Dynamics, Walmart dhe Banka e Amerikës.

Gazeta “The New York Times” e quan atë një nga superlobistët më të fuqishëm në Uashington, duke përshkruar rritjen eksplozive të firmës së tij që kur demokratët morën kontrollin e Kongresit në vitin 2006 dhe të Shtëpisë së Bardhë në vitin 2008.

Ata punojnë përmes një numri aleatësh demokratë në pozicione të larta në dy dhomat e parlamentit.

Podesta bashkëthemeloi Podesta Group me vëllain e tij, John Podesta: shefin e stafit të Shtëpisë së Bardhë në kohën e Bill Clinton, shefin e ekipit tranzicional të Obamës dhe tani kreu i Qendrës për Progres Amerikan, një think- tank që mbështet Obamën.

 

Podesta u zgjodh (nga Maliki) pjesërisht për shkak të marrëdhënieve të boss-it Tony Podesta me demokratët e rëndësishëm- përfshi zëvendëspresidentin Biden. Podesta po ashtu ka një marrëdhënie të gjatë me Clinton-ët.

Klinton dhe Podesta

Klinton dhe Podesta

Njerëz me lidhje të mira politike bëhen të pasur duke avancuar interesat e regjimeve shtypëse, autoritare dhe brutale.

Përsa kohë që Obama- që është zotuar për të frenuar ndikimin e lobimit- do jetë në pushtet, lobistët demokratë do të bëhen gjithmonë e më të pasur.

Kur Shtëpia e Bardhë në kohën e Obamës lëshoi të parën listë të vizitorëve në vitin 2009, “US News and World Report” vuri re diçka:

“Për të brendshmit, lista tregonte diçka tjetër: pushtetin e familjes Podesta. Mes tyre, këshilltari i Obamës dhe ish- shefi i stafit të Clinton-it, John Podesta, vëllai i tij, Tony Podesta dhe gruaja lobiste e Tony-t, Heather, kishin bërë në total 25 vizita. Sa për krahasim, kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi kishte bërë… një vizitë”.

Qeveria e Malikit tani nuk ka pse shqetësohet. Më paratë që do të japë për Podesta Group, dyert në qarqet politike të demokratëve do të hapen, duke zbutur shqetësimet e Malikit.

Fjalimet e bukura të politikanëve? Kjo është dinamika e ndyrë që drejton Versajën e Amerikës në Potomak. Ky proces i neveritshëm tani ka një çift të lumtur si simbol. Urime të përzemërta për Tony Podesta-n, Nuri al- Malikin dhe të gjithë ata në Uashington që do të pasurohen bujarisht nga ky bashkim i gëzuar.

 

* Botohet me shkurtime / Dita / 

 

January 3, 2016 21:35
Komento

42 Komente

 1. Safet Qose July 17, 13:36

  Ne e kemi te qarte me koh se politikaneve tane nuu eshte dhimbsur kurre jo me pasuria kombetare por as gjaku i popullit duke mdnnduar vetem per tu pasuruar per vete/….

  Reply to this comment
  • tarrasi July 17, 18:11

   Berisha vazhdon te paguaj me taksat e Shqiptareve femijet dhe gjithe fisin e miqte e vet me concesionet pronat etj…

   Ju pak pike turpi tregoni ca qindarka

   Ku eshte garancia $100’000’000 pershitjen e Albpetolit?

   Prandaj ju bejini freski Berishes sepse spo i beni asgje tjeter.

   Reply to this comment
   • salah January 3, 22:02

    AlbPetrol: Rezart Taci, Frank Wisner firm

    Reply to this comment
    • osman lala January 4, 11:16

     Edhe The Guardianin e paska blere Meta si Ilir Babaramon 🙂

     Ndryshe nuk shpjegohet qe boton turpe te tilla per Ameriken dhe lobistet e superambasadorit Lu 🙂

     Reply to this comment
   • Ivani i madh January 4, 16:55

    Kesaj i thone se amerika e perdor me se miri praktiken e saj me ne tufen e ullirit para mbrapa thiken edhe pse populli yne e beson si perendine .Amerika te ndimon ose mbron vetem kur ka intres se ne te kundert e mban ne pushtet dhe vrasesin e kriminelin e uryer te nje populli si puna jone me kriminelin Berisha dhe klanin e tij.Kesaj I thone te dhjeva ne amerike.

    Reply to this comment
  • dfg January 4, 00:03

   Sodoqofte kjo tregon se ne SHBA nuk ka DEMOKRACI te vertete,por perderisa kane gjetur terren te bollshem MAFIOZET E LOBIZMIT,kjo tregon se politiken amerikane nuk e bejne institucionet,por MILIONAT E LOBEVE!!!
   Kur thone se Shqiperia ka maredhenie te shkelqyera me SHBA-ne eshte nje MASHTRIM I MADH!
   Keto maredhenie i cakton MAFIA E LOBIMIT!!!

   Reply to this comment
  • elio January 5, 10:29

   Kam vetem nje pyetje: Ka nevoje ndonje reforme gjyqesore per te akuzuar Berishen(ka 3 vite dhe asnje akuze nuk eshte ngritur per te), apo llapim kot dhe Rama e perdor Berishen si dordolec per te na trembur????

   Reply to this comment
 2. fiku July 17, 13:59

  O SAL MUTI ,O HALE,PO SI NUK DOLI NJE NJERI ME BOLE DHE TA VRAS KETE FUNDERIN TE SHEKULLIT KETE MOSTER TE SE KEQES QE KA GROPOS SHPRESAT E CDO FAMILJE SHQIPTARE PER DHE JETE NORMALE.SALIU ESHTE NJERIU ME VIRTUTE SHEME EXTREME DHE TE FELLIQURA PRANDAJ DUHET NDESHKUAR ME DENIM KAPITAL DHE PA MESHIRE.PRANDAJ ESHTE BO CESHTJE E DITES QE AI POPULL TE VENDOSE. CDHE YA HEQE QAFE KETO PALACO DGE MASKARA.

  Reply to this comment
 3. gezim July 17, 14:13

  Vazhdoni me pralla akoma, ka shkelur ligjin ndiqeni penalisht po te jeni konseguent per zbatimin e ligjit. Perndryshe cfare do te thote qeveria sot vetem se humbet respektin e elelktoratit, pasi nga qeveria pritet te beje e jo te deklaroj bemat e ishit.

  Reply to this comment
 4. PO July 17, 15:04

  Si taksa pagues amerikan keto qendrime te ca tipave si Dana Rohrabacher,Tom Ridge,Podesat ,Wisner etj …vlersoj se keto veprime kuazi mafjoze diskretiojne rende politiken amerikane .Me perkrahjen qe I japing ato kriminelit berishe une e quaj thjesht antishqiptare

  Nje shembull akoma me I kritikushem ( lexo I felliqur) eshte loja qe beri ky Dana Rohrabacher (DR)

  Sapo filloi fushata elektorale ne shkurt 2013 ky DR me berishistet e washingtonit nxorri nga “sirtari” ceshtjen e 250 muxhahidineve qe kishte 10 vjet ne diskutim dhe u shtrua emergjensi se amerika “ishte ne rrezik” dhe duhet ndihma e berishes per ta shpetuar.

  Me e forta ishte se keto muxhahidinet I binin copa-copa me grupe 30-50 veta dhe sa here qe I sillnin binin dhe ndonej tip Jonathani qe falenderonte nga shpirti shpetimtarin e amerikes pra saliqenin.

  Por vetem nje jave para votimeve ky DR ne kongresin amerikan mban fjalimin e meposhtem dhe duhet ta pyesim kete berishist te cmendur: pse I poshtron kaq shume shqiptaret..kaq budallennj na dine keto serbofile ??

  JA CFARE THOTE DR NJE JAVE PARA VOTIMEVE PER SHPETIMTARIN E AMERIKES:..SALISERBIN

  Kongresmeni amerikan: Amerika i është mirënjohëse Shqipërisë dhe Berishës

  15 Qershor 2013 – 13:51

  SHBA “Një minutë mbi Shqipërinë”, ishte fjala që mbajti dje kongresmeni amerikan, Dana Rohrabacher në Kongresin amerikan.

  . Ai tha se Shqipëria ka qenë një aleat i palëkundur i SHBA-së dhe për këtë meriton mirënjohje.

  “Amerika mund t’i jetë veçanërisht mirënjohëse qeverisë së Shqipërisë dhe kryeministrit shqiptar, Sali Berisha, i cili ka qenë një aleat i palëkundur i kombit tonë.

  Kohët e fundit, kur SHBA kishte nevojë për vende të gatshme për t’u ofruar azil anëtarëve të MEK, të bllokuar në Irak, kryeministri Berisha ra dakord për të pranuar 210 anëtarë të atij grupi – shumë më tepër se çfarë ishte i gatshëm të merrte çdo vend tjetër.

  Ajo ishte një shenjë e besimit të mirë dhe miqësisë që ata njerëz nuk do ta harrojnë shpejt.

  Kryeministrit Berisha iu desh kurajë e vërtetë për të bërë këtë ofertë bujare. Në këto kohë të pasigurta, është e rëndësishme të dimë cilët janë miqtë tanë. Kryeministër Berisha, faleminderit që jeni një mik besnik i Amerikës”, – tha ai.

  Reply to this comment
 5. Mark uk July 17, 15:34

  fiku:Ruaj gjakftoftsin se po shpertheve ne trimeri ose e vret ose i han .utin

  Reply to this comment
 6. Mark uk July 17, 15:37

  Edhe per fotot nudo ne Franc,Berisha i ka fajet.O servila nje person qe nuk ka syabilitet ne familje si puna e Rames nuk duhet te merresh me te.

  Reply to this comment
  • ..... July 17, 16:25

   Ramen nuk e duam por Berishen e urrejme !

   Reply to this comment
  • Toni July 17, 17:49

   ooooo mark uk po me pashukun si i ke punet or fshataro-malok i neveritshem po car lesh foto nudo te mut Rames thua ti more kokrra e skizo-psiqikut po ti ke znj Merkel femra me e fuqishme ne BE dhe ka dale nudo,soji+sorollopi yt ose me mire rraca jote mos te flase per ceshtje familje,jo per gjo joooo por per rracen tende famlje quhet incest brenda fisit+rraces si puna e vellait tend shkelzen berisha+sadije berisha kaq mjafton per sojin tend,parimor per ty eshte sllavi yt sali ram berisha sekretare PPSH-je me numer tesere 108690 sesa familja qe ti leh,yyyyyttttt druzhe serbije..

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F July 17, 21:42

    @ Toni! Ma mire edhe une nuk kisha per ti thane ketij maloku prej Qafes se Bordoleshit, i pasaportizuar ne Koplik, me nje detyre te posaçme nga Berisha dhe udb-ja per ngjarjet e 2 Prillit ne Shkoder.

    Reply to this comment
   • ben tironsi July 18, 02:28

    Toni mir qe ju bie kokes ketyre malokve si ky bastardi Mark se na myten

    Reply to this comment
 7. Agim Cani July 17, 15:56

  …nuk e kemi zgjedhur Ramen , se me ke e ndan krevatin ne darke…por per punet e shtetit…Edi Rama nuk eshte engjell…dhe nuk do te jete…sali Berrisha eshte djall …dhe do te jete…

  Reply to this comment
 8. Pipi July 17, 16:12

  Sa here qe Berisha nxjerr foto nudo te Rames, apo “podestat” para zgjedhjeve, Edi Rama i fiton bindshem ato. Do zoti nxjerr maloku ndonje ge tjeter para zgjedhjeve te 2017-es

  Reply to this comment
 9. demo July 17, 16:30

  O malok me bishtuk
  Kur i ke putrat me mut
  Ne qytet mos u fut
  Kollovar,ose hajdut
  Sal Berish ose Mark-uk.

  Reply to this comment
 10. N/AA July 17, 16:32

  O TUNGATJETJA O MARK UKI

  NE “GS” SHKOFTE EDI RAMA ME PALLOSHIN E TIJ..POR KI PARASYSH NJE FAKT QE ESHTE CELESI KRYESOR PSE BERISHA MEGJITHSE I KA DUAR ME GJAK SHQIPTARET HEDH AKOMA SHURREN PERPJETE

  FATKEQESISHT BERISHA ESHTE HIBRID I SHERBIMEVE DIPLLOMATIKE DHE INTELIGJENTE AMERIKANE DHE ISH JUGOSLLAVE KUR ISHIN NE MUAJIN E MJALTIT….DHE KETE E VERTETON PERSOSMERISHT IZET HAXHIA SI ME POSHTE

  SI E PRUNE SERBET DHE LOBI SERB I AMERIKES SERBERISHEN NE PUSHTET NE 1992

  Ish-badiguardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.

  Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët dhe lobi sërbo-amerikan tepër i fuqishem në atë atë që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.

  Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava. Zonjës Berisha ju dhurua një çek prej 10 mijë dollarësh nga ana e Philips. Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.

  Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.

  Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.

  “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”, – përbyll Haxhia.

  Berisha ishte përfolur vazhdimisht se është mbështetur nga serbët dhe lobi sërb ne Amerikë për ardhjen në pushtet, por kjo është një akuzë e fortë e bërë nga një ndër njerëzit që e kanë shoqëruar kudo kreun e PD-së në levizjet e tij brenda dhe jashtë vendit në atë kohë.

  Reply to this comment
  • Toni July 17, 17:55

   NAA sakte-paster+qarte komenti yt por fakti se fshataro-maloku mark uk eshte i qorruar nga njohuria,mark uk ka zbritur nga mali me frena dore si puna e dhise por ama me mire ngite+shaje nga familja se ta quan per nder sesa ti shashe salesh berishen…

   Reply to this comment
 11. LABI July 17, 17:24

  N/AA, PERSHENDETJE ! JE SHUM I SAKTE.

  Reply to this comment
 12. Mark uk July 17, 18:28

  toni:Si ju dhe Sala mos mu baft as qeni,pra turq muti.Une flas per te politikisht se u vu i pari kunder komunistve.Po pse thua se berisha ka qene sekretar partie,kur Gramoz Ruci ka qen sekretar i pare ne tepelene.Ka qen minister i mbrendeshem i PPSH.Shko e ruaj lopen anej nga brari ku banoniTani o turkushak qe fatkeqesisht flsni shqip besoj se e kuptove.

  Reply to this comment
  • Toni July 17, 19:28

   oooooooor tej po si u venka nje komunist sekretare PPSH-je salesh berisha doktorr+mik shpie i ENVER HOXHES kunder komunisteve keshtu sic pohon apo leh ti ore lopcare a je ne binare nga trute ti apo jo ,Car lesh min i brenshem me tregon ti per Gramoz Rucin u pjelle serbe,Ne kohen e PPSH kur saliu bente sekretarin e PPSH dhe doktorrin e ENVER HOXHES ne min e brendshme ka qene tonin paloka i ati i ed palokes qe sot u hiqet demokrat plerave te sojit tend,Po mjaft e mbyllim me kaq mos me trego mua flet apo jo ti politkisht se ti sja ke idene fare ti je qorruar+verberuar nga mendja+syte..

   Reply to this comment
 13. Olci July 17, 18:34

  E keni fut brenda sic na premtuat? Jo.
  atehere do te thote qe ka bere cdo gje ne perputhje me ligjin apo jo?

  Reply to this comment
 14. N/AA July 17, 18:40

  Fakti që ambasdori i parë amerikan erdhi nga BEOGRADI dhe ” u shoqerua “nga antishqiptari serbishtfoles Elez Biberaj flet shumë dhe ndoshta ka ardhur koha per falje publike nga dipllomacia.

  Por ajo qe media dhe mazhoranca duhet te kryqzoje Serberishen eshte fakti i meposhtem

  ***

  Skandali, një i huaj në Këshillin e Sigurisë Kombëtare

  Sali Berisha arriti deri aty, sa t’i besojë një qytetari të huaj (TOP MAFIOZ) sekretet e Sigurisë Kombëtare. Tashmë është e njohur për të gjithë një foto e vitit 2006, ku shfaqet biznesmeni serbo­boshnjak Damir Fazlliç në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë.

  Nuk u sqarua kurrë çfarë kërkonte ky personazh në atë mbledhje, në çfarë cilësie ndodhej një shtetas i huaj, aq më tepër një i akuzuar për përfshirje në afera kriminale në disa vende të Ballkanit, me lidhje të forta farefisnie dhe biznesi me një nga kokat më të errëta të shërbimeve sekrete e mafies serbe, Jovica Stanishiç.

  Fazlliç është fotografuar në mars 2006, një vit pasi PD kishte ardhur në pushtet, në krah të Tom Ridge, i kontraktuar si këshilltar i qeverisë së atëhershme shqiptare dhe kryeministrit Sali Berisha për çështje të sigurisë.

  Para “mikut tim” (kështu deklaroi publikisht Berisha gjatë një seance në parlament më 7 tetor 2008 për Damir Fazlliç­in) raportojnë njëri pas tjetrit, të gjithë ministrat më të rëndësishëm të qeverisë shqiptare.

  Nga sa me siper lind pyetja :

  A i duhet Shqiperise aleanca fiktive me Naton kur jemi pushtuar nga saliserbi qe ne 2 prill 1991 dhe vazhdon dhe sot edhe pse Rama si fitues ka celsat e mullarit…

  Reply to this comment
  • nazim July 17, 19:06

   I ke thene te gjitha ashtu si jane. Me troc nuk thuhet!
   Bravo!

   Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi July 17, 23:18

   Dy komente te sakta nga N/AA. Por ne Shqiperi i kane xhan agjentet e huaj! Kodi penal mesa e njoh nuk ka asnje nen per penalizimin e tyre!!! Dhe thuhet se nuk do ta ta kene asnjehere nje nen te tille ! E tmerreshme qe fati i shqiptareve dhe i interesave te tyre kombetare te vazhdojne te komandohen nga beogradi apo nga diku tjeter dhe nga antishqiptaret e tipit sali !Nderime N/AA!

   Reply to this comment
 15. Mark uk July 17, 20:04

  Po ka qene edhe daja i edi rames o turku.

  Reply to this comment
  • i ri July 17, 21:29

   Kjo ceshtje nuk zgjidhet me ,pervec avokatit te sali katranit-mark ujkut,i cili e ka aftesine te ushqehet nga oturaku i saliut,,,,,,!

   Reply to this comment
 16. Kris 1 July 18, 01:44

  ashtu eshte o Pipi se njerezit I vleresojne shume mollaqet e rames

  Reply to this comment
 17. Viktor July 18, 02:09

  Perse gjithe keto shkrime e komente boshe. Nese Shqiperia konsiderohet shte, me ligje, Berisha te dale para drejtesise dhe te masrre denimin, jo vetem per kete , por per te gjithe krimet gjate 25 viteve.

  Reply to this comment
 18. fteri January 3, 22:32

  Sali krimineli eshte shkatrrimtari i pasurise dhe parave te shqiptarve.
  Krimineli i damkosur dhe i njollosur ne aferat me korruptive qe njehe historia .
  Mark Uku eshte sahan lepirsi dhe pastruesi e prapanices se S.B,pjella e lukunise .

  Reply to this comment
 19. Drini i Bardhe nuk ka te ndale January 3, 23:26

  N/AA – Je shume i sakt ne skjarimet tuaja qe lidhen me budallalleqet qe shpreh ne komentet e tij komentuesi Markuuki – me perjashtim te atyre qe lidhen me dyshimet ndaj ish ministrit te mbrojtjes ne fund-kohen e pushtetit te Ramiz Alise – Safet Zhulalit . Une me ate ish mesues ne rrethin e Dibres , Safet Zhulalin , nuk kam patur njohje te drejteperdrejta , por konkluzioni im eshte se nje njeri si puna e Safet Zhullalit , i lindur dhe i rrritur ne familje shume te mire , familje mesuesish e edukatoresh , me nje pervoje pune shembullore ne fushen e edukimit siq ishte atehere arsimi shqiptar , mua nuk me mbushet mendja te jene te verteta jo keto qe thoni ju per te ,- pa Gazidede e gazet e tjere te botes – , por as ato versionet qe parashtron ne librin e tij ish ministri i mbrojtjes Koco Mustaci . Ne vitet 1961-65 kam qene nxenes ne ish shkollen pedagogjike te Peshkopise dhe njof mire familjen Zhulali ; kam njohur neper mes oreve te mesimeve praktike qe zhvilloheshin me ne nxenesit e pedagogjikes , E ema e Safetit Drita Zhulali ishte mesuesja me e talentuar nder gjithe mesuesit e rrethit te Peshkopise , babai i tij Sabriu po ashtu kujdestar konvikti i shkolles bujqesore i zgjedhur per ne ate detyre nga rradhet e mesuesve me te mire , Kadri Zhulali i vellai , meuesi i matematikes se shkolles mesme pedagogjike i pa lodhur dhe simbol per te gjithe mesuesit e tjere qofte per saktesine e dhenjes se njohurive po ashtu dhe per qendrimin korrekt me nxenesit si ne komunikime e vlersime per sejcilin nxenes , vellau i safetit Edmondi po ashtu dhe motra e tij Zymbyleja ish nxenesit me te mire qe kane shkelqyer si ne mesime e cdo gje sjellje e per mire . Tani une si nje ish mesues nga keto qe thash , pa patur asnjehere as kontaktin me te vogel me Safetin , mesuesin e Sohadollit , deduksioni im del nga ato arsytime e fakte qe lidhen me ….. , ndaj them , se mundesia per tu marrur si te verteta akuzat ndaj te ndjerit Safet Zh . jane afer zsros . Pra krajt ndryshe nga ato qe thuhen ndaj Sali Berishes prej Vicidolit , ku Enver Hoxhen gjate vizitave ne Tropoje e paten mahnite ato kullat dy kateshe te gurta dhe pikerisht guri asaj kulle i marr po prej xhaxhit dhe i latuar e shkolluar me parate e shtetit te atehereshem ne Tirane , me marrezite e tij , vazhdon te na rendoje ne qafe deri ne fymemarrjen e fundit te Shqiperise se skllaveruar nga serbet e SHBAse me Elez Biberajn , djalin e ish diversantit nga Tropoja , i cili ishte ndihmuar nga UDBja per t’u deportuar per ne USO , ku atje bashkpunimi i tij me rreaksionin me te zi serbo amerikan , beri qe te kemi kete produkt te felliqur ere e te cilit per shume dhjetevjecaresh zor se do i largohet vendit tone Shqiperise sone .

  Reply to this comment
  • Lili January 5, 05:06

   Lexo pak ma shume shtypin e juaj :do mesojsh si zhulali ka ditur arme ne afrik.
   Po edhe si eshte helmuar me plutonium qe sekretet e Berishes te mbyllen!

   Reply to this comment
 20. Drini i Bardhe nuk ka te ndale January 3, 23:37

  Redaksi e gazetes Dita ! Perse censuroni komentet e mija , mos pretendoni ju se jeni me bindje me te majta se te mijat ? Jo kurre jo ! Ju keni filluar si ajo ” TEMA ” E mERO bAZES , i cili Berishen e kishte shoke ideshe ne fillim , por nga qe se casi afer e se joshi me ndonje portofol ministror , filloi te lehi njesoj sikue te ishte duke folur LEHUR Sali Brisha kunder vet Sali Berishes !

  Reply to this comment
 21. Shqip January 4, 02:45

  Ky shkrim thote qarte e shkoqur se
  1-ambasaden amerikane me Tirane e drejtojne Podesta
  2-podesten e ka punesuar Saliu, e paguajne shqiptaret, dhe ka koncension Al-petroleum
  3- votat e shqiptareve do te mohojne ne tavoline sepse do Saliu
  4-Lu- ja Po Ben lolen e Sales, e do ja hedhe dobicin ne dere te Rames
  5- viktime e rradhes, perseri sovrani idjot qe beson te perendimi qe ka perenduar.

  Reply to this comment
 22. Kapter Baba i punesuar ne veri. January 4, 07:25

  Mark uk Mut Lesh Llesh Presh familje kurvash, spiunesh e b** q**esh.

  Reply to this comment
 23. pegasus January 4, 08:07

  Mark…nuk e sheh qe je i vetmi kunder rrymes.per te ardhur keq..

  Reply to this comment
 24. une January 4, 09:12

  Me nder Sal-uk-ari- Bisha eshte maloku nga pylli me pisha,eshte ai komunisti i eger çnjerezor, eshte uleritesi e fshehu grushtin me dy gishta duke fshehur uturakun e tiranit ne tjetren dore.
  Sal-uket,tartufet,mark-kar-uket dhe soji i tyre zvarranike jane shpifes,hajdute dhe vrastare,me injorancen e tyre duan te bejne politike,por jane te pafytyre,kriminele,korrupsioniste rrumpalle.
  Te gjithe keta i bashkon çallma dhe kryqi,sepse jane karraduzet qe vijne nga injoranca dhe hiçi,
  keta paguajne miliona per te maskuar fytyren,sepse vendit i sollen shkaterrimin dhe menxyren.
  Sal-uk-ari-bisha qe ka rrojtur me genjesjtra,paguan me dollare dhe euro kompanine Podesta,
  qe te shpife e te poshteroje kundersharet,dhe te nderseje injorantet qe te pellasin si gomaret

  Reply to this comment
 25. une January 4, 09:23

  Me nder Sal-uk-ari- Bisha eshte maloku nga pylli me pisha,eshte ai komunisti i eger çnjerezor, eshte uleritesi e fshehu grushtin me dy gishta duke fshehur uturakun e tiranit ne tjetren dore.
  Sal-uket,tartufet,mark-kar-uket dhe soji i tyre zvarranike, jane shpifes,hajdute dhe vrastare,me injorancen e tyre duan te bejne politike,por jane te pafytyre,kriminele,korrupsioniste rrumpalle.
  Te gjithe keta i bashkon çallma dhe kryqi,sepse jane karraduzet qe vijne nga injoranca dhe hiçi,
  keta paguajne miliona per te maskuar fytyren,sepse vendit i sollen shkaterrimin dhe menxyren.
  Sal-uk-ari-Bisha qe ka rrojtur me genjesjtra,paguan me dollare dhe euro kompanine Podesta,
  qe te shpife e te poshteroje kundersharet,dhe te nderseje injorantet qe te pellasin si gomaret

  Reply to this comment
 26. info analitike January 4, 09:24

  Amani mos u grindni sepse nese Podestà punon per Saliun, Sorosi me Blair-in punojne per Edin e nuk me duket se keta dy te fundit jane me te mire nga Podestà Group.
  Mbeten duke u cjerre te majte e te djathte per reformen ne drejtesi dhe dekriminalizim po kaq budallenj te jene njerezit qe te mos kuptojne se nese mungon vullneti nuk behet asgje. Kush i hartoi listat me deputete kriminele? Kush i mbrojti deri ne fund ata duke ironizuar cdo akuze? Perse nuk u kerkua as falje kur kriminelet dolen zbuluar? Kush beri aleance me ate per te cilin u vrane 4 te pafajshem ne bulevard? Kush u ngrit kunder kerkesave per demshperblim te familjeve te viktimave duke pohuar se qeveria Berisha kishte vepruar ne respekt te ligjit ne Gerdec? E ju prisni qe keta te reformojne veten!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*