28 dhjetorë më pas: Ish-ekstremisti i djathtë në krye të PS-së, ish-komunisti fanatik në krye të PD-së

December 8, 2018 11:55

28 dhjetorë më pas: Ish-ekstremisti i djathtë në krye të PS-së, ish-komunisti fanatik në krye të PD-së

Ka shumë debate mbi ngjarjet e Dhjetorit 90, ashtu siç ka për çdo ditë të shënuar të historisë së re të këtij vendi.

Boshti kryesor i debateve është thirrja për të shquar mitin nga e vërteta, dhe e kjo e fundit mëton të thotë se studentët u ngritën për të protestuar për kushtet mizerje ekonomike; një tjetër e vërtetë thotë se gjendja u la enkas të precipitonte, që ata të ngrinin zërin. Regjimit në koma i duhej një sebep nga poshtë për të promovuar pluralizmin politik, sepse ndryshe do ta pësonte si larqqoftë Çaushesku në Rumani.

Por në çdo version, skemën e madhe e dinin vetëm pak vetë, ndërkohë që duhej guxim për të protestuar, edhe ata njerëz e patën.

28 vjet më pas, jemi në një situatë paradoksale, sa u takon personazheve aktivë të atyre ditëve, dhe pozicionimit të tyre politik. Edi Rama, një ekstremist i djathtë i dhjetorit ’90, është kryetar i Partisë Socialiste – pasardhëse e PPSH-së – dhe kryeministër.

Sali Berisha, që në 1990-ën ishte 22 vjet dhe 24 karatë komunist, ende pretendon ekskluzivitetin e një dite që simbolizon guximin e rinisë studentore dhe jo vetëm, për t’i thënë “mjaft” regjimit komunist. Paçka se ai u telekomandua pikërisht prej regjimit të shkonte e të merrte kontrollin mbi disa të rinj që mund të dilnin nga “rruga e Perëndisë”.

Dhe paradoksi tjetër, nëse është fjala për ish studentë të dhjetorit ‘90 që janë të pranishëm në jetën politike të vendit, ata më kollaj i gjen majtas, sesa djathtas politikës së sotme.

Sot në PD, ka më shumë gjasa të gjesh iniciatorë të tubimeve të “vullnetarëve të Enverit”, që tentuan t’u kundërviheshin ndryshimeve politike në vend, sesa pjesëmarrës të ndryshimeve të dikurshme.

Studentët e keqpërdorur të dhjetorit i përkasin më pak se kujtdo, selisë blu.

a.k. / dita

December 8, 2018 11:55
Komento

96 Komente

 1. migena December 17, 13:13

  Sa qesharake.
  Berisha nje anetar i PPSH i vitit 1968 qe kur shpalli veten antikomunist ne 1990 kishte 22 vjet komunist.
  Tani ka 27 vjet si antikomunist.
  49 vjet ne politike
  As Enveri nuk ndenji kaq
  Cfare pret me Shqiperia nga kjo gerdalle

  Reply to this comment
  • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku December 17, 14:11

   Kjo puna e DHJE-toristave osht si pytja e kahershme ,qi bohet prej mijra viteve…
   E boni veza pulen a pula vezen ??????????.
   PD e katandisme ne nji çerdhe hajdutash,kusaresh,matrapasesh dhe gjakataresh mbasi e shkatarrun Shqiperine,tash duhet te pergjigjen para drejtsis dhe jo te krenohen si gjela pa bisht.
   Sal Berisha duhet te dergohet n’gjykaten e Hages per krime ndaj popllit te vet.
   dhe gjith ato dhje-torista te emigru pas 1991,dhe qi pretendojn se kan kerku demokracin te kthehen dhe ta rilindin ket parti..bastardesh.

   Reply to this comment
  • antonio December 17, 16:41

   Mos u lodhni shume:DHJETORISTET KANE QENE DHE DO MBETEN DORDOLECET e sajuar nga Ramiz Alia per te kthyer sistemin politik!!!
   Ky ishte skenari,qe kish pergatitur CIA DHE UDB-ja ,per kalimin e bite te pushteteve ne Shqiperi!!!
   Ne se keta PALO DHJET-oristet do te ishin DEMOKRATE DHE IDEALISTE TE VERTETE,nuk do te zbatonin teorine dhe praktiken e “TOKES SE DJEGUR” kur u rrafshuan,grabiten dhe u dogjen pothuaj te gjitha pasurite e popullit te ndertuar me PUNE,MUND E GJAK per 45 vjet!!!
   Ne se keta palo DHJET-oristet do te ishin me IDEALE ATDHETARE,si mundet,qe pas marrjes se pushtetit nga Sali Berisha filloi LUFTA ME E EGER E KLASAVE,PERCARJA NE POPULL,SHKATERRIMI I SHTETIT,EKONOMISE,USHTRISE etj???
   Per 23 vjet me radhe keta palo DHJETORISTET e cuan popullin nga TALLONI I USHQIMIT NE MIZERJEN E MESJETES!!!
   Shteti i sajuar ka qene ARMIK i shqiptareve sepse jo vetem nuk ka ndertuar gje me djersen e vet(vetem me kredi kriminale),por eshte mbajtur vetem duke shitur PASURITE E KOHES SE SOCIALIZMIT!!!
   Mire e paskan rrezuar SOCIALIZMIN,por per te gjitha KRIMET 23 VJECARE KUSH MBAN PERGJEGJESI PENALE NGA KETA????
   Akoma ketyre birbove te dhjetorit u ka ngelur ora tek SPJEGIMI FEMINOR I ATYRE SE CFARE BENE NE 1990-ten,por nuk shkojne me pas!!!
   Ne se kane qene te tille sic pretendojne PSE NUK NGRIHEN NE KEMBE KUNDER FASHISTIT TE ZI Berisha,por i shkojne pas se ai i la te GRABISNIN LEHTE SHQIPERINE???
   Le te thone keta LANGOJ se cfare kane bere ME TE MIRE SE SA GJETEN NE 1990-ten,por nuk e bejne dot:ASGJE ME TE MIRE NUK KANE BERE,VECSE E KANE CUAR SHQIPERINE NE PRAG TE FERRIT!!!

   Reply to this comment
   • Lili December 8, 18:32

    Antonio,jo vetem cia e udba po edhe Sigurimi i shtetit tend qe dergoj spiunat e tij kado per me bindur boten per kete ´levizje demokratiké pyet pak Mollin qe ishte ne Pariz kur Caucescu u vra,a u tremb….shume bile…

    Reply to this comment
  • ALBANO December 18, 12:02

   KENI SHUME TE DREJTE ARTUR //// SHUME HAJDUTA PERFITUAN NGA DHJETORI DHE MORE FUQI PUSHTET PER TE MBUSHUR XHEPAT /// DHE ME KEQ KISHTE EDHE NGA ATA QE ISHIN SPIUNAT E ENVERIT // TE GJITHE DUHEN TE ZHDUKEN DHE TE FUTEN NE BURG /////PERNDRYSHE PER 1000 MIJE VJET NUK FUTENI NE EUROPE //// NDOSHTA NE AFRIKE NDOSHTA ///

   Reply to this comment
  • eraldo December 7, 18:26

   para se te japesh nje mendim, pyet njehere kush ishin dhjetoristat 🙂 perpiqu te gjesh ndonje dhjetorist dhe do te flasi vet ai 🙂 mos i fut te gjithe ne nje kazan! nuk ishin te gjithe te derguar nga ramiz alia si sali berisha qe bertiste rrofte presidenti rrofte partia e punes ne miting ne qytet studeti!!

   Reply to this comment
  • elio December 11, 18:29

   keta tallen me ne duke u marre me inatet e tyre personale…dhjetoriste(ata te demokracise), nentoriste (ata te komunizmit)…
   NJehere e nje kohe thoshim qe epoka e Zogut dhe e italise fashiste ishte periudhe e erret…ne historine e Shqiperise…
   Mendoj se periudhe me te erret se kjo, nuk ka patur ndonjehere vendi yne…
   Nuk jemi te zotet as ti dergojme ne shtepi keta qelbesira qe po na marrin gjakun si cimkat..e po na infektojne…

   Reply to this comment
  • raimond Vlonjati December 11, 18:50

   Kjo gje tregon se ata te dy , Sala dhe Edi , nuk kane ideale , pir jane karrieriste , qe per kariere jane gati te shesin gjitheshka , edhe idealet e tyre,

   Reply to this comment
  • Janulles me sqepar kokes December 8, 12:42

   Prandaj Shqiperia i dha 1 milion vota Rames , o Migena qe shkruan nga bodrumi i kryeministrise, qe te shpetonim nga kjo gerdalle. Por u zhgenjyem te gjithe. Edi na doli me gerdalle se vete gerdalla.

   Reply to this comment
  • Lili December 8, 18:29

   Asgje qesharak ,vetem vazhdimsia e regjimit qe Ramiz Alia vendosi,duke caktuar edhe njerezet qe do formojne partite pluraliste,me ish komunista besnik ne krye.
   Si Rama,qe u ´exfiltruar ´ nga nena e saj ne greci edhe perkunder deshires se tij ´humbîrastin te ishte i djathte, si berisha e Azemi nga famije me background komuniste besnike verberisht…
   Te gjitha nje perralle komuniste qe nuk mundet me perfunduar ndryshe nga regjimi i kaluar pos ne deshtim …
   Puna e nisur mbrapsht perfundon mbrapsht…

   Reply to this comment
  • sali December 8, 23:00

   Ridvan Bode, vullnetar i Enverit, etj…

   Reply to this comment
 2. Mark uk December 17, 13:14

  Dikush ben pyetjen se kur do lodhen dhjetoristet.Ne kemi komunistet le qe nuk po lodhen po shtohen si fara e hithers.Te kishje pyetur kur po vdesin veteranet e luftes se vllavrasjes.

  Reply to this comment
  • rezart December 17, 17:28

   Heu,bre,Mark uku,sa rrot je tuj u tregue!!!
   Po a LODHEN KOMUNISTE,or taj????
   Para 90-tes na komandojshin komunistet,pas 90-tes,prap po komunistet po na SUNDOJNE!!!
   As te mos te shkoje ne mendje se ju DJATHTISTET,ose tamam-tamam ju FASHISTET,kurre nuk keni per te qene ne PUSHTET!!!
   Ja,shifni keto 23 vjet:
   ASNJE PARTI E DJATHTE TRADICIONALE si Balli e Zogistet nuk janebere bashke per te fituar qofte edhe nje DEPUTET!!!
   Populli ju njeh mire,se ju jeni pjellat e ish BEJLEREVE,AGALLAREVE DHE BAJRAKTAREVE te dikurshem,qe u keni pire gjakun ketij populli!!!
   Dhe me e NDYRA eshte se ju keni bashkepunuar gjithe jeten me ARMIQTE E SHQIPERISE,ndaj kurre nuk ka per t’ju dhene voten populli shqiptar!!!

   Reply to this comment
  • I TILLE JE , SA HERE QE HAP GOJEN ! December 11, 11:24

   Po more shtaza Mark , mezi po presim te vdesin ata qe cliruan vendin nga nazifashistet dhe te shtohen kafsheria e Xhaferr Deveve e shtazeve si puna jote , qe dine vetem te vjellin vrer kunder gjitheckaje te mire , qe eshte bere para viteve `90 . Kerma te neveritura , duke filluar nnga gjysherit , eterit dhe ju felliqesirat , niperit e tyre, te betuar si antishqiptare deri ne vdekje !

   Reply to this comment
 3. mergimtari fv December 17, 13:31

  Mark uk po pse mor djal dhiertoristat nuk jane komuniste e bij komunistesh ? student i komunizmit me biografi antikomuniste nuk kishte , perjashtim bejne ca te ashtu quajtur kulake te perdorur nga Sig.Shtetit per spiune ne sherbim te jete gjatesise se sistemit , shembuj ka shume por nuk dua ti pergojoj sa nuk hapen dosjet .

  Reply to this comment
 4. Pionier Lubonja December 17, 13:37

  PO NUK U ARRIT TE BEHET DALIMI MIDIS FJALEVE:Komunist-enverist.salisjan ‘studentet e Dhjet arit’ kane per te ngelur kunguj qe jo skane per tu pjekur kurre por do ngelen tere jeten neper kembe.

  Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic December 17, 13:47

  “HEROIZMIN”QE NUK E GJETN KURRE DHJETORISTET

  Ndryshimet e sistemit i bene vete ishe komunistet.Ashtu si c`do rende ekeonomiko shoqerore edhe ky rende i ri ra vete madje protogoniste ishin vete Komunistet. Pore fatkeqesishte ne krye te ketyre ndryshimeve dualen “drejtues “te pa denje per ta quar perpara shoqerin shqiptare ne kushte e reja te demokracise.
  Ata ne pikpamjen politike per te rritur pristigjin e tyre ata kerkojne te gjejne “heroizem” madje mundesishte me te madhe se c`e gjeti natyralishte Enver Hoxha gjate luftes Nacional Clirimtare. Kjo nuk po gjenden ndaje dhe Berisha dhe kalemxhijte e tije prapa kuicave kerkonin dhe vazhdojne edhe sote te kerkojne “heroizem” Pore kete ku ta gjejne.
  Ramiz Alia si politika ai ua hoqi nga dora ate qe kerkonin. Ta kerkoni nje permbysje me dhune qe te gjenden ne kulmin e “heroizmi”pore kete nuk e lejoi Ramiz Alia.Keshtu “trimi “Azem Hajdari i komanduar me pulte nga Sali Berisha dhe Elez Biberaj u gjernde para tankut te fikure dhe para tankistit qe u buzqeshte, ndersa gardistet ishin me fishek manover dhe keshtu ata deshtuan ne gjetjen e heroizmit te tyre.
  Ateher Dhjetoristet nuk po pushojne ata vashdojne tentativat e tyre per te gjetur heroizmin se marrje e pushtetit ne tavolin atyre nuk u konvergonte ndaj ata donin “lavdi”
  Keshtu nje provokim e ben ne shkoder.Ku aty mabse donin te provokonin popullin Shkodran pore fatkeqesishte per Dhjetoristet edhe aty deshtuan.
  Puna vazhdonte ata nuk flinin edhe perse e moren pushtetin me vot ata nuk gjenin rehati shpirtrore.Jo Berisha kerkote lavdi.Keshtu provokoi ashper me firmat piramidale ku dhe pati mjafte viktima, pore ketu jo vetem qe nuk e gjeten lavdin pore humben teresishte kredibilitetin e tyre.
  Ne mitingje nuk pushonin provokimet.Komunistet ne litare . Edhe ketu ata humben shume se po te viheshin komunistet ne litar i pari duhej te vihej Sali Berish pastaj i dyti Babai i Azem Hajdarit se ne ate kohe Azemi ishte kandidat Partie dhe nuk ishte ber akoma antare.
  Keshtu dhjetoristet nuk heqen dore asnjehe ne kerkim te “lavdise ste tyre” ne kerkim te “heroizmit “ te tyre pore edhe perse kaluan kaqe kohe kjo nuk u trokiti teke dera ndaj sillen si korbat rreth e qarke shqiperis ne kerkim “te nje heroizmi”qe nuk po gjetdet ase pas 23 vjteve.!

  Reply to this comment
  • lili December 7, 18:34

   Me naiviteti e Vete ,majko tregon Vete se si u perdoren si shans i fundit nje sistemi te drobitur..

   Reply to this comment
   • mirel December 10, 20:23

    Majkon e perdornin bodigardet qe i shkapelyenin gruan kur ishte minister, ca te thuash me per ate bajge.

    Reply to this comment
 6. Kris December 17, 13:54

  Kjo levizje filloi me 8 nendor!

  Reply to this comment
 7. Lemisi December 17, 14:47

  Kur do të lodhen Dhjetoristët?
  Nga humori i kohës së fletë-rrufeve. Një burri i vunë një fletë-rrufe: “Sa do të vazhdoshë ta rrahësh gruan?” Dhe ai u përgjigj: “Deri sa t’i hyjë mendja”. Lemisi.

  Reply to this comment
 8. Avokat December 17, 15:42

  Z. Pëllumb! Interesant dhe i guximshem dhe jo me versionet e johura ky që bëni ju. Më zgjoi mendjen për disa ngjarje të së kaluarës! Respekt!

  Reply to this comment
 9. gjermani i fundit December 17, 16:16

  nga romani i verdhe “Memorjet e nje dhjetoristi” : “…isha une, Plepi dhe Xhepi.Vendosem ne Fejsbuk te rrezonim komunizmin,morrem dhe Doktorin friends.Doktori hapi Blackberryn dhe shpalli rrezimin e bustit te Enverit.Enveri nuk donte te binte,me nje fjale busti,Po Ramizi i qelloi me fisheke manovre dhe e ndoqi me qen pa dhembe.U rrezuan gjithe ata po nuk u vra asnjeri.Mbeti Traumatologjia pa asnje urgjence.Azemi doli nga dushi dhe ashtu siç ishte cullak veshi nje kapote zboristi dhe beri nga ambasada,me kapote te zberthyer e pa rripin e pantallonave,mu ashtu siç eshte tek shtatorja qe peruroi Doktori.Une i thashe,Po vishu o Xeme,se do plevitosesh,por Jo ai,se i zinin sedilen e autobusit.Vajti pune muti kur theshem se kush do behej kryetar,Cdonjeri votoi per veten e tij,doli Xemi me Thomson dhe tha;Kifsha nanen teme,krytari do jete koqe maloku,e kshtu u zgjodh Doktori,me vota unanime,qe i futem ne waterin e halese,se i gjente Sigurimi.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi December 17, 20:17

   “Gjermani i fundit”? Humor shume i bukur por me te verteta te forta brenda! Nderime!

   Reply to this comment
  • info analitike December 8, 12:52

   Humor kinezo-enverist. Se sa trima ishin enveristet e pame ne ate dhjetor kur bustin e kumandarit e terhoqem zvarre.

   Reply to this comment
  • Anonymous December 8, 17:43

   falemnderit gjermano
   parti e punes i duhej katharsis nga kercujte si Doktori dhe po te kishte ngjare, rama do qe ne krye te partise se re e berisha jashte, e ne poplli do kishim komunizem me te manovrueshem

   Reply to this comment
 10. ben December 17, 16:52

  Si gjithmone tek ne eshte shume kollaj kur punen e bejne te tjeret, jo vetem kaq por i mohohen edhe meritat atyre djemve qe rrezikuan.
  Pse nuk doli Muc Nano te rrezikonte atehere ?
  Jemi popull mosmirenjohes dhe thashethemexhi, tani na dolen edhe agjente keta te dhjetorit, popull i cuditshem prandaj nuk ecim perpara.

  Reply to this comment
 11. MARKO December 17, 16:57

  Berisha eshte produkt i kakes me shurre.

  Reply to this comment
 12. Vëzhguesi F. December 17, 17:23

  z.Mustafa! Me pelqeu shkrimi. Por nuk duhet te habitemi se jetojme ne Shqiperi dhe mentaliteti yne ka qene dhe do mbetet nuk e di se persa kohe akoma, sipas stilit “do akoma per Belulin” ne kerkimin e idhujve te rreme dhe mundesisht rendjen per tu rrjeshtuar krah tyre.
  Meqenese eshte rasti, me duhet te rithem dhe njeher vlersimin tim per nje deklarim te Pandeli Majkos (“idhull” dhjetorist) ne emisionin TOP STORY te Sokol Balles. Nisur jo vetem nga fakti se nuk kam asnje lloj simpatie per te si politikan i majte, por se per te glorifikuar dhe per ta bere mizen buall, zoteria ne fjale, krijoi insituata per deshmite e dhene nga udheheqesi i asaj kohe, Ramiz Alia, lidhur me te vertetat e asaj levizje historike. Skandaloz ne kete emision, ishte pohimi nga goja e ketij dhjetoristi (ish kryeminister ne 1998 i cili ne vend qe te mbeshteste organet e drejtesise per te ndeshkuar lidershipin e grushtit te shtetit me 14 shtator, i shtriu atij doren e pajtimit duke mundesuar riciklmin e tij). As me pak dhe as me shume por dhjetorist Majkua e barazoi kete levizje me Luften antifashiste nacional -çlirimtare, ose dhe pak me para saj me rrevolucionin e Qershorit te Nolit, me ardhjen ne pushtet te zogut dhe plot budallalleqe te kesaj natyre. Kulmi i ketij pohimi donkishotesk, ishte kur tha qe Berisha paskesh qene evidentuar sipas tij si lidershipi qe u perball me diktaturen duke ua ka kaluar gjithe liderve politik te ketij vendi ne keto 100 vjet??!!! Personazhe te tille qe bejne pohime te tilla vlersuese per kanibal te nje populli, jo vetem zhvleresojne veten e tyre por dhe ekspozojne demagogjine si gjoja kundershtare politik.

  Reply to this comment
 13. Aliu nga Selenic December 17, 19:04

  Rrespekt per Pellumb Zaimin dhe per Vezhguesin “F” te cilet ne amalizat e tyre asnjeher nuk gabojn, pore japin ato opinione qe i ndriqojne rrugen atyre qe vertet kerkojne ta gjejne ate. Edhe njeher rrespekt.

  Reply to this comment
 14. Mimoza December 17, 19:39

  Veteranet qe kerkojne te jene si princa, pensione te medha, ilace speciale etj., etj., te drejta studimi, telefona etj., etj. bene luften, po ato i mbeshteten edhe te tjere, qe nuk fituan asgje. Po keto veterane qe gjate luftes kane qene 8-10 vjec dhe i kane fituar me se shumti keto te drejta me vertetime me 3 firma kot me kot jane me keq se dhjetoristet. Muc Nano qe bente zap skraparin e kishte lidhjen me degen e brendshme.nuk i del inati me Berishen sepse nuk e beri diplomat karriere se i thote mendja se do te ishte as.

  Reply to this comment
 15. miri ....s December 17, 19:48

  ku je mi ishe e xakes prej sauku….na ka morr molli me tnigju.

  Reply to this comment
 16. Samir December 17, 19:50

  Ja pra zoti Thano, kategoria e lexuesve tuaj merret vesh nga reagimet e mesiperme. Keto reagime deshmojne shume per cilesine e asaj qe shkruani e qe thoni, fatkeqesisht.

  Reply to this comment
 17. Daku December 17, 19:53

  Gjera qe u ka ikur koha…

  Reply to this comment
 18. Pëllumb zaimi December 17, 20:57

  Nuk mund t’i largohem këtij forumi pa ju kthyer nderimin dhe respektin “avokatit” dhe aliut nga selenica. Gjithashtu pa shprehur kenaqesine qé me dhane leximi i komenteve te “antonio”, “rezart”, “vezhguesi f”etj. Vezhguesi f bënte nje portretizim te sakte te majkos te cilit ne në ushtri i kishim vënë emrin e “gjino-s” nga komedia e njohur e cajupit. Nderime të gjitheve!

  Reply to this comment
  • shqipe December 12, 15:12

   Nderime zotni zaimi…
   S’di nese m’a ruan ende ate kafen,madje me bisht….E pi une,edhe te ftohet,mjaft’ qe ate, m’a afrojne miq te mire, si ju.
   Po ilustroj tuajn koment… E kam shkruar ket’ humor, ne ato vite,ndersa zgjidhej nje student Kr/minister!

   NA U BE GJINUA PER NUSE?!

   Naten von’mu be ne endear,
   Sikur,lozej komedia,
   “Katermbedhjet vjec dhenderr!
   Aktoret? Nga qeverria

   Sikur behej goxha dasem,
   Sofra tej-pertej e shtruar…
   gjithe te pasur,s’kish the varfer,
   krismat,s’kishin te mbaruar…

   Gjinua,neper ta i qeshur,
   Dukej i gezuar shume!
   Vetem nusja rrinte heshtur!
   Nusja,dy metra llokum…

   Shpesh,shifte nga dhendrri shtrember!
   (Ketu nis dhe komedia…)
   S’i harrinte as ne thember,
   Pa le me per kocmandira!…
   ***
   Si t’u mbathen mire e mire,
   Gjithe dasmoret cakerqijf…
   Thane per Gjinon : “Dem me brire!
   E zez nuse c’do heq…”

   Grate,andej nga sofra tjeter,
   Zune nje kenge,sic din’ ato…
   Kenga, ne avaz te vjeter :
   – T… madhi motres – o…

   Gjinoziu,si ne enderr!
   (Doemos, qe faj nuk kish!)
   Gezonte s’e behej dhenderr,
   aq i ben, qe s’kish ashish…

   Nuse,te zuri belaja!
   Nuk e di kush t’a qan hallin…
   Jo po,t’a dij’ Luftar Paja,
   Qe ca endrra,coku dalin…

   Reply to this comment
 19. sokrat sokrati December 17, 21:41

  Shume here mjafton nje cast per te bere histori.I mencur eshte ai qe di te degjoje.

  Reply to this comment
 20. illo December 17, 22:22

  DITA duhet nje nisme , per te mbyllur kete konfuzion mediatik , per nje ngjarje , qe ka ndodhur Brenda nje brezi . Ne c’do dhjetor shofim disa qindra shkrime memoristike , qe mohojne njeri tjetrin lidhur me protoganizmin , per drejtimin e ketij “revolucjoni ” . Ky do te ndothte edhe po te mos ishte asnje nga keta protogoniste , qe tani njifen zyrtarisht . Per here te pare e degjoj se levizjen mund ta kete orkestruar Ramizi . Edhe sikur kjo te jete e vertete , rendesija e ngjarjes nuk cveftesohet . Ramizi e beri kalimin e pushteteve pa gjak , krahasuar me tranzicionin , qe jane evidentuar rreth 15 mije shqiptare te vrare , prej te cilve gjysmet , per pronen . Revolucjoni dhjetorit dhe Lufta nacjonal – clirimtare , u kryen nga bijte e popullit dhe u cfrytezuan nga kastat pushtetare te Enverit dhe Saliut .Situatat ngjajne si pikat e lotit . Karakteristiken e Enverit e ka bere DASH : ” Ka qene komunist nacjonalist , qe mbrojti interest e vendit te vet ” . Ky eshte percaktimi me I sakte , per te percaktuar anet pozitive , krahas mynxyres te karakterit te tij kriminal . Protogonizmin Saliut , ne rikrijimin e pluralizmit shqiptar , nuk ja mohon njeri . Kjo nuk mund te behet jeleku , qe do ta mbroje nga drejtesija , per t’u pergjigjur , per demet , qe I shkaketoi vendit , per 23 vite te tranzicionit

  Reply to this comment
  • lili December 7, 18:45

   Pasojet e ramizit qe na zgodhi berishen ‘per mos me pas ur gjak’ Jane ato mija vrasjen o zotni!
   Sa per enverin hapni dosjet e PPSHse ,do gjeni shume margaritare ne te si kjo”Duhet të fitojmë kohën e humbur dhe të bëjmë sa më shpejt bashkimin de facto të Shqipërisë me Jugosllavinë në të gjitha fushat (parti, ekonomi, ushtri), se Shqipëria nuk mund të qëndrojë si shtet i pavarur dhe aq më pak të ndërtojë socializmin, pa u bashkuar me Jugosllavinë”.
   Enver Hoxha 15.XII.1947-Mbledhja e Byrosë Politike të KQ të PKSH
   Edhe do kuptoni pse festoni 29 nentorin kur Vete ky Enver me ligjin 135 vendosi si date clirimi 28 nentori,qe e ndryshon vit et pas per t’u ‘bashkuar’ me yugoslavine!

   Reply to this comment
 21. Tomorri December 17, 22:52

  Heroike ka pasur sa te duash. Kush ka qene tek Liceu Artistik kur Lisen Bashkurti bertiste me megafon e sampistet e 326 me shkopinj gome ne duar te thynin brinjet e di mire cfare po shkruaj. Tek fusha e atehershme ngjitur me amb.ish Italiane vlonte kerbaci.
  Goca e cuna te rinj rridhnin gjak. Te ndiqnin neper rrugica dhe te benin cope.
  Heroiken si e do zotrote si Vojo Kushi.
  Eshte kollaj te thuash tani regjimi i lejoi.
  Por vendosi ngjarjet atehere kur nuk dihej c’sillte e nesermja.
  Sigurine e sotme zevendesoje me pamjen kercenuese te forcave speciale me skafandra.
  Atehere nuk dihej do gjuani me arme apo jo.
  Nga largesia e ngjarjeve perfundimi del i paster, por kjo nuk e zbeh perpjekjen e gjithe popullit te Tiranes Dhjetorist per ndryshim.
  Nuk ka deshtuar levizja , kane deshtuar vetem liderat e paafte.
  Kur e donim Shqiperine si gjithe Europa nuk e dinim sa e perpjete ishte rruga.
  Ne fund po ndertojme kapitalizmin, midis protagonisteve do kete pakenaqesi
  sipas raportit te pasurise qe kane vene.
  Ne ishim te gjithe te papregatitur. Endrra e dhjetorit i ngjan historise me plakun e Vitit te Ri.
  Dhuratat ti blejne prinderit e si femije te thuhet i solli babagjyshi I Vitit te Ri.
  Ne donim Babagjysh pa pasur prind qe ishin te zot te blenin dhurata.

  Reply to this comment
  • osman December 8, 19:25

   Vlerësimi më i drejtë. TË PËRSHËNDES PËR VLERËSIMIN MË TË SAKTË, shumica e komentuesve më duket se jetojnë në vitet 80.

   Reply to this comment
 22. albert December 18, 01:11

  Me duket, te nderuar shkrues, qe ngaterrohet Levizja e dhjetorit ’90-te, si nje ngjarje qe nuk mund te shlyhet nga historia e kohes sone e as te perlyhet a perflitet me nje maje kalemi, me roline bemat per afro nje cerek shekulli te atyre qe u projektuan nga PPSH e kreu I saj i kohes, R. Alia, per tu vene ne drejtimin e kesaj levizjeje e te PD-se a partive te tjera qe u krijuan. Nderi u takon studenteve e popullit, turpi drejtuesve politik e para e pas 90-tes.

  Reply to this comment
 23. ilir koka December 18, 01:21

  populli ka alergji tashme nga komcertet e partive

  Reply to this comment
 24. Saimir December 18, 01:36

  duhet te bejme dallim ndermjet qeveritareve kriminele qe pervetesuan Dhjetorin dhe idealistet e vertete qe nuk fituan asgje. Askush nuk ka asnje te drejte morale te gjykoje askend qe kerkon te mbroje ate vlere reale qe ngriti ne kembe nje popull. Askush nuk duhet te kurseje ata qe tradhetuan ato ideale dhe ta beje mire kete dallim

  Reply to this comment
 25. ali December 18, 03:22

  keta mytebere nuk kerkonin te rrezonin rregjimin socialist sepse ai faktikisht ishte
  gremisur , por keta dhjetoristet ziheshin si qent per ndarjen e ”tortes,, -kush do te ishte
  i pari, dmth kryetari i bandes dhe kush do te ishte i dyti e keshtu me radhe .
  Dhe ne kete lufte, ku fati se kush do te ishte kryetari ishte percaktuar nga jasht dhe jo
  nga zenkat e brendeshme te dhjetoristeve . Ne krye ishte vendosur Berisha dhe Rairsoni
  me buzeqeshjet e tij te njohura nga publiku shqiptar i dha mbeshtetje diktatorit te ardh-
  shem !!!!

  Reply to this comment
 26. ali December 18, 03:50

  Z. Pullumb Zaimi, nuk ju njoh dhe as me njihni dhe besoj se nuk do t’me njihni kurre sepse
  mosha ben te sajen, vec dua t’ju pershendes per komentin qe keni bere .Ka qene tamam
  ”poker spiunesh,, .!!! Kete qe thoni ju eshte shume e sakte dhe e vertete . Cdo gje ne ate
  dhjetor u gatua ne guzhinat e huaja . Po ju jap vetem nje shembull : aty nga viti 1990 ,ku
  ziente por akoma nuk kishte filluar gjurulldia pata rastin te takoj 2 gazetare ne 15 katshin,
  njeri ishte anglez, tjetri spanjoll. Me keqardhje emrat e te cileve nuk i mbaj mend ! Me vetem
  nje pyetje : kush mund ta zevendesoje Ramiz Aline ? Deri tani i pergjigjem nuk mund ta
  zevendesoje kurkush ! Jo me thane njezeri gazetaret : Ka figura intelektuale qe mund ta
  zevendesojne fare mire . Kush mund te jene keto figura i pyeta ? Zoti Berisha dhe zoti Pashko !
  Te them te drejten kjo me shkaktoi shume habi dhe une per keta dy persona me kishin folur
  por nuk i njihja .Vecse Gramosin e njihja deri -diku nga e ema e tij .Kisha patur rastin ta takoja
  ne rrethana zyrtare shume vite me pare ,ndersa Berishen e kisha takuar 2-3 here ne pallatin e
  kultures me Pullimb Bitrin dhe vetem kaq ! Jo iu pergjigja gazetareve duke perdorur edhe pak
  humor : keta dy persona qe po me flisni ju nuk i njeh as familja e tyre ,pa le me populli shqiptar.!
  Me kaq u ndava me keta dy gazetaret.Per sqarim gazetari spanjoll me sa kam vesht una ka
  vdekur dhe nuk e di se ne cfare rrethanash,por kjo ka ndodhur gjate luftes se Kosoves,ndersa
  per anglezin nuk di gje fare . Konkluzioni une isha i gabuar ne vleresimin qe i bera ketyre dy
  personave Berisha-Pashko, ndersa gaxetaret e dinin se kush do ta zevendesonin ne te ardhmen
  R.Aline ! Cfare ironie e jetes !! O tempora o mores !!!

  Reply to this comment
 27. redisheheri December 18, 06:21

  loje kalamajsh.ramizi nuk po gjente fshesen te fshinte kadavrat e byrose dhe gjeti studentet.E more vesh moj Lenka Cuko?Nuk levizte bytha jote nga blloku ti se te kishte vene Enveri.ty!Cte bente Ramizi shkrete,kerkoi mbeshtetje tek intelektualet;shkrimtari,Isi tha nuk kuptoj,Sali maloku qe tani harbohet tha;Kurre pluralizem partiak!Ramizi iu drejtua studenteve qe ne fillim fare therrisnin duam liri seksi.Ramizi shkoi dhe i mesoi,i korigjoi.-Ju e keni fjalen per liri mendimi, doni parti politike!?Ecni neser ne mengjes ne ministrine e drejtesise dhe regjistroni Partine Demokratike! Keshtu studentet qe tundnin ne dritaret e konvikteve breket dhe sutjenat perfunduan ne dhjetorista politike.
  Ramizi eshte themeluesi,mesuesi,mbrojtesi,por si njeri kryeunjet qe ishte nuk deshi merita,ja la Sale shpellarit

  Reply to this comment
 28. dn December 18, 08:43

  Kur te kemi vertet nje demokraci ndoshta?

  Reply to this comment
 29. KARAMAMUND-ELEFANTI I TRETE December 18, 09:09

  E ke shkruar gabim,duhet Dhjeristet.

  Reply to this comment
 30. HADES December 18, 11:07

  Ne Nentor dolen komunistat me fotot e Enverit, ne Dhjetor dolen dhjetoristat 1990. Komentuesit e DITA nuk shqetesohet nga te paret, por nga te dytet. Sepse jane Anal-Socialist. Ceshtje shije.

  Reply to this comment
 31. tol francezi December 18, 11:10

  e keni fjalen per dhjetoristet e dhiere e te permjerur ,nga a alla z bashke me ideatorin tyre e ramiz jagon e ppsh .

  Reply to this comment
 32. Pëllumb zaimi December 18, 13:11

  Z. “Ali”? I ke rënë pikës! Jam nje nga ata qe kam shume informacion rreth asaj periudhe sepse ashtu ishin rrethanat ne te cilat u ndodha. Por ne nje takim 4 oresh me ramiz aline te cilit i kisha kerkuar takim me nje qellim taktik(gusht 1991) te cilin e fsheha pas arsyeve private ,u binda perfundimisht se ky njeri ishte lojtar pokeri(ështe histori e gjate…)? Por po ju le numrin e cel.(0695404383,club)n.q.s kini interes dhe une bindem qe jini njeriu i duhur per tu takuar e për t’ja u treguar. Banoj ne tirane! Deshëroj ta mbyll me kenaqesine qe me dhuroi leximi i komentit tuaj. Sa për vlerësimin që i bëni komentit tim desheroj t’ja u kthej këte nderim me nderimin tim më te sinqerte e shume shoqëror. N.q.s doni takim me merni ne tel. Ndersa ne këte forum me njoftòni vetem vendbanimin pa hollesira. Përshendetje e respekt “Ali ” !

  Reply to this comment
 33. jj December 7, 13:39

  Mos u dukni as ju e asnje politikan andej nga QS se do tua….. E dini vete ju. Studentet jetojne si ne geto.

  Reply to this comment
 34. Mark uk. December 7, 15:55

  Ende Ceta-Veriore po perdor “burrimet e fshehta te parave” te vjedhura per cerek-shekulli kurse

  Z.Rama po lodhet te mbushe gropen qe i la krimineli Berisha.

  Reply to this comment
  • Shtjefni December 11, 12:50

   O Majaselli te dalt ne gjuhe o Mark .
   Po çka te kane bo Alpinet e veriut ty o Mark .
   Kafshoje more ate gjuhe kur permen Sali skenderbeun o derr me ZYLE .

   Reply to this comment
 35. Mark uk. December 7, 16:03

  Z.Rama,

  duhet te zbuloje dhe ndaloje “burrimin e ketyre parave te fshehta” te Cetes-Veriore PD qe do vazhdoje t’i perdor per destabilizuar Shqiperine me planet “e fshehta” te parlamentares KOQEVARE (nuk ka pse te na flase perseri ne parlament) per te vazhduar Bojkoti ne Shqiperi.

  Historikisht Verioret jane te pabese … e keqia me e madhe e Shqiperise.

  Z.Rama

  bej kujdes se Verioret tane po punojne me KOQEVARET per te marre pushtetin me dhune ashtu si Satrapi-Zog mbret i vete-shpallur nga vete Verioret.

  Reply to this comment
 36. plaku December 7, 19:54

  Viktor Malaj ne artikullin e botuar ne Daten 21 qershor 2013 ne gazeten Dita thote :

  “Ajo që mendohej si një epope e përgjakur për ndryshime ka zgjatur katër ditë dhe është kurorëzuar pa asnjë viktimë” – (Preç Zogaj)…
  – “Unë e them me bindje se deri në mars të vitit 1991, revolucionin në Shqipëri e kanë drejtuar komunistët dhe bijtë e komunistëve… S’e kam përjashtuar asnjëherë mundësinë e përfshirjes së R.Alisë në lëvizjet demokratike… Në mesin e vendimeve që ai mori… ishte edhe rrëzimi i bustit të E.Hoxhës….Ne e morëm fitoren në tavolinë, akti juridik ishte akt formal”. – (Arben Meçe- ish-anëtar i kryesisë së PD)

  Reply to this comment
 37. "Horri i Bulevardit" December 7, 21:10

  Jemi mesuar te festojme, e kemi ne gen, dikur festonim 8 nentorin e vitit 41, me 200 petritat, sot festojme 8 dhjetorin e vitit 90, vetem se nuk e di numrin e sakte, se sa petrita kane qene.
  Sot e mora vesh, qe edhe Lulja e Saliut, paska qene petrite e 8 dhjetorit.
  Jepi Ciljeta, nxirri cicat, tunde skenen, hajde Bleona, nxirre Pic..n, ne skene, jepi Lule, nxirre sum.n, ta tundesh si kallashi.
  Qejf per te tere. Rrnoft SHQUP-i.

  Reply to this comment
 38. Arben December 8, 04:50

  SHUME MIRE, PRITENI FUNDIN TUAJ ME KENGE E VALLE.

  Reply to this comment
 39. realisti December 8, 19:21

  Me dyqind petrita komunista lule hapi Shqiperi historine e kuqe. Kjo ishte nje kenge e viteve te socializmit. Dhe gjate kohes, ne vite, nga dyqind petrita qe themeluan prtine komuniste, nuk ngeli asnje. Kete me kujoi ky artikull se bashku me listemrat e themeluesve te partise demokratike. Mesadukrt historia perseritet.

  Reply to this comment
 40. MERIMANGA E KUQE December 8, 19:23

  hajduti dhe krimineli s ndahen dote nga njeri tjeteri kudo bashke

  Reply to this comment
 41. shqiptar sharri. December 8, 20:29

  Kta,qe i ken emrat ne kete liste,kan mendue se,lujn lojen -fluturon,fluturon gomari,dhe gjithe kan ngrit di gishtat,duke besu,qe me te,vertet fluturon gomari.Vetemnja 10,persona jan,ktu qe dhe tashti jan nr krye te asaj kupole mafioze,e kriminele me kryekriminelin dhe satrapi,vellain e zogollit.Krejt ata jan grupi i brekdhjer e dhjetorit te dhjer.Ata,mesiguri nga gjith sa ishin aty ne register,pjesa inxhiner,mjekekonomist,nepunes e skanarist,shkrimtar e disa punonjes dhe student mby 70%kan qen antar te ppsh,por nevend te Kalit trojes kan qen,dhe i shfritzun ca moracak te thanun student se ata vetem rugac kan qen,se po te ishin student nuk dota lejonin sekretari e ppsh,tjua mar partin.por kan qen te paguar me bere romuj dhe ashtu kan perfundu rugve botes e evropes e ndoshte dhe burgjeve neper bot.BREKDHJERIT;E DHJETORIT TE DHJER;PARPRA ME SALI SERBIN-E BASHASERBIN;DHE LAVIRET;DODA;JOZI;vokshi,e llumi gita me zenin,dhe prostituten e ti,qe emrin sja di.

  Reply to this comment
 42. Mark uk. December 8, 21:06

  —————————————————

  TURP

  PD-ja sot parti komunistash dhe spiunesh …

  Cete-Verioresh dhe provincialesh Injorante ….
  hajdutesh energjise, doraxhi, cuba rmesh dhe tritoli … hajdute bankash dhe tradhetare qe shesin detin … etj etj.

  Nje Cete e familjes Berisha me oborrin e tij ….

  —————————————————————————–

  Reply to this comment
  • Tonin December 10, 21:29

   O Mark Uk o rrote
   Thirri menjes o njeri , çka shkrun njashtu or tej ?
   PO qe ai SAL Berisha ta soll demokracine ty ,
   apo ke fillu me u sperdredh si femnat .
   Tu nejt me komunista , ke fillu me u bo
   ma komunist se vete Enveri ..’

   Reply to this comment
 43. Kol Tivari ( F Skenderaj) December 8, 23:09

  Liste e bukur,s’e ka shoqen
  Mbete vec Sala,domosdo
  Por se pashe Edi Paloqen
  Qe rrah gjoksin si hero

  Tan studentet e dhjetorit
  Jane shpernda e i ka lan treni
  Vec cakallit t’Vicidolit
  Sali Hunda,skizofreni

  Prap nuk ndalet ky holldup
  Leh me goje e pjerdh me shkrim
  Her flet shqip e here flet SHQUP
  Here me Lul,here me Halim

  Reply to this comment
 44. Pëllumb zaimi December 9, 00:59

  Kol Tivari ( F. Skënderaj) ? Nderime për sarkazmën e goditur dhe domethënëse!

  Reply to this comment
 45. Darius December 9, 10:10

  Z.Pellumb
  Pokeri spiunave dhe loja e dyfishte do te vazhdoje,nuk mundte mbyllet aq kollaj ajo vrime qe ka kohe qe eshte hapur,ku me perpare luheshin ideale,sot luhen miliarda,dhe gjithe GLASA politike,eshte pjese e kesaj loje !!!!
  Ju,mqns keni info,e keni te qarte qe gjithe RRJETI informator,u shkaterua,e cila ishte pjese e lojes,dhe kur nje zogu i hiqen puplat,rri ne ate vend sa ti rriten te tjerat.
  Dhe ndihesh keq,kur pas shume kohesh shikon e kupton qe ke qene i manipuluar,nga Sistemi qe te rriti,edukoi,formoi,dhe pastaj te hedh tutje pa asnje vlere,sepse o duhet ti pershtatesh atij sistemi,o duhet te jesh i besuari i tij?!
  Dy gjera jane me ate Sistem o HA o E HA,rruge te ndermjeteme nuk ka !
  Te tjerat informacione,emra,inate te brendeshme…etj,kur je jashte loje je si puna e atij qe i bertet deres se KALASE nga jashte,dhe nga brenda s’te degjon njeri,sepse MURI SISTEM,njerezit qe i duhen i ka brenda RRETHIMIT,te tjeret jane GOJE per tu USHQYER KOT !!!

  Reply to this comment
 46. arifi December 9, 17:54

  arifi dhje-toristet me batanie te lodhura leshi, me nje racion buke (tri kashate)+gote caj+
  nje cop djathe do te permbysnin diktaturen me te eger ne bote ?
  ………..ben vaki te mos kemi qene diktature……..

  Reply to this comment
 47. Mark uk December 11, 18:17

  Dikujt qe ka perdorur emrin tim,duke fyer PD i … cfar i permban pragu!

  Reply to this comment
 48. byrrisha ky Dobic shpellle December 11, 18:41

  tema idiote qe ushqejn idiotet
  popull kot

  tema e re eshte ;

  BLA BLA BLA

  Reply to this comment
 49. Z/Kallami December 11, 18:42

  Jo vetem per politikanet qe ishin te botkuptimit ndryshej me cfare drejtuan popullin dhe bene politike por dhe gjithe te tjeret deri,per cdo individe konkretozohet:
  Jeten duhet ta marresh ashtu sic te vije.Me te dredhura,dikund hilera,diku ndershmeri deri te mbyllet kapitulli i jetezimit.
  Te dy pinjollet e dhjere te dhjetorit demokratik ishin te krahut te kundert me botkuptimin qe i karakterizonte
  Berisha djali i Ramos komunist 22 vjecar 24 karatesh pa breke ne bythe.Mori djathtas.
  Komunisti antikomunist asht ma i rrezikshem se te mos ishte hiq komunist.Po keshtu dhe
  Edvini djali i Rame komunistit 24 karatesh.Me koncepte djathtise.Mori majtas.Sot lider i te majtes ne pushtet.
  Tashti partite e tjera qe mendojne per popullin po qe nuk fitojne asnji deputet duhet te shkrihen se keshtu asht jeta.
  E tha bukur nji komentator per kontigjentin e te persekutuarve qe per bahet nga tradhetare te kombit,ballista,legalista bjeler e agallar,tha edhe per bajrakateret por bajaraktasret nuk jane te nivelit bejler e agallar.Jane ma te bashkuar dhe ma objektive ne mardhenie me popullin e krahines.
  Keto njihen nga populli dhe nuk do fitojne kurr qofte dhe nji gjysem deputetit.Jane oredekun,orehumbur.
  A mund te fitojne keto kercabla zvarranikesh si Mark uk apo intelektuali.Kurre!Kur lexoj keto dy si dhe shume syresh kam parasysh te humburit historikisht nder dekada histori.Me gjenez embrioni origjine te pavlere.

  Reply to this comment
 50. I.Troplini December 11, 19:31

  Me genjeve nje here, faji eshte i yti sepse une nuk e dija se cfare genjeshtari ishe. Me genjeve per se dyti, je i pafjashem ti, gomar isha une.
  Ata shqiptare qe kane perjetuar ato “levizje studentore” dhe kalimin e sistemit, nga monizem ne rrumpallizem, e kuptojne mbase me mire arsyen, pse shqiptaret nuk ishin ne gjendje te deshifronin me saktesi, cfare po ndodhte me realitetin politik ne vend. Skandaloze por e vertete. Nuk ka patur nje levizje studentore te lindur nga deshira dhe nevoja shqiptare per liri. Ajo qe kemi pare dhe perjetuar, ishte orkestra funeber e ish sigurimit te shtetit me “muzikantet” e tij me besnike. Nese Ramiz Alia ishte dirigjent, Sali Berisha ishte kone e tij. Ai hidhte shkopin. Kones, i duhej ta merrte dhe tia kthente te zotit.
  25 vjet me vone, shqiptaret vazhdojne te hipnotizohen, me sperdredhjet dhe lojrat e koneve te asaj kohe, pa kuptuar se jane pikerisht keta, qe mundohen ti mbajne peng te nje realiteti qe nuk ka egzistuar kurre.
  8 dhjetori, nese patjeter duam ta perdorim si simbol te dickaje qe u dashka doemos ta permendim, atehere per naivitetin dhe mosndergjegjesimin e shoqerise shqiptare, per lehtesine e manipulimit te saj dhe pamundesine e shoqerise sone per nje organizim ne baze vlerash.
  Turqizmat dhe kinezerite tona, nuk paskan te sosur. Ne kerkojme qiqrra ne hell apo “heronj demokracie” ne radhen e gjate te bashkepunetoreve te sigurimit te shtetit. Tek i sheh ato SANCO PANCOT me veshjet e “korpusit te Azem Hajdarit” duke zhvilluar lufte me nje imitat te bunkerit, te krijohet pershtypja se HAJDARET, nuk paskan te sosur ne kete vend.
  “Vazhdoni luften” me bunkeret, o hajdaret shqipfoles. Ju nuk genjeheni vetem nje here. Ju jeni lindur per te qene viktima dhe per te mos mesuar kurre nga genjeshtra e pare.
  25 vjet me vone, Shqiperia nuk ka as te majte e as te djathte, ne sensin politik te fjales. Kjo qe kemi, eshte nje “sallate fekalesh”, pertej se majtes e se djathtes por natyrisht pa ligj dhe rregulla loje. Aktoret e tij, jane milioneret e sotem dhe bartesit e 95% te pasurise kombetare.
  Shqiptaret ikin sot nga syte kembet dhe kerkojne azil ne cdo cep te botes, ndersa ne qe mbetemi, diskutojme per “heronjte e revolucionit shqiptar”.

  Reply to this comment
 51. Luan December 11, 22:00

  E din ter shqiptaret se saliun dhe azemin I sollen sigurimi I shtetit

  Reply to this comment
 52. Pellumb Zaimi December 12, 00:42

  Ketu kane dale komentet e mia te bera kushedi se kur por per sot date 11 dhjetor 2015 dua te them se titulli i ketij shkrimi te bukur dhe te thelle te z.Alqi Kociko thote gjithcka .Nderime Autorit !

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi December 12, 00:54

   Post scriptum/Ajo qe mbaj mend une nga ajo kohe o z.Alqi eshte se levizja studentore i pati fillesat si reagim ekonomik qe nga ustallaret u bitis ne reagim politik.Kjo eshte e verteta qe kam perjetuar vete, bashke me ngjarjet e tjera te asaj kohe ? Tung !

   Reply to this comment
   • Vicens December 10, 23:20

    Nga ekonomia fillojne ose mbarojne te gjitha krizat ! Fatkeqsisht ne Shqiperi kriza ekonomike po thellohet ose perkeqsohet me keq ! “Shteti” kapitalist shqiptar nuk eshte ne gjendje te manaxhoje krizen ekonomike dhe shqiptaret kane hyre ne nje rreth vicioz politik qe rrethrotullohet rreth vetes me histori dhe peralla nga e kaluara ! Problemi eshte se me keto histori nuk po zgjidhin asgje, as ekonomine dhe as politiken, ceshte e verteta !
    Te gjithe shtyjne kohen me politike dhe historira nga e kaluara dhe ne fund politikanet i marrin parate, dmth rrogen ! Por pa bere asnji lek pune, dmth tjerrin lesh arapi !
    Si historia e nje “puntori” qe kishte nje vare dhe nje cekic, qe i ishin dhene te thyente nje gur te madh ! Ky varene e kishte fshehur dhe i binte gurit me cekic ! Aty prane nje shoke i tij merr varene dhe i bie gurit, dhe e thyen me dysh ! Mos cfare na bere more ?! Ithote puntori- Po une tani si do ta shtyj kohen ? Me cekic e kisha shume mire !
    Dhe kjo puna e ekonomise, duhet vare tu biesh kokes te gjitheve, politikaneve qe tjerrin lesh dhe asnje lek pune nuk bejne !
    Ne jemi nje popull dembel kenaqemi me pak,me matematiken nuk jemi mire , llogarite nuk i bejme mire, ne raport me politikanet !
    7×7 bejne 42 -tha nje VIP ne Parlament dhe nuk u skuq fare !

    Reply to this comment
 53. Mark uk December 12, 19:11

  Ati qe ka shkruar ne emrin tim duke ju drejtuar Rames eshte i share me cfar i permben pragu.

  Reply to this comment
 54. Zheleznov December 13, 07:20

  Shoku Pellumb’

  Po te kerkoj nje nder te vockel si skarparli 24 karatesh qe je : a ke mundesi te na e rruash ne tre vakte , por me kujdes ne vaktin e fundit. Per kete te kam marre leje nga gjeneralisimi yt Ilir Meta.

  Reply to this comment
 55. intelektuali December 10, 20:49

  EDI RAMA I DJATHTE?

  Po kush e beson kete mashtrim demagogjik?

  Po pse qan dhe vajton per 29 nentorin e ZI jugosllav si kukumjacke pylli dhe shkon e ben homazhe te xhelatet e Enverit?

  Po pse dekoron xhelatet e Enverit qe kane mbetur gjalle me medalje trimerie per krimet e tyre kunder njerezimit dhe u leshon pensione veterani te LANC-it kriminal te Enverit qe vra dhe masakroi ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit?

  Po pse e ka mbuluar Vatanin me kanabis dhe droge dhe s’ka haber fare si drejtohet ekonomia e ndershme kombetare njesoj si alifmatraku Enver Hoxha?

  Reply to this comment
 56. Zgalem December 10, 21:33

  Ne se PS verteon se Edi Rama , ndihet I lodhur dhe ka krijuar mundesira kompromisi , ta ckarkoi Ramen dhe te filloi ndryshimet nga lart . Kompromiset ne dem te kauzes se demokracise nuk I sherbejne Shqiperise . Opozita e sotme eshte teresisht e infektuar me kriminalitetin e Sali Berishes , qe orkestrohet nga Beogradi . PS nuk I mungojne kuadrot e afte dhe te devotshem . Qeverrira gjysmagjel nuk mundesojne progres. Zgalem

  Reply to this comment
 57. Konti Sbalta December 10, 22:32

  Me kalimine kohes ngjarjet zbukurohen aq shume sa u ngjajne perrallave .Ne flillim te viteve ’90 , kur PD ishte ne pushtet ben vizite ne Shqiperi ish drejtor i CIA-s Igellberger mbas vizitave ne disa vende te Ballkanit.Ne nje deklarat per shtyp ai u shpreh qarte e prere : ..”Amerika e kreu detyren e saj , e permbysi komunizmin , tashti eshte detyra juaj te shkoni me tej te vendosni demokracine ne vendin tuaj..”Le te grinden partite tona se kush e permbysi ose kush ishte me e vendosur antikomuniste .,sepse kjo eshte kaq bajate dhe qesharake sa te ngjall neveri , si ajo e dates se clirimit te Shqiperise!

  Reply to this comment
 58. Konti Sbalta December 10, 22:34

  Me kalimin e kohes ngjarjet zbukurohen aq shume sa u ngjajne perrallave .Ne flillim te viteve ’90 , kur PD ishte ne pushtet ben vizite ne Shqiperi ish drejtor i CIA-s Igellberger mbas vizitave ne disa vende te Ballkanit.Ne nje deklarat per shtyp ai u shpreh qarte e prere : ..”Amerika e kreu detyren e saj , e permbysi komunizmin , tashti eshte detyra juaj te shkoni me tej te vendosni demokracine ne vendin tuaj..”Le te grinden partite tona se kush e permbysi ose kush ishte me e vendosur antikomuniste .,sepse kjo eshte kaq bajate dhe qesharake sa te ngjall neveri , si ajo e dates se clirimit te Shqiperise!

  Reply to this comment
 59. Plaku Xhuxhumaku December 10, 23:02

  Te gjithe keni te drejte, edhe e lagu, edhe s’e lagu, edhe e hengri edhe s’e hengri, nje here e bleu pastaj e shiti, kur i desh bytha loqet qiti.

  Reply to this comment
 60. socialist December 10, 23:04

  Prandaj nuk shkojne punet mire.

  Reply to this comment
 61. Adih December 10, 23:20

  Kris…………Je shume i sakte ,shkruan shkurt edhe me nje humor teper te holle e mbi te gjitha je me ideale. Sinqerisht , une do e shkruaja dhe vitin ,…Levizja filloi ne 8 Nendor 1941….Pershendetje Kris per talentin e juaj te holle, e mbi te gjitha karakterin tuaj pozitiv , te nje patrioti te vertete per vendin e tij . ,dhe sinqerisht , ju uroj shendet ,e gjithe te mirat.

  Reply to this comment
 62. Adih December 11, 00:47

  Gazete e nderuar Dita , me rrepekt per ju, qe na ipni komentet tona .Nuk e di kush e ka shkruar kete shkrim , sidomos titulli nuk qendron, e nuk i pergjigjet realitetit ,. E luajtet menc miletin ,mos e ulni aq poshte steken tuaj , te kesaj gazete te nderuar apolitike.
  Qe tja u vertetoj, ku skeni absolutisht te drejte ti bini qemanes pa nota ,por me shembuj konkrete .,merni e shikoni programin e PD ndryshimet me te PS shikoni ,qe eshte i njejte , Per pronat , qe te duja partite kane dhe po genjejne njesoj . As edhe njera nuk ka prespozicion ,te hapi dosjet e sigurimit famekeq te diktatures . Me falni i vetmi ndryshim eshte tek legalizimet ,ku nepermjet shperndarjes te letrave higjenike ,e te kondra ligjeshme, Rama ja kalon Saliut .Apo kishte frike Saliu nga Rama per ti bere, kur ishte kryem ??!!,Une besoj ndryshe ,maloku largqofte, eshte me i zgjuar ne kete drejtim. Rama nuk e ka idene cdo te thote Kryeminister .Ai eshte nje Sulltan ,qe ja aprivon vehtes me gjerat e pa kontrolluar, qe ben dhe shkel me te dyja kembet kushtetuten e socme.Prandaj . E pa ju permendur , Rama ,naten shpejt e shpejt direkt prej tij (vehtes se tije) zgjodhi ILIR METEN President . Ku pervec qe ofendoi te gjithe intelektualet e ndershem shqiptare ,por mbi te gjitha i rivrau ata 4 te ekzekutuarit ne menyren me makabre nga bandat komuniste . Ku prej gjakut te atyre e ngrohu bythen ne karrigen e ngrohte te kryeministrit. ,ju lutem te jeni me te sinqerte me lexuesin, shkruhet me fakte e jo me finde ju te gazetes sime te preferuar Dita ,dhe ju lutem ,mos imitoni Mero Bazen.

  Reply to this comment
 63. socialist jo ripjells December 11, 09:07

  KY psikopati extremist paska qene kandidat per ne partine e punes

  Reply to this comment
 64. fshatari pafshat December 11, 16:12

  … “Por në çdo version, skemën e madhe e dinin vetëm pak vetë, ndërkohë që duhej guxim për të protestuar, edhe ata njerëz e patën”… shkruan DITA.
  Une them se: ata njerez e paten guximin per te protestuar, sepse, ata pak vete qe e dinin skemen u dhane Garancite Maksimale atyre qe paten “guximin” per te protestuar. Kush tradhetonte tjetrin, ia fuste vetes.
  Ky arsyetim qe une bej, me lart, nuk eshte nje Loje Fjalesh, sepse, edhe sot jane pak njerez ata qe e dine Skemen e gjendjes – ardhmes te Shqiperise, dhe qe u japin Garanci Maksimale, Pasuri, kryetareve te partive politike qe keta te fundit ti mbajne njerezit nenkontroll aqsa njerezit te mos protestojne vertet, me mish e me shpirt, per Rilindjen e demokracise vdekur. Shtoj: pse Skema thirri ne ndihme, si kryeprotestues, njerezit e erresires, bashkepuntoret e koruptuar te Diktaures Proletariatit, dhe nuk thirri ne ndihme ishborgjezine dhe inteligjencen e vjeter? Skema “harroi”, edhe ajken e qytetarise-rinise shqiptare te asaj kohe. Ata qe ishin rritur me Rai1,2,3 etj., foreign media, dhe qe punonin, jetonin, kritikonin, perplaseshin devotshmerisht me Diktaturen, dhe qe nuk goditeshin dot prej diktatures, sepse, ata ne veprimtarine e tyre publike i permbaheshin te bashkuarfuqimisht motos: “Shqiperia e shqiptareve, perfshi Kosoven” ????!!!!!…
  Sot muti eshte bere mullar, ose, muti eshte ngjitur ne piedestal, dhe… . Retorika = arti qe ka per mjet fjalen, dhe per qellim trullosjen e trurit. Tung.

  Reply to this comment
 65. Dodona mbi Tomorr December 8, 16:30

  STUDENTET U PERDOREN NE VITET ” 90 PO PERDOREN EDHE SOT ,PRA KJO NUK ESHTE LEVIZJE STUDENTORE POR POLITIKE!

  Reply to this comment
 66. Lili December 8, 18:43

  Dodona,
  Po ashtu eshte se nuk munden me heq nje qeveri qe rezikon interesat e te medhejeveaq hapur,prandaj perdoren studentete. Po ky perdorim eshte nje gje e domosdeshme per Shqiperine,kete miqte e kane kuptuar kurse ju halla jo.
  Kur NYT bene disa shkrime,njerezet dine me i lexuar ju halla jo. Rama edhe qeveria e tij duhet te largohen eshte mesazhi qe po na japin gazetatjashte per ata qe dine me lexuar..
  Te gjithe e kane kuptuar se po hym ne nje cikel te rezikshme pos qeveritaret tone, se populli nuk ka buke e keta shpenzojne sikur te ishim Dubai…pa pasur asnje prodhim..

  Reply to this comment
 67. nje qytetar December 9, 12:03

  Pergjigjen e ketij shkrimi te bere para 5 vitesh kur kryetar i PD ishte Sali Berisha, e ka dhene me kohe Liljana Hoxha, nusja e djalit Enverit. Ajo ka thene – Kur i doli Saliu nga programi Ramizit, ai angazhoi Ed Ramen per ta derguar djathtas!
  Sot pas 28 vitesh ne krye te PD nuk eshte Berisha (me gjithe zellin e Rames e gazetes Dita per ta mbajtur te tille). Sot pas 28 vjetesh nga 1990 ne krye te qeverise eshte nje idiot manjak pa lidhje as me te majten, as me te djathten, as me politiken, as me ekonomine por vetem aksidenti me i madh i politikes shqiptare i nje niveli me Rita Markot e PPSH.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*