Berisha: Piktori i lexon financat publike si Kuranin sipas Cacit

Redaksia Online July 30, 2013 12:13

Berisha: Piktori i lexon financat publike si Kuranin sipas Cacit

Kryeministri në detyrë, Sali Berisha, komenton në Facebook planin e PS mbi të cilin do të ndërtohet  reforma e raportimit financiar të sektorit publik pas formimit të qeverisë së re. Lidhur me planin e bërë publik dje nga Rama në profilin e tij në Facebook dhe Tuiter, Berisha shkruan se është dëshmi e padijes së Ramës në fushën e financave publike.  Duke përdorur ironinë në adresë të socialistëve, Berisha u thotë ndjekësve të tij në Facebook se Rama i lexon financat publike si Ungjillin sipas Canit  (Shkëlqim Canit) apo Kuranin sipas Cacit (Anastas Angjelit).

“Piktori lexon financat publike si Ungjillin sipas Canit apo Kuranin sipas Cacit!
Të dashur miq, në fletë rrufenë e tij për financat “piktori” dëshmon padije, vrer dhe injorancë totale në çdo fjalë dhe frazë të tij. Për çdo njeri që njeh abc-në e financave publike është e qartë si drita e diellit se në financat publike të Shqipërisë çdo qindarkë hyn nëpërmjet bankave dhe vetëm bankave dhe çdo qindarke shpenzohet nëpërmjet thesarit dhe vetëm thesarit, i cili mund të kontrollohet on-line nga çdo qytetar. Për Shqipërinë dhe për çdo vend tjetër të lirë të botës, përfshirë këtu dhe SHBA, prodhimi i brendshëm, borxhi publik dhe tregues të tjerë kryesorë fiskal ekonomike përllogariten dhe publikohen së paku një herë në vit nga Banka Botërore, FMN dhe për vendet europiane edhe nga Komisioni Europian. Por “piktori” financat i ngatërron me ngjyrat mavi, zymtësi dhe vrer. Ai i lexon ato si Ungjillin sipas Canit (Çimit) apo Kuranin sipas Cacit. Prisini, prisni, ky është ndryshim!! Padije, vrer dhe urrejtje në veprim! Sb”, shkruan Berisha.

 

Redaksia Online July 30, 2013 12:13
Komento

21 Komente

 1. Ilo Pinci July 30, 12:15

  Ky po na e çan b… tani me shume se kur ishte ne pushtet. Kur do shpetojme me ne fund nga keto plehra?

  Reply to this comment
  • lorenc July 30, 17:35

   Kur socialistet te kene bythe e ta rrasin ne burg kete llum per gjithe krimet qe ka kryer ndaj kombit shqiptar.Domethene asnjehere.

   Reply to this comment
 2. VEZHGUESI July 30, 12:32

  akoma rron ku debili.Qenka me te vertete i cmendur.kujton se qo i shpetoje drejtesise per leket qe ka vjedhur me vajzen dhe klientet e tij,por akoma se ka marre vesh qe edhe ne shqiperi do shikohen te gjitha leket qe kane hyre e kane dale nga ministrat e tij ,sa per dijeni te lexuesit keto jane masa qe ka mare edhe greqia dhe po i nxjer perdite emrat e koruptuar te qeverise se kaluar,por ska gje se sala edhe 1 muaj afat ka dhe do ta shofi p..cken e mizes atje ne burg ku e ka venin e te shkruaj ndonje perralle per nipat(po rojti)

  Reply to this comment
 3. Gege Kosova July 30, 12:43

  Rrumpall, lexoje mire ti “Stari i novi savjet”, apo ta lexon bullatoviqka ne shkinisht e ta perkthen shqip, edhe pse ti e di shkinishten, se ke ndihmuar shijet me naft, me arme, me para Gracanicen dhe ke favorizua fazliaqen e iqet tjere. Me tendere e mjete te tjera si dikue Argkanin me teferiqe neper Shqiperi.

  Reply to this comment
 4. hosteni July 30, 12:46

  kurse ti gjyshi I lexon financat si lexon “KA-QI” kuranin…………kur flet edhe ti per financat……..eshte me patur 2 bythe ,,,,,,,,,nje me e shqyer per injorancen tende &co, nje per ti vene vulen me produktin qe nxjerr ajo,,,,,,,,,,ik fli gjume gjushi ik,,se ngaqe punon me ore te zgjatura idete e tua vijne ere e produktit te bythes…………..!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 5. Presarani July 30, 12:54

  Po ti more klysh serbi te dije sa 1/10 te Canit ose Cacit per ekonomin nuk do ti katandisje financat ne kete dereshe. Po je nje injorant ne ekonomi dhe rri tere diten duke llapur. Kur ishe student ne politeknikum nje rus i bardhe qe kishte ardhur me Zogun me 1924en mbushte gropat me sere me te cilin talleshin me te te rijt e asaj kohe. Ashtu do ngelesh edhe ti pas dates 7 shtator. Nje paçavure. Po benu te pakten nje here serjoz qe te te mbame mend.

  Reply to this comment
 6. gjergj July 30, 12:58

  Zoti te shkaterrofte qe permend librat e Zotit me ate goje te piste, pervers

  Reply to this comment
 7. robi July 30, 12:59

  Edhe sa kohe do ta durolmè kètè mostro,lugat, vampir!!

  Reply to this comment
 8. Santana July 30, 13:04

  Po i afrohet ora e kasapit hahahahahhah!!!mos ki frike bre se nje her vdes shqiptari..ti po vdes pa te ardhur ora , po na mer ne qafe edhe transparencen e lumit qe te ndjek nga pas akoma si dele qorre …!

  Reply to this comment
 9. poshte saliu July 30, 13:27

  Ti or fare krimineli u shofsh me gjithe ç’ke, qe po tallesh me kete popull qe te ben sehir, dhe oposita e ardheshme qe te le ty ndyresir dhe s’tepret gjuhen dhe koken, por ti s’ben gje tjeter veç po verteton se ç’far populli jemi ne qe;;;;;;;;( pa ofendur njeri 50 vjet sundim komunist dhe nja 20 vjet me trashgimtaret e tyre, le te vertetoj njeri te kunderten se qenkemi pupull trim)

  Reply to this comment
 10. elida July 30, 13:39

  Por të paktën janë ekonomist o sali skizofreni.Por zotrote të kishe marre mjekimin në rregull nga Ylvi Vehbiut psikiatri yt do ishe zhduk me kohe nga politika,por nuk ke marre mjekimin në rregull prandaj je bo si GORJA politike e shqipëris.

  Reply to this comment
 11. pelivan July 30, 13:48

  KALI NGORDHI,SALA I RRI HIPUR (!)

  (I motivuar nga thenja profetike e te ndjerit Namik Hoti dhe i ngacmuar nga mendimi
  filozofik i mikut tim,poetit Namik jahaj
  1
  Profeci e Namik Hotit,
  dolli,dhe qelloj ne shenje!
  Kur tha,- Sala bjen nga kali,
  ne e zente ndonje geshtenje!…
  2
  Shkuan vite,mbi nje zete,
  Plumbat moren arratine!
  Shyqyr dreqit,qe kismet,
  qe s’u poqen me Salin…
  3
  Ja tek rron prap shengjeraku,
  (Kali ngordhi,ky kaluar)
  Dje, mbahej shtepi Oxhaku!
  Sot, ne rruge dhe i shkalluar
  4.
  S’ka takat te fshij dhe jarget,
  thone, ka mbetur ne te shkrete!
  ka humbur dhe aleatet,
  ngado shkon,vetem pellet!
  5
  Humbja , e ka rrushkulluar!
  (Tufa lulesh blu u thane!)
  Se lulkuqet kane pushtuar,
  fushat-o,dhe malet tane!
  7
  Sal,i thave lulet Blu!
  (Lulet e pemes se rralle)
  Tash po pret te cel nje hu!
  Lul gjembaci sa ka dale…

  Ik Sali dhe gjeje nje vrime…
  O i lig,deri ne thember,
  Nag burgu te ndan nje qime,
  tmerri po te fle ne zemer.
  *************
  8
  Bejme gallat me Namik Jahen,
  I theme: ” C’do beje ky njeri,
  apo,po ben gati pajen,
  te ja mbath dhe si shtepi?!…
  9
  Mbase,tutje Arabise,
  atje,ka dhe miq per koke!…
  Si dje,Zogu mbreterise,
  qe harrem beri ket’ toke!
  10
  ” Nuk besoj!”, Me thote Namiku,
  dhe ve bast i dashur mik!
  Tashme Sala eshte Sheiku,
  Te mos theme,sa pes’ Sheik (!)
  11
  Ne ket ‘ vend behesh i pare,
  vec me grushta dhe me brryla!
  Dhe kur s’ le njeri pa share.
  Si ky yni, arra-yrraaa…
  12
  Dhe me pas Namiku shtoje:
  ” Une e kuptoj ndryshe Hotin!
  Plumbi qe buron nga soji,
  Ze vec trimin,me te zotin!”
  13
  – Medemek ka dash te thote,
  Permbi maj’ bie rrufe?!
  Dhe sakaq qeshem me lot,
  kur thame: ” S’bie dhe atje…”
  14
  Kur t’a bejne kengen se gjalli…
  prite kujen se vjen pas!
  Nejse,Sala s’ish i pari
  qe dhe xhafua i paras…
  15
  Po ta vu qylafin Labi,
  shenj’ e lige, iken per lesh!
  Nanua e hengri i pari,
  dhe me pas sala,peshqesh…
  16
  Te dyve u’a vuri Tomi,
  Tomorr Lelua i kenges!
  Sales,ja vuri nga zori…
  Nanos i tha, Ne te semes!
  17
  U be copa t’ia vere Rames
  e ngriti qylafin larte,
  Por Edi ja hodhi b…..
  se qelloi,zdap i gjate!
  18
  De t’u lumt o Tomor labi,
  qe kendoke vec per miq!
  Nga nje here,t’a do dhe halli…
  te kendosh dhe per te liq!
  19
  Ram! Ne befsh si beri sala,
  me mire saliu te rri,
  se, ne past ashish dhe halla…
  do besh prokopi dhe ti.
  20
  Dhe kujto ket’ histori,
  qe ka ndodh e ndodh per dite!
  u qa nje here nje rrospi,
  kur mori burrin e dyte…
  21
  – C’bera a me befte hi,
  c’faj pac au e zeza,
  Me marc haken Perendi,
  burr lash e stape gjeta!
  22
  -Nejse,se u zgjatem shume,-
  I theme mikut tim papritur,
  – ky Sala lum e per lume..
  gjan’ harroi per te ikur!
  2
  Qe te gjithe i bejne sehir,
  Presin mbase iken vet!
  Ky do shkulur me pahir,
  apo,me pak marifet?!…

  24
  ” A, degjo! “, Me thote Namiku,
  ” Do te theme nje histori,
  Nje ngjarje nga Mesapliku,
  vec,moralin gjeje ti…
  25
  – Paskej renur ne bela,
  dikur,nje fshat i degjuar,
  se nje yjk pat bere hata!
  Gjithe kopen u’a paskej shuar!
  26
  Nuk kish qen t’i ben derman,
  as dhe qener lukuni…
  Gjithe i hante pa nishan,
  ca thoshin,Do jete Lubi.
  27
  Sos i madh,por dhe dinak!
  Si nje dhelper e vertete,
  t’a hidhte shurren mbi spate,
  pa te pirth dhe ne dyfek!
  28
  Fshati ish vertet ne hall,
  dhe askush s’jepte mendim,
  qe t’i beje bishes ball,
  duhej dhe pak hile,fin…
  29
  Qysh do bejme,si ta zeme!
  More,Ka ky fshat burra?!
  Ngrihuni te gjithe me kembe,
  t’a shoh sa i vlen lekura.
  30
  Ngrihuni u humte vula,
  se te gjithe kemi kope,
  t’ia ndezim me gur a tulla,
  ndryshe,do na haj dhe ne!…
  31
  Dhe ne muhabet e siper,
  sakaq degjohet nje ze!
  ardhkej nje esnaf i krisur,
  Ujku nje dhe ai nje…
  32
  ” Kete pune e xidhte une!”
  U foli mbi mushken, hipur,
  Andaj,futjani me gjume,
  Edhe bashke jemi te citur!”
  33
  -Prisni,dhe nje gje e dua,
  me gjeni nje zile, kambane
  t’a kete sa nje koqe ftua,
  dardhen brenda,per alarm…
  34
  E ndersa, merte takemet,
  ” Hajde,qofte e bere! “, u thote
  ” Ujku,do u’a laje demet,
  se ka djall,por ka dhe Zot!”
  35
  Dhe sakaq mendjen e ndau,
  (Bishes i mblodhi ushqime)
  Rruges,ça lepuj i vrau,
  T ‘ ia hidh nje nga nje ne vrime!
  36
  Yjku naten dil per pune!
  Qe nga shpella,thurte priten.
  Ndersa diten bente gjume,
  bishat,kurr s’e duan driten!…
  37
  Ndaj esnafi diten zgjodhi,
  cdo dite i hidhte nje lepur,
  bisha kembet me s’i lodhi,
  se i i kish hazer,te rjepur…
  38
  Shkuan dite,s’di sa dite…
  aqsa ujku u mesua,
  shpetuan dhe bagetit,
  ne fshat kopeja u shtua…
  40
  Ne fund erdh or’ e bekuar
  (Bisha e pat bere hak)
  Kur esnafi rafinuar,
  i’a futi kuken ne lak!
  41
  Dhe sakaq zilen i varka,
  Dhe nga laku e leshon!
  Ujkut i’u kall data…
  buz’ me buze,s’po di nga shkon!
  42
  Dhe ashtu me zilen bran,
  iku ujku babezhyer,
  kukangurthi,havadan…
  nja, tre, kater brinje thyer!
  43
  Ulerin,sa dalledisi,
  s’di se sa male kaptoj!
  Vetem zilja e ormisi…
  Sa kur ngordhi,thane,- Shpetoj! –
  44
  Mbathja Sal,se nuk je von!
  (Se dhe te zezen s’ta dua!)
  Se kane gjet’ nje zile thone,
  te nje cjapi me patkua…

  Pelivan Barjami
  U.S.A.
  dt,27/korrik/2013

  Reply to this comment
 12. T'ka sali shpirt July 30, 14:48

  populli yne trim dhe liridashes ku jeeeeeeeeeee

  Reply to this comment
 13. poshte saliu July 30, 15:02

  Hallall o Pelivan, se na nxore mallin si per shprehjet e bukura ashtu dhe per mesazhin e madh qe u jep shqiptarve qe te zgjohen nga ky gjume i rende, dhe ti tregojne vendin po nuk ja tregoj Rama ashtu siç premtoj.

  Reply to this comment
 14. shqipfolësi July 30, 15:41

  Shoku sali, ti je mjek nga profesioni dhe nuk mund të ironizosh ekonomistët nga profesioni. Ti as me piktorin nuk ironizon dot, sepse nuk je piktor nga profesioni. Por nga ato që shkruan, më fal po nuk më dukesh mirë psikologjikisht. Unë nuk jam mjek dhe nuk mund të jap këshilla, por si mjek që je duhet të kontrollosh veten kur shkruan dhe flet. Sepse me aq sa shohim ne, nuk tregon gjendje të mirë nervore.
  Ne populli të lamë në pushtet 8-vjet me rradhë, megjithse ndoshta edhe me vota të vjedhura, me shpresën se diçka do kishe bërë të paktën për mjekësinë. Po jo, ty tu duk vetja “ekonomist” megjithse pa diplomë, vajte deri në “Wall Street” dhe u jepje leksione bursave amerikane se si të luajnë me paratë e tyre?!!!
  Jo shoku Sali, nuk luhet kështu loja me pushtetin. Sepse pushtetin nuk e merr më ai që është më i lajthitur, por ai që është më i përgatitur. Dhe ti akoma nuk ke zënë mend e vazhdon të na japësh leksione se si lexohen financat on-line?! Po kjo është kuje në drekë, kur thotë populli.
  Po si nuk dëgjuam një leksion tëndin për mjeksinë p.sh.? Çu bë e ku u katandis kjo diploma jote në mjeksi?! Sepse këtu në Shqipëri asaj diplome nuk ia kemi parë hajrin gjëkundi! Mjeksia nën pushtetin tënd, është katandisur si “vënde e popuj”. E kishe këtë shans të artë të na tregoje se sa mjek dhe sa human ishe, por e humbe rastin dhe përgjithmonë!
  Tashmë të pret vetëm llogari-dhënia, për zullumet në kurriz të popullit tënd!

  Reply to this comment
 15. gozhda July 30, 17:00

  o shoku sali fol sa te duash se nuk ta var njeri pervecse luli dhe udhezoje mire se nga ty vetem turini i ndryshon.

  Reply to this comment
 16. ardian July 30, 17:24

  /.P-S-I-Q-I-K./ ky do izoluar ne karantine se perben rrezik per popullinketij serbi edhe trasplant truni ti bojne ky po rrumpalle ngelet

  Reply to this comment
 17. Daniel July 30, 18:10

  Do ju lutem shume gjithe medias ne Shqiperi mos te shkruaj me theniet e Berishes ne Facebook. Resqitja e ketij njeriu zemer lig eshte aq e madhe sa duke i dhene rendesi ne media,behet me e thelle dhe kriminale e i fryne konfliktit . Lereni ne heshtje,kjo i bie vdekjen e ngadalte. Po keshtu,ju lutem qe, do duhet qe kontrolli i financave te behet ne strukture nga firma qe do te kryej auditi . Kjo do te jape realitetin e pa kundershtushem per te mos degjuar me fjale te neveritshme, jo Caci apo cani,jo Koleka apo Marksi.

  Reply to this comment
 18. Alda July 30, 19:41

  Kur nuk te djeg prapanica pse e kruan thote populli Le te beje trasparence nuk ka per te kushtuar me shume se sa mori podesta per te te mbrojtur ty si gadafin se edhe ai Podesten ka pasur mbrojtje Shume shtete e kane bere ate Audit le ta beje edhe vendi yne

  Reply to this comment
 19. apojo July 30, 19:47

  O PELO BARJAMI, po ku ke qene a i vrare se na muarr malli. Ti i thua: /Mbathja sali sa nuk je vone! Se dhe te zezen s’ta dua/ Por PELO djali nje gje ke harruar, se salinxiri qe kur hipi ne karrik ndolli KANUNIN e LEKES qe per çdo hesap qe te kesh me dike laje vete dhe harron se te tjeret shohin me shume na ç’sheh ti e nigjojn me shume na ç’digjon ti! Me ç’gjinahe man mi kurriz ai deri ne 700 breza e s’ka te lare se gjaku i SHQIPTARIT as esht ber e as do benet nojher uje o PELO Vellai! Lum kush do rronj e do shikonj ç’do te njaje me ate zagar e zagart e zagaricat e tjera!

  Reply to this comment
 20. Gramoz July 31, 17:10

  PELIVAN TE UROJ SINQERISHT NGA ZEMRA QE AJO PENA JUAJ NA KA BEFASUAR ME ate ndjesine tuaj aq te mbrehte por dhe te spikatur ,,jam larg si ju dhe kur lexoj mbrekullira te te tilla me behet zemra mal le te shpresojme i dashur pelivan se dite me te mira do vine qe te kthehemi ne vatrat tona ,ete rojme ne armoni te plote me njeri tjetrin ,sepse guri i rende ri ne vendin e vet ..njeru ron kudo nje cope buke kudo haet por mikun shokun ,vellane motren jo kudo e gjen …ne jemi mesuar i dashur pelivan ,,me re mira dhe te keqia sepse ne deri me sot kemi qene njeres qe jane bere eksperiment per 70 vjet ,por te pakten te kete drejtesi dhe njerezit te jene te barabarte ,qe fatkeqesisht gjitha keto vjet nuk kemi qene kure te barabarte syte dhe veshet i mbajme nga memedheu lexojme me vemendje dhe gjithmone me shprese qe te behet mire ,,e te kthehemi se jemi bere qe flasim me veten tone,,,,,shendet pelivan zoti me ju

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*