Berisha: Reforma në drejtësi realizohet vetëm me një Zanë Mali

July 8, 2016 09:21

Berisha: Reforma në drejtësi realizohet vetëm me një Zanë Mali

 

Duke e quajtur strategjinë më efikase për të siguruar stabilitet politik dhe zgjidhje afatgjata për vendin, deputeti i thjeshtë demokrat Sali Berisha deklaroi pak më parë për mediat se ka zbuluar rrugën më të mirë që politika shqiptare të dalë nga impasi dhe ta fusë vendin në rrugën e përparimit.

“Unë jam konsultuar me shumë ekspertë nga Nishi, Kragujevaci dhe Novi Pazari”, deklaroi Berisha, “dhe kemi rënë në një mendje se mënyra më e sigurtë për të arritur jo vetëm një zgjidhje politike, por suksese të padiskutueshme në çdo fushë të jetës, është që secili prej nesh të përpiqemi të shtijmë në dorë krijesa magjike si Fatat, Zanat e Malit, Orët, Shtojzovallet, Xhindet e Mira etj. Këto qenie, siç dihet shkencërisht, janë në gjendje t’i plotësojnë tre dëshira kapësit më të parë”.

Berisha, konfirmojnë Gojët e Liga, zbuloi për herë të parë një sekret të rinisë së tij. Ai pohoi se fati i mbarë dhe karriera që ka patur në profesionin e mjekut sekretar partie dhe në politikë, i ka ardhur pikërisht se ja doli të bëjë për vete një Zanë Mali.

“Për sqarim”, shtoi Berisha, “nuk e kam fjalën për Suzana Guxhollin”.

Për hir të së vërtetës, gjithnjë kanë qarkulluar zëra se teksa flinte buzë një kroi malor, djaloshit Salih i doli nga ujët e kulluar një zanë shumë e lezetshme, e cila e përshëndeti, “Zdravo, moje ime je Slobodanka”. Thuhet se ata zunë miqësi sepse zanës i bënte përshtypje shkathtësia me të cilën Salihu nuk i lejonte dhitë t’i hanin fletët e librave që mbante në trastë. Gjithashtu, atë e bindi dhe gadishmëria e Salihit për të firmosur sa hap e mbyll sytë disa dokumente.

"Djaloshit Salih i shfaqet zana", vepër e artistit Fazir Damlliç

“Djaloshit Salih i shfaqet zana”, vepër e artistit Fazir Damlliç

Që nga ajo ditë, Salihut i priu mbarë e më mbarë. Gjasat janë që në shkelje të rregullores së rreptë të magjive, Slobodankës dhe Salihit t’u jenë plotësuar shumë më tepër se tre dëshira. Në këtë mënyrë, edhe fëmijëve të tyre thuhet se u janë transmetuar gjenetikisht disa veti çudibërëse.

Kjo do shpjegonte edhe fatin e pabesueshëm që pati djaloshi Lulo Lulbashiç, të cilin e kishte zënë gjumi buzë një burimi te Shtëpia e Verdhë në Burrel, dhe e zgjoi një Orë me emrin Argita.

 

***

Shënim: Gojët e Liga është rubrikë satirike. Ngjarjet e përshkruara nuk kanë lidhje me realitetin. Pasojat e tyre, po. 

July 8, 2016 09:21
Komento

11 Komente

 1. alphade June 7, 21:59

  Shikojeni mire fotografine e Saliut ! A nuk i ngjan motamo
  Hitlerit ne grahmat e fundit te atij dhe ketij !.

  Reply to this comment
 2. DOKLEATI June 8, 00:56

  Shtringa e Shqiperise.

  Reply to this comment
 3. ili June 9, 14:34

  turp ky kafshe ka dhe goje te tallet me fatin e shqipetareve….Enverin e cvarrosen per se vdekuri por kete do te varosin te gjalle ….ptuuuu kerme qe vjen ere

  Reply to this comment
 4. albatross July 17, 16:44

  Reforma ne Drejtesi nuk ka nevoje per Zana Mali por do kaloje me nje Kale Troje…

  Reply to this comment
 5. A July 22, 12:39

  Kemi 26-te vjet ne politiken shqiptare kemi shkerdhato-politikan, zgjebesa pozitar-opozitar, maskarenj pushtetar dhe pa fund nofkash te tilla, sepse te gjithe ata qe i patem ne krye te politikes, partive, te shtetit dhe qeverive na dolen njerez njeri me horre dhe vagabond se tjetri, njeri me mafioz dhe i korruptuar. Ja prej ketyre vemjeve dhe minje xhirizesh sot populli dhe shoqeria shqiptare me NENEN SHQIPERI ne krye jemi shteti, kombi dhe populli dhe mjeran dhe i varfer ne Ballkan, ne Evrope dhe me gjere.
  Pamvaresisht se ka prej nesh qe thone se jemi “te shkathet” dhe “te zgjuar”, po, “me vertete te tille jemi” , sepse vetem ku eshte pislliku fusim nocken ku te mundemi ne grope haleje dhe kanale te ujrave te zez. Mjerisht dhe fatkeqesisht po qelbin Evropen nga fillimi ne fund me bemat tona me negative.
  Ne lidhje me REFORMEN ne DREJTESI lame name, sepse mender politikanet, deputetet dhe qeveritaret tane kane 26-te vjet qe nuk luftojne te mbrojne mireqenien, zhvillimin dhe begatine e popullit dhe shtetit shqiptar. Por kane pare vetem interesat e tyre vetanake nga me te vogla deri me te medha si persona, per familjet e tyre biologjike dhe klanet e tyre te ndyra mafize.
  Duhet falenderojme zyrtarisht organet shteterore zyrtare nderkombetare te SHBA-se dhe te BE-se, duke perfshire ambasadoret DONALD LU dhe ROMAMA VLAHUTIN qe arriten me presionet maksimale dhe me masa shtrenguese te cenojne cdo deputet dhe qeveritar te Shqiperise.
  Sepse tipa te tille te 26-te vjeteve te ashtuquajtura demokraci ose me sakte te keasj shkerdhato demokraci me ne krye tipa te tille pervers si shpellari, krimineli, intriganti SALI BASRISHA, pijaneci, qylaxhiu, oportunisti FATOS NANO, mashtruesi pervetsuesi i thesareve te shtetit shqiptar ILIR META-FLORIRI, genjeshtar, i paftyri dhe rrjepesi LULEZIM BASHA dhe tani i pa besi, zhgarravinisti, barboni EDI RAMA.
  Keto personi kane “nje te mire” qe nuk te dergojne hic gje kundi, por bile edhe mbrapa.
  Me REFORMEN ne DREJTESI ketyre pisave, plehrave i doli ngjyra dhe kallaj i binte per dite.
  Por kemi edhe goje te liga qe REFORMA ne DREJTESI mbreme u votua duke “ushtruar dhune” nga nderkombetaret, ku perpara deres se hyrjes ne Sallen e Kuvendit ku do tu bente votime rrinin ne kembe, dy persona, njera ishte ROMANA VLAHUTIN me listen emerore te deputeteve ku i thrriste emrat e tyre qe te hynin ne sallen, ne menyre qe te mos mungonte ndonje mashtrues. Por fatmiresisht nuk mungoj njeri, por DONALD LU perpara se hynin njeri pastjetrit ne salle deputetet i fuste edhe nje shpulle dhe laper mbas qafe, kjo eshte e para reforme ne qoftese ju nuk do ta votoni, pastaj vine te tjerat masat, sanksionet dhe denimet me te ashpra.
  Te theme “te drejten” kur pashe se LU-ja i ra mba qafe sa pati fuqi SALI BERISHES, ILIR METES, EDI RAMES, por nuk kurseu edhe ndonje femer si JOZEFINA TOPALLI-COBA. “Me erdhi keq”.
  Tani, jemi ne pritje te BOTIMIT te PLOTE te REFORMES per DREJTESINE qe te dime se cfare eshte bere dhe shkruar e zeza me te bardhe.
  Si perfundim more laro SALI RAM SHEQERE BERISHA, po te them sakte, qarte qe Zana e Malit eshte ROMANA VLAHUTIN, tani haji nje mun asaj femre evropiane kroate. Tung.

  Reply to this comment
 6. Kola July 23, 08:58

  Po or qen i helmuar i udb-se, po. Vecse tani qe te ulen breket ne fund te kembet, vazhdo te hash mut, sepse vetem kete pune mesove te besh gjithe jeten tende. Felliqesire e shqiptarise.

  Reply to this comment
 7. shqipe July 24, 23:07

  Nuk e kuptoni Mareshallin!
  Zana e malit eshte Sllobodanka apo Liria(ne shqip)

  Reply to this comment
 8. shqipe July 26, 09:15

  Mos e keqkuptoni Mareshallin-SaliQënin. Si gjithmon flet me simbolike: Zana e malit eshte ose Sllobodanka(Liria) ose Argita(Lady Macbeth)

  Mos e befsh piken e ajrit, ti qe je bere kangrena e ketij vendi. O katran me boje, u plake por nuk u lodhe duke i bere gjemen shqiptareve. Zoti qe ti i pafe e permend kur uron “Zoti e bekofte Shqiperine”, me ate goje te ndyre qe shan edhe ne parlament me fjalet me te ndyra, qe nuk i perdor as nje rrugac, do te ta beje gjyqin. Mos u merzit, Zoti vonon, por nuk harron. Ne zjarrin e ferit do te perfundosh, si vrases, si mashtrues, si i pabese dhe i pafe.

  Kur shikon këtë manipulues te llahtarshem shqipfoles, por edhe te dokumentave te institucioneve europiane(EUROPOL-it, Komisionit te Venecias, etj.), habitesh se si “standardet” e hipokrizizë te ketij ”mostre” nuk paskan kufi…….. . Edhe ”diktatori me i eger i Europes” duket amator ne kete ”art te piset”, krahasuar me kete ”manjak paranojak dhe delenxhi”, i cili eshte edhe ”shqiptari(?)”-MË ANTISHQIPTAR I TË GJITHA KOHËRAVE.

  Litari po mblidhet, ngadale-ngadale por pa ndaluar. Drejtesia vonon por nuk harron. Minjte po dalin nga “galeria”.

  I uroj “mareshallit antishqiptar” te jetoje sa me gjate qe te provoje 313. Me pas, ky i pa fe, ka gjyqin para Zotit.

  Reply to this comment
 9. alphade July 27, 22:47

  Pse e lini kete fotografi majmuni dite te tera ne gazeten
  Dita , ku na perrallis me ”zana” e ”shtojzavalle” ky muti
  i Vicidolit !!!!!

  Reply to this comment
 10. VANDALET E PD-se August 7, 21:00

  Desha te them,se kjo reforme realizohet vetem me nje
  derr pylli , te lindur e rritur ne shpelle .

  Reply to this comment
 11. PO.PO August 7, 21:05

  Kerthiza e gjithe te keqija ne kete vend , eshte Sali
  Serb Vicidolasi .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?