Berisha: S’flasim për vjedhjen e BSH-së se do destabilizohej sistemi bankar

August 3, 2014 15:34

Berisha: S’flasim për vjedhjen e BSH-së se do destabilizohej sistemi bankar

Sali Berisha ka reaguar më në fund për vjedhjen e BSH-së.

Ai është detyruar të japë një sqarim për komentuesit e tij në Facebook, përse nuk flet për vjedhjen.

Berisha shkruan se dënon vjedhjen, por vlerëson BSH-në që e ka evidentuar dhe denoncuar atë.

Ai thotë se opozita nuk flet për këtë vjedhje, pasi nuk do të destabilizojë sistemin bankar.

Ju keni të drejtë për pyetjen që shtroni.

Unë ju siguroj se vjedhjen e parave në BSH e konsideroj një krim të rëndë, të shëmtuar, që duhet ndëshkuar me të gjithë forcën e ligjit.

Nga ana tjetër, ky krim i shëmtuar është zbuluar dhe denoncuar nga vetë Banka e Shtetit në prokurori dhe kjo e fundit ka nisur një hetim të plotë, dhe deri tani janë arrestuar 7 punonjës të Bankës .

Sikundër duke dënuar pa hezitim këtë akt të shëmtuar, kërkojmë nga organet e drejtësisë hetimin dhe qendrimin më të rreptë ligjor për autorët dhe përgjegjësit e tij.

Së fundi, mendoj se është në interesin e çdo qytetari që ka depozita bankare në sistemis bankar të vendit, që të shmanget presioni mbi bankat dhe çdo akt tjetër destabilizues ndaj sistemit bankar.

Është qendrimi ynë i prerë si opozitë të mos nxisim në asnjë rast destabilizim të bankave, siç beri Edi Rama në vitet 2008-2009, me shpresë se do falimentonte ndonjë bankë, dhe nxiste tërheqjen e kursimeve nga bankat e vendit.

Këtë ne nuk e bëjmë sepse kjo do ishte goditje shumë e rëndë për të gjithë ata që kanë vendosur kursimet e tyre në sistemin tonë bankar. Këtë qendrim në mënyrë të përsëritur e kam shprehur në FB për të gjithë ata që kanë pyetur apo kanë kërkuar qendrimin tim”, shprehet Berisha./b.l

 

August 3, 2014 15:34
Komento

19 Komente

 1. LALI August 3, 16:16

  o kriminel o hajdut mire ja ben ti kur ke gjet edi ramen leshko mjer populli qe vuan per copen e bukes po mire ja beni popullit juve ku nuk ngrihet e tu qi nanen edit sales e te gjitheve hajdudave te pushtetit nuk dini ku i keni vilat dhe pasurite denuat nexhmijen per 7 kafe populli pa buk

  Reply to this comment
  • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku August 3, 19:17

   Leter e Hapun per Odeta Nishanin.

   E nderume Zonja e Pare prane Guvernatorit te Bankes se Shqiperise.
   E respektume inxhinierja e ndertimit Odeta Nishani.

   Ju u largut me deshire nga detyra qe mbanit si Drejtore e Studimit të Tregut dhe Statistikave të Turizmit, në Ministrinë e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve dhe u punsuat ne Banken e Shqiperise si lojtare e skuadres se vojlejbollit me paret e taksapaguasve shqiptar.Pra nga Ministria e sporteve shkuat ne Banken e Sporteve te Fullanit.
   Zonje e pare,akoma e nderume ju keshilloj te jepni dorheqje nga kjo detyre qe ti jepni mundesi Zotnis se pare qe ta kap per veshi Fullanin dhe ta dergoi ne Gjykate per neglizhence dhe paaftesi ne drejtimin e Bankes.
   Cdo dite qe ju vazhdoni qe te hyni ne ate Bank e ben qe te duket me i shkurter fundi qe mani veshum.
   Me respekt Aishja prej Sauku

   Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati August 3, 21:27

   Ky Sala eshte tere tru , ja merr dhe ketij timit , te mbush mendjen me keto pislleqet e tij …

   Ik ore Sale se u de-fakorizove si opozite –Dolet …off-side

   Tani Shqiperia eshte i vetmi vend ne Europe ku opozita ka vdekur , dhe ti o Sale me gjithe PD-ne
   nuk duhesh paguar nga taksapaguesit shqiptare se nuk po ben detyren per te cilen te paguajne shqiptaret

   Keta paguan qe ti bejne opozite pushtetit dhe cdo fenomeni negativ qe rjedh nga pushteti,
   dhe PD nuk reagon fare — Turp dhe faqja e zeze

   Mos i paguani kete opozite se kjo njelloj si Fullani po i vjedh shqiptaret , pasi po paguhet dhe nuk po ben punen –Pra po vjedh taksapaguesit shqitpare

   By the way, Fullanin ta leme ne krye te Bankes se na del nami i keq i Bankes –hahahahahahaaha ..u dhivaaaaaa

   Ore , nuk po meret vesh tani –Kemi ne politikane , apo jane te gjithe ca halabake qe shikojne vetem interesat e tyre te ngushta personalo-partiake ..?
   Perjashto vetem Erion Bracen ….

   Ky fenomeni ….”Fullani = Full-hani, + Full-beni+ Full pini + Full-.q..i ” po nxjerr kalbesiren e politikes shqiptare …..

   Kesaj si t’ja besh tani ? Se keta jane te gjithe te krimbur ne moralin e tyre ….ndaj duhet te
   organizohet dhe te krijohet ndonje Parti tjeter politike ku te hedhi ne kosh te pelhrave gjithe …..”Full-hajnat ”
   dhe te krijojne nje mentaltiet te ri ne politike ku te mbizoteroje drejtesia dhe ndershmeria …

   Reply to this comment
  • lala August 4, 08:00

   Bravo Salushi. Fullani oshte ne rregull, nuk ka faj, thote Salushi, por hajdutet e kane fajin. Me kete thanje Salushi dashje pa dashje verteton se oshte bashkepuntor me Fullani ne grabitjen e Bankes se Shtetit

   Reply to this comment
 2. . August 3, 17:09

  ===============================================

  Ku i cove leket e “Hotel Dajtit”
  qe gjoja ja shite Bankes Shtetit ne bashkepunim me Fullanin ?

  ===============================================

  Reply to this comment
 3. Enkel August 3, 17:36

  Ky qe organizoi skemat piramidale nuk flet se destabilizohet sistemi bankar. Me sistemin bankar destabilizohen edhe grate,vajzat,motrat e kunatat tuaja qe i ka punesuar Fullani.

  Reply to this comment
 4. tirona August 3, 17:57

  Është qendrimi ynë i prerë si opozitë të mos nxisim në asnjë rast destabilizim të bankave…
  Kush Shqipetar beson kete shprehje kur e degjon nga Berisha qe gjithe jeten e tij ka pasur moto destabilizimin e Shqiperis…

  Reply to this comment
 5. inf August 3, 18:36

  Po Miranda Rama gruja e vellait te Lirie Berishes si po ja kalon me ket skandal vjedhjeje
  se siç thone gojet e liga Fyll Hani kishte vetem firmen se Komandot i jepte
  Miranda Rama gruja e vellait te Lirie Berishes
  dine gje Gazetaret per ket shoqe qe ben nji jete shehikesh qe i ka mushe thaset me Euro+Dollar dhe nuk i ben syni tert.
  Investigoni pasurine e shoqe Miranda Rama se do gjeni skandale nga me te fortat dhe do habiteni se çfare i kan bere Bankes dhe Thesarit Hajdutet e Berish tradhtarit e Berish kreminelit e Berish hajnit e Berish psikopatit e Berish Vrasesit .
  Po kjo banke ka bekimin e Berishes dhe Mirandes te tjeret jane Numurore Topash te dashur komentus gerrmoni o gazetare gerrmoni se do çuditni jo vetem Shqipnin por gjithe Dynjane
  Nuk komenton se po te ishte ne te tjera rrethana mjeku i shurres do ulurinte me zerin e Arrushes se Viçidolit
  Ikni o horra te te gjitha kraheve ikni o zgjepsa se po vidhni pa limit shifeni meta Hajn i klasit pare banda e berishes vazhdon dhe sot e gjithe diten tuj bo kerrdine me paret e miletit.

  BANKA E SHQIPNIS KA 24 VJET QE VIDHET NGA GJITHE PUSHTETARET KAMPIONI I VJEDHJES MAKABRE ESHTE MJEKU I SHURRES BERISHA ME OBORRIN E SOJIN E SORROLLOPIN E TIJ
  KERRDIJA PO VAZHDON DHE SOT E KESAJ ORE VETEM TUJ VJEDH
  DUHET TE SHKUNDEN MEPROTESTA HORRAT E PS DHE PD +LSI E MET BLLOKUT pik..

  Reply to this comment
 6. Lleshi August 3, 18:58

  Ha..ha…ha….. Sali Fullhani ose Fullhan Berisha ! Ha…ha…ha… Banda e hajduteve ne sulm !

  Reply to this comment
 7. shefi August 3, 19:00

  vrisni dhe nuk flisni, vidhni dhe nuk flisni, do te isha kurioz po te shperthente ndonje tritol ne parlament a do te prononcoheshin keto plehra?

  Reply to this comment
 8. shekulli i RI August 3, 19:06

  UJKU DO MJEGULL!
  Krrimineli Berisha indirekt ben thirrje per destabilizim se nuk i plasi b….per sistemin bankar shqipetar parate e kkiminelave te familjes jane jashte te siguruara ne sisteme te siguruara.

  Reply to this comment
 9. . August 3, 19:31

  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

  Te gjithe punonjesit qe punojne neper Banka sot …

  edhe roja, pastrusja, shoferi jane bere me shtepia neper plazhe …

  duke marre kredira te lira dhe abuzuar me rregullat e Bankave.

  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

  Reply to this comment
 10. kastriot August 3, 20:09

  Vetem prralla qe i beson ndonje budalla….nuk flasim thote Berisha se nuk duam qe te destabilizohet sistemi bankar….Po fol nje here o burri i malsise e ndricoje te verteten e kesaj vjedhje,ndihmoje popullin sic e ke ndihmuar perhere.
  Po pse o Ardian Bitraj e bere kete gjeme ne banke. Se mire qe i vodhe por edhe shkove e denoncove….shume cudi kush te tha e te udhezoi si nuk mendove nje here si dora vete Berisha,ta ruaje sekret shteteror se perpak sa nuk na destabilizove vendin.Sic duket fitili u shtri por zjarr nuk mori….Prandaj fol me te madhe Berisha e mos hesht se ditke shume gjera per kete gjeme …..

  Reply to this comment
 11. Jimi August 3, 20:17

  Me demek Berisha thote, une e di qe ne banken e shtetit eshte bere nami, sepse ai eshte vete organizatori i ketij krimi me permasa te jashtzakonshme, prandaj edhe ben thirje per qetsi,ne rast te kundert kercenon ai do te ket termet financiar.
  Organizatori i firmave piramidale te 97 kercenon me nje rrebelim te ngjashem ne 2014!
  Skenarist me perfekt nuk ka!

  Reply to this comment
 12. komunizmi August 3, 21:53

  fli o popull fli .te ka dhene nalkos berisha te zgjohesh per 200 vjet ose te ka vdekur pergjidhmon

  Reply to this comment
 13. Jozi August 3, 22:34

  TI PLERE S FLET PER VJEDHJE PO PI PER VJEDHJE

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi August 4, 09:28

   Nuk destabilizohet sistemi bankar sali që nuk flet? Të destabilizohet truri nga zbulimi i pisllëqeve te tua në bankë!? Nga kjo ke frikë ti bajgë,jo nga destabilizimi i sistemit? Shko bëj not sali shko? Thyej ndonjë rekord tjetër se me gomarllëqe e ke thyer? Na jep mënd mor i pamënd? Të hëngsha hallvën !!!

   Reply to this comment
 14. Kris August 4, 04:19

  Karagjoz ngele gjithe jeten o Sali.Karagjoz ne partine e punes ,karagjoz hajdut ne keto vite te demokracise hajdutiane.Shaj mafien dhe puno me mafien.Gjen budallenj qe te pyesin cmendim ke ti per Fullhanin,pyesin babain per te birin,pyesin ustain per cirakun.Sa te kesh fryme ti do vjedhesh,genjesh,do qash me lot korkodili per shqiperine qe e ke sakatuar vete.Falendero shoket e tu socialiste qe dhjesin ne breke para teje dhe vazhdojne te jene ne opozite
  Popullit i jane hapur syte dhe do ju hedhe ne kazanin e plehrave si mbetje te shoqerise shqiptare.Shqiperia ka djem dhe vajza per te luftuar flamen pamvaresisht se cfare ngjyre ka

  Reply to this comment
 15. Indinjata August 4, 09:41

  Në se vërtetë kërkojmë DREJTËSI, atëhere

  BURG dhe KONFISKIM PASURISH!!!

  I pari Sali Berisha, i pasuar nga BOSËT E FINANCAVE, BODE E FULLANI, e të tjerë në hije!!!
  Rrugë të mesme nuk ka!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?