Berisha shpik një raport të Bankës Botërore: Varfëria është rritur!

December 6, 2014 16:11

Berisha shpik një raport të Bankës Botërore: Varfëria është rritur!

Në PD, me sa duket kanë marrë udhëzime të thonë të pavërteta masivisht. Dje ishte radha e ish kryeministrit Berisha, i cili në një postim në Facebook (ku s’kish asnjë të dhënë zyrtare) tha se në Shqipëri është rritur varfëria. Por, skandali qëndron në faktin se në mashtrimin e tij publik, Berisha futi edhe Bankën Botërore, duke cituar për të vërtetë një raport fantazmë të saj, që nuk ekziston gjëkundi.

Burime nga Banka Botërore sqarojnë për gazetën se nuk ekziston asnjë raport për varfërinë, përveç atij që është publikuar në vitin 2012 (e gjeni në linkun: http://goo.gl/G46VKc), kur në pushtet ishte vetë Berisha, i cili me sa duket ngatërron periudhat dhe harron se deri para një viti ishte në pushtet.

Megjithatë, dy gjëra e shpjegojnë lajthitjen e Berishës: ose ish kryeministri është kthyer në një dizinformues dhe nuk pyet më as për organizmat më prestigjoze të botës, ose jeton në një bote imagjinare, ku njerëzit e afërt të tij i servirin gjërat që do ai dhe siç i do ai.

 

Më poshtë postimi i ish-kryeministrit në Facebook:

Shqiperia ne marshin e mjerimit! Varferia ekstreme rritet kete vit me 6.2 here.

Te dashur miq, tronditese per te mos thene te kobshme jane te dhenat e fundit per varferine ekstreme (sipas Bankes Boterore konsiderohen ne gjendje te tille personat me te ardhura nden 1.25 $ ne dite) apo siç quhet ndryshe mjerimin ne Shqiperi.Te dhenat e Bankes faktojne se varfia ekstreme ne Shqiperi ka arritur ne 8.2% nga 1.3% qe ishte ne studimin e fundit, pra eshte rritur 6.2 here.
2
Sipas ketyre te dhenave sot ne Shqiperi mbi 250 mije vete jetojne ne varferi ekstreme, pra ne mjerim, nga vetem 30 mije qe ishin ne studimin me te fundit. Rritja me shpejtesi e mjeriimit lidhet para se gjithash me humbjen e vendeve te vetme te punes ne familje, nga rritja e taksave, largimi i investitoreve te huaj, renien me 50% te investimeve te huaja kete vit, renien e eksporteve krahasuar me nje vit me pare, thellimin me 20% te defiçitit tregtar ne muajin tetor si dhe zhytjen e ekonomise ne reçesion.

Te gjitha keto jane rezultat direkt i politikave antibiznes te analfabetit ne ekonomi, piktorit deshtak Edi Rama, rritjes se madhe te taksave, bllokimit te ndertimit ne mbare vendin, sektor qendor i ekonomise ne te cilin siguronin buken e perditshme mbi 43 mije familje shqiptare, anullimit te paligjshem te qindra koncesioneve dhe kontratave. Por ne kete rritje te frikshme te mjerimit tek ne nje vend me peshe zene dhe ulja e madhe dhe me shpejtesi e ndihmes nga emigrantet per familjet e tyre, rritja absurde e takseve etj. Sb

December 6, 2014 16:11
Komento

9 Komente

 1. Samiu December 6, 16:19

  Vetem ne gjuhen shqipe, fjalet “shpik” dhe “shpif” ndryshojne vetem me nje germe….. edhe kete e shfrytezon nje qenie si Berisha…..

  Reply to this comment
 2. shqiptar sharri. December 6, 16:30

  Po,ki kryekriminel ka shkollen e serbve,shpif,shpi,shpif,sa ma shum se dicka ngel.Kete e ka than krushku i sali serbit nji pseudoakademik i barbaris serbosllave,qosic,prandaj mos u cuditni or shqiptar.Po,dhe ju qe i thoni vets shqiptar,nuk jene te till,se po ta kishte qeter popull kete si kryetar apo presiden,moti ja kishte shkurtue jeten,por nuk jeni shqiptar prandaj e duroni kete gjakatar,

  Reply to this comment
 3. ne emer te Migjenit te Math December 6, 16:45

  Po cfare flet ky Berisha more aman?Mirqenja ska qene asnje here me e mire ne Shqiperi mbas vitit 1938 se sa sot vec me perjashtim te viteve 1986 deri 1991.Sot populli im eshte i lumtur sa nuk ka.O zot ruja ketij popull Ramen se vallahi komunizmin qe nuk arriti Enveri ky do e arrije e populli do haje me luge floriri.Keto luget i ka porosit Meta e me mut do i mbush Rama e ti ndaje si tapite e shtepijave popullit im ndersa vete qe jetoj jahte do mbetem pa luksin qe ofro Rama por nejse se Rama nuk me ka faj.Rama boll po hape vende pune dhe po i kerkon te vijne mjeket e bankieret nga jashte por une nuk marr vesht nga keto pune e po jetoj ketu ku jam ne kete kapitalizem te dreqit e jo ne bollekun e Rames

  Reply to this comment
 4. qerosi December 6, 16:49

  o monster o kriminel ca pret ky edi legeni qe nuk e fut ne burg apo ta djeki prap shqiperin plaku qelbur

  Reply to this comment
 5. alfade December 6, 20:02

  Ja more shqiptare cfare K/ministri ka patur Shqiperia ! Nje batakci te kalibrit nderkombetar,
  nje mashtrues i paskrupullt , nje hajn i lindur , nje vrases ….!!! Nje mal Korabi me krime
  rendojne mbi kete kriminel e antishqiptar me damke …!

  Reply to this comment
 6. alfade December 6, 20:03

  Shenim : Berishovici i semure e delirant per pushtet ! Nje obsesion qe do ta coje ne manikomio !

  Reply to this comment
 7. alfade December 6, 20:07

  Shenim : Po ky i gjati cfare pret ??? Apo akoma nuk eshte bere gati qelia. ???????

  Reply to this comment
 8. MERIMANGA E KUQE December 6, 21:24

  enveri I VINTE TE GJITHE NE PUNE SE NDRISHE I KERRENIN PUNE OSE ATA PE SPUNONIN E MERRESHIN ME LLAFE I SHPINTE NE BURG QE TE PUNONIN E MOS TE MERRESHIN ME LLAFE

  Reply to this comment
 9. M A R K O December 7, 01:23

  O nuk rri pa zgjatur turinjte ky shkerdhata.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim