Berisha thur elegji për PD, komentuesit: “Je për t’u varur me kokë poshtë”

October 22, 2017 18:59

Berisha thur elegji për PD, komentuesit: “Je për t’u varur me kokë poshtë”

Shumë qytetarë ditën e sotme kanë shpërthyer ndaj tij duke i kërkuar që të largohet nga skena politike duke i faturuar atij një sërë “mëkatesh” gjatë kohës që ka qenë i pushtetshëm. Teksa një qytetare e kritikoi Berishën për qëndrimin e tij, ky i fundit hapi ‘dosjen’ e punëve që ka bërë përgjatë qeverisjes në krye të PD-së.

Në një status të gjatë, Berisha përmend faktin se në kohën e PD-së vendi hyri në NATO dhe liberalizimi i vizave. Ndërkohë në status Berisha harron të përmendë kaosin në vitin 1997, Gërdecin, 21 janarin, marrëveshjen e detit me Greqinë, skandali me rrugën e Kombit apo edhe vjedhja spektakolare CEZ-DIA. Mbase këto ish-kryeministri i ka harruar, por shqiptarët ende i ndjejnë këto plagë të hapura prej keqqeverisjes së tij.

Berisha koment
KOMENTI I BERISHËS

Manushaqe po krahasoni te pakrahasueshmet dhe nihilizmi nuk ju sherbn. PD esht partia qe parmbysi diktaturen me te eger ne Europe e cila kishte vendosur ne Shqiperi shtypjen me mizore,izolimin me te thelle, varferine me ekstreme.Vetem 204 dollar ishin ne vitin 92 te ardhurat per fryme te shqiptareve.

Me permbysjen e diktatures komuniste PD hapi dyert e lirise per shqiptaret. Qe ne javen e pare te themelimit te saja PD shpalli para shqiptarve dhe botes interesin kombetar dhe çeshtjen kombetare gjer atehere te tradhtuara si yllin e saja polar. Ajo nxori Shqiperine nga izolimi me i thelle, e lidhi ne miqesi me SHBA dhe vendet e lira.

PD nderkombetarizoj ne samite te OSBE dhe OKB ceshtjen e Kosoves, konfirmoj ne rezoluta te te votuara me 2/3 ne OKB te drejten e qytetarve te Kosoves per vetevendosje.

PD antaresoj Shqiperine ne Keshillin e Europes. PD, hodhi themelet e ekonomise se tregut dhe te demokracise, liberalizoje dhe privatizoj ekonomine, beri 220 mij familje shqiptare pronare te apartamenteve te tyre dhe mbi 460 mije familje ne fshat pronare te fermave te tyre.

Me fitoren e zgjedhjeve ne vitin 2005 ne nje rast unik perzuri nga pushteti ata qe erdhen me dhune dhe rebelim komunist. Ne 8 vite te qeverisjes se saj, firmosi dhe ratifikoi Marreveshjen e Stabilizim Asociimit, anetaresoi vendin ne NAT.

PD dha ndihmese thelbesore ne pavarsine e Kosoves lajmin per te cilin e shpalli ne Tirane, me te famshmen “time is noë” Presidenti George Ë Bush ne viziten e pare dhe historike te nje presidenti te SHBA ne Shqiperi.

Qeveria e PD dha kontribut thelbesore ne njohjet nderkombetare te Kosoves. Me reforma serioze te gjithaneshme u plotesuan te gjitha kushtet dhe u hoqen vizat me BE, si dhe muaj ne tetor te vitit 2012 dhe ne tetor te vitit 2013 rekomandimi i Komisionit Europian per statusin e vendit kandidat, te cilin e bllokoi Edi Rama.

PD luftoj me zero tolerance krimin dhe bandat e tij. Vendosi para ligjit ne 18 muaj mbi njëmijë bos dhe anëtar te banda kriminale dhe beri Shqipërinë nje vend te sigurt. Luftoj me vendosmëri korrupsionin.

Ndërmori reforma te thella ekonomike te suksesshme si ulja e tatim fitimit nga 25 ne 10 % ulja e tatimit te ardhurave personale nga 23 ne 10 pra vendosje te takses se shesht prej 10 %, ulja e sigurimeve shoqerore nga 32% ne 15% per pundhenesin ulja e tarifave doganore nga 6 ne 1% , u krijua one stop shop per regjistrimin e bizneseve dhe u arrit reduktimi i kohes dhe kostos se regjistrimit nga 42 dit dhe 4 mije euro ne gjithsej 30 minuta dhe vetem 1 euro, u krijua Qendra Kombetare e Liçencave dhe Lejeve pasi u hoqen mbi 2/3 e tyre.

Te gjitha keto reforma si ç’pohojne Komisioni Europian,Banka Botrore, FMN, IBRD etj bene qe ekonomia e vendit, ne kulmin e krizes ekonomike dhe financiare te botes, te vazhdoje te rritet dhe te mos njohe reçesion.

Papunesia njohu ulje progresive, ajo ra ne 12.8% numeri i bizneseve u dy dhe tre-fishua. Eksporti dhe investimet e huaja u rriten perkatesisht me 300% dhe 316%.

Te ardhurat buxhetore u dyfishuan. Kredite per ekonomine u rriten 6 here. Sipas Censusit te vitit 2011, 343 mije familje shqiptare kishin me shume se nje shtepi. Shqiptaret ne banesa per 1000 banore lene mbrapa 5 kombe te vendeve anetare te BE.

Qeveria e PD rriti me 120-150% rrogat dhe 100% pensionet e ulta, ndertoi dhe rindertoi ne mbare vendin 11 mije km rruge, pra siç thote Komisioni Europian me shume se i gjithe rajoni .Ndertoj rrugen e Kombit, autostraden Tirane Elbasan ne te cilat vetem tunele jane 16 km.

Ndertoi dhe rindertoi 1300 shkolla e institucione arsimore, 720 sisteme ujesjellesash dhe kanalizimesh, 10 impiante te perpunimit te ujerave te zeza dhe 400 qendra shendetesore dhe spitale.

U zgjeruan ndjeshem portet e Sarandes Vlores, Shengjinit, u ndertua terminali i aeroportit dhe u dyfishua u ndertua terminali i portit te Durresit dhe u shpalle fituese kompania qe do thellonte portin pper anije te medhha gjer ne 50 mij ton. Krahas infrastruktures energjia u be nje perparesi tjeter madhore e PD.

Nga fundi i vitit 2007 e ne vazhdim moren fund nderprerjet e energjise elektrike qe me pare ishin se paku 6-10 ore ne dite Shqiperia u be vendi i dy projekteve gjigande energjitike; TAP, gazsjellesi qe do sjelle gazin azer ne Itali, dhe kaskades se Devollit. Qeveria firmosi ndertimin e 420 hidrocentraleve me konçesion nga kompanite private, nga te cilat 50 kane perfunduar dhe 87 jane ne ndertim e siper.

Shqiperia dixhitale eshtë nje nga realizimet madhore te qeverise se PD. Ne vitin 2006, perdorimi i internetit ne Shqiperi ishte vetem 4.8% nderkohe u rrit ne 63% ne vitin 2012, interneti dhe kabinetet e informatikes u shtrine ne çdo shkolle, u garantua internet falas per popullaten ne 1250 zyra ne mbare vendin, u ulen 3 – 5 here çmimiet e bisedave me celular, u licensuan dy kompani dhe u shtri ne mbare vendin teknologjia 3G.

Numeri i studenteve u rrit nga 12 ne 50 per 1000 banore, 70% e maturanteve hynin ne Universitet. Trupa akademike universitare u rrit nga 6 000 ne 10.500. Ndjekja e shkollave te mesme u rrit nga 69 ne 86%.

Ne zonat rurale u ndertuan rreth 8 mije km rruge mbi 1 mije shkolla e kopshte,630 ujsjellesa dhe kanalizime,qindra km kanale vaditese dhe kullues.qeveria ne 5 vitet e fundit subvencionoi 45 mije projekte ne bujqesi e blegtori, gje qe beri te mundur te mbillen mbi 10 milion rrenje ullinj dhe miliona rrenje molle, arra, vreshta dhe dru te tjere frutor. Prodhimet bujqesore ne tersi u mbrojten,u ulen ndjeshem importet u mbi dyfishua toka e punuar,eksportet bujqesore rrite 2-3 here.

Numeri i turisteve dhe vizitorve nga 300 mije qe ishte ne vitin 2004 u rrite ne 4,7 milion ne vitin2012.

Shqiperia ende nuk eshte vend i zhvilluar por ajo le mbrapa disa vende te zhvilluara ne vdekshmerine amtare, vdekshmerine ne pergjithesi, jetegjatesine mesatare te popullates dhe arriti te kete vdekshmeri infantile nje-shifrore.

Ne vitin 2013 shqiptaret me vullnetin e tyre hodhen posht kontraten me Sali Berishen dhe votuan per nje kontrate tjeter.Respektova plotesisht vebdimin e tyre dhe pa ndonje keqardhje te vecant mora vendimet e duhura. Ne tre vite Edvin Kristaq Rama nuk ka mbajtur asnje premetim elektoral, nuk ka ulur pir ka rritur taksat per 95% te shqiptareve, ngriu per tre vite rrogat e tyre jo qe nuk krijoj 300 mije vende pune por largoj nga Shqiperia mbi 100 mije shqiptare nga vetem 432 vete qe kerkuan azil politik ne Gjermani ne vitet 2011-2012 te mara se bashku.

Ne tre vite nuk ka ndertuar asnje km rruge por vendosi taksat me te larta per rruget, ka thyer vendin ne Kanabistan dhe protektorat krimi vetem vitin e kaluar u vodhen ne tenera dogana dhe tatime nga qeveritaret 1,2 miliard euro. Nihilizmi te verbon syte e mendjes dhe eshte psikologji e mendjeve te semura dhe dhe fondamentalistve.sb

October 22, 2017 18:59
Komento

14 Komente

 1. Sigurimsi pd October 22, 19:05

  Ja ke kaluar edhe enverit ne te gjitha drejtimet ,vetem hidrocentralet nuk arrite ti prishesh.

  Reply to this comment
  • D.Sami October 23, 10:45

   Z.Adrian ! Ju falend eroj bashke me Du ken ,B.Islamin,Baze dhe gjithe personel in e Dites.Shqiptar et dhe Parlamenti i tyre do i japin leksi on Vasil tellallit,kuq edres L.S.I ,florinit te Krrabes ,zhapij ve te Sales e Lula shave te krimeve e e alabakeve cadres ,te merkuren Parla menti e Tahiri do ua nxije fytyren e lekuren . Do habitet shqupi dhe guri ,insani e.D.Sami .

   Reply to this comment
 2. aty October 22, 19:12

  Ketu o z.Sali ka nje paradoks, si ka mundesi qe kini bere kaq gjera te mira per shqipetaret e Shqiperine dhejini ne opozite e jo ne qeverisje .Permendi dhe shume te keqia qe i ke bere ketij populli dhe atehere do jini i qete ndergjegje.

  Reply to this comment
 3. Sali o le le, o nene. October 22, 19:20

  Shqiperia dhe shqipetaret do te shpetojne kur ky kriminel te jete varur me koken poshte si Ducja.

  Reply to this comment
 4. intelektuali October 22, 19:33

  SALI BERISHA ESHTE SPIUNI I SIGURIMIT QE LA PAS ENVERI ME NEXHMIJEN DHE FAJTORI KRYESOR PER INSTALIMIN E MAFIES ME PUSHTET NE SHQYPNI

  Te gjitha arritjet qe Saliu rendit ne FB ne favor te tij jane si arritjet e Partise se Punes nga Kongresi ne Kongres dhe arritjet e Enverit kur kishte falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin si kurre me pare ne histori,

  por nga ana tjeter:

  TE GJITHA KRIMET E TIJ NGJAJNE SI DY PIKA UJI ME KRIMET E ENVERIT.

  Qe nga Gerdeci e deri tek 21 janari, qe nga Remzi Hoxha e deri tek Kosta Trebicka, qe nga Rruga e Kombit e deri tek Fullan Kusari, te gjitha krime monstruoze te VARKARIT te Enverit Sali Berisha. Te gjitha keto jane perseritur e sterperseritur me mijra here, por pyetja aktuale qe parashtrohet perpara kesaj kulcedre te Partise se Punes, si Dinosaur Komunist Prehistorik eshte:

  PSE SALI BERISHA KA MBETUR I PANDESHKUAR NGA DREJTESIA PER KRIMET E TIJ TE SHUMTA ASHTU SIC KANE MBETUR EDHE KRIMET E ENVERIT?

  Nuk presim qe Saliu ndonjehere t’i jape pergjigje kesaj pyetje thelbesore, ashtu sic ve ne dukje edhe gazeta DITA, prandaj po e adresojme pyetjen tek Rilindja Socialiste:

  PSE NUK E NXORRI PARA DREJTESISE SALI BERISHEN EDI RAMA PER 4 E KUSUR VJET NE PUSHTET KUR KETE GJE U A PREMTOI SHQYPTAREVE NE FUSHATE?

  As Edi Rama nuk i shte pergjigjur ne forme adekuate kesaj pyetje thelbesore, por vetem ka vertitur BYTHEN si kurvat ne bordello duke u fshehur pas “Drejtesise se Korruptuar” duke tradhetuar te gjitha viktimat e Saliut qe po presin Drejtesi akoma nga shteti. Mesuam se familjaret e Remzi Hoxhes i kane cuar nje leter per te ndeshkuar vrastaret gjakatare te babait te tyre, qe Saliu e likuidoi me nje egersi te papare, nderkohe qe Edvini ka deklaruar se: “Askush nuk mund t’i shpetoje shtetit te tij Rilindas”.

  PSE EDI RAMA NUK COI PARA DREJTESISE SALIUN DHE BANDEN E TIJ, POR U FSHEH SI FRIKACAK ME FINTE ENVERISTE DUKE HEDHUR FAJIN MBI DREJTESINE E KORRUPTUAR?

  Po ne rastin e narkotrafikantit, Saimir Tahiri pse po vepron ne menyre krejt te kundert?

  prandaj:

  Ka ardhur koha qe shqyptaret t’i thone Saliut:

  LERI FITORJET O VARKARI I ENVERIT DHE SHKO DOREZOHU TEK DREJTESIA PER KRIMET QE KE KRYER,

  sepse:

  Po te presim Edi Ramen kjo gje s’ka per te ndodhur kurre.

  Reply to this comment
 5. MH October 22, 19:51

  Ty mor idiot i Vicidolit.Jo duhet varur me koke posht po litarin me ta vendos ne topet qe ke pjelle njerzit ma te ndyte e ma te poshter te shoqerise te vicidolit dhe te te gjithe shqiperis.Jo te 28 mije kilometer katrore.Po te shqiperise etnike ku flitet shqip deri ne diaspor.
  U bani ti qe kur erdhe ne shkollen mjekesore Tirane shinje qyrrat nga bryli deri ne kycet e duarve.Kete e kam deshmi nga bashkemoshataret e shkolles mjekesore Tirane.
  Ne mos prej topeve.Varianti i dyte te lidhen kame e krahe ne kater kuaj dhe ti thuhet yjo.Ose yp xhixhi.Qe te shkyhet kater kacikesh qe te mos kete ma forme njeriut dhe tu lihet qenve te rrugave ta hajne e ta shkyjne e coptojne deri ne asimilim,asgjesim.Kjo me iden qe te mos kete varr sepse do infektojne truellin e varrimit e te mos perhapet semundje vicidoliane per keq e zi e ma zi per vatanin.

  Reply to this comment
 6. Nuk mbulohet muti me shurre sali efendi October 22, 20:16

  O kopili i serbis, kane punuar prinderit tane 45 vjet ne kohen e diktatures ,ne te cilen ti ke qen sekretari i PPSH , dhe ato 45 vjet pune te kombit shqiptare ti me ndihmen e serbis dhe grekerve e shkattrove e dogje e vrave. Sali trego ku jane eshtrat e REMZI HOXHES .. Aq shume krime ke ber sa nuk mbane mend.Ti e ke ngren meran, por te “ mirat “ e tua do ti paguajne femijet e tu. Ti shqiptare nuk je po ligjin e kanunit e di shume mire

  Reply to this comment
 7. Lisi October 22, 20:17

  Akoma Sali Berisha dërdëllis !
  Ky është ofendimi më i madh për rracën tonë , për secilin nga ne , pamvarësisht formimit politik .
  Ky përbindësh po na poshtëron ç’do ditë , si popull !
  Siç duket , në Evropë , qënkemi populli më debil dhe me vese të poshtëra gjenetike . Ndihem i turpëruar !

  Reply to this comment
 8. Konti Sbalta October 22, 21:02

  Ambasadori Amerikan qysh para dy vitesh ju drejtua Punonjesve te drejtesise; “kush e ndjen vehten te prekur nga korrupsioni le te largohet vete..” Nuk po flas sa e drejte eshte kjo , por per ty do te ishte rruge shpetimi; shko ne shtepi dhe do ti shpetosh , te pakten goditjes se pare se me tutje , nuk i dihet mbase “zbuten” gjerat dhe ti shpeton per fare.

  Reply to this comment
 9. Arberia October 22, 21:11

  O perbindesh mashtrues, sistemin diktatorial e shembem te gjithe sapse i kishte mbaruar karburanti; ne e lejuam dhe e mbeshtetem krijimin e PD; ti enverist i pandreqshem e pervetesove me gangsteret tropojane si Azem Hajdari dhe vendose diktaturen personale ne sherbim te agjentures serbe; ti furnizove me nafte makinen kriminale te Milloshevicit; ti ngrite piramidat mashtruese dhe i more parate me helikopter; ti shkaktove Luften Civile 1997 dhe shkaterrove Shqiperine per llogari te Serbise; ti shkrive Akademine e Shkencave; vrave 4 vete ne mes te bulevardit; vodhe parate e Energjise Elektrike, ngrite vullkanin e Gerdecit; vrave Remzi Hoxhen, Kosta Trebicken, Sokol Olldashin etj. Mallkuar emri yt ne jete te jeteve!

  Reply to this comment
 10. Drejtesia do te behet, se e kerkon SOVRANI, USA dhe BE-ja. October 22, 23:58

  O mije kenetash,o Sali Ram Sheqere Berisha, cfare komunizmi rezove ti more pjelle e ligesise, mor djall me fytyre njeriu,ate komunizem te konvertuar ne te majte e te djathte dhe nje djalle e gjysem brenda?Apo ate komunizem qe me ligjin 7501 dhe ligje te tjera antikushtetese i grabiti dhe i tjetersoje pasurine private dhe ate kombetare ? Apo ate qe shkaterroje ushtrine dhe industrine te ndertuar me djersen e gjakun e nje populli te tejsakrifikuar ne dite edhe vite? Apo ate Shqiperi qe krijove skema piramidale dhe tragjedi ne dete e toke si 2prilli ne Shkoder, Otrano ne dete me 1997,grushti i shtetit me 1998 qe dogji istitucionin e kryeministrise dhe pushtoje RTVSH, pa mijra vrasje makabre me bandat blu -roze, dhe shume tragjedi te tjera ne dete e toke si Gerdeci dhe 21 janari, Trebicka apo Remzi Hoxha, Hajdari, xhindi, bankier Santo, ete:,ku?Ne kete konteks lind pyetja, kush e mbron kete perbindshem qe nuke ka te ndalur ne grabitje, terrorr qe lane pas mbi 30mije viktima te pafajshe brenda ne Shqiperi, si dhe mijra te tjera ne ish Jugosllavi, kush? .Rama qe dekoroje Visho ajazin dhe cilesoje patriot per kosoven Berishen qe ushqeu me munisione dhe nafte zinxhiret e takeve vrasese milloshevicjane, karaxhicjane, jo.Apo qe i dhuroje qindra kilometra katrore siperfaqe ujore me rezerva te medha nate e gazi Geqise, qe perben tradheti kombetare, ku i.Shpresa mbetet tek Reforma ne drejtesi,Vettingu dhe ligji i Dekriminalizimit, nen mbeshtetjen e USA-s dhe BE-se.

  Reply to this comment
 11. Mark uk October 23, 14:09

  Ata komentues jan militaruca me pages,ose shoke te bandes se Sajmir Ram Ruc etj.Edi Rames nuk i dhimset Tahiri,po ka hallin e vehtes.Tani Rama kerkon ta mbrojn si dikur munomentet e kultures,ku shkruhej:MUNOMENT KULTURE MBROHET NGA SHTETI.

  Reply to this comment
 12. Alban Dega October 23, 16:56

  Elegji me curle e cifteli

  O SALI MURTAJA…
  E KAMIKAZET E TIJ !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  O moj Tropoje
  O moj Hyjni !
  Kush te ka qite
  me krye ne hi
  Sali Karaxhici…
  kamikazet e tij
  Rrenoi e percelloi
  mbare kete Malesi
  Flake e zjarr i vuri
  Nenemadhes Shqiperi
  “O mori Serbi
  Une gardhin ta prisha
  Se mue me thone
  O Sali Rame Berisha !
  Prisha gardhin
  Kufijte e Shqiperise
  Dyer e dritare u hapa
  hordhive te Serbise
  Arme e nafte plot
  Per nenen Serbi
  Zhbeme se bashku
  Shtetin Shqiperi !
  Otranto i dhash
  Une vet Kalit te Trojes
  Se kam qene dhe mbetem
  Toptani i Tropojes
  Vrases I Shqiperise
  dhe moter Kosoves “
  Se per karrike
  Para e pushtet
  E shkerdhen e vret
  Dhe nenen e vet !
  Nuk kurseva as
  Azem … Arbenin
  Une per kolttuk
  vras edhe Shkelzenin!
  Se mua me thone
  o Sali Berisha
  Jam jo vetem ujku…
  por edhe vet Bisha!
  Sa te jem une gjalle
  Nuk ua ndali flaken
  Me tub ne sume
  Kam gatue nafaken
  Se nuk mban me uje pilafi
  Nuk me thone mua kot
  o Sali Kadafi !
  Nuk kam linde rastesisht
  Une tek Doli Vici !
  Nga kemba tek koka
  pjelle Miloshevici
  Ndaj s’me therrasin kot
  Sali Karaxhici !
  Kujtdo punon per Shqiperi
  Une flaken atij
  Nuk le pa ia shti !
  o me plumba
  me balte o sajime
  Se Serbi eshte
  Babe nena ime!
  Serbi nena…
  Serbi edhe gruaja
  Jemi vetem nje
  si mishi e thuja !
  Sa te jem gjalle
  E sa te marr fryme
  tym edhe flake
  do ta bej Shqiperine
  Sa te frymoj
  Dhe ne tjetren jete
  Vec tym e flake
  Shqiperia do kete !
  Sherr Berishe jam
  edhe kam me vdeke
  Edhe ne lum kur mbytemi
  Ne shkojna perpjete !
  Mbrapshtana se gjalli
  Ters dhe per se vdekuri
  sherre e potera
  Prej nesh kalbet
  edhe hekuri !
  Thike mbas shpine Kosoves
  Babe e Nane-
  Kam Pashic Vojvoden !
  Napalm i hedh Vlores
  2 Prill e.bej Shkodren !
  Edhe ne vdekje
  une shkoj buzagaz
  Se le mbrapa
  mijera Kamikaze !
  Ne buze Shqiperise
  une i ngri gaz !!!
  O Tropoje ime
  o mori Hyjni
  Kush te qiti
  me krye ne hi!
  Te rreni me ceka
  E me luge prej Ari
  Ishe Shojzovalle
  Te beri Kandahari !
  Ishe Zane Mali
  Te coi ne buze varri !
  Vet Sali Berisha
  eshte emri i tij
  Fatkeqesi mallkim
  Ish e mbet per Ty
  Ne bese e preu
  E tradhetoi Kosoven
  Me banden e tij
  Po e than Valbonen!
  Katrahure rrenim
  per Nenen Shqiperi !
  Per 700 breza
  u shofte farà e tij !
  Si nip Berishe
  Per mua je Daja
  Ne jete te jeteve
  Per cdo shqiptar
  Ti me kamikazet
  je Sali Domllaja
  Emri yt i plote
  eshte Sali Murtaja !

  Reply to this comment
 13. Aliu nga Selenic October 23, 18:42

  Duke u nisur nga faktet historic te ketyre 25 vjetev po I kujtojme Berishes se ja se cfare c`fare FATE u keni sjell shqipetave dhe c`fare katastrofe u ke sjell shqiptarve ne keto 25 vite.!
  1. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE! Kur me 2 Prille te vitit 1991 vrate kater drejtues te parties demokkratikene Shkoder Nder ta Arben Brocin I cili eshte njeri nga drejtuesit kryesore te PD ne Shkoder. dhe askushe nuk u denua vetm se fajsuat shtetin e asaje kohe.!
  2. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE ku Sali Berishes do te aplikohet perseri ligji I luftes se Klasave. U hoqen specialistet me te mire dhe u vendosen injorantet dhe te pa aftite vetem thjeshte se ishin militante te Partise Demokratike. Kjo e detyroi trurin e kombit te marre rruget e arratise.
  3 JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE ku drejtesia shqiptare do te behet nga kursantet e Pleppave duke hequr juristet me te mire. Pra sote penalitete japin kursantet e plapave.!
  4. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE shprehja E duam shqiperin si gjith e Evropa.Bukure shume po ju ne Stasburge per reformen ne drejtesi desh u rrahet me grushta duke kundershtuar reformen qe Evropa dhe Amerika ua beri se per ju ase qe behej fjale, A mendoni se sa antievropian jeni more ku edhe sote edhe perse u be VITINGU ju kerkoni ta rrezoni me njemije marifete te ndyra.?
  5. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE A mendoni se nga ju doli fatkeqesia jone Kombetar duke ngritur skamat Piramidale dhe duke I sjellur populli tone fatkeqesi ne Ekonomi qe rrenua te teren, dhe moret me qindra e mijra, jete, njerzore ku edhe sote e kesaje dite pasojat e juaj nuk munde te n dalohen ase te paramendohen se c`fare i bête ketij populli te mjere. Nen kembet tuja , nen thirrjet tuje jane mijra fatkeqe te vrare , te vjeter dhe te rije qe dergjen ne dhe te zi vetem nga qellimi I mbrapshte I juaj per ta shkermocure shqiperine.
  6.JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE Dergimin nga qeveria juaj e dy mige per te goditur popullin e Jugut te shqiperise. Po keto akoma nuk I dini.? Ku i keni dy aviatoret qe edhe sote juen ne azil politike , Aviatore qe shpetuan popullin e Jugut te shqiperise duke mose zbature vendimin e Berishes per goditjen e popullit te Jugut..
  7.JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE Perse beni sikure harron , apo sikure nuke dini asgje se cfare ka ndodhur. Si munde te vije ndermen kure qeveria juaj, lideri shpirteor I juaj qe edhe sote e keni perzeme I dergoi Nafte serbise. Nafte e cila vrau vllejzerit tane ne Kosov, te cilet donin lirin dhe pa varsin e tyre nga bisha serbe. Si thon ase kete nuk e dini.? Ja po ua kujtojme .
  8 JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE Po Remzi Hoxha perse u zhduk besoi edhe per ket ju duhet te keni degjuar. A mendoni te nderuar , se nen kembet tiuja jane shume te zhdukure pa Nam e nishan sice eshte I shdukur Remzi Hoxha, U zhduk Trabicka, e shume te tjer si keto. E ja pra ju dhjetoriste, gjaku I tyre eshte nen kembet tuja mekatare e te cileve juve kerkoni ti therrisni per tu akomeduar perseri ne “Pushtet”(large qofte.!
  9. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE Aqe shume flete lideri I juaj per Kosoven. Po perse ky lideri juaj burgosi drejtuesit e ushtrise Clirimtare te Kosoves.? Pra ishte burgosur Heroi yne kombetar Adem Jashari si dhe Hashim Thaci e plote te tjere. A mendoni se ndofta edhe juve keni pergjegjesi per keto ne mos te pakte te keni ndergjegje te vrare, lidhur me c`fare ben qeveritert tuja qe edhe sote kerkoni ti riktheni ne Pushte per ti bere te zazat edhe me te madha kombit tone.
  10. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE Se si vajti puna tek juve nuke e di. A keni degjuar qe Partia Juaje dhe lideri I juaj ne vitin 1992-1994 penguan pajtimin kombetar. Me protekstin e turpeshem se nuk ka pajtim me “Komunistet” Pore per ironin e fatite tone keta fare lideresh refuzuan edhe samitin e Diaspores. Ja pra qe edhe pas 26 vjetesh keta vazhdojne te jen ne te njetat pozite antikombetare.! Koha ka ardhur qe ne viti 1990 qe shqiptaret te flasin me nje ze pore vazhdojne ta pengojne kate liderit tuja qe juve akoma nuk e din se punen e kujte bejne ata
  11. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE A mendoni hiq se ne kohen e qeverisjes se Berishes kishte ne shqiperi dhe hapsiren shqiptare 10 abetare . Duke u perpjekur per te shkatrruar drejteshkrimin shqiptare te vendosure me aqe munde e djerse edhe me gjake bile. Po kjo nuk ju konvergon fare.? Sote nen drejtimin e Partise socialiste, fale tyre kemi nje abetar te njehsuar.!Ky eshte nje sukses I madhe E turpshme per ju pjesmarres kure juve flisni per Universitete. I pate se sa falco ishin ato.? Po heqja e tyre eshte nje fitore per eliten e re shqiptare.? Juve duhet ta dini , mir se ka te rinje shqiptare qe nuk e kan para me sy fare Universitetin dhe me para moren shkollat dhe me para zune edhe vendet e punes ndersa studentet me nota te shkelqyera rrijne rrugave. Edhe per kete keni goje te thirrni kunder Ministrise se Arsimit.! Evrpopa I jep note Arsimit Shqiptar ndersa juve I therrisni, falco e duam shqiperin si e gjith Evropa. Ballafaqohuni.!
  12. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE. Si mendoni juve se vertet I sollet vendit lumturi.? Po a mendoni se per te fituar para liderit tuaj u rrafshuan tre fshatra ne Tirane nga shperthimi ne Gerdec. U dogjen per se gjalli 26 veta nga te cilet edhe femije. E kushe u denua per kete.? Askushe fare . Juve vazhdoi te therrisni per liderit tuaj pore ne kembet tuja eshte era e shkrumit te shpirtrave te pjekure per se gjalli. E ju vazhdoni te beni Parad.Ase ndergjegje te vrare nuk rreflektoni.! Ata jane moshataret tuaj qe u shkrumbuan per se gjalli.
  13.Po me UCK-ne c`fare patet. Perse ate e cilesuat si organizate terroriste. Narko trafikante dhe kure e pate qe fitoi u veshte atye me te turpshme si trafikuese organesh. Ne vende qe te survejoni vendet ku gjenden mijra shqiptare te Kosoves te shdukur liderit tuaj survejuan dhe shpifen per luften e Lavdishme te ushtris Clirimtare te Kosoves. Si thoni juve julavderon kjo.Lutemi ballafaqoheni me keto qe nje qytetar I thjesh po ju penalizon.!
  14. Dhe keni te “drejte “ te flisni per vjedhjen e votes. Asnjeher nuk keni fituar me drejtesi. Ne vitin 1996 juve I grabitet votat ne syte e te gjith botes .Bota u penalizoi.Berisha ne flaken qe e ndezi ne shqiperi u vetzgjodhe izgjidhej Presidente.Ja ku jeni. Ballafaqohuni.Sote e drejta e votes e shte ven ne baza te shenosha dhe monetermi eshte ne duart te sigurta duke garanture zgjedhje te rregullta, te lira dhe te nderdhme.Me kete kerkese juve kerkoni ta shkatrrini sistemnmin zgjedhiore qe te perfitoni juve, duke vjedhur si gjithnje votat.!
  15. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE Ne ate bulevarde ku juve protestuat jane kater veta te vrare bga dora gjelkatare e PDse me Sali E Lul Bashen ne krye. Nuk e dije se si nuk e degjoni gjemimen e atyre djemve qe u vrane me duar ne xhepa. Edhe perseri juve keroni pushtet.? Thirreni pak ndergjegjes, Kudo ku shkeln I, juve dhjetoriste, shkelni mbi viktimat 26 vjecare qe I shkaktuar ketij populli. Ne njeren dore keni mvajtur flaken per ta vra e djegur shqiperin ndersa nga ana tjeter hipokrizia e juaj nuk ka fude duke thirrur per lir e demokraci. Sote juev drejtoheni nga tradhetar dhe nga tradheti “patriotike” Besoi keni degjuar per ket ku Tradhetia Patriotike ka trenditur boten gjat luftes se dyte botriore ndesa sote ne paqe kjo tradheti trenditi ter shqiptaret.
  16. JA C`FARE FATE U SOLLI PD SHQIPTARVE A ISHTE RREVOLUCION DEMOKRATIKE KJO. Sjellja e janullatesit ne kry te Kishes Autoqefale Shqiptare duke I hequar kishes son autoqefalin dhe nduke e ven nen huqmin e kishes Greke.?
  1. Per ta sabotuar ceshtjen ton Kombetare dhe per ti dhen Greqise shanse kunder vendit tone Berisha solli Janullatesin ne shqiperi . Ne zbatim te planit Ogurzi Berisha ne takim me Micitacesin realizoi 8 kerkesa te Greqise pa bere asnje kushtezim mer shqiptaret e Camerise te cilet edhe perse jan me shume se Minoriteti Grek ne shqiperi Berisha dhe PD nuk bene asnje kerekes per kete ceshtje. Ata realizuar 8 pikate si me poshte:
  1. Sjellja e Janullateseit ne shqiperi, me mandate per ne krye te kishes Autoqefale shqiptare dike I hequr kishes son Autoqefaline.!
  2. Pranuan dhe realizuan ngritjen e varrezeve Greke ne shqiperi ,Ky absurditet ku edhe ne ishim ne lufte me Italin dhe kata kerkojn ngritjen e varrezave jashte c`do arsyetimi llogjik.
  3. Nuk hoqen ligjinm e Luftese.
  4. Lejoi ngritjen e shkollave Greke ne shqiperi edhe ne ato njesi administrative qe nuk kishte minoritet Grek.
  5. Lejuan dhe realizuan rregjistrimin e popullsise me vetedeklarime, duke beret e mundur qe te rritete artificialishte numri I minoritetti grek ne shqiperi me shqiptaret ton autoktone.
  6. Lejuan dhe realizuan me vetdeklarimin per ceshtjen e fetare ku edhe ketu rriten atificialishte ceshtjen fetare ne favore te kristianizmit.
  7. Pranuan dhe realizuan dhenjen e 355 milje det Greqise ne kundershtim me aktet kushtetuese shqiptare.
  Ja c`fare u ka sjalle shqiptarve Berisha ne keto 25 vjet Ballafaqoheni me keto fakte e pastaje flisni ju per c`fare fatesh do tu jepni ju ne dore shqiptarve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim