Berisha: Tirana do të ketë bulevardin më të bukur në Europë

Redaksia Online April 1, 2013 13:47

Berisha: Tirana do të ketë bulevardin më të bukur në Europë

Gjatë fjalës së tij në seancën e sotme në Kuvend, kryeministri Berisha tha se me ligjin për planifikimin urban, Tirana do të bëhet qyteti me bulevardin më të bukur në Europë. Kreu i qeverisë akuzoi PS-në për pengimin e planit rregullues të kryeqytetit. Ai akuzoi kryesocialistin Rama për betonizim të kryeqytetit gjatë kohës që drejtonte Bashkinë e Tiranës.

“Kushtetuta u mor peng nga një klan miliarderësh të PS, që nuk lejuan që Tirana të bëhej me plan rregullues. Një plan i premtuar që në muajin e parë të mandatit nga kreu i PS-së, por një plan i shtyrë në kalendar për të mos u realizuar kurrë prej tij. Ndryshimet që votuat në përputhje me planin kanë një rëndësi të madhe, pasi ato i heqin autoritetit qendror të gjitha kompetencat e mëparshme të trashëguara nga regjimi i kaluar dhe i kalojnë krerëve të bashkive dhe komunave. Ligji do shndërrojë zonat periferike të Tiranës, ku shkarkoheshin makinat e plehrave, pasi nuk niseshin në Sharrë se u vidhej karburanti. Tani do jenë zona kryesore të metropolit, do kenë bulevardin ndër më të bukurin në Evropë, bulevardi i Dëshmorëve të Kombit. Do mbetet në memorien e shqiptarëve momenti kur kryetari i bashkisë si i ngratë dhe i shkretë, shpërndante në bulevard thasët e plehrave si dëshmi e respektit të tij për qytetin dhe qytetarin. Tirana është kryeqyteti i gjithë shqiptarëve. Merr fund me këtë votim në Kuvend dhe praktika e shpërblimit me leje ndërtimi dhe bërjes milionerë brenda natës vetëm për faktin se kishe teserën e PS dhe paguaje 20% pa bërë fjalë. Tani nuk kërkohet më tesera e asnjë partie, tani për pronën do shpërblehen të barabartë mes të barabartëve, si ai mbi të cilin ndërtohet trualli, si ai që i bëhet parking, garazh etj”, tha Berisha.

Kreu i ekzekutivit bëri sërish thirrjen ndaj opozitës për të votuar tri ligjet e integrimit, si një akt pendese për gjithë bllokimet që kanë bërë në Kuvend. “Ju ftoj të votoni, të bëheni të përgjegjshëm, të dilni nga asgjëja”, tha ai.

Redaksia Online April 1, 2013 13:47
Komento

1 Koment

  1. Trust-no1 April 1, 15:46

    Normale. Ti mund ti genjesh si te duash shpellaret e tu qe bulevardin e pane ne 97. Po kujdes se mos na degjojne francezet e nga inati i vene kamzen Champs Elise-se.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim