Berishës i refuzohen ngushëllimet për Profesorin e Ndritur, Farudin Hoxha…

September 13, 2017 09:36

Berishës i refuzohen ngushëllimet për Profesorin e Ndritur, Farudin Hoxha…

 

Nga Arben Duka

Po ka njeri që çdo shqiptar i ka borxh, ky është Profesori i Ndritur, Farudin Hoxha. E theksoj me të madhe mbiemrin “I ndritur”, se e gjithë vepra e tij titanike ka lidhje me dritën.

Ky inxhinier i jashtëzakonshëm ka projektuar të gjitha hidrocentralet madhështore mbi kaskadën, por edhe më shumë se kaq. Ndaj vdekja e këtij burri të lartë, një nga akademikët tanë më të spikatur, la mbrapa shumë dhimbje.

Por ajo që ka bërë përshtypje në rrjetet sociale ka qenë ngushëllimi i Sali Berishës, ngushëllim të cilin të afërmit e Profesorit ja kanë refuzuar. Saliu mendon se njerëzit i harrojnë bëmat dhe gjëmat e tij.

Si mund t’ia harrojë familja e Profesorit burgun që i bëri peshqesh Sali Berisha, mbas një kontributi kolosal që ai kish bërë për Shqipërinë dhe shoqërinë shqiptare?

“Në vendin tuaj mua do më vinte turp”. E fillojmë tek futja e tij në burg paturpësisht me urdhrin tuaj. E si të mos mjaftonte ky turp pas daljes së tij në krah të Bamir Topit për të qetësuar shqiptarët nga rreziku i përmbytjeve, ai u sëmur rëndë. Po vdiste.

Çuditërisht doktorët e lanë të vdiste! Urdhër? Thashethemet thonë që po. Tani ju po e ngushëlloni. S’të shkon më kjo hipokrizi as para nesh, as para popullit e as para madhështisë së figurës së Farudin Hoxhës, që s’ka qenë asnjë ditë anëtar i PPSH-së”.

Ky është reagimi i Ardi Omerit, nipit të Profesorit, tek “Qytetari Dixhital” i Berishës. Po të hyni aty do lexoni dhe më shumë si nga Berisha ashtu dhe nga Omeri.

September 13, 2017 09:36
Komento

53 Komente

 1. Tartufi September 13, 10:15

  O kapteri i bunkerit ne sherbim te zbulimit te madh te
  bunkerizmit shqiptar Beni, c ka per tu cuditur me racen e
  plebejeve qe mbeshteten krye dylberin e Hoxhajve se c fare lloje degjenerimi ne karakter kane?? Ne qofte se nje popull do te mesoje mire sa llumera ka ne pjesen e tij ,lere ate te ndertoje shoqerine komuniste,,,, dhe ky popull meson kater- siperishte keto llumera.Po do qe nje popull te ndertoje nje shoqeri te hapur [ qelbesire ]
  lere kete shoqeri,qe ne te te marin pjese dhe keto llumera te kene te drejte te japin mendje dhe te qeverisin kete shoqeri.Ne qofte se nje bote kerkon qe nje popull ta beje simbolin e te keqes dhe te qesharakut
  mbeshtet me te gjitha mjetet kete lloje llumi te kete te drejte te japi kondributin e tij ne kete degjenerim per kete popull. Ne kete mes cuditen vetem idiotet pa forme
  dhe llogjike me keto llumera dhe reagimet e tyre.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 13, 12:11

   “Akademiku” famoz Farudin Hoxha i Enverit sepse bashke me LSI-ne e Like Floririt jane fajtoret kryesore te shkaterrimit te natyres dhe ekologjise tone kombetare

   PER CFARE MERITASH BEHET FJALE?

   Kur Shqypnia po perjeton nga viti ne vit kriza energjitike dhe i kane bere shqyptaret si nje fis prej Afrike ZULU ne mes te Evropes?

   Reply to this comment
   • Zogist nga Shen Naumi . September 13, 13:12

    ç’fare ka ndodhur Kumandar Nastradini ?
    Paske semurur edhe Tufin [ tartuf bretkocen ]?
    Mbas 5 vjetesh ketu ne forumet e gazetave ,
    Kjo e sotmja , Tregon degratimin Total dhe ndoshta dorzimin Intelektual tek Pleqeria .

    Per prostaten e kishim kuptuar , qe e perdorje vetem per shuren ,
    Por tani po kuptojme qe trurin bashke me Tufin
    po e perdor ne vene te ” Byt ”’ .

    A je ne shtepi apo tek tajvani ?
    Se do te vime me qoke sa je gjalle akoma .

    Do te nderojme ty kur te vdesesh ,
    sepse ke merita te medhaja , shume qe merr
    Keste , qe paguhen nga taksat tona .

    Reply to this comment
   • Atdhetari September 13, 14:26

    Dhimitër Cico

    Mund t´ju them që kam kaluar tërë jetën time nëpër kantiere ndërtimi, kryesisht në hidrocentralet e veriut. Kam punuar si projektues dhe ndjekës i cilësisë së punimeve në hidrocentralet e Vaut të Dejës, Fierzës, Komanit, Banjës, në ujëmbledhësin e Bovillës e të tjerë. Kam pasur fatin e pakrahasueshëm të punoj me profesorët e mëdhenj të ndërtimit në Shqipëri, me Farudin Hoxhën, specialistin e digave, Egon Gjadrin, specialistin e tuneleve, Petrit Radovickën, projektuesin e kaskadës, Thoma Meksin e papërsëritshëm apo dhe me mjeshtrin e turbinave Mihal Jorgoni. Nuk dua të bëj lista, sepse pastaj do të më duhet të përmend emër për emër të gjitha ata individë pa emër e pothuaj anonimë, kryesisht nga zonat e veriut, që kanë punuar në këto vepra me çmimin e sakrificës së epërme, që kanë punuar vërtet si skllevër, por plot nder, në kushte të paimagjinueshme.

    ILIR KADIA
    Të mbaj mend kur u bere Minister dhe vazhdoje te shkoje ne pune me autobusin e Porcelanit dhe nuk uleshe kur te leshonin vend!..

    Tani sahere do shoh theqafjen e bardhe të Drinit duke dale nga tuneli i diges do kujtoj buzeqeshjen tende i dashur Mik!
    Ne nuk i kishim bere 19 vjec kur erdhem ne Fierzen e larget me nje tufe endrrash si ti kthenim ato ne drite! Naive po, por te bukur! Ti na buzeqeshe! Nuk na trembe! Na besove dhe pa fjale na mesove se atdheu nuk eshte vetem Tirana!
    Ti ishe modeli si ai behet me i bukur me dije dhe djerse!
    Te mbaj mend kur u bere Minister dhe vazhdoje te shkoje ne pune me autobusin e Porcelanit dhe nuk uleshe kur te leshonin vend! Por me kembë si gjithmone i ndejte qytetarit!
    Te erdha ne shtepi me vone per nje interviste per BBC dhe e dija qe, edhe hahere, do flisje me zemer ne dore!
    Sot mesoj se qenke shuar!
    Sic vjen koha dhe shuhen fizikisht te gjithe njerezit!
    Vec se kujtimi yt nuk do shuhet per mua!
    Ai do ndizet sahere do shtyp celesin dhe do vije nga llampat e bardha bashke me driten!

    Reply to this comment
    • intelektuali September 13, 15:57

     Petrit Radovicka i tha Kadri Hazbiut

     PO NE JEMI INXHINIERE DHE JO FUKSA

     Fjalen e kish per Akademikun e Sigurimit Farudin Hoxa

     Reply to this comment
     • I TILLE JE , SA HERE HAP GOJEN September 13, 19:31

      Inteloleshi …. , e ke nga vreri e ligesia qe te mundon brenda !

     • Rami September 13, 20:08

      MOS pergojo Petrit Radovicken mor shkerdhate.

   • Franc September 13, 14:43

    Anadollak e tarallak qe na paske vendosur dhe pseudonimin ” intelektuali “

    Reply to this comment
   • Budallai September 13, 16:29

    Kur je ti intelektual vaj me det si duhet te jete plaku yt

    Reply to this comment
   • PO,PO September 13, 19:25

    Jepi inteloleshi , jepi , se te ngrihet rroga nga Beogradi !

    Reply to this comment
   • Une, Lubonja. September 13, 19:50

    Intelektuali?! Koqe-loqe po!

    Reply to this comment
   • NE September 14, 20:57

    Nuk kalidhje puna Inxhinjerike me natyren. Natyren mendon ligjvensi shteti .
    Siç ju thoni i bie qe Alfred Nobel shpiku dinamitin mirpo u ndertua bomba atomike ,jane bere shume vrasje atehere e ka fajin Nobeli.

    Reply to this comment
   • NEO September 14, 21:37

    Po ti je dhe Intelektual. Jane te ndara detyrat .Shkencetari ben Shkencetarin, Inxhinieri ben inxhinierin.
    Alfred Nobel shpiku Dinamitin ne parimin e saj bomba atomike. Me emrin dhe financat e tij jepet çmimi nobel per shkence.

    Reply to this comment
  • zhyl verni (meqe do seudonim ky haleja) September 13, 12:11

   pseudonimn e paske te sakt. Molieri e ka shkruar fiks per tipa si ty. Persa i perket “llumerave” qe permend je fiks ne mesin e tyre qe ke kurajon e flet. Mutrat njihen edhe pa eemra te sakte, vete demaskohen me pseudonime. Dhe here tjeter laj gojen me uje maali kur te permendsh zoterinjte, edhe pse sje as plebe e as zoteri, je llumhane.

   Reply to this comment
   • PO,PO September 13, 19:34

    Tani i ke rene me te , duke zgjedhur vete pseudonimin e merituar ” Haleja ” . Mos e ndrysho me , se ky te shkon me shume se cfardo tjeter !

    Reply to this comment
  • MONIKA = NEPERKA PIKA-PIKA September 13, 19:24

   Tartuf , i ke rene pikes , me emrin e goditur , sic ke trurin !

   Reply to this comment
  • Sehirxhiu September 15, 13:04

   Ha ha ha, po flet patatja, se patate ju boni BABA ju, nuk ke qen asnjihere tartufo.

   Reply to this comment
 2. demo September 13, 10:41

  Intelektualet e ndershem,ata qe u skuqet faqja,kontribuesit e dijes shqiptare,ne te shumten e rasteve i tolerojne gjemat e ketij maloku te paftyre dhe ne momente si ky edhe bejne sikur harroijne,por jo!Boll me ,me kete dordolec te paftyre!Ky duhet sikterrisur,duhet telendisur si e meriton,;i duhet treguar vendi ne cdo rast,sepse duke toleruar kete,ne trimerojme malokun,qe t`i hipe ne xverrk qytetarit,nxisim maskarane te felliqe te ndershmin,mesojme grabitqarin te vjedhe hakun e punetorit,nxisim zullumqarin te skllaveroje te edukuarin,mesojme zaptuesit e pronave te t`u rrembejne pronen te zotit me tapi,..Nje bravo e forte per nipin e profesor Farudinit qe ja ka perplasur deren ne ftyre malokut te paftyre!

  Reply to this comment
  • Demiri September 13, 13:36

   Ata intelektual te ndershem mos ndoshta i prodhoje sistemi i Enverit ?
   Kete deshe te thoshje demo ?
   Sillesh vedalle , si PORDHA neper breke ,
   Shane Saliun por jo SISTEMIN ?

   demo , shko bej llixha , dhe hiq Reumatizmen ne tru ,
   se paske ”’ reumatizam ne tru ”’
   Ose ,
   Ver lecka te ngrohta ne Koke ,
   te ta ngrohin mendjen , se leximi te ze e te vjen per te vjelle .

   Reply to this comment
 3. Zzzzzzzzz September 13, 10:58

  Tartufo
  Mos ke temperature apo na i cik kolle se po m dukesh si i smure

  Reply to this comment
 4. intelektuali September 13, 11:27

  AKADEMIKU I ENVERIT NUK KA PROJEKTUAR ASNJE VEPER HIDROENERGJITIKE

  Te gjitha digat per HEC-et kane ardhur me projekte te gatshme ose nga BRSS ose nga Kina Komuniste dhe ishte grupi i Petrit Radovickes qe i jepte ngjyra shqyptare dhe ne kete grup te Petrit Radovickes perpiqej te futej edhe Farudin Hoxha me ndihmen e Sigurimit te Shtetit me shume te tjere nga pas.

  Por Petrit Radovicka kishte kerkuar disa here qe energjitika shqyptare te mos bazohej vetem ne HEC-e por te kombinohej me prodhim nga TEC-e ashtu sic eshte ne te gjitha vendet e tjera te zhvilluara te Botes, ne menyre qe sic kishte qef te tregonte ai:

  ENERGJITIKA SHQYPTARE TE MOS MBETET VETEM NE DORE TE ZOTIT

  Po kush e degjoi Profesorin e vertete te energjitikes shqyptare? Akademiket qe prodhoi Partia e Punes si Farudini i fanatikut bejtexhi Arben Duka i meshuan pas viteve 90-te ndertimit total HEC-eve mbi perrenjte e thate te Shqypnise pa e vrare mendjen fare per demet ekologjike. Farudin Hoxha ishte nje nga te paret ithtare qe konsultoi LSI-ne per ta mbushur Vatanin me HEC-e nga te gjitha anet sikur te ishin petlla ne tigan.

  PO ME MITE DHE LEGJENDA AKADEMIKESH TE ENVERIT DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  Po kur ka patur kaqe shume profesora dhe akademike famoze Shqypnia pse atehere vuan mungesen e dritave ketu e 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit?

  dhe:

  Pse ne Kohen e Qepes te Enverit bidonat e vajgurit zinin radhet ne rruget e qyteteve shqyptare qe ne mes te nates?

  Reply to this comment
  • zhyl verni (meqe do seudonim ky haleja) September 13, 12:18

   paske kurajon te vete quhesh intelektual. Jeni nje katran me boje is padroni yt saliu. Nuk e ke idene fare te asaj qe flet dhe shkruan budalleqe. E provove edhe ne fb ta thuash nje bastardllek te tille por more pergjigj. Ndaj hesht o kokra k..

   Reply to this comment
  • Rrej, rrej, se diçka do ngelet Intelektual i rreme. September 13, 14:32

   Dhimitër Cico

   Mund t´ju them që kam kaluar tërë jetën time nëpër kantiere ndërtimi, kryesisht në hidrocentralet e veriut. Kam punuar si projektues dhe ndjekës i cilësisë së punimeve në hidrocentralet e Vaut të Dejës, Fierzës, Komanit, Banjës, në ujëmbledhësin e Bovillës e të tjerë. Kam pasur fatin e pakrahasueshëm të punoj me profesorët e mëdhenj të ndërtimit në Shqipëri, me Farudin Hoxhën, specialistin e digave, Egon Gjadrin, specialistin e tuneleve, Petrit Radovickën, projektuesin e kaskadës, Thoma Meksin e papërsëritshëm apo dhe me mjeshtrin e turbinave Mihal Jorgoni. Nuk dua të bëj lista, sepse pastaj do të më duhet të përmend emër për emër të gjitha ata individë pa emër e pothuaj anonimë, kryesisht nga zonat e veriut, që kanë punuar në këto vepra me çmimin e sakrificës së epërme, që kanë punuar vërtet si skllevër, por plot nder, në kushte të paimagjinueshme.

   Reply to this comment
   • intelektuali September 14, 10:07

    Ka qene nje Cico Sekretar Partie i Sarandes qe e njihte fare mire Spiunin e Enverit, Akademikun e Partise se Punes, Farudin Hoxhen, qe e la Shqypnine pa drita dhe pa uje si nje fis prej Afrike ZULU,

    APO IE KE HARRUAR RADHEN E BIDONAVE TE VAJGURIT?

    Kur Enveri dhe Nexhmija i kishin bere shqyptaret si skllever ne CIFLIGUN e tyre feudal,

    NJASHTU SIC E TREGON EDHE TI

    prandaj

    PER CFARE GENJESHTRE E KE FJALEN O SKLLAVI I ENVERIT?

    Reply to this comment
  • maksi September 13, 16:33

   O Intelektual, te 10 Korriku me hater e ke maeu “shkollen”

   Reply to this comment
  • mirel September 15, 03:32

   Intelesh, sa here qe flet na ha mune.

   Reply to this comment
 5. Dashamir September 13, 11:53

  Çdo zezone ë kësaj bote gjendet në mendjen perverse të Salihi. Ai ë ka aq të madhe hipokrizinë sa mund të meshtillen të gjitha hipokrizite. E njerëzimit që nga koha kur kjo qenie u shkëput nga maimuni ë deri sot.

  Reply to this comment
 6. Gaspri September 13, 11:55

  Edhe Like floriri nuk ka te drejte morale per sjelljen jo dinjitoze ndaj te Madhit Farudin Hoxha. E mori Farudinin si keshilltar kur Likja ishte kryeminister. Profesori i shkoi dy here ne zyre me qellimin e mire duke i ngritur problemet qe kishin te benin me shperdorime te medha dhe rreziqet qe i kanoseshin sistemit hidroenergjitik nga keto shperdorime. Heren e trete Likja i thot shprehimisht ” Profesor i dashur merr ate rroge e rri rehat se nuk te kam marre per keshilla por se ishe i papune”. Profesori i tronditur dorezoi celsat dhe u kthye ne shtepi te vazhdontete rrinte pa pune….Burgu i Saliut dhe keto sjellje te mepasme i shkaktuan goditje te njepasnjeshme ne zemer ketij njeriu te ndershem dhe me shume dinjitet qe nuk u perkul para asnje veshtiresie….

  Reply to this comment
 7. Kamunisti September 13, 11:57

  Kur do kuptojne ndonjehere kafshet se ne ate sistem nuk pati vetem byro politike, bunkerizim, triska, tufeza e areza!? Nuk pati vetem sigurimsa kriminele dhe izolim por pati dhe shume zhvillim dhe vepra te medha kombetare sic ishin dhe hidrocentralet! Njerez te ndershem qe punuan me gjak e me shpirt per ta nxjere Shqiperine nga erresira dhe prapambetja feudoorjentaliste. Njerez te ndershem jo vetem pa qene asnje dite me teser partie sic ishte profesot Farudin Hoxha, por madje dhe shume komuniste te ndershem qe ne asnje moment nuk menduan per privilegjet e tyre por per ti sherbyer popullit dhe Atdheut. Çfare vlere kane sot “ngushellimet” e pasinqerta kur ne te gjalle njeriu nuk mer as me te voglen mirenjohje per kontributin e tij te madh ne sherbim te popullit te vet. Nqs profesore te nderuar si profesor Farudini do investonin ne perendim energjite dhe dijet e tyre, jo vetem qe jeta e tyre do ishte e garantuar por edhe e femijeve dhe nipave e mbesave te tyre. Dhe e gjitha kjo me nderime e tituj mirenjohje.
  Sa lehte histeria antikomuniste qe shfaqet sa here idete mungojne, e qe ne fakt tregon llumin ne te cilin kane rene idealet e studenteve te dhjetorit nga kjo klase politike, nga mungesa e ndershmerise, e qe ne trute e dallkaukeve perkthehet si qendrim “evropian” dhe “perendimor” nuk e ka per gje te hedhe balte mbi kedo dhe gjithçka qe eshte krijuar, rritur, ndertuar gjate atij sistemi vetem dhe vetem pse i perket asaj kohe te lene pas. Me kete nuk dua te them se ai sistem ishte i miri, Jo, kurresesi por mohimi dhe fanatizmi i mendimeve dhe ideve nuk e lehojne njeriun te shohe dhe kuptoje cfare vertete eshte e mire dhe cfare e keqe qe duhet denuar. Asgje kurre nuk eshte bardh e zi. Hidrocentralet qe profesori ndertoi sebashku me qindra e mijera punetore duararte jane pasuri kombetare. Pasuri te cilat sistemi i ri hibrido demokratik i keq perdori, i shiti e i vodhi ne menyren me cnjerezore dhe te pacipe. Per ne burrg nuk qe profesori qe ndertoi e punoi per popullin por keta demokratucet hajdute ordiniere e kriminele, shkateruesit e pasurise se popullit qe u ndertua me aq gjak e mund.
  Nderim profesor FARUDIN HOXHA!, i paharruar kujtimi dhe vepra e tij.

  Reply to this comment
 8. Realisti September 13, 11:58

  Se kush eshte ky tartufi kuptohet qaret nga dituria qe shfaq ne komentin e tij,Une do ti thoja se jo tartuf sic ka emruar veten por ai qenka ne m…t e m…t sterm..ti.

  Reply to this comment
 9. zhyl verni (meqe do seudonim ky haleja) September 13, 12:13

  pseudonimn e paske te sakt. Molieri e ka shkruar fiks per tipa si ty. Persa i perket “llumerave” qe permend je fiks ne mesin e tyre qe ke kurajon e flet. Mutrat njihen edhe pa eemra te sakte, vete demaskohen me cfare shkruajne,. Dhe here tjeter laj gojen me uje mali kur te permendsh zoterinjte, edhe pse sje as plebe e as zoteri, je llumhane.

  Reply to this comment
 10. Malsori September 13, 12:26

  Turpi i mbuloftë të gjithë ata që hedhin baltë dhe krijonë insinuata mbi figurën vërtet të ndritur të Profesor Faudin Hoxhës.
  Ai ishte dhe mbetet vigan i shkencës shqiptare sidomos asaj hidroenergjitike.
  Disa antikomunistëve u është errësuar ndërgjegja dhe memorja aqë sa u ka humbur edhe llogjikën duke nënëçmuar veprën gjigande të Farudinit dhe gjith plejadës shkencore e intelektuale të socializmit. Kjo vjen dhe nga kultura dhe edukata politike e tyre që dinë vetëm të shkatërrojnë e jo të ndërtojnë.
  Lavdi e respekt për figurën dhe veprën e profesor Farudinit.

  Reply to this comment
 11. Bilbil September 13, 12:51

  Farudin Hoxha la vepër. Sigurisht, nuk ishte i vetmi, veçse të gjithë ata që punuan për energjitikën na kanë lënë vepër. POLITIKAT JANË TË SISTEMEVE dhe QEVERIVE. Mendja dhe djersa janë të zbatuesve. Respekt!

  Reply to this comment
 12. Tragjasi me Tapit e Karaburunit September 13, 13:26

  Eja vella eja .,
  eja se mu lodhe ,
  Bejka e bardhe te shkon me Cjapin
  e Komunistit BEJTO .

  Halle te medha te kane rene ,
  shume halle o vella ,
  Dashi yt i preferuar
  Kusur po te kerkon ,
  Lekuren e te motres , pse e shite pa djava ,
  E ti justifikohesh me ENVER O VELLA .

  PO TE THOM NJE SEKRET ,
  o Tartuf , Vella ,
  Enveri ka 35 vjet qe ka vdekur ,
  e vepra te medha LA .

  EJA , EJA O VELLA ,
  Merr edhe kumandarin nga tajvani ,,
  DHE gjiz te njome te hame ,
  Se per te kuptuar Komunizmin
  Larg jemi o Derman .

  Te perqafoje fort ty ,
  e puthma Intelektuali nastradin nga une .

  Eja , se Halene e rregullova ne fund te baçes .,
  Eja ti fusim no nji Bark Fiq ……..

  Reply to this comment
  • intelektuali September 13, 17:36

   Do ta pija me ty nje kafe te Tajvani, se ma ben qefin dhe me quan KUMANDAR, nderkohe qe gjithe jeten xhelatet dhe gardianet e Enverit me quanin ARMIKU i Kllases,

   Por per momentin gjendem jashte Shqypnise qe Akademiket e Enverit e kane lene si nje shtet prej Afrike

   PA DRITA DHE PA UJE

   prandaj:

   KU JANE VEPRAT E MEDHA QE LA PAS ENVERI?

   Qe i projektoi Farudini i Sigurimit te Partise se Punes, por qe e kane bere Vatanin si nje fis prej Afrike ZULU pa drita dhe pa uje, 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit, si asnje vend tjeter ne Evrope?

   Mbaje HALEN ne fund te baces se na vjen er te vjelle kur lexojme keto letyra enveriste ne nje kohe qe Shqypnia po kerkon te futet ne BE.

   Te gjithe enveriste dru me pre fanatike te Partise se Punes i rekomandoj te shkojne ne Budapest dhe ne Sofje te shikojne me cfare mesatare ka mbaruar shkollen Akademiku i Digave imagjinare qe i projektonte Instituci i Kolanecit te Enverit.

   pastaj:

   Mund ta pijme te qete kafen tek Tajvani, kur te jene kthjelltesuar gjerat.

   Reply to this comment
 13. Demiri September 13, 13:38

  Ata intelektual te ndershem mos ndoshta i prodhoje sistemi i Enverit ?
  Kete deshe te thoshje demo ?
  Sillesh vedalle , si PORDHA neper breke ,
  Shane Saliun por jo SISTEMIN ?

  demo , shko bej llixha , dhe hiq Reumatizmen ne tru ,
  se paske ”’ reumatizam ne tru ”’
  Ose ,
  Ver lecka te ngrohta ne Koke ,
  te ta ngrohin mendjen , se leximi te ze e te vjen per te vjelle .

  Reply to this comment
 14. fevzo allati September 13, 14:39

  Bravo imadhi arben. E kam thene qe diten kur e degjova lajmin.
  Si ka mundesi qe kjo kafshe e keqe te fuse ne burg shkenxetarin me te madh qe kemi.
  Po kjo kafshe e keqe hidhte shkelma si kafshe e terbuar dhe nuk dinte se cbente

  Reply to this comment
 15. Mark uk September 13, 15:29

  Vertet ishte nje personalitet i shquar,po kishte nje te keqe te madhe se vdiq komunist.

  Reply to this comment
 16. Diplomati September 13, 15:44

  Vdekje pikëlluese,humbëm ndërtimtarin,projektuesin energjitik,Prometheun shqiptar të dritës së dijes dhe zhvillimit.Ngushëllime vëllazërore familjes. Të rrojë në jetë të jetëve kujtimi i emrit dhe veprës së tij shekullore!

  Reply to this comment
 17. Mark uk September 13, 16:43

  Kush asht ai qe shkrun ne emrin tim , a nuk ke emer tjeter opa u kane lane pa emen , po kushdo qofte emerin tem nuk mun me ma xarrue , se e kam fitu me luften teme kundra komuniste , kesaj te keçe qe ala ska ik prej shqipnie .
  e din ai çka them une kush shkrun ne men tem .

  Mark uk Inglitere

  Reply to this comment
 18. demo September 13, 17:58

  [email protected] Keta intelektuale te ndershem si Farudin Hoxha nuk i prodhoi sistemi enverist por i prodhoi populli shqiptar.Diku me lart nje komentues permend projektuesin e Nenstacioneve te kaskades se Drinit,Tome Mexi,vellai i ish kryeministrit.Une kam punuar me Tome Mexin dhe di qe edhe projektet e veprave te sotme energjitike si nen.stacioni 400 kv i Zemblakut,Rrjeti i interconjeksionit Greqi-Shqiperi-Mal i Zi,jane pune te Tome Mexit.Ma ka thene vete,qe nuk mori nje kacidhe nga keto projekte,qe u vodhen dhe u shfrytezuan pa pagese per autorin nga firmat tenderuese…Prodhim i sistemit enverist nuk jane inxhinieret dhe punetoret e zote,por jane demagoget dhe sharlatanet qe dolen nga blloku si Sali Berisha,Mehmet Elezi,Lisenko Bashkurti.Njeriu i punes nuk ishte enverist o Demir derri dhe mos me jep leksione morali mua,se kam punuar 20 vjet ne ate kohe.Klonim i Enverit ishin keta maloket karierista,qe benin kariere partie me spiunlluqe.Se nuk ishin per asnje pune,se edhe enveri nuk punoi nje dite ne jeten e tij.Ishin keta qe nxiten rrumpallen demokratike,per te grabitur mundin dhe djersen e popullit shqiptar.Respekte dhe nderim per punetoret e shkences dhe ndertimit prof,Farudin Hoxha,prof Petrit Radovicka,prof.Egon Gjadri,Inxh.Tome Meksi,Inxh,Arben Bufi,mjeshter Nuri Dibrani dhe jam krenar qe i kam njohur.

  Reply to this comment
  • Malsor September 14, 09:06

   çka te kane ba maloket demo !
   Me cilin malok te ka zene inati , me Isa boletinin , Bajram Currin , Migjenin , Fishten ,,
   Me keta malok e bone shqiperine , prandaj menuhu pak kur flet

   Reply to this comment
 19. demo September 13, 19:09

  Botoje dhe komentin tim

  Reply to this comment
 20. Koba September 13, 19:46

  Turp te keni o Komentues Legena qe perflisni nje Inxhinier ,qe ka kontribuar per vepra te medha.I Ndjeri Farudin Hoxha ka punuar me nje skuader profesionistesh te zote .Doni apo nuk doni Ju Llapaqene te Ndyre .Te gjitha veprat e medha jane ndertuar ne periudhen e Punizmit ,qe ju blasfemoni me perbuzje.Atehere jane ndertuar Hidrocentralet ,qe i japin drite Shqiperise,Atehere jane zbuluar vendburimet e medha te kromit ,te bakrit ,te hekur-nikelit etj,ne ate periudhe jane ndertuar 570 fabrika ,uzina ,kombinate ,qe u rrafshuan nga nje udheheqje perverse antikombetare .Me thoni o Qyqare cfare eshte bere keto 27 vjet Pas Punizmit? Vetem vjedhje dhe grabitje,pasurim i nje takemi horrash “Bisnesmene” apo “politikane “,qe kane pasuri perrallore .Nderim prof.Farudin Hoxhes dhe ngushllime familjes dhe njrzve qe e njihnin dhe e donin.

  Reply to this comment
 21. alphade September 13, 20:10

  Llumi i malokerise tropojane jane dhe mbeten e keqja me
  e madhe e ketij vendi : emrat : Sali Vicidoli, Elez Biberaj,
  Mehmet Elezi, Lisien Bashkurti , e Co. jane nje njolle e zeze ne historine e mslesoreve trima,patriote e te beses .
  E vetmja rruge qe e shpeton Shqiperine dhe shqiptaret nga kjo mortaje e zeze eshte izolimi i kesaj bande anti-
  shqiptare,atdhefalese,bande plackitese,vrasese,krimine-
  le, te shitur te armiqt fqinje te vendit tone .
  Me kete qendrim ndaj Profesorit te nderuar Farudin Ho –
  xha, Sali Berisha e ka treguar veten si njeriu qe te vret
  naten dhe te qan diten . Nje hipokrizi pa kufi ! Nje mon-
  ster e tipit Drakula…Mallkim brez pas brezi !
  Profesori u prefte ne qetesine e amshuar ! Ngushulllime
  te thella familjes se nderuar HOXHA !

  Reply to this comment
 22. MH September 13, 22:34

  Nen shembullin e familjarve te te ndjerit Akademikut Farudin Hoxha te baje i gjithe kombi jo si rrefuzim,kjo asht pak.Por ta leqitin komplet me gjithe familjen nga shoqeria.
  Nji malcor i pakarater hipokrit i flliqur ne maksimum i neveritshem.Nese ka mend duhet ti rreduktoj te gjitha levizjet dhe llafet ne cdo ambient shoqerore.Njihere ne muaj i bie 12 here ne vit te dalin per te pire kafe ose per tu freskue kur te bie shi dhe direkt me kthim emergjent, gishtat nga thembra, ne shtepi derisa ta marrin ne perpunim Vettingu.
  Me shume bindje ju deklaroi qe gabimi ma i madh i monizmit ishte qe i mori si surreten si rrutane(zhelana) nga thellesit e vendit i mbajti me buke e veshmbathje dhe iu dha shkollim.

  Reply to this comment
 23. # September 13, 22:43

  More ti intelektual bashke me Mark uk ,Tartuf e shume te kesaj llumhane paskeshit kene mbajtes te bishtukut cdo njeriut ne kohen e monizmit.Po kush dreqi iu pagunte.Nuk leni njeri pa e marre neper gojen e ndyre tuajen.E keni semundje.Mos vuani nga majasili ne goje qe nuk zeni rahati me bithe.

  Reply to this comment
 24. demo September 14, 14:36

  @Malesor,shko puno,filloje jeten me pune.Ate diplomen e avokatit,qe e ke blere kur punoje roje sigurie ne ministri te drejtesise,mos e tund si flamur,se eshte nje rrecke pa vlere.Mos grabit toka dhe prona ne qytet me kercenimin e Rrok Frrokut,i shtati vlla me cifte ne krah.Mos ma rretho token time me dhogat qe solle nga katundi dhe mos me shkruaj ne token time tabelat:TOKE E XANUN.Shko kulturohu ,lexo dhe mos me shit dengla me llapen tende si xhadore. llap shume,me dengla folklorike komuniste,antikomuniste ,me folklorin tend zaptues,”asht fa dynjaja”.Me betimet e tua rrapsodike:Asha idealin e Partise! ,mua me vinte per te vjelle.Bej nje pune ne jeten tende! Ishin te rinjte qytetare,qe nuk e duronin orthodhoksizmin,izolimin kulturor dhe fizik te komunizmit,Ishin te rinjte gjimnazeve te kryeqytetit,qe mbollen faren e LIRISE,qe ne 1968.Kur vinit ju maloket ne fakultet ,ne prej jush ruheshim,sepse ju vetem tre rruge njifshit:1-Rrugen e operativit te sigurimit,2-Rrugen e organizates se partise3-Rrugen e konviktit.
  C`ne Azem Hajdari,me frymen e lirise te qytetareve te lire??????C`desh rrapsodio komunist Ideali Partise,Sali Berisha,t`ju rrembeje studenteve nje proteste qytetare dhe te shfrytezoje shpirtin qytetar te protestes per te ngritur sulltanatin e tij malok??????Nuk ishte e tija.Nuk ishte e gjindjes qe ai perfaqeson ne Vucidol.Ai nuk eshte qytetar.Sali Berisha nuk perfaqeson mentalitetin qytetar.E GRABITI.JA GRABITI QYTETAREVE TE TIRANES.

  Reply to this comment
 25. antonio salvatores September 15, 15:44

  E nderuara gazete,mendoj qe botimi i ketij artikulli ka hapur nje diskutim nga me te vlefshmit qe kam lexuar kete periudhe. A eshte hipokrizi ngushellimi i Saliut? A ka qene i drejte arrestimi i prof. Farudinit? A ka patur qellime politike izolimi i ketij ing. te talentuar? Kam deshire te botoni akt akuzen mbi te cilen eshte bazuar arrestimi dhe denimi i tij ; keshtu mendoj do te evidentohet me mire figura e profesorit. Persa i perket meritave si projektues, ato jene evidente dhe pa ngjyra politike. Sa per Saliun, karakteri i tij perputhet me proverbin popullor: “Vdis pa te behesh i mire”. A nuk qau ky krokodil per viktimat e Gerdecit? A nuk e vrau Azem Hajdarin dhe e beri hero?. Perfitoj nga rasti t’i bej familjes te Prof. Farudinit ngushellimet me te sinqerta.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*