“Thaçi dhe Rama më bën presion më shumë se Vuçiç për taksën”

April 30, 2019 19:39

“Thaçi dhe Rama më bën presion më shumë se Vuçiç për taksën”

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë me dije se si presidenti Hashim Thaçi, dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i kanë bërë presion më shumë se Vuçiçi në sy të të gjithëve në Berlin për ta hequr taksën.

Ai thotë se ata madje kanë folur në gjuhën angleze dhe gjuhë tjera me qëllim që të kuptojë edhe kancelaria gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Francës, Emanuel Macron, si nikoqirë të Samititit të Berlinit.

Edhe dje u përsërit ajo që më ka ndodhë edhe në të kaluarën. Isha krejtësisht i vetëm në një qëndrim. Më vështirë ishte. Edhe presidenti, edhe Edi Rama më shumë bënin presion ata dy me e heq taksën, sesa shtetet tjera.

Të gjithë insistonin që të respektonin qëndrimin e kancelares dhe Makronit, që ky është një shans i mirë për Kosovën e që nuk duhet me e humb. Një insistim direkt i pandalshëm.

Në një gjuhë që ishte në anglisht, qe e merrnin vesh, edhe kancelaria edhe presidenti Makron”, ka thënë Haradinaj në një intervistë ekskluzive për T7 nga Berlini.

Megjithatë Haradinaj nënvizojë se edhe përkundër faktit që ishte i mbështetur për muri, ka insistuar të tregojë që vendimin për taksë e ka marrë nga zori, pasi që Serbia e ka luftuar Kosovën në çfarëdo forme.

Unë u kam thënë që ai vendim është marrë nga zori. Serbia ka marrë vendime agresive ndaj nesh, që kanë rrezikuar sigurinë nacionale. Ky vendim hiqet në rast të një marrëveshje për njohje. Nëse përgatitet një marrëveshje për njohje, dhe nënshkruhet mund ta suspendojmë. Por jo për një proces të dialogut që mund të devijojë”.

Kryeminsitri ka thënë që Thaçi dhe Rama duhej të kishin një qëndrim të përafërt, pasi që me deklarimet dhe presionin e tyre e kishin vendosur në një pozitë të keqe para të gjithëve në Berlin.

Megjithatë ai mbetet e i palëkundur duke thënë se vetëm me njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia, do të hiqet taksa.

“Edhe dje kam dalë keq. Ma mirë ka qenë që Edi edhe Hashimi me thanë që mos me qit kushte në dialog. Por tash kur të thotë presidenti yt, dhe kryeministri i vendit tjetër, i bien që veç ti po e pengon këtë proces.

Kjo nuk është në rregull. Në skemë ku do shkojë pa pas qëndrime të njëjta. Nuk besoj që dikush ka dilema, që njohja është formula. Por si me ardhë deri te njohja, nuk duhet me dobësu pozicionin e Kosovës tek taksa. Heqja e taksës në start të dobëson”, ka thënë Haradinaj.

Ai ka treguar se këto sulme të Thaçit dhe Edi Ramës ndaj tij, kanë ardhur në pjesën informale të takimit ku është diskutuar për taksën.

Në pjesën e parë zyrtare, fjalën e ka pas shumë përmbajtjesore. Ka pas elemente të mira. Kur e ka shpjeguar pozicionin e Kosovës. Në këtë pjesën informale të heqjes taksës, unë jam ndodh në një pozitë të keqe.

Në vend se me i pas  për të mbrojtur, po i ke krejt që të meshojnë, para miqve, ajo ka qenë e rëndë. Pastaj në pjesën e dytë ka thënë që është keqkuptuar ideja e demarkimit, dhe që nuk është menduar ndarje në vija etnike, gjë tjetër për kufirin s’ka thënë” ka thënë Haradianj.

 

b.b/dita

April 30, 2019 19:39
Komento

40 Komente

 1. Syrja Qarri April 30, 19:48

  Edvini me shume ka hallin e mikut te tij Vucic sesa te popullit vella kosovar.

  Reply to this comment
 2. mirel April 30, 19:54

  Dmth dy dashnoret e Vucicit jane bere bashke per te akuzuar ku ngec procesi i paqes.
  Ramushi e ka fajin

  Reply to this comment
  • Albanistan 2019 April 30, 20:32

   @dykokedrunjve Syrja Karri dhe mireles
   Vazhdoni dhe ju larva blogiu me patriotizmin vulgar te kercurit Ramush. Ramush bolja kujton se duke treguar muskujt Merkelit dhe Macron do ti beje ata te gjunjezohen para Rambos kosovarli.
   O Ramush topja po ste mbeshteten ata dy miq te medhenj qe jane investuar aq shume ne ate cka gezon Kosova sot ty ndoshta do te kish mbire barri per tufezat e Miloshevicit. Kokfortesia eshte si uthulla e forte qe prish enen e vet o Ramush djali.

   Reply to this comment
   • mirel April 30, 20:57

    Ou ou,,doli spiuni SERB i ramutit, Cakaj turku i vogel je ti?

    Reply to this comment
    • Zigur Qarri April 30, 22:32

     “mirel”,ai debili militant eshte inspiruar nga Taulant Balla,qe tha,se,ne fillim eshte Partia,pastaj vjen Shqiperia!Nese ka nje rast qe Z.Ramush Haradinaj do pershendetur,ky eshte nje nje i tille,dhe nese ka nje rast qe Thaçi dhe Rama jan komplet bythqire dhe antishqiptare,gjithashtu ky rast eshte i tille.

     Reply to this comment
     • Kryqi May 1, 01:52

      Zigur,
      Haradinaj eshte trim,dhe per ate jepi medaljen qe meriton !
      Por ne politike ne kete rast e ka gabim,Serbet jane skile, e perdorin si argument per qellimin e tyre
      Nuk eshte Rama dhe Thaci,gjithe perendimoret
      jane kundra,Te rrime shtrember e te flasim drejte, Hajredini duhet ta lidhi gomarin atje ku i thone te medhejte,Po si gjithmone, percarje mes Shqipetareve, tre veta nuk i ben dot ne nje mendje,secili “komandant” me vete,asgje s’kane per te fituar ne kete menyre, perkundrazi ne fund do humbin

    • mirel dambllaja May 1, 16:47

     Cakaj nuk fshin te vjellet e Hajdarit me mirelen

     Reply to this comment
   • Fidel Kastro April 30, 23:12

    Albanistan , shkoi e beje nje lavazh trurit se te eshte mykyr nga indokrinimi bolshevik e anti shqiptar.

    Reply to this comment
 3. geg hyseni April 30, 20:01

  Nuk merret vesh… Ne pjesen zyrtare ka qene gjithçka ne rregull nga Edi dhe Hashimi. Ndersa ne pjesen informale keta i kan bere presion, bile edhe ne gjuhe qe ky nuk e kupton!! Me çka duket egoja e protagonizmit mbetet nje smundje e pa sherueshme ne politiken shqiptare…Mbas pranimit te demarkacionit me Malin e Zi edhe Haradinaj eshte bere i pa besueshem!!! Zot shpetoje Shqiperine nga shqipetaret!!

  Reply to this comment
 4. Monteskie April 30, 20:11

  Nderime Haradinaj, eshte normale qe ata dy laviret te kane vene ne pozite te veshtire, por burrat e vertete ne kesi rastesh duken dhe ti edhe nje here tregove burrni te palekundshme!

  Reply to this comment
 5. Arben April 30, 20:24

  Vazhdo drejt or mik, mendo per pooullin.

  Reply to this comment
 6. Zigur Qarri April 30, 20:28

  D.tm.th, te gjith akuzat qe i behen Berishes si Berishoviç,si pro serb,si gjak serb,nga Hashim Thaçi dhe sidomos nga Edi Rama dhe
  megafonat e”rilindjes”,behen per te fshehur lidhjet de jure me serbet!Perseri Esat Toptanet serb ne skenen e politikes antishqiptare!
  Edita Tahiri: Idenë për shkëmbim territoresh e solli Edi Rama te Thaçi nga Beogradi.Ish- kryenegociatorja në bisedimet Kosovë- Serbi,
  Edita Tahiri, ka thënë se idenë për shkëmbimin e territoreve të cilën e ka shpalosur Presidenti Thaçi gjatë vitit të kaluar, e ka sjellë nga
  Beogradi në Prishtinë kryeministri shqiptar, Edi Rama. Këtë ajo thotë të ketë zbuluar gjatë kohës sa ishte ende në detyrë për dialogun
  në mes Kosovës dhe Serisë.Emërimi i Gent Cakajt është një veprim djallëzor i kryeministrit Edi Rama. Nuk është problemi te individi,
  por te qëndrimet e Z. Rama. Ai është duke kërkuar persona, me gjasa, me prirje për dakordësi në ndryshimin e kufijve të Kosovës”,
  tha Tahiri.

  Reply to this comment
  • mirel April 30, 20:59

   Ekzakt

   Reply to this comment
   • Epiriiiiii May 1, 01:29

    Realisht… Rama dhe Thaçi kan te Drejte. Pse mos te Shkembehet Leposaviqi me Zubin Potokun Serb me Luginen e Presheves Shqiptare…… me Njohjen e Ndermjetme te te 2 Shteteve dhe keshtu mbyllet kjo Gjendje e Ngrir me Serbet. Njerez po nuk Komunikuam nuk Gjendjen Zgjidhjet. Ramushi ka te Drejte. Por me Monolog nuk Zgjidhet asgje. Duhet Dialog. Politika eshte edhe Artè nuk eshte thjesht Llafollogji Llogje Pazari, dhe Ramushi po i kthen ne Llogje Pazari.

    Reply to this comment
    • Zigur Qarri May 1, 12:03

     Beson vertete,qe Kosova do dale më e fituar se Serbia qe ka mbrapa dipllomacine Ruse,ne nje ndarje te mundeshme territoriale?!
     Humbja më e madhe për Kosovën me shkëmbim të territoreve do të jetë uji, si pasuri natyrore. Kosova me 1600 metra kub ujë
     për kokë banori, hyn në radhën e vendeve me mungesë të ujit.Liqeni i Gazivodës (10.9 kilometra në katrorë dhe me 39 milion
     metra kube ujë) me këtë shkëmbim të territorit do të mbetej në Serbi,me çka do të rrezikohej ekzistenca e popullsisë dhe ekonomisë
     së Kosovës, meqë nga ky akumulacion me ujë furnizohen popullsia e Mitrovicës, Vushtrrisë, Skenderajt etj. ndërsa shihet edhe si
     alternativ për furnizim me ujë edhe të pjesëve të tjera të Rrafshit të Kosovës që për momentin me ujë furnizohen nga akumulacioni
     i Badovcit. Gjithashtu është edhe alternativë për mbushje (furnizim) me ujë të këtij të fundit, pasi në periudhat e thata sasia e ujit dhe
     furnizimi i një pjese të Prishtinës me ujë të pijes mund të vihet në pikëpyetje siç ishte rasti i vitit 2014.Në aspekt ekonomik, gjigandet
     më të madhej kosovarë (Trepça, Korporata Elektroenrgjetike e Kosovës, Ferronikeli etj), furnizohen gjithashtu me ujë nga i njëjti
     akumulacion, pa të cilin as që mund të paramendohet funksionalizimi dhe ekzistenca e tyre. Gjithashtu nga liqeni i Gazivodës ujiten
     gati i tërë rrafshi i Kosovës dhe Drenicës, prandaj edhe bujqësia do të vihet ne pikëpyetje me këtë rast. Fakti bëhet edhe ma tragjik
     kur dihet se edhe Liqeni i Badovcit në pjesën më të madhe ndodhet nën administrim të komunës së Graqanicës.

     Reply to this comment
     • Lasgushi May 1, 15:31

      Zigur Qarri, edhe kur te jepet rasti i mire per te rregulluar biografine, nuk ja del dot, sepse nuk pjaftohesh me analiza kunder Rames (qe ne kete rast e meriton), por njekohesisht kerkon edhe te lash nga mekatet idhullin tend te shtrejte,Sali Berishen, kriminelin, tradhetarin, serbin, shkerdhaten, mallkuarqoftin qe zoti i dhente ate ç’ka meriton nje ore e me pare!

     • Epiriiiiii May 1, 16:05

      UJmanin dhe Trepçen si japim…. por duhet Biseduar te gjendet 1 Kompromis. Kaq asgje me Shume. Jepi Hapsire edhe Politikes Dialogut….. po sdo te thot te bjesh Dakort.

 7. Kuq e zi April 30, 20:32

  Gishtin e mesit u ke qit ramush
  Keta palaco sa me shume behen te bukur jashte e aq me shume dobsohen ne shpi pra krejt e kunderta jote
  Kerkoju qe te dyve zyrtarisht se jane pro apo kunder kosoves

  Reply to this comment
 8. Psss... April 30, 20:32

  Si arrixhite,ikni or legana,s’jeni per shtet ju,ju jeni vetem per te mbushur xhepat tuaj,Me ju s’ka as Europe as njohje Kosoves,Per ju e dime qe s’keni turp,Turp eshte per Merkel dhe Macron qe diskutojne me ate nivel,Ata po te duan gjejne njerez te tjere lider te vertete qe te perfaqesojne Shqipetaret

  Reply to this comment
 9. MH April 30, 21:07

  Te kam keshillue mos u tund nga istikami!
  Je vertet Oke burrit sic thoshin dikur heret shqiptari per shqiptarin kur i zinte vend fjala.
  Fati i jone qe kemi dy gjatoje qe iu ka marre koka ere.Nji djathagji,hallavgji,tjetri piktor ballist i thekun nen rrogoze i dalun ma ne fund acik para shqiptarve me riabilitimin e Kryeballistin ortakun e Hitlerit ne kryeqytet prane familjarve te ogjakut frashellise.
  Kur te gjithe keto e kane dasht Shqiperine me mish e me shpirte po me nji ves te keq larg syve e larg bythve te tyre e me zemer te plasun.Si per te vertete per argument kane vdeke here ne moshe aspak te thyer,akut zemret.U ka pelqye ma shume qallma rreth krese se kapuci i bardhe qe i ban shqiptaret ne dallim me racat e tjera.

  Reply to this comment
 10. Vatra April 30, 21:35

  Nëse nuk ka presion nga Serbia për taksën e mallrave atëhere mos vazhdimi i bisedimeve u konvenon serbëve

  Reply to this comment
 11. qwerty April 30, 22:13

  te lumte haradinaj

  Reply to this comment
 12. s.g. April 30, 22:25

  Vetum mos u fut në qark të mbyllur si dikur Ibrahim Rugova në fillim e nxirrte vehten të fortë deri sa Kroato Sllovenët ishn ende në Jugosllavi por kur ata i morren drejtimet e tyre ky mbeti filikat dhe sa u ba gazi i botës edhe ty po se ta dredhin rrugën europianet ke me u pendu

  Reply to this comment
 13. "zeri i mases"....(mjere ne) . April 30, 22:33

  dihet qe tema e “patriotizmit” mbahet si me e rendesishmja dhe si e tille pervehtesohet dhe nga zhgulli popullor . dhe…folkorizmi primitiv, i mbjelle nga mite dhe dogma, ben “ligjin” ne trurin e femrucit (a femruces), mirel dhe halldupit arben, pa le ne trurin e “udheheqesve” …te “shquar” .

  Reply to this comment
  • mirel May 1, 01:53

   E paske pervehhhhtesuar mire patriotizmin folklorik.
   Kush ta ka mesuar, Ramuti me mareveshjen greke per detin apo per varrezat greke?
   Apo Mero Baze, se ai eshte eksperti kesaj Teme ne te s’emes se tij..

   Reply to this comment
   • qytetar May 1, 13:47

    O mirel trimi wenke ne idiot ne rrenc zotrote,marrveshjen e detit dhe varrezat grekut ja dha babai yt Sali spiun serb berisha.Kete e di i madh e i vogel e thone letrat ,por ti me sa duket sapo je kthuer nga mergimi per te djegur gomat tek rruget e shijakut,ske dhe shume faj,ke stenoze ne furnizimin e trurit me gjak

    Reply to this comment
    • mirel May 1, 13:57

     O palaco qe mashtroni patat. Berisha i dha possible u kontestuan te gjitha, ndersa Deti u hodh poshte nga Kushtetuesja. De Jure e De Fakto nuk ka mareveshje per Detin.
     Pastaj ti mut qytetari nga e nxore konkluzionin qe Berisha eshte babai im? Une e di qe e ka shkerdhyer tere Rilindjen prandaj po ja zbaton mareveshjet Ramuti, te gjitha, nje me nje. Saliu ne fillim shkerdheu Ramutin dhe ky ja futi PSse Rilindjen, pjellen e Berishes, deri ne rreze.
     Prandaj mos ha mut kot si i kulturuar e i mencem.. Nuk e zgjodhi populli Ramutin te mbaronte misionet e Berishes.

     Reply to this comment
 14. Shefqet Cela April 30, 22:47

  Haradinaj është njeri i vendosur në bindjet e veta, por nuk ka haber bga PRAGMATIZMI.
  Taksa nund të hiqet për hir të interesave të Kosovës, që duhet të arrihen në bisedime në.
  Pooor.. .. r për ta rivënë nuk ka asnjë veshtirësi, nëse bisedimet dështojne, për faj të Serbisë.
  Kështu do fitohej kredibilitet për tju qasur Europës.
  Tung!

  Reply to this comment
 15. Shpetimi Debatik April 30, 23:03

  Asgje per tu cuditur !.
  Thaquri e Ramushiri jane krijesa e.diplomacise se nentokes (agjenturash) .

  Reply to this comment
 16. bart72 April 30, 23:50

  Ty ho pashai I gjithe shqiptareve ty ata komunistat te han koken e karit ata jan komunista bythqira l’epura ti je gjak shqiptare nuk je si ata kurvat e sllave Rrofte shqiperia

  Reply to this comment
 17. Adih April 30, 23:51

  Nuk je i vetem ti o Berishe si kollene e shtate e srbise ,tani te eshte bashkanjgjitur dhe Rama ..Ku ky i fundit ,pervec qe eshte i pa afte , i papergejgjshem ,por me kete qe beri ,ka felliqur vehten e tij ,por edhe ne popullin mbare shqiptar .As edhe nje here nuk kemi pasur politikane ,por zorraxhinj dru me pre dhe hajdute . Me gjithe se Fshatar ky Zoti i nderuar kryem Hajredinaj ,bravo i qofte me karakter ,e mbajte fjalen si burrat ,per interesin e Kosoves., na nderove zoti Hajredinaj ,dhe ta shperblefte zoti per te mire ne familjen tende dhe faleminderit z Kryem Hajredinaj .Respekte nga gjithe populli shqiptar brenda dhe jashte kufijeve te shqiperise.

  Reply to this comment
 18. demo May 1, 06:59

  Eshte Lideri Rajonal,qe ben si i bukri katundit.
  Eshte ky qe ja shkel syrin serbeve dhe grekeve,eshte KODOSHI i shpise.
  Qendro Ramush se e ke me gjak.
  Lideri rajonal e ka te falur.

  Reply to this comment
 19. Eno May 1, 07:22

  (E shkruar edhe gati para një muaji) Do kishte njëmijë herë më shumë vlerë në qoftë se do të botohej kronologjia e gjith takimeve ndërkombëtare, ku shqipëtarët janë përfaqësuar me shumë koka dhe asnjëherë një mendje. Dita këtë nuk e bën!!!!!???

  Reply to this comment
 20. qytetar May 1, 09:03

  O Ramush grida dhe sumderrmuarit qe komentojne pro teje si idiote te noterizuar qe jane.Ne fushen e vjedhjes dhe spiunazhit,hajduti dhe spiuni bertasin kapeni ate tjetrin.Ty Serbet te ndaluan ne France per te dhene kredibilitet ne syte e idioteve shqiptare se je patriot i madh dhe medemek armik i vendosur i tyre,keshtu keta trangujt te zgjodhen kryeminister dhe per te mbuluar mutin me shurre ti bertet qe spiunet jane thaci e rama,ndersa ti kelyshi i Berishes je patriot i flakte,Ptu

  Reply to this comment
 21. Epiriot me Zemer e me Shpirt May 1, 15:15

  O ramush haidar loksi.
  Burrat te ftuan e biseduan ne shtepi ne sofer pa Gazetare.
  Diskutuat atje ishte muhabet per atje.
  Por sa mban qeni brek mban ti politik.
  Ti je nje i tredhur nga Franca.Por ngelesh perjetesisht kelysh amerikan.
  Prandaj nuk beme kurr shtet ,sepse malok si puna jote te pabese sabotonin perhere per interes te padroneve.
  Sepse nuk rrini dot pa padron fara juaj.
  Pike personaliteti etnokombetar nuk keni pasur edhe nuk keni.
  Po flet burri cfare muhabete beri me burrat ?
  Sikur me te poshterit te jene Rama me Hashimin,prape te folen ne bese,jashte protokolleve.
  Ti i nxorre ne pazar si kurve e keqe.
  Ti edhe berisha soj magjari qe sdihet nga keni ardhur aty,jeni ne porosi te amerikes o jezider.
  Te shkaktoni sa me shume poshtersira e te mbani ndezur destabilizimin rajonal.
  Maskarenj.Dil e shaj turkun tashi thuthuqi leshit ,sepse ashtu do amerika.
  Fare sklleverish pa dinjitet.

  Reply to this comment
 22. Oparaku May 1, 18:31

  Zoti Haradinaj nuk hyhet ne BE dhe nuk liberalizohen vijat me ultimatume.Prandaj ece me shprehjen popullore fjala urte zbut dhe gurin po lere mandej burrin.Se per ekononi qe kemi si ne ne Shqiperidhe ju ne Kosove nuk na pjerdhe as kush.

  Reply to this comment
 23. labi May 1, 18:58

  Po pse cfare do te thonin para botes mbaje taksen o trim,te jete me te vertete per ta hequr taksen e heqin per 1 min bashke me ty,po thuj ku ka ngel politika te Ramushi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*