Berlusconi: Shqipërinë e ndriçova për 30 vite me televizionet e mia

March 7, 2014 10:23

Berlusconi: Shqipërinë e ndriçova për 30 vite me televizionet e mia

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi, është rikthyer në Senat, për prezantimin e librit “Rrno për me tregue” të Atë Zef Pllumbit.  Gjatë fjalës së tij, ish-kryeministri është shprehur se e njeh mirë Shqipërinë: “E kam ndriçuar për 30 vite me televizionet e mia, të gjithë flasin italisht dhe ka një brumë të pabesueshëm nga pikëpamja industriale e kulturore që më ka befasuar” është shprehur Berlusconi, që ka bërë gjithashtu parathënien e librit dhe që është kujdesur aktivitetin në fjalë.

Pastaj ai është ndalur gjatë për të komentuar komunizmin që sipas tij, nuk është vetëm ideologji por edhe një sëmundje. “Ideologjia komuniste është më kriminalja dhe çnjerëzorja në historinë e njeriut: ka shkaktuar me miliona viktima” ka vijuar ish-kryeministri italian. / Respublica

 

March 7, 2014 10:23
Komento

10 Komente

 1. shqiptar March 7, 10:31

  Prandaj dhe ky eshte shok i ngushte me Putinin se nuk pelqen komunizmin…hahahahaha na mbyten hipokritet

  Reply to this comment
 2. Agim Anastasi March 7, 11:07

  AGIM ANASTASI — 7 Mars, 2014 në 10:55 am
  Kanalet e Tua televizive nuk kane ndricuar asnje njeri ne Shqiperi. Ato kanale i benin reklame sistemit kazhino ,prodokte i te cilit je dhe ti vete. Se pari Ti duhet te ndricoje popullin tend, qe me keqardhje kam kostatuar se shume qytetare italiane qe jetojne ketu afer meje,nuk dine kush eshte Antonio Gramshi apo figura te tjera historike e politike,e nuk dine ku ndodhet gjeografishte Italia.Ne sistemin kazhino dija e kultura jane monopol i atyre qe jane te afte te paguajne,te tjeret duhet te punojne per te jetuar.Por ju i nderuar , ish kryeminister ke kostatuar nje te vertete,kur thua se shqipetaret kane brume. Ai sitem ku u riten shqipetaret nu i kishte te gjitha te keqia. Ne se sistemi kapitaliste ishte me i afte per prodhimin e produktit, kjo nuk mundet te thuhet ne edukimin e njeriut.Eshte pikerishte kjo qe bene ne shqiptaret te integrohemi me shpejte ne perendim dhe pse jo ti mesojme nje italiani ,se cili eshte Balzaku apo Tomas Man,cili eshte Aishtani apo Njutoni,gje qe ne ditet e Globalizmit sot,nuk kane fate ta dine as femijet e mi te ritur qe kane mbaruar shkolle. Perfundimishte Zoti Berluskoni bene me mire te mos gjykoshe probleme qe nuk i njeh. Ti ke perse te jesh i kenaqur,pasi sistemi kazhino te nderoi dhe kurre nuk u tatove.Ndersa ne shqipetaret qe po jetojme sot ne parajsen “tende” po e gjykojme vete ne jeten e perditeshme demokracine kapitaliste dhe te keqiat e sistemit totalitare.Dua te kujtoi ne fund theniet e fameshme te te ndjerit ANDREOTI,se shume shqipetare te genjyer nga reklamat mendonin se jeta qe si ne reklame! E padyshim kjo reklame ishte dhe pjese e kanaleve te Tu.

  Përgjigjjuni

  Reply to this comment
  • ben March 7, 15:01

   Cfare po thua ? ti mesojme Italise kulturen ??????
   Vendit te kultures do ti japesh leksione kulture ti shqipetar qe kur Dante shkruante komedine hyjnore ne ishim ne mal me dhi.
   Pak me modest te lutem, mos fluturo

   Reply to this comment
 3. karamamund-elefanti i trete March 7, 12:57

  Rai po,po jo ti,kemi qe ne vitet 70, qe e shikonim Rai-n,mor koqe por ti di vetem te mburesh,dhe nuk mund te krahasohesh dot me edukaten qe na ka dhene Rai.

  Reply to this comment
 4. ben March 7, 13:02

  Shqqyr qe shikonim ato TV Italiane se te ishte per Qemal Lamen , komunistet, sigurimsat e spiunet e antenave do shikonim vetem ate TV Tiranen e varfer, vetem me propagande komuniste qe varferine na e shiste per sukses te madh.

  Reply to this comment
 5. Ilir March 7, 13:29

  STACIONET MEDIASET JANE NDJEKUR FUQISHEM NE SHQIPERI EDHE PAS VITEVE 90.

  PATJETER QE EDHE ATO KANE DHENE KONTRIBUT DUKE QENE NJE DRITARE PER ADOLESHENTET E ASAJ PERIUDHE (ME KUJTOHET VETJA IME).

  Reply to this comment
 6. Frojdi March 7, 14:47

  Na pjerdhe me degjenerim o vagabond! Pika ne qe me parathenien tende te flliqesh perlen e iluministit At Zef Pllumbit.

  Reply to this comment
 7. Pedro March 7, 15:19

  Eshte fakt se TV Italiane, ne me “kanacet” e fameshme, te etur oer pak drite, kane ndihmese hume te madhe ne njihjen e perendimit, te kultures italiane e vecanti.Kjo nuk mund te mohohet.Eshte e a imagjinuar pritja e madhe qe i beri populli italian shqiptareve ne 1991.Shume bukur per Zlibrin e At Zef Pllumit,dhe, mire qe e ka shkruar parathnin dhe e mbeshteti aktivitetin Berlusconi.

  Reply to this comment
 8. Stef Staku March 7, 15:38

  ANALIZE : I ka ba drite Mafies Shqiptare per 22 vkete. 7 vite te tjera jane rrrena si zakonisht. Para vitit 1990 ne Shqiperi bate drite tjeter kush …
  I shkreti Pader Zefi nuk e lane rehat. Ne shqiperi e kapte per krahu me dale ne foto Ismail Kadare komunisti, kurse ne Itali pasi ka vdeke i ban parathanjen Silvio Berluskoni anti – komunisti !!!

  Reply to this comment
 9. Daniel March 7, 15:48

  Edhe Greqia e lashte eshte e njohur per kulture,i dashur komentues ,por sot jane te tjera kohe,ashtu si thote komentuesi me larte,ko.het e sistemit kazhino.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim