Betejë titanësh…për një peshk (Foto)

August 26, 2016 11:20

Betejë titanësh…për një peshk (Foto)

Arinjtë nuk kanë qejf që të ndajnë me të tjerët ushqimin, madje as me llojin e vetë dhe si hamës të mëdhenj, janë gati të luftojnë për ta mbrojtur këtë ‘parim’.

E tillë ishte skena e filmuar nga fotografi i natyrës, Giuseppe D’Amico në Rusi, ku dy arinj u ndeshën për kontrollin e rrjedhës së një lumi, ku që të dy kishin zbritur për të peshkuar.

“Beteja zgjati rreth 5 minuta dhe në fund nuk pati asnjë fitues. Arinjtë u ndanë dhe njëri vijoi të kërkojë për salmon në krykëderdhjen e lumit, ndërsa tjetri u rikthye në pyll”, thotë D’Amico.

Fotot janë shkrepur në Parkun e Liqenit Kurile, i njohur si një ndër liqenet më të pasura në botë me salmon.

 

 

Stunning photographs captured two huge bears laying into each other at a Russian lake known for being a salmon breeding site.

This incredible clash of the titans in Kurile Lake Park, Kamchatka, was watched by 57-year-old Giuseppe D'Amico - whose box office seats were worth travelling for

Giuseppe said the bears fought for about three to four minutes, between the lake and the low river

Grizzly spectacle: The bears' fight was watched by other local wildlife, including seagulls (pictured)

Giuseppe said: 'On this trip I witnessed other skirmishes between bears and many other interesting scenes that have always involved protagonists - bears, salmon and even the seagulls!'

The bears fought tooth and claw over the fish, as Giuseppe's amazing photographs reveal

The bears were fairly evenly matched size-wise and by the end of their tussle, there was no clear winner

This brown bear looks depressed as she lies down on a rock, having struggled to catch any fish

The bear was snapped at Katmai National Park, Alaska, making dozens of failed attempts to grab some salmon

Drenched, she is pictured dipping her head under the water to look for prey, before spotting her target and trying to pounce on it

At one point she almost snaffles a tasty treat, only to see it slip away back into the water

 

August 26, 2016 11:20
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim