Parlamenti rrëzon pas vetëm 50 ditësh në detyrë qeverinë e Albin Kurtit

March 25, 2020 23:03

Parlamenti rrëzon pas vetëm 50 ditësh në detyrë qeverinë e Albin Kurtit

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar pro mocionit për mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti.

Nga 117 deputetët të pranishëm në sallë 82 kanë votuar pro 32 kundër dhe 1 apstenim.

Kundër kanë qenë 29 deputetët e LVV-së dhe tre të LDK-së, Vjosa Osmani, Haxhi Avdyli dhe Ardian Shala.

Qeveria Kurti arriti të rrëzohet përmes votave të partive opozitare.

 


e.k. / dita

March 25, 2020 23:03
Komento

28 Komente

 1. Niku March 25, 23:20

  Hani mut tani te dashur kosovare!!!

  Reply to this comment
  • a March 26, 11:05

   Albini do cohet me fort se kurre dhe ky do jete vec fundi per ata qe menduan se fituan.
   Albini do te fitoje bindshem zgjedhjet e reja, mos e vrisni mendjen!

   Reply to this comment
 2. Troja March 25, 23:32

  Kapitali nuk do qeveri te majte.shba do te plotesoje oreksin serb, e te nxjre me edvinin ne adriatik. Kete kadashur serbia ka 100 vjet.dhe fundit:korupsionin e madh ne kosove si dhe ne shqiperi e do sistemi i kalbur qe ka sot bota dhe s’ka si zhduki as ne kosove e as ne shqiprri

  Reply to this comment
 3. S- New York March 25, 23:49

  Doli fjala e Frrok Cupit.

  Reply to this comment
 4. S- New York March 25, 23:49

  Doli fjala e Frrok Cupit.

  Reply to this comment
 5. ETHEM March 26, 00:05

  DITA:Lajmi keq.Por ndodhi per disa arsye:
  1-Albim Kuri i ra gjoksit (Jam KM )pa u bere Kryeminister..!
  2-Mori rolin e gjyqsorit duke deklaruare denimin e gjithkujt qe kishte abuzuar ne vite..!
  3-U bashkua me Ramushin,SB e ko..per te mos e hequr perkohesish taksen 100 % me Beogradin per ta vene ne prove ate dhe e psoi si R.Haradinaj qe u derguare ne Hage dhe opozite te gjate.!
  4-Fakti qe Ramushi dhe Kurti pergojuane edhe E.Ramen,A.Thaçin,duke u bashkuan te dy kunder te gjithve,tregon papjekuri politike.
  5-Doli kunder SHBA per heqjen e takses me Serbine dhe kembenguli te RECIPROZITETI,kur ju kerkua heqja 100 %..! Dalja kunder SHBA eshte cektesi e koke-fortesi serioze.
  6-Doli hapte kunder Presidentit Thaçi,E.Rames dhe A.vuçiç per Shengenin Ballkanik te inicuare nga SHBA+BE.
  7-Isa Mustava shfrytezoi forte largimin e Ministrit te Brendeshem te tij pa e pyetur aleatin ne kualicion,si dhe mbeshtetjen Amerikane per taksen.
  8-Kurti nuk preferoi deklaraten e Bill Klintonit ” ose hiqi taksen ose rrezoni bustin tim..”Ky ishte kulmi i miopise politike te A.Kurtit.
  9-Qe ne fillim kualicioni i VV +LDK nuk u preferua nga shume kushe ne Kosove e kudo.
  10-Kurti krijoi nje dege partie te VV ne Tirane,delegoi aty Berat Buzhalen etj,duke degjuare SB,LB,IM e ko,duke i bere karshillek Edi Rames.
  11-Urojme qe ne Kosove te zgjidhet nje KM kopetent per drejtimin e vendit dhe zgjidhjen e shume problemeve me Serbine.
  -FLM-DITA

  Reply to this comment
  • Gzim Kulufi March 26, 11:41

   Mjafton pika 10 per te treguar qe Albua vepron si per pasneser! Duket qe ka dashur ti bej petullat me uje! Duke tentuar te kosovarizoje Shqiperine, (gje qe kosovaret e kane arritur deri diku, duke demtuar edhe Shq.), ne vend qe ta shqiptarizoje Kosoven! Te vjen keq, por premtimet e tij dukeshin prej kohesh si fllucka sapuni. Kot nuk thone, shtri kembet sa ke jorganin! Por nejse, ishalla u behen pesimet mesime, sepse kjo eshte per te miren e te gjitheve.

   Reply to this comment
 6. XXXL March 26, 00:13

  E inskenoi vetërënjen e tijë pasi nuk pati bythë me i dalë Vuqiçit dhe që nesër ta manipulon popullin me marrveshje të diktuar nga aleati nr. 1 i Kos dhe të rikthehet në pushtet. dhe çka ma e keqe u ba nji Sali Berish në diskutime kuvendi

  Reply to this comment
 7. Suka March 26, 00:21

  Analisti Frrok Cupi ka thene :Ska per tu bere ndonje here Kryeminister qe ne fillim.

  Reply to this comment
 8. dardan I March 26, 00:54

  Albin Kurti shkoi ne vendin e vet te preferuar: kryetar i Opozites.

  Reply to this comment
 9. Filoeuropiani March 26, 00:55

  Radikal i majtë dhe islamik (dihet kush i financon) eshte veshtirë të jetë partner.

  Reply to this comment
 10. Nik March 26, 02:39

  Sot idealistet dhe te ndershmit i duan pak njerez! Paraja ka krrimbur shoqerine. Do shohim ku do t’i dale tymi.

  Reply to this comment
 11. mirel March 26, 04:11

  Jane gezuar gjithe kermat e Ramutit, O pleera te Dules dhe te Vucicit.
  Keta skane me as turp e as ndroje te dalin hapur pro Serbise dhe kunder Kosoves.
  Jane te organizuar.
  Popull shqiptar, ke marre fund po nuk u bashkove me Albin Kurtin

  Reply to this comment
 12. Adih March 26, 04:43

  Me vjen shume keq per Kosoven qe po humbin nje politikan me principe .Besoj se kam te drejte .Nuk do me vinte mire ne qofte se ka ardhur urdher indirekt nga perendimi ,ose matane atllantikut .Zoti ti ndihmoje shqiptaret ,e koha do ta tregoje te verteten . ..

  Po nuk e deshet ju o vellezer Kosovare aty tek ju ,na i sillni ne ketu ne shqiperi ta bejme kryeminister dhe ta nderojme me kete monistin e gjate .

  Reply to this comment
 13. ramushi March 26, 07:33

  Nje proverb rus tregon se si kishin shkuar kafshet e egra ne gjueti se bashku . Kur vije koha t’a ndajn gjahun luani ju thot se pjesa e pare me takon mua se kam qen ne gjueti , pjesa e dyte me takon mue se jam me I fuqishmi , pjesa e tret serish me takon mua se jam mbret I shtazve e sa per pjesen e katert ai qe e zgjat doren per ta mar do e pagoj me koke aty per aty .
  Andaj shpresat ishin te gjenerata e re e LDK se sa per hajnat e rryer eshte dit perfundimi ende pa u be koalicioni .

  Reply to this comment
 14. Dash March 26, 07:39

  “Ethem”.. pak a shume ke te drejte (eshte e kote te rreshtoj me cfare jam apo sjam dakort) ne ato qe thua, do te shtoja mendjemadhesi, fluturim me presh, papjekuri politike (ska si te jete ndryshe) dhe takticizma naive ne politike qe bota i ka kaluar prej kohesh……..,e vetmja taktike duhej te ishte :Dashuria per Kosoven.!!!

  Reply to this comment
 15. Igor March 26, 08:00

  A e mbani mend cka tha ENVER HOXHA pa e fituar luften kunder armikut te mbrenshem nuk mund ta fitojsh prej armikut te jashtem,pra Kosova doti kthehet Serbise dhe dote kete vetem Autonomi dhe ti falenderoni Amerikaneve dhe Armiqve te mbrendshem THacit dhe Mustafes,edhe pak kohe edhe Airoporti i Prishtines dota mer emrin ALEKSANDER VUCIC.

  Reply to this comment
 16. fteri March 26, 08:38

  Bashkimi i Albin Kurtit me praktikat e idetë e armikut kombit kosovar e shqiptar Sali Berisha ,ishte oguri më i keq për Albinin ,por ishte Saliu ai që i vu minat ushtrisë çlirimtare të kosovës ME vrasjet pas shpine të militantëve të UÇK ,që vinin në shqipri për ndihma të armëve
  Sali Berisha fshihet pas urdhrit për vrasjen e Ali Ujkajt ai ishte dëshmiter i parë për vrasjen e zhdukjen e trupit të maskruar Rremezi Hoxhës nga kasapët xhelat të SHIK të Gazidedes mercenarit besnik xhakatar të Sali Berishës që mbushi lumej gjaku shqiprinë e kosovën në v 1996-97-98 ,që do të nxirrte në dritë lidhjet konspirative agjenturore të Sali Berishës me Arkanin e Milosheviçin nga terrori i shikut të mercenarit gjakatar të Gazidedes furnizimin me naftë të tankeve dhe avionve të Milosheviçit,për të minuar pavarsinë e kosovës.

  Lidhja me Sali Brishën,e Ramush Haradinajn ishte papjekuri dhe gabim i rëndë i Albin Kurtit ,dhe largimi me Amerikën ,me Edi Ramën e Hashim Thaçin e ka rrëzuar e groposur në 50 ditë të qeverisjes pazareve Albin Kurtit më të shkurtën në histori kosovës ,ashtu siç tha Frrok Çupi se kurr nuk do të bëhet A.Kurti kryeministër,edhe unë jam me këtë opinjon

  Reply to this comment
  • Bishtuk March 26, 09:05

   Nje idiot noterik qe poston nga dy here se kujton se e lexon njeri idjotlleqet dha bythlepirjet

   Reply to this comment
  • Vatra March 26, 10:17

   Shtoi edhe ndezjen e kufomave të luftarëve të UÇK si dhe vrasja e atij Gjuriqi apo ndryshe tropojanit krejt këto në prita,dhe tinëzisht për të fajsu gjoja hakmarrje por mashtrohet argati i Millosheviqit se,shqiptarët kurr nuk janë hakmarrë tinëzarqe si përpiqet Sali krimineli dhe mercenarët e tij të prpoagandës

   Reply to this comment
  • mirel March 26, 15:54

   Po debil gjysmak ngele tere jeten o fteri. Sali Berisha punoi per te njejtin bos qe punon dhe Edvin Ramuti-Serbine. Njeri kish Miloshevicin, tjetri punon per Vucicin. Cne ti qe e lidh Albinin me Berishen, kur Edvini eshte vellau i vogel I Vucicit te madh. Minishengenti, fterro qe te marrcin ferrat te marrcin. Minishengeni i ramutit eshte me keq se tradhetia e Berishes,

   Reply to this comment
   • Shefqet Cela March 26, 17:41

    Debilat e vërtetë janë ata që nxjerrin nga goja e u shkruan dora të tilla karagjozllëqe.
    Mundohesh të futësh nënjë thes gjëmëmadhin Sali me Ramën që po përballon me stoicitëm dy gjëma të mëdha,, TËRMETIN DHE TANI FLAMËN QË NA KA PLLAKOSUR TE DERA.
    Ti e di pse del kundër qeverisë në këtë situatë që duhet të jemi të gjithë grusht për t’a mposhtur të keqen e madhe.
    Sa për fterin,nuk arrin t’a kuptosh sepse ai qëndron shumë lart teje.
    TUNG!

    Reply to this comment
 17. fteri March 26, 08:42

  Bashkimi i Albin Kurtit me praktikat e idetë e armikut kombit kosovar e shqiptar Sali Berisha ,ishte oguri më i keq për Albinin ,por ishte Saliu ai që i vu minat ushtrisë çlirimtare të kosovës ME vrasjet pas shpine të militantëve të UÇK ,që vinin në shqipri për ndihma të armëve
  Sali Berisha fshihet pas urdhrit për vrasjen e Ali Ujkajt ai ishte dëshmiter i parë për vrasjen e zhdukjen e trupit të maskruar Rremezi Hoxhës nga kasapët xhelat të SHIK të Gazidedes mercenarit besnik xhakatar të Sali Berishës që mbushi lumej gjaku shqiprinë e kosovën në v 1996-97-98 ,që do të nxirrte në dritë lidhjet konspirative agjenturore të Sali Berishës me Arkanin e Milosheviçin nga terrori i shikut të mercenarit gjakatar të Gazidedes furnizimin me naftë të tankeve dhe avionve të Milosheviçit,për të minuar pavarsinë e kosovës.

  Lidhja me Sali Brishën,e trapin Ramush Haradinajn ishte papjekuri dhe gabim i rëndë i Albin Kurtit ,dhe largimi me Amerikën ,me Edi Ramën e Hashim Thaçin e ka rrëzuar e groposur në 50 ditë jetëgjatësi të kotësive të qeverisjes pazareve Albin Kurtit më të shkurtën në histori kosovës ,ashtu siç tha Frrok Çupi se kurr nuk do të bëhet A.Kurti kryeministër,edhe unë jam me këtë opinjon,shpresoi të gjendet një kryeministër adapt.

  Reply to this comment
 18. Delet po hedhin valle se shporren bariun... March 26, 08:45

  O bo booo cfare rilindjotesh jane bere gazetare. Me trapa si ju partia can bllokadat. Shkruhet ABSTENIM gazekaro mio dhe jo APSTENIM (s’ka te beje me app’s). Shiko se mos t’i ka honger dhia librat e shkolles fillore.

  Qeveria Kurti u rrezua me nje shqelm te vockel bytheve. Turp e faqja zeze!
  Kjo ne kendveshtrimin tim eshte fatkeqsi kombetare se deshmon qartazi se sa keq ua ka tredhur koqkat “armiku i jashtem”.
  Kur prishet uniteti, pirdhet shteti, se kur dy idiote zihen, fiton vetem i treti.
  Politika perca dhe sundo ka shekuj qe s’i le delet te ngrene koken lart.
  Vazhdoni, vazhdini se mire e keni. Prisni, prisni, se s’keni pare gje akoma.

  Reply to this comment
 19. demo March 26, 08:58

  Ti Igor qe je sllav duhet te dish se Kosova ka burra,nuk eshte si Shqipria me kurva,qe tall bythen greku po ja grin token e detin si mola.
  Per ju qe gezoheni per rrezimin ne Parlament te Albin Kurtit,kjo eshte fatkeqesi per shqyptaret.
  Veprimin me te denje e mbajti Shota e Kosoves,Vjosa Osmani,qe ja tregoi mire popullit kosovar cfare po ndodh nga cmira e Intriganteve ne dem te interesave te Kosoves.
  Dy detyra ka sot para popullit te vet qeveria Kosoves:
  1-Te mos fali asnje pellembe truall te lare me gjak.
  2-Reciprocitet ne Maredheniet ekonomike,politike me Serbi-Mali Zi.
  Neqoftese zgjedhje te reja do mbaheshin sot,dyshja qendrestare Albin Kurti Ramush Haradinaj do te fitonin shumicen absolute.Kushtet nuk lejojne zgjedhje te reja.
  Nje qeveri teknike qe lejon heqjen e taxes me Serbine,nuk eshte ne te mire te Kosoves.

  Reply to this comment
 20. Jimi March 26, 10:40

  Nuk eshte surprize! Qe ne ngjizje ky koalicion e kishte te shkruar ecurine. U deshen 4 muaj pas zgjedhjeve qe te krijohej qeveria dhe midis dy forcave me programe diametralisht te kunderta. Si dhe perfaqsimi nga dy lider qe perfaqsojne dy gjenerata te ndryshme.

  Reply to this comment
 21. anticensurë25642654 March 26, 10:47

  shumë mirë!
  pavarsisht se për të shkuar deri në zgjedhje të reja ka një procedurë të gjatë,bin flokziu punoi mirë këtë kohë të shkurtër!!
  pak pordhë të panevojshme,por në fund të fundit punoi mirë!!
  nëse bëhen zgjedhje do të jenë në leverdi të albinit!!
  nëse nuk do të jenë,nëse do të marrë të njëtën sasi ose më pak votash?!
  mendoj se duhet të largohet nga politika!!
  në atë moment mund të themi fare mirë se shqipatrët e kosovës janë të prirur më shumë për ribashkim se sa për ndarjen që u bë me luftë!!
  nuk është ndonjë gjë e rrallë për ne!!
  prandaj shkojmë gjithnjë drejt paksimit si komb!!
  për të ardhur keq por shpresoj që të ndodhë e kundërta!
  në zgjedhjet e reja të fitojë atë që duhet të kishte fituar në zgjedhjet e shkuara!
  ps:preteksi se “po prishemi me amerikën për faj të albinit”`?!
  është një idiotësi demenciale!!
  të bazohesh në politikën tramp,do të thotë të jesh idiot!!
  shikoni idiotin e amerikës me veprimet që po bën në vëndin e tij!po e rreshton në vëndi e parë në botë për nga shkalla e rritjes së infeksionit!dhe këtë brënda pak ditësh!
  ky dement dhe katastrofë për botën mbarë do të thyej çdo rrekord të keqdrejtimit të një shteti!

  Reply to this comment
 22. spata March 26, 11:03

  Pa vullnetin e SH.B.A dhe Evropes asnje qeveri me shqiptare nuk qendron ne kembe .Shqiptaret ta mbledhin mendjen .Me keta burra qe perfaqsojne politiken nuk ka qeverisje .Jemi anarshista dhe qeveri per kombin nuk e ngrem dote .Do qeverisin vetem ata qe Aleatet i konsiderojne si te afte per te mos prishur planet e tyre.
  Dihen tashme planet e Aleatve tane.Duan nje Ballkan perendimor pro perendimor pa konflikte ndershteterore. Dihen qarte se problemet e se shkuares, qe ka Ballkani, nuk zgjidhen duke i treguar njeri tjetrit se kush e ka fajin .Kemi 30 vjete qe ulurijme per “Shqiperin e Madhe” pa e menduar se si mund te realizohet kur vete shqiptarert nuk merren vesh me njeri tjetrin .
  Pa me thoni kur jane bashkuar ndonjehere shqiptaret e te vendosin per fatin e popullit te tije . Flasim per Lidhjen e Lezhes 6 shekuj me pare qe pak dime se cfare bashkimi realizuam .Por dim njekohesishte se Skenderbeun edhe e kane tradhetuar.Ju mblodhen I Qemalit per te shpallur Mevetesin dhe jo me large se 3 muaj e tradhetuan dhe e rrezuan.Shteti i porsa ngritur u ve ne dyshim te egzistonte . Fal Aleatve e dashamirsve egzistoje dhe i shpetuam coptimit .Shqiperia u drejtua nga politikane qe u imponuan nga jashte .U arrit bashkimi, ne 70 % te popullsise gjate LAFNC dhe 45 vjete shqiptaret, ne udheheqjen komuniste, hengren kokat me njeri tjetrin. Ne kohen qe bota Lindore po permbysej shqiptaret e Ramiz Alias flinin gjume sikur te mos kishte ndodhur azgje me komunizmin boteror. Ne demokraci sic e kemi perjetuar njeri gozhdes e tjetri patkojte si ne Shqiperi,Kosove e Maqedoni .
  Pa me thoni cduan shqiptaret . Mos e dhente zoti tu japesh pushtet pa pelqimin e Aleatve se kokat do te hane me njeri tjetrin .
  Albini u rrezua se platforma e tije per qeverisje nuk perputhet me koncepete e Aleatve tane .Shqiptaret sot jetojne fal dipllomacise perendimore .Jemi i vetmi shtet ne bote qe skemi force ne rajon te perballojme nje situate natyrore e jo me te flasim per nje perplasje te armatosur .Mbahemi vetem nga krahu ku jemi antarsuar .Ti mbyllim ekranet e endrave dhe tu bindemi kshillave te Aleatve tane qe na mbajne si kungujte nen sqetull.Se kush kemi qene dhe kush jemi lereni ne sirtaret e historise e te mendojme per te arthmen e brezave qe do ta bejne popullin shqiptare te egzistoje. Se kur do behemi ,kjo do te varet nga fara e re qe do te ngrihet .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim