Partizanët janë shumuar…

Arben Duka December 1, 2015 17:34

Partizanët janë shumuar…

Ka qënë vërtet lajm i mirë,
po ne s’e kishim dëgjuar,
se të gjithë partizanët,
Rama i ka dekoruar.

Akti i lartë i mirënjohjes,
ka ndodhur para një viti,
por dje-si hata të madhe,
Palokja na e vërviti!

Ky trimosh i jargëzuar,
në arenë të Shqupit doli,
dhe në emër të Sovranit,
si të gjithë katranët foli!

Pasardhësit e kuislingëve,
të ballistëve-tradhëtarëve,
kanë guxim e hedhin baltë,
mbi Frontin e Fitimtarëve!

Ata ishin etrit tanë,
në bllokun antifashist,
që s’u trëmbën para plumbit,
jo më nga një gojë e pistë!

Bashkëpuntorët e fashizmit,
trimat e njëqind sahanve,
të humbur e kanë betejën,
dhe me bijt’ e partizanëve

Meriton gjithë dekoratat,
gjoksi i një partizani,
jo  kriminelët e luftës,
që i dekoroi Nishani!

Ulërimë të mendosh,
Nder i Kombit – Abaz Kupi,
po nga an’ e kuislingëve,
mot pas moti ka qenë Shqupi

Jo më kot-bashibozukë,
atë grusht turinjve morët,
se kini mohuar luftën,
dhe kini rivrarë dëshmorët.

Në mbrojtje të Çlirimtarëve,
neve jemi të patundur,
ju zezonët e Tradhtarëve,
të gjith’herët jeni mundur!

Nëse kundër partizanëve,
përsëri do bilbiloni,
veç nga kjo – grushtin e radhës,
pa dyshim që do provoni!

Megafonët e tradhtisë,
juve jini, o katranë,
po shumica e shqiptarëve,
kanë mbetur partizanë.

Bij e bija, nipër-mbesa,
radhët shum’ e shum’ janë shtuar,
ndaj fitorja mbi shqupishtet,
është gjithmonë e garantuar.

Juve ngrini kriminelët,
dhe lartoni tradhëtinë,
ndaj në dorën tuaj – kurrë,
nuk e lëmë Shqipërinë!

Një ditë tjetër do t’ju them,
pse ashtu – e pse kështu,
po ky popull e di mirë,
se çfarë janë falangat blu!

Jo, në emër të Sovranit,
nuk kini surrat të flisni,
ju të ligj e burracakë,
prapa gardhit më s’do vrisni!

Arben Duka December 1, 2015 17:34
Komento

52 Komente

 1. Marku December 1, 17:43

  Pse komunistet shqiptare, qe mburren se luftonin pushtuesin, ku ishin dhe pse nuk luftuan ushtrine greke pushtuese pasi ajo hyri ne Shqiperi ne 1940-1941?

  Po Dite te deshmoreve te rene per Pavaresine me 1912 a do te kete?

  Po kopilja shqiptare e sllaveve me emrin PKSH a quhet tradhtare dhe kuislinge?

  Po ato qe moren pjese ne Masakren e Tivarit a quhen tradhetare?

  Reply to this comment
  • Mukje 2015 December 1, 19:44

   Nuk e dija se ky Arben Duka qënka edhe bejtexhi edhe kaq koqe gomari
   Ky hajvan qënka për minister i kultures.Pthuuu

   Reply to this comment
  • dfg December 1, 21:15

   O Makuc!
   Per PARTIZANET HEROIKE FOLI PUSHKA E TYRE qe e degjoi e gjithe bota,por nuk kemi degjuar gje se CFARE BENE BALLISTET DHE ZOGISTET per Shqiperine pervec se ishin basdhkepuntopre me pushtuesit???
   Si kelysh TRADHETARI qe je,o marko,na shkruaj per ate se cfare beri babai jot e jo i imi!!!

   Reply to this comment
  • Gopisti Nr 1 December 2, 06:04

   Edi Rama ka bere gabimin e madh qe nuk ka dekoruar TONIN PALOKEN, si komunist i devotshem, oficer i devotshem i sigurimit te shtetit, shef i maredhenieve me jashte ne Ministrin e Industrise se Lehte dhe Ushqimore, pioner debatikas gjate Luftes. Duhet dekoruar patjeter.

   Reply to this comment
  • ivani i madh December 2, 08:46

   O shpellar e kok palare marku ujku po a ishte krijuar ne ato vite PK Sh pse sluftuan gjysherit e baballaret tuaj te felliqur qe kishin pushtetin dhe njiheshin se ishin krimba qe i pershtateshin ¢do kufome qe vinte tek ne per tu ushqyer .Mark qelbesi sado te kakarase sora prape oshetimen e shqiponjes se perballon dot se ajo eshte oshetima e bijeve te saj qe i dolen ne balle e jo mace e langaraqesh si raca juaj qe vetem te lepini e putheni kembet e pronarve tuaj te huajve.Dhe llumi juaj nuk e ndot dot gjakun e deshmoreve te luftes nac ¢lirimtare edhe pse nga radhet e saj kane dale mercenare te felliqur si hundepalla Berisha.

   Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 December 2, 12:16

   mark idioti!!
   shko e ha bolet e tua se tonat s’ti lëmë të na i ndysh!!
   shko mor debil me pagesë!!
   apo je falas??

   Reply to this comment
 2. Mark uk December 1, 17:52

  Po lermni te kta shurrana e te flasin sa te done,kjo eshte demokracia.

  Reply to this comment
 3. ronco December 1, 17:52

  Ruaj dinjitetin “DITA”.Njerezve tille u ka kaluar koha.Po doni lexues te kultivuar,largojeni kete bejtexhi ultra komunist fundamentalist.Nje sere njerezish nuk kane dale kundra dekorimit te partizaneve te thjeshte qe luftuan per lirine dhe mireqenien e vendit,por per ata qe i shkelen idealet e tyre dhe persekutuan gra,femije e njerez te pafajshem qe ankoheshin nen ze per ndone paudhesi qe shikonin.

  Reply to this comment
 4. marko December 1, 17:57

  SI GJITHMON ARBEN DUKA QEDHON NE SHENJE. MOS VDEKSH KURE O BENI.

  Reply to this comment
 5. N.VJOSA December 1, 18:06

  E m r e k u l l e s h m e !
  Jam larg, me pushime ne Detin e Kuq,
  por interneti funksionon dobet,
  doja disa strofa ti veçoja, se jane strofa
  E P O P E…!

  Reply to this comment
  • LOVE P A R I S December 1, 21:22

   pa merak se do e nxije perseri e perseri e perseri gazeten
   vetem kete pune ka qysh kur i zuri SHQUPI mensen ku hante sup gratis
   ti andej nga je ,perserit gjithmone shprehjen
   “Envorri Ekbar …une xhihadist kamunist ”
   se nuk i dihet ,jane kohe te trazuara 😛

   Reply to this comment
   • N.VJOSA December 2, 07:17

    @Love Zagarja ,
    Qenke edhe e keqe ne shpirt…
    Me sa duket e ke mesuar mire kete thirrje, per deri sa dhe sot pas 30 vjetesh,Envorri te del edhe ne enderr…
    I munduri i mundur do mbetet, kurrizos vetem ne nje vend i drejtohet kurrizi…
    Duka eshte ne krahun e duhur te Historis, ti je me te mundurit…

    Reply to this comment
  • Tartufi December 2, 00:24

   E c na gjeti , me bar ngrenesit
   me hartime e poezi
   turrme e shtipur e lebetitur
   mjere per ti qytetari.

   Reply to this comment
  • ellagj ej amoka!!! December 2, 11:28

   Partizanet sot jane me keq se ty qe te mbyti prostata dhe qelbesh era shurre 2 ore larg.

   Reply to this comment
 6. Kris 1 December 1, 18:15

  O arben paske rrjedhur,
  po te fut dhe ty ne liste
  se atje ne Shqupin tone
  jane te gjithe komuniste
  Per te lehur dite e nate
  mbajme zagare ne breg te Lanes
  tundet shkundet permbi dhite
  cjapi mu perballe bankes
  Te dy grupet e hajduteve,
  zihen per nje dekorate
  urte e bute me njeri tjetrin
  rrine kur vjedhin parate

  Reply to this comment
 7. ueeeeeeeeeeeeee December 1, 18:31

  Hajde be partizanke se na po ndrisni, po vezelloni si pisha ne erresire hahahahahahaahahah

  Reply to this comment
 8. Virtual December 1, 18:43

  DJE- C”eshte valle keshtu me ju ? Vitet tutje ju tehu ! ( Per te vraret ne lufte ). SOT- Vite nga lufta 71 po shkon! Veterane sot pa dale ne pension! (Per partizanet pas lufte )!

  Reply to this comment
 9. SuloKapedani December 1, 18:52

  TE LUMTE MENDJA DHE DORA Z. ARBEN DUKA.POR TRADHETARET VAZHDOJNE TE JENE GJALLE SEPSE PJELLA E BASHKEPUNTOREVE E KA LENE FAREN E KEQE TE ANTISHQIPTARIZMIT DHE TANI BELBEZOJNE POR DUHET TE MARRIN ROLIN E ISIS-IT QE TE SHKATERROJNE ÇDO GJE TE TRADIES POPULLORE. GJUHEN E FARMAKUT TE KEQ VARGU YT ARBEN E SHPERBEN NE ÇDO MOMENT.VAZHDONI I NDERUAR SE NA JEP FRYMEZIM.

  Reply to this comment
  • oct arki ej December 2, 11:05

   O ju pardhizanet e Korces qe na cliruat nga GJERMANI hahahahahahhaah
   Po te paret tuaj e shkaterruan dhe ju si bastardet e tyre e keni kantandisur edhe me keq ate vend te mrekullueshem.

   Reply to this comment
 10. Mark uk December 1, 19:09

  Po pse prap ka pjestar te luftes civile.71 ka qe nga ajo kohe,po sa vjec kan qen ne ate kohe.Hiqu tyre se gjysen e shurres ne pantallona e bajn.

  Reply to this comment
 11. shqiptar sharri. December 1, 19:11

  PER,JET TE JETVE LAVDI PARTIZANVE DHE PARTIZANEVE,LAVDI GJITH LUFTETARVE DHE PATRIOTVE TE RANE PER CLIRIMIN E ATEDHEUT NGA FASHIZMI DHE NAZIZMI,DHE NGA TRADHTARET E VENDIT SHQIPFOLES.LAVDI TE GJITH TE RANET PER JET TE JETVE,LAVDI TE GJITH VETERANET DHE FAMILJEVE TE TYRE,PRA LAVDI PER DESHMORET DHE HEROT E LUFTES DHE LAVDI PER FAMILJET E TE RANVE.VDEKJE E TRADHTARVE DHE PJELLES SE TYRE,VDEKJE E ROMEO GURAKUQIT DHE URAN BITKES DHE GJITH KTYRE QE PO THON SE KAN QEN TE PERSEKUTUAR,SIC PO THON E RREJN SHKRIMTARET,KANGETARET, ARTISTET DHE CA DIPLOMAT QE I KAN SHERBIER PUSHTETIT TE KALUR,DHE TANI E SHAJN EDHE ME MIJT NE MUR SIC E SHAN SALI SERBI,SEKRETARI I.P.P.SH.VDEKJA QOFTE PER JU PISA DHE TURPI JU MBULOVTE ORE JU BIJT E BIJAT E BABALLARVE TRADHTARE DHE KOLABORACIONIST TE NAZIFASHIZMIT.

  Reply to this comment
  • KOZi December 1, 20:22

   Vertete e kini apo lozni kot ? Ato qe vertete ishin koloboracioniste me pushtuesin qe nga 7 Prilli 1939 dhe punuan ne favor te fashisteve sipas moshes ( emrat dihen,jane publikuar) nuk jetoine me.Kam dyshime se nuk jetoine as femijet e tyre .Ndersa per problemet qe diskutoni nuk jam me juve : Ne numrin e te pushkatuarve ,te burgosurve dhe internuarve ne periudhen komuniste ,numerikisht komunistet e denuar nga shoket e tyre jane shumica.Jane denuar pothuaj gjysma e Byrose politike, mbi gjysma e Shtabit te pergjithshem, gjith komandantet e komisaret e formacioneve partizane duke filluar qe nga Ceta plake e Vlores .Dhe ato qe i kane denuar pra polici,gardiani,torturuesi,hetuesi,gjykatesi,prokurori,personeli i burgjeve,toga e pushkatimit te gjithe pa perjashtim kane qene partizane e komuniste.(nuk ka mundesi te jete ballist).Keshtu edhe Kadri Hazbiu edhe ai qe e pushkatoi kane qene partizane. Gezuar dekoratat.

   Reply to this comment
 12. fteri December 1, 19:40

  Poeti yne i dashur Arben Duka shkruan plot entuziazem per idealet ,skrificat,trimerite ,vetmohimin ,e luften heroike legjendare te partizanve tane gjate luftes me te madhe ,me heroike per çlirimin e atdheut ,dhe ai ju bene thirrje gjithe shqiptarve por sidomos rinise ,te mos harrojne sakrificat sublime te herojve qe dhane jeten per lirine qe ne gezojme sot.Por me nje intonacion krejt tjeter ,plot mllef e urrejtje shperthen kunder disa liderve te P.D-se ,dhe disa te tjerve qe veshin kostumin e kamelonit.Ai u ve damken e turpit atyre Palokve trimosha qe nxjerrin jarge per goje , tradhtojne kombin e bashkeatdhetaret ,herojte e deshmoret ,kunder atyre qe harrojne heroizmin e partizanve legjendar , te atyre djem e vajza bijet e popullit thjesht ,paterjot vigan qe i vune shpatullat luftes dhe çliruan Atdheun .Kjo vjershe e poetit A.Duka tingllon si nje mallkim per tradhtine qe i behet luftes,kur poeti shkruan plot zemrim:
  ***Ju qe ngrini kriminelet,
  ***lartesoni kriminelet,
  ***ndaj ne doren tuaj-KURRE,
  ***nuk do leme SHQIPERINE !.#############################################

  Reply to this comment
 13. maks December 1, 20:32

  bravo poeti arben duka fjal me vend ne bijt e ishpartizaneve dhe familjet e deshmoreve jemi 10fishuar dhe luften e priderve tan nuk e hedhim posht turpi u mbetet ballisteve dhe zogisteve qe bashkepunuan me pushtuesin turpi e ndjekt per jet partin tradhetare pd me saliun qe shiti detin greqise dhe coi vendin ne falimentim

  Reply to this comment
 14. [email protected] December 1, 20:38

  Arben Duka ,Tungjatjeta !
  shqiptar i vertete, ti je,
  mos degjo te gjithe bukshkalet,
  degjo zemren tende golde.

  Kush mohon Enver Hoxhen ,
  eshte vecse nji pallavo,
  se ai nuk do veten,
  por vendin ,qe jo se jo

  Lavdi burrit me te madh te te gjitha koherave ,Gjeneral Enver Hoxhes !
  [e kam share pa mase gjate shume viteve me pare ,por me vone e kuptova se ai ishte njeriu qe beri shtetin me te fuqishem shqiptar , ndonese te copetuar ,dhe mu eshte duk vetja i peshtirosur para atij gjigandi ,qe bota e perparuar ka filluar ta vleresoje edhe si njeriu qe barazoj besueshmerine fetare ne zero.
  Partizanet ,kane qene krijesat me te mbrekullueshme te ketij trualli ,pamvaresishte se kane qene te emeruar si komuniste ,por qe nuk ishin komuniste.
  Kurse ,bastardet antishqiptare ,balliste ,apo nuk e di se cfare ,ishin thjeshte,ca merde di putana ,qe u rehabilituan vetem nga Antishqiptari me i madh i te gjithe koherave;Sali Berisha !

  Reply to this comment
  • KOZi December 1, 21:08

   Mora pushken, dola malit,,
   te luftoja per Atdhe !
   nga ta dija une i gjori ?
   se armiku ishim ne !

   Reply to this comment
   • Lleshi December 2, 08:41

    Sigurisht qe ti ke qene armiku ! Nuk na the ndonje gje te re ! Kam idene se vargjet i ke te qelluara per veten ! Bravo per frymezimin , sinqetitetin dhe pendimin !

    Reply to this comment
 15. LOVE P A R I S December 1, 21:17

  jo mor shoke partizane ,po nuk durohet kjo kohe
  ABAZ KUPI – NDERI KOMBIT
  dhe gjyshe Nexhmije Kucedra as dekorate prej letre nuk ka , se bust jo e jo

  o shoku bejteziu
  po ler duhanin njeher ,ler duhanin pastaj nxirr grushtet …
  jeni shtuar shume ne fakt ,mama e budallit eshte gjithmone me barre …
  si tha mo si tha ??? jeni akoma partizane ???????????
  ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhahhahahahhah
  jeni aziliant ,aziliant …ju nxoren niprit ,[ kalamajte e Haznedarit]
  ju nxori politika e fanarit ndricues cullak neper rruget e botes

  pyete nipin ,pyete do ju jape ndonje 2 mij leksh per fundin e vitit apo i duhen per jaguarin ?
  😛 😛

  Reply to this comment
  • ivani i madh December 2, 08:58

   Gabim ben Beni qe sdigjon nje sere idiotesh e qelbesish si puna jote e nje sere te tjeresh si mark uk ,kristi e veri b…gishtin se ju ju duket e embel puthja dhe lepiria e kembeve te okupatorit se perballja me ta.Beni eshte e do mbete kollos per mbrojtien e sakrifices eluftes per atdhe edhe pse i vine neper koqe dhe e pickojne ca pleshta mora e tartabiqe si ju.Nuk i kruen ato se e pickoni ju qe tere jeten jeni ushqyer me jashteqitjen e te tjerve tamam sic ushqeheni tani poshte topave te Benit .

   Reply to this comment
 16. LILOLABJA December 1, 21:19

  Tu befte dita 1000 Duke Arbeni!
  Jemi shume dhe kjo i tmerron ,s’kane kellqe plehrat e dine shmire qe me niperit e mbesat e partizaneve do te kene te njejtin fat si eterit e tyre .E provuan 97-ten edhe pse nuk thuhet zyrtarisht te gjithe e dine qe ishin niprit dhe mbesat e partizaneve qe e zbythen Brishen, ishe gjaku qe na thiri . Antishqiptari me i madh i kohrave Berisha vetem ate dite eshte futur ne brimme te miut .

  Reply to this comment
 17. fteri December 1, 21:28

  lutem botoje faktet e luftes.

  Reply to this comment
 18. i ri December 1, 21:34

  Atë pjesën tjetër te shurrës duhet ta bëjnë ty në surrat ,o spurdhjak mercenar i nazifashistëve ,ke ti surrat të zësh në gojë ata që e vunë zemrën e trupin në shërbim të atdheut,e që sollën lirinë.Je ti plehra që duhet të japësh llogari në emër të humbësve e të tradhtarë ve të këtij vendi,,,?Veç për të lehur je e për te ngrënë ,,ut.Një ekzemplar I rrallë mostër e f.b..Turp ,sa të jesh gjallë,,,,!

  Reply to this comment
 19. fteri December 1, 21:59

  Love Parsis ! …,me 20 nentor 1943 ne zall herre Tiranes u formua Partia e legalitetit me A.Kupin qe kerkonte vendosjen e monarkise zogiste ne bashkepunim me bajrekteret bashibozuket çifligaret .Me kete vendim ky bandit tradhtoi luften dhe frontit NAC-CLIRIMTARE,u bashkua me pushtuesin GJerman dhe tradhtaret e vendit,kishte deri 1500 veta mbrapa ,te ndara deri ne 15-18 çeta ,nuk mundi te grumbullonte me shume forca.DHe kshilli i pergjithshem Nacional-Çlirimtare qe kishte bashkepunuar deri atehere me partizanet ,e perjashtoi dhe e cilesoi si tradhtar kur shpalli lufte kunder frontit nacional -çlirimtar dhe kur ky u bashkua me gjermanet.Me vone tradhtoi vendin dhe u hodhe me parashut I ngarkuar si bandit nga armiqte e jashtem ,dhe u kap nga forcat e ndjekjes se popullit ,dhe u pushkatua si tradhtar.Ky eshte Bazi cames.Mojiii Loçe Parisi!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • LOVE P A R I S December 1, 22:39

   gjagji Fteri
   lere ABAZ KUPIN ,se ti je koperativist ,vetem planin e preshit ke realizuar
   po me trego pse pushkatuat ,burgoset ,internuat gjithe partizanet tuaj
   kete me spjego …. si mor gjithe dolen tradhetar dhe ngelet vetem ju ????

   fshatar pa toke ,ABAZ KUPI me batalionin e tij ,i vuri pushken ne 7 prill Italise fashiste ,dhe Koferencen e Pezes e inicioi ABAZ KUPI
   sepse homoja bolshevik kishte vetem vese dhe asnje vyrtyt
   mos me repliko mua ,lexo per vete se do vdesesh idiot !

   Reply to this comment
   • Lleshi December 2, 08:49

    Mire e ka Ftero , mos e sha Abaz Gopin ! Per verdhushka dhe per vrap , nuk te falte Abaz Gopi , njilloj si qeni edhe i zoti Ahmet Zogollian Halldupi !

    Mbrojtjen e Halldup Zogollit gjate vrapimit drejte Gerqise , keta halldupet zogolliane duan ta shesin si patriotizem te Bazit te Canes , nje cub ordiner e asgje me shume !

    Kerkojne ta katandisin Historine e Shqiperise , ne pune cubash dhe hajdutesh ! Po si nuk diten te bejne histori kjo lloj fare ?

    Reply to this comment
 20. john December 1, 22:17

  FOLEN COBANET QE ENVERI I PRURI NE TIRONE ….PER SPIUNLLEQE ….. ABAZ KUPI LUFTOI NE 39 NE DURRES KUNDER FASHISTEVE …POR ENVERI E BERI TRADHETAR SEPSE NUK KISHTE IDE KOMUNISTE ….ENVERI STALINI KANE VRARE KAQ SHUME SA QE EDHE LUFA NUK VRAU KAQ SHUME SA VRANE KETO KRMINELA …KOMUNIST …. QE JANE BAJGA E DEMOKRACISE … BAJGA E CIVILIZIMT … POR KUJT TI THUASH DERRAVE NGA VLORA NGA LUSHNJA …

  Reply to this comment
 21. fteri December 1, 22:27

  PER ENVERIN KUSH NUK QAU
  -Njizet shekuj , mot per mot,
  -nuk’kan’derdhur ma teper lot,
  -se sa n’ditet e njembdhjet prillit
  -qe na u zu drita e diellit.
  -Per Enverin kush nuk qau?
  -Vdekja e tije zemrat na I thau.
  -Nenat labe vaj e gjeme,
  -Dragobia ngrihet n’kembe,
  -gjemon Çajupi e Zagoria,
  -n’rrobe te zeze vishet shqiperia,
  -ret’e prillit mbuluan token,
  -vajtuan proletaret ne gjithe boten.
  -grusht i tije me force qeliku ,
  -ju ra n’ koke carve t’ kremlinit,
  -SHqipja kujte s’do ti perkulet ,
  -Ne çdo front e n’çdo fushe nderi,
  -prap’komand’ na jep Enveri.
  -Brez pas brezi do ta kujtojme.
  -gjithnje nalt shqiperine’ do çojme.
  ***Rapsod popullor -Lezhe*******

  Reply to this comment
 22. Z/Kallami December 1, 22:52

  Marku & Mark uk,e shoke!

  Ne provokacionet e gushtit 1949 Petrit Dume i kerkoi urdher Komandantit Enver Hoxha qe me kete ushtri qe kemi do ti hyje mu brenda Akropolit te Athines e te flasin shqip.
  Ndersa ti dyti uk!
  Huazo nji cike nga stili i At Fishtes qe kundershtarin e bente perbindesh qe coptohesh kicka kicka nga kreshniket epike.
  Ja nji varg sa per humor:
  E u rreshtue tane ushtria
  Pra kalit te Mark Milanit.
  Stili yte asht ma keq se foshnjarak.Sepse kur kundershtarin e konsideron shurran dhe goditesh per vdekje nga ky shurran.kupto vetveten sa i zoti je,ekziston.

  Reply to this comment
 23. LABI December 1, 23:00

  Arben Duka je I madh
  e ke vlere te papare,
  bukur shume e ke thene,
  cilet jane tradhetare!

  Dje ne lufte, krahe Hitlerit,
  e sot pjese e tradhetise,
  jan serishe keto vemje,
  plage e qelbur e Shqiperise!

  Po fajen s’e kan ata,
  qorllekun e kemi vete,
  qe besojme “Demokraci”
  dhe I hipim ne pushtete!

  Dhe tani ka ardhur koha
  gjithe sa jemi ta pranojme,
  “demokracia”vec plumba solli,
  ndaj Enverin po kerkojme!

  Dhe Enveri me te tijte,
  beri plote, e plote GABIME,
  po ne ket “demokraci”
  ne po shohim vetem KRIME!

  Tutje large ne perendime,
  Hitleri dote fare s’mbriti,
  per cudi ne ato shtete,
  ne altare deshmore rradhiti….,

  Plote njezete e tete mije,
  qe lirine me gjake fituan,
  ne i lame ne harese,
  totalishte I mohuam!

  Ne vende te tyre pa te keq,
  Xhafer Deven dekoruam,
  gjithe ballistete e tradhetaret,
  deshmore kombi i rreshtuam!

  E per kete s’ka faje Saliu,
  per ne gjithe qe e degjojme,
  ai vrete, e vendin shete,
  ne serishe e votojme!

  Topi, Jari flasin hapur,
  punojne kunder historise,
  pakt me djallin kane bere,
  mohojne gjakun e LIRISE!

  E c’kerkojme me pare nga Rama,
  me te shpejte te riparoje?
  sikur re e zeze te behet,
  me shi dote s’do ti mbuloje!

  Eshte vertete per lemeri,
  pika ku sot kemi mbritur,
  bashke me ariin,edhe gjakun,
  per te huajt kemi shitur!

  Bije shqiperesh kodo jeni,
  pasaddhes trimash dhe iliresh,
  le ti falim Zot ketij vendi,
  e ti zhdukim qelbesiret!

  Reply to this comment
 24. fteri December 1, 23:56

  Love Paris ,fli gjume se je I vogel,dhe neser lexo:
  **PISHTAR DRITE PER JET’ T’ JETVE **
  Ran’ termete e s’ na tronditen,
  sup me sup si mal u ngritem;
  ra Debora ,mbuloi Malesin,
  me zjarr e drit ‘e patem shtpine.
  Ah, moj vdekje ,moj mizore,
  Enver Hoxhen pse na e more ?
  Por ,mos kujto se ai ka vdekur ,
  Ai rron e do mbetet,
  pishtar drite per jet’ te jetve.
  se ka lan’nga pas nje popull,
  nga Tropoja gjer ne Dropull,
  te lidhur fort n’ unitet,
  qe s’e tund asnji termet.
  ***Peshkopi***
  /TUNDET VENDI PREJ TERMETIT/
  Tundet vendi prej termetit ,
  ulurin vala e detit,
  SHqipes dhe Minoritetit
  i ka vdekur burr’ I shtetit.
  Ty flamuri permby krye ,
  o Enver ,se ç’ te ka hije.
  **Suhe-GJirokaster**
  /MESAPLIKU PO DERDH LOT/
  Mesapliku po derdh lote,
  kuje,vaje ne çdo dere,
  qan qielli ,qan dhe toka ,
  derdhen lotet per Envere,
  Enver Hoxha nuk ka vdekur,
  ai rron e do rroje ne shekuj.
  **Mesaplik -Vlore**
  Disa nga kenget
  e POPULLIT SHQIPTAR.
  per E.Hoxhen.

  Reply to this comment
 25. petraq December 2, 03:54

  o ballist faqe rrogoze
  ku i le pushk e mitroloze
  mos i le andej nga shkodra
  pastaj ike me gjermane
  dhe tani ne demokraci
  populli me voten e tije
  permbysi palok e sali
  dhe u tha
  skeni me vend ne shqiperi

  Reply to this comment
 26. METEH December 2, 09:20

  Z.Duka:
  Ju lumt per poezine,
  Me shkrimet tuaja DITEN ndrine,
  Je i vetmi qe jep shprese,
  Ndaj i turremi DITES qe ne mengjese.
  Kurdoher shkrimet e tua,
  Jan hosten per “armikun”,
  Per ata qe tradhetuan luften,
  Me armikun mish e thua.
  Kush te shan,
  Eshte idiot,
  Se nuk njohin historin,
  Ndaj ja fusin kote.

  Reply to this comment
 27. Shqiptari December 2, 09:30

  Komedi e madhe. Duan te behen Veterane lufte dhe nipat e kusherinjte e trete te atyre qyqareve te vrare para 71 vjetesh. Veteran lufte te datlindjes 1945 dhe ca te tjere akoma pa dale ne pension. Vetem komunistet shqiptare bejne keto lloj qyfyresh.

  Reply to this comment
 28. Lleshi December 2, 09:35

  Populli shqiptar me bijte me te mire te vetet ne krye , qe nuk kursyen jeten e tyre per Lirine e Shqiperise dhe per ndertimin e saj , zhduku pervec mushkonjave , malarjes dhe koleres , edhe kolaboracionistet , si semundja me e rende nga e cila vuante Shqiperia ! Kolaboracionizmi dhe tradhetia , Semundja qe kishte sjelle vete malarjen dhe koleren !

  A nuk ra kolera edhe ne kohe te Saliut I-re ? Sigurisht sepse jane e njejta fare !

  Reply to this comment
 29. intelektuali December 2, 10:18

  DEGJO O BEN DUKA BEJTEXHIU ENVERIST
  ETERIT TUAJ NE BLLOKUN ANTIFASHIST
  NE KORFUZ VRANE ANGLEZET PABESISHT
  TITOS BYTHEN JA KISHIN SHITUR TOTALISHT
  SHQYPNINE E BENE SI CIFLIG STALINIST
  SHQYPTARET SKLLAV FARAONI HOXHIST
  DHE EKONOMINE RENUAN PATURPESISHT

  PRANDAJ MOS NGRI KRIMINELET
  DHE MOS LARTO TRADHETINE
  SE NE DOREN TUAJ TRADHETORE
  NUK E LEME SOT SHQYPNINE

  Reply to this comment
  • Lleshi December 2, 10:53

   Ha…ha…ha…ha..

   Do bejme lufte
   de more de
   si lum ti popull
   mezi na ke …

   Do bejme lufte
   sdo tunden malet
   dhe fshati qeshet
   dhe bota tallet

   Ju qe jeni 1% e popullsise se ketij vendi , as keni pune me Shqiperine ! Juve po mbajtet pushtete , i mbani thjeshte si legen dhe sherbetore pushtuesish ! Ha…ha.,..ha….

   Reply to this comment
   • ellagj ej amoka!!! December 2, 11:12

    Ja ke fut kot fare hhahahaaha

    Reply to this comment
   • intelektuali December 2, 11:40

    Enveristet ne Shqypni jane 0,0001% e Botes Demokratike dhe e BE-se Antikomuniste, prandaj o Lleshi prej Leshi Enverist:

    HA, HA ,HA dhe O, LE, LE
    IK O LLESH ME LUFTEN
    SE NE ANTIENVERISTET
    KETU NE DITA TANE I KE

    Reply to this comment
    • Lleshi December 2, 12:16

     O toçi , cfare lidhje ka me Enverin ky muhabet ? Enveri nuk rron mo , por atdhetarizmi shqiptar rron , ashtu sic rron dhe tradhetia shqipfolese ! Kaq e thjeshte eshte !

     Roma ka rreth 2000 vjet qe eshte zhdukur , populli shqiptar rron , por Dhimiter Farin si tradhetar , nuk e harron ! E keshtu rrotullohet bota , ku ne loje eshte e drejta dhe drita , kunder çnjerezores dhe erresires !

     Reply to this comment
     • intelektuali December 2, 13:25

      O shoku TOCI enveristi,

      po more mavri nga qe ke qeshur shume me mallengjim dhe ngazellim ne repliken per intelektualin per 1 % e antienveristeve ne DITA nuk po e kupton dot se ku eshte fjala dhe muhabeti nga bejtexhiu romantik i Partise se Punes Ben Duka:

      CILET SPECIE JANE SOT ME TEPER NE SHQYPNI?

      DINOSAURET PREHSTORIKE TE ENVERIT DHE PUTINIT, APO INTELEKTUALET PROPERENDIMORE PRO BE DHE SHBA

     • Lleshi December 2, 14:35

      O te dhjefsha properendimoret dhe putanoret e putinoret bashke !

      Por Bajlozi i Zi mbrriti nga deti or tij ! Apo e ka harru ? Edhe Traktatet e copetimit dhe zhdukjes se shqiptareve , po nga Deti mberriten ne dashni dhe coitus genitalis me Putinoret ! O properendimor ! ha…ha…ha…

      Hiqni dore nga karragjozlleqet ! U plaket e mend s’vute kurre ! Gjithe jeten vemje dhe servitore mbetet ! Properendimore …. ha…ha…ha..

Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*