“Rama, ndërtuesi i urës”, gazeta gjermane BILD: Kancelarja Merkel e nxiti personalisht që të negocionte një tryezë në Tiranë mes Turqisë dhe Greqisë

January 13, 2021 22:26

“Rama, ndërtuesi i urës”, gazeta gjermane BILD: Kancelarja Merkel e nxiti personalisht që të negocionte një tryezë në Tiranë mes Turqisë dhe Greqisë

Në lidhje me përpjekjet e Ramës për të ulur në tryezë bisedimesh liderët e Turqisë dhe të Greqisë, kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel ka inkurajuar personalisht kryeministrin e Shqipërisë.

Këtë lajm e konfirmon gazeta gjermane “Bild”, duke e konsideruar kreun e qeverisë shqiptare si “ndërtuesi i urës” midis dy vendeve.

Turqia dhe Greqia, dy shtete që kanë pasur konflikte historikisht, së fundmi janë konfiktuar për ishujt në Detin Egje dhe sipas Bild, që kryeministri Rama të përpiqet të bashkojë krerët e Turqisë dhe Greqisë rreth një tryeze, e ka inkurajuar edhe vetë kancelarja gjermane Merkel.

Më herët, roli i ndërmjetësuesit mes dy vendet i kryeministrit Rama, u konfirmua edhe nga ministri i jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, i cili i bëri ftesë Greqisë për mbajtje të bisedimeve në Tiranë.

Por Greqia refuzoi. Athina tha se mirëpret bisedimet, por ato do të zhvillohen në Stamboll më 25 janar 2021.

“Kancelarja  e inkurajoi personalisht atë. Edi Ramën, Kryeministrin e Shqipërisë, të përpiqet të bashkojë krerët të Turqisë dhe Greqisë rreth një tryeze. Historiku: mosmarrëveshja për ishujt në Detin Egje, e cila kohët e fundit ishte përshkallëzuar”, shkruan Bild.

h.b/dita

January 13, 2021 22:26
Komento

7 Komente

 1. Ethem Lalaj January 13, 23:43

  DITA: Ky është i MADHI Edi Rama i një vëndi të vogël si Shqipëria.E kam thënë dhe më herët:Rama është KM më i mirë në 30 vite.Ktë ma ka përforcuarë Alfred Moisiu dhe Rexhep Qose 2 të mdhejt e Shqipërisë dhe Kodovës.
  -Rama është KM më punëtor,vizionar,paqsor,dashamir me të gjithë në Shqipëri e në Botë.Nuk ka dosje me zë e figurë si Sb,Im,Lb..dhe nuk ka vrarë askënd si Ata.
  -Ndaj PS dhe ER do fitoi në 25 prill 2021.
  -FLM DITA

  Reply to this comment
  • Gzim Kulufi January 14, 18:26

   Et’hem Lalaj, apo Shefqet Cela, apo kushdo qofte, solle dy mendimtare te medhenj per problemet politike, Alfred Moisiun, qe dridhej i teri ne Rinas per nje skec te Agron Llakajt me papen, pa llogaritur servilizmin e tij te papermbajtur ndaj cdo zyrtari te NATO-s, si dhe Rexhep Qosen, romani me i mire i te cilit “Vdekja me vjen prej syve te tille”, nuk mund te krahasohet as me romanin me te dobet shqiptar te Shq., pa llogaritur pastaj qe nuk ka lene as edhe nje sentence domethense tek njerezit! Po nejse, nivelin tuaj ju e vleresoni, dhe duket kjo mjafton!

   Reply to this comment
   • Julia January 14, 19:43

    O Kulluf lëri Moisiun,Qosen, mos i zër në gojë. Ata janë njerëz pa damka,të pastër. Jo si adashi jot Sali qeni & kompani.
    ET’HEMI KA TË DREJTË.
    Të pëlqen ty apo jo.

    Reply to this comment
    • Gzim Kulufi January 14, 19:48

     Nuk thashe qe kane damke, as te korruptuar! Nuk i kam as inat! Por nuk jane figura! Ata jane harruar pa u larguar nga kjo bote! Sorry!
     Kete Saliun nuk e njoh dhe as e di per ke behet fjale! Mund te jete edhe ky ndonje figure e harruar! Sorry!

     Reply to this comment
 2. Arben January 14, 08:23

  Negocim që shkon kundër interesave të Francë+Hollandë.

  Vetëm Sulltani sjell drejtësi.

  Përpara Sulltan
  je shpresë për popullin
  tregoju vendin zullumqarëve

  Reply to this comment
 3. Zigur Qarri January 14, 15:07

  Adash koktrashi ne perroin psiqik varianti “bej detyren si zagar partie qe jam”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim