Bill Gates: Vaksina fillestare mund të mos jetë efektive, pandemia e Covid-19 mund të përfundojë në fund të vitit 2021

August 7, 2020 09:45

Bill Gates: Vaksina fillestare mund të mos jetë efektive, pandemia e Covid-19 mund të përfundojë në fund të vitit 2021

Miliardieri Bill Gates, ditën e djeshme në një intervistë për “Bloomberg” është shprehur se pandemia e koronavirusit do të marrë fund në vitin 2021.

Ai ka shtuar se kjo do të ndodh përmes inovacionit në diagnostikim, terapi dhe vaksinim.

“Fundi i pandemisë vjen kur midis infeksionit natyror dhe vaksinës kemi imunitetin e tufës,” tha ai. Gates, ka shtuar se “vaksina fillestare mund të mos jetë efektive” kështu që me zbulimin e vaksinës sipas tij nuk duhet të mendojmë se ka mbaruar gjithçka.

Në lidhje me vaksinën ai është pyetur nëse SHBA do të ketë më shumë qasje në  marrjen e saj, ndërkohë themeluesi i Microsoft u shpreh se i ka këshilluar ligjvënësit amerikanë që të përgatisin një fond prej 8 miliardë dollarë për të ndihmuar vendet e varfëra dhe ato me ekonomi mesatare.

Bill Gates ka thënë se ëshët optimist se terapitë për trajnimin e Covid-19  mund të ndihmojnë në uljen e shkallës së vdekshmërisë. Kujtojmë se pas kohë më parë Gates ka thënë se testimi për Covid-19 është i padobishëm pasi rezultatet dalin shumë vonë dhe se kjo ndikon që njerëzit tua ngjisin dhe tjerëve virusin.

Fondacioni Bill dhe Melinda Gates, ka premtuar më shumë se 250 milion dollarë për hulumtimin COVID-19. Gates gjithashtu ka financuar kandidatët për vaksinën kundër koronavirusit.

j.l./ dita

August 7, 2020 09:45
Komento

3 Komente

 1. Jovan bregu August 7, 12:27

  Ky po flet si mjek, si biolog, si shkencetare i gjithanshem, kush carin je ti or vampir. Cfare te duket vetja o plak i shemtuar. Merru me profesionin tend, se nuk kemi nevoj per keshillat dhe parashikimet e tua.

  Reply to this comment
 2. Shqiptar August 7, 12:32

  Surrat i peshtire. Shiko punen tende o qose.
  Covidin bota do ta mundi me perpara parashikimit tend.

  Reply to this comment
 3. Cimi coles August 7, 13:22

  Qose qose Po Po na I palos se.
  Amerika vendi me demorratik ne bote.
  Hahahaaaa.
  Ne 2022 ca do bejne SI dele been
  Ca si lope muuuu
  Hahaha. Sdo kete me komente

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim