Birrë, vodka, fërnet… përfitimet e alkoolit në shëndet

March 27, 2018 14:47

Birrë, vodka, fërnet… përfitimet e alkoolit në shëndet

Alkooli dhe përdorimi i tepruar i tij është shkaktar i shumë problemeve sociale dhe shëndetësore.

Por përfitimet nga konsumi i tij në sasi të moderuar janë të njohura dhe të studiuara mirë. Një gotë verë në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe madje edhe të ndihmojë të jetoni më gjatë.

Por jo vetëm vera sjell përfitime shëndetësore, por edhe birra dhe pije të tjera alkoolike.

Një studim i vitit 2011, zbuloi se birra është e pasur në tiaminë dhe riboflavinë dy vitamina B, që gjenden edhe tek vera dhe mishi.

Vodka po ashtu është një pije e cila vret bakteret në gojë. Përqindja e lartë e alkoolit në vodka ka cilësi antibakteriale dhe nëse doni ta çoni këtë në një nivel tjetër shtoni aty kanellë, nenexhik ose karafil.

Ndërkohë fërneti nxit tretjen.

o.j/dita

March 27, 2018 14:47
Komento

1 Koment

  1. Plaku Xhuxhumaku March 27, 15:52

    Qivaj t’emen, ikni dehuni tani e mos e çani hiç. I dehuri edhe po s’jetoi me gjate, gjithmone i duket dyst.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim