“Do na ndihmoni, apo të gjejmë aleat tjetër?”

December 14, 2015 10:16

“Do na ndihmoni, apo të gjejmë aleat tjetër?”

Ish­-ambasadori Bashkim Zeneli në librin e tij “Për Gjermaninë, histori diplomatike dhe kujtime” sjell edhe kujtime nga takimet zyrtare mes përfaqësuesve të shtetit shqiptar dhe atij gjerman.

Një nga këto është edhe pritja që Kancelari Schröder i bëri kryeministrit të asaj kohe, Pandeli Majko në Bon në prill 1999. Diplomati rrëfen me detaje një dialog interesant mes Majkos dhe kancelarit Schröder, në të cilin kryeministri shqiptar bën dhe një kërcënim: “Tani si thoni, do të na ndihmoni apo t’u drejtohemi aleatëve të tjerë!”, iu drejtua Majko kancelarit, deklaratë që shkaktoi tension në takim dhe u zbut falë ndërhyrjes së ambasadorit shqiptar në Bon Bashkim Zeneli-raporton Panorama.

Zeneli tregon Steiner shënoi diçka në bllokun që kishte dhe ia nguli sytë kryeministrit.

“Menjëherë e mori fjalën Kancelari Schröder, shumë qetësisht e shumë i hapur: Unë ju kuptoj shumë mirë zoti Kryeministër Majko. Ju keni probleme, keni vështirësi, unë ju kuptoj shumë mirë. Ne kemi bërë sa kemi mundur, por do të bëjmë edhe më shumë”­ shkruan Zeneli. E pashë që nuk duhej të mbetej ajo fjalia, që tingëllonte si ultimative, “do të na ndihmoni apo….”I thashë zotit Majko, lehtë, se do të shtoj diçka, dhe iu drejtova në gjermanisht Kancelarit: “Zoti Kancelar Federal, ju lutem mos na keqkuptoni, zoti Kryeministër nuk e kishte fjalën …ose na ndihmoni ose u drejtohemi të tjerëve…. Ne ju falënderojmë për mbështetjen e jashtëzakonshme. Gjermania është aleati ynë më i rëndësishëm në Europë. Unë e di shumë mirë se çfarë keni bërë dhe se çfarë po bëni për Shqipërinë. Ju lutem të mos mbesë asnjë keqkuptim. Shqipëria ka probleme shumë emergjente. 

December 14, 2015 10:16
Komento

20 Komente

 1. intelektuali December 14, 10:40

  PANDELI MAJKO KA QENE GJITHE JETE NJE ENVERIST KOQE KANDARI

  prandaj edhe gjuhen e debilit idiot dru me pre e ka mesuar tek Partia e Punes. Kur Fatos Nano e dergoi per te shitur per skrap nendetset sovjetike te Pashalimanit, Pandeli Mamaja (Majko) Komunisti shkoi ne Rusine Bolshevike per te kerkuar oferte te leverdiseshme per Mafien Komuniste te Fatos Nanos, por sovjetiket te cuditur ja kthyen:

  PO PSE NENDETSET TONA QE NA I GRABITET ME DHUNE DONI TE NA SHISNI JU?

  prandaj mbase per kete “ALEAT TJETER” e ka pasur fjalen enveristi i perbetuar Pandeli Majko kur i u hakerrua kancelarit gjerman Gerhard Schröder si nje REZIL i Shqypnise ne syte e Botes.

  Reply to this comment
  • Kopenhagen December 14, 13:51

   Me cudit vetem dicka tek zotrote, “dituria” qe ke per cdo ngjarje ku perfshihen persona publike.
   Si mundesh te marresh vesh ti se cfare ka bere Majko kur ka shkuar ne Rusi, dhe pergjigjet qe i kane dhene ruset atij ne biseden e supozuar.
   Nese ke nje shpjegim, mundesisht pa ofeza, mundesh ta besh publik.
   Faleminderit.

   Reply to this comment
   • intelektuali December 14, 14:40

    Intelektuali ka shume miq perkthyes neper Bote. Por per enveristin Pandeli Majko flasin vete miqte e tij brenda Parlamentit shqyptar, kane folur edhe pedagoget e UT qe cuditeshin si t’i jepnin nje note kaluese me nderhyrjen e mamase se tij kurajoze, por me shume ka folur vete BOSI socialist Fatos Nano kur mbeti i zhgenjyer nga aftesite prej biznesmeni skrapi me shkolle inxhinierie kur i humbi durimi dhe tha:

    TE PRESESH NDONJE LEK NGA BIZNESI I PANDELI MAJKOS ESHTE NJESOJ SIKUR TE LUASH BIXHOZ I DEHUR TAPE.

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F. December 14, 17:19

     Hahaha!
     Shurrani me miq te shumte neper bote!
     Po ti mor Shurran intelekt’haleja je kaq i mbaruar sa nuk arrin ta kuptosh gjendjen tende skizofrenike per shkak te moshes tende te pjerdhur.
     Shko mor rrote kaqoli luaj ndonje domino aty ke liqeni dhe mos shit pordhe qe qelbin dynjane.
     Faza tende alushinacionante per shkak te skizofrenise acute, ka nje progres te vazhdueshem ne oxipitalin tend, deri ne ate mase sa te fantazosh dhe tjerresh budallalleqe pa fund, me mizanskena dhe dialogje qe mund t’i gjesh me shumice tek pacientet e spitalit Nr.5. Vetem po te ishte gjalle Dinçi, mund te bente diçka per ty mor zhapik te harruar dhe nga perendia.. Ike nastradin koteci, ike, me keq se plaku Mere (Sali Berisha) bashke me Tosun Baçin (Besim Ndregjonin). Fare e dhjere dhe e permjerre.

     Reply to this comment
     • Macoku December 15, 09:33

      Hahaha hahaha i madh fare je njesh me kte pergjigje per intelektual kok loqen!

     • intelektuali December 15, 10:29

      O macok me cizme enveristi, po mos qesh kaqe shume se te plas plenci i fanatikut more mavri komuniste, pyete vete Pandeli Mamane (Majko) se do te kujtohet per takimin me bolsheviket e Rusise per te shitur nendetset e Pashalimanit per skrap me urdher te Fatos Nanos, por qe si inxhinier famoz nuk kishte llogaritur me pare si do t’i priste copa-copa keto nendetse sovjetike te Kohes se Qepes qe Enver Hoxha ja kishte vjedhur apo grabitur Miqve te tij Komuniste kur i kishte shitur Bythen dhe Vatanin.

 2. Andi December 14, 11:42

  Ne rregull ka qene Majko. Gjermania i jep keste bilionshe Greqise, nderkohe qe ndihma e Gjermanit ndaj Shqiperise jane cikerrima. Me shuma kane dhene ne kohe te Ramizit se gjate gjithe viteve demokraci. Kurse keta Ambasadoret tane, qe bejne te gjithe si super-heronj qe paskan ndaluar kriza te mundshme, jane thjeshte njerez medioker, qe pak a shume s’kane bere asnje gje per kete vend. Me shume kane lidhur e sjellur biznese, emigrant te thjeshte se sherbimet tona diplomatike. Edhe te mendosh qe Bashkimi Zeneli presupozohet te jete me i mire i sherbimit tone diplomatik, i cili eshte perbere nga analfabet, njerez pa dashuri per Shqiperine, te paafte, narcizit, dhe injorant.

  Reply to this comment
 3. Darius December 14, 12:00

  Dhe Shreder mendoi…….keta kafshe asnjeher skane per te bere perpara,pavaresisht se kete karabush qe Shqiptaret e mbajne si te Paster,na shiti tankset per skrap per Daimlerin.
  Shtrydhi Idiotet qe tu duket vetja te rendesishem!!!

  Reply to this comment
 4. Urtesis popullore. December 14, 12:55

  DHE QEROS , EDHE FODULL.

  Kokqe kandari majko,te kuiton ate femren qe i thesh partnerit :do me blesh fustan te ri apo te hidhem nga dritarja.
  Pasi i kishte blere gjithe ato fustane ja ketheu, Poooo, hidhu kesaj radhe se s’te ble fustan.Ajo mboldhi bythet dhe heshti.
  Shqiperrine e drejtojne ende katundaret primitive,jo katundaret perparimtare,ne primitiovet hyn edhe majko koqia.Dhi e zgjebur me bisht perojete.Dhe qeros dhe fodull.

  Reply to this comment
 5. Barboon Bath're December 14, 13:02

  Kafshet e Analbinistanit dhe te kercenojne pa le?plehra…bishtin perpjete o plehrat e vendit me te prapambetur dhe republike banane.

  Reply to this comment
 6. KORCARI December 14, 13:09

  Majko mbetet politikani me ATDHEDASHES SHQIPTAR, sa per Gjermanine mire beri qe i “kercenoi” sepse femija po s’qau nene nuk i jep qumesht. BRAVO ZOTI MAJKO, JENI I VETMI SHQIPTAR I KULLUAR NE POLITIKE.

  Reply to this comment
 7. petrit December 14, 15:02

  Z.Majko eshte nje politikan “kopetent” ,nuk ka punuar asnje dite,nga student deputet dhe po del ne pension deputet , kjo nuk ndodh ne asnje vend te botes,duhet te regjistrohet ne gines ,me vjen per te qeshur kur mer poza serioze ne parlament,kur ngre zerin, skandal.

  Reply to this comment
 8. Na bashkoj kenga popullore December 14, 15:03

  Dreqin e mallkum kush e ndihmon?

  Reply to this comment
 9. Shqipe December 14, 15:39

  Majkua eshte optional e patriot, por ka nje barikade Jo te vogel per kariere be politiken e larte; eshte frikacak dhe nuk i kap gjerat nje kohen e duhur. Shkurte eshte si “kofini pas te vjelave”

  Reply to this comment
 10. zefi December 14, 16:25

  Dhe nderyri ambasadori Zeneli duke shpetuar Kryeministrin dhe historine….
  Keso fabula vetem ne shkruajme e lexojme.

  Reply to this comment
 11. . December 14, 17:07

  Elozhet dhe pompoziteti i duhet diplomacise.Por thelbi asht ashtu sic e kerkoi Z.Majko dhe pike.

  Reply to this comment
 12. AJRI December 14, 18:12

  me komentet qe beni nje pjese e juaj, me fjalorin qe perdorni tregon se nuk jeni gje tjeter vecse disa harbuter ruge te pa edukate me kulture xero. edhe ne se ka dicka qe qendron ne komentet tuaja e shumezon me zero fjalori juaj.

  Reply to this comment
 13. ambasadori December 14, 18:31

  Kështu është kur Kaçaflaqët pa eksperiencë drejtojnë shtetin!

  Reply to this comment
 14. xxx December 14, 18:42

  eh sa koqe jane keta pordhitikanet shqyptare, mjere shqypnia qe i ka, se po te ishin ndryshe , ndryshe do ishte edhe fati i shqypnise

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*