Deklasifikohet kabllogrami: Rrëfimi i Hoxhës te amerikanët për Zenin

September 15, 2018 23:13

Deklasifikohet kabllogrami: Rrëfimi i Hoxhës te amerikanët për Zenin

Në një kabllogram të Ambasadës Amerikane në Tiranë për DASH që mban datën 20 qershor 2009 dhe që është klasifikuar si material konfidencial i deklasifikuar në qershorin e këtij viti, pra 2018, flitet për një dëshmi të ish-shefit të Shtabit Luan Hoxha lidhur me atë që ndodhi në Gërdec.

Më poshtë pjesë nga kabllogrami i publikuar nga Wikileaks, botuar nga DITA:

Datë: 20 qershor 2009

Dërguar: Nga Ambasada Amerikane në Tiranë

Merr: Departamenti Amerikan i Shtetit

Firmosur: Ambasadori Xhon Uidhers

Klasifikuar: Material konfidencial, deklasifikohet më 18 qershor 2018

 

“Ish-Shefi i Shtabit, Luan Hoxha, kërkoi një takim me ambasadorin për të diskutuar për atë që ndodhi në Gërdec.

Në takimin e realizuar më 17 qershor shefi i sapo shkarkuar i shtabit, Luan Hoxha tregoi anën e tij të historisë së Gërdecit.

Ndryshe nga ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i cili ia hedh fajin e Gërdecit ushtarakëve, Hoxha deklaron se nga këndvështrimi i tij, Mediu mori të gjitha vendimet që nga zgjedhja e Gërdecit për për të shkatërruar municionet, tek çfarë lloj municionesh do të përdoreshin, në çfarë kohe dhe cili do të ishte programi.

Hoxha thotë se stafi i tij kishte për detyrë vetëm transportimin e municioneve dhe të ruanin perimetrin e jashtëm, asgjë tjetër.

Ai shpjegon se Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit i kishte bërë presion që “të vazhdonte të dorëzonte municione të një kalibri më të lartë në Gërdec” dhe këtë gjë “ta kryente pa vonesa”.

I pyetur nga Ambasada nëse ia kishte raportuar këtë fakt Prokurores së Përgjithshme, Hoxha u përgjigj: PO.

Por zyrtarisht ai kishte dorëzuar të gjitha informacionet dhe dokumentet prokurorëve, përveç informacionit në lidhje me djalin e Berishës. Për këtë ai tha se kishte frikë të fliste

Ambasadori i shpjegoi se hetimi i prokurorisë mund të ishte i suksesshëm vetëm nëse ata që dinin gjëra, do thoshin të vërtetën.

Hoxha pranoi që në interes të drejtësisë ai duhet të fliste, por nuk konfirmoi që do ta bënte një gjë të tillë. Hoxha tha se shumë të tjerë kishin dijeni për këtë informacion.

Disa prova të jashtme konfirmojnë variantin e Hoxhës.

Ai mund të ndihmojë për të shpjeguar pyetjen më të rëndësishme të momentit: Pse kryeministri ka nisur sulme kaq të fuqishme kundër institucioneve kushtetuese duke alarmuar komunitetin ndërkombëtar aq sa të vërë në diskutim kredencialet demokratike të Shqipërisë në një kohë kur kaq shumë gjëra janë në tavë në lidhje me NATO-n…” (fund i kabllogramit)

k.a. / dita 

September 15, 2018 23:13
Komento

40 Komente

 1. kujtimi itali February 9, 20:27

  drejtesi alla shqiptarshe. nuk la fan ish-gjenerali. kush e mbron?

  Reply to this comment
  • Syri i Shkodres September 16, 10:12

   O Kujtim! Meso shqip me pare dhe pastaj komento! Jane bere gjysem analfabetet shqiptare, qe nuk lene portal pa komentuar te na tregojne politiken e saliut, te likes dhe rames!!

   Reply to this comment
 2. Saliu Komunist i pabese dhe serb.. February 9, 20:34

  Familja Kriminale e Salehut, e ka trajtuar Shqiperine si trofe lufte, nuk ka si te ndodhte ndryshe edhe me Shkerdhenin. Turp i Amerikaneve qe kane toleruar ne kurriz te shqipetareve, duke i lene te pacenuar e gjykuar keta KRIMINELE.

  Reply to this comment
  • ! September 16, 08:54

   Asgje s’ka per Turp te Amerikaneve .
   Boll me kte mentalitet naiv ,se ngelet ijnorantete te perjetshem .
   Amerika bie ne pushtet ata Tipa Kurvash ,nen
   marreveshjen qe ti rrembejne vendit cfar t’ja doj tajarja
   Bossit dhe jovetem kaq ,porr te ken Koloni te tyre
   vendin dhe brenda ksaj marreveshje me shkerdhatat
   e Kombit qe vendos ne Piushtet , eshte edhe lejimi
   i Pushtit (ne kte Rast te putanes islamute te vicidolit )
   te ket dore te lire mbi gjithcka ne Shhqiperi e bej si te doje ai .
   Dhe siedhe ne e dijme Familja e Shplles vodhi vrau
   rrembeu prona dhuroj Prona te Huajve nga Bregdeti etj
   si ja donte palla ,vodhi buxhetin e shtetit e ci donte
   suma e tij e ndyre
   nen Kartabianken e te Fortit .
   Bej cte duash me Shqiperine dhe shqiptaret ,
   sepse Ligji jemi Ne – kjo ishte siguria qe i jepte Bossi
   e qe vlen akoma sot per bandat Familjare si shpellarin
   edhe Cepan-llarit .
   Qe nji dite do t’i skadoj ajo Siguri e Bossi-t qe i mban
   akoma te paprekur kjo dihet tashme ,sepse eshte e njejta loje qe u luajt me sadam-e gaddaf etj ,
   poo kur do ndodhe kjo s’dihet akoma dhe rendon
   shume mbi Shtetin Shqiptare dhe demton shume ate .

   Reply to this comment
 3. Alphade February 9, 20:38

  Kryekriminelin e Shqiperise nuk mund ta lajne as oqeanet
  per krimet e tij te perbindeshme….!!!! O zot !!!

  Reply to this comment
 4. MH February 9, 20:39

  Berisha dhe klyshi i tije autiku Shkelzen e dijne veten te pamposhter.Qe askush nuk mund ti kerkoje llogari ndaj ia kerkon me presion

  “të vazhdonte të dorëzonte municione të një kalibri më të lartë në Gërdec” dhe këtë gjë “ta kryente pa vonesa”.

  Kjo tregon se ky piklish me sy peshkaqeni jeton nen hijen e tet.
  Une jam shume i entuziasmuem se si do i pergjigjen drejtesise se rreformuar me keshillime dhe udhezime te komisionit te Venecias.Si dhe nen presioni e diplomacise perendimore.
  Keto trimosha me gjyse trunit mangut me AUTIZEM do futen vullnetarisht ne burg.Nuk asht e vertet se futen vullnetarisht.Por duke qene te detyruar te kryejne keshillat e institucionit te Venecias me miratimin e rreformes ne drejtesi,sebashku me dekriminalizimin,pleqnoj se futen vullnetarisht.
  Edhe nese marrin rraporte Mjekesore nga Lirija se jane qe ne lindje me dyshime Autike nuk i shpetojne denimit me burg te perjetshem.
  Po,kryesore duhet ti konfiskohet e gjithe pasuria qe kane grumbullue ne trojet shqiptare ne keto 25 vite.Sepse kjo familje e pa moral e pa karater kane pasuri vetem nji cope toke dy dhen e dhi ne Vucidol.
  Deshmitar do kemi biznesmenin Zafer Ansar qe denoncoi Argiten per korrupsion 3 miljon euro,shitje firme pa pike djerse,nepermjet shtypit shqiptare.Mos u cuditni.I bie trehere ma shume se 1 miljon shpullat e 23 qershorit 2013.E nuk i ben syri terrt vetem e vetem se jane kronik AUTIKE.

  Pasardhesit e diktatorit u denuane per kafe.Po sikur keto ngarkesa ti kishte diktatori cfare do bente ky lanet mbi Te.

  Reply to this comment
  • Niko Shpiragu September 17, 05:17

   Me shume respekt per ju i nderuari MH: do te deshiroja te ndodhte ashtu sic e mendoni ju. I kam ndjekur komentet tuaja dhe kam qene ne te njejten linje, por kete here jam shume skeptik. Do te doja te isha gabim. Respekt dhe pershendetjet e mia.

   Reply to this comment
 5. Samiu February 9, 21:21

  Une jam shume skeptik se nu ka per te ndodhur gje… vetem peshqit e vegjel do ta hane ne kete sistem…ne diktaturen e Proletariatit e hanin peshqit e medhenj…

  Reply to this comment
 6. opozitar i sfilitur February 9, 21:39

  kur i dine gjithe keto pse amerikanet mbrojne saliun dhe sulmojne mazhorancen e majte votuar nga populli??

  Reply to this comment
 7. ciu February 9, 22:26

  nuk e di pse gazeta Dita po bombardon opinionin me keto informacjone qe i kemi lexuar 1000 here..

  Pra ka nevoje qe te behen artikuj te forte kunder mbrojtese te berishes ne washington qe eshte nje sekt thellesisht antishqiptar..pro grek dhe pro serb

  *******

  Plaku Dogsborough(dogsboru) I trustit te lulelakrave& canabisit ka nje linje teper te fuqishme pertej atllantikut qe eshte me kryesorja ne jetgjatesine e tij kriminale 22 vjecare
  Per kete kam I jam referuar nje qytetari amerikan Gary Kokalari ne nje artikull te tij dikur qe tregon se Gerdec-gate nqs gjykohet me me sinqeritet dhe ne amerike do ishte me trondites se WATERGATE ne vitet 70′

  KONGRESMENI FRANK WOLF
  Fatmir Mediut i pëlqen që të mburret me miqësinë e tij me kongresmeniin Frank Wolf, që përfaqëson shtetin e Virxhinias në Uashington. Unë do të doja të dija nëse ka pasur ndonjë komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Mediu u ekspozua në gazetën “Times”? A ka pasur komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Kosta Trebicka vdiq në një aksident misterioz me makinë? Ishte një rastësi që eksperti amerikan që u soll me aq shpejtësi të hetonte çështjen ishte nga policia shtetërore e Virxhinias? Apo mund të jetë diçka më e rëndësishme, siç më ka thënë një ish- agjent i FBI që hetoi çështjen? Dhe përse pikërisht pasi Fatmiri doli në gazetën “Times”, ai nxitoi të takonte Shkëlzen Berishën? Çfarë ishte kaq e rëndësishme që ata duhej të flisnin në mes të krizës? Dhe siç e di mirë Fatmiri, Nicholas Wood, gazetari i “Times”, që e intervistoi, solli me vete një kameraman shqiptar për të regjistruar intervistën. Pse një ditë pas intervistës, disa truproja të tij shkuan në studion e kameramanit dhe i konfiskuan pajisjet?

  VOA
  Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,

  GJENERALI LUAN LEPUR HOXHA
  është njëri nga të akuzuarit kryesorë të Prokurorisë në çështjen penale të tragjedisë së Gërdecit, pasi në pretencë ndaj tij është kërkuar dënimi me tetë vite burg .Nga 1 janari 2012, eshte larguar në SHBA së bashku me familjen, siç thonë burimet, i pajisur me dokumentacionin përkatës të nevojshëm.Sipas kabllogramit, Luan Hoxha i kishte thënë Widhersit se vendimmarrësi kryesor për Gërdecin ishte Fatmir Mediu, nga zgjedhja e Gërdecit si vend për shkatërrimin e municioneve deri te llojet e municioneve që do të shkatërroheshin dhe planifikimi i kohës se kur do të bëhej shkatërrimi. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i Kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e Ambasadës së SHBA-ve.

  Vetem nga keto tre “sequencat” e mesiperme dilet ne perfundim se Plaku Dogsborough ka nje mbeshtetje te fuqishme nga klane dhe segmente te caktura ne USA dhe Kongresi Amerikan duhet te marre ne shqyrtim lobin Berishes ne Washington qe eshte infektuar ne aferat bilioneshe:
  -Ne rrugen e kombit
  -Ne krematoriumin e Gerdecit
  -Albetrolin
  Majkëll Granof është një menaxher i suksesshëm amerikan në Shqipëri, që ndihmon Berishën të mbulohen defektet e tij demokratike në Uashington. Kaq thotë gjithë editoriali ynë. Ato që ti i quan fakte apo mungesë faktesh nuk kanë shumë nevojë të verifikohen. Ne i referohemi kudondodhjes së zotit Granof pas Lulëzim Bashës, një ish- Ministër që është akuzuar nga drejtësia shqiptare për një abuzim prej 220 milionë eurosh dhe që nuk ka pranuar të gjykohet, por e ka mbyllur çështjen me procedurë.
  I referohemi mbështetjes së zotit Granoff për Sali Berishën, i cili më 21 Janar të vitit 2011 sipas ekspertizës së FBI ka vrarë katër qytetarë të pafajshëm para zyrës së tij. Ju jeni duke mbrojtur një njeri që ka hedhur në koshin e plehrave ekspertizën e Byrosë Federale të Hetimeve dhe nuk pranon që vrasësi i provuar nga FBI, i cili është komandant i Gradës dhe njeri personal i tij, të arrestohet. Unë kam kontakte thuajse të shkëlqyera me Ambasadorin e SHBA në Tiranë dhe i kam shprehur atij mirënjohjen për atë që qeveria amerikane po bën për zbulimin dhe gjykimin e këtij krimi politik. Unë dhe asnjë shqiptar nuk e ngatërron kurrë atë që bën ndonjë individ apo qytetar amerikan në mbrojtje të vrasësve me atë që bën qeveria amerikane. Ne besojmë tek Amerika dhe jo tek qytetarët amerikanë, dhe nuk i zemërohemi kurrë asaj për lirinë që kanë qytetarët e saj të mbrojnë dhe kriminelët.
  Kur i referohem mbështetjes së tij për Berishën dhe Lulëzim Bashën kam parasysh dhe faktin që këta dy personazhe veç e veç dhe të dy bashkë, kanë konsumuar para syve të shqiptarëve krimin e vjedhjes dhe abuzimit të miliona eurove dhe nuk kanë pranuar të gjykohen, krimin e vrasjeve politike dhe nuk pranojnë të hetohen dhe krimin elektoral të 8 Majit në Tiranë për të cilin nuk pranuan rezultatin dhe e përmbysën me gjykatë. Nëse këta dy njerëz do të ishin në SHBA, do të ishin në burg, ose së paku nuk do të ishin në politikë. E konsideroj një urrejtje të madhe për shqiptarët cinizmin tuaj për të na i quajtur këta si udhëheqës që i meritojmë. Jo. Nuk i meritojmë dhe do të dimë të shpëtojmë prej tyre, sado miq me pare të blejnë këta njerëz në Uashington. Ata tani nuk janë në konflikt me shqiptarët, por me përfundimet dhe rekomandimet e qeverisë së SHBA. Kjo mund t’ju bëjë pak më të përmbajtur kur flisni me adhurim për ta.
  Nqs admistrata amerikane pranon dhe toleron akoma qe mobsteri i ballkanit Berishovic mik shtepie i Damir Fazllic qe ka rezidencen ne zemer te Washingtonit nuk denohet nga vete amerikanet per krime te tij te dokumnetuara dhe te vertetura nga vete sherbimet amerikane ngelemi te themi

  LAVDI LEGJENDES SE ENVER HOXHES

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku September 16, 01:30

   Te dhjefsha Enver Hoxhen, megjithe soj e sorrollop, e me gjithe ata qe akoma e kane mendjen te Enver Bythoja.

   Reply to this comment
   • mateo September 16, 14:32

    O Plaku …!
    Te dhjefsha ty, ate qe te polli dhe ate qe ke ne shtepi!
    Ti je nje gjarper me zile qe as gelbazen nuk dua ta hedh se e ben pis,more hale!
    Mbro skoten tende dhe ha mut cfare te duash o kelush kurve,por mos kerceno te tjeret se cfare duhet te thone!
    Po ti more lamash i ndyre a i ke marre leje njeriu per ketrp mutra qe po nxjerr?

    Reply to this comment
   • I tille je , sa here qe hap gojen September 20, 21:10

    Enveri iu ka shkerdhyer realisht per nje gjysme shekulli , te gjithe ju idjoteve e matufeve si xhuxhumaku , tani lehni e lehni sa te pelcisni , se jini si koshi pas te vjelave ! Vini ku vini dhe … , tek Enveri u vete gjuha , se nuk kini as mend , as sy e as kurajo te flisni per te zezat e sotme 3-dekadeshe , prandaj vazhdoni te lehni sa te kini fryme !

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku September 20, 23:05

     Ti qe ha mut sa here hap gojen, qe ta dish mua Enveri me hengri mutin, jo se donte, po s;kishte c’te bente, e detyruan ta hante, Gjysem shekulli Enveri shkerdheu shoket e vet, se armiqve u hante kaken, dmth mutin.

     Reply to this comment
 8. dani February 9, 22:35

  Do te shte tragjike per Shqiperine dhe shqiptaret neqoftese Sali Berisha, njesoj si Enver Hoxha, te perballet me gjyqin e Perendise ,pa u perballe me gjyqin e popullit te Shqiperise per krimet dhe viktimat e pafajshme per marrjen dhe ruajtjen e pushtetit dhe pasurimin e tij ,familjes biologjike dhe politike.Eshte ne interes te gjithe shqiptareve qe ky njeri te merr verdiktin e popullit sepse shpirterat e viktimave te tij nuk gjene prehje dhe me e rendesishme kjo te sherbeje si mesim secilit politikan qe pretendon pushtetin edhe me qmimin e jeteve te pafajshme.

  Reply to this comment
 9. lena February 9, 22:44

  Shikoni kete foto te ketyre larvave te kryekriminelit politik te shekullit XXI te Shqiperise.Pasuria ,luksi dhe fama eshte ngritur mbi gjakun dhe jetet e pfajshme te viktimave te Gerdecit,21 Janarit e shume krimeve tjera politike te Sali berishes dhe klanit te tij.A ka gje me apsurde se sa per reformen e drejtesise te pyetet kryekrimineli dhe vrasesi serial i njerezeve te pafajshme?Kjo eshte si te pyetet hajni per shkrimin e ligjit mbi vepren penale te vjedhjes,
  Shikoni surratet e ketyre larvave ne foto,ne fytyren e tyre lexohet fajesia per tragjedite e medha qe u shkaktuan qe keta te pasurohen,

  Reply to this comment
 10. Aspiruesi February 10, 08:04

  Tejet i komplikuar ky kabllogram ku L.Hogja flet per klyshat e ulkonjes; per Krykrimin,Mediun,Shkerdhzenin e se fundi siç mbyllet ç’do peralle me ulkonjen ajo i ha bijt e vet ose i merr nen mbrojtje,jo se u rrezikohet jeta por per te mos u vene ne bangon e te akuzuarve e per te mos dhene deshmi.Pyetja eshte e thjeshte ku shkoi ky municion ,kush e morri dhe ku u perdor e perdoret akoma?Si ka mundesi qe hallkat e zhinxhirit shkojne deri ne nje fare vendi e keputen?Te jete rastesi!Me pelqen shume kur e pyet se po “laviren e bulevardit “e ke lajmeruar dhe ketu mbyllet filmi.Per te te sigurur jeten ti do paisesh me grinkart dhe se bashku me familjen meriton te qendrosh ne SHBA,pasi ty te akuzojne drejpersedrejti e nuk bene mire te flasesh!Erera te reja po fryjne edhe pertej Atlantikut te nje shteti qe eshte mbajtur ne kembe me parate e atyre qe bejne lobinjgje duke mbajtur kryekriminele ne vendet e botes se trete e duke u zhvatur tere pasurite per ti perdorur ne fushatat e familjeve mbreterore ose Bush ose Klinton(per te dyten nuk e ka fajin miku i madh i shqipetareve Bill Klintoni por sistemi ).Uroj qe keto zgjedhje te fitoje nje kandidat populist qe te ndryshoje kete sistem te kalbur kaubojesish e te triumfoje kanidatura qe do populli e jo ajo qe nxjerin mediat e lobingjet !Jam i bindur qe pasketaj Shqipëria do te lidhe mardhenie diplomatike me SHBA e nuk do te jete me koloni ambasadoresh!Uroj me gjithe zemer qe kanidati i demokratikes Berni Sanders te fitoje e te shembe njehere e mire kete sistem te kalbur kaubojesish qe kane qelbur tere boten me pazaret me te pista ne kurriz te popujve e ti riktheje emrin e vertete ketij vendi me histori demokratike qe tashme drejtohet nga lobinjgjet e trafikantet e armeve!

  Reply to this comment
 11. Enver Djali February 10, 09:54

  Per mendimin tim Sali Berisha eshte = me Esat Toptanin. Kam frike se nese do ekzistoje ndonje njeri me karakterin e Avni Rustemit, Saliu se ka te gjate.

  Reply to this comment
 12. bardhul hoxha February 10, 14:34

  Gjeneraluci ja ka fut kot
  Nje hajdut ordiner
  Pse mur nuk dinte conte atje mjete dhe njerez qe u bra ?
  Po me delijorgjin pse fliste 200 jer ne telefon ..
  Po shtepit qe ka bler ketu dhe usa me cilat leke i bleu ..
  Dhe i thoshte mediut si servil tan jeten … eshte farmaci …

  Reply to this comment
 13. bardhul hoxha February 10, 14:35

  Gjeneraluci ja ka fut kot
  Nje hajdut ordiner
  Pse mur nuk dinte conte atje mjete dhe njerez qe u bra ?
  Po me delijorgjin pse fliste 200 jer ne telefon ..
  Po vu qe ka bler ketu dhe usa me cilat leke i bleu ..
  Dhe i thoshte mediut si servil tan jeten … eshte farmaci …

  Reply to this comment
 14. alphade February 11, 18:04

  Nga dolen keto mostrat e Vicidolit. ??????

  Reply to this comment
 15. OPGJ September 16, 05:47

  SALI BERISHA FATMIR MEDIU SHKELZEN DHE ARGITA BERISH ALDO BUMCI VIKTOR GUMI SHEFI I SHTZBIT DHE DY GJENERALE JANE PERGJEGJESIT KRUESORE TE PADENUAR PER KRIMIN DHE VIKTIMAT E GERDECIT TE CILET KANE IDEUAR FORMULUAR ORGANIZUAR VOTIMIN E LIGJIT QE LEJOI HAPJEN E PUNISHTES SE GERDECIT DHE TRAJTIMIT TE MUNICIONEVE TE VJETRA NE SHQIPERI.

  Reply to this comment
 16. ALBAN DEGA September 16, 08:10

  From: Alban Dega
  Date: April 6, 2018 at 1:03:44 AM EDT.

  ” I NDERSHEM” SI SALA APO KRYEHAJDUT SI BERISHA E CO, !?

  – Kryekriminelet e kryekusaret e Shqiperise kane emer e mbiemer…

  – Deshmite jane pa fund… me ze e me figure, ne kamera e kudo

  – Qeveria e Sales ne sherbim te familjes Berisha … Shkelzen Berisha zevendes-kryeminister i pare fuqiplot i babait te tij.

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Po c’faj ka Sali Berisha pse vjedh Ilir Meta, mund te pyese dikush !
  Vallahi bilahi Sali Berisha eshte i ndershem, hidhen te tjere .
  Shihni ku jeton !?
  Ne nje apartament te zakonshem si gjithe te tjeret… e terrci e verrcii…. e verrci e terrci!

  Si eshte e verteta!?

  Cfare thone faktet !?
  A e dini se para se ti nxirrte ne publik Dritan Prifti ia kishte treguar 86 video te tjera me vjedhje e korrupsion jo vetem te Metes e LSI-se por edhe te ministrave e zevendeministrave e zyrtareve te Sali Berishes si Genc Ruli, Fatmir Mediu, Genc Pollo, Ridvan Bode…. dhe Ilir Metes !
  Berisha jo vetem kishte heshtur, por e kishte keshilluar Dritanin ta mbyllte ato afera megakusarie multimilioneshe ‘?
  Jo vetem aq… !
  A nuk ishte kryeministri Sali Berisha dhe qeveria e tij garantuesi i suksesit te cdo kontrate qe i kerkonte
  Argita e Shkelzeni si “Tokat e Helmatisura” te Damir Fazlicit, Gerdeci, qe gjoja “nuk e dinte ku
  binte”, megjithese Keshilli e Sigurimit Kombetar te SHBA, sherbimet e sigurise se Departamentit
  te Shtetit dhe ambasades amerikane i kishin kerkuar qe te nderpritej puna ne Gerdec gjate vizites se ish- Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Tirane e Fushe Kruje!?

  Keta as te genjejne nuk dine !?

  Vetdemeskohen keqazi !
  A nuk i shkaktoi 100 milione euro investim te humbur te nje multiimilioneri pakistanez e bija Argita me kerkesen per 3 milione euro qe do te fuste n xhepin e saj si shperblim per suksesin e paragarantuar te miratimit te kontrates nga i jati dhe qeveria e tij !?
  A nuk ishte Sali Berisha e qeveria e komanduar prej tij, qe i shkaktoi mbi 620 milione dollare humbje shtetit e popullit shqiptar me marreveshjen antishqiptare e antikombetare te CEZ-it vetem qe i biri Shkelzen Berisha dhe sekseri shqipfoles Nue Kalaj i tij te fusnin ne xhepat e tyre 7 milione dollare me nje dore e nuk dihet sa miliona te tjere nen dore, per cka ka dokumente e tabulata, mesazhe e prova pa fund!?
  A nuk ishte dhenderri i Sali Berishes, Jamarber Malltezi, qe i shkaktoi nje humbje prej 150 milione dollaresh te Bankes Boterore per projektin madhor te turizmit ne zemren e tij Bregdetin Vlore- Sarande dhe rrenoi me dhjetra shtepi te banoreve te zones e jo vetem nuk iu fut nje ferre ne kembe, por sot eshte nje nder kandidatet kryesore per te zevendesuar kryehajdutin e Autostrades se Kusarise se Kombit, Lulezim Bashen me mbi 500 milione euro te vjedhura e plackitura siqptareve qe e rrenoi ekonomine e financat shqiptare !?
  A nuk ishte qeveria e Sali Berishes qe me nje afere teper te dyshimte e tipike mafioze me sponsorin e Shoqates se bashkeshortes Lirie Berisha per Femijet Talasemike, qe nuk e kalojne numrin 250 ne Shqiperi, Rezart Taci, i shkaktoi nje humbje te paster prej 650 milione dollaresh, te nje kompanie kineze, shume e garantuar nga qeveria e superfuqise ekonomike e financiare e Botes ajo kineze, ofroi dhe u mund nga megamashtrimi i ketij hajduti e aventurieri qe ofroi 850
  milione dollare leshi me dokumente te falsifikuara e rrena !?
  Qeveria e Sales ishte ne qendrim gatitu ne sherbim te familjes Berisha … Shkelzen Berisha ishte zevendes-kryeminister i pare fuqiplot i babait te tij qe komandonte krejt ministrat e te jatit !

  A nuk mjafton vetem kaq ….?

  A nuk mjafton vetem njeri prej ketyre fakteve qe Sali Berisha, Ridvan Bode, Genc Ruli e co. te denohen me burg te perjetshem pa te drejte faljeje per demin kolosal qe i sollen popullit e shtetit shqiptar!?
  A nuk mjaftojne vetem keto 5 midis qindra fakteve te tjera qe Sali Berishes e Like Flori Tepsise sa Sheshi Skenderbej te LSI-se te denohen me burg te perjetshem e konfiskim edhe te Kulles se Drakules se Vicidolit e te Sarajeve te Xenit, Argites, Monikes e Berishes ne Farke e ne Gjirin e Lalezit, vilat e pallatet e Lulezim Bashes ne Tirane, Vlore e Hollande te blera me para e gjak, me vrasje vetvrasje piramidash e shitje deri mandatesh deputetesh nga 250 000- 500 000 euro ne zgjedhjet e 25 qershorit 2017!?
  A nuk mjaftojne keto pese fakte dhe cifligjet e Aleksander Frangajt e vilat qindra mijera auroeshe te gazetareve te Kazanit te Sali Berishes dhe te Tepsise sa Sheshi Skenderdebej te LSI-se Ilir Metes jo vetem tu konfiskohen pasurite por edhe tu hiqet e drejta e ushtrimit te mbulimit, fshehjes se ketyre krimeve, dizinformimit dhe shtremberimit te ketyre fakteve skandaloze e rrenimtare per shqiptaret e Shqiperine, nje pjese e te cilave eshte perdorur per te blere mediat e korruptuara po aq sa edhe politika shqiptare !?

  25 miliarde dollare kusari ne 27 vjet Salikraci !

  A e dini vellzer e motra shqiptare sa eshte shuma e vjedhur shqiptareve e Shqiperise ne keto 27 vjet nga kjo “Bande Gangsteresh” e nga kjo “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”!?
  Nga 20 – 25 miliarde dollare!?
  Ku shkuan !? Kush i mori!? Cfare u be me mbi 2 miliarde dollaret evetem te Piramidave !?
  Ne xhepat e kujt e ne cilat parajsa fiskale kane perfunduar !?
  Prandaj Shqiperia eshte ne kete dite halli !!!
  Prandaj shqiptaret jane ne varferi, ne papunesi, ne rruget e kurbetit!
  Eshte mekat !
  Eshte megakrim!
  Eshte tragjedi qe nje popull si shqiptaret te linde, te rritet, te plaket e te vdese fakir mbi nje truall flori, me bukuri natyrore hyjnore, me nje klime fantastike !
  E keshtu ishte, keshtu eshte e keshtu do te jete derisa populli do te duroje, derisa tia hedhim fajin, derisa do te ndjeke, derisa do te shkoje ai ne burg ne vend qe te coje ne burg shkaktaret e fatkeqesise se vet pa dallim feje, ideje, partie, krahine, ideje !

  Zgjidhja: fuqia e ligjit !

  Ata kane emra e mbiemra konkrete!
  Eshte koha qe ne vend qe behemi mish per topat e tyre, tua veme “topat e uraganit” popullor ketyre kusareve e vrastareve, ketyre hajnave me cizme, e vrasesve me fjale e vrasesve me plumba, ketyre atdheshitesve e atdherrenuesve te hurit e litarit !
  Eshte koha qe ashtu si francezet iu versulen Basitjes edhe populli shqiptar jo me vare e bidona me benzine, por me fuqine e votes dhe forcen e ligjit tu versulet Sarajeve e dugajave, Gjirit e Lalezit e Farkes, blloqeve te tyre, para te cileve ai i Enver Hoxhes duket si Kasollja e Galigatit,
  Parate, pronat e pasurite e vjedhura popullit duhet ti kthehen pronarit te ligjshem te tyre – popullit !
  Nuk eshte koha qe populli te paguaje tarifat e kusarise se Sali Berishes e Lulezim Bashes se autostradave jo autostrada e rrugeve pa rruge te Like Floririt e Monika Kryemadhit e co.
  Eshte koha per ligj e drejtesi
  Parate e vjedhura popullit dhe te sekuestrimit te pasurive te kusareve dhe vrasesve te tyre e te Shqiperise te perdoren per tarifat e rrugeve dhe per nje jete me te mire e me te begate te popullit !
  Nuk eshte as e drejte dhe as njerezore, nuk eshte demokratike qe 3 milione shqiptare te paguajne per hajnine, per korrupsionin, per luksin e 4 – 500 banditeve, gangstereve dhe mafiozeve qe e moren peng dhe kthyen ne ciflig te vetin Shqiperine
  Hajnat me cizme ne burg !
  Te shkoje haka tek i Zoti, populli !

  Reply to this comment
 17. gjermani i fundit September 16, 08:55

  keto jane vogelsira. Eshte qesharake te mendosh se shteti i madh qe dergon ne kozmos anije kozmike, qe posedon stacione pergjimi dhe informacioni e kopjon cdo fax dhe mail ne tere boten nuk paska ditur ku shkonte baruti e tunxhi i demontimit te Gerdecit, kush fitonte e kush spekullonte, etj. S’paska ditur si fitoi tenderin 300 mmln Diveroli, se ku blinte e si manipulonte kodet e prejardhjes. Po kerkojme te kapim mizen per bishti dhe bejme sikur s’shohim buallin shejtan budalla. Gerdeci ishte nje shpikje amerikane qe ndodh rendom ne cepat e humbur te botes, qe gjasme edhe ligji te respektohet edhe pislleku te behet. Qe s’ka folur Luan Hoxha ka bere mire se e di qe zenin dhe te atin kriminel i mbron dhe mbulon sistemi i piste i interesave dhe pazareve. Sapo Ina Rama filloi te levize per vrasjet ne bulevard berisha e shantazhoi me epitetin “lavire e bulevardit” dhe ajo hop ngeci karkaleci….Edhe Bame Topi ngeci njesoj kur banditi i Vicidolit i ngjiti epitetin ” horri i bulevardit”. Qe do te thote se gjithnje bejrisha emeronte ne poste njerez te shantazhueshem se ashtu i kishte ne dore. bejrisha eshte vertete ARKIVA, ku ruhen video me breke e pa breke, numra llogarie dhe libra shtepie e dosje e bbigrafira te denja per mamanial e sherbimeve informative. Dhe amerikanet e dijne shume mire kete, biles vici i vogel eshte bere buall dhe s’kane c’ti bejne, vec ne ngordhte papritur qe te mbyllet me ndonje funeral madheshtor kjo histori e qelbur tranzicioni.

  Reply to this comment
  • Komunist i Penduar Thellë September 16, 13:22

   Lavdi Marlsizem – Leninizmit, Poshte Imperializmi Amerikan qe te mban me buke ty o komunisti i fundit. Me thuaj oren e mbledhjes se celules se e kam gati tufen me presh per ju te gjithe shkerdhatat llafazane qe nuk late gje pa lyer me jarget dhe peshtymat tuaja.

   Reply to this comment
 18. Zigur Qarri September 16, 09:45

  Hipokrizia e Ramës ne lidhje me tragjedinë e Gërdecit.
  Qeveria “Rama” ka mbrojtur zyrtarisht alibinë e Sali Berishës për Gërdecin,e ka konsideruar Gërdecin një aksident teknologjik
  ashtu si qeveria e tij.Pra,Gërdeci eshte nje problem i mbyllur,ashtu si edhe vrasja e Azem Hajdarit.Nëse Sali Berisha, i biri dhe
  dy ish-ministra janë akuzuar si përgjegjës të Gërdecit, pala tjetër, asokohe në opozitë dhe sot në pushtet, është pozicionuar
  në gjykatë kundër familjarëve të viktimave të Gërdecit. Erdhi në pushtet me premtimin se do të krijonte kushtet për të çuar
  para drejtësisë përgjegjësit e Gërdecit, por kjo qeveri sot vijon dy beteja paralele gjyqësore me familjarët e Gërdecit. Siç dihet,
  Ministria e Mbrojtjes është përfshirë në një betejë gjyqësore me familjarët e viktimave të Gërdecit, për çështjen e dëmshpërblimit,
  në Gjykatën Administrative. Gjatë seancave gjyqësore, Ministria e Mbrojtjes ka mbrojtur të gjitha vendimet dhe aktet në lidhjet
  me fabrikën e demontimit të armëve në Gërdec. Megjithatë, pavarësisht pretendimeve të stafit të zonjës Kodheli, Gjykata
  Administrative ka pranuar padinë dhe kërkesën e familjarëve për dëmshpërblim. Por, Ministria e Mbrojtjes ka vendosur të
  vijojë betejën në Gjykatën e Apelit. Ndërkaq, qeveria “Rama” ka nisur edhe një proces paralel gjyqësor me familjarët e viktimave
  të Gërdecit në Gjykatën e Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg. Në betejën e dytë, familjarët e viktimave të
  Gërdecit kërkojnë një gjykim nga fillimi të të gjithë zyrtarëve, ish-funksionarëve dhe biznesmenëve të përfshirë në skandalin
  e Gërdecit. Nga ana e tij, kryeministri Rama ka angazhuar Avokatin e Shtetit, për të rrëzuar familjarët.
  Qeveria “Rama” ka mbrojtur zyrtarisht alibinë e Sali Berishës për Gërdecin. Berisha e ka konsideruar Gërdecin një
  aksident teknologjik. Por, edhe ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, mendon se Gërdeci ishte një aksident teknologjik.
  Për shumëkënd ky fakt mund të tingëllojë i pabesueshëm, por ky është një argument me të cilin Mimi Kodheli po u
  kundërvihet familjarëve të Gërdecit në gjykatë. Përfaqësuesit e Ministrisë së Mbrojtjes i kanë kërkuar Gjykatës së Tiranës
  të rrëzojë padinë e familjarëve të viktimave të Gërdecit me argumentin se shpërthimi ishte një aksident teknologjik.
  Gjithsesi, pavarësisht rivrasjes së viktimave nga gjykatat e degraduara shqiptare, nuk ka asnjë dyshime se shpërthimi i
  Gërdecit, nuk ishte një aksident teknologjik, por një biznes i mirëfilltë qeveritar, në shërbim të të cilit u vunë ministra, ushtarakë etj.
  Qëndrimi i qeverisë në Strasburg
  Kohë më parë, përfaqësuesi ligjor i familjarëve të viktimave të Gërdecit, avokat Dorian Matlija, ka zbuluar qëndrimin e
  zyrtar të qeverisë “Rama”, për çështjen e Gërdecit në Strasburg. “Në përgjigjen e dërguar Gjykatës së Strasburgut për
  çështjen që kanë hapur atje familjarët e viktimave të Gërdecit, qeveria ka mbajtur qëndrimin se shteti nuk ka asnjë
  përgjegjësi dhe se zyrtarët e Ministrisë së Mbrojtjes, përfshirë këtu edhe ministrin e asaj kohe, kanë vepruar me
  përkushtim për të siguruar mbarëvajtjen e procesit. A nuk duket se ky qëndrim është diametralisht kundër qëndrimit
  tuaj politik se Gërdeci ishte një krim shtetëror? Nuk i besoni me këtij versioni, apo keni ndryshuar qëndrimin për arsye
  taktike që familjarët e viktimave të mos përfitojnë asnjë dëmshpërblim? Ju kujtoj këtu se këtë qëndrim Ministria e Mbrojtjes
  dhe ndërmarrja MEICO po e mban edhe në gjykatat shqiptare, megjithëse gjykatat deri tani u kanë dhënë të drejtë familjarëve
  dhe jo juve”, ka deklaruar Matlija në letër publike, drejtuar kryeministrit Rama.

  Reply to this comment
 19. kasem gahinji September 16, 10:32

  a me shpjegon dot njeri arsyen pse dy shefa te shtabit te pergjithshem te berishes ,njeri pergjegjes per 1997,tjetri per gerdecin,jane paisur me dokumenta dhe jane fshehur ne amerike?doni emra?adem cobani dhe luan hoxha.nje oficeri ,dhenderr i familjes zhulali,nga me te paaftet qe ka patur divzioni i shijakut ,qe u be pergjegjes per masakren e kuadrit ne ushtri,ish kolege te tij ne durres e takuan dhe i thane:-cbeni keshtu,po shkaterroni ushtrine me keta kuadro te paafte qe po mbani.do te pergjigjeninje dite”.e dini si ishte pergjigja?”-flisni ju,flisni.ne kemi pasaportat ne xhep dhe te caktuara vendet se ku do shkojme.”e kuptoni besoj,se vendet,lejen e qendrimit nuk ua jepte saliu.saliu shume -shume vetem ua komunikonte.

  Reply to this comment
 20. Lumi September 16, 17:21

  Komunistet jane qenie pazhvilluar. Dikur mbivlersonin veten, shanin dhe urrenin gjithcka te huaj. Tani, mohojne krejtesisht veten dhe presin cdo gje nga jashte, nga Amerika.

  Reply to this comment
 21. alphade September 17, 07:37

  Nje pyetje nga salla hidhet ne tavolinen e “trimave te xha
  Jahos” ? Si eshte e mundur qe nje malok nga gopi i se-
  mes i mori me kopace te gjithe keta trima “me guna mbi
  telat” dhe i vuri perpara si bagetite e Daut Hoxhes. Ku
  jane fshehur keta trima sot ? E pra, mos ua degjojme ze-
  rin ne te rdmen , HESHTNI ! Shqioerise i kane vdekur trimat por edhe kur ishin “gjalle” perseri,te fshehur prapa
  gardhit kane vrare asnjehere perballe,sic bejne e gjithe
  bota e civilizuar permes dueleve …! Any way !!!

  Reply to this comment
 22. gjermani i fundit September 17, 12:33

  o moj ti “komunist e punuar thelle”, preshin mbaje per vete se ne mbledhjen e celules do ia kemi bere sat’eme. Kerko ca me thelle te gjesh edhe vendimet qe kemi marre.

  Reply to this comment
 23. enter"" September 18, 14:57

  Mos u beni shume naive.
  Ambasada Amerikane ka dore ketu komplet. Doli zbuluar ndaj I ruajti edhe pergjegjesit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin