Blendi, idioti dhe një shënim për shkollën e droneve

Adrian Thano October 19, 2014 09:00

Blendi, idioti dhe një shënim për shkollën e droneve

Në një artikull në DITA-n e djeshme Koloreto Cukali shkruan: “Tirana kozmopolitane ka qenë disi easy-going me serbët. Ne, nuk i kishim parë nga afër. Dhe ja ku i pamë”.

Është e vërtetë. E dimë pak a shumë çfarë është Ballkani. Dihet edhe që stadiumet e sportit kanë brenda turli vulgu bashkë me të tjerët.

Por deklaratat e presidentit serb, kryeministrit, ministrit të jashtëm lidhur me atë që ndodhi në Beograd janë befasuese.

Një nivel i atillë karagjozllëku është i frikshëm. Por, supozoj unë, i vetëdijshëm.

Ata mendojnë se kashta në dysheme është lartësi e mjaftueshme për Shqipërinë. Steka e tyre për Tiranën zyrtare me gjasa është ish-kryeministri.

Dhe jo vetëm për ta, fatkeqësisht.

 

Skena dhe recitimi

Sikur një ekip serb, grek, italian apo tjetër të trajtohej në Shqipëri në mënyrën si u trajtua ekipi shqiptar në Beograd merret me mend çdo të ndodhte. Qimja jonë dhe trau i tyre janë bejte e përsëritur.

Ndaj broçkullat e Platinisë, pacipëria e zëdhënses së Ashton, raportimet qesharake të Reuters e AP – (kolegu Koçiko kishte në numrin e djeshëm një shpjegim shumë racional për psetë e kësaj të fundit) – nuk janë të papritura.

Nuk ka për të qenë një vendim i drejtë ai i UEFA-s. Le të përgatitemi për këtë.

Për më tepër ne kemi vite që jemi mësuar  me këtë “sjellje serbe” edhe këtu në Tiranë: e kemi provuar egërsinë e alogjikes, psikopatinë e këmbënguljes te e padrejta deri në çuarjen e tjetrit në vetëdiegie e sakrifikim, legenërinë e përdorjes së pushtetit për të dhunuar të pambrojturin, fajësimin e kundërshtarit për krimin që sapo ke bërë vetë, inskenimet, blerjen e mediave, fuqinë e propagandës për ta bërë të zezën të bardhë, etj, etj.

E kemi në Tiranë një hileqar të tillë, nxënës të denjë të kësaj mender “shkolle politike” që ta shpif.

 

Blendi, idioti. Idioti, Blendi

Ardian Vehbiu shkruante dy ditë më parë se mediat në Tiranë dhe Beograd meritonin notën dysh për mënyrën si e trajtuan ngjarjen. Por, unë nuk e shoh thjesht si mungesë profesionalizmi.

Le të themi që ka profesionistë të cilët duhet të nxjerrin ca mësime të tjera nga ajo që ndodhi në Beograd. Blendi Fevziu, përshembull.

Së pari, më vjen mirë që Blendi e provoi në kurriz çfarë është dhuna dhe padrejtësia. Shpresojmë t’i vlejë. Por ka edhe diçka tjetër që duhet të kuptojë Blendi dhe jo vetëm ai.

Një gazetar serb gënjeu duke botuar një foto të Blendit të fshehur në cepin e lozhës me disa tifozë shqiptarë dhe shkruajti: “Vëllai i kryeministrit shqiptar komandon dronin nga lozha në stadium…”.

Blendi e quajti idiot. Idiot është.

Po çfarë po bënte në thelb idioti i Blendit? Po i shërbente me vetëdije hilesë zyrtare të Beogradit: përqëndrim tek “droni” për të zhurmuar dhunën e pashembullt antishqiptare para dhe pas “dronit”.

I kapluar këto ditë nga ethet e padrejtësisë që i ka ngjarë, Blendi nuk e kupton. Por ajo që i ka bërë idioti Blendit në Beograd, është ajo që Blendi vetë ka bërë këto vite në Tiranë.

Sa here ka amplifikuar Blendi njësoj ish-salizmin e dhunës dhe gënjeshtrës, duke përdorur të njëjtin marifet të “dronit”, dmth këtë kinse “përqëndrim” tek fija për të mos lejuar njerëzit të shohin lëmshin?

Sa herë në ngjarje të rënda, ka bërë Blendi (dhe jo vetëm ai) emisione të fokusuara te “zbulimet” e Berishës, duke shmangur faktet e këtyre ngjarjeve të cilat ishin sheshit?

A nuk ishte Blendi që kur duhej folur për të pushkatuarit e 21 janarit, analizonte me shkop në dorë “plakun me thinja” që kishte në dorë një “çadër pistoletë” me të cilin paskësh vrarë Ziverin?

A ju kujtohet për çfarë fliste Blendi kur duhej folur për fëmijët e djegur të Gërdecit, apo sa rrufeshëm i mblidhte Blendi “opinionistët” për “fluturakët me drogë” në Divjakë?

Idioti serb i Blendit në Beograd, në të vërtetë, nuk ka bërë asgjë më pak për “berishën” e tij sa ç’kanë bërë blendët e Tiranës për ish-berishën e tyre këtu në Shqipëri.

Dhe që të jemi plotësisht të sinqertë me veten, nëse ai idioti në Beograd e ka bërë atë palaçollëk për vendin e vet, Blendi dhe të tjerët si ai, i kanë bërë palaçollëqet e tyre në Tiranë për arsye shumë më meskine.

 

Rama me çelik, Rama pa çelik

Votuesit kanë patur përherë nevojë të ndjejnë që Edi Rama ka pak çelik brenda vetes.

Ish-kryeopozitari i djeshëm dhe kryeministri i sotëm i ka zhgënjyer shpesh në këtë pritshmëri. Por këtë herë, jo.

Nuk është fjala vetëm për forcën e fjalës, ku Rama përherë shkëlqen.

Duhet theksuar që me Beogradin është e dyta herë pas episodeve me Venizelosin në Tiranë, që qeveria dëshmon reciprocitet në lëmin e raportit me fqinjët.

E vërteta është që ka munguar kjo kurajo në qeveritë e mëparshme të PD-së apo të PS-së.

Vendimi për të mos e anuluar vizitën në Beograd, dëshmon ndërkohë stof shtetari.

Le të shpresojmë që ky stof të shfaqet më në fund edhe në problematikën e mprehtë brenda vendit.

Sa për opozitën, kundërshtimi i saj për vizitën e Ramës në Beograd është si përherë thuajse komik.

Që t’u rikthehemi marifeteve të “shkollës së droneve”, është e sigurtë që nëse Rama do vendoste të mos shkonte, opozita do thoshte “duhet të shkonte”.

Qesharake, por të gjithë e dimë (edhe ata vetë) që kështu është.

bledi

Adrian Thano October 19, 2014 09:00
Komento

123 Komente

 1. ilir October 17, 22:56

  Z.Thano
  Ne palacolleqet e Blendit keni harruar te permendni marrjen ne mbrojtje te shitjes se detit.

  A ju kujtohet kurthi qe i ngriten Myslim Pashes ne studio bashke me ish-sigurismin kandidat per president Artan Hoxha dhe ate pelivanin Kristaq Gervenin??

  A ju kujtohet se si vete krert e televizionit Klan intereferuan ne ate studio per te goditur kolonel PAshen njesoj (dhe me keq) sic goditen djemte tane Xhaken e Lorikun ne ate stadium qensh te cmendur??

  Eh, Shqiperia mor djale do vuaje gjate nga keta te semure. Qe qofshin vec te semure…

  Reply to this comment
  • ilir October 18, 01:33

   Ja dhe disa shenime nga libri i kolonelit Myslim Pasha qe kemi lexuar:

   “…ia mbrrini një analist tjetër me peshë, Artan Hoxha për të cilin thuhej se drejtonte një Institut Studimesh. Nga të gjithë ata që kishin qënë në Konferencë Shtypi, Artani duhej të ish i vetmi, që kish rrokur, që në krye të herës, se në ato vizatime dhe pamje që ishin trajtuar, kish diçka që nuk shkonte. Ai menjëherë vuri gishtin, në njërin prej ujdhesave: Othonoin, pastaj e uli drejt Erikuzës, përqasi dy standarte të Detit Territorial dhe Hapësirës së Afërt, dhe ashtu si padashje tha ” nuk e besoj se kanë përfituar, shumë…” ” Megjithatë po të krahasohet me shpjegimet që ke dhënë ti, ky i Qeverisë ishte shumë më komod ” u shpreh ai.

   DMTH PUSHTETI DHE ANALISTET AFER TIJ SI HOXHA ARTAN E PASKAN DITUR MIRE QE GREKU MERR TERRITOR ME KETE MARREVESHJE ?????????!!!!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
   • shyqi October 19, 11:58

    i keni pare sesi kane ndryshuar teresisht qendrim sidomos ndaj kryeministrit keta plehra> sot shikoja abc news tv me plehre dhe me antishqiptar qe kur eshte krijuar.dhe ky tv qe deri dje anatemonte ramen dhe tegjithe ata qe ishin kunder sali kriminelit sot mbronte ramen per qendrimin e tij parimor dhe burreror per te shkuarne beograd> dhe me e keqa eshte se vete edi rama po vazhdon t’i jape leke nga parate tona ketyre plehrave pseudogazetare si fevziu por edhe vellezerit injorante frangaj<nuk e di se c'u be me ate procesin per vjedhjen e miliona eurovenga frangaj junoir nje koker hajduti dhe injoranti thone te gjithe ata qe e kane njohur ku ka punuar,futini more ne burg kete rrace hajdutesh katunaresh frangaj ata vetem burgun kane hak. dhe per ta mbyllur shikoni se po e dredh edhe farija e 55…

    Reply to this comment
  • Eni October 18, 02:18

   Kur bashkohen ne nje, profesionalizmi, fuqia e personalitetit dhe nje motiv i forte siç eshte atdhedashuria, suksesi vonon por nuk harron….
   Nga ana tjeter, sahanlepiresit presin sehanin e radhes, duke uruar qe te kete sa me shume mbeturina per t’i lepire…
   Faleminderit z.Thano

   Reply to this comment
   • N.VJOSA October 18, 07:26

    Shume bukur shkruani ju zoti Thano!
    Ti fjalet i ke si plumbat e Avni Rustemit!
    Ketij Feziut, i ne thene ate qe meriton!
    Nje skuth qe do te beje politike me genjesvtra dhe sajesa!
    Edhe fotografia qe boton Dita, flet shume!
    Feziu i ndot Flamurin siç e ka ndotur Toptani dhe Saliu , dhenderri i Milices spiune!
    Per nje moment po mendoja dhe krahasoja qendrimin e Opinionit Publik shqiptar , ne rast te nje ndeshje futbolli ne Shqiperi: A DO TE THERRISNIN SHQIPTARET NE KOR, TE VRASIM SERBET?!…
    Kurre, as qe mund te mendohet.
    Ne Mysafirin, ne shtepine tone , qoft ai dhe Hasmi vet, nuk e kercenojme me Vdekje!…Shqiptaret dallohen per mikpritjen e tyre. Nje Miku im austriak, qe une e ftova ge vizitonte Shqiperine, ( ai flet pak) por i entusiazmuar ne fund te vizites me tha keto dy fjale: NUK KAM PARE POPULL ME MIKPRITES SE JU SHQIPTARET….
    Dhe ky eshte nje opinion i tere mbare boteror.
    Por Serbet nuk behen kurre te jetojne ne fqinjesi te mire .
    POPULL H I J E N A S H….
    Por dhe ne shqiptaret kemi ca bythlepires si puna e ketij Fe-Ziut…
    Pena Top, Thano Libohoviti !

    Reply to this comment
    • pf October 18, 19:28

     Thano keni shume te drejte kur thoni qe perqendrimi tek “droni dhe vellai i Rames” eshte loja serbe.

     Opinioni i Europës për tifozerinë serbe ka qenë tejet negativ, të paktën që pas trazirave gjatë ndeshjes Itali-Serbi në Genova, 2010; por këtë herë serbët arritën të manipulojnë rrjetet sociale dhe publikun neutral, duke e përqendruar vëmendjen te droni dhe harta e Shqipërisë etnike. Në vend që të kish ngulur këmbë, që në krye, për dhunën verbale dhe fizike kundër lojtarëve tanë dhe atmosferën super-toksike në stadium, pala jonë humbi shumë kohë duke u vetëmburrur për “shqiponjën që fluturoi” dhe për “heroizmin e djemve”, duke ndihmuar edhe këta në kornizimin e asaj çfarë ndodhi në stadium.

     Vetë ulja e dronit, që ndodhi në një kontekst të caktuar dhe pas shumë incidentesh të tjera, erdhi dhe zuri qendrën e vëmendjes, jo vetëm sepse ashtu e deshën serbët, por sepse ashtu e deshën edhe tanët; dhe këtu nuk kam parasysh naivët dhe të ekzaltuarit në rrjete sociale, por deri edhe politikanë të kalibrit më të lartë dhe drejtues institucionesh (tipik reagimi i një zëri autoritar, si R. Qosja: E adhuroj djalin që shpalosi flamurin).

     Mediat duhej të ishin përqendruar te urrejtja antishqiptare, që i jepte tonin stadiumit dhe që i kushtëzoi lojtarët tanë deri në ekstrem; jo te “flamuri,” një gjest plateal dhe spektakular, por që nuk mund të kalojë pa u ndëshkuar nga UEFA, aq më tepër që tani po trajtohet, edhe prej nesh, si strumbullari i natës në Beograd. Kështu ne filluam të humbim terren, edhe pse objektivisht, përgjegjësia për këtë katrahurë duhej t’u mbetej serbëve e tëra; madje edhe ajo e dronit vetë, për të cilin tanët mund të kishin thënë se nuk dinin se ç’ishte dhe pse gjendej aty; dhe se siguria e stadiumit, përfshi edhe atë të hapësirës ajrore mbi fushë, ishte në ngarkim të palës mikpritëse.

     Duke e “pronësuar” incidentin e dronit, pala shqiptare – politikanët, mediat dhe rrjetet sociale – gati ia bëri më të lehtë UEFA-s që të marrë vendim [edhe] kundër Shqipërisë. Kjo është situata sot për sot. Mediat, nëse u ka mbetur akoma një pikë përgjegjshmërie për opinionin, duhet të mobilizohen tani menjëherë dhe të përgatitin publikun se UEFA mund edhe të marrë vendim kundër Shqipërisë; dhe kjo nuk do të thotë gjë se është ngritur gjithë Europa kundër nesh (vetëm pyesni: kujt do t’i shërbente kjo paranojë?), ose që “këta nuk na duan”, dhe as provon ndonjë dashuri të rizbuluar për gangsterët e tifozerisë serbe, por thjesht se herën e ardhshme duhet të tregohemi më të mençur, në trajtimin që u bëjmë incidenteve të tilla në publik, sidomos pasi ato ndodhin.

     Reply to this comment
     • eks October 18, 19:34

      sh e sakte. bravo

     • ... October 19, 10:08

      ne morine e pergjigjeve dhe komenteve ndoshta humbasin sh gjera.
      por do doja qe komentuesit te perqendroheshin tek komenti me emrin PF ketu me siper per shkrimin e z.Thano.
      Eshte vertet nje reagim sh i sakte

  • XUME PROTOPAPA October 18, 12:12

   EDHE NJE HERE MBI KUADRIKOPTERIN SERB

   Nuk e kuptoj perdorimin e pa vend te fjales “DRON” edhe ne kete shenim te Thanos. Jo per tu bere i merzitshem, pasi e kam spjeguar disa here cilet jane DRON-et dhe Kuadrikopter-et te dy te telekomanduar.

   Diferenca mes tyre eshte jo vetem teknike por edhe imagjinare ne perditeshmerine e kujtdo qe jeton ne boten e civilizmit te shekullit te njezetenjet’te.
   Te thuash u leshua ne nje stadium me mbi 32 mije tifoze nje “DRON” me fluturim te lire, krijon ne milionat e njerezve qe nuk kane pare ndeshjen ne TV apo Live Streem ne internet, idene e gabuar te krahasimit me DRON-et luftarake qe kane bere viktima te shumta te padesheruara gjate perdorimitt e tyre nga amerikanet e CIA-s jo vetem ne Irak e Siri kunder ISIS-it por edhe ne Pakistan, Yemen dhe Somali.
   Edhe pse eshte e qarte qe ishte nje loje e ndyre e UDB-se serbe, ne imagjinaten kolektive te manipuluar nga ultrancistet serbe dhe lobet e tyre kudo ne ambjentet me peshe politiko-ekonomike te BE-se e me tej, krijohet vizioni i gabuar i perdorimit te ketyre mjeteve luftarake vdekje prurese pa qene ne realitet te tille.

   Senatori Republikan Lindey Graham, nje mbrojtes i flakte i perdorimit te DRON-eve, ka pranuar qe vetem ne Pakistan kane gjetur vdekjen 4700 persona, duke folur ne nje konference shtypi ne Karolinen e Jugut (USA).

   “Nganjehere – ka vazhduar ai – jane goditur edhe persona te pafajshem – por ne jemi ne lufte dhe kemi eliminuar shume lider te Al-Qaedes”.

   Organizata angleze “Bureau of Investigative Journalism” jep nje bilanc te ketyre sulmeve me DRON-e ne rreth 4755 te vrare nga te cilet 1128 civile te pafajshem.

   Edhe pse e leshuan serbet kuadrikopterin, mediat e shkruara dhe ato vizive vazhdojne te percjellin lajmin e mbrapshte te lobisteve serbe, qe ishte nje “aventure shqiptare”.

   Ne qofte se edhe ne, perfshire Thanon, do vazhdojme ti biem trombetave serbe te “DRON-ve shqiptare” pa dashur bejme lojen e tyre te ndyre. Andaj gjerave u duhet vene emri i duhur, paçka se duket naive dhe trurrjedhje gazetareske, mendjelehtesi qe mund te na kushtoje vertete rende ne te ardhmen, edhe pse ishte nje poshtersi serbe.

   Reply to this comment
 2. lutfi October 17, 23:02

  Na e ndoti flamurin me ato duar ky Verziu.

  Reply to this comment
  • Mehdi Shehu October 18, 18:27

   Adrian,

   pershendetje. Te uroj shendet dhe mbaresi ne pune. Ju ndjek cdo dite me gazeten DITA.

   Skandali ne Beograd nuk ka asnje dyshim se eshte veper e sherbimit sekret serb (qeveria serbe). Jane shume elemente qe e argumentojne kete (eshte e tepert t’i permendim). Por, krye-elementi qe kompromenton kete veper antishqiptare eshte qartesisht “stili” serb i ketyre aksioneve, qe ngjan si dy pika uji me “aksionet e ketij lloji” e Berishes ne Shqiperi. Analizojeni me ne hollesi, dhe duket menjehere “dora” serbe, sepse kane vetem nje stil, “hedhin gurin, fshehin doren dhe akuzojne barbarisht, pa skrupull, pa qytetari”.
   Me sa duket, e kane pisk me reputacionin e kryeagjentit serb ne Shqiperi, Sali Berisha. Duan t’i rrisin “besueshmerine antiserbe” ne popullin shqiptar. Si gjithmone, ne keto aksione, futet edhe elementi anti-Rama, akuzohet vellai i Kryeministrit si “telekomanduesi” i dronit. Si puna e aeroplanit ne Divjake !? Dyshja, Serbi-Sali Berisha jane sinonim i stilit te goditjes se kundershtareve. Edhe ngjarja ne Beograd e perforcon kete stil veprimi antishqiptar.

   Adrian,

   kjo ngjarje tregon qarte se shqiptaret sot jane faktor percaktues ne Ballkanin Perendimor dhe ky eshte sukses i madh. Serbet po kane shume frike qe ne, shqiptaret, te bashkohemi.
   Me respekt per Ju dhe gazeten qe drejtoni,

   Mehdi Shehu

   Reply to this comment
 3. Esat Pash Toptani October 17, 23:05

  Care kane te perbashket keta njerez?
  Esat Toptani
  Blendi Fevziu
  Fatos Lubonja
  Arjan Cani
  Supermbesa

  Reply to this comment
  • kokpalari i 21 janarit October 17, 23:26

   Blendi eshte qun patriot
   Shiko nga e mban flamurin: Ktej nga dera e lozhes me kurriz nga stadiumi 🙂
   Se andej e shohin

   Reply to this comment
  • ema October 17, 23:41

   Olsi Rama tregoi nje episod ne televizion: Kur serbet poshte lozhes me ata pak tifoze shqiptare kishin kuptuar qe ishin disa shqiptare siper tyre, kishin nisur ti shanin dhe ti qellonin me cakmake dhe monedha.
   Olsi i ishte kthyer njerit prej tyre qe kishte share shqip dhe i ish pergjigj me sharje.
   Blendi i ishte turrur Olsit duke i thene: Po ty cte duhet se do vijne te na rrahin 🙂

   Reply to this comment
  • arben October 18, 05:08

   Te perbashket kane qe nuk e shohin Ramen si Jezu Krishtin katoliket apo Muhamedin myslimanet…sic e shihni ju tek DITA…

   Reply to this comment
   • Bilbil Gjyzari October 18, 16:24

    Arben, mos je gje ai, me nick-un “anonimi”, qe komenton tek ResPublica e Muc Nanos, ai i djathti brekegrisur, qe ka alergji ndaj Edi Rames, rebeli ish anarkist por jo ish komunisti, vetem sepse sot eshte kryetari i se majtes dhe qe, njekohesisht, adhuron Sali Berishen, ish komunistin ekstremist, ish sekretarin e PPSH-se, vetem sepse flaku teseren komuniste per tundur flamurin e antikomunistit?

    Edhe atje, tek ResPublica, ai “anonimi, ka perdorur te njejten qasje per Ramen, qe na u adhuroka nga ndjekesit e tij ashtu sikurse katoliket adhurojne Papen apo ashtu sikurse myslimanet adhurojne Muhametin.

    Nese ti “arben”, nuk je ai “anonimi” i respublikes, duhet ta zgjidhni me ate, te drejten e autorit per te perdorur kete krahasim te shpifur te dishepujve te figurave biblike me ata te figurave politike, duke i shtuar ndoshta ketij krahasimi, edhe dishepujt trushplare ‘djathtiste’ te tranzicionit shqiptar qe adhurojne Sali Berishen.

    Reply to this comment
  • Jam shqiptar October 18, 21:48

   Kane ndalu komunistet me rrjep Shqiperine dhe ia kane mbylle njehere e mire gojen gjithe atyre qe vetem lefin.

   Reply to this comment
 4. Fox October 17, 23:06

  Faleminderit Z.THano ,brilant si gjithmone

  Reply to this comment
 5. Sqepari October 17, 23:54

  Ku e pe qendrimin dinjitoz te qeveritareve??!!

  Reply to this comment
  • red por jo i kuq October 18, 00:42

   Sqepari
   Ramen mund ta shash per shume gjera por ne kete rast ka mbrojtur nderin e lojtareve dhe te Shqi[erise me qytetari dhe dinjitet.
   Kur kujtoj jargavitjet e Sali pordhes ne marredheniet me fqinjet edhe kjo sadopak dinjitet i qeverise se sotme merr vlera te reja
   Respekte Adrian faleminderit per gjithcka keni bere ju dhe Dita per ata qe i thone bukes buke e ujit uje

   Reply to this comment
  • Shqiperia, eshte 'feja' ime! October 18, 05:54

   Qendrimin dinjitoz te qeveritareve tane nuk e shikon dot ti,or sqepar sepse ai eshte si bishti i sqeparit tend te cilin ti e ke fut ne bythe.

   Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi October 18, 00:45

  Thano ? A ka gazeta ” Dita” drona? Më duhet një për t’ja dërguar blendi saliziut jo të ngarkuar me “bomba platinike” por me “m..t”
  Zoti i ka rjepur blendit kokën,shkrimi juaj i rjep dhe lëkurën!? Kaq dhe… përshëndetje!

  Reply to this comment
 7. Preng Pjetri Lezhe October 18, 01:41

  Po pse more vllezer ç’prisnit ju prej Bledoberishes?!

  Reply to this comment
 8. mirel October 18, 02:21

  Shkrim I goditur per Blendin, dhe per “eliten” e Tiranes.
  Pse mu kujtua Rudina Xhunga ne nje shkrim ku jepte leksione mbi dashurine “intelektuale” per serbet..
  Njerez te peshtire.

  Reply to this comment
  • mirel October 18, 02:23

   o, eshte dhe Wendy_b mos harroj.
   Ajo ben gjithnje thirrje: Boll me me urrejtje.
   Dhe e ndjen “intelektin” ti rrjedhi shalesh, sidomos kur I adresohet shqiptareve te “pamesuar”

   Reply to this comment
 9. Besniku October 18, 02:49

  Hajt t’lumt pena mor djale dhe mendja e ndritur.
  Saktesi terbuese ne ket shkrim.

  Reply to this comment
 10. treporti October 18, 03:32

  Sa trim i mbushur me frike eshte blendi i Esad toptanit.Se kush e ka ngjizur,se kush e ka pjelle,se kush e ka rritur,cfare befotrofi e mban,ec e merre vesh kete rrace bastardesh,qe i ndrrojne mbiemrat dhe bindjet dhe ftyren si kengetaret e tallavase

  Reply to this comment
 11. kastriot October 18, 03:37

  Nuk eshte e vertete!
  Berisha ka qene gjithmon ne kundershti te hapur me serbet, aq sa u kritikua per nacionalizem te theksuar mes te tjereve edhe nga Arvizu!

  Reply to this comment
  • ziku October 18, 06:47

   O Kastriot, ne kemi veprat e Berishes ti na tregon fjalet e Arvizuse.
   Berisha shet varrin e babait per 24 ore me shume ne pushtet o Kastriot ti na tregoke Berishen e shitjes se detit si nacionalist.
   Ik o mbushu

   Reply to this comment
    • vlora October 18, 06:54

     TV Klan eshte thjesht nje media propagandistike e financuar nga Sali Berisha me leket e taksapaguesve shqiptare.
     Fevziu dhe te tjeret aty kane falsifiku harta pronash me fuqine qe u ka dhene Berisha.
     Te tjerat jane te parendesishme perballe kesaj.
     Kane bere krime dhe ka dyshime qe jane edhe ne sherrin qe solli vrasjen e gjyqtarit me atentat me telekomande ne Vlore.
     Por prokuroret ne Shqiperi jane cuna koti, pa asnje lidhje me zanatin e tyre. Sepse poo te kishte ndonje prokuror me bole Fevziun dhe ca te there aty te Klani i kishte rrasur brenda me kohe. Po prokuroreve tane te mbaruar po dole ne TV u dukesh njeri i paprekshem. Dava katundi

     Reply to this comment
     • vk October 18, 12:25

      te ka dhene hakun o fevzo
      po nuk perendon raca juaj qe gjasme jeni gazetar, po ne fakt vetem me gazetarin nuk keni lidhje.
      nuk ka gazetar ne planet qe esht edhe biznesmen edhe pronar tokash edhe politikan edhe “miq me te gjithe” sic shprehesh ti o fevzo me tre mbiemra
      nejse, bej palle.
      doktorit i duhen gjithmone e ne cdo kohe njerez pa byth si puna jote

     • loke October 18, 12:28

      Zoti Fevziu kur ia do puna dhe interesi i ban pyetjet e duhura per 21 janarin.
      Si emisionin e shkum me Lul Bashen.
      Jane qerratenj te medhenj keta soji ktyne

    • polic October 18, 12:38

     Përse gazetari Blendi Fevziu dhe gazetaruci Arian Çani nuk bënë as dhe një emision për super aksionin e policisë në Lazarat? Përse nuk i mblodhën servilët e tipit Hoxha e kompani që të vinin në dukje mizoritë dhe paaftësinë e policisë dhe të qeverisë Rama? Turp për këta palo gazetarë e opinionistë të pështirë. Këta bënin emisione për gjërat më kot e për këtë ngjarje nuk bënë as dhe një emision të vetëm. Edhe Al Jazeera shkoi në Lazarat duke bërë reportazh, ndërsa këta servilë të Berishës së bashku me anti analistët që çdo javë llomotisin nëpër TV Klan nuk u kujtuan për këtë super sukses të policisë.

     Reply to this comment
     • ... October 18, 12:39

      Mos na i zini ne goje plehrat,mendjemedhenjet,servilet e shekullit,ata qe i thurin lavde hajdutit e kriminelit te Viçidolit-Salimillosheviçit.Vet jan perlyer ne ato pislleqe,te tere sojsezet e vet Sala i ka mbajtur gjall me paret e piramidave,Lazaratit e kudo ku ka pas mundesi te vjedhi kete popull.Turp per te gjithe shpuren e SALIUT.

 12. xhen October 18, 04:26

  thano faleminderit , me duket sikur e kam shkrojtur vete.

  Reply to this comment
 13. ben October 18, 05:04

  Ju lutem mudndeni te me sqaroni kush esht ky Blendi se kam ikur heret por kush esht ky min.nga vjen apo ne kohen e Dulles fam pse i jepni kaq rendesi kush esht ky ju lutem?

  Reply to this comment
 14. beni October 18, 05:50

  Turp qe njerez si Fevziu shkojne ne stadium dhe mbajne flamurin qe kane perdhosor 25 vite rresht pas diktstures. Edhe foto me flamur eshte nje foto skuthi qe na turperon…pa pike krenarie…Gjeja me e mire per ne kete here qe keni perfaqesues dinjitoz me z.Rama te parin…te cilet dine se c’bejne.

  Reply to this comment
 15. Une jam, ti je October 18, 06:00

  Qelbesirat si Blendi Fevziu, jane ata qe mbajne zvarre kete te nemur Shqiperi.

  Reply to this comment
 16. jo racizmit te Platinise October 18, 06:24

  https://i.imgflip.com/d6o7g.jpg
  Shperndaje kete foto te Michel Platinis

  Reply to this comment
  • lutfi October 18, 06:26

   Sugjeroj qe ata qe do marrin pjese ne protesten kunder UEFA-s ne Bruksel ta bejne poster te madh dhe tua tregojne mediave.

   Reply to this comment
   • mirel October 18, 06:27

    (Per linkun qe jep komentuesi “Jo racizmit te Platinise”)
    shenimi mbi foto eshte I pakuptimte
    Gjeni dicka tjeter..do dukemi edhe absurde pale

    Reply to this comment
 17. info analitike October 18, 07:09

  Thano, kete artikull e paske shkruar nen ndikimin e “etheve” serbe, duke mos humbur rastin per te sulmuar “armikun e eger” dhe himnizuar idhullin. Pozicionimi yt nuk eshte shume me ndryshe nga ai i Fevziut ne kohen e Berishes. Revanshizmi, arroganca dhe genjeshtrat e “rilindjes” tashme kane zhgenjyer shume votues. Ky rast te paska nxitur te ulesh e te shkruar duke shprehur indinjaten, fatkeqesisht si perfaqesues i shoqerise civile pritej qe te reagoje keshtu edhe per shume probleme qe po verifikohen ne lidhje me disa vendime qeveritare. Me sa duket shpirtin opozitar e ka zene gjumi tek shume perfaqesues te shoqerise civile.

  Reply to this comment
  • guxi October 18, 12:27

   Qofte i shenjteruar verdikti i 23 qershorit qe e kryqezoi edhe nahijen e fevzinjve
   Thano je pene e larte

   Reply to this comment
 18. LILOLABJA October 18, 07:30

  Shkurt,sakte, bukur ,ky eshte niveli i shkrimeve te zotit Thano .
  Thenia e te vertetes eshte nje mision mjaft i veshtire ne median Shqiptare dhe kjo eshte arsyeja qe gazeta juaj zoti Thano mban vendin e pare tek lexuesi .
  Zoti Thano , me nder Fevziu ka kohe qe ka vdekur ne syte e Shqiptareve te ndershem, thjesht si ka ardhur radha te varroset.
  Ju uroj suksese ne misionin tuaj fisnik zoti Thano.

  Reply to this comment
 19. Mark uk October 18, 07:56

  Ju servila qe edhe sikur tu shajn,nuk ju behet vone vetem te jete socialist.Me kujtohen ne rinin time kur flitej per nje oficer te kohes se A Zogut ne Berat quhej Osman Gazepi.Nga servildheqet e tyre filloj ti shaj me cfar ju permban pragu.Ata pergjigjeshin ne kore Ameeeen.Pastaju ju drejtue te pranishmve ne mbledhje duke i quajtur:Populli mistrec i Beratit.Mos e tregoni servilizmin tuaj kaq hapur e pse vetem se ju kan dhen nje thes miell dhe ju u keni dhene voten.Ose jeni o ish sigurimsa o do jeni ish sekretar partie fshati me 4 klas shkoll.

  Reply to this comment
  • mark uk bazhella October 18, 10:31

   mark uk felliqesira, koha kur serbet me agjentin e tyre fazllic, qe mbeshtetej nga familja e idhullit tend berisha, ka mbaruar
   Servilat, lepiresit e regjimit berishian si ty , i ka mbetur vetem te llomotisin si laviret e kuplarave, qe kur i iken mosha, fillojne dhe qajne per kohen kur qendronin 24 ore me kembe perpejete!
   Qe ti je filoserb si babai yt shpirteror tradhetari berisha , kjo kuptohet me shume lehtesi, qe ti je felliqesire, edhe kjo kuptohet, qe kur mbin aty ku nuk te mbjellin, felliqesirat sic je ti, e kane vendin tek profili i fb i berishes, te gazeta pacavure 55, apo te rd, kudo tek keto qe te kam permendur , gjen mjaft plehra humanoide sic je ti, atje mblidhen te gjithe idiotet, kriminelet qe i bejne elozhe tradhetarit dhe udheheqesit mafios berisha!

   Reply to this comment
   • familja halili October 18, 11:56

    ZOTI THANO JU LUTEM DENONCONI KETE FAKT SEPSE ASKUSH NUK NA NDIHMON.

    Gazetari i emisionit “Opinion” në TV KLAN, Blendi Fevziu, eshte në një gjyq pronash me ne si i paditur për zaptim trualli. Kërkesa është bërë nga Jakup Halili dhe pas hedhjes së shortit është caktuar si gjyqtare Enkelejda Metaliaj (Softa). Çështja civile mban numrin e regjistrit 19131. Mes të paditurve është përveç gazetarit Blendi Fevziu edhe i afërmi i tij Iri Fevzi dhe Nevis Bregasi. Madje në dokumentin e gjykatës shkruhet jo i saktë emri i gazetarit, ku në vend të Blendi Fevziu, është Blendi Fevzi.
    Titulli i padisë është “për shfuqizim/ndryshim akti administrativ”, bazuar në nenin 121-129. Në objektin e padisë kërkohet shfuqizimi i aktit të marrjes së tokës në pronësi, në emër të Ali Bajram Fevzi dhe Iri Bajram Fevzi, e ndodhur në Zonën Kadastrale 2066, në Valias të Kamzës, në Tiranë. Bëhet fjalë për një sipërfaqe toke arë prej 5400 metra katrore arë.
    Gjithashtu kërkohet edhe fshirja e këtij akti në emër të të paditurve nga regjistri hipotekor vetëm për 5400 metra katrorë, si dhe detyrimin e zyrës vendore ZRPP Tiranë që të regjistrojë në emër të paditësit, në këtë rast Jakup Halilit, këtë sipërfaqe toke, sipas aktit të marrjes në pronësi të datës 25 gusht 1994.
    Ky veprim nga Halili është ndërmarrë pasi ka zbuluar se kjo sipërfaqe toke i ka kaluar Fevziut në pronësi në mënyrë të paligjshme dhe ky i fundit aktualisht po tenton ta shesë këtë sipërfaqe tek persona të tjerë. Familja Halili këtë sipërfaqe toke me dokumente e ka siguruar prej 19 vitesh nga shteti shqiptar dhe tashmë ka zbuluar se i është tjetërsuar në mënyrë të paligjshme.

    Nr. i Çështjes: 19131

    Dt. e regjistrimit: 06.11.2013

    Paditesit: Jakup Halili

    Te paditurit: Blendi Fevzi, Iri Fevzi, Nevis Bregasi

    Lloji i Çështjes: Padi per shfuqizim/ndryshim akti administrativ

    Baza Ligjore: Neni 121 – 129

    Reply to this comment
    • Rik Balsha Sr. October 18, 12:22

     YOU WILL BE FOREVER A JOURNALIST OF TOILET PAPER

     Me shume kenaqesi humbas pak minuta per te shprehur opinionin, si shume te tjere, qe kam per ty Blendi – mbeturine humanoide.

     Ne mungese te letres higjenike (leter b.fshirese) shpesh ndodh te perdor ndonje gazete me fytyren tende per ta bere ate.

     Letra higjenike eshte nje objekt qe perdoret per te fshire b.then. Eshte nje objekt i nje rendesie te veçante, sepse pa ate, prapanica duhet kruajtur gjithnje.

     Kam degjuar, se ti i urryeri Blendi, pasi e perdor njehere, e palos ate, e fut ne xhep per ta perdorur me pas, per nje b.fshirje te mevoneshme.

     Eshte ky motivi i largimit te menjehershem te njerezeve qe te afrohen, per eren e qelbur qe vjen nga letra b.fshirese e perdorur, ne xhepat tuaja.

     Duhe t ta perdoresh vetem nje here, edhe kur behet fjale per surratin tend shume simpatik.

     Ja pak histori mbi letrat b.fshirese:

     Ai qe e shpiku ishte me siguri nje “fele-b.theshpuar” si puna jote. Letra higjenike moderne e ka origjinen ne Egjyptin e lashte, perdorej per te pastruar mumjet para se te ballcamoheshin. Ishte edhe fillimi i civilizimit te shoqerise, i qasjes se elegances njerezore.

     Ne kohet moderne, duke zevendesuar sapllakun e babushit tend shpirteror saliramshiqereberisha, e kemi adoptuar kete mjet te bute, me surratin tend ne te te stamposur, per emergjencen e pas dhjerjes.

     Sa me i madh te jete surrati yt i stamposur ne te, aq me mire arrihet te pastrohet prapanica nga jashteqitja e perditeshme.

     Dhe se fundi pak fjale mbi etimologjine e emrit te saj: vjen nga frengjishtja e lashte:
     “Toi l’est papier”
     Ishte nje menyre elegante per te shprehur mendimin per personin si puna jote qe mund te te gjendej perballe: eshte i dobishem per te fshire prapanicen me te.

     Dhe une si shume te tjere vazhdojme ta bejme kete me shume kenaqesi, sepse ne fund te fundit te konsiderojme “Toi l’est papier” !

     Reply to this comment
     • pipi October 18, 12:22

      Sa mire do te ishte te largohej ky debil llafazan nga ekranet televizive. Te kishte shkuar prane “Oborrit Mbreteror” dhe te merrej me budallalleqet e kufomave te atij te ashtuquajtur “Oborr” se ai vdes per keta mbeturina te se kaluares.

     • Et'hem October 18, 12:23

      personalisht nuk e hap kurre tv Klan,vetem kur ka sport.Sepse kam alergji per ju kokezbathuri Fevzi,me ato pyetjet e tua thumbuese per te majtet dhe kur nuk te pelqen pergjigja,te nxihet fytyra si kepucet e mia.Po pse mor djal nuk mban qendrim te dret dhe merr mbi shpine 1 miljon shqiptar tamam si Berisha?Pra,nuk te urrej vetem une.Boll fitove ne ate vend pune,se edhe uji qelbet po te rrije ne nje vend.Nese nuk e kupton-do marresh veten tende ne qaf???

 20. A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku October 18, 09:03

  Gjenial jeni ne ket shkrim zotni Kryeredaktor.
  FALEMNDERS
  Gazeta DITA

  Reply to this comment
 21. Sherbyesit e mafies se saliut October 18, 10:21

  Zoti Thano, jo vetem qe jeni nje Gazetar Brilant, por jeni mbi te gjitha psikolog dhe nje mendje shume mprehte.
  Pergezimet me te sinqerta per cfar na servirni, jemi me fat qe kemi Intelktual si Ju dhe qe lexojme nje nga Gazetat me objektive dhe korrrekte qe ekzistojne ne vendin tone.
  Ju Falenderoj juve dhe tere stafin e Gazetes Dita!

  Reply to this comment
 22. luli October 18, 10:38

  BRAVO: JA THA PO KUJ JA THA

  Reply to this comment
 23. Jam Shqiptar October 18, 10:56

  Ke shume te drejte mor Thano!Besoj se edhe Blend shqiptari ne kte rast,e ka kuptuar antishqiptarizmin e vet ne 8 vite.

  Reply to this comment
  • drenicak October 18, 12:21

   Blendi a nuk mjafton per tu larguar nga klani kur shefi i yte fton dhe e pret si mbret nje qetnik te Millosheviqit ,a ende ke kurajo me nejt ne ate TV klan pro serb pro dhunimeve pro masakrimeve te motrave tua turp turp turp.

   Reply to this comment
 24. Dori October 18, 11:16

  [email protected] yahoo. com Artani Pozimi i blendit me flamur, sakrifice e kote per te rritur kredencialet qe tashme i kane rene ne nivelin zero.

  Reply to this comment
 25. Fadil Meha October 18, 11:28

  Si ish-gazetar do beja kete vleresim: Nje analize sinteze e shkelqyer. Mendoj se “Dita” domosdo duhet te fshikulloje disa analiste shpirtkatrane te paguar e shitur te djalli dhe qe i sherbejne me devocion djallit duke shkelur mbi gjithcka.

  Reply to this comment
 26. toni October 18, 12:27

  Me te gjithe te huajt,jo shqiptare e jo serb qe kam patur rastin te bisedoj per kete ndeshje pergjigjia ishte,nuk ja vlen ballkan jeni,e gjithe historia juaj keshtu ka qene lufte dhe dhune.Zvicertani i fundit me tha,a nuk keni sjelle ne Zvicer vetem dhune dhe lufte,shiko burgjet jane te mbushur me shqiptare,Serb e bosnjake.Ne fund eshte per tu admiruar kurajo qe kane politikanet Serbe,mbasi priten Putinin ne Beograd i bene tel Bajdenit per ti qare hallin,dhe zv presidenti Amerikan i thote jemi ne anen tuaj.Politika Shqiptare dhe cdo politikan shqiptar as pese min nuk i humb te dite per komb dhe atdhe.Kete here do te shikojme mire se si ne shqiptaret hame dru ne stadium dhe dalim te denuar ne gjykata dhe kjo vetem per fajin tone dhe jo te serbeve.Si mund te kerkojme drejtesi ne europe dhe bote kur nuk kemi drejtesi vete,si mund te kerkojme te trajtohemi njesoj me te tjere kur nuk trajtojme ne menyre te njejte njeri tjetrin,si mund te kerkojme qe nuk na u rrespektua himni ku ne vete shqiptaret nuk e rrespektojme himnin e tjetrit,fjala vjen ne ndeshjen Shqiperi-Zvicer,ne fund vlen fjala ballkan jemi,dhe hajde se shqiptare jemi.flm

  Reply to this comment
 27. Laver Stroka October 18, 13:11

  Krahasime te goditura.Nje kujtese e nevojshme njekohesisht per te gjithe! Me nje gur ke hedhur ne tave shume zogj! Na befshin mire!

  Reply to this comment
 28. Paci October 18, 13:30

  Blendi eshte idiot i zbuluar nga Berishianet dhe i paguar dhe i mbrojtur nga e keqja e vendit tone . Shkelqimi me i math i Blendit idiot ishte shfaqja si historian ne krah te idiotit tjeter Beqir Meta . Me historitë e tyre u gajis çdo njeri qe pat kohen haram per te i dëgjuar .

  Reply to this comment
 29. Pipi October 18, 13:31

  Jeni tmerresisht i sakte, z. Adrian Thano. Ky llapaqeni Fefzi nuk i le as te flasin te ftuarit e emisionit qe drejton, sidomos ata qe duket qarte se nuk jane duke cuar “uje ne mullirin e tij”. Prandaj tv Klani e ka per te keqen e vet nese e mban akoma ne pune kete lloj sharlatani klasik.

  Reply to this comment
 30. Endri October 18, 14:31

  Ky artikull mund te behet edhe per vete kryeredaktorin e Dites. Ashtu si Fevziu mbronte Berishen Thano mbron Ramen. Pak hipokrit si artikull.

  Reply to this comment
  • kokpalari i 21 janarit October 18, 18:51

   te shash Berishen nuk don te thote te mbrosh Ramen.
   po keshtu don Berisha dhe shkolla e droneve

   Reply to this comment
   • genti fr October 18, 18:53

    “ajo qe idioti blendit ja beri ne bg ky bledi ka bere gjitj kto vite ne tr”….sa bukur e thumbose more djal…shkrim i bukur…urime plako

    Reply to this comment
   • Endri October 18, 21:43

    Te vazhdosh te shash Berishen mbi 1 vit pasi nuk eshte ne pushtet dhe mos besh asnje artikull kritik ndaj qeverise mua personalisht me duket mbrojtje ndaj Rames por ndoshta dhe e kam une gabim.

    Reply to this comment
    • kokpalari i 21 janarit October 18, 22:44

     Nuk je lexues i Dites ti.
     po te ishe do ti kishe lexuar artikujt kundra qeverise.
     Do te ti jap une ca linqe apo do ta lodhesh pak vete ate trunin tend provokativ?
     Ja nje pershembull:

     http://gazetadita.al/pak-me-majtas-ju-lutem/

     Dita nuk ka mbajt askend me hater.
     Madje po deshiron ta dish, Dita eshte e vetmja qe boton shkrime edhe kunder vetes.
     Po nuk ia vlen em te sqaru se je thjesht provokator.
     Hajt lipsu

     Reply to this comment
     • Endri October 18, 23:36

      Une gazeten e lexoj le te themi rregullisht. Por ndryshe nga ti, une artikullin qe ke bashkengjitur me siper nuk e quaj kritik. Kritik do te thote te thuash cfare ke bere “keq” dhe jo te sugjerosh se cte besh ne te ardhmen dhe si te sillesh. Me kritik artikulli ishte ndaj Berishes (jo se habitet njeri nga ky fakt) dhe Metes (perseri normale) sesa me veprimet konkrete te Rames (taksat, ligjet, administrata, subvencione, rendi). Ndoshta ty te duket qeverisja aktuale si fushe me lule dhe pa gabime, por nuk ekziston nje e tille as ne Shqiperi as ne vend tjeter.
      Nga ana tjeter neqoftese te dukem provokator nuk futet tek shqetesimet e mia. Ajo qe une doja te thoja qe ne komentin fillestar eshte qe nuk ekziston media e pavarur tek ne dhe i nderuari kryeredaktor i Dita nuk ndryshon nga ato per te cilet ka folur ne artikull.

     • kokpalari i 21 janarit October 19, 00:44

      KURSE UNE O ENDRI I SUGJEROJ DITES DHE Z.THANO JO VETEM MOS HEQIN DORE NGA SHKRIMET KUNDER BERISHES, POR TI INTESIFIKOJNE ATO DERISA QELBESIRA QE KA DERDHUR GJAK SHQIPTARI FUKARA TE SHKOJE NE BURG.

      EDHE NESE E HARRON EDI RAMA, TE MOS HEQIN DORE KETA.

      NE RREGULL SHOKU ENDRI?

     • Endri October 19, 09:35

      Njerezit mesatare aq kerkojne. Te shajne djallin. Te krijojne dy blloqe ku njeri eshte i mire e tjetri i keq. Fatkeqesisht mesa shoh ti futesh tek keto. Ty pa buke te lejne mjafton te shajne ato te “anes” tjeter. Mua me interresohen si jam vete se politikanet sjane me te mire se njeri tjetri. Dhe per ta mbyll po deshe te tregohesh “i respektueshem” me thuaj Zoti/Zoteri se Shoku i perket nje kulture qe nuk me takon.

 31. cubel breca October 18, 14:31

  o Thano !!!!!

  E gamise keq blend qerosin, hajt se keshtu i do mushka drute?

  Hallall, hallall, te lumte pena e holle!!!!

  Reply to this comment
 32. Drini October 18, 14:38

  Ka vetem nje vleresim per kete analize -FANTASTIKE. Profesionist me integritet si Z.Thano i duhen medias shqiptare.

  Reply to this comment
 33. alfade October 18, 18:39

  Blendi, zoteri, nuk eshte idiot ,por njeriu ,gazetari i borderuar ne sherbim te se keqes, ne
  sherbim te gjenturave brenda dhe jasht Shqiperise !manipulimet e tij nuk vijne si rezultat
  te ”idiotizmit” por se ai i sherben nje qellimi mjaft te qarte , antishqiptarizmit ! Kete e ver-
  teton edhe origjina e geni i tij i tradhetise kombetare ……!!!!

  Reply to this comment
 34. Fari Balliu October 18, 20:14

  Bravo Z.Thano! Blendi rrjeth nga nje familje tradhetaresh,ndaj edhe Partia e punes ja kishte vene pseudonimin “KORANI” te gjithe e dine se ku rritet ky peshk dhe me se ushqehet dhe si i ben levizjet! Por fatkeqesi e ketij vendi eshte se nuk nxorren nje ligj per te gjithe spiunet te mos i shofim me neper ekrane. Edhe Ai Tjetri qe gjoja Berisha do te bente president,partie e punes e kishte emertuar me pseudonimin “NOTARI”….dhe sot keta spiune flasin e shkruajne cfare u thone padronet e vjeter e te rinj! Jam me se i bindur se “KORANI” ne Beograd ka qene me misjon te dyfishte.

  Reply to this comment
 35. velo October 18, 20:16

  C’keni me Bledin ju, ai pshesh ha i ziu, ne grazhdin e Sales…….kaq

  Reply to this comment
 36. Jam shqiptar October 18, 21:26

  Edi Rama na eshte fshehur nja 7000 km larg, dhe ky artikull ben dengla.
  Eshte koha te kete bashkim dhe jo prape “fyellit ne nje vrime” Berisha ai, Berisha ky,
  Me Berishen Serbve iu dridhnin leqet. Do te donim dhe kerkonim te njejten edhe per Ramen, gje qe akoma eshte per tu pare. Rrofte Shqiptaria, u shofshin perçarsit.

  Reply to this comment
  • Poshte tradhetaret e KOMBIT! October 18, 21:54

   Perçares je ti qe ndyn emrin e shenjte te Shqiperise dhe qe tregon brockulla per sali berishen!
   Vetëm disa muaj më parë, pasardhësit e Millosheviçit në Beograd, të mbështetur dhe të asistuar nga dhëndri i Serbisë në Tiranë, Sali Berisha si dhe nga Komisioneri për Zgjerimin e Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, do të ndërmerrnin një nismë provokuese dhe poshtëruese, e cila konsistonte në ngjalljen e ish-Jugosllavisë së Millosheviçit dhe të Serbisë së Madhe, me Shqipërinë, Kosovën, Malin e Zi, Bosnje-Hercegovinën dhe Maqedoninë si pjesë e saj. Atë që serbët nuk e arritën dot me luftë me shqiptarët, kroatët dhe boshnjakët, synuan ta arrinin në rrugë diplomatike dhe paqësore, duke u veshur me petkun e tolerancës, fqinjësisë së mirë, mirëkuptimit, progresit, paqes dhe bashkëpunimit për të mirën e rajonit. Bëhet fjalë për projektin e krijimit të Ballkanit Perëndimor Gjashtë, pas të cilit fshihet Jugosllavia e Re me qendër në Serbi. Ideja u gatua në Beograd dhe u artikulua nga Mali i Zi, për t’u mos u keqkuptuar. Kroacia e neveriti dhe e denoncoi me forcë këtë skenar, por ky projekt u mbështet në fshehtësi nga Sali Berisha, asokohe kryeministër i Shqipërisë, nga ministri i tij i Jashtëm si dhe nga Stefan Fyle. Për të realizuar këtë projekt u zhvillua edhe një takim i fshehtë në Mal të Zi, ku Kosova u përjashtua, pasi Serbia e konsideroi si pjesë të saj. Ndërsa Kosova e pa me skepticizëm dhe mosbesim këtë projekt, Sali Berisha dhe Stefan Fyle avancuan, me takime dhe negociata. Ndërkaq, pas rotacionit politik në Shqipëri, gjithçka u bllokua, pavarësisht mesazheve inkurajuese të Stefan Fyles. Por, Serbia e humbi durimin. Si një gjarpër që ndryshon lëkurën, por jo instiktin dhe pabesinë, Serbia, e mbetura tashmë pa kokë dhe pa krahë, tregoi katër ditë më parë, fytyrën e saj të vërtetë, teksa u sul me tërbim mbi shqiptarët, ndërsa 32 mijë tifozë, kërkuan në kor vrasjen e shqiptarëve. Horrori, urrejtja e sëmurë dhe reprezaljet në Stadiumin e Partizanit të Beogradit, dëshmoi qartë se pas projektit të dyshimtë fshihej ringjallja e Jugosllavisë së Millosheviçit, pra federata serbe, e cila u shkatërrua me luftëra të përgjakshme. Tashmë, shpresat për të avancuar më tej ky projekt, duket se janë shuar. Shqiptarët sot janë faktori kryesor dhe dominojnë në rajon. Roli i tyre lider u konfirmua nga Samiti i Berlinit, ku ekonomia më e fuqishme e planetit, caktoi kryeministrin Edi Rama si kryeministër të Ballkanit. Projekti i Jugosllavisë së re u rrëzua që na Samitin e Berlinit, por gjithçka ka marrë fund pas dhunës në stadium. Tashmë shqiptarët kanë rolin kryesor në rajon dhe jo serbët. Planet e Serbisë Historia e marrëdhënieve ndërkombëtare në rajon, pas luftës së ftohtë dhe pas shembjes së Jugosllavisë, evidenton se shteti më i interesuar për projekte federatash, minifederatash, unionesh e kartelesh ballkanike etj., është Serbia, si shteti i vetëm që shpall zyrtarisht pretendimin për të qenë lider i Ballkanit, siç konfirmoi presidenti i saj T. Nikoliç gjatë një vizite në Pekin. Dijana Vukmanoviç, nënkryetare e Partisë Socialiste të Serbisë, (partia e kryeministrit serb), duke folur për nismën malazeze, kohë më parë, shprehu shqetësimin, se kjo nismë do të interpretohej si një formim i një Jugosllavie të re dhe bashkë me këtë, në këtë rast vjen edhe dështimi i saj. Portali serb “inserbia.info” shkruante në 18 shtator të vitit të kaluar, se kjo nismë ishte rezultat i një marrëveshjeje të ministrave të Jashtëm të rajonit me Komisionerin e Zgjerimit, Stefan Fyle, dhe me sekretarin e përgjithshëm të Këshillit Rajonal të Bashkëpunimit, RCC, Goran Svilanoviç. Projekti i rrezikshëm Projekti parashikonte ngritjen e një parlamenti të përbashkët, ku çdo vend do të përfaqësohet me nga 10 deputetë. Ky parlament do të marrë vendime, të cilët prekin të gjitha vendet e federatës së re. Skandali është i paprecedentë, pasi asnjë nga vendet në fjalë nuk është vend anëtar i NATO dhe i BE. Ndërkaq, Shqipëria është vend anëtar i NATO dhe ashtu si Kosova aderon të bëhet vend anëtar i BE. Federata në fjalë ishte një lojë e Beogradit dhe e Rusisë, si sfidë ndaj NATO dhe Bashkimit Evropian. Projekti është minues për të ardhmen e Shqipërisë, pasi nostalgjikët e Millosheviçit dhe Jugosllavisë po tentojnë të tërheqin në vallen e tyre edhe Shqipërinë dhe Kosovën, të cilat aleatë kryesore kanë SHBA-BE dhe jo Serbinë me manovrat e saj për të ngjallur kohën e Millosheviçit. Ndërkaq, ka një shpresë. Marrëveshja nuk është konkretizuar në formën përfundimtare dhe vula e fundit ishte në dorën e Edi Ramës dhe Hashim Thaçit.

   Reply to this comment
 37. gjermani i fundit October 18, 21:42

  Duam me shume kryeredaktor ne faqen e pare…Jo vec per probleme madhore,por edhe te voglat.Megjithate fevziu me flamur ne stadium ka shfaqur goxha heroizem,nuk e dinim kaq kokeshkrete…hahaaa,do i ankohet shoqates se tullaceve dhe do ngrijne maredheniet me Dita-n,vete e kini fajin.P.S.dhe une e shkruaj berishen me b te vogel.

  Reply to this comment
 38. Ericson October 19, 00:24

  He, me te lumte!…Adrian Thano ,nje nga gazetaret me profesioniste ,kurajoze qytetare, e te pelqyer anekend botes shqiptare e me tutje, djale katerqind derhem e trim si shqiptaret e qemotit, ne kete shpalosje brilante e elegante te situates ne vendin tone!

  Po te besh analizen tekstuale te ketij shkrimi te thjeshte e te shkurter, do te kuptosh se ky eshte nje “sommarry” apo “conclusions” , shqip, nje permbledhje e perfundim ne baze te fakteve e logjikes formale se ku e katandisi Shqiperine regjimi kriminal i Salih Berishes e ndihmesit e tij perverse mediatike te tipit Fevziu e soji e sorollopi i tyre!

  Une nuk do te perseris ketu paudhesite kriminale te Salihit e as ato gazetareske te koketullumbit Fevzo e psikopateve e mafiozeve hajdute te Klan-it berishist!

  Kete , e ka kryer mjeshtri i gazetarise shqiptare, Adrian Thano!

  Reply to this comment
 39. Horri i Bulevardit October 19, 09:28

  Te flasesh per Blendi Fevziun, eshte e kote, sa te jete ne politike, politika e hajduteve te Berishes, blendet do te qeshin.
  Megjithese jam nje tifoz i TV-ve, perseri them, se televizionit KLAN, duhet ti behet nje investigim i hollesishem financiar, se gjithe ato shpenzime ne tete vitet e qeverisjes se Berishes, nuk i justifikojne rrogat mijra-eurosh.
  Kur te investigohet televizioni KLAN, do te bjete edhe miti Franga-Fevziu-Gjebrea e vellezerit Laco.

  Reply to this comment
 40. TOMORRI October 19, 14:11

  Fatkeqesisht jeni te gjithe Blenda ju gazetaret.
  Idiotin mund ta identifikoni tek vetja ne varesi te partise qe mbeshtesni.

  Reply to this comment
 41. Tironsi October 19, 15:18

  Eshte shume e qarte tashti , qe ajo qe ndodhi ne Beograd eshte e kurdisur nga serbet, per te krijuar nje pershtypje te keqe per shqiptaret ne te gjithe boten.
  -Gjeja e pare qe bene serbet :Mos lejimi i tifozeve shqiptare, sidomos nga Kosova dhe trevat e tjera , ku jetojne shqiptare., sepse e kishin pergatitur skenarin dhe po te ishin te pranishem shume shqiptare , do te behej nje katrahure e papare ndonje here.Serbet i njohin mire shqiptaret.Ate dite do te ngjallej Skenderbeu,Mic Sokoli, Isa buketini ,Bajram Curri dhe heronj te tjere
  -Nuk ishte e rastit pikesynimi i serbve per te implikuar vellain e Z.Rama .Ma merr mendja se per kete rast do te jene perkrahur nga Lulka dhe |Saleshi, qe mezi presin qe te deshtoje vizita e Rames ne Beograd.
  -Jam ne nje mendje me Ju Z.Thano persa trajtoni ne artikull.Gazeta DITA , nen drejtimin tuaj eshte kthyer ne flamur per Shqiperine, Te Drejten dhe Ndeshkimin e merituar te tradhetareve,Hajduteve ,te Ryshfetxhinjeve dhe te gjithe zorzopeve te pangopur.

  Reply to this comment
 42. Makony08 October 19, 16:44

  Te lumte Z.Thano I ke thene Te gjitha per ate hipokrit te dale boje…..
  Ju te Ditas jeni pe verteti ….ju lumte

  Reply to this comment
 43. Gregori October 19, 18:51

  Ju kam admiruar shume e shume heret per kete maje te mprehte te lapsit tuaj, qe sebashku me guximin, perbejne arritjen me te mire te medias se shkruar shqiptare.
  Ju faleminderit.

  Reply to this comment
 44. saimir October 19, 19:31

  Nuk mbaj mend sa here e kam peshtyre ekranin e Tv kur kam pare kete kokekoqen dhe ate satrapin te cilit i sherben.

  Reply to this comment
 45. LISI October 19, 20:41

  Ardian; well doneYou man of mark! Se harroi tere jeten kur nje malesor trim dhe atedhetar,para se te largohej nga kjo bote na porositi: KUJDES NGA sHKJAU,KA QENE DHE DO TE MBETET ARMIKU ME I PA BESE I pOPULLIT SHQIPETAR.
  Por me te poshter dhe te pa fytyre jane te gjithe ata zvarranik, qe edhe ne kete rast me kulminant,kur DJEMTE E SHQIPES , ME SJELLJEN DHE DINJITETIN E TYRE, NA NDERUAN SI KOMB; zvarraniket u radhiten ne anen e SHKJAUT.
  Si gjithemon ne pararoje jane djali dhe mbesa e ish k/ministrit Berisha dhe sigurisht nuk mungojne tellallet Fevzi,Lubonja,Cani etj.

  Reply to this comment
 46. forca e popullit October 19, 21:06

  Ka nje segment te analizes qe Thanoja nuk e ka prekur.
  Pronaret e Klanit dhe familja Berisha bashkarisht kane biznese te medha me Serbine.
  Frangaj dhe Zamir Mane jane te lidhur me supermarkete dhe biznese te tjera me ortake serbe, Argita dhe Luli kane lidhje te ngushta jo vetem me Damirin por edhe me lobin serb te Ballkanit qe kontrollon disa kryeministra te rajonit me anen e ish-dosjeve te UDB-se.
  KEshtu qe pezmi i Klanit me ate qe ka ndodhur ka edhe ndikime te tilla qe nuk kane te bejne me zemren por me xhepin.
  Faleminders

  Reply to this comment
  • kelcyra October 19, 21:08

   frangaj bythlepirsi i perdhunuar nga sala ne 96 nga ky vemje prisni ti dal zot shqipris.?

   tek klani jan mbledhur gjith koqet e gazetaris shqiptare pervec buthlepirsa jan dhe antishqiptar.

   yyy rac e dhjer .me fal gjeneral pashaj por keta vemje qe rojn vetem per lek kete menyr komunikimi meritojn plehrat.

   Reply to this comment
   • athina October 19, 21:09

    Keta persona te shitur dhe vegla te spiunut Serb Berisha duhet te dalin ne banken e te akuzuarve per tradheti kombetare.

    Nuk e harroj se si keta plehra donin te nxirrnin budalla patriotin Z.Myslim Pasha duke iu hedhur ne gryke me prosi te Salihut

    Myslimin e urojme per vepren e madhe qe beri per kombin shqiptare.

    Vdekje fares se bythlepirsave dhe tradhetareve.

    Reply to this comment
 47. gjergji October 19, 21:12

  Z.Thano si i thone gjaku nuk behet uje e ka nje kuptim shikojeni nga e ka prejardhjen edhe ja ben profilin zotit fejzo-po te lexosh neper arkiva e kupton shume mire perse shqipnia APO ARBERIA KA ngelur kaq mbrapa

  duke ditur se ka pasur baza si ne gjuhe ferma antike art lufte etj ka ndodhur se ka pasur shume element shqiptare qe per fe pushtet apo trdheti i ka bere gjemen ketij vendi

  janina iku se pashe toptani ja dorezoi trupave greke po ashtu shkodren por desh zoti se per cfare interesi e rimoro zogu

  ka shume gjera ne thomi fqinja ka faje kjo domosdo por fajin me te madhe e kane matrapazet shqiptare –

  ke tiranen me mozaik antik nuk e permendin si datelindje por permendin sulejman pashen cdo gje osmane e shejte

  e thua pastaj nuk na duan te huajt po jemi ne qe i mohojme gjerat ahhhh per mbijetese do bashkepunosh por me tradhtuar dinjitetin e gjakut vendit ten marrezi

  Reply to this comment
  • beso October 19, 21:13

   o gjergj bolja,nuk ekziston pika e presja per ty?na more frymen, ore

   Reply to this comment
   • ... October 19, 21:14

    keshtu e do ai palo gazetar,.nje njeri i shpifur ne te gjitha drejtimet, po ti vihen mustaqe njan komlet me leninin.

    Reply to this comment
    • ... October 19, 21:18

     Fevzi. Kam parasyshe cfare te ka thene para tre vjeteve ne nje interviste ne nje emision tuajin prof.Gjinushi………Blend Fevziu.-rri urte se ne pozicion qe kam patur di ca gjera per ty.Ne vijm te tha gjerat ……per ty jane rrenqethese.ne se do te behen publike ,kariera jote prej kameleoni mbaron me turp. Ky eshte Fevzo………

     Reply to this comment
     • diana October 19, 21:19

      O my good, dita seriously ….again same shit. …who cares what blend tulla is doing…

 48. like October 19, 21:21

  HEM QEROS HEM FODULL.IK ORE BAJGE MEGJITHE ATE KOKE QE MA KE SI BYTHE JANARI SE NA E SHPIFE NE TV

  Reply to this comment
  • Ema Toronto October 19, 21:26

   O Thano Fevzia eshte nji produkr tipik i sistemit perveres te Tiranes, ku jane permbysur vlerat, nderkohe qe largimi i qytetareve ne emigracion solli lenein e hapesirave te medha bosh per katundarine.

   Keto cunat si Fevziu, Sokoli i topit, Cim Peka etj, mund te kene lindur ne Cerme, Kukes apo Tirane pak rendesi ka.

   Por keta e kane katundarin ne mendje dhe shpirt.

   A i pe kur erdhi Papa? Keta idiote ishin veshur me kostume te shtrenjta dhe benin selfie.

   Gazetaret e vertete ishin ne shesh me laps e leter ne dore.

   Keta jane ne krize identiteti, kane nevoje ende te konfirmohen cfare jane: Enden mes gazetarit, politikanit, biznesmenit, aktorit. I duan te gjitha edhe jeten e gazetarit, edhe ate te miliarderit, dhe ne fund bejne thjesht jeten e prostitutes intelektuale.

   Reply to this comment
   • perparim October 19, 21:29

    jam plotesisht dakord me ju Ema Toronto.. Shpresoj se shkrueni vertet nga toronto jone
    Shikoni kur bejne reklamat e emisioneve te tyre, desha me then per gazetarucet qe permendni Ju, si nxjerrin ne pah, cfare kepucesh apo cfare kravate kan veshur, te gjitha suoer te shtrenjta. Shkelqimi i luksit te studiove te tyre mediokre ku behet pernate muhabete parazitesh ballkanas, eshte ne kontrast te thelle me situaten financiare dhe morale ne popull.
    Kjo eshte nje drame e madhe sociale qe keta te vetekenaqur nuk e kuptojne kurre.
    Respekte Adrian dhe nje perqafim per ju dhe stafin tuaj nga komuniteti shqiptar ne Toronto

    Reply to this comment
 49. shqipfolesi October 19, 21:34

  Them se koha e fevziut, ka perënduar bashkë me adhurimin për “liderin e tij historik” siç e quan dhe vetë i “madhi i përkuluri” fevzi.
  Me vinte ta peshtyja ne surrat kur pikerisht ky dhe Klani qe jane paguar me parate qe ka firmosur Imami dhe Saliu i tij, jepnin mend se “pse humbi Berisha”.
  Populli nuk të pyeti ty o Fevzi bolja se pse humbi berisha. Dhe nuk ka të bëjë fare me arsyet që ti na shtron. Ti në emisionet e tua gati-gati sa nuk na kërkove llogari pas 23 qershorit ne qytetarëve, se si ka mundësi që votuam kundër!
  Sepse ju o “shpurrë skuthësh” as nuk e keni idenë e arsyeve se pse ne votuam kundër, përderisa na bëni dhe të çuditurin. Dhe akoma përpiqeni të na etiketoni liderin tuaj si “Talent i rrallë që i mundi të gjithë konkurrentët që kishte përballë”!
  Në fakt ky “talenti i rrallë” që buron nga talenti paraardhës i 50-viteve të luftës së klasave, përbën dhe T h e l b i n e Humbjes së të djathtës. Sepse pikërisht M o t o j a e këtij “Talenti të rrallë” ka qenë z h d u k j a dhe a s g j ë s i m i i të gjithë konkurrentëve apo kundërshtarëve, që të vepronte me dorë të hekurt e të lirë, si në 50 vitet e diktaturës. Atë shkollë kishte mësuar dhe atë zbatoi edhe “Talenti juaj i rrallë” në këto 22vjet.
  Por në se do arsyet e vërteta se pse ne qyetarët votuam kundër, po ti rreshtoj unë nja dy të vërteta .
  E p a r a, ndarja e vendit sipas zonave të”INFLUENCËS KRAHINORE” dhe jo zhvillimi ekonomik sipas burimeve natyrore krahinore, për të bërë të mundur rishpërndarjen e pasurisë së përbashkët kombëtare.
  E d y t a, ndërtimi i politikës largpamëse por dritshkurtër, e tipit “PËRÇA e SUNDO” brenda partisë dhe jashtë saj dhe jo politikat e unitetit kombëtar.
  E t r e t a, motoja juaj qe Makiaveliste “Qëllimi justifikon mjetin”.
  E k a t ë r t a, hapja e depove dhe armatosja deri në dhëmbë e shqiptarëve me armë në 97′, që të mbillnit pasiguri dhe frikë. Dhe kjo u bë, që ju të kishit kohë të lirë të qeverisnit, ndërkohë që njerëzia ishte e zënë me “larje hesapesh”.
  E p e s t a, krijimi i firmave P I R A M I D Ë, sepse partisë i duheshin paratë që të majmeshin sa më shpejt. Dhe menjëherë u vu në lëvizje truri i partiakëve që sot janë kthyer në ministra të përjetshëm, të paprekshëm, që duke na u fshehur pas “Sudeve e ha-sudeve” realizuan pasurinë tuaj.
  E g j a s h t a, Përparësi e juaja nuk ishte krijimi i një vendi të vërtetë të begatë me mirëqënie për të gjithë e me Shtet ligjor, me rregull e qetësi, por vetëm m b a j t ja e Pushtetit me çdo kusht.
  E s h t a t a, Përparësia juaj qe shkëputja sa më e shpejt e “KASËS së PUSHT-etarëve” nga populli, në mënyrë që të kishte sa më p a k të p a s u r dhe sa më s h u m ë të v a r f ë r.
  E t e t a , Përparësia juaj qe shndërrimi i lëvizjes demokratike që përmbysi diktaturën në një m i l i t a n t i z ë m demon-kratik, që ia ka kaluar njëqindfish dhe militantizmit monist.
  E n ë n t a, Përparësia juaj qe s h a j e s h a j kundërshtarët me nënë e babë, që ti demaskoni para popullit dhe të ç o r o d i s n i opinionin shqiptar dhe atë jashtë.
  E d h j e t a, Pëparësia juaj ishte e l i m i n i m i i kundërshatrëve brenda partisë dhe “marrja nën sqetull” e URIAHIPËVE të tipit “Gjithmonë Gati” brenda dhe jashtë partisë .
  E n j ë m b ë d h j e t a, Pëparësia juaj qe punësimi mbi baza m i l i t a n t i z m i dhe
  n e p o t i z m i, për të kontrolluar dhe përqendruar në një dorë të vetme Pushtetin.
  E d y m b ë d h j e t a, Përparësia juaj ishte z h d u k j a pa nam e nishan e çdo gjurme kombinati, fabrike, uzine, rafinerie, bregdeti të pastër, urbanistike, instituti, akademie, miniere, kanali kullues, rezervuari…sepse na paskëshin qenë komuniste dhe ju do ndërtonit ato demokratike, më falni demon-kratike. Rezultati? Pas njëçerek shekulli nuk ekziston asnjëra prej tyre! Pas njëçerek shekulli demon-kraci, ne kemi disa firma fantazëm të huaja por me petkun vendas p a r t i a k, që vijnë e shfrytëzojnë pa asnjë kriter dhe strategji kombëtare, gjithçka ka trashëguar ky vend duke i paguar me mëditje si në skllavopronari punëtorët e mjerë shqiptarë dhe të ikin me xhepat plot.
  E t r e m b ë d h j e t a, Pëparësia juaj ka qenë l ë n i a pa z o t e pa l i gj, e çdo pasurie kombëtare me moton “Ujku mjergull do” dhe o…burra të fitojmë votat, pa pasuria kombëtare le të shkojë…në hale! (më falni për fjalorin).
  E k a t ë r m bë d h j e t a, Përparësia juaj ka qenë politika e m i t i n g j e v e, tullumbaceve dhe fishekzjarreve për të tërhequr rininë në botën e pasurimit të tipit “ Je militant ke të hash, s’je militant rri pa bukë”!
  E p e s ë m b ë d h j e t a, Përparësia juaj ka qenë mbjellja e u r r e j t j e s së shqiptarëve ndaj njeri-tjetrit, duke i etiketuar partitë e tjera si armike deri në vrasje. Rezultati? Shqiptarët në fushata shkojnë deri atje sa vrasin njeri-tjetrin për partinë me moton “Dasëm pa mish nuk ka!”
  E g j a s h t ë m b ë d h j e t a, Përparësia juaj ka qenë mbështetja k l i e n t e l i s t e e bizneseve që janë pranë partisë dhe rrënimi i të tjerave, duke m o n o p o l i z u a r tregun.
  E s h t a t ë m b ë d h j e t a, Përparësia juaj nuk kanë qenë gratë, të cilat përbëjnë gjysmën e popullsisë shqiptare. Ju i dënuat gratë me p a p u n ë s i. Ju i kthyet gratë në shtëpiake të burgosura. Ndërsa gratë tuaja partiake, motrat tuaja partiake, të dashurat tuaja partiake firmosin jo në një por dy-tre bo r d e r o, duke marrë aq paga sa mund të merrnin të gjitha shtëpiaket së bashku!
  E t e t ë m b ë d h j e t a , Përparësia juaj nuk ishte luftimi i “Gjakmarrjes ”, që u rishfaq pas v. 90’si me magji! Sot gjakmarrja në veri të vendit, na është ulur këmbëkryq dhe ju as nuk e morët mundimin të bëni diçka për ata fëmijë të ngujuar, që e kalojnë jetën më të bukur fëmijërore brenda katër mureve të shtëpisë. Por kaloi një çerek shekull ngujim dhe ju akoma keni guximin dhe kërkoni edhe votat e fëmijëve?!

  E n ë n t ë m b ë d h j e t a, Përparësia juaj nuk qe asnjë politikë m b ë s h t e t ë s e për emigrantët, por vetëm thirrjet për të sjellë paratë në atdhe se vendi ka nevojë për investime. Po vallë ata që janë kthyer e ata që duan të kthehen, çfarë mbështetje do gjejnë në vendin-mëmë?!
  E f u n d i t por më thelbësorja nga të gjitha, Pëparësia juaj nuk ka qenë P u n ë s i m i për të g j i t h ë shqiptarët. Nuk besoj se mund të gjejmë shtet në botë, që të ketë pasuritë nëntokësore dhe mbitokësore në përmasat e një vendi sa Shqipëria dhe të mos jetë në gjendje të punësojë të themi 1milion fuqi punëtore sa ç’mund të jetë në Shqipëri ose dhe më pak, duke zbritur bizneset private.
  Nuk ka njeri të mos e kuptojë se çdo e m i r ë dhe çdo e k e q e njeriut dhe shoqërisë, i vjen nga puna apo papunësia respektivisht.
  Siç e sheh dhe ti o T e l l a l l, asnjera nga ato që the ti si arsye e votës kundër, nuk është në arsyet tona të vërteta!
  As që na bëhet vonë për daljet apo jo në mediat tuaja dhe se si ju e pasqyruat apo jo shefin tuaj.
  Ne qytetarët i kemi në kurriz të gjitha arsyet e renditura këtu e të tjera që si themi dot, që nga veriu deri në jug.
  Prandaj dhe këtë herë Shqipëria votoi e B a s h k u a r dhe N j ë z ë r i! Sepse dhe hallet i kemi të p ë r b a s h k ë t a!
  Ndërsa ty nuk të lidh asgjë me hallet tona qytetare! Përkundrazi.

  Reply to this comment
 50. f.s October 19, 21:36

  zoti Blendi Fevziu! Ju vertete e mbani veten dhe ne fakt jeni si mjeshter i perdredhjes se gjuhes brenda gojes, prej nga pastaj artikuloni tinguj, fjale, fjali dhe fraza pa fund, ne interes te xhepave te tu, por jo gjithmone mund te shkoje ky lloj tregu mediatik qe perfaqson ti dhe jo vetem.

  Qe doktori te perdori si limon te shtrydhur dhe pastaj te flaku tej, kete nuk ka perde qe e mbulon.

  Eshte e vertete qe tv Klani, ku jeni dhe ju, sikunder dhe mediat e tjera servile afer pushteteve pa perjashtuar tv “publik”, kane dhene nje kontribut te konsiderueshem, jo vetem per ardhjen e Berishes ne pushtet, por dhe per mbulimin e bemave te tij monstruoze ne dem te ketij vendi dhe ketij populli, per prezantimin e te zezes si te bardhe, per reklamimin e diktatures si demokraci dhe plot te tjera siq thote edhe autori i nderuar z.Thano ne kete shkrim te tij

  Por keto i keni bere sipas porosise se ustallareve qe zbatonin urdherat, deshirat dhe teket e padronit Sali, qe ishin te barazvlefshme me fonde te majme te perfituara prej taksapaguesve shqiptar. Por analizen e saj le ta bejne specialistet dhe ata qe janepare me syrin e njerkes ne kete vend.

  Disa media vizive dhe jo vetem, ku kryesonte tv Klani, nuk mund te imagjinohej programi i nje dite te zakonshme dhe jo me fushate elektorale, pa nxjerre ne ekran Berishen, apo familjen e tij politike ku benin pjese dhe “debatuesit e frikshem te pd-es”.

  Ju mor zotni, per interesat tuaja, keni punuar me zell per te mbajtur te gjalle imazhin e nje diktatori, duke na e prezantuar si kampion te demokracise. Kjo eshte bashkefajesi ne demet e shkaktuara popullit shqiptar.

  Reply to this comment
  • ALIU October 19, 21:39

   MUA M BANI PERSHTYPJE KJO PJESA E SHKRIMIT KU Z.THANO THOTE QE “..ESHTE MIRE QE KY BLENDI E PROVOI NE KURRIZ QFARE ESHTE DHUNA DHE PADREJTESITE”.
   PO, SHUME MIRE, ENE NDOSHTA I DUHET EDHE NJE DOZE TJETER KETIJ DHE DISA TE TJEREVE NE MEDIA…
   SE PO BAHEN ME TE URRYER SE VETE POLITIKANET.

   KETA MENDOJNE SE DINE SHUME GJERA PO NJI GJA ENDE NUK E DINE MIRE KETE: PO TE VURI POPULLI NE SHENJESTER T’I SHKERDHEN ROBT DERI NE BREZIN E SHTATE KESHTU THEMI NE TIRONCIT VJETER.—–

   LEXOJE TI FEVZIU DHE MCIFU MOS E QIT ME KOKEN TE TV. SE POPULLI NUK TE KAP VESHIN SI EDI RAMA POR TE FUT PRASIN ATJE KU E DI TI MIRE PO NUK E DI PYET TRITAN SHEHUN SE AI E DI MIRE. REDAKSIJA PIO DESHE BOTOJE .

   Reply to this comment
   • eda October 19, 21:44

    Mos te merziten keta keshtu e duan meritojne shume me teper se aq se jane te poshter jane hajduta lkriminel klur flasim per fevziun qe akoma nuk ka ndonje post qeveritar imagjino saliun dhe gjithe te tjeret sa keq qe jane.

    Reply to this comment
    • zorro October 19, 21:46

     Ky Blendi e ka prishur fare muhabetin, sidomos kete sezon te fundit te Opinion
     Po shqiperia kaq esht e gjora, se mos ka ndonje konkurence te madhe.
     Vish kostum bej studio nga 1 milion euro dhe futja muhabetit, kaq ofrojne TV e ketij cepi t Europes.
     Jashte kufijve te ketij fshati blendat nuk i njef askush.
     Merreni me mend, deri ne Beograd vajti dhe e ngatrrun me Olsi Ramen, merre me mend te iki ca me tutje ne |Europe kush i njef keta fevzinj, canra e cim pekra, me shok

     Reply to this comment
  • misto October 19, 21:42

   pupupuuuu 100 komente per blendin 🙂
   po blendi esht thjesht nje megalloman nga qindra qe ka Tirana.
   nuk e keni pare Tiranen si gelon nga ata te prekurit me kete virus? 🙂

   Mua me vjen me qesh tani se kujtoj ate emisionin ku Blendi e deshmoi qarte semundjen e vet kur shpalli qi Berisha humbi se “nuk kishte dale shume shpesh te emisioni i Blendit” 🙂

   Dhe nuk gjendej nji nga ata bythpambuksat ne studio ti thoshte: Ore Blendi shkaku i humbjes se Sali pordhes dhe i klaneve te tij filoserbe nuk eshte raporti i tij me institucionet e informimit,por raporti i tij me njerezit,duke filluar nga 21-janari.

   Reply to this comment
 51. ardit October 19, 21:47

  NE DUHET TE HEQIM DORE NGA LUFTA E ATIJ QE MENDON NDYSHE. NE JEMI SHQIPTAR DHE DUHET TE MIREKUPTOHEMI ME SHUME E ME MIRE.

  Reply to this comment
  • elektra October 19, 21:49

   ardit ti mund te kesh shume te drejte, por kjo paqe qe sugjeron zotrtote behet pasi te vendoset drejtesi per krimet qe jane bere.
   Se po kalojme nga njera amnisti te tjetra dhe krimet nuk kane fund.
   Te mos behemi me budiste se Buda se keta tipa ne politke dhe media kane shire kaq shume ne kurriz te popullit shqiptar sa u kane shpifur njerezve kancerin me luften qe i kane shpallur logjikes dhe humanizmit

   Reply to this comment
   • .... October 19, 21:50

    Per Blendin mos u shqetsoni .Nga papagall i Saliut do kthehet lepurush me vesh te gjata per te argetuar ne kohen e lire Ramen me kapje veshi.Rama do te thyej rekorde me kapje veshi .Radhen,kam mesuar ,e ka Zhofi .Por nuk eshte e sigurt se nga do ta kapi.

    Reply to this comment
 52. fuga October 19, 21:50

  Mos u merakosni per Fevziun se po ben nje pushim te shkurter para se ta marre edi ne grazhdin e tij.
  Prandaj jane bere xheloza dhe Thanua me Meron 🙂

  Reply to this comment
 53. sali kurva October 19, 21:52

  KUR TI THON BABA TE BIRIT DO FLEJ ME NANEN TANE ATEHERE DO VIJ NE EMISIONIN KLAN MAFIA O FEVZI KU DO MBYTESH ME ATE SANDER KOQEN DO FALIMENTONI SI ERT JA GREKE

  Reply to this comment
 54. ervini October 19, 21:59

  Drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli, ka bërë një batutë me drejtuesin e emisionit “Opinion”, Blendi Fevziu.  Ky i fundit në nje emisionin e tij ka vendosur të trajtojë temën “Flirtimi” mes një mashkulli dhe një femre. Gjatë emisionit, Fevziu pyeti një gazetare të pranishme “nëse flirton zakonisht”, kjo e fundit iu përgjigj po me pyetje; Po ti Fevzi, a flirton”?. Në këtë kohë ndërhyn Hervin Çuli, i cili tha se “Fevziu nuk flirton me femra, por me kryeministra”.

  Reply to this comment
 55. unee October 19, 22:00

  epo kur doli trim dhe ky jevgu tirones

  Reply to this comment
 56. MATI October 19, 22:04

  FEVZI- PO TI LEXOSH KOMENTUSET E SHUMTE E KANE INOTIN SE TI LEVIZ BYTHEN SHUME DHE MOS U HIQ PATRIOT SE SHITJEN E DETIT E MBESHTETE DHE KOLONEL MYSLIM PASHEN E SULMOVE DHE E TADHE..

  DOLE ME I ZI SE I ZIU. BURRI QE ESHTE BURRE ME KOQE, JO SI TI UNUK, LAKOÇ APO SE SI I THONE MATJANET NDOSHTA ULOK, NUK E DI POR PYETI, STE NGELET ME RYBE.

  QENDRO S’PAKU NE POZICIONIN QE JE. BOLL KE NDRRU LEKURE DHE T’I KANE FALUR SE KE QENE I RI.

  SOT ME DUKET SE PASKE RRJEDH PAMBUSH AKOMA 40-TAT.

  Reply to this comment
 57. fieri October 19, 22:05

  NJerzit qe kontribuan me shume per humbjen e PD pas Sales jane Fefziu, Fari Balliu Cani,Zheje dhe disa laro te tjere si Kaci me kompani.PO ska si te ndodh ndryshe kur mer ne pyetje kryrtarin e opozites dhe ben si zorraxhi dhe se le te pergjigjet se nuk te pelqen ty dhe shefit tend.PO ta shikosh intervisten e Sales me Sokol Ballen eshte nata me diten me kete te fontamasis qe vetm gazetar smun ti thuash po veproi si nje militant i flekt dhe ja rezultati final ku ta gjithe jane fajtor qe nga Sala deri te keta mbeshtetes te verber qe jane jashte realitetit ne Shqiperi.Imagjinoni cdo ndodhte nqs ky rezultat do ishte ne favor te PD keta sahan lepires do nxitonin kush te merret me shume merita po jaa qe ndodhi e kunderta ku dhe vet opazita nuk e priste kqe te thelle fitorer dhe prape deri tani jane treguar te permbajtur se e dine qe i prete nje sfide e madhe pasi arke e shteti eshte bosh dhe do duhet shume pune megjithate ky rrotacion ishe i nevojshem.Nuk durohet ne shqiperi pushteti 8 vjet dhe jo me shume keshtu ndodhi dhe me ordinerin Nano qe i dukej vetja i pa zevendesueshem keshtu ndodhi dhe tani me Salen po populli u dha nje mesim te mire te dy ketyr mbetjeve te regjimit komuniste dhe me ne fund dhe PD do te dije te ngrihet duke larguar keto figura qe jane me shume se te konsumuara sic beri PS me Kacin,Bufin,Malaj,dhe nje tufe ishe komunistesh qe ishin ber si vemje ne PS shpresojme qe PD te marri veten shpejte per te mire te shqiperise pasi vendi ka nevoje per nje opozit alternative jo opozit te fotrish ku nuk sjellin asgje te re…………………….

  Reply to this comment
 58. emigranti October 19, 22:07

  OPINIONI i ktij pseudo gazetari i njan shume tregut te peshkut ne Bari te ITALISE qe eshte vetem rrumpalle dhe ere e keqe! Mercato del Pesce, BARI Vecchia, via Eugenio di Savoia! Edhe te qeshuren e ka shume koti dhe prej down-i, dhe eshte mbushur me apartamente dhe vila edhe ky debil!

  Reply to this comment
  • emigranti tjeter October 19, 22:09

   oe di si esht puna o emigrant
   E di si eshte puna cuna, Blendi ka krijuar ate qe quhet “brand”. Eshte si puna e Benzit, ndonjehere mund te nxjerre ndonje tip apo seri koti fare po vetem me emer “te mbyt”. Ska dyshim se modele te vecanta te Audit apo BMW-se jane super ne krahasim me ca modele (madje kohet e fundit ndoshta me te gjitha) te Benzit po e gjithe bota e di kur i thua “Benz” per cfare behet fjale (edhe ne rajonet me te humbura). Edhe udheheqesit e botes levizin me benz (pervec Daja Samit). Cti besh. Vetem shoferet dhe pilotet profesioniste dine se ku ta kerkojne makinen me te pershtatshme per qellimin apo garen e tyre. Keshtu edhe lexuesit, analistet apo gazetaretr me te mencur dine se ku ta kerkojne lajmin apo analizen me te pershtatshme per situaten apo ceshtjen konkrete per te cilen jane te interesuar, (d.m.th. edhe te Blendi por jo domosdoshmerisht). Populli i thjeshte do shkoje te “benzi” …:):)

   Reply to this comment
   • emigranti October 19, 22:10

    o emigranti tjeter
    po qe Fevziu benz, une jam Silvester Stalone
    Ik o budalla ca krahasimi ben
    Blendin deri ne Durres e njohin.
    Shkoi ne Beograd e ngatarruan, ti i thu benz.
    Koqe

    Reply to this comment
    • max October 19, 22:12

     – thuhet se renia e flokeve eshte shkeputje e njeriut nga origjina/. Kini pare majmun tullac?!

     Reply to this comment
     • miti October 19, 22:13

      Thone edhe se: kujt I bien floket ne perpara tregon se eshte shume I eger ne seks, kujt I bien prapa eshte I dobet. Nga cila kategori te jete ky Blendi benzi o emigrant?? 🙂 🙂

 59. agron usa October 19, 22:17

  Per 23 vjet rrjesht Shqiperia nje oaz i korrupsionit.Fatlumet provinciale “me top e drejt e ne hene”. C faj ka ky Fevziu. Ky u be Toptan kur ish 30 vjec tani ka toka me shume se Esati

  Reply to this comment
 60. shefqet October 19, 23:23

  ore blendi nje idiot me shume nje me pak eshte nuk po pjerdh njeri per te se nuk e voton kush.

  hajdut esht si gjith te tjeret ne Tiran, po as qe ka per ti kthy ndonjeher ato mijera euro q merr ne muaj duke punuar berber i vemenjes se opinionit publik ktu n katundin tone, per interesat e salinjve apo ramve.

  ajo q me ben mu pershtypje esht Rama se ate kena votu. Pse shkon Rama tek ky ne emison duke e bonifikuar mutin e kanalit Klan?

  Mund te ma shpjegoni ju zoti Adrian pse shkon Rama tek ky??

  Madje jo vetem shkon po rri dhe si i kokolepsur, duket sikur e pyet “Si me rri kullarua”??
  Pastaj nisin luj theatro per miletin. I kini pare ato kamerat e fshehta qe nxjerr vete ky kokzbathuri ne Vit te Ri? Kur fiken kamerat keto lozin e qeshin njeri me tjetrin.
  Po keta jane palaco te gjithe z.Adrian. Naten e mire, do preferoja qe ju te mos ishit nje mender me keta

  Reply to this comment
 61. fanol bardhi October 20, 15:31

  .

  Vete qenia Shqiptare konsiderohet nga serbet si nje projekt Shqiptar apo antiserb.
  Nuk esht nevoja te jesh patriot ta mbrosh identitetin po edhe rruga europiane e mbron ate.
  U bere mire per disa intelektual qe jan ne krize te identiteti e qe urretja serbe ua mesoi me shkop-policie se kush jan.

  Reply to this comment
 62. Genc Melonashi October 22, 19:08

  Artkull brilant!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*