Blerja e sistemit raketor rus, SHBA: Turqia, jo e denjë për në NATO

August 28, 2018 23:01

Blerja e sistemit raketor rus, SHBA: Turqia, jo e denjë për në NATO

 

Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis tha të martën se Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara rreth blerjes nga Turqia të një sistemi rus për mbrojtjen nga raketat që nuk mund të integrohet në NATO.

Shtetet e Bashkuara tashmë e kanë paralajmëruar Turqinë se do të jetë objekt sanksionesh dhe se blerja prej saj e avionëve luftarakë nga firma amerikane Lockheed Martin rrezikohet, nëse Ankaraja nuk heq dorë nga planet për sistemin rus.

“Është e qartë, se duke sjellë Turqia një sistem rus anti-ajror dhe anti-raketë në një vend të NATO-s, ne nuk mund ta integrojmë këtë vend në NATO.

Po, kjo na shqetëson dhe ne nuk e rekomandojmë këtë”, u tha Mattis, gazetarëve.

a.s/dita

August 28, 2018 23:01
Komento

5 Komente

 1. Amerika eshte duke vepruar ashtusi do vet Zoti ... August 29, 00:09

  U beft vullneti Amerikes mbi shtet si Tuirqia

  Reply to this comment
 2. MH August 29, 00:55

  Bukur ,shume bukur.
  Z.Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis.Mos harro te keshillosh edhe Shtetin Serb. Jo vetem nji bleres.Por dhe i lidhun me shume dashuri si rraje,gen (ADN)sllavesh(shkijesh).Deshiroj te jeni i ekuilibruem me berjen e politikave.Sepse Shteti i yne Shqiperia ka vuajtun me shekuj deri ne palc nga nderhyrjet me arme te shkijeve qe rrethojne vatanin tone Shqiperi.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 29, 12:10

   mos harro se gjëndjen që kemi e kemi nga turqit!
   kështu o MH,me pak si shumë dashni për erdoganin,jo për turqinë qemaliste,mos u mërzit!!erdogani po ja bën vetes dhe për pasojë dhe turqisë!!
   dhe ai është me rusët e sërbit!!
   sërbi nuk është një NATO,mor shpirt!!

   Reply to this comment
 3. Diplomat August 29, 08:58

  Nga e keni perkthyer kete o mjeshtra. Asnjehere USA nuk ka perdorur fjalen “e denje” per Turqine ne lidhje me NATO. Po ashtu citimi ne thonjeza eshte teresisht i gabuar,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*