Bllokimi i fluturimeve, Rama: Duan të pengojnë ardhjen e vaksinave, pas kësaj fshihet Saliu që gjuan me gurë digjitalë dhe Iliri, që hedh gurin e markës ‘Leshko’ dhe fsheh dorën

April 7, 2021 14:16

Bllokimi i fluturimeve, Rama: Duan të pengojnë ardhjen e vaksinave, pas kësaj fshihet Saliu që gjuan me gurë digjitalë dhe Iliri, që hedh gurin e markës ‘Leshko’ dhe fsheh dorën

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas bllokimit të punës në aeroportin e Rinasit.

Nëpërmjet një postimi në Twitter, Rama thekson se ky veprim është vepër penale.

Ai shton se kundërshtarët e tij politikë duan mbylljen e aeroportit për të mos ardhur vaksinat.

“Sabotimi i rëndë i aktivitetit të Aeroportit Nënë Tereza nuk do të tolerohet! Frymëzuesit e kësaj lëvizjeje të çartur çartiste, Saliu që gjuan me gurë digjitalë dhe Iliri, që hedh gurin e markës ‘Leshko’ dhe fsheh dorën, duan mbylljen e aeroportit për të mos ardhur vaksinat!

Organizatorët do të kallëzohen penalisht dhe do të përballen me ligjin, që ndalon rreptësishtë ndërprerjen e aktivitetit të kullës nga ana e kontrollorëve! Të tjerët duhet të vendosin menjëherë: O me shtetin në punë o me anti-shtetin në një proces penal për cenim të sigurisë kombëtare”, shkruan Rama.

Pak minuta më parë, ministrja Balluku u ka bërë thirrje kontrollorëve të trafikut ajror që të kthehen në punë, pasi në të kundërt do merren masa.

“Kjo është një situatë, e cila rëndon çdo qytetar të Republikës së Shqipërisë futet në cenimin e sigurisë kombëtare, nga ky moment do të ketë marrje masash nga ana e shtetit ligjor, por edhe ndëshkim, të gjithë kontrollorëve të trafikut ajror u bëj thirrje të kthehen në detyrë gjatë ditës së sotme për të stabilizuar situatën dhe për të vijuar punën, janë paguar prej vitesh”, tha Balluku.

j.l./ dita

April 7, 2021 14:16
Komento

35 Komente

 1. Fatmir Lohja April 7, 14:23

  Per kete bllokim perseri e ka fajin opizita,per koncesionine dhene nga Rilindja!?

  Reply to this comment
  • Pse April 7, 14:42

   Sa shpejt e gjeti alibine rama, opozita bllokon.
   Po ai eshte institucioninqe ka drejtuar dhe ka lene trashegimtaret belinda balluku, si e organizoka opozita.
   Cfare ordineresh.
   Rrogat ja keni ul qe vjet ne prill me 60-75 % arsyen e kane te forte per greve dhe pavaresisht se marrin prap me shume se mesatarja e Shqiptareve se deri dhe kan bere palle me fondet. Abuzime si ne perralla

   Reply to this comment
   • Raimond vlonjati April 7, 18:56

    Hahahahaa –Epo ky hajduti i Surrelti, i kujton shqiptaret si ata budallenjte qe mban reth vetes .

    Ik or dreq , se ata ngihen per pagat e tyre qe ju jane pergjysmuar ,
    dhe nuk ka lidhje fare me Saliun apo Aliun

    Nje sharlatan dhe hajdut i rendomte si Rama po na hedh hi syve me perralla per kalamaj

    Asnje socialist nuk duhet ta votoje kete Kryeminsiter bastard ,
    qe nuk do tja dije fare per njerezit e thjeshte

    Reply to this comment
  • Bureto April 7, 14:48

   Hajvan me bisht! “Albkontrolli”-sh.a, nuk është pjesë e administrimit të aeroportit, por si Ent me rendesi strategjike, është dhe do të jetë, shtetëror. Eshte pjesa e menaxhimit të aeroportit, që është dhënë me koncesion përherë të parë gjermanëve (dhe shumë mirë) nga Sali Berisha, pavarësisht se më pas kaloi dorë më dorë nga ata tek kinezët dhe tani tek kompania shqiptare “Kastrati”. Ndaj kur s’di mos shkruaj idiotizma.

   Reply to this comment
   • Socialisti i Ndershem April 7, 14:58

    Idiotizma ( ndoshta me qellim) shkruan ti sh. Bureto. Aeroportin e dha Fatos Nano tek gjermanet dhe me kushte te atilla ne kontrate saqe Berisha me gjithe perpjekjet 8 vjecare nuk mundi ta anulloje.
    Kjo eshte e verteta.
    Hap arshiven e kohes.

    Reply to this comment
    • Demokrati i vërtetë April 7, 15:39

     @Socialist i ndershëm! Zoti Bureto, nuk ka dash të tregojë se kush e ka dhënë koncesionin, sepse kjo ka pak rëndesi. Bile thotë shumë mirë që është dhënë. Qëllimi i komentit ka qenë të tregojë se ANTA sh.a, nuk ka qenë dhe nuk është pjesë e koncesionit. Kaq!

     Reply to this comment
  • Leka April 8, 11:02

   @Lohja, Mos je ti nipi i atij spiunit, qe derezoje tek Malazezet, Muco Qullin dhe Cerciz Topullin ne Shkoder?

   Reply to this comment
 2. Nuk eshte hera e pare qe keta lolo aventuriere luajne me fatet tona April 7, 14:32

  Nese arsyet e ndaljes se punes ne aeroport jane te pabaza, absurde, shkarkoni drejtuesin, pergjegjes per kete situate. Jetet tona nuk mund te vihen ne rrezik dhe vaksinave nuk duhet tu pritet rruga e ardhjes.

  Reply to this comment
  • Ting April 7, 14:39

   Ke drejtues te shkarkojne, klyshet e belinda ballukut apo qokat e politikes qe jane bere me ANTA Alb Control apo me banken e shqiperise.
   Jane po ato ngado qe shikon

   Reply to this comment
   • Fatjoni April 7, 14:53

    Ne fakt ne keto pozicione ju prisni te shihni kelyshet e vertete, prandaj edhe qente po lehin fort ne kete fushate, per te baltosur shtetin, te cilit Edi Rama i dha nje fytyre dinjitoze. Jane dhjamosur, ngrene dhe floket perpjete, a thua se surrati i tyre i ngjallur, eshte garancia per zhvillim dhe standarte me te larta. Imazhi i tyre eshte i peshtire, i neveritshem, ashtu si jane edhe bëmat e tyre dhe paaftesia per te bere shtet.

    Reply to this comment
   • Toni April 7, 15:02

    Ting eshte e thjeshte fare,gjithshka e inskenuar nga Rama qe hedh gurin dhe fsheh doren dhe akuzon Meten dhe Berishen.

    Reply to this comment
   • mirel April 7, 16:51

    Ting.
    Ky kelyshi i Belinda Ballukut quhet Fisnik Tabaku dhe eshte vellai i Jorida Tabakut. TUNG Ting.

    Reply to this comment
 3. Ne burg ramuti hajduti i 110 milion eurove April 7, 14:41

  Kush e boni Lal Shaboni.Fajin e ka Saliu,Luli,dhe Ilir Meta qe vodhen 110 milion euro dhe u kanabizua Shqiperia.E lehte fare,vidh me thase dhe akuzo Bashen,Berishen,Meten.

  Reply to this comment
 4. Barut Flaka April 7, 14:47

  O Ram: Saliu ka 30 vjet qe vret pret dhe shet . Nuk e kuptoj nga kush pret ti qe saliu te dali perpara drejtesis? Ke 8 vjet do i besh 12 prap saliu do vazhdoj punen e tij. Mos u anko te populli per salin, por mere fute brenda se gjyqin ja ka ber populli per 30 vjet.

  Reply to this comment
  • Shpellari April 7, 17:27

   Kujdes Barut se mos na merr flake. 30 vjet qe Saliu pret e vret, po ti si shpetove?. Na çate karin prej 16 vjetesh se fajin e ka Saliu. O futeni ne burg nese ka faj, o mbylleni halene. O fol e mba o dhit e ha. Popull trupeshk.

   Reply to this comment
 5. Ray April 7, 14:52

  Po skane faj kontrolloret kur shteti lejen keto rtoga ne nje vend ku nje pjese e madhe e administrada merr me pak se 500 mije leke te vjetra ne muaj e nje ushtarak qe vete me mision ne Afghanistan merr 3000$ ne muaj dhe keto kur kthehet ia japin pjese pjese. Shtet m…

  Reply to this comment
  • Berati April 7, 19:04

   O Ray. Nuk jane pastrues rrugesh ata. Dhe nuk i paguan shteti. Ballukja ne 2015 ishte drejtore e Albkontrollit dhe merrte 6,5 milione ne muaj. Me shume se guvernatori i Bankes Kombetare . Pse sia uli rrogen vetes?

   Reply to this comment
 6. Fatmir Dodona April 7, 14:52

  Edi Rama je KM i Shqiperise dhe pergjigjesh per sigurine e vendit dhe te popullit qe te ka zgjedhur !Leri batutat me Salinj e me Ilira ,por vepro ne baze te ligjeve te gjendjes se jashtzakoneshme ,sic eshte gjendja sot ne vendin tone e ne bote ; ndryshe do te pergjigjesh ti perpara drejtesise !

  Reply to this comment
 7. Li Kurti April 7, 15:30

  Li Kurti
  O te mjere qe keni fatin a zi te jetoni ne ate hale qe quhet shqiperi.

  C fare prisni nga bastared politikane- njeri me i ndyre se tjetri.

  Le te marin shallvaret e tyre , pardesyt e bardha, dhe bananet dhe ti perdorin si sinjalizues per drejtim avionash.

  Cudi qe historia preseritet… dhe qenjet e gjalla ne ate vend s marrin vesh.

  Reply to this comment
 8. RAMA = BABO NATALJA April 7, 16:08

  Sa feminore akuza e Rames , a thua se aeroporti ka detyre VETEM TE SJELLE VAKSINAT dhe jo te sjelle pasagjere DHL etj , po ka te drejte se nuk do te kete mundesi te dale dite per dite ne Rinas per te bere shoun e radhes per te reklamuar veten si te vetmin njeri qe mund te sjelle vaksinat dhe se pa te do te behet kjameti i duket vetja si babo natalja qe pret vaksinat nga poli i veriut dhe t ju shperndaje Shqiptareve dhuraten nga Kina SA BAJAT QE JE BERE MORE DEREZI

  Reply to this comment
 9. Adih April 7, 16:15

  O Rame , na cave derrasat ,po i perdor vaksinat per fushate .Na i cpife .Cpune ka Saliu dhe likja ketu ne kete mesele . Leri ironite se nuk i ha kush .Keta qe pretendojne per ulje te rrogave kane te drejte .Dua te them se fluturimet kane rene ,por rogat e tyre paguhen nga nderkombetaret ,dhe pse ju keni kohe , qe i mbani perqindje ketyre ,ne favor te shtetit shqiptar ,dhe pyetja direkte eshte , a marin roge keta te njejte me koleget e tyre ne boten perendimore , ku puna pergjegjesia eshte e njejte ,si koleget ne aeredromet e tjera , keta punonnjes tek aerod Nene Tereza ?,Na u pergjigj o Rame .

  Kurse per sa i perket komentueseve te mesiperm ,i them te qetesohen se Toha Balla ,kokshtypuri dhe fsahtari i Librazhdit ,para dy ditesh tha shume i “sigurte” pa pike turpi ne Elbasan :::Jepjani votat ripjelljes edhe kesaj here , se ne ju “premtojme perfundimisht ” se do te “fusim” ne burg Ilir Meten dhe Sali Berishen ,tamam sic beri ne Gerdec qe e ferkoi nga krahet Berishen dhe po ashtu qe ” dergon ” cdo 21 Janar buqeta me lule ,ku rane duke u sharuar me kallashnikov 4 bije nenash e baballere qe lane per jete te jeteve femijet e tyre jetime .E me “dhimbje “per respekt te ketyre 4 te mjereve ,qe u vrane me duar ne xhepa Rama hengri ngjalen tek Gjiri i Lalzit ,tek vila e Metes ,qe eshte ndertuar ne truall te vjedhur dhe na i nguli me dhune ne preher Meten President ,pa deshiren e komplet popullit mbare shqiptar .??!?.

  Reply to this comment
 10. Zeneli April 7, 16:30

  Sali Berisha e Ilir meta do ta permbysin shqiperine. Nuk ka Ambasade te huej qe ti ndaloje megjithse ato i vezhgojne por……? Tom Doshi me te tjere jane cironka. Peshkaqejt gjallerojne. Ti Edi rama denonco fort ose jep dorheqjen, djalke.

  Reply to this comment
  • Lili April 8, 06:52

   Belinda derivdje pergjegjese per rrogat e majme atje n’ate oaze per miqte e saj apo jo , a morret vesh ? Paret nuk i ka ruajtur per njerezet qe punojne vertete me nje stress te madhe po i ka henger poshte e larte, pa asnje reserv per neser, apo jo belinda, shoqja minister e Rames! A morret vesh pse s’kemi pare n’ate albkontrol?!

   Reply to this comment
 11. Art April 7, 17:39

  Mina Kusta, Administrator i Përgjithshëm, zëvendësoi në këtë detyrë Belinda Ballukun

  Anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës të Alcbontroll:

  Besart Kadia, Zëvendësministër i Financave

  Mirlinda Karçanaj, Drejtore e Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit (Në varësi të qeverisë)

  Laureta Omeri, Nënkryetare e Bashkisë së Vorës, de fakto kryetare e Bashkisë, njihet si njeriu i afërt i Belinda Ballukut

  Albana Koçiu, Drejtoreshë e Departamentit të Administratës Publike (emëruar nga kryeministri Edi Rama)

  Viola Haxhiademi, Sekretare e Përgjithshme e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë të drejtuar nga Belinda Balluku.

  Gjenci Gjonçaj, Sekretar i Përgjithshëm i Parlamentit, ish-përfaqësues ligjor i PS në KQZ, ish-ekspert ligjor në PS.

  Reply to this comment
 12. George April 7, 19:11

  Te te rroje Tupi , o Edi Rama, se nuk degjove paralajmerimin e njerit nga specialistet
  me te mire, patriot e te ndershem te Rinasit, -Dritan Goxhaj-, i biri i kolonelit patriot e trim Dilaver Goxhaj,
  i cili rrembeu armen dhe shkoi e luftoi perkrah vellezerve kosovare per lirine dhe pavarsine e Kosoves Martire.

  Reply to this comment
 13. Mandravellua April 7, 20:06

  O EDRAMA.
  Nuk ka pune ketu, as Berisha, as Likja.
  Me duket se te ka filluar fobia nga frika e zgjedhjeve…
  Jepuni parate qe u takojne atyre dhe zgjidhet problemi.
  Pa bej nje test dhe uli 40% rrogat atyre vartesve qe ke ne Kryeministri, dhe do shohesh se cdo ngjase…
  Aaaa harrova, ata nuk punojne per rroge, se rrogen e kane vetem kafe-cigare-wisky.
  Ata grabisin llokma korrupsioni…

  Reply to this comment
 14. Babale April 7, 21:17

  S’kane faj keta trafikante internacional, te perkedhelurit e Saliut dhe te Mutes, nuk e pranojne dote rrogen 2.4 milion leke, jane te “Stresuar” !? Po q…i nenen dhe babane dhe ta marrin vesh se c’do te thote shtet

  Reply to this comment
  • Gaqi April 8, 01:40

   Art
   Mina Kusta, Administrator i Përgjithshëm, zëvendësoi në këtë detyrë Belinda Ballukun

   Anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës të Alcbontroll:

   Besart Kadia, Zëvendësministër i Financave

   Mirlinda Karçanaj, Drejtore e Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit (Në varësi të qeverisë)

   Laureta Omeri, Nënkryetare e Bashkisë së Vorës, de fakto kryetare e Bashkisë, njihet si njeriu i afërt i Belinda Ballukut

   Albana Koçiu, Drejtoreshë e Departamentit të Administratës Publike (emëruar nga kryeministri Edi Rama)

   Viola Haxhiademi, Sekretare e Përgjithshme e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë të drejtuar nga Belinda Balluku.

   Gjenci Gjonçaj, Sekretar i Përgjithshëm i Parlamentit, ish-përfaqësues ligjor i PS në KQZ, ish-ekspert ligjor në PS

   Reply to this comment
 15. Drejtesia April 7, 23:45

  Zoti kryeminister mjaft u ankove per opoziten. Kush duhet te arrestoje shkelesit e ligjit? Po per Aeroportin e Rinasit populli duhet te marre masat. Perse jeni ne krye te Qevesise. Eshte tradheti e paster. Si mundet akoma shkaktaret jane ne gjum ne shtepi dhe jo ne Rec te Shkodres? E pafalshme per
  kushtet e Shqiperise. Ferkoni shpatullat si per Gerdecin. SPAKU qe ngritet spo e justifikon veten. Leni batutat per situata te qeta. Koha eshte per qetesine e vendit. Mos u beni pale me tradhetaret se Shqiperia ju zgjodhi kryeminister dhe ja keni borxh popullit te nderuar. Veproni sa nuk eshte vone. Kjo qe ndodhi ne Rinas, nuk mund te ndodhte ne kohen qe ju keni frike ta permendni, se zbatimi i ligjit ishte i padiskutueshem.

  Reply to this comment
 16. Drejtesia April 7, 23:45

  Zoti kryeminister mjaft u ankove per opoziten. Kush duhet te arrestoje shkelesit e ligjit? Po per Aeroportin e Rinasit populli duhet te marre masat. Perse jeni ne krye te Qevesise. Eshte tradheti e paster. Si mundet akoma shkaktaret jane ne gjum ne shtepi dhe jo ne Rec te Shkodres? E pafalshme per
  kushtet e Shqiperise. Ferkoni shpatullat si per Gerdecin. SPAKU qe ngritet spo e justifikon veten. Leni batutat per situata te qeta. Koha eshte per qetesine e vendit. Mos u beni pale me tradhetaret se Shqiperia ju zgjodhi kryeminister dhe ja keni borxh popullit te nderuar. Veproni sa nuk eshte vone. Kjo qe ndodhi ne Rinas, nuk mund te ndodhte ne kohen qe ju keni frike ta permendni, se zbatimi i ligjit ishte i padiskutueshem.

  Reply to this comment
 17. Kontrolloret e Rinasit April 8, 07:11

  Rama na trego me cilin avion vin ato vaksina qe t’a ulim ate avion qe sot si rmergjence kombtare!

  Reply to this comment
 18. populli shqiptar April 8, 09:34

  Te shkarkohen te gjithe nga puna e te shkojne ne burg ,nuk mund te marrin peng nje popull te tere.
  Te gjithe jane njerez te afert te politikaneve demokrate, e LSI -iste.Ku eshte meritokracia ,te Leshko me 4 klase shkolle? Zoti Rama nuk duhet ti lejoje keto emerime as aty e as ne institucione te tjera ku drejtojne te paaftet

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim