Bllokohen 4 tonë marmalatë nga Serbia për në Shkodër

January 17, 2020 12:58

Bllokohen 4 tonë marmalatë nga Serbia për në Shkodër

Nëj sasi prej 4 tonë marmalatë e nisur nga Serbia me destinacion qytetin e Shkodrës, për shkak se nuk plotësonte kriteret ligjore për të hyrë në vendin tonë.

Marmalatë të ambalazhuara në kova plastike 14 kg, u kishte mbetur afat përdorimi më pak se gjysma (1/2) e jetëgjatësisë dhe për rrjedhojë nuk plotësonte kërkesat ligjore të parashikuara në pikën 2 të Urdhërit Nr.250, datë 29.07.2011 “Mbi Disa masa për hyrjen në territorin e Republikës së Shqipërisë të produkteve ushqimore” dhe si e tillë nuk ishte e përshtatshëm për konsum.

Në bazë të legjislacionit në fuqi, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nuk lejoi futjen e këtyre produkteve në territorin e Republikës së Shqipërisë dhe ngarkesa me këtë produkt ushqimor u kthye në vendin e origjinës.

“Siguria ushqimore është prioritet i punës tonë dhe për asnjë rast nuk do të ketë tolerim ndaj abuzuesve. AKU shprehet e gatshme për të mos lejuar asnjë praktikë në dëm të konsumatorëve duke nxitur zbatimin e ligjit dhe forcimin e masave parandaluese”, thuhet në një njoftim të AKU-së.

O.J/DITA

January 17, 2020 12:58
Komento

7 Komente

 1. VERI January 17, 13:20

  TE MARRESH PRODUKTE USHQIMORE NGA NJE VEND KU E GJITHE SHQIPERIA ESHTE NE HASMERI , DO TE THOTE C`MENDURI ..! KUSH E DREJTON ATE VEND DHE C`TE MIRE PRET NGA SERBET QE HISTORIKISHT KANE QENE TE ZINJ PER SHQIPTARET ..?!

  Reply to this comment
  • fteri January 17, 17:01

   Veri o’ Veri !
   Mos sill dimër në mardhanjet e reja me Sebinë ,i harrove se ti ke zënë radhën për një frigorifer Obodin të markës jugosllave ?

   Reply to this comment
   • Vlora1912 January 17, 18:54

    Sa ngjan soji i militantit me njer-tjetrin.

    Nuk ka asnje dallim, ne menyren si mendojne si sillen e flasin, midis militanteve te Saleh Barbar Berishes dbe militanteve Qilindas.

    Ngjajne se jane dy copa nga e njejta K*ke.

    Nuk i mendojne fare ato qe shkruajne….nuk pyesin ne se jan te verta apo jo.

    Psh, frigoriferet prodhoheshin ne Sloveni jo ne Serbi, si thot ky mucho ketu lart.

    Po ashtu, Serbia, nuk eshte prodhues energjie i madh qe ne te blejme atje……si thot ky mucho me posht.

    Serbia eshte thjesht vend tranzit per energjin qe blehet ne tregjet e hapura.

    Kush ka kaluar nga lugina e presheves apo qendruar ne Beograd e kupton urrejtjen e bastardve Serb.

    Vetem po te jesh frrocho, janullhatos, apo nip i tyre( Si eshte Shkerdhen Birrisha) nuk te urrejne.

    Nejse,
    Serbet nuk jan problemi yne.

    Problemi yne jane investimet Serbe ne politiken Shqiptare si Klani i tropojes me Salehun ne krye apo ky pseudo rilindasi i gjat dhe i korruptu ne sherbim te tyre.

    Reply to this comment
 2. Labi January 17, 15:59

  O ver dhe energjine elektrike ke Serbi e marrim,si ta bejme te rrime pa drita,sa per hasmeri kaloj shpesh andej,po te siguroj me mire merrem vesh me policin Serb se me ate Shqiptar,me Serbin je ne rregull me ligj iken rehat,e me idiotin Shqiptar nuk shpeton pa i dhene mire llogari se ku shkon e ca ha.

  Reply to this comment
 3. Genti January 17, 17:18

  Veri foli per ushqimet apo ti fteri ha frigorifera.

  Reply to this comment
 4. spata January 17, 17:56

  Hani mu….ma….. llat.. in e huaj se frutat e perimet e Shqiperise i hane derrat e lopet .A e dini pse po hani kete mu….. mallat …. qe vjen nga Serbia ? Nuk lene pordhilitikanet tane qe produktet me baze prodhimi vendor te prodhohen ne Shqiperi .Sic marrim kalbesira mishrash nga Brazili ,vajra plastike ,miell derrash e cfare te them per shume e shume produkte te tjera qe hyjne nga kompani majmu nga jashte . Keto dihen por kush do ti korigjoje Shteti politika ???????

  Reply to this comment
 5. era! January 17, 21:45

  Me politikmuterit tane tallet bota kurse ata tallen me ne Aferim!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*